a Bij Hewlett-Packard is lol erg belangrijk Binnenland Tegen sommige stress helpt zelfs geen bio-energeüsch vingerverven 'Die op grootmans kakhuis gaat zitten zakt erdoor en valt in de stront' DONDERDAG 14 APRIL 1994 Algemeen Nederlands Persbureau bjIh ifkn 11441 UTRECHT.FRED V De baas als stressfactor? „Mensen wijzen over het algemeen naar boven als ze moei lijkheden ondervindenzegt Fred Mer- tens, organisatiepsycholoog en docent conflicthantering en leiding geven aan managers van Shell, Unilever, AKZO, de Belastingdienst en werkgeversorganisaties. Mertens verdient zijn brood met het scho len van 'techneuten' die nooit zijn opgeleid tot manager, maar naarmate ze stegen in de hiërarchie, mensen onder zich hebben gekregen. „Managers leren hun vak nu eenmaal voor negentig procent in de prak tijk. En dat is ook heel goed te doen." De chef een vijand, Mertens herkent dat wel. „lederéén heeft problemen met zijn baas. Dat krijg ik altijd te horen. En als ik een week later de bewuste bazen op cursus krijg, wijzen die ook naar boven, naar hun chefs. Het eindigt altijd in de top, nooit be neden." Een detachement politiemensen dat zijn omgang met de burgerij kwam bij slijpen, verloor zich in no time in kritiek op de eigen leiding. Mertens: „Maar de chef persoonlijk verantwoordelijk houden voor het stressleed is te makkelijk. Organisaties en economie zetten gewoon veel druk op de ketel". De essentie van problemen met de baas, zegt Mertens, is niet de ontwikkeling van een 'sociale antenne', maar simpelweg het verschil in macht tussen baas en onderge schikte. „De chef maakt de beoordelingen, de roosters met Kerstmis, heeft invloed op carrières, kan ego's knakken. Bovendien is hij de voor de hand liggende schakel voor klagers naar de rest van de organisatie." De chef die wekenlang 's avonds over werken van een werknemer terugbracht tot de zure vaststelling 'je bouwt wel veel vrije dagen op zo' deed hel natuurlijk niet goed. „Want de volgende keer denkt zo'n man: zoek jij het zelf maar uit, voor jou werk ik niet over." Vooral zulk 'klunzig communi ceren' veroorzaakt volgens Mertens meer stress dan nodig is. Onhandig vergaderen, chaotische functioneringsgesprekken: ze zijn ergerlijk, maar geen dingen die niet met een frisse cursus op orde zijn te krij gen. „Wat je de managers wel zou moeten meegeven is, om het maar eens gewoon te zeggen, dat ze meer mens worden in de omgang met hun personeel." Maar de bron van stress, zegt Mertens, haal je niet Fred Mertens: „De ratrace in de bedrijven brengt eigenschappen r r boven en geen geslachten. Er zijn veel spijkerharde vrouwen". weg, nooit, 'omdat die hoort bij het sys teem'. Blijven de 'geboren horken en sociale de bielen' die een rokende puinhoop maken van hun loyale, vriendelijke team. Die zou den weg moeten, maar hoe? Bij de over heid zit het management in 'een roestvrij stalen rechtspositie'. En vacaturestops be lemmeren de doorstroming doordat er geen geld is voor goede afkoopregelingen, een enkele gemeentesecretaris of burge meester daargelaten. „Een belangrijke bron van stress." In het bedrijfsleven tenminste waar de niet heeft toegeslagen worden slecht functionerende managers wegge werkt met een zak geld of via een special assignment, een even onduidelijke als roemloze opdracht, te verrichten in een somber kantoortje aan het einde van de gang. Mertens: „Vroeger ging het zo: de beste lasser werd voorman. Het bedrijf was een goeie lasser kwijt en een slechte chef rijk. Dat is nu anders. In ziekenhuizen is niet meer de oudste chirurg de directeur, maar een econoom of bedrijfskundige met management-specialisatie. Dat werkt veel beter en uiteindelijk personeel- en patiënt vriendelijker. Ook grote ondernemingen doen het anders. Ze kweken hun eigen ka der: talentvolle jongelui worden van uni versiteiten geplukt en rouleren in korte pe rioden tussen de verschillende onderdelen van het bedrijf. Dat begint dan op de re searchafdeling en leidt naar marketing en produktie. Gaandeweg leert zo iemand het bedrijf all round kennen. Faalt hij onder weg, dan wordt hem geadviseerd te ver trekken". Mertens: „De keerzijde van dat systeem is weer dat het personeel telkens jonge nieuwelingen ziet binnenvliegen met een inpakken-en-wegwezenmentaliteit, die weinig van de afdeling weten maar wel de foto gpd roland de bruin baas zijn en ook nog worden bevorderd. Gevolg: stress. Maar dat is niet het gevolg van die jonge manager, maar van het sys teem waarvoor is gekozen". De vakliteratuur onderscheidt verschil lende typen conflicten tussen baas en on dergeschikte, waarvan het persoonlijke aandeel van de chef en de werknemer so wieso altijd maar een deel uitmaakt. Het ene conflict is het andere niet. Een chef moet kunnen herkennen wat voor vlees hij in de kuip heeft. Is het conflict 'warm', een emotioneel hoog oplopend 'bloedneusconflict' waarbij strottehoofd en zweetklieren niet worden gespaard? Ze lij ken het ergst, maar zijn het best op te los sen. zegt Mertens. en je vindt ze vooral in het bedrijfsleven. De overheid kampt met 'koude' conflic ten. sluipende kwesties die zo veel moge lijk worden ontkend door de betrokkenen uit angst dat zij bij open kaart hun positie verliezen. Ze kunnen jaren door-etteren tol een van de partijen door zijn hoeven zakt. De privatisering van overheidsbedrijven als de PTT, NS en de omvorming van 's Rijks Belastingen tot 'klantvriendelijke' in stelling heeft een stoelendans veroorzaakt met een golf van stress tot gevolg. Typische 'koude' ruziemakers zijn Nederlanders vol gens Mertens overigens niet. „Engelsen en Duitsers zijn veel formeler." De typisch Nederlandse onderhandelings cultuur stelt zware diplomatieke eisen aan de Nederlandse manager. „Nederlandse bedrijven zijn meer anti-autoritair inge steld dan het buitenland met zijn traditio nele bevelscultuur. Rechtstreekse commu nicatie is daardoor van groot belang en le ren luisteren is iets dat een manager zeker moet leren, hoezeer dat een platitude mag lijken. Management waarbij de baas op zijn strepen gaat staan om het werk ge daan te krijgen, is niet effectief. Maar als hij alles goed vindt zo lang de sfeer maar goed is, dan gebeurt het werk niet. Als je iemand iets wilt laten doen, kun je hem in plaats van een opdracht te geven veel beter de vraag stellen hoe hij van plan is iets te gaan aanpakken. Dan doet hij niet alleen wat je wilt, maar vertelt je ook of hij het heeft be grepen. Zulke praktische regels zijn een voudig aan te leren." Verschil tussen mannelijke en vrouwelij ke managers is er volgens Mertens amper. „Misschien dat vrouwen gemiddeld iels sfeergevoeliger zullen zijn. Maar de ratrace in de bedrijven brengt eigenschappen naar boven en geen geslachten. Er zijn veel spij kerharde vtou wen En die tegenstrijdige opdrachten, waar aan werkend Nederland zoveel stress over houdt? „Tja, de ene keer is dit belangrijk, de andere keer dat. Als het weer omslaat moet je niet patat blijven bakken, maar ijs gaan scheppen. Het zal wel stress oproe pen, maar daar helpt geen bio-energetisch vingerverven aan, en ook geen Emiel Ratel band." 'Als iemand klaagt dat-ie het druk heeft, roep ik: dat is ook de bedoeling Een fundamenteel geloof in medewerkers, zo omschrijft een van 's werelds grootste automatiseringsconcerns het in een personeelsadvertentie. Hewlett-Packard (HP), met een omzet van twintig miljard dollar en pakweg 96.600 werknemers, gebruikt nog meer van zulke woorden: zelf standigheid, verantwoordelijkheid en ruimte voor ont plooiing. ,,En het zijn zekér geen loze kreten, al verwach ten wij daar wel kwaliteit, flexibiliteit en innovatie voor terug", zegt Luc Runderkamp, personeelsdirecteur bij Hewlett-Packard Nederland. belangrijker". De werkdruk bij Hewlett- Packard is hoog, laat Runder kamp al snel weten. „Het is hard werken. Het gaat HP nog altijd heel goed, maar de consu ment is niet langer bereid ook wat meer te betalen voor het nieuwste van'het nieuwste en tegelijk het beste van het beste in de automatisering." Veranderen. Het woord keert regelmatig terug. Heeft alles te maken met wat Runderkamp presenteert als de HP-way, de 'huisregels' ooit door de oprich ters van het bedrijf in de zesti ger jaren beschreven naar de in de jaren daarvoor gegroeide praktijk. De HP-way beschrijft de ma nier van doen die van mede werkers van het inmiddels zo'n 55 jaar oude concern wordt ver wacht. De werknemers krijgen behalve met een functie-om- schrijving ook te maken met een duidelijke taakomschrijving en periodiek overeen te komen speciale doelen. „Het zit hem meestal niet alleen in de werkdruk. Wij zeggen dat allemaal wel gemakkelijk tegen elkaar, maar het druk hebben speelt zelfs een ondergeschikte rol. Het is meestal slechts de druppel." Luc Runderkamp heeft er zelf geen onderzoek meer voor no dig: „De werkelijke oorzaak van stress moet je zoeken in ver stoorde relaties. Het kan gaan om een ver stoorde verhouding met je be drijf, met je manager of met de collega's. Maar het kunnen ook de klanten zijn. En wat dacht je van de relatie thuis?" Hij zegt het even later nog duidelijker: „Het draait om de perceptie van werkdruk. Wan neer iemand zegt dat-ie het druk heeft, gebeurt er niet veel bij mij. Klopt, roep ik dan, dat is toch ook de bedoeling. Ik vind het antwoord op de vraag of ie mand het nog leuk vindt veel Die HP-way schetst tegelijk ook de manier van doen die de medewerkers van het bedrijf mogen verwachten. Deze om keerbaarheid van de huisregels en het basisgeloof dat mensen bereid zijn hard en creatief te werken mits je de voorwaarden daartoe schept, zijn volgens Runderkamp ook heel concreet in het bedrijf terug te vinden. „Bijvoorbeeld in goede ar beidsvoorwaarden. Of in de aanwezigheid van een fitness ruimte met sauna hier in ons hoofdkantoor. Zo'n vijftien pro cent van het personeel maakt er gebruik van, wat veel is. En dan zijn er de coffeecorners. Perso neelsleden kunnen er elk ge wenst moment leunend tegen van die zuideuropees aandoen de bartafels gratis koffie of thee drinken. Nee, dat loopt niet uit de hand. Het is onderdeel van onze open door policy en past perfect in onze visie op mana gen by wandering around (rondzwerven, red.). Het kan toorlandschap nodigt je ook als manager uit om mensen op te zoeken." Het personeelsverloop bij He wlett-Packard schommelde de afgelopen jaren tussen de vier en acht procent per jaar, maar is nu wat aan het zakken. De ge middelde leeftijd loopt geleide lijk op en is nu 35,9 jaar. Runderkamp: „Wij willen mensen met waarde in de markt, onze eigen markt en die van andere bedrijven. Ik zeg daarmee maar gelijk dat men sen met potentiële marktpro blemen, bijvoorbeeld vanwege gedeeltelijke arbeidsgeschikt heid, bij ons minder hoge ogen gooien. Wij kijken allereerst of een kandidaat geschikt is voor de baan zelf, maar wij kijken ook of iemand eventueel op ter mijn in aanmerking zou kun nen komen voor andere func ties binnen c Eigen stal De directeur Personeel en Orga nisatie maakt duidelijk dat om te beginnen mensen uit 'eigen stal' (het opleidingsniveau van de meerderheid van de werkne mers is HBO en academisch) de kans krijgen om door te stro men naar hogere functies. En om eventuele misverstanden te voorkomen, vermeldt hij ter loops nog even dat veertig pro cent van de werknemers in het assemblagebedrijf in Amers foort allochtoon is. „De mensen bij HP er heerst hier duidelijk een groeps cultuur kun je het best om schrijven als zeer ondernemen de team workers. Het personeel moet zeer hard, zeer flexibel en zeer innovatief samenwerken. Meer dan zestig procent van onze omzet bestaat uit produk- ten die nog geen drie jaar oud zijn. Ruim tien