Nog conflict over kerosineleiding 'Rijksweg 11 nagel aan doodskist VOA' Wethouders Alphen verdelen de taken Bromscooters voor politie De Schakel en Bernardus winnaars voetbaltoernooi Leerplan drama op Ashram College Foto-service station Alphen Potje voor PWA-bad Rijn Veenstreek 'Tegemoetkoming van Defensie is winst, maar onvoldoende Een oplossing in het conflict over de aanleg van de ker osineleiding in Alkemade lijkt nog niet in zicht. Het mi nisterie van defensie is echter wel bereid zoveel mogelijk rekening te houden met het broedseizoen van de vogels en heeft daarvoor zijn werkplanning gewijzigd. wordt de pijpleiding gewoon aangelegd, omdat daar nauwe lijks vogels zijn, aldus de pro jectleider. De gewijzigde werkplanning kost Defensie 185.000 gulden. „We zijn tot het uiterste ge gaan", zegt bedrijfsjurist R. Va ne van Tebodin. „Meer kunnen we niet bieden. Het werk moet doorgaan." Volgens Vane is De fensie voor een groot deel tege moet gekomen aan de wensen van de vogelwachters 'omdat wij niet als dwarsliggers bekend willen staan.' De Weidevogelwachtvereni- ging heeft vrede met deze op lossing. En ook de gemeente Alkemade vindt dat 'Defensie met een heel redelijk voorstel is gekomen'. De Zuidhollandse Milieufederatie en ook het NLB noemen het voorstel winst, maar volstrekt onvoldoende. R. Walenbergh van de milieufede ratie is volgende week dinsdag door de gemeente uitgenodigd voor een nadere toelichting. Deze week dreigde hij al om een schorsingsverzoek bij de Raad van State in te dienen. Volgens het Natuur- en Land schapsbeheer (NLB) Zuid-Hol land, de Streekcommissie Ade en de Zuidhollandse Milieufe deratie zijn de maatregelen on voldoende. Wat ze het meest stoort is het feit dat de overheid hier mag werken zonder geldige vergunning. „Terwijl zij juist een voorbeeldfunctie moet ver vullen." Defensie, de opdrachtgever voor de aanleg van de kerosine leiding tussen Rotterdam en Schiphol, wil alleen in het zui delijke deel van de Droogge maakte Veender en Lijkerpolder de werkzaamheden uitstellen tot na het broedseizoen. Verder worden de vogels in de Veen- derpolder zoveel mogelijk met rust gehouden door de pijpen door de grond te boren, stelde projectleider Tebodin gisteren voor. De broedende vogels wor den dan alleen verstoord op die plek nabij de Aderweg waar de pijpen de grond ingaan. In het deel tussen de provin ciale weg en de rijksweg A4 Radio-programma Alphense patiënten alphen aan den run/leiderdorp Alpheo, de huisomroep van het Alphense Rijnoordziekenhuis brengt met ingang van vandaag een nieuw radioprogramma: 'Alphen rondom'. Dit programma is speciaal bedoeld voor Alphense patiënten die in het Elisabeth- ziekenhuis zijn opgenomen. Het nieuwe programma wordt een licht informatief programma met veel plaatselijk nieuws uit Al phen. De uitzending is op donderdagavond van 21.00 tot 22.00 uur in Rijnoord en op zaterdagavond van 20.00 tot 21.00 uur in het Eli sabeth. Leren stemmen met machine alphen aan den run Om de kiezers in Alphen alvast weer een beetje vertrouwd te laten raken met de stemmachine, wordt vanaf 18 april tot en met 3 mei dagelijks om 11.30 uur en om 18.30 uur een spotje uitgezonden op het CAI-Informatiekanaal, kanaal 52 UHF. De opgedane kennis kan op 3 mei, wanneer de Tweede Kamerverkiezingen worden gehouden, in de praktijk worden gebracht. Paard verwondt Alphens meisje alphen aan den rijn Een 14-jarig Alphens meisje heeft gisteren een hoofdwond opgelopen bij een ongeluk op de Albert Sch- weitzerbrug in haar woonplaats. Het meisje passeerde