Strijd wint van schoonheid Ajax is weer terug op aarde Met dit gereedschap klus je goedkoper dan de rest. BOLLEN Sport Rentree op karakter' Rusland laat 'rebellen' thuis 10% korting met de slimme Gamma Kluspas. 24A/OENSDAG 13 APRIL 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PlV -CHEF ROB ONDERWATER. 0 pe Roode mist nog balgevoel lelsen-zuip karel jansen Belangrijker dan welk kam pioenschap, welke periodetitel deling pf gewonnen wedstrijd dan ook Las gisteravond De Terugkeer, pe rentree van een 29-jