'Aanvallen op Gorazde snel voorbij Buitenland 'Ik zeg het eerlijk: De aanslagen in Israël doen me Jaar van de Hond begonnen Berouwvolle verdachte aanslag Solingen legt bekentenis af Rusland zal Raad van Europa ingrijpend veranderen (ONDERDAG 14 APRIL 1994 D-Day-schip op weg naar Europa jrffvqsan francisco Het Amerikaanse vrachtschip Jeremiah O'Brien, j "^het enige nog zeewaardige vaartuig van de armada die op 6 juni ?ro,1944 deelnam aan de landing van de Geallieerden in Norman- st'8,n©fdië, is op weg naar Europa. Het schip zal deelnemen aan de her- |.n.' ''denkingsfestiviteiten. Het vaartuig is er een uit de Liberty-klasse tralie é^je tijdens de oorlog in de VS in massaproduktie werd Zjirinovski eist schadevergoeding De Russische nationalist Zjirinovski heeft e rechtszaken aangespannen tegen politieke opponenten die hem iark|naar e'8en zegëen zwaar hebben beledigd. Hij eist in totaal 1,5 miljard roebel schadevergoeding. Van de hervormer Gajdar, die 1 berei|^em met Adolf Hitler heeft vergeleken, eist Zjirinovski het hoog- enkomste bedrag 500.000 roebel, kech oi nh''isa! Noodwecr in oosten van Duitsland rin met hamburg» Forse regenbuien hebben in het oosten van Duitsland hun o» talrijke overstromingen veroorzaakt. In Erfurt (Thüringen), rkeer nQuedlingburg (Saksen-Anhalt) en in delen van Beieren riepen de ■rikaan)autoriteiten gisteren de noodtoestand uit. Elders in Duitsland nen Ei| veroorzaakte een plotseling teruggekeerde winter met sneeuw- an met buien enorme overlast, ipdrac!) Grondverschuiving Ecuador quito Een grondverschuiving heeft in een afgelegen mijn- 7 bouwnederzetting in het Ecuadoraanse oerwoud zeker twintig 1Cl mensen het leven gekost. De ramp gebeurde in de nederzettting Los Laureles, 410 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Quito, ïn negi De bovenlaag van de grond op veel bergen in het gebied is on- van 69 dermijnd door houtkap en mijnschachten. jïdéiijt Griekse ex-koning raakt alles kwijt igrijkst ATHENEj^et Griekse parlement heeft gisteren een wet aangeno- iu °ve. men waarmee de bezittingen van de voormalige koning Con- aan rei stantjjn jn beslag zijn genomen. De koning en zijn familie zijn e Amt 0Q|C jlun Griekse paspoorten kwijt. Vlak voor de stemming liep ,s (je conservatieve oppositiepartij Nieuwe Democratie de zaal uit. e g°et» Volgens deze partij is het besluit ongrondwettig. Cycloon Mozambique: 95 doden maputo De cycloon Nadia die eind vorige maand over het li noorden van Mozambique trok, heeft aan zeker 95 mensen het leven gekost. Dat is gisteren bij een inventarisatie van slachtof fers en schade vastgesteld. Omdat de storm schade aanbracht aan de watervoorziening ontstond er vervuiling, met als gevolg een dyfterie-epidemie. De storm kreeg daardoor een lange do delijke nasleep. Joodse begraafplaats vernield st. petersburg Vandalen hebben op de joodse begraafplaats in St. Petersburg 185 zerken omvergeworpen en verscheidene ge broken. Het is al de derde keer dat de begraafplaats het doelwit is van, naar wordt aangenomen neo-nazistische jongeren. Man opent vuur in fabriek VS KJ raleigh Een recent ontslagen werknemer van een glasvezelfa- briek in een bedrijvenpark ten westen van Raleigh, North Caroli- Ijj na, is gisteren de fabriek binnengelopen en heeft daar twee mensen doodgeschoten. De politie ontruimde de fabriek en het omliggende terrein op zoek naar de dader, die enkele uren later 120o|oo dood werd aangetroffen. Radicale moslimleider Egypte gedood cairo» Egyptische veiligheidstroepen hebben de extremistenlei- I der Adel Siam doodgeschoten. Dat heeft minister el-Alfy (binnenlandse zaken) gisteren gezegd. Siam was leider van de I militaire vleugel van de al-Jihad (Heilige Oorlog), die van