op haar fiets het paard dat met zijn berijdster op het voetpad van de brug liep. Het dier schrok van een passerende vrachtauto en draaide het achterwerk richting fietspad. Daarbij werd het meis je geraakt. Zij is door een plaatselijk arts behandeld. Verkrachter aangehouden rijnwoudeEen 39-jarige inwoner van Rijnwoude is door de po litie aangehouden. De man wordt verdacht van verkrachting van een negenjarig nichtje. Het voorval heeft zich in 1989 afge speeld. De Rijnwoudenaar is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. Diefstal van steiger in Alphen alphen aan den run Van een bouwplaats aan de Leidse Schouw in Alphen is in de nacht van dinsdag op woensdag een steiger gestolen. Het materieel bestaande uit aluminium en hout is eigendom van een bedrijf uit Voorschoten. De waarde van de steiger is 15.000 gulden en was vastgelegd met kettingen en slo ten die werden doorgeknipt. Overvaller kiest hazepad alphen aan den run» Aanvankelijk dacht de 46-jarige vrouwelijke barkeeper van een café aan de Alphense Van Nesstraat gister avond dat zij met een grappenmaker te doen had. Een man met een bivakmuts over zijn hoofd en vermoedelijk gewapend met een pistool eiste in het Engels geld uit de kassa. „Neem eerst maar een biertje", antwoordde de onverschrokken Alphense. Daarna herhaalde de overvaller zijn eis, maar ontdekte tegelijk dat er in een hoek van het café nog twee gasten zaten. Hij schrok daar zo van dat hij ijlings het schenklokaal verliet. Vermoedelijk is het dezelfde man die vorige week in een Alphense snackbar op dezelfde wijze toesloeg. Daar kreeg hij wel geld mee. De vijf wethouders in Alphen hebben gisteren samen met burgemeester Paats de porte feuilles verdeeld. Voor Paats verandert er niets. Hij blijft ver antwoordelijk voor algemeen bestuur, openbare orde en vei ligheid. W. van der Veen Mcerstadt (WD) wordt de eerste loco-bur gemeester. Hij heeft de porte feuilles ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, economische aangelegenheden en sport toe bedeeld gekregen. De andere WD-wethouder, S. Lyczak, is de komende raadsperiode verant woordelijk voor de financiën en belastingen, het aanbestedings beleid, de nutsbedrijven, infor- maticavoorzieningen en auto matisering en milieu-aangele genheden. Verkeer, vervoer en water staat. grondzaken, groenvoor zieningen, recreatie, reiniging en riolering zijn naar de CDA- wethouder H. Habermehl ge gaan. Tevens is hij de tweede loco-burgemeester. D66'er F. Dales heeft de por tefeuilles personeel en organisa tie, onderwijs, kunst en cultuur, bestuurlijke vernieuwing, voor lichting en sociale hulpverle ning en - voorzieningen. De taken van de PvdA-wet houder J. Korver, ten slotte. lig gen vooral op het gebied van volksgezondheid, sociaal-cultu rele zaken, sociale vernieuwing, wijk- en milieubeheer, veilig heidsbeleid en ontwikkelingssa menwerking en werkgelegen heid. „Voordat we dat doen, wil ik het gesprek van dinsdag afwach ten", zei hij gisteren. Volgens C. Krantz van het NLB en ook Kurt van der Heden van de Streek commissie Ade is de door De fensie geboden oplossing geen oplossing. „Het meest kwetsba re gebied wordt ontzien. Maar vervolgens gaan ze aan de an dere kant van de A4 aan het werk. Door het boren wordt de schade verminderd, maar niet voorkomen." Beiden ergeren zich bovendien aan de rechts ongelijkheid. „Als een particu lier iets doet wat niet mag, hangt hij aan de hoogste boom. En nu begint de rijksoverheid met die pijpleiding zonder gel dige vergunning en dan vindt de gemeente het