Droomiinale nog mogelijk levenslang blijven In recordtijd van miskoop tot held Sport Voetballers Tunesië voor straf in militaire dienst Jan Boskamp mag bij Anderlecht NAC: Strafsysteem moet aangepast worden Valderrama is alweer terug China krijgt profvoetbal ANC wil WK rugby door laten gaan 2i)ONDERDAG 14 APRIL 1994 lem 16 jaai ie. Twee rwoude ak vooi >n Punt. reserve- 1 met 9- >te vien >laatsen airs 18- Bullshiü Eerstej s 2 18-1 -110, 3.' Saudi-Arabië blijft verliezen Cannes Saudi-Arabië, op 20 juni de eerste tegenstander van het Nederlands elftal tijdens de wereldtitelstrijd in de Verenigde Sta ten, heeft in Cannes een oefenduel tegen Polen met 1-0 verlo ren. Het was de tweede nederlaag voor de Argentijnse bonds coach Jorge Solari, die de ontslagen Leo Beenhakker opvolgde. Eerder ging het duel tegen Chili verloren. De Arabieren zijn een aantal weken op trainingsstage in Sainte-Maxime, in Zuid- Frankrijk. De trip was nog geregeld door Beenhakker. Tijdens de eerste helft van het duel lag het tempo erg laag. Na rust namen de Polen het initiatief, hetgeen in de 74e minuut het doelpunt van Ponan opleverde. Kiprich blijft bij Feyenoord Rotterdam lozsef Kiprich gaat akkoord met de aanbieding van een jaar die hij heeft gekregen van Feyenoord. De 30-jarige Hon gaar speelde dit seizoen weinig door blessures en ziekte. Hij heeft pas drie keer gescoord in de competitie. Vorig seizoen groeide Kiprich uit tot de held van het legioen, door zijn grote aandeel in het kampioenschap. Middenvelder Arnold Scholten, die voor twee jaar kan blijven, neemt de tijd voor zijn beslissing. Hij moet die voor 22 april nemen. Bayern betaalt zes miljoen voor Papin milaan» Jean Pierre Papin verhuist voor een bedrag van zes mil joen gulden van AC Milan naar Bayern München. Manager Gal- liani van de Italiaanse kampioen verklaarde gisteren definitief afstand te hebben gedaan van de Franse international. Bayern, dit seizoen kansrijk om voor de dertiende keer kampioen van Duitsland te worden, contracteerde Papin voor twee jaar. De aanvaller kostte twee jaar geleden nog zo'n zestien miljoen gul den, toen Milan hem overnam van Olympique Marseille. Bij AC Milan maakte Papin vrijwel uitsluitend teleurstellingen mee. Aanvankelijk was hij tweede keus achter Van Basten. Nadat de Nederlandse aanvaller ernstig geblesseerd raakte kwam Papin ook weinig in beeld. Trainer Capello verkoos vrijwel doorlopend drie andere buitenlanders. Volleybalcoach tevreden over loting den haag Bondscoach Joop Alberda heeft gisteravond met te vredenheid gereageerd op de groepsindeling voor het wereld kampioenschap volleybal in Griekenland, dat eind september begint. Nederland krijgt in de voorronde te maken met Cuba, Zuid-Korea en Zweden. Tegen de eerste twee landen treedt Oranje ook aan in de wedstrijdenreeks van de World League. Al berda: ,,We raken daardoor vertrouwd met hun speelconcept." De bondscoach vindt de verdeling over de vier groepen even wichtig. Het speelprogramma van Nederland beoordeelde hij als gunstig. „Het lijkt in ons voordeel, omdat we veel tijd hebben tussen de tweede (Zuid-Korea) en derde wedstrijd (Cuba). De eerste is vroeg, de andere laat op de dag. Rustperiodes zijn be langrijk in zo'n toernooi." Wind rukt amateurpeloton uiteen den bosch In de eerste etappe van de Teleflextour teurwielrenners ontstond een ware slijtageslag. De i van Helden naar Den Bosch reden hadden vrijwel constant de felle wind schuin tegen. Daardoor viel het peloton in een groot aantal groepen uiteen. Een kopgroep van zes man kreeg twee minuten voorsprong. Anthony Theus won de sprint en nam de leiderstrui over van Max van Heeswijk, die gisteravond de pro loog won in Helden. Gert Jacobs van de Zoeterwoudse wielerfor- matie Swift/Casba werd achtste. Kok en Schalken in hoofdklasse den haag Ralph Kok en Sjeng Schalken zijn de opvallendste deelnemers aan de hoofdklassecompetitie tennis die zondag van start gaat. De nationale kampioenen van respectievelijk 1992 en 1993 verkiezen de voorjaarscompetitie boven de eredivisie. Ta lent Schalken komt uit voor Weert, nieuwkomer in de hoofdklas- Barcelona en Milan ontlopen elkaar in halve finale De spelers uit de voetbalselectie van Tunesië moeten voor straf in militaire dienst. Dit als gevolg van de slechte prestaties van het elftal, tijdens het toernooi in eigen land om de Africa Cup. Tunesië werd al in de eerste ronde uitgeschakeld. Hoelang de selectie onder de wapenstok moet is nog niet be kend. De maatregel maakt deel uit van een pakket van straffen. AI onmiddellijk na de nederlaag in het openingsduel tegen Mali (0-2) werd trainer Zouaoui ontslagen. Tunesië sloot het toernooi af met een gelijkspel tegen Zaire 1-1) en werd derde in de poule van drie. De verantwoordelijke minister voor sportaangelegenheden heeft verder gezegd serieus te overwegen de hele voetbalbond op te heffen. Er zal in dat geval een commissie worden be noemd, die moet onderzoeken waarom Tunesië zo slecht speel de. Het land had ongeveer 50 miljoen gulden geinvesteerd in de organisatie van het evenement. Na de uitschakeling van het gastland vielen de bezoekersaantallen zwaar terug. FC Barcelona en AC Milan, favorieten in het Europese toernooi van de landskampioenen voetbal, ontlopen el kaar in de halve finales. De beste clubs van de laatste vijf jaar, die elkaar in die periode alleen ontmoetten in de strijd om de Supercup, eindigden als groepswinnaar om dat ze gisteren op de slotdag van de groep een nederlaag in uitwedstrijden wisten te voorkomen. den haag anp/ipa Op 27 april zijn de halve finales: AC Milan - AS Monaco en FC Barcelona - FC Porto. Een fina le, op 18 mei in Athene, tussen Milan en Barcelona is dus goed mogelijk. Dat zijn juist de clubs die de laatste jaren onder in vloed stonden van de Neder landse school en die veel van de belangrijkste Europese prijzen wonnen: in 1989 en 1990 (Milan) en 1992 (Barcelona). In die drie finales maakten Neder landers alle doelpunten. Van Basten en Gullit scoorden twee keer, Rijkaard en Koeman een maal. Monaco, dat door de schor sing van titelhouder Olympique Marseille aan het toernooi van de landskampioenen mocht meedoen, vestigde dit de aandacht vooral op de Euro pa Cup. In de competitie is de ploeg van trainer Wenger, mo gelijk de nieuwe oefenmeester van Bayern München, voor de verandering middenmoter. Wenger verklaarde dat de in spanningen in de Champions League veel krachten hebben gevergd. Monaco startte offen sief maar de Duitser Klinsmann miste na elf minuten een uitste kende kans. De eerste goede aanval van Barcelona leverde meteen een doelpunt op, waardoor de be slissing in feite was gevallen. Guardiola gaf een pass op Stoitsjkov, die helemaal onge dekt was en met links uithaalde. De Bulgaar vormde het trio bui tenlanders met Koeman en Ro- mario. Laudrup was zoals meestal de laatste tijd overbo- dig. Moskou De andere wedstrijd in groep A, tussen Galatasaray en Spartak Moskou, ging nergens meer om en eindigde in 1-2. Moskou nam in de tweede helft een voorsprong van 2-0, door On- opko en Karpin. Net als CSKA vorig jaar speel de de Russische vertegenwoor diger een bijrol. Spartak won op de laatste speeldag tenminste nog een keer en verwees de Turken naar de vierde plaats. Cihat Taskin scoorde vier minu ten voor tijd tegen voor