Egypte een fundamentalistische moslim-staat wil maken. Hij zou be trokken zijn geweest bij diverse aanslagen tegen journalisten en regeringsfunctionarissen. hebron ao bloemendaal correspondent PLO-leider Arafat heeft gisteravond in e telefoongesprek met premier Rabin de jongste terreuraanslagen in Israël veroc deeld. Hij sprak ook zijn medeleven met de nabestaanden. Israël vie de 46-ste verjaardag van zijn onafhanke lijkheid in de schaduw van de bomaansla gen in Afula, vorige week, en gisteren in Hadera. Rabin heeft de bevolking voorge houden dat niet alle terreuraanslagen zijn te voorkomen zolang er een open grens is tussen Israël en de bezette gebieden. ,,De dag na het bloedbad in de moskee dansten de kolonisten daar in die straat", wijst Assad. Hij staat voor zijn poelierswin kel in het centrum van Hebron. Een paar uur eerder verloren vijf Israeli's het leven bij een bomaanslag. De Palestijnse inwoners dansen niet in de straat. Dat komt door de massale aanwezigheid van het leger, want om de onschuldige slachtoffers van de aan slag laat niemand een traan. ,,Ik zeg het eerlijk: de aanslagen in Israël doen me goed", bekent Assad. Assads poelierszaak bevindt zich vlak bij het Hadassa Huis, woonplaats van een aantal van de meest agressieve kolonisten. De winkelruimte staat vol kooien met levende kippen. Tegen een achtergrond van wanhopig gekakel en spattend bloed voorspelt Assad dat wraak acties in Hebron niet zullen uitblijven. ,,Er is nu bloed tussen ons en de joden en dat betekent wraak. ,,De Israëli's zoeken altijd naar excuses als ze moorden plegen", vult buurman Achmed aan. „Na de massamoord in de moskee zeiden ze dat die Goldstein niet goed bij zijn hoofd was. Onzin, de man was nota bene dokter." Mohammed, eigenaar van een textielwinkel in de buurt, noemt de bomaanslagen in Is raël het enige passende antwoord op de provocaties van de kolonisten. „Palestijnen die zulke operaties uitvoeren, zijn altijd mensen die de bezetting en de vernederin gen aan den lijve hebben ondervonden. Ze zijn gemarteld in de gevangenis of leden van hun familie zijn vermoord door solda ten of kolonisten. De slachtoffers zijn on schuldig, dat is waar. Maar er zijn veel meer onschuldige Palestijnen vermoord dan Is raëli's. Als Rabin echt vrede wilde, zou hij al dat kolonistentuig verwijderen, speciaal de joden in Hebron." Achmed Bayud Tamimi, voorzitter van de bond van academici en lid van de Islami tische Hoge Raad, het hoogste bestuursor gaan op de Westelijke Jordaanoever, zegt dat iedere aanslag op onschuldige burgers hem pijn doet 'en dat geldt ook voor aan slagen op Israëli's'. Het vermoorden van onschuldige burgers doet Tamimi dus pijn. Maar hoe staat het met de gevoelens van de rest van Hebrons 85.000 inwoners? „Als we onze rechten krij gen. zullen we er allemaal zo over denken", zegt Tamimi. „Maar nu nog niet. Dit soort operapes zal alleen maar toenemen. Ik keur dat niet goed, maar het is niet te voorko men zolang de Israëlische leiders niet be reid zijn moedige stappen te zetten." De komst van 160 Noorse, Deense en Itali aanse waarnemers naar Hebron wekt geen hoge verwachtingen. „Ze zijn welkom", zegt Tamimi, „maar ik kan me niet voor stellen dat ze vrede kunnen brengen." Het volk formuleert het kernachtiger. „Er was ons beloofd dat we een gewapende interr tionale politiemacht zouden krijgen om c te beschermen", zegt winkelier Moham med. „Maar er komen alleen waarnemer- Gewapend? Ja, met potlood en papier!" Een van de slachtof fers van de zelfmoord aanslag gisteren in Hadera bij Hebron. foto anp De Bosnische Serviërs zijn van plan hun offensief tegen de moslim-enclave Gorazde te staken. De Russische ge zant voor voormalig Joegoslavië, Vitali