wel goed." B en W van Alkemade hebben Tebodin de vereiste aanlegver- gunning vorige week verstrekt. Volgens het NLB, de streekcom missie en de milieufederatie had die vergunning eerst 30 da gen ter inzage moeten liggen voordat deze geldig werd. Dat is niet gebeurd en daarom is die vergunning ongeldig. Vane van Tebodin heeft nog geen afwijzende reacties bin nengekregen. Mocht het com promisvoorstel niet tot een op lossing leiden, dan zou het kun nen dat de rechter die dan maar moet geven, aldus de jurist. Kampioenschap jachthonden in Vlietland leidschendam Recreatiegebied De Vlietland is zaterdag de hele dag bevolkt met jachthonden. De Neder landse Labrador Vereniging houdt er vanaf half tien 's och tends haar jaarlijkse wedstrijd. De Labradors Retrievers moe ten groene canvaszakken met een gewicht van 500 gram ap porteren uit bijvoorbeeld water, vanuit bos, struikgewas en riet. De wedstrijd is uitsluitend toe gankelijk voor honden die bij een van de retrieversverenigin- gen zijn aangesloten en een ap- porteertraining met goed gevolg hebben afgesloten. regio De politie in Ter Aar, Nieuwkoop en Nieuw- veen krijgt bromscooters. Districtchef W. Weyn- schenk overhandigde gistermorgen de sleuteltjes. Bromscooters zijn bedoeld voor de zogenaamde contactmedewerkers van het politiedistrict Rijn- en Aarianden. Een contactmedewerker is een soort wijkagent nieuwe stijl. In de buitendistricten Nieuwkoop/Noorden, Ter Aar/Langeraar en Liemeer groeide de behoefte aan grotere mobiliteit, de afstanden zijn dikwijls te groot om te fietsen. Aan de andere kant wil de poli tie de directe contacten met de bugers vasthouden. De oplossing is gevonden in de bromscooter. De mobiliteit is nu flink toegenomen, terwijl het ver voermiddel, veel meer dan een auto of motor, een publieksvriendelijke uitstraling heeft. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Het jongensteam van de Scha kel uit Leimuiden en het meis jesteam van Bernardus uit Zoe- terwoude zijn gisteren de win naars geworden van het 16e paasvoetbaltoemooi. Aan dit jaarlijkse toernooi, dat op de voetbalvelden van Alkmania en DOSR in Roelofarendsveen werd gehouden, deden de lage re scholen uit Alkemade, Zoe- terwoude, Jacobswoude, Ter Aar en Rijnwoude mee. De or ganisatie was in handen van de twee voetbalclubs Alkmania en DOSR. In totaal waren er 17 jongens- en 20 meisjesteams die streden om de eerste plaats. Tweede, derde en vierde bij de jongens werden respectievelijk Ter Does uit Hoogmade, het tweede teanj van de Veenkragge uit Roelo farendsveen en het tweede team van De Kinderbrug uil Rijpwetering/Oud Ade. Bij de meisjes waren dat respectieve] lijk De Schakel uit Oude Wete ring, De Schakel uit Leimuiden en de Mariaschool uit Roelo farendsveen. Dit jaar werden voor het eerst twee sportiviteitsbekers uitge reikt. Andere jaren was er maat één. Het sportiefste meisjes team was het tweede team van de Kleine Wereld uit Leimuiden, terwijl dat bij de jongens het team van Aeresteijn uit Lange- marieta kroft Twee leerlingen van het Ashram College in Alphen krijgen de eer om het leerplan drama en dans voor de basisvorming officieel te overhandigen aan het Twee de-Kamerlid A. Nuis (D66). Dat gebeurt morgen aan het eind van een door leerlingen opge voerde spelscène uit de musical Anatevka in de aula van de ka tholieke scholengemeenschap voor het voortgezet onderwijs. Dat het Ashram als locatie is uitgekozen voor de presentatie van het plan komt omdat deze school al vanaf 1972 het vak drama in haar lessenpakket heeft. „Onze