Sushi, een Japans hapje vooraf Feta en vergelijkbare kaas Smaak Sprinkhanen en garnalen 1 vv Zoet-zure groenten, frisse slanke snacks U VAN DE DAG HAASKARBONADE GEMENGDE SALADE MET COURGETTE AARDAPPELEN WARME APPEL MET KWARk (zie onderstaand recept) 1 dl sinaasappelsap met 1 zakje Snijd 2 geschilde appels (geen in stukjes en verwijder het Doe de appel in de sinaasappel- verwarm dit 10 minuten tegen de aan. Roer 150 gram magere kwark los 2 eetlepels magere melk en 2 eetlepels en een mespuntje kaneel, de appels over 2 schaaltjes en schep de kwark er op. 470 kilojoules, 110 kilocalo- 2 g eiwit, 0 g vet, 24 g koolhydraten. AVOCADO MET SINAASAPPEL MOSSELEN IN WITTE WUN (zie onderstaand recept) GEMENGDE SALADE OVEN PATATES FRITES 2 kg mosselen goed schoon. Fruit 1 ui met 1 uitgeperst teentje in 1/2 eetlepel olie. Voeg 2 takjes ;sen peterselie, de gewassen mosse- 1 dl droge witte wijn, paprikapoeder en theelepel Italiaanse keukenkruiden toe kook de mosselen onder af en toe om- ongeveer 10 minuten tot ze open Zeef het kookvocht, maak dit op smaak azijn, peper en zout. Serveer de moss- selen in een schelp met het sausje. 820 kilojoules, 200 kilocalo- ieën, 21 g eiwit, 5 g vet, 10 g koolhydra- ZUURKOOLSCHOTEL (zie onderstaand recept) AARDAPPELPUREE CUSTARDPUDDING MET ROZIJNEN Bak 150 gram mager nasi/bamivlees in 15 gram (dieet)marg/boter bruin. Bak 1 klein gesneden ui en 1 uitgeperst teentje knof look mee. Voeg 1 kleingesneden rode papri ka, 1 theelepel goelasjkruiden, 2 eetlepels tomatenpuree, 400 gram zuurkool en 2 dl water toe en stoof dit 15 minuten op een zacht vuur. Roer voor het serveren 1 1 /2 dl I magere yoghurt door de zuurkool en warm het geheel nog even goed door. Per persoon: 920 kilojoules, 130 kilocalo rieën, 9 g eiwit, 8 g vet, 6 g koolhydraten. Alle recepten van het voorlichtingsbureau voor de voedingzijn bedoeld voor twee per- LIEVELINGSRECEPT „Dit is een heel lekkere taart," schrijft ME VROUWT. LINDEMAN UIT HAARLEM, „want met verjaardagen is deze altijd het eerstop". CHOCOLADETAART Nodig:175 gram bit tere chocoladerepen in stukjes gebroken; 175 gram boter of margarine (of half om half); 100 gram zelf rijzend bakmeel; 2 theelepels poederkof fie (of een een zakje espressopoeder); 200 gram suiker en 1 zak je vanillesuiker; 3 eie ren (gescheiden). Boter smelten (niet bruin laten worden) en iets laten afkoe len. Chocolade au- bain marie smelten. Boter in deegkom doen met de suiker, vanillesuiker. Alles goed mixen. Hierna de losgeklopte eidooiers en de ge smolten chocolade samen met de kof- fiepoeder toevoe gen. Als alles goed doorelkaar gewerkt is het gezeefde bakmeel erbij doen. Als laatste de stijfgeslagen eiwit ten er voorzichtig door spatelen. Het mengsel overdoen in een springvorm van 24 cm doorsnede. In de elektrische oven 35 minuten stand 160 midden en 15 minuten stand 160 onderwarmte gaar laten worden. Oven na het bakken zeker 10 mi nuten laten afkoelen alvorens de deur te openen. Na afkoelen taart de hele nacht in de koelkast bewaren. Na aansnijden ook rest in de koelkast bewaren. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,-. REDACTIE HENRIETTE V Sommige antropologen stellen dat de mens i oorsprong een insekteneter is. In die Te dagen toen de eerste mensachtigen hun aap-verleden achter zich lieten, uit de bomen neerdaalden en rechtop op de aarde gingen lopen, vormden insekten een mak kelijke prooi. Ze waren er volop en ze gaven goed voedsel, rijk aan proteïnen. Her en der op de aardbol is men insekten jw gebleven, en dan vooral de sprink haan. In China en lapan. Zuid-Amerika. Afrika en het Midden-Oosten. Sprinkhanen konden zelfs genade vinden in de strenge joodse spijswetten. De bijbel vermeldt uit drukkelijk (Leviticus 11:22) dat men sprink hanen mag eten. Ze worden genoemd bij het gevogelte „dat boven zijn voeten schen kels heeft om daarmee op de aarde te sprin gen". En springen kunnen ze, daar bestaat geen twijfel over. Johannes de Doper, die in zijn kameelharen pij langs de oevers van de Jordaan trok. met vlammende boetpredikaties het volk ver manend tot bekering, voedde zich. volgens de evangelisten Marcus en Lucas, met sprinkhanen en wilde honing. We mogen hopen dat Johannes hier iets van wist te maken, de diertjes met zout kookte, zoals men nog altijd doet in Arabische landen, dan wel ze in de koude woestijnnacht bo- een vuurtje roosterde. Helaas was Jo hannes geheelonthouder, zodat er geen be ker wijn. die er goed bij gesmaakt zou heb ben, aan te pas kwam. Brood Berberstammen in Noord-Afrika aten een soort brood, met sprinkhanen verrijkt - en misschien doen ze het nog wel in de kale Sahara. Hiervoor werd het vlees van de sprinkhanen in een vijzel met wat zout fijn gestampt en vermengd met grove tarwe- gries (waarvan men in Noord-Afrika de couscous bereidt). Deze massa liet men in aarden kruiken gisten tot een handzaam deeg, waarvan platte koeken gevormd wer den die men in de zon liet drogen tot een harde koek. Zeer voedzaam dank zij het sprinkhanevlees. Maar lekker...? Voor de wereldvoedselpositie zou het overi gens wel goed zijn als er meer sprinkhanen gegeten werden. Het is goed proteïnenrijk voedsel, ze zijn er in overvloed en een beetje uitdunnen kan geen kwaad. Sprink hanen kunnen ware plagen vormen en in i oogwenk hele arealen voedsel kaal vre- i. Zoals in het bijbelverhaal van de tien plagen die over Egy pte kwamen als straf >r de farao die de joden niet met Mozes ir hun land Kanaan wilde laten terugke- Neef en nicht Ik heb eens een blikje gedroogde sprinkha nen uit Vietnam gekregen. Ze smaakten een beetje naar gedroogde garnalen, (leen won der, sprinkhanen en garnalen zijn neef en nicht, beide geleedpotigen die in een pant- sertje leven, de ene vliegt, de ander zwemt. Maar terwijl we graag garnalen eten, grieze len we (nog) van sprinkhanen. Garnalen zijn er in vele soorten, de grote uit Zuidoost-Azië, de gamba's uit de Middel landse Zee, en piepkleine zoetwatergarnaal tjes, die een lekkernij zijn voor de aristocra tische kippen uit Bresse (Oost-Frankrijk) die daaraan hun fijne smaak danken (zegt men). En de allerlekkerste: de kleine noord- zeegarnaaltjes van de Nederlandse en Bel gische kustwateren. Vroeger werden ze aan karren levend verkocht, springerig, zilver grijs. Ie moest ze zelf koken en pellen, ver ser kon niet. Nu mogen ze niet meer levend worden in gevoerd, ze worden op zee gekookt. Dat be hóórt te geschieden in zeewater, maar he laas, zeewater is discutabel geworden. Deze fijne garnaaltjes, bruinroze van kleur - als ze tenminste niet door borax een onnatuurlij ke hardroze kleur hebben gekregen -, zoet- ziltig van smaak, zijn een dure lekkernij ge worden. Aanmerkelijk goedkoper, maar ook minder fijn, zijn de lichtroze Noorse garnalen uit verre noordelijke zeeën, hier diepgevroren ingevoerd, evenals de grotere oranjeroze steurgarnalen. De zachte, ziltige smaak van garnalen har monieert zeer goed met het neutrale fris- rinse, iets zoete van tomaten. Dit is een specialiteit van de Belgische kust geworden tomaten gevuld met garnalen en mayonai se, met peterselie; tomates-crevettes in res tauranttaai. Erg lekker, maar wie de fijne noordzeegarnaaltjes (zoals de beroemde Stellendamse) op hun allerbest wil proeven, verdoezelt ze niet met mayonaise of een of ander sausje, maar druppelt er alleen wat citroensap op, stuift er wat vers gemalen witte peper over en geniet ze met warme i boter. WINA BORN, culinair publiciste Vrij eenvoudig zelf te maken Een heerlijke vleessaus, een verras sende salade, een broodje gezond of een pittige bruinebonenschotel, dat kan allemaal met zoet-zure groen ten. Een paar potjes of blikjes in voorraad is nooit verkeerd. Zoet-zu re groenten zijn veelzijdig, lekker, gezond en goed voor de lijn. Met hun frisse zoet-zure smaak combi neren ze goed met allerlei ingredi ënten die u meestal wel in huis hebt. Zoet zure groenten worden ook wel tafelzuren genoemd: zoet-zure augurken, zilveruitjes reepjes papri ka, gesneden wortel en selderij, rode bietjes, komkommerschrijfjes en taugé. Ook zijn er gemengde groen ten en salades te koop. Voorbeelden zijn atjar tjampoer, mixed pickles, piccalilly en zigeunersalade. Groenten kunnen zuur of zoet zuur zijn, wat we vooral zien bij de augurken en zilveruitjes. We spre ken van zuur als de inmaakvloeistof bestaat uit een mengsel van azijn, water, zout en diverse kruiden. Voor zoet-zuur wordt er tevens suiker of zoetstof toegevoegd. Voor de berei ding mogen op enkele uitzonderin gen na geen toevoegingen als kleur stoffen en conserveermiddelen wor den gebruikt. Bewaren Een voorraadje zoet zure groenten kan nooit kwaad. Het bewaren vormt geen probleem. Ongeopend kunt u de potjes zoet zuur wel 2 tot 3 jaar op een koele plaats bewaren. Als een pot eenmaal geopend is, kunt u hem, na opnieuw goed af sluiten, nog enkele weken in de Feta was oorspronkelijk een zachte, witte kaas van verse schapemelk, gemaakt door Griekse herders in de bergen hoog boven Athene. Omdat die herders behalve schapen veelal ook geiten hoedden, werd een soortgelijke kaas ook wel van geitemelk, of van een mengsel uit die twee soorten gewonnen. Het karakteristieke was, dat de met zeer veel zout ingewreven zachte kaas daarna in een zout oplossing bewaard en vrij jong (tussen vier dagen en een maand oud) gegeten werd. Griekse boeren uit het laag land die koeien hielden, maak ten een soortgelijke kaas: Tou- loumisios. Het bijzondere bij dit type kaasbereiding bestaat erin dat de kaasmassa, als ze min of Sushi zijn er van uiterst eenvoudig tot heel ingewikkeld. Sommige zijn goedkoop te maken, andere vragen om dure ingrediënten. De koks in Japanse sushi-bars doen er jaren over om het vak van het sushi ma ken te leren. Het vormen van ovalen rijstballetjes waarop een stukje rau we vis wordt geplakt' is een hele kunst. In de sushi bars maken ze er een show van. Wij houden het op de eenvoudi gere 'maki sushi', ofwel sushirolle- tjes waarvan we schijfjes afsnijden. Door de vulling van rijst met kleuri ge elementen als tomaat, garnaal, inktvis, omelet en stripjes rode en groene paprika is het effect groot. Als we ze serveren op een zwart bord is het showelement optimaal. Sushi serveer je als snack bij de bor rel of als een hapje vooraf. Moeilijk is het niet en de ingrediënten zijn in de toko te koop. Zelf maken NODIG: een pakje nori (groen zee wier dat in dunne vierkante vellen wordt verkocht), een kleinkorreli- ge rijst, bij voorkeur Japanse maar risottorijst is een geschikte vervan ger, kop rijstazijn, 1 eetlepel sui ker, '/z theelepel zout, 1 eetlepel mirin (zoete Japanse rijstwijn), 1 eetlepel maizena, 3 eieren, handje gekookte garnalen, wat gekookte inktvis, stukje groene paprika in dunne stripjes en geschild, 1 kleine gepelde tomaat, alleen het vrucht vlees en zonder de pitten, olie om een omelet te bakken, vermengd met een paar druppels sesamolie. Verder hebben we een bam boematje nodig om de sushi zo stijf mogelijk te kunnen oprollen. BEREIDING: we beginnen met het koken van de rijst. Die moet niet te droog zijn. Eerst wassen we de rijst door een aantal malen goed te spoelen met koud water tot het spoelwater helder is. Dan zetten we de rijst op met twee vingers water er boven en met een deksel op de pan. Laat het water op hoog vuur aan de kook komen en draai de warmte bron dan laag. Als de rijst gaar is schenken we er beetje bij beetje het mengsel over van rijstazijn, dat we hebben aangemaakt met de suiker en het zout. Terwijl we de 'sushi- azijn', want dat is het nu, met een houten lepel door de rijst roeren, wapperen we er met een waaier of een opgevouwen krant boven, zodat de azijn verdampt en een glanzend laagje achterlaat op de rijstkorrels. Hierna kloppen we de eieren los en mengen die met de mirin en maize na eri een snufje zout. Het beste is om de maizena eerst in de mirin op te lossen, dat voorkomt klonteren. We bakken nu in de olie drie dun ne omeletjes. Intussen neemt u de vellen nori en die legt u met de glanzende kant tegen elkaar. Be weeg de nori over een vlam tot ze een beetje lichter groen worden. Leg een vel van het zeewier op het bam boematje. Leg daarop een laagje rijst, zo dat driekwart is bedekt en bovenaan een kwart van het vel nori onbedekt blijft. Leg op de rijst een omeletje en dan in het midden van links naar rechts een strip van gar naal, inktvis, tomaat en paprika reepjes. Ga nu de sushi rollen door het bamboematje naar boven toe op te rollen. Maak het matje steeds even los opdat het niet meegerold wordt in de sushi. Het is de bedoeling de sushi zo stijf mogelijk op te rollen. Het laatste stukje nori plakken we met een beetje mirin vast. De rolle tjes leggen we een half uurtje in de koelkast en daarna snijden we er dikke plakken van die we op een bord leggen om rond te delen. koelkast bewaren. Gebruik steeds een schone vork of lepel als u de groenten uit de pot haalt, dit voor komt vroegtijdig bederf. Zoet-zure groenten leveren zeer weinig calorieën. Zoet zure groen ten zijn dus ook geschikt als tussen doortjes of borrelhapjes. Enkele voorbeelden zijn hambuideltjes ge vuld met wortelsalade, gember en rozijnen, komkommer gevuld met zigeunersalade en 20+-kaasrolletjes gevuld met selderijsalade. Veelzijdig Zoet-zure groenten zijn ook een goede basis voor salades en brood beleg. Ze zijn knapperig en toch niet rauw. Met hun frisse smaak combi neren ze goed met allerlei ingredi ënten, zoals stukjes fruit, verse groenten, nootjes, kaas en worst. tosti met barbecuesaus, ana nas, zoet-zure paprika en kaas; zoet-zure wortelsalade met blok jes kaas, zilveruitjes en augurkjes; salade van zoet zure selderij, ananas, fijngehakte noten, kerrie poeder en yogonaise; oosterse zoet-zure saus met atjar tjampoer, gember, knoflook, sambal en ketjap; kapucijners met zilveruitjes, au gurkjes en blokjes spek; salade van zoet zure bietjes met appel, augurken en mosterd macaronischotel met zoet-zure meer hard is geworden, in stuk jes wordt gesneden en daarna gewassen tot het mengsel weer vrij zacht is. Ook Touloumisios moet in pekel worden