'Groei Schiphol is slecht voor regio' Kohlbeck: 'De vis wordt morgen duur verpakt' 'Gun de hond alsjeblieft ook wat leefruimte' Leiden Regio Buurthuis Vlietwijk opent deuren voor asielzoekers Bierbrouwer op zoek naar nieuwe markten Glas-affaire berokkent Heineken weinig schade Peilloze verwarring ^DONDERDAG 14 APRIL 1994 Milieuwethouders hebben bezwaar tegen plannen luchthaven [JVrr-]De gevolgen van de uitbreiding van Schiphol voor het ie J milieu in de Leidse regio zijn veel ernstiger dan uit eerde- van at re onderzoeken naar voren is gekomen. Dat stellen de milieuwethouders van de betrokken gemeenten in een »n- gezamenlijke verklaring. De wethouders willen 'ernstig 20a|sbezwaar' aantekenen tegen de groeiplannen van de ge~ luchthaven. De bedoeling is dat bewoners meepraten :ontiiOver de definitieve reactie van de regio. stige hinder' zullen ondervin den van overvliegende vliegtui gen. Vooral bewoners van de Leidse Merenwijk, Oegstgeest en Oude Wetering zijn de pi neut. Volgens de milieuwethou ders is dat nog een veel te zon nige voorstelling van zaken. Zelf komen ze op minstens 2.700. Ze wijzen erop dat de onder zoekers 'minder-lawaaiige' vliegtuigen niet hebben meege teld. In de jaren zestig hoefde dat niet omdat er in die tijd niet veel van dergelijke toestellen waren. Tegenwoordig zijn er daar wèl heel veel van. Ook is volgens de milieuwet houders ten onrechte van 'een jaargemiddelde' uitgegaan. Daardoor zijn de overlastpie- ken, die er vooral 's zomers als de mensen hun deuren en ra men open hebben staan zijn, verhuld gebleven. 7~l Daartoe is op 26 april om 20.00 uur in kerkelijk centrum De Re genboog in de Merenwijk een bijeenkomst belegd. Voor die tijd kunnen belangstellenden de concepttekst van de reactie op de gemeentehuizen in Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegst geest, Voorschoten en Zoeter- woude bekijken en van op- en aanmerkingen voorzien. De milieuwethouders hopen dat de burgers hun opvatting delen dat de studies naar de ef fecten van een groter Schiphol 'onvoldoende' en 'onjuist' zijn en dat hierdoor 'goede besluit vorming' over de luchthaven onmogelijk is. Uit eerdere onderzoeken lcwa dat het meest gunstige geval' 1.350 mensen in de Leidse regio 'ern- Gestolen auto teruggevonden voorschoten In Amsterdam is gisterochtend een auto terugge vonden die dinsdagnacht in Voorschoten is gestolen. De auto, een Opel, verdween uit een afgesloten carport aan de Maduro- weg en werd gestart door de contactdraadjes te verbinden. De wagen stond in Amsterdam tegen een paal. Verkeerscontrole in Wassenaar wassenaar De politie heeft gistermiddag in Wassenaar 27 be keuringen uitgeschreven tijdens een verkeerscontrole op de Landscheidingsweg, bij de kruising Buurtweg. Tijdens de con trole van anderhalf uur werden 21 automobilisten bekeurd we gens het niet volgen van de verplichte rijrichting, vijf wegens het tegen de rijrichting inrijden waar eenrichtingsverkeer geldt, en één wegens het door rood rijden. joost panhuysen Het krap bemeten buurthuis Vlietwijk puilde gisteren uit van de bezoekers. Menige nationali teit bleek vertegenwoordigd en dat was ook precies de bedoe ling: het buurthuis wil de woensdagavond ook voor asiel zoekers aantrekkelijk maken. Het was eigenlijk een doodge woon, ongedwongen avondje. De asielzoekers en de Neder landse buurtbewoners maakten weliswaar nog niet veel contact, maar leken zich toch prima te vermaken met tafelvoetbal, backgammon of gewoon een geanimeerd gesprek. Om de asielzoekers de weg naar het buurthuis te laten vin den heeft het bestuur