MPV Ford en VW LJ.A.M. Weg en wiel Seat Cordoba vlotte, imposante verschijning Mercedes komt met korte SU Hessing volgend jaar zonder Jaguar Minipomp van 19 centimeter Kwestie va/| Kwaliteit ^ONDFRDACi 14 APRIL 1994 REDACTIE PETER lODEWiiKS de Transporter, foto»pon Ford Europa en Volkswa gen hebben gezamenlijk een zogenoemd 'multi pur pose vehicle' (MPV) ofwel ruimtewagen ontwikkeld. Begin 1995 komen beide variaties op de markt. uw auto-aan- T bieding acce- lereert een stuk beter op [^déze plaats. Iedere donder- dag raak! Bel onze adver- tentie-af deling. De ruimtewagen van Ford zal waarschijnlijk slechts op detailpunten afwijken van VW's foto» ford ItMSTERDAM/LEUSPEN Ford en Volkswagen gaan de MPV, overigens met kleine pnderlinge verschillen, onder eigen naam op de markt brengen. Hoe de auto's gaan heten is nog niet vastgesteld, (foor Ford Europa betekent de nieuwe ruimtewagen het debuut op deze specifieke markt, waarin vooral de Renault pspace in het begin veel furore maakte. Later werd de con currentie, met name van de Chrysler Voyager, zo groot, dat de Espace inmiddels flink terrein heeft moeten prijsge ven. Het debuut geldt overigens alleen voor Ford Europa. In Amerika heeft Ford immers de ruimtewagen Windstar in het programma. Volkswagen en Ford zijn gemeenschappelijk eigenaar van een nieuw gebouwde fabriek in Palmela, dicht bij de Por tugese hoofdstad Lissabon. Deze fabriek bevindt zich thans in het stadium van installatie en proefdraaien van het machinepark. Het beslist niet onaardig ogende ruimtewonder is een ont werp van VW, hetgeen ook tot uiting komt in de toepas sing van uitsluitend VW-motoren. Er zal keus zijn uit een 2.0 liter 4-cilinder (115 pk) of 2.8 liter VR6 benzinemotor (174 pk) en een 1.9 liter direkt ingespoten turbodiesel, al len bekend uit de Passat. De 7-persoons auto heeft voor wielaandrijving en zal later ook met aandrijving op alle wielen geleverd worden. De markt voor MPV's in Europa groeit sterk. Dat is dan ook de reden waarom Fiat, Citroën, Peugeot en Lancia eveneens een dergelijk gezamenlijk project zijn gestart. De eerste resultaten waren op de laatst gehouden autosalon van Genève te bewonderen. Het ligt voor de hand dat ook Ford en Volkswagen een stuk van de 'ruimtemarkt' willen opeisen. De jaarlijkse verkopen zijn tussen '90 en '93 bijna verdubbeld tot een totaal van 132.000 exemplaren. Markt onderzoekers voorspellen dat de Europese MPV-markt in 1996 rond de half miljoen exemplaren zal belopen. OFFICIEEL DEALER VOOR DE REGIO LEIDEN/DUIN- EN BOLLENSTREEK VAN MERCEDES-BENZ PERSONEN- EN BEDRIJFSWAGENS SHOWROOMS IN: LEIDEN LISSE VONDELLAAN 45 MEER EN DUIN 4 071 76 93 03 02521 1 64 53 De Spaanse firma Seat verraste vorig jaar met het geheel nieu we model Cordoba, een vier- deurs sedan die er als een hat chback uitziet en een plaatsje tussen de Ibiza en het topmodel Toledo opeist. Sinds kort wordt de Cordoba ook in ons land ge leverd. Zoals verwacht ligt de prijs veel dichter bij die van de 3/5-deurs Ibiza dan bij die van de Toledo. Dat is natuurlijk niet zo, vreemd, daar de Cordoba van de neus tot en met de achterportieren i praktisch gelijk is aan de eerder in 1993 gedebuteerde Ibiza. Met name door de korte, dikke ach terkant toont hij echter een i klasse groter dan de Ibiza. Met zijn 4,10 meter lengte is de Cordoba een redelijk imposante verschijning die met bestaande moderne Volkswagen-motoren goed uit de voeten komt. De nieuwste Seat moet het verder WEGWERKZAAMHEDEN Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. Tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Hogt. Utrecht