Galata saray. Dat was het eerste en eni ge doelpunt van de club uit Is- tanboel in zes duels. Na 536 mi nuten voetballen op Europees topniveau dus. Porto In groep B kon FC Porto, dat Feyenoord uit de lucratieve competitie hield, alleen een thuiswedstrijd afdwingen in de halve finales door van AC Milan te winnen. Een moeilijke opga ve, alleen al wegens het recente verleden. Vorig seizoen won Milan in de Champions League twee keer van Porto en de eerste wedstrijd van de huidige editie eindigde in 3-0. Porto, waar Robson trainer is als opvolger van Ivic, mocht het in de tweede helft nog 25 minu ten tegen tien man proberen nadat Carbone de rode kaart had gekregen. Scheidsrechter Puhl uit Hongarije gaf hem twee keer geel. Bremen Werder Bremen eindigde bij zijn debuut in de Champions League als derde in groep B, door in Brussel met 2-1 te win nen van Anderlecht. Beide Duit se doelpunten waren van Bode, Bosman scoorde voor de Bel gen. Bremen drukte Anderlecht op de laatste plaats en nam af scheid van de Champions Lea gue met verdiensten van onge veer twaalf miljoen gulden. Want dat is eigenlijk de inzet van de competitie: de inkom sten voor de clubs. brussel henri v Aanvaller Klinsmann van AS Monaco (rechts) probeert Ronald Koeman te passeren. De club van de Nederlander won. foto i Het bestuur van NAC maakt zich zorgen over het enorme aantal schorsingen in het be taalde voetbal, dat tot kwali teitsverlies van het produkt kan leiden. Hoewel het huidige kaarten- systeem is bedoeld om de kwa liteit van het voetbal te bewa ken, dreigt nu in de eindfase van de competitie het tegendeel te gebeuren. De laatste maan den wordt het betaalde voetbal wekelijks geconfronteerd met waslijst aan gestrafte spe lers. Volgens NAC is dit voor publiek en voor de clubs het slechte zaak. De Bredase club wil daarom in de voorjaarsver gadering van 30 mei het huidige tuchtrechtsysteem ter discussie stellen. Begin deze week heeft NAC aan het bestuur van de KNVB en aan alle betaalde clubs al een brief verstuurd waarin voorstellen worden gedaan. De eredivisieclub stelt onder meer een splitsing voor tussen gele kaarten die voor spelbederf en voor ruw spel worden ge trokken. Kaarten voor ruw spel staan volgens NAC niet ter dis cussie, maar het geel dat nu wordt gegeven voor spelbederf zou in de toekomst met een geldboete kunnen worden afge daan. De speler voelt dat in zijn portemonnee zonder dat het publiek en de club daar dan de dupe van worden. „Daarmee kan al een flink deel van het aantal schorsingen worden te ruggedrongen", stelt NAC-voor zitter John Peek in zijn schrij- Hij haalt verder aan dat het huidige strafsysteem tot compe titievervalsing kan leiden en dat clubs die in het bekertoernooi of nacompetitie veel wedstrij den spelen, extra in het nadeel zijn. „Heerenveen speelde vorig jaar negen wedstrijden meer dan de andere clubs. NEC maakt dat dit seizoen als beker finalist en als deelnemer aan de nacompetitie mee. Die clubs lo pen de kans dat ze veel zwa der worden gestraft dan de deren." Tegenover straffen voor ruw spel, mag volgens Peek ook best een beloning staan voor 'cleane' voetballers. Bij spelers die zes achteenvolgende wedstrijden onbestraft blijven, zou volgens NAC de oudste gele kaart auto matisch kunnen vervallen. De notoire boosdoeners zullen daarbij niet aan hun schorsin gen ontsnappen, maar het gros van de profs kan door middel van een schone serie nog iets terugverdienen. gpd-verslaggever Voetballend België is er al we ken mee bezig: zou Jan Bos kamp bij Anderlecht mogen blijven? Gisteravond gaf de oud- Feyenoorder het antwoord: ja. Sterker: „Ik mag de rest van m'n leven