contact opgenomen met de Voorscho- tense afdeling van Vluchtelin genwerk. „We hebben in de zo mervakantie het buurthuis al gratis beschikbaar gesteld voor taalcursussen", vertelt voorzit ter A. De Vrij. „Het buurthuis moet openstaan voor iedereen, asielzoekers en oorspronkelijke buurtbewoners." Speciale the ma-avonden over landen van herkomst staan op het pro gramma, inclusief hapjes en drankjes. Sibbele Wigmand van de Stichting Sociaal Cultureel Werk is een drijvende kracht achter het initiatief van het buurthuis. Hij houdt zich tevens bezig met het opzetten van een Vlietwijkse bewonersorganisatie. Wigmand: „Ook dat kan een middel zijn om allochtonen en oorspronke lijke Nederlanders dichter bij el kaar te brengen. Er lijkt hier in de wijk de nodige animo te be staan voor een dergelijke ver eniging." Verder menen de milieuwet houders dat de onderzoekers een te korte nachtrustperiode in acht hebben genomen. „Veel mensen staan pas tussen 07.00 en 08.00 uur op", aldus de wet- houders. De onderzoekers gaan uit van een periode tussen 23.00 en 06.00 uur. Een ander verschil van inzicht betreft de weide-, recreatie- en natuurgebieden in de Leidse re gio. De onderzoekers hebben volgens de milieuwethouders niet eens de moeite genomen om de gevolgen van een inten ser luchtverkeer voor die gebie den in kaart te brengen. „Het zal toch duidelijk zijn dat een verblijf op de Kagerplassen minder aangenaam is." „Bovendien", stellen de milieuwethouders, „worden de rhogelijkheden voor woning bouw in de Leidse regio be perkt." In gebieden waar veel vliegtuiglawaai zal zijn, kunnen immers geen woningen worden gebouwd. Speciale aandacht vragen de milieuwethouders voor de be woners van Oude Wetering. Die krijgen behalve meer vliegtuig lawaai ook de hoge snelheidslijn (TGV) door hun dorp lopen. Bo vendien wordt de rijksweg A4 breder. Bijeenkomst in Warmond over Schiphol-plannen De Vereniging Betrokken War- monders houdt op woensdag 20 april een een voorlichtings avond voor Warmondse burgers over de uitbreidingsplannen van Schiphol. Sprekers zijn on der anderen mr. J. Teders van het Project Mainport Milieu Schiphol en Rolf van Arendonk, medewerker van de Noord-Hol landse Milieufederatie. Er zal gesproken worden over de ge volgen voor Warmond van de uitbreiding van Schiphol, en hoe de gemeente en de burgers invloed op de plannen kunnen hebben. De bijeenkomst wordt gehouden in de Christelijke Ba sisschool Oostergeest, Laan van Oostergeest 2 in Warmond. De zaal is open vanaf half acht. Met pa's auto tegen een hek Een 17-jarige jongen uit Wassenaar reed gisteren in park Oud-Wassenaar met de auto van zijn va der tegen een hek. Auto en hek liepen schade op. Tegen de joyrider is pro ces-verbaal opgemaakt. Zijn vader is op vakantie. oegstgeest Op beide foto's is het stuk Hofbrouckerlaan in Oegstgeest te zien tussen de Hotdijck en de Laan van Alkema de. De kiekjes zijn vanuit beide richtingen gemaakt. En wat blijkt, in beide richtingen geldt, volgens de borden, eenrichtingsverkeer. Een verwarrende situatie. Want wie zo'n straat inrijdt, verwacht geen tegenliggers. En diezelfde tegenliggers zijn eveneens ver baasd over de aanwezigheid van tegemoetkomend verkeer. Voor de automobilisten die de Laan van Arenstein uitrijden (een straatje dat uitkomt op de Hof brouckerlaan), is de situatie nog complexer. Mogen zij nu zowel links- als rechtsaf of juist nergens heen? Veel rijscholen uit de Leidse re gio sturen hun leerlingen door de Oegstgeester Prinsessenwijk en Oranjepark. Het kronkelige stra- tenpatroon en de ingewikkelde