Tsjoerkin, zegt dat gisteren van hen te hebben vernomen. Tsjoerkin hervatte deze week zijn bemiddelingspogingen nadat de Serviërs het overleg met de Verenigde Naties hadden afgebroken als gevolg van de twee luchtaanvallen op hun stellingen door NAVO-vliegtuigen. Phnom penh Cambodjaanse boeddhistische monniken bestijgen de trappen van de hoogste tempel in de hoofdstad Phnom Penh. De boeddhisten vierden gisteren het Khmer Nieuwjaar, de eerste dag in het Cambodjaanse Jaar van de Hond. foto reuter SARAJEVO Rtr/AFP/DPA De strijd om Gorazde lijkt in derdaad te zijn geluwd maar vannacht bestookten de Ser viërs dorpen ten zuiden van de stad, zo melddde Radio Saraje vo. Gorazde is vanaf de omrin gende heuvels dagenlang zwaar beschoten door de Bosnische Serviërs. De NAVO beantwoord de het Servische offensief met bombardementen op hun. Vooralsnog handhaven de Serviërs de blokkade van mili taire- en hulpkonvooien van de VN door hun gebied. Bovendien houden zij enkele tientallen VN- waarnemers vast. De maatregel is een vergeldingsactie voor de luchtaanvallen. De VN willen deze week toch proberen de hulpkonvooien in Bosnië weer op gang brengen. Gehoopt wordt morgen mogelijk al van daag te kunnen beginnen. Naar aanleiding van de NAVO-bombardementen dreig de de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, gis teren de VN-troepen in Bosnië als potentiële vijanden te be handelen. „Al onze afspraken tot dusver en de goede manie ren waarvan wij blijk hebben gegeven, behoren nu tot het verleden. Wij zijn gedwongen Unprofor (de VN-macht) als po tentieel vijandelijke macht te beschouwen", schrijft Karadzic aan de VN. Bemiddeling Zuid-Afrika dreigt nu al te mislukken johannesburg p.v.nuusenburg correspondent De internationale bemiddeling die de politieke crisis in Zuid- Afrika moet oplossen, dreigde voor zij was begonnen op mislukking uit te lopen. De regering en het ANC aan de ene kant en de Zulu-partij Inkatha aan de andere kant konden het niet eens worden over de op dracht aan de zeven bemidde laars die dinsdag in Johannes burg zijn aangekomen. De dele gatie wordt geleid door de Ame rikaanse oud-minister Kissinger en de voormalige NAVO-secre- taris-generaal Carrington. De bemiddelaars waren inge schakeld om het geschil over de bevoegdheden van de negen provincies van het nieuwe Zuid- Afrika op te lossen. Inkatha neemt geen deel aan de eerste democratische verkiezingen die over twee weken plaats vinden, omdat zij vindt dat het ANC en 1 ban de regering de de provincies te veel den leggen. Gisteren bleek dat de bemid delaars eerst een ruzie over een mogelijk uitstel van de verkie zingen moesten beslechten. In- katha-leider Buthelezi eist uit stel van de verkiezingen, opdat zijn partij alsnog kan deelne men wanneer de uitslag van de bemiddeling daartoe aanleiding geeft. Voor de regering en het ANC zijn de verkiezingsdata, 26, 27 en 28 april, onaantastbaar. De bemiddeling speelt zich af tegen de achtergrond van de noodtoestand die president De Klerk twee weken geleden in de provincie KwaZulu/Natal heeft uitgeroepen. De provincie is het toneel van een bloedige machtsstrijd tussen aanhangers van Inkatha en ANC. Ondanks het uitroepen van de noodtoe stand zijn in KwaZulu/Natal meer dan tweehonderd omgekomen. Spijt wordt gezien als poging onder levenslang uit te komen düsseldorf-gotha Op de eerste dag van het proces tegen de vier Duitsers die worden verdacht van de brandstich ting in het huis van de Turkse familie Gene vorig jaar in Solingen, waarbij vijf meisjes en vrouwen omkwamen, heeft een van de verdachten woens dag een bekentenis afgelegd. De advocaten van de andere verdachten zien in het berouw van de 24-jarige Markus G. een poging om te voorkomen