richting Amsterdam (A 2) T.h.v. knooppunt Oudenrijn, avond en nacht. Den Haag - Utrecht (A 12) Tussen Bleiswijken knooppunt Gouwe, avond en nacht. Europoort - Gorinchem (A 15) T.h.v. Botlektunnel, avond en nacht. Gorinchem - Nijmegen (A 15) Tussen Meteren en knooppunt Deil. Rotterdam richting Breda (A 16) Tussen Terbregseplein en Brienenoordbrug, overdag. Utrecht richting Amersfoort (A 28) Tussen Rijnsweerd en Zeist, overdag. Op de autotentoonstelling van Turijn, die eind april wordt ge houden, presenteert Mercedes deze nieuwe conceptauto. Het is een nog experimentele ver sie van de nieuwe roadster die Mercedes naar verwachting in 1996 op de markt gaat brengen als tegenhanger van de sport wagen die concurrent BMW volgend jaar gaat bouwen. De open tweezitter met code nummer R 170 gaat SLK heten, van 'Sport Leicht Kurz', en moet een soort 'goedkoop' al ternatief gaan vormen voor mensen die een SL niet kun nen bekostigen. De SL kost in Duitsland 115.000 mark (bij ons twee ton), de SLK moet on geveer 65.000 mark gaan kos ten, nog altijd niet echt goed koop, maar wel ongeveer de helft van een SL. De SLK ('korte SL' dus) is tech nisch gebaseerd op Mercedes' C-klasse en met een lengte van ruim 4 meter ongeveer 40 cen timeter korter dan de SL. Wat motoren betreft zal er waar schijnlijk keuze zijn uit de 2.2 liter 150 pk) 4-cilinder en de 2.8 liter (193 pk) 6-cilinder. Een bijzonderheid op de SLK moet het dak worden, dat uit twee delen bestaat en geheel automatisch ergens achter de stoelen kan worden opgeklapt. Maar de mogelijkheid bestaat dat uit kostenoverwegingen nog wordt afgezien van deze luxueuze voorziening. In dat geval krijgt de SLK een stoffen overkapping met een aparte hardtop voor de winter. De nieuwe roadster zal waar schijnlijk worden gebouwd in de Mercedes-fabriek in Bremen, waar ook de SL en dt C-klasse vandaan komen. In het najaar van 1996 moeten er ongeveer 5.500 gebouwd wor den en in de jaren daarna moet het produktie-aantal op lopen naar 25.000 per jaar. Volkswagen in zee met Pink Flo\d Kennelijk met succes ver bond Volkswagen zijn naam in 1992 aan die van de pop groep Genesis. Dit jaar wordt de concert-tournee van Pink Floyd gesponsord, net als Genesis een groep die een brede leeftijdsgroep aan spreekt, zoals ook VW dat wil. Maar het zijn vooral de jongeren, de automobilisten van de toekomst, die VW met deze actie wil bereiken. Het publiek is in elk geval willig. De Europese tournee van Pink Floyd, in het teken van hun zojuist verschenen album The Division Bell', omvat drie concerten in Ne derland die allang zijn uitver kocht. Vanaf augustus, voor afgaand aan die concerten (3, 4 en 5 september in Rot terdam) brengt VW een ac tiemodel Golf Pink Floyd op de markt, waarvan de prijs en specificaties echter nog niet vastgesteld zijn. Iets anders maakt impor teur Pon wel bekend: de uit rusting van een aantal mo dellen is veranderd, in aan sluiting op de pas doorge voerde prijsverlaging van vrijwel alle VW's. Alle Golfs hebben nu groen getint glas en bij de GTI's en de Cabriolet is daarbij elek trische raambediening stan daard. De Cabrio heeft ook nog standaard elektrische bediening van de kap. De Vento krijgt ondanks de prijsverlaging meer uitrus ting. Alle versies behalve het basismodel Custom hebben nu centrale deurvergrende ling en elektrische raambe diening. Ook de Passat heeft er elektrische ruitbediening bijgekregen, maar moet het nu zonder de twee standaard airbags stellen. Die zitten al leen nog in het topmodel VR6 Exclusiv. De dubbele air bag is wel