verkeersbordenstructuur maken deze wijk een hel voor de kandi daat-automobilist, zeker tijdens het 'afrijden'. De situatie nabij de Hofbrouckerlaan maakt het er niet makkelijker op. De gemeente Oegstgeest heeft een verklaring. Het zit 'm in de vorm van de borden. Het gaat hier om ronde, blauwe borden met een witte pijl en niet om vierkante, blauwe borden met een witte pijl die eenrichtingsver keer aanduiden. Die nieuwe, ron de borden betekenen niets meer of minder dan dat afslaan op dat deel van de Hofbrouckerlaan ver boden is. Maar dan nog staat er een bord te veel. Want op het he le stuk is slechts één afslag en dat is de Laan van Arenstein. Een simpel rood bord met witte balk (verboden in te rijden) bij het be gin van die straat was voldoende geweest, fotos henk bouwmas amsterdam/zoeterwoude vervolg voorpagina Heineken heeft, zo bleek giste ren nog eens, een uitstekende kaspositie. Het concern heeft 1,5 miljard gulden aan liquide middelen en effecten in kas die kunnen worden besteed aan ac quisities. Binnen Europa ligt daarbij het zwaartepunt op Oost- en Midden-Europa. Inmiddels is de overname van het Zwitserse Calanda Haldengut vrijwel rond. Eerder verwierf Heineken al een meerderheidsbelang. Een dezer dagen loopt het bod op de resterende aandelen af. On geveer 80 procent zou al zijn aangeboden. Heineken heeft in middels in Oost-Europa belan gen in onder andere Polen, Hongarije en Bulgarije. Het is een van de bedrijven die aast op het Tsjechische Pilsener Ur- quell. „Maar de Tsjechen be schouwen dat als een van hun kroonjuwelen en ze zijn erg voorzichtig na eerdere ervarin gen met andere industrieën", aldus Vuursteen. In West-Europa kampt Hei neken met een enigszins terug lopende markt. Dat heeft onder andere te maken met vergrij zing en met het slechte weer van het afgelopen jaar. Volgens Vuursteen slaat het nieuwe spe ciaal bier Kylian voor een derge lijk produkt goed aan. Inmid dels staat er nog een dergelijk bier op stapel: Lingens Blond. Volgens Vuursteen betekent dat geen koerswijziging waar het gaat om het voeren van meer biersoorten onder de naam Hei neken. Vuursteen meent dat dergelijke produkten goed zijn voor de uitstraling van de brou werij. Opvallend in Nederland was dat Heineken de afgelopen maanden de kreet 'Heerlijk Hel der Heineken' weer uit de kast haalde. Die was eerder vervan gen door 'Bier zoals bier be doeld is'. Volgens Vuursteen ge beurde dat omdat de oude kreet beter in de campagne paste. Volgens zijn medelid van de raad van bestuur H. Coebergh omdat met de nieuwere kreet eenvoudigweg niet meer bier werd verkocht. amsterdam/zoeterwoude rudolf kleun Het brouwersconcem Heineken is zonder grote schade uit de glassplinter-affaire van het afge lopen najaar gekomen. Het concern heeft een regeling voor schadevergoeding getroffen met de Vereenigde Glasfabriek in Leerdam. Bovendien hebben groothandel en consumenten waardering aan de dag gelegd voor de manier waarop Heine ken de zaak heeft aangepakt. Dat zei voorzitter K. Vuur steen van de raad van bestuur van Heineken gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van het concern. Heineken moest het afgelopen najaar mil joenen groene flesjes exportbier uit een groot aantal landen te rughalen omdat er bij het ope nen glassplinters in het bier te recht konden komen. De hele operatie kostte volgens Heine ken enkele tientallen miljoenen guldens. Voor die schade werd de producent van de flessen aansprakelijk gesteld. Volgens Vuursteen heeft de Vereenigde Glasfabriek die aan spraak geaccepteerd en is on langs een regeling