procent van de omzet besteedt HP aan onder zoek en ontwikkeling. Kortom, je kunt je hier nooit achter je specialisatie verschuilen. Je moet zéér flexibel zijn." Hewlett-Packard is een be drijf dat zegt niet alleen op de toekomst te willen inspelen, maar hem ook gedeeltelijk vorm te willen geven. Toch be hoort Runderkamp niet tot de mensen die beweren dat veran deringen uitsluitend uitdagend zijn. „Ze zijn zeker ook bedrei gend. Het is gewoon spannend, te meer daar wij van al onze mensen een hoge kwaliteit ei- Afblazen Het is Runderkamp niet bekend of het personeel van HP eventu ele stress door middel van ro ken, drinken of ander ongezond of gezond gedrag probeert te compenseren. De lichamelijke en geestelijke gezondheid van personeel laat niet veel te wen sen over. Het ziektverzuim zit op 3,9 procent en per jaar ver dwenen er gemiddeld twee werknemers meestal met psy chische klanten in de WAO. Het laatste is drastisch aan het ver anderen, de keuringsartsen vra gen net als betrokkenen zelf met meer nadruk naar ander passend werk binnen het be drijf. Runderkamp wijst op de tweejaarlijkse open line survey, ofwel opiniepeiling als middel voor het personeel om eventue le stoom over bepaalde zaken af te blazen. Zo'n negentig pro cent van de werknemers vult vrijwillig een vragenlijst over de kwaliteit van het bedrijf, het produkt, het eigen werk en het werk van de collega's in. „De laatste peiling leverde een duidelijke klacht op over de kwaliteit van het persoonlijke leiding geven van het manage ment. Wij geven binnen het be drijf bekendheid aan de klacht en bekendheid aan het feit dat alle managers dit jaar vier keer twee dagen lang de hei op gaan om hun stijl van leidinggeven op basis van hun persoonlijk heid bij te schaven. Als het goed is, komt deze klacht over twee jaar niet weer bovendrijven." Runderkamp gelooft er in dat je mensen mogelijkheden moet geven om op een redelijk zelf standige manier werk van kwa liteit te leveren. „Het is de reden waarom wij een aantal jaren ge leden een organisatiebureau hebben gevraagd de klachten over werkdruk van onze onder- houdsmensen te onderzoeken. Deze mannen met de schroe vendraaiers zijn in het alge meen niet van het zeer commu nicatieve type. Het zijn de op- kroppers, die wij in een cursus hebben geleerd hun klachten nader te omschrijven. Het be gint in de meeste gevallen met klachten over de almachtige en onoplosbare hoge werkdruk, maar het draait vaak om een of meerdere verstoorde werkrela- Runderkamp: „Ik zeg maar gelijk dat mensen met potentiële marktpro blemen, bijvoorbeeld vanwege gedeeltelijke arbeidsgeschiktheid, bij ons minder hoge ogen gooien". foto cpd roland de bruv Van de vele brieven die lezers meestuurden bij de enquête over werkstress, publiceerden we er gisteren een aantal. Vandaag, in de laatste verhalen over en naar aanleiding van deze enquete, nog een aantal hartekreten van lezers. Geen grip meer op de dingen „Ik heb het idee dat ik thans de grip verlies op het overzicht en het werk. Steeds minder mensen. Steeds meer bijblijven. Alles moet en alles moet goed. Tijd voor relax ontbreekt. Werkgever wil mijn spe cifieke kennis niet missen, maar laat dit alleen blijken door meer werk mij toe te schuiven. Ik moet constant bij mijzelf op de rem j gaan staan. Dat werkt frustrerend. Je klachten kun je niet kwijt en ruggesteun ontbreekt. Maar kop op! Het is hier niet zo slecht als el- I ders in de wereld. Misschien klagen we wel omdat we verwend zijn en kijken naar anderen die het beter hebben dan jezelf." Met veertig jaar te oud „Mijn baan was veel te druk, dat heb ik meerdere malen ken baar gemaakt. Half april kreeg ik maagpijn. Ik vertelde mijn chef dat de werkdruk te groot was en dat ik even medicijnen gebruik te, zodat de spanning op de maagstreek zou afnemen. De chef zei dat ik het tempo niet kon volgen omdat ik te oud was (40 jaar!). Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg. En bovendien kon mijn voorgangster het werk wel aan, zei de chef. Het lag dus aan mij. Op het wekelijkse gesprek werd mij te verstaan gegeven dat ik na de vakantie niet meer terug hoefde te komen. Op dat moment knapte er iets in mij en ben ik het kantoor uitgelopen. Later kreeg ik een vreselijke huilbui. Van een heel vrolijke meid, die ontzettend leuke contacten had met de levernaciers, veran derde ik in een tijd van twee weken in een huilerig mens. Ik zag bleek, had geen plezier meer, deed wel vriendelijk maar onder tussen. Na een week klapte ik helemaal in elkaar en ben ik naar de huisarts gegaan. Van mijn collega's kreeg ik wel steun, maar als ze hun zegje mochten doen waar de chef bij was zeiden ze niets. Een van de twee heeft zich zelfs ziek gemeld omdat hij niet tegen de chef durfde te getuigen. Ik zit nu in de Ziektewet. Ik ge bruik drie keer daags twee soorten pillen omdat ik twintig keer per dag flauwval. De oorzaak daarvan wordt nog onderzocht." Ik ben gevangen in mezelf „Na twee jaar werkloosheid kreeg ik een baan aangeboden bij een bedrijf, waar ik later vast in dienst kwam. Mijn chef heel daar veel moeite voor gedaan en daarmee had hij een wapen in handen om mij te slaan als er onenigheid was. Als ik weiger om extra overuren te maken wordt er gezegd dat er talloezen zijn die mijn haantje wil len overnemen. Inmiddels zitten we met twee vacatures die door be zuinigingen niet worden opgevuld en we kunnen het werk nauwe lijks meer aan. Maar klagen helpt nog steeds niet. Door het overlij den van mijn moeder ben ik in een diepe put gevallen waar ik niet meer zo gemakkelijk, uitkom. Ik heb geen relatie, ook niet gehad, omdat ik lang voor mijn moeder heb gezorgd. Een half jaar geleden is zij overleden. Vanaf dat moment kan ik niet meer alleen zijn en vlieg ik letterlijk tegen de muren op. Ik woon nu bij mijn vader in een bejaardenwoning. Ik ben bij het Riagg geweest, maar dat helpt ook niet. Door de grote drukte kan ik er maar een keer per maand terecht en ik heb eigenlijk behoefte aan intensiever contact, ook om te leren weer naar mijn eigen huis terug te gaan want de situatie zoals die nu is is niet goed. Ik ben gevangen in mezelf en kan geen kant meer op. Werkers, pik het niet langer „Werkenden van Nederland pik het niet langer of je nu bouwvakker bent, slager, politicagent, dokter enz. of be hanger want van uw motivatie en goedheid wordt geprofiteerd u wordt voor uw werken gediscrimineerd wij houden de welvaartsstaat op gang maar weet u nog voor hoe lang? want van elke eerlijk verdiende gulden houden we nog geen 50 cent over ook nog inclusief btw, omdat de heren van de staat fungeren als er wordt gegooid met ons zuur verdiende geld wij zijn straks zelf uitgekleed en uitgeteld de vut en de wao zijn al onbetaalbaar geworden omdat er zich terecht of onterecht, hele horden tegoed aan hebben gedaan wat als wijzelf straks ziek worden of op straat komen te staan? hebben wij ons daarvoor jarenlang laten misbruiken? en premies betaald opdat wij er straks alleen maar aan mogen ruiken wordt het dus geen tijd, dat wij ons eens danig laten horen niet met verjaardagen maar in het openbaar, dus HOOG VAN Dl TOREN! PS. wij krijgen niet alleen stress door het werk maar door het gezeik uit Den Haag. daarom maak u sterk! Bescheidenheid voorkomt stress „Bescheiden mensen met zelfkennis hebben niet zo gauw last van stress. De oorzaak van stress is, volgens mij, het 'groter' wil len zijn of lijken dan men is. Als anderen dit van je verwachten helpt het niet als je protesteert. En als je jezelf zo'n houding op legt zijn de gevolgen echt schadelijk. Dit is naar mijn mening de meest voorkomende oorzaak van stress. Onze voorouders wisten het al, vandaar dit spreekwoord: 'Die op grootmans kakhuis gaat

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5