op iedere Passat als extra 1.995) leverbaar. Spanje stimuleert autoverkoop MADRID AP-GPD hebben van zijn royale koffer bak van 455 liter en een sportie ve lijn. De Cordoba pakt tussen de twee- en drieduizend gulden duurder uit dan zijn hatchback- broertje en eenzelfde bedrag goedkoper dan een Toledo ba sisversie. Die is dan evenwel wat eenvoudiger aangekleed. Bij de luxere versies is het verschil in prijs tussen de Cordoba en Toledo wat groter. Het is denkbaar dat een aantal Toledo-rijders zal overstappen naar de Cordoba. De nieuwe ling ziet er moderner uit en het verschil in binnenruimte tussen die twee is bepaald niet drama tisch. Daarbij staan ze technisch op nagenoeg gelijke (Volkswa- gen-)voet. Het prijsscala van de Seat Cordoba reikt van 26.495 1,4i CLX) tot aan 43.995 1.8i GTi-16V). De importeur wil dit jaar 2.500 Cordoba's verkopen en van de nieuwe Ibiza liefst 6.000 stuks. HILVERSUM GPD Importeur jaguar Nederland in Houten heeft het House of Exclusive Cars Hessing in De Bilt het dealerschap opgezegd. Hes sing, onder meer importeur van Rolls-Roy ce, Bentley en Maserati, mag nog een jaar (tot 23 maart 1995) contractueel Jaguars verkopen. Verkoopdirecteur Henk Rens van Hessing is woedend over deze stap, waarin hij de hand vermoedt van zijn rivaal Kroymans in Hil- neens Jaguar-dealer. Kroymans 49 procent eigenaar van Jaguar Ne derland. De overige 51 procent van de aan delen berusten bij Jaguar Cars Ltd in Enge land. Rens: ,,In 1984 waren Hessing en Kroymans beiden in de markt voor het im portschap van Jaguar. Die slag hebben wij toen verloren. Kroymans mocht importeur worden. Dat was te begrijpen, want Kroy mans was langer Jaguar-dealer dan wij. Maar onze verkopen gingen in stijgende lijn. We scoorden tussen de 9 en de 11 pro cent van de Nederlandse markt. Bij Kroy mans ging het minder rooskleurig." Rens meent dat de 'landelijke uitstraling' van Hessing een doorn in het oog is van Kroymans. „Die zit immers op twintig kilo meter afstand. Kroymans heeft als mede-ei genaar van Jaguar Nederland kennelijk zijn invloed gebruikt om ons kwijt te raken en het eigen dealerschap in Hilversum veilig te stellen." Verkoopdirecteur Roel Weber van jaguar Nederland is pijnlijk verrast 'dat Rens de publiciteit zoekt'. „Hessing had overigens maar 5 procent van de markt", zegt Weber. „We willen dat onze dealers exclusief Jaguar verkopen en er geen andere merken naast hebben. Dealerwisselingen zijn heel nor maal. Het is een interne zaak." Spanjaarden met een auto van tien jaar en ouder krijgen sinds dinsdag meer dan 1.300 gulden subsidie als ze hun oudje inwis selen voor een nieuwe. Dit in- ruilaanbod geldt zes maanden. Spaanse autofabrieken hadden om de regeling gevraagd nadat de korting eerder in Frankrijk door het belastingvoordeel uit het slop te halen. In ons land zien zowel de auto branche als de overheid weinig in een dergelijke regeling. De premie bespoedigt alleen maar het moment waarop de consu ment zijn oude auto vervangt, vinden zij. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Zwolle - Amersfoort (A 28) Tussen Hoevelaken en 't Harde, avond en nacht. De firma Bandrep uit Mijdrecht is met de merknaam Simson bekend van bandenplak kers en solutie. Elk voorjaar brengt het bedrijf een reeks aardige nieuwtjes op het gebied van fietsgereed- schap. Dit keer gaat het om het Pompertje, een handige minifietspomp van maar 19 centimeter, waarvoor altijd wel een plaatsje te vinden is in fietstas of rugzak. Het pompje past eventueel met bijgeleverde klemmen aan frame of zadel pen. Het pompje kan zo klein