getroffen voor de vergoeding van de schade. Vuursteen wil echter niet zeggen welk bedrag daar mee is gemoeid. „De Vereenig de Glasfabrieken onderhande len nog met hun verzekeraar. Dat wil ik niet doorkruisen. De regeling betekent dat we de re latie met de glasfabriek als toe leverancier kunnen voortzet ten." Door de regeling die is getrof fen heeft de glasaffaire volgens Vuursteen geen invloed gehad op de resulaten over 1983. Hei neken behaalde in 1993 voor het eerst meer dan een half mil jard nettowinst, 519 miljoen gulden over een omzet van 9.049 miljard. In 1992 bedroeg de nettowinst 463 miljoen gul den bij een omzet van 8,944 miljard gulden. Toen was er bo vendien een buitengewone bate van 101 miljoen gulden door de verkoop van onroerend goed. Het afgelopen jaar was het veer tiende op rij waarin de winst groeide, steeds met zo'n tien procent. Ook voor het komende jaar verwacht Heineken een verdere ti Dierenarts neemt stelling tegen gedoogzones in Warmond „De gedoogzones zijn echt te gek. De hondeneigenaren die nen zelf maar eens voor hun rechten op te komen", vindt dierenarts R. Duijn uit Oegst geest over de plannen van de gemeente Warmond om het probleem van de hondenpoep aan te pakken. „Wanneer wordt er toch eens wat positiever te gen hondenbezit aangekeken", vraagt de dierenarts zich af. „Huisdieren vertolken een be langrijke sociale functie in de samenleving. Vooral de hond heeft zijn plekje op vele manie ren verdiend. Geef hem dan ook alsjeblieft wat leefruimte." De gemeente Warmond wil dat de honden in de toekomst alleen nog op speciale uitlaat- plaatsen hun behoefte doen. Deze gedoogzones zullen ko mende zomer al kunnen wor den aangelegd, als de gemeen teraad met het voorstel akkoord gaat. De hondenbezitters zullen bovendien zelf de uitlaatplaat- sen schoon moeten houden met een gratis verstrekte hon- denschep. De politie zal daar streng op controleren. Afgezien van de overlast van poep op de stoep wijst de ge- ook op het gevaar van besmetting met de hondespoel- worm, waardoor vooral kinde ren kunnen worden getroffen. Duijn vindt die angst nogal overtrokken. „Hersenvliesontsteking wordt zeker niet door de hondespoel- worm veroorzaakt, zoals de ge meente beweert. Meestal zijn er vage klachten na besmetting, zoals spier- en longklachten. De kans op besmetting is echter klein, omdat er al een jaar actie wordt gevoerd om honden goed te ontwormen. De katte-spoel- worm geeft overigens net zoveel Volgens de gemeente is moei lijk na te gaan hoeveel kinderen er worden besmet. „Er wordt dan gezegd, een kind wordt ziek en krijgt een dosis antibiotica toegediend, maar naar de oor zaak wordt niet gekeken. Dat is een belediging voor de lokale huisartsen en andere genees kundige instanties. De diagnose is zeer wel te stellen via een bloedtest en behandeling met antibiotica zal in ieder geval geen effect hebben", zegt Duijn. Volgens de dierenarts worden de hondenbezitters steeds ver der in het nauw gedreven. „De Klinkenbergerpias, deels War- monds grondgebied, is een goe de uitlaatplaats voor honden. Omdat joggers en andere recre anten ook wel een gebruik ma ken van dit nota bene vervuilde gebied is het aanlijngebod maar weer van stal gehaald", stelt Duijn, die vindt dat de plaatsen waar een hond nog los kan rondlopen op die manier wel heel erg zeldzaam worden. Ook op het recreatie-eiland Kouden- hoorn zijn de honden niet echt welkom. „Is dat vanwege de hondenpoep, of vanwege de ha zen en fazanten die gejaagd moeten worden?vraagt de dierenarts zich af. SCHRIJVENDE LEZERS o;o gehad Zó kwaad heb ik