dat hij levenslang krijgt. Voor het gerechtshof in Düsseldorf verklaarde Markus G., de oudste van de verdachten, 'onein dig veel spijt te hebben' over wat hij heeft aange richt. „Ik geloof nu dat de leuzen van rechts tot haat en onmenselijkheid leiden, en wij allen zijn daar het gevolg van", zei hij. De 'spijtoptant' was de enige verdachte die ten tijde van de aanslag meerderjarig was. In Duits land komen alleen meerderjarigen in aanmerking voor levenslange celstraf. De andere verdachten zijn de 16-jarge Felix K., de 17-jarige Christian R. en de 21-jarige Christian B.. Ze zijn wegens moord, poging tot moord en brandsticl ting. De minderjarige R. en K. kunnen tot maxi maal tien jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. B. kan als minderjarige worden berecht maar ook als volwassene. De politie heeft afgelopen zondag bij de Oost- duitse stad Gotha een militair trainingskamp ont manteld van de rechtsextremistische Vikingjeugd. Elf mannen van achttien tot veertig jaar en een 16-jarig meisje zijn aangehouden. Twee andere personen zijn ondervraagd. In het tentenkamp in de deelstaat Thüringen ontdekte de politie behalve nazi-propagandama teriaal ook wapens, alarmpistolen en imitaties van handgranaten. De leden van de Vikingjeugd hielden op het gehuurde privéterrein militaire oe feningen, waaronder schieten en marcheren. De politie acht de beweging verantwoordelijk voor verscheidene aanslagen op huizen voor buiten landers en asielzoekers. 'Volk moet meevechten tegen Armenië' De opgelaaide strijd tussen Ar menië en Azerbeidzjan om de regio Nagorno-Karabach heeft de Azerbeidzjaanse president Alijev zo bezorgd gemaakt dat hij de gehele bevolking heeft ge vraagd mee te helpen met de verdediging tegen de 'Armeense agressie'. Gisteren werd er rond Nagorno-Karabach weer fel ge vochten. De twee landen be schuldigen elkaar ervan de nieuwe gevechten te zijn be gonnen. Vitamine A vergroot kans op longkanker correspondent Het Russische lidmaatschap van de Raad van Europa, het democratische voor portaal van de Europese Unie, is onver mijdelijk geworden. Daar is iedereen in Straatsburg het over eens. Sterker nog, de anti-Europese scheldkannonades van de Russische ultra-nationalist Zjirinovski zullen het proces alleen nog maar ver snellen. Maar veel diplomaten zien het zwerk drijven. Zij zijn bang voor ingrij pende veranderingen als de Russen ko- De grootste zorg is of de twee meest suc cesvolle instellingen van de Raad. het Europese Hof voor de Mensenrechten en de Europese Commissie voor de Men senrechten, in de toekomst nog zullen kunnen functioneren. „Stelt u zich voor dat straks het individuele klachtrecht dat bij het Hof voor de Mensenrechten be staat ook voor alle 150 miljoen Russische burgers geldt", verzucht een hoge diplo maat. „Zelfs nu hebben we al wachttij den van jaren". Rusland wordt, als het toetreedt, meteen de grootste van de 32 lidstaten, bijna twee keer zo groot als de grootste lidstaat (Duitsland) nu. Het kan niet anders of dat zal enorme gevolgen hebben voor de organisatie. Nu al eist Duitsland dat het Duits als officiële derde werktaal in Straatsburg, naast het Frans en het En gels, wordt ingevoerd. Zal Moskou straks dan niet ook het Russisch als werktaal willen invoeren? Met hoeveel ambtenaren en parlemen tariërs zal het apparaat worden uitge breid? Hoeveel en vooral wat voor rech ters zal Rusland naar het Hof voor de Mensenrechten afvaardigen? Er is mo menteel maar een enkeling in Straats burg die weet hoe het Russische rechts systeem functioneert en in hoeverre het al is hervormd sinds de dagen van de communistische rechtspraak, de wille keur, de executies en de Goelag. Com missies van de Raad van Europa zullen