[Leiden 'Elke dag komen rekeningen binnen' Super-bakker bouwt wellicht broodfabriek Stadsnatuur wordt ruiger en bloemrijker Toezicht voor Slaaghwijk 'Weer zo'n malloot' Verdachte AZL-brand weer op vrije voeten Vredesmonument niet verplaatsen' _J$RI 'RIJDAG 15 APRIL 1994 Walkman 1 K een wa"<man I 15 moet voorzichtig worden omgesprongen. Te veel herrie kan het oor onherstelbaar beschadi gen, aldus een Leidse des kundige. Kelken /t —j Het Rijksmuseum in I Amsterdam is trots op de vier eeuwenoude kelken, die het in 1765 in bruikleen kreeg van Rijnsaterwoude. Bakker Van der Hoeven ver dubbelt zijn vestigingen in Lei den door drie zaken over te ne men van collega Rijk van Kooi. Het zijn de vestigingen aan de Kennedylaan, Korevaarstraat en Breestraat. De elf mensen die daar werken, doen dat sinds gisteren voor de nieuwe werk gever. De winkel in de Leiderdorpse Winkelhof is verkocht aan de Roelofarendsveense bakker Van Rijn, die er zijn achtste vestiging in de regio van maakt. Wat er met de overgebleven bakkerij /winkel aan de Hoge Rijndijk moet gebeuren, wil ei genaar Rijk van Kooi niet zeg gen. De bakker wil afbouwen, na tientallen tropenjaren in de bakkerijwereld. Hij begon in Amsterdam en nam in 1984 de Leidse bakkerij Ahlsmann over, met een bakkerij /winkel aan de Hoge Rijndijk en vestigingen aan de Hoge Rijndijk en in de Leiderdorpse Winkelhof. Bree straat en Korevaarstraat kwa- Van der Hoeven nu grootste van Leiden men daar wat later bij. Zijn ze ven filialen in Amsterdam ver kocht hij onlangs. De geschiedenis van Van der Hoeven gaat terug tot 1936. Va der Hendrikus begon in dat cri sisjaar een winkeltje aan de toen nog Zoeterwoudse Vrou- wenweg, halverwege Leiden en Zoeterwoude-dorp. Het wijkje was net klaar en zou snel groter worden: op een weiland er ach ter stond een grote bouwloods. Het bouwbedrijf dat de hon derdvijftig woningen zou bou wen, ging echter failliet. De duizend opgeslagen balen ce ment werden hard zonder dat ooit een steen gemetseld werd. En düs reed Hendrikus wat af op zijn transportfiets met mand. Zijn (losse) klanten woonden verspreid over heel Leiden en Zoeterwoude. Vrouw Lena stond ondertussen in de winkel in 'Nova Zembla', zoals zoonlief G. (Gerard) de voor oorlogse Vrouwenweg om schrijft. Specialiteit was ook toen al het donkere volkoren brood, waarvan de bakker het recept angstvallig geheim houdt. Fabriek Midden jaren tachtig kwamen er vestigingen bij in de Leidse Doezastraat en Morsweg, ter wijl zijn bakkerij bleef uitbrei den. De oven kan nu zeven honderd broden per uur bak ken en er wordt in twee ploe gen van negen gewerkt tussen twaalf uur 's nachts en twaalf uur 's middags. Als de nieuwe vestigingen gaan lopen zoals Van der Hoeven hoopt en ver dere overnames lukken, wil het bedrijf een broodfabriek opzet ten op het Zoeterwoudse indu strieterrein. Door de spectaculaire groei, is Van der Hoeven de grootste bakkerijketen in Leiden gewor den. In de regio moet hij groten als Van Rijn en Van Maanen la ten voorgaan. De eerste heeft in totaal acht vestigingen in Roelofarendsveen, Sassenheim, Ter Aar, Oude Wetering, Lei derdorp en Leiden. Van Maanen heeft twaalf zaken. Vanuit thuisbasis Katwijk sloeg het bedrijf vooral de laatste vijftien jaar toe: drie za ken erbij in Katwijk, twee in Leiden, een in Wassenaar, twee in Den Haag, een in Noordwijk, een in Noordwijkerhout en een in Lisse. In de helft van de ge vallen zit het bedrijf in bij Di- gros, net als Van Rijn's brood-, koek- en banketbakkerij. Directeur J. van Maanen noemt de schaalvergroting on vermijdelijk. Volgens hem kost de inrichting van een bakkerij al snel een miljoen tot ander half miljoen. Die gigantische kosten kun je alleen omzeilen door een centrale bakkerij te delen. Zijn branche verwacht dan ook dat van de drieduizend bakkerijen die er nu nog zijn, er duizend verdwijnen voor het einde van de eeuw: „Een deel daarvan wordt overgenomen, een ander deel verdwijnt." Bromscooter afgepakt leiden Een 16-jarige jongen uit de Merenwijk is gisteravond on der bedreiging zijn bromscooter afgepakt. Vier mannen op twee brommers achtervolgden de jongen tot in de tunnel van de Wil lem de Zwijgerbrug, waar ze hem onder het uiten var gen