mijn vrouw Annelies in de twintig jaar die ik in de politiek heb doorgemaakt nog nooit gezien. Woedend was ze gisteren. Haar verjaardag, vo rige week dinsdag had ik al ver ziekt door dezelfde zaak en door urenlang getelefoneer. Daarvoor had ze dan wel begrip het ging over een goéie zaak. Dat had te maken gehad met gevoelens van colle gialiteit, met eerlijkheid ook. Maar zoveel stank voor dank als ik nü kreeg... In volle gemoedsrust pakte ik de krant van haar aan: het zou wel meevallen. Een foto, een kop die repte over Kohlbecks regentesk gedrag, lezers die rea geren op wat de krant schreef over Oegstgeest, haar bestuur en wat een student daarover weer schreef. Een 'paper', dat -was ingetrokken omdat de on dervraagden er geen notie van konden hebben dat het stuk zou worden gepubliceerd in de krant (alleen al omdat ook de student die bedoeling toen nog niet had) en omdat de 'aange vallenen' in het stuk geen enkel vyeerwoord hadden kunnen ge ven. Terecht ingetrokken dus, zoals ik vond en vind en niet .onder dwang ingetrokken zoals alle betrokkenen en ik weten. Maar de ingezonden brief sprak daar niet van. Die sprak een an dere taal. En de boze lezer wenste mij tot slot een vakan tiereis naar vooral Korea omdat hij of zij zo gauw geen afzichte lijker of meer ondemocratisch land kon bedenken. En zo werd ik toch zélf ook kwaad. Eerst kwaad op de brief schrijver, maar na enig naden ken vooral op de krant. Op Henk van der Post, die méér weet dan de lezers en tóch zijn mallotige stuk 'Kafka' schrijft. Henk van der Post, die mij als een manipulerende Stalin voor stelt en die van zijn dikke hout een kruis zaagt, waarop altijd wel één lezer mij vervolgens zal vastnagelen. Weten lezers eigenlijk wel hoe kranten met hun inhoud om gaan? Weten zij bijvoorbeeld dat het lot van deze ingezonden brief hoogst onzeker is, omdat de inhoud ervan de redactie vrijwel zeker niet aanstaat? Zoals ook mijn laatste ingezon den brief, drie jaar geleden, waarin ik het waagde om de rol van de krant in dc val van de Leidse wethouder Paul Borde- wijk te bekritiseren, niet ge plaatst is? Nee, dat weten de le zers niet. Zij denken dat de krant een open podium is, dat kranten maatschappelijke dis cussies aansnijden, waarin ook hun eigen functioneren kritisch kan worden bekeken. Vergeet het maar! Toen na urenlang gepraat de krant tegen het uitdrukkelijk verbod van de schrijver in be sloot toch te publiceren, mocht ik reageren. Maar mijn reactie beviel de redactie niet. Want ik sprak van het overschrijden van een journalistiek ethische grens, van het zich meester maken, té gen diens wens, van iemands geestelijke eigendom. Dat beviel de redactie niet en zou dus niet worden geplaatst. ('Schrijf dat maar in een ingezonden brief!!!, vier uitroeptekens van mij - Ton Kohlbeck). En dan grabbelt een redac teur een reactie bij elkaar waar in wél staat dat ik 'geschokt' ben, maar een beetje in het midden wordt gelaten waaróm precies. Waarin veel van wat ik gezegd heb wordt afgezwakt en sommige zaken die ik niet ge zegd heb worden opgevoerd. Want, lezer van de ingezonden brief: ik heb natuurlijk niet ge zegd dat het rapport alleen voor wetenschappelijke publikatie was bedoeld. Ik heb gezegd dat de ondervraagden meenden mee te werken aan een tweede- Ton Kohlbeck jaarsproeve van wetenschappe lijke bekwaamheid en zich door publicatie in een dagblad te recht op een verkeerd been ge zet zouden voelen. U en ik we ten dat dat wat anders is. Maar er is zóveel gezegd waarvan de nuance niet is over gekomen. Daarom vertel ik nu maar het hele verhaal. Dat