zijn, omdat er sprake is van dubbele werking, zowel bij duwen als trekken. Banden zijn snel en zonder grote moeite op spanning te brengen. Er horen verloop nippels bij voor elk type ventiel. Prijs 19,50. Niet bedoeld om mee te nemen is de nieuwe Gigantvan Simson, een forse fietspomp waarmee ook opblaasboten, luchtbedden, autobanden en sporthallen zijn op te pompen. Een manometer maakt de juiste spanning zichtbaar. Ook deze pomp is licht te bedienen door de dubbele werking en geschikt voor elk type ventiel. Er zit een handige lange slang aan. Kunst stof houdt deze reuzepomp licht van gewicht. Prijs 59,50. Een nieuwtje op bandenplakge- De minifietspomp past in elke fietstas of rugzak en is eventueel aan het frame te be vestigen. bied: buitenbandplakkers, te ge bruiken wanneer een gat of een scheur zo groot is dat de bin nenband zichtbaar wordt. De dubbeldikke plakker komt aan de binnenzijde van de buiten band en is bedoeld als noodre- paratie om met een kapotte band toch thuis te komen. Ge schikt voor alle soorten banden, prijs 4,95. Een uitgelezen set dop- en in- bussleutels is iets wat elke fiet ser kan gebruiken, niet teveel en niet te weinig. Simson heeft drie inbussleutels van 4, 5 en 6 mm en drie dopsleutels van 8,9 en 10 mm in de aanbieding, compleet met kunststof handvat om kracht te zet ten. Prijs 24,50. Bij de nieuwtjes tenslotte kogellagers in diverse maten om zelf aan de slag te gaan bij het opknappen van de fiets. Simson heeft sets met kogels en ringen voor de wielassen, de trapas, het balhoofd en zelfs de kleine kogels van pedaal en free wheel. Bij de sets gaat een handleiding vanaf het los draaien van de asmoeren tot het controleren van de lagerspeling. Lithiumvet zit bijgesloten, diverse prijzen. Ligfietsenwinkel In Amsterdam Oost is de eerste ligfietsenwinkel van foto bandrep Nederland geopend. Inter City Bikes is de naam van de zaak in de Eerste Van Swin- denstraat 553. Eigenaar Kraak man heeft diverse typen ligfiet sen te koop. Omdat de meeste ligfietsen niet in fabrieken, maar door kleine bedrijfjes of particulieren worden gemaakt, valt het niet mee om een over zicht te krijgen van alle in Ne derland verkrijgbare ligfietsen. De winkel probeert dat over zicht wel te geven. Om als koper niet over een nacht ijs te gaan zijn de ligfietsen ook te huur voor 25 gulden per dag. 'Punto-regenin Holland Casino 's Fiat Auto Nederland en Hol land Casino's herhalen hun Moederdag-actie van vorig jaar, toen ruim 80 Fiats Cin- quecento Mystery werden ge wonnen. Tot en met Moeder dag (8 mei) kunnen in de ne gen Holland Casino's opnieuw minimaal 80 Fiats worden ge wonnen, nu echter van het gloednieuwe model Punto. De actie staat los van de kans op het winnen van de gebrui kelijke geldprijzen, want die worden gewoon uitgekeerd. BLIK IN HET VERLEDEN In het midden van de jaren zestig vond het merk Opel het tijd voor een imago-verbetering en kwam met een experimentele sportwagen 'om de meningen te peilen'. Het was beslist niet de bedoe ling deze auto in produktie te nemen. Maar in 1968 kwam 'het experiment' toch als Opel GT op de markt. Het op de toenmalige Chevrolet Corvette geïnspireerde koetswerk kwam uit Frankrijk en technisch was de coupé gebaseerd op de Kadett. Er was keus uit een 1100 en een 1900 cc motor. De eerste was te licht en verkocht dan ook nauwelijks. Van de 103.373 geproduceerde GT's waren er 99.800 voorzien van de 1900-motor. Latere experi menten als een GT Cabrio en een GT Diesel zijn nooit uit het experimentele stadium gekomen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23