school is toonaan gevend", zegt conrector F. Smit. „Maar 60 andere scholen in Ne derland doen iets aan het vak. Ze schakelen af en toe een dra ma-docent in. Wij hebben drie docenten in vaste dienst. We zijn de enige school in het land met een vaksectie drama." Smit legt uit waarom hel Ashram College de toneellessen! altijd net zo belangrijk heeft ge vonden als andere creatieve vakken zoals tekenen en mu ziek: „Leerlingen leren tijdens de drama-lessen omgaan met hun eigen communicatievel vaardigheden en die van ande ren. Ze leren ook om situaties na te bootsen. En wat ik ook be langrijk vindt is dat ze de kwali-1 teit van kunst leren ontdekken! en herkennen." Het nieuwe leerplan leidt vol gens Smit voor het Ashram Col lege nauwelijks tot veranderin gen in de vakinhoud. Andere scholen daarentegen, kunnen nu aan de hand van het leer plan het vak drama en dans gaan doceren. De keuze om het vak in te voeren is aan de scho len zelf. Treinreizigers kunnen sinds kort hun fotorolletjes op het station in Alphen laten ontwikkelen. De spoorwegen hebben deze service in gesteld óp vijftien stations in Nederland, in samenwerking met 'L Hour Superfoto BV'. Het gaat om een proef van e^n jaar. De klant kan aan het loket volle fotorolletjes inleveren en ze na twee dagen weer ophalen. Tevens zijn aan het loket fotorolletjes, batterijen en camera's voor eenmalig gebruik te koop. Het initiatief past in het beleid van de NS: de stations aantrekkelijker maken door meer dienstverlening. Op verschillende stations is ook een stomerijservice. Aad Groenendijk weg als voorzitter ondernemersvereniging De teleurstelling is groot. Aad Groenendijk, de scheidend voorzitter van de Vereniging van Ondernemingen Alphen aan den Rijn (VOA), kwam er onlangs achter dat zijn 'club' al 25 jaar in de weer is met de. aanleg van rijksweg 11. En nog altijd ligt die verbinding tussen Alphen en Leiden er niet. Dat doet hem pijn. „Het ver keer dendert nog altijd langs de Oude Rijn en zorgt voor opstop pingen. Dat kan toch niet meer? Het is zo langzamerhand een nagel aan VOA's doodskist." Groenendijk, die wordt opge volgd door Giel Jansen, was twaalf jaar voorzitter. Eigenlijk had hij al eerder weggewild, maar er was geen opvolger. „Ik kreeg bijna een hekel aan me zelf dat ik zo lang bleef zitten", zegt hij. „Maar ik wilde wel dat er een bekwame opvolger zou komen. Dat is nu gelukt." Overigens speelt dat voorzit tersprobleem al langer bij de VOA. Ook bij zijn aantreden stond Groenendijk niet te jui chen. „Ik had nogal een grote bek gehad dat het anders kon en dat de VOA zich militanter in de richting van het gemeente bestuur en andere maatschap pelijke instellingen moest op stellen. Als je dan gevraagd wordt is het moeilijk en ook niet fair om de zaak af te houden. Vandaar dat ik toen ja gezegd heb", vertelt hij. Volgens Groenendijk is dat gelukt. „Onze opstelling is veel actiever. We worden nu ge vraagd om mee te denken. Bij voorbeeld over het centrum- plan. Er wordt rekening gehou den met de wensen en eisen van het bedrijfsleven. Daarnaast zijn er goede contacten met de gemeente, ambtenaren, politie ke partijen, het onderwijs en het arbeidsbureau. Dat heb ik niet in mijn dooie eentje gedaan, tal enthousiaste mensen. Het is in vergelijking met vroeger veel dynamischer geworden. Dat werpt vruchten af." Industrie Dat wil niet zeggen dat Groe- Aad Groenendijk: „Als VOA worden v nendijk geen heeft. „Die zijn er nog plenty. Uitbreiding van ruimte voor be drijven bijvoorbeeld. Alphen moet vasthouden wat het aan bedrijven