wij tevoren hebben geprotesteerd tegen de weergave van mijn re- archiefffoto hielco kuipers actie en de krant daar niets mee deed. Dat ik heb aangeboden om de krant toch nog dezelfde dag een stuk te laten schrijven in overleg met de student en na, want dat was essentieel, contact met de geïnterviewden, alsme de na commentaar te hebben ingewonnen van de aangevallen bestuurders. Dat dit aanbod en de weige ring tot plaatsing van mijn wer kelijke reactie zelfs de kolom men van de Leidsch Dagblad- Ombudsman niet zou hebben gehaald als ik dat zelf niet aan hem had gezegd. Dat mij in mijn langdurige gesprekken met de krant tot tweemaal toe werd gevraagd waarom ik me zo druk maakte omdat ik im mers zelf niet werd aangevallen! Dat de student in zijn verkla ring over wie hem heeft aange spoord tot publikatie nu de zwartepiet heeft, terwijl ik nog niemand heb gesproken die de ontkenning van de professor- wethouder gelooft. Het zal de lezer van de inge zonden brief nu wel duidelijk zijn dat ik niet zoveel kans maak in Noord-Korea, als ik dat zou willen, toegelaten te wor den. Maar mijn vrouw is, laat ik het maar eerlijk toegeven, nog niet over haar verdriet heen. Hoe moet ik haar duidelijk ma ken dat het zo werkt, altijd en overal? Dat het Leidsch Dagblad (met een ombudsman!) zeker niet anders handelt dan welke andere krant ook? Want dat is toch de trieste ervaring, die ik de afgelopen twintig jaar heb opgedaan. Mensen, bijvoor beeld studenten die opeens in een verwarrende wereld worden geworpen, soms zelfs politici die na zoveel jaren toch nog te naïef waren, willen af en toe nog wel eens hun ongelijk toe geven. Maar de krant, lieve le zers en lezeressen, doet dat nooit. NOOIT dus, zelfs niet met tien ombudsmannen op de loonlijst. De vis wordt morgen duur verpakt! Ton Kohlbeck. Oud-wethouder van voorlich ting. Oegstgeest. (Naschrift redactie) Het is on juist dat de mensen die in het stuk worden aangevallen niet inhoudelijk hebben kunnen reageren. Op dinsdagmiddag heeft de redactie het volledige rapport naar de gemeente Oegstgeest gefaxt, omdat /.ij het rapport niet had. Dezelfde avond is een eerste versie van het artikel dat de volgende dag zou worden geplaatst naar Oegstgeest gestuurd. De redac tie heeft dat gedaan met het dringende verzoek inhoudelijk te reageren op de stukken. Toenmalig wethouder Kohl beck, die zich presenteerde als dé woordvoerder van het ge meentebestuur, is niet op dat verzoek ingegaan. Pas op het laatste moment, toen de krant al vrijwel klaar was, kwam het aanbod om met alle betrokke nen te praten. Zijn voorwaarde was dat we het rapport niet zouden publiceren. Op dat aanbod kon en wilde de redac tie niet meer ingaan. Dat lezers niet weten hoe de krant omgaat met ingezonden brieven is onjuist. Op de pagi na Schrijvende Lezers staat el ke keer informatie waarin de voorwaarden waaronder brie ven worden geplaatst staan ge formuleerd. Bovendien krijgt elke briefschrijver een per soonlijke schriftelijke reactie van de krant, ongeacht of de brief wordt geplaatst. Uit gangspunt is de lezers zoveel mogelijk vrijheid te geven. De redactie gaat geen enkele journalistiek-ethische discus sie uit de weg. Dat blijkt al uit het feit dat met Kohlbeck uren werd gesproken over al dan niet publiceren. Bovendien is de instelling van een ombuds man een duidelijke aanwijzing dat de redactie dergelijke dis cussies serieus neemt. Overi gens heeft ombudsman Ruud Paauw zich over de ethische kant van deze kwestie uitge sproken in de krant van giste-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19