hier blijven." Of het zo ver komt is nog een andere vraag. De uitslag van Anderlecht-Werder Bremen (1- 2), de laatste wedstrijd in de Champions League was een fac tor. Van groter belang is de uit komst van de competitie. Bij een tweede plaats lijkt het on waarschijnlijk dat Boskamp vol gend seizoen nog bij 'les mau ves' in de dug-out zit. Jan Boskamp gisteravond voor de wedstrijd in het Con stant Vanden Stock-stadion: „We zijn al twee maanden aan het praten en onderhandelen. Anderlecht heeft me nu aange boden de rest van m'n leven te blijven. Maar ik heb gezegd dat we beter nog effe kunnen wach- Wat lonkt is de status van vrije jongen: voetbalkampen in Brazilië, Verenigde Staten, Bel gië. „Maar ik kan bij Anderlecht dus ook de jeugdopleiding gaan doen als het moment is aange broken om te stoppen als hoofdtrainer. Dat kan na een jaar, twee jaar, dat ook kan ook na twee maanden al het geval zijn." Peruzovic Ruim een jaar is Boskamp nu hoofdtrainer van Anderlecht. De titel die hij vorig seizoen won, was er echter ook een van Luka Peruzovic, de zwijger die weg moest ten faveure van Bos kamp, ondanks een voorsprong van vijf punten op de nummer twee in de competitie. Dit seizoen heeft Boskamp wisselend succes. De titel is nog lang niet binnen, omdat Club Brugge een grote achterstand wist goed te maken. In de Champions League ging het ook op en af met Anderlecht: verlie zen bij Werder Bremen met 5-3 na een ruststand van 0-3, keurig 0-0 spelen bij AC Milan. Gister avond dan weer een nederlaag, de derde in de Champions Lea gue. Dat was deels te wijten aan blessures, deels aan de slappe inbreng van de resterende ve detten, voorop Luc Nilis. De Limburger, nog altijd woonach tig in Zonhoven, een kilometer of 40 van Eindhoven, heeft het niet meer naar zijn zin bij An derlecht en wil per se vertrek ken. Niet vanwege Boskamp, maar vanwege het bestuur dat hem - in een privé-affaire - tot op het bot heeft beledigd. De Mos Bij monde van Aad de Mos meldde PSV zich enkele weken geleden al bij het rijtje geïnte resseerde clubs. Het maakt An- derlecht-manager Verschueren in eerste instantie boos. „Ach, de spelletjes van De Mos ken nen we hier. En dan die taal van hem: 'Ik wil Nilis'. Wat is dat voor taal? En kan PSV hem be talen dan? Ik denk dat het al moeilijk wordt voor Italië hem te halen. Er is niet zo veel geld meer, ook daar niet." En veel geld moet Nilis kos ten. 150 miljoen francs volgens Boskamp, bijna 8,5 miljoen gul den. Het contract van Nilis loopt immers nog een jaar door. Net als de verbintenis van John Bosman, gisteravond maker van de Anderlecht-goal, bijna nog eens scorend met een fraaie volley, maar uiteindelijk dus het terrein verlatend als verliezer. Dat is toch het algemene re sultaat voor Anderlecht, deze Champions League: zes wed strijden, eenq'e gewonnen, twee gelijk: vierde en laatste in groep B. Slechts vijf goals maakte An derlecht in die zes wedstrijden: Nilis eentje, Bosman eentje. An derlecht schijnt al geinformeerd te hebben naar de ex-Kroaat Jo- sip Weber van Cercle, de nieu we spits van de Rode Duivels. Zoals PSV echter nog niet geïn formeerd heeft naar Nilis, vol gens manager Verschueren. Asuncion rtrsneller dan verwacht zijn ren tree gemaakt. De aanvaller kwam in actie voor zijn club Ju niors. In februari had hij bij de interland tegen Zweden een knieband gescheurd. Carlos Valderrama, de speler die Colombia bij de wereldtitel strijd voetbal in de Verenigde Staten moet aanvoeren, heeft manchester Manchester United oppermachtig plus de FA Cup. Dat lukte in de Engelse historie slechts vijf clubs. Manchester United staat nu voor de twaalfde keer in de