bewaard. Die pekel kon gemaakt worden door zout in water op te lossen, maar er werd ook wel wei voor gebruikt (de vloeistof die over blijft als uit melk kaas is ge maakt) en zelfs overtollige melk. Uit de Kaukasus komen Tchanakh en Touchinski, pekel- kazen van koe- of schapemelk. Uit Bulgarije Telemea, uit geite- of schapemelk. In Roemenië heet deze kaas Brandza. In Is raël Brinza. In Turkije Beyaz peiniri en in Egypte Kariesch. Die laatste hoort eigenlijk van buffelmelk gemaakt te worden. Op Cyprus maken ze op soorte- gelijke wijze Halloumi en in Li banon Halloum. Blijkbaar emi greerden nogal wat Libanezen naar Australië: daar bestaat net zo n kaas die Hallomy heet. Bijna alle kaas komt tegen woordig uit fabrieken en wordt bereid uit gepasteuriseerde melk. Dat geeft minder kans op besmetting, maar maakt de smaak wel vlakker. En omdat er in onze contreien nu eenmaal aanzienlijk meer koemelk be schikbaar is dan schape- of gei temelk, wordt veel moderne Fe ta uit koemelk bereid. Ruwweg zouden we drie ty pen kunnen onderscheiden: traditionele Feta van schape melk met een beetje geite en/of koemelk; traditioneel ge maakte Feta-achtige kaas van rauwe koemelk; en industrieel bereide Feta van gepasteuri seerde koemelk. De gewoonte om kazen in te leggen, heeft overal in Zuidoost- Europa en het Nabije Oosten al een zeer lange traditie. Het kan in pekel, maar ook in (olijOolie, in wijn of in azijn. Bewaard in het vocht rijpt de kaas wel ver der, maar er kunnen geen bac teriën of schimmels op de bui tenkant groeien, en de korst kan ook niet uitdrogen. Door aan het bewaarvocht smaakstoffen toe te voegen, zoals allerlei krui den, gedroogde pepertjes en ook knoflook, krijgt de kaas een heel apart karakter. In Griekenland is het al heel lang gewoonte brokjes Feta over de salade te strooien. Sinds de Griekse keuken ook bij ons po pulair werd, verheugt de boe rensalade zich in een grote be langstelling. Stukjes tomaat en komkommer, rauwe ui en paprika in ringen, zwarte olijven en eventueel hardgekookt ei. Een vinaigrette van olijfolie, azijn, zout, peper en oregano. En over deze salade flink wat brokjes Feta. Salsa Sausenexpert Calvé heft een nieuwtje: Salsa de la Casa, een pittige van oorsprong Zuidamerikaanse saus. Basis van de saus zijn tomaten verder vind je er stukjes ui, paprika, ialapenopepers en kruiden in terug. Salsa bevat geen conserveermiddelen, kleurstoffen of vet. Naast 'orginele' salsasaus is er ook een milde versie. In Amerika heeft de saus zelfs de ketchup verdrongen. Was de omzet aan ketchup in 1993 400 miljoen dollar; salsa ging daar royaal overheen met 596 dollar. Prijs (op van 300 ml) 2,79. De Japanse keu ken is bekend om zijn gerecht jes met rauwe vis, sashimi- Pro bleem is dat rau we vis alleen te eten is als hij heel erg vers is. Rol de sushi met behulp van een bam- Vis voor sashimi boematje op. Neem niet teveel vulling want wordt in Japan levend aange voerd. Maar de Japanners kennen ook andere bereidin gen die zeker zo aantrekkelijk zijn. Sushi bijvoorbeeld, smakelijke, kleurige hapjes. Een aantal daarvan wordt klaargemaakt met gekookte vis, schelp- en schaaldieren. Blond en mild Voor de bierliefhebber, die wat al cohol betreft een stapje terug wil doen, is alcoholvrij bier toch niet de oplossing. Bier zonder alcohol vinden ze geen bier. Vandaar dat Heineken nu komt met Lingen's Blond, een pilsener-achtig bier met maar 2% alcohol. Het zal vanaf half juni te koop zijn. foto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29