in de komende maanden veelvuldig op missies naar Moskou gaan om al deze dingen te onderzoeken. Volgens de voorzitter van de Russische Senaat, Vladimir Sjoemeiko, is het Russi sche lidmaatschap nog hooguit een kwestie van 'technische details'. Het voorjaar van 1995, zei hij dinsdag, is een goede gok voor het tijdstip van de Russi sche intocht. Sjoemeiko staat aan het hoofd van de Russische parlementaire delegatie die deze week de Raad van Europa bezoekt. Volgens sommigen maakt hij daarbij handig gebruik van de opzienbarende aanwezigheid van de extremist Zji rinovski in zijn delegatie. Immers, hoe harder Zjirinovski roept om 'bommen op Italiaanse NAVO-bases' en 'een wereld oorlog om de Baltische staten' of joodse demonstranten bekogelt met tulpebol- len, hoe sympathieker de overige Russen overkomen. „Zij hebben het Westen nodig om ervoor te zorgen dat mensen als Zjirinovski in Rusland geen kans krijgenomschrijft een lid van de Assemblée van de Raad de huidige Russische tactiek. „Zij misbrui ken de Zjirinovski-factor om Rusland te laten aansluiten." In het afgelopen jaar is de Raad ervan overtuigd geraakt dat Rusland toch er gens een plaats moet hebben. Lid ziin van de NAVO kan nog niet, lid van de Europese Unie ook niet en de CVSE, de Conferentie voor Veiligheid en Samen werking irf Europa, leidt een kwijnend bestaan. Rest alleen de Raad. Anderen vrezen dat door de snelle toetreding van de voormalige Warschaupact-landen de Raad telt inmiddels al 32 leden de mooie principes van deze oudste van de Europese instellingen verwateren. Dat was in Nederlandse ogen al zo, toen vo rig jaar Roemenië werd toegelaten. Ne derland stemde toen dan ook als enige tegen. Waar blijft het opkomen voor democra tie en mensenrechten, wanneer de dis cussies straks steeds worden beheerst door conflicten om minderheden, gren zen of de aanwezigheid van vreemde troepen, zoals de Russische in de Balti sche staten? Dergelijke conflicten zou den volgens de Raad geen probleem mo gen zijn tussen lidstaten, maar zijn het wel in Midden- en Oost-Europa. Zjirinovski is het allemaal om het even wat Sjoemeiko en zijn delegatie deze week in Straatsburg afspreken en beklin ken. Als hij waar hij vast van overtuigd is over niet al te lange tijd het Russi sche presidentschap in handen heeft, zal hij alle akkoorden even snel vernietigen als ze werden gesloten. „Ik zal ze door midden scheuren", zei hij dinsdag des gevraagd in de wandelgangen. „Verdra gen zijn niet voor het hcleïeven. Het is net als met een politieke partij. Je kunt er lid van worden en je kunt er weer uit stappen. Ik zal al die akkoorden annule- De onderzoekers waren com pleet verrast: In plaats van het risico te verminderen, ver hoogt vitamine A juist de kans op het krijgen van longkanker. Amerikaanse en Finse onder zoekers die de werking van be- ta-caroteen de plantaardige bron van vitamine A onder de loep namen, dachten de be vindingen van eerder onder zoek te kunnen bewijzen, na melijk dat grote doses vitami ne A de kans op longkanker verkleinen. Beta-caroteen en andere 'anti-oxidanten' wer den algemeen bejubeld als na tuurlijke kankerlréstri jders. Dat blijkt nu een fabeltje te zijn. De wetenschappers kwa men tot de ontdekking na een onderzoek van 10 jaar waaraan 29.133 rokende man nen deelnamen die vijf tot acht jaar elke dag vitamine A slik ten of placebo's kregen dat mensen die heta-carotcenpil- len slikken 18 procent meer kans maken op het krijgen van longkanker. Voor vitamine E, waarvan aangenomen werd dat het nog beter tegen kanker beschermt, werd geen verschil genoteerd. Beta-caroteen komt vooral voor in fruit en groen ten als wortelen en broccoli.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7