heeft en zorgen dat die uit de voeten kunnen. Daar naast het aantrekken van indu strie. Alphen is niet alleen een slaapstad meer. De jongeren willen hier ook werken en stu deren. Dus moet er werkgele genheid bijkomen, maar ook een hogere beroepsopleiding. Daar wordt met het onderwijs ieus genomen en praten mi in Alphen over gesproken. Ver der moeten de verbindingen met de rest van de randstad be ter worden. Wat dat betreft is er voor mijn opvolger nog wel het een en ander te doen." Volgens Groenendijk zijn ook de aangesloten leden/bedrijven veel actiever dan vroeger ge worden. „Lunchbijeenkomsten met zo'n tweehonderd deelne mers. Die praten niet alleen over koetjes en kalfjes, maar daar komen veel belangrijke za ken aan de orde. Een dergelijke e over alle plannen." club is de smeerolie voor het bedrijfsleven. De samenhang tussen de leden onderling is veel hechter geworden. Ook zijn we in die twaalf jaar gegroeid van zo'n 150 naar 450 leden. Dan kun je van een behoorlijke club spreken. Niet alleen wat omvang betreft, maar vooral dat je daardoor een stevige vuist kan maken. Dat is denk ik de winst die we de afgelopen twaalf jaar hebben geboekt." Dat Groenendijk binnenkort op de Bahama's zit is niet denk- FOTO BEN DE BRUYN baar. De enthousiaste Nieuwko- per heeft nog zoveel andere ac tiviteiten dat hij zijn agenda niet weg hoeft te gooien nu hij opstapt als VOA-preases. „Voor lopig zoek ik uitdagingen. Een beeldhouwer of schilder stopt er ook niet mee op z'n 65ste. Als je plezier hebt in je werk ga je er mee door. Al wil dat niet zeggen dat iedereen dat moet doen. Een straatmaker moet bijtijds op z'n rug letten, maar met geestelijke arbeid kun je nog lang doorgaan." marieta kroft „Burgemeester Boelen gaat een onderhoudspotje aanleggen voor het zwembad. Hij zou er flink wat geld in doen. Dat heb ik toch maar mooi bereikt." De 11-jarige Nienke Dubbeld uit Koudekerk is heel voldaan na haar gesprek met burgemeester Boelen dat ze dinsdag met hem heeft gehad. Die afspraak over de dreigende ondergang van het PWA-bad in Koudekerk had ze nog van hem te goed. Boelen wilde wel met haar praten al leen niet met Paul de Leeuw er bij, zo heeft hij haar al eerder duidelijk gemaakt. Samen met haar klasgenoot Simone van den Ven en haar moeder sprak ze met de burge meester. „Hij heeft uitgelegd dat de uitbreiding van het ge meentehuis helemaal niets met het zwembad te maken heeft. Daar had hij een goed voor beeld voor", doet Nienke na af loop verslag van haar gesprek. „Het zwembad kun je vergelij ken met een schoen. Als je een kapotte schoen niet meer kan repareren, heb je er niks meer Nienke en haar klasgenoten betoogden enkele weken gele den nog in het programma Muilen Dicht van Paul de Leeuw dat de gemeente Rijn woude miljoenen moet betalen voor het nieuwe gemeentehuis zodat er geen geld meer over blijft voor het zwembad. Overi gens ging die uitzending bijna niet door omdat burgemeester Boelen net als de wethouders niet in het programma wilde re ageren. Uiteindelijk was PvdA- raadslid G. van der Lecq de red dende engel. Nienke weet niet hoeveel geld1 de gemeente in dat potje gaat stoppen. „Dat hangt af hoe hoog de renovatiekosten Dolfijn uitvallen.' zei Boelen dat hij geen garanties kan geven. „We gaan onze ui terste best doen om een potje te creëren." In elk geval gaat het Koudekerkse openluchtbad op 1 mei open. Vrijwilligers gaan het exploiteren, omdat de ge meente er geen geld meer voor over had. DONDERDAG 14 APRIL 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20