finale, hetgeen alleen Arsenal lukte. Als United de finale wint. komt de club daarmee op gelij ke hoogte met recordhouder Tottenham. Manchester United is de tegen stander van Chelsea in de FA Cup-finale, die op 14 mei op Wembley gespeeld wordt. De lijstaanvoerder in de Engelse competitie was gisteravond in de replay tegen Oldham opper machtig: 4-1. Twee minuten scheidden Oldham van een stunt. In de eerste confrontatie, zondag, stond de degradatiekandidaat in de 118ste minuut nog met 1- 0 voor. Mark Hughes voorkwam de dreigende uitschakeling. Manchester United is dit sei zoen op zoek naar records. De winst op Oldham was daarvoor onontbeerüjk. De club van Alex Ferguson maakt jacht op de dubbel, het kampioenschap Irwin en Kansjelskis bezorg den United in het eerste kwar tier een 2-0 voorsprong. Vlak voor de rust bracht Pointon, die ook in de eerste wedstrijd voor Oldham had gescoord, de ach terstand terug tot een doelpunt. De thuisclub domineerde, ge steund door 32.000 toeschou wers in het stadion van Man chester City, ook in de tweede helft. Robson en Giggs bepaal den de eindstand op 4-1 China gaat op de professionele voetbaltoer. Zondag start de competitie in de eerste profes sionele klasse. Doel is het ni veau van het spel op korte ter mijn te verhogen. Het Aziatische land wil over niet al te lange tijd meedoen aan de eindronde van de we reldtitelstrijd. „Tegen het einde van deze eeuw moeten we daar bij zijn", verklaarde een woord voerder." De nieuwe league duurt tot november. Er nemen twaalf clubs aan deel. Een sigaretten- firma fungeert als sponsor van de competitie. Plaatselijke be drijven ondersteunen de vereni gingen financieel. Tot nu toe kregen de topspelers slechts een geringe ondersteuning van de plaatselijke overheid. De profclubs wordt toege staan vijf buitenlanders onder contract te nemen. Per wed strijd mogen er niet meer dan drie gelijktijdig spelen. Inmid dels zijn al vier spelers uit Rus- Voetbal is veruit de populair ste sport van China. Dagelijks vergapen miljoenen kijkers zich aan tv-beelden van wedstrijden uit Engeland, Italië en Neder land. Bergkamp nu geprezen door Italiaanse media milaan «anp 'La Notte di Bergkamp'. De nacht van Bergkamp. Het was een van de koppen in de Itali aanse ochtendbladen, een dag na de plaatsing van Intemazio- nale voor de finale van de UEFA-beker. Opeens kan Bergkamp, eer der verguisd door de Italiaanse media en bestempeld als de duurste miskoop aller tijden, niets meer fout doen in de pers. Eigenlijk op basis van één wed strijd, misschien twee. De inter national scoorde tegen Cagliari, liet Berti en Jonk een doelpunt maken. „Bergkamp heeft bewezen de grote man te zijn die Inter zocht...Op de belangrijkste mo menten van het seizoen heeft hij getoond een buitengewoon goede voetballer te zijn...", jui chen de bladen, die hem een paar weken geleden nog pro beerden te slijten aan Arsenal. Bergkamp blijft nuchter on der de loftuitingen. „Dezelfde journalisten die me eerder dit seizoen afmaakten, staan nu in de rij om me bijna heilig te ver klaren, maar daar werk ik niet Hij herinnert zich nog al te goed het recente verleden, waarin Inter zes wedstrijden op rij verloor: vier in de competitie, twee in Europees verband. De zege in de UEFA-beker, de te genstander in de finale is Austria Salzburg uit Oostenrijk, kan het seizoen redden. „Je weet dat je enkele prijzen kunt winnen in een seizoen. Nu we de finale hebben bereikt, zijn we heel dicht bij een hoofdprijs. Als je vóór het seizoen zegt dat je de UEFA-beker gaat winnen, ben je tevreden. Dan is het niet slecht als achteraf blijkt dat het is gelukt, ondanks alle