dwongen zijn vervoermiddel af te geven. Zeven inbraken aan Diamantplein leiden In zeven winkels aan het Diamantplein is ingebroken. De middenstanders ontdekten gisterochtend dat hun zaken wa ren doorzocht. Er werd nauwelijks iets gestolen. In een paar winkels een wat kleingeld meegenomen. Auto vliegt uit bocht leiden Op de Zoeterwoudseweg heeft een auto die uit de bocht vloog grote schade aangericht. De bestuurder van de auto, een 24-jarige man uit Alphen aan den Rijn, kon zijn auto na het on geval bij de schroothoop inleveren. Twee geparkeerde auto's werden evenenees zwaar beschadigd. De Alphenaar dacht ter hoogte van de kruising met de Tomaten- straat, dat de weg rechtdoor ging. Hij zag te laat dat er een bocht in de weg zat en reed daardoor tegen de geparkeerde auto's aan. De politie vermoedt dat de man te hard heeft gereden. Directeur Baltus kocht failliete inboedel op (vervolg van voorpagina (De Centrale Recherche Infor-' (matiedienst (CRI) en het lande- (lijk Steunpunt Racismebestrij ding hebben van het Nationaal Uitzettingsleger, dat Leidenaars Ivan buitenlandse komaf met dreigbrieven bestookt, nog 'nooit gehoord. „Waarschijnlijk 'weer zo'n malloot die, door te schermen met een nieuwe or- jganisatie, de allochtonen angst aan wil jagen", zegt een woord- i voerder van het CRI. Het Steunpunt Racismebe strijding adviseert racistische dreigbrieven ontvan gen in elk geval aangifte te doen bij de politie. Dat zegt ook het Leidse Meldpunt Disriminatie. De teksten in de brieven wijzen, meent T. Ong van het meld punt, in de richting van de poli tieke partij CP '86, die op 2 maart zonder resultaat een gooi deed naar een raadszetel in Lei den. De brieven bewijzen volgens Ong hoe belangrijk het is „nog meer energie te steken in het streven om tot een tolerante sa menleving te komen, waarin discriminatie en racisme krach tig bestreden worden." Vervolg van voorpagina Directeur M. Baltus van het instituut voor Mondeling Economisch en Administratief Beroepsonderwijs (MEAB) zegt dat hij door de vorige twee directeuren, C. van Veen en A.J. Berhitu, 'in de maling' is genomen. Kort na het ondertekenen van de koopakte ontdekte hij een bijna failliete inboedel opgekocht te hebben. „Zij hadden mij verteld dat er 250.000 gulden aan schulden uitstond. Dat zou voor mij een compensabel verlies zijn. Maar na het doornemen van de boeken blijkt de schulden zes ton te bedragen. Het is gewoon een bodemloze put. Elke dag komen rekeningen binnen." die maar één keer per jaar wordt gebruikt. Maar dat appa raat kost wel 1.500 gulden per maand, dat is op jaarbasis zo'n 18.000 gulden. En gisteren kreeg ik nog een rekening binnen van een restaurant waar de heren voor 700 gulden hebben zitten vreten. Moet je nagaan, een re kening van oktober vorig jaar." Bij de post zat ook een reke ning van een van de vorige di recteuren, C. van Veen. Hij eist van het MEAB een bedrag van 40.000 gulden. Baltus: „Dat is natuurlijk een truc. Hij probeert zich al vast in te dekken voor de gevolgen van een faillissement. Maar daar trap ik dus niet in. Docenten van het MEAB zeggen dat het oude directeursduo be gin dit jaar 'met stille trom' is vertrokken. Halverwege maart kregen de 49 free-lancers een brief waarin de nieuwe direc teur zich presenteerde. „Het is een heel vreemde geschiede nis", ftldus een van de docen ten. Baltus verwijt de vorige direc teuren 'mismanagement'. Reke ningen zouden steevast niet zijn betaald. De directie zou verder ruimschoots met geld hebben 'gestrooid'. „Er staat hier bij voorbeeld een kopieermachine, Niemand krijgt nog een cent van mij. Ook de docenten niet, voor wie ik de hele gang van za ken best triest vind: sommigen van hen werken hier al twintig jaar. Maar als er niets is heeft ook de keizer geen rechten." Het aantal cursisten is de af gelopen jaren ook flink terugge lopen. Toen oprichter M. van der Horst in 1990 vertrok zei hij dat bij het MEAB jaarlijks 1000 cursisten over de vloer kwamen. Het afgelopen jaar telde het MEAB 450 cursisten. Wie de huidige eigenaar van het MEAB is, is onduidelijk. De vroegere eigenaar H. de Gruiter, die het onderwijsinstituut over nam van oprichter M. van der Horst, heeft de zaak in 1992 'op afbetaling' verkocht aan Van Veen en Berhitu. Deze twee zijn slechts 'economisch eigenaar', omdat zij de koopsom tot op heden nog niet hebben betaald. Van Veen en Berhitu hebben het instituut maart '94 verkocht aan Baltus. Deze beweert dat hij daardoor wel directeur, maar geen eigenaar is geworden. „Dus ik ga er vanuit dat De Gruiter nog steeds eigenaar is", aldus Baltus, die verwacht dat 'dit muisje nog wel een staartje zal krijgen'. Toezichthouders voor Slaaghwijk. „We gaan aan de slag leiden erna straatsma Woningbouwvereniging De Sleutels heeft vier Slaaghwijk- bewoners bereid gevonden om als 'toezichthouder' te functio neren. Er wordt nog gezocht naar twee andere kandidaten. Zij gaan, tegen een kleine on kostenvergoeding, vanaf de maand mei toezicht houden op zaken die zich afspelen in en rond het flatgebouw waar ze zelf wonen. Door de aanstelling van toe zichthouders hoopt De Sleutels het woon- en leefklimaat in de Slaaghwijk te verbeteren. Het project wordt als proef inge voerd, voor de duur van twee jaar. Daarna wordt bekeken of de toezichthouders worden ge handhaafd. De to ezich th ouders zijn Slaaghwijk-bewoners die in hun eigen woonomgeving werk gaan verrichten. In de Milanenhorst komen twee toezichthouders, in de Buizerdhorst, de Haviks horst, de Kiekendiefhorst en de Valkenhorst wordt per flatge bouw één toezichthouder aan gewezen. C. Stol, een van de twee toe zichthouders van de Milanen horst, zegt dat het de bedoeling is om 'alles in en om de flat' in de gaten te houden. De toe zichthouders moeten hun bu ren wijzen op de regels en lien eventueel corrigeren. „Wij ho pen met dit project alle proble men in de buurt te verhelpen", aldus Stol. „We gaan aan de slag om misdaad en criminaliteit te bestrijden. Dat zal natuurlijk wel gebeuren in samenwerking met de politie, want de proble men die een dealer bijvoorbeeld veroorzaakt kunnen wij alleen niet aan." De toezichthouders worden binnenkort gepresenteerd aan de buurtbewoners. aad rietveld Leiden moet er maai' aan wen nen. Gazons die zo glad zijn als een biljartlaken vind je er straks bijna niet meer. Het is de geest van de tijd die toeslaat in het onderhoud van openbaar groen. Tot aan de singels wil de gemeente de natuur in de stad min of meer zijn gang laten gaan. Het groen wordt ruiger en bloemrijker. Het zal niet meevallen Leide naars ervan te overtuigen dat natuurlijk groenbeheer beter is, denkt chef C. Jochemsen van de afdeling Groen en Beheer. „Mensen onderschrijven die nieuwe kijk op groen wel. Maar als je een project in hun buurt wilt beginnen zeggen ze toch: kan dat niet ergens anders? Moet dat per se bij ons voor de deur?" De kijk op natuur en milieu is wel degelijk veranderd, weten de mannen van groen en be heer. Gemeenteplantsoenen waar het verboden was op het gras te lopen heten tegenwoor dig openbaar groen. Chemische bestrijdingsmiddelen zijn in de ban gedaan en daar is geen dis cussie meer over. „Vroeger mochten konijnen niet aan de bloemen zitten. Nu moet je met je handen van die konijntjes af blijven", zegt groenontwerper P. Bolle. Maar als het gazon voor de deur niet meer vijfentwintig keer per jaar wordt gemaaid en er ook andere plantjes opschie ten wordt het plotseling een an der verhaal. Dan geldt die ver anderde kijk óp het milieu niet meer. „Mensen willen dat hun omgeving blijft zoals 'ie is", weet wijkchef R. Kuzee. Meteen al de eerste keer dat er een plan voor natuurlijk groenbeheer werd gepresen teerd stootte de gemeente zijn neus. Om een ecologische en recreatieve route te maken polderpark Cronestein naar de Zoeterwoudsesingel zou het groen langs de Kanaalweg, de Lorentz- en de Van den Brande- lerkade en de Cronesteinkade voortaan natuurlijk worden be heerd. Maar groen en beheer kon de bewoners van de kades niet voor het voorstel winnen. Het plan voor die ene 'groene vinger' die van de polder naar de stad wijst - zoals dat in het jargon van de gemeente heet - staat voorlopig weer in de ijs kast. „Het heeft geen enkele zin om zoiets door te drukken", zegt Jochemsen. „Want je doet het toch voor de mensen. Als die het nog niet zien zitten moetje er niet aan beginnen." Maar wethouder J. Laurier (Groen Links/milieu) en de ambtenaren van groen en be heer twijfelen er niet aan, dat de richting die zij gekozen hebben De man die zich vorige week donderdag verdacht ophield op het terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden is door de politie weer op vrije voeten ge steld. De 57-jarige, die op het moment van aanhouding een fles wasbenzine bij zich had, bleek niets van doen te hebben met de brand die twee dagen eerder de bovenste verdieping van de vrouwenkliniek goed deels in as legde. Hij beschikte volgens de politie over een wa terdicht alibi. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog steeds in het duister. Het onderzoek van de technische recherche is nog niet afgerond. Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk onder zoekt op dit moment een aantal monsters die zijn genomen op de plek van de brand. Polderpark Cronestein dient als voorbeeld voor het natuurlijk groenbeheer. de juiste is. Vanuit het kustland schap ten westen van Leiden en de plassen en het veenweidege- bied in het oosten moeten groe ne ringers tot aan de rand van de stad komen. Daslook „We hebben aan de rand van de stad al heel veel natuurlijk be heerd groen maar nu proberen we die stroken aan elkaar te schakelen", zegt Bolle. „Als je allerlei barrières voor de natuur weghaalt krijg je een grotere soortenrijkdom aan planten en haal je meer dieren de stad in: insekten, vogels, kikkers, pad den, klein wild, roofvogels. Aan het Croqesleinpad is door die nieuwe vorm van beheer het daslook al spontaan uit het bos gekomen. En nu hebben we daar in Leiden meer van dan op veel plaatsen in Limburg." Maar of het mooi of lelijk is, is eigenlijk niet eens zo belangrijk, vindt Bolle. Natuurlijk beheer is bijna onvermijdelijk nu de her biciden zijn uitgebannen. En als de natuur de macht overneemt onstaat ook bepaald niet overal een rijkdom aan bloeiende planten. „Kijk naar de Broek- weg, met z'n knotwilgen en flui- tekruid. Dat is een enorme mo nocultuur, maar het ziet er wel aardig uit." De gemeente zal nog veel overtuigingskracht in de strijd moeten werpen om Leidenaars zover te krijgen dat zij natuurlijk beheer ook bij henzelf voor de deur accepteren. „Er zal heel veel overlegd moeten worden", zegt Laurier. „Want de dingen gaan er anders uitzien dan ze er FOTO LOEK ZUYDERDUIN vroeger uitzagen. En als ge meentelijke overheid ben je dan uitleg verschuldigd. Maar de richting is bepaald." „We zullen niet de gekte be gaan om inheemse planten in de plantsoenen te gaan bren gen", zegt onwerper Bolle. „En gladgeschoren gazons zullen er altijd blijven. Maar over een maand kun je al zien hoe mooi het is en wat je met natuurlijk beheer allemaal kun bereiken. Daar zullen we de mensen ook doorheen moeten leiden." Wethouder P. Langenberg (D66) is niet van plan het Vre desmonument op de Garen- markt te verplaatsen. „Dat zou capitulatie zijn voor het vanda lisme." Zijn voorgangster H. Koek (PvdA) zei vlak voordat zij haar portefeuille moest inleveren dat haar geduld op was. Zij reageer de hiermee op de aanhoudende vernielingen van het beeld, dat is gemaakt van blauw glas. Koek kondigde 'drastische maatrege len' aan maar zij kwam daar door de vorming van het nieu we college met een andere taak verdeling niet meer aan toe. Langenberg zegt in navolging van Koek dat er iets moet ge beuren om het Vredesmonu ment te redden. „Maar ik be schouw verplaatsen als een knieval." Op de vraag of aanpassingen van het monument met vanda- lismebestendig materiaal niet evengoed een capitulatie is, antwoordt Langenberg dat er 'verschillende gradaties' zijn. „Ik zou het beeld ook kunnen beschermen door het onbereik baar te maken met hekken eromheen en desnoods een slotgracht maar ook dat zou ca pitulatie zijn. Het gaat erom dat mensen met belangstelling voor het beeld het kunnen aanraken en er in kunnen staan." Langenberg wil dat het Vre desmonument er in elk geval op 4 en 5 mei pico bello bij staat. Hij gelooft niet in de theorie van de kunstenaar dat het Vredes monument telkens door een dezelfde persoon wordt ver nield. „Ik zou bijna zeggen: was het maar waar. In dat geval zou deze figuur door de politie kun nen worden opgespoord."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13