proble- De speler die met Ajax twee jaar geleden de UEFA-beker won, heeft de laatste weken be langrijke veranderingen waar genomen in de selectie. „We komen eindelijk als eenheid naar buiten. In de pers, maar ook in het voetbal. We beginnen alles voor elkaar over te krijgen. Dat is natuurlijk een beetje laat, maar misschien toch niet te laat. Misschien is het wel door de slechte resultaten, dat we naar elkaar zijn toegetrokken." Bergkamp noemt de terug keer van de lang geblesseerde middenvelder Nicola Berti als een van de peilers onder het succes. „Berti is hét voorbeeld van een speler die niet alleen goed kan voetballen, maar de andere spelers op sleeptouw neemt. Hij zweept ze op, stimu leert met zijn manier van spelen het publiek. Trainer Marini heeft een an dere aanpak dan zijn ontslagen voorganger Bagnoli. Hij is fana tieker, praat meer. „We werken harder op de training, zijn door de week wat feller, we trainen nu zoals we spelen." De Italiaanse media schrijven dat de betere prestaties van nu veroorzaakt zijn door het ont breken van Ruben Sosa. Inter speelde goed tegen Lecce en Cagliari, wedstrijden waarin de Uruguayaan ontbrak. Maar Bergkamp weigert een nieuwe rel te ontketenen, waar Sosa dat in een eerder stadium wel deed door zijn* voorkeur voor Fonto- lan uit te speken. Toch bleek de laatste maan den dat de samenwerking tus sen Bergkamp en Sosa stroef verloopt. „Ik wijt dat niet aan het feit dat we niet kunnen op schieten met elkaar. Het pro bleem is dat wij met zijn tweeën alleen voorin staan. We hebben allebei niet de techniek om vier, vijf man uit te spelen. Wij moe ten het hebben van de ruimte, of Ruben bij voorbeeld van zijn vrije trappen. We hebben meer steun nodig van de anderen. Bergkamp heeft in de Itali aanse competitie pas acht keer gescoord, waarvan vijf keer uit een strafschop. In het UEFA-be- kertoernooi maakte hij even eens acht treffers, waarmee hij topschutter is. Toch steken de cijfers schril af tegen de 75 com- petitiedoelpunten die hij in de laatste drie seizoenen bij Ajax produceerde. Met name tegen Cagliari bleek dat Bergkamp uitstekend in staat is zijn medespelers te laten scoren. „Ik heb altijd al gezegd, dat ik meer een aange ver ben dan een afmaker. Nie mand heeft dat ooit geloofd. Ik heb altijd meerdere kansen no dig gehad om te scoren. Maar ik schep veel kansen voor de ploeg. Naqr mijn mening is dat net zo belangrijk." De gegroeide vorm van Inter moet genoeg zijn de UEFA-be ker te winnen ten koste van Sal zburg. Immers: Bergkamp en Jonk speelden vorig seizoen met Ajax tegen de Oostenrijkers en ze gingen eenvoudig verder. johannesburg Steve Tshwete, ANC-woord voerder sportzaken in Zuid- Afrika, heeft de wereld rugby bond gisteren laten weten dat het wereldkampioenschap in 1995 wat hem betreft in ziin land doorgang kan vinden. Tsh wete kondigde strenge veilig heidsmaatregelen aan. „Wees ervan overtuigd dat u veilig zult zijn", vertrouwde Tshwete Marcel Martin, direc teur van Rugby World Cup, in lohannesburg toe. „De enige zorg van mijn volk is nu een einde te maken aan het geweld. Na de verkiezingen zal het hier rustiger worden. De internationale rugbybond wacht de toemee van het Engel se team door Zuid-Afrika. in mei en juni, af voordat een defi nitieve beslissing wordt geno men. „Alle ogen zullen dan op Zuid-Afrika gericht zijn. Dat kan het begin maar ook het einde voor het land zijn." Het Nederlands rugbyteam, waarvoor de Leidse club DIOK hofleverancier, maakt ook kans op deelname aan de WK. Dennis Bergkamp is nu succesvol in het blauw-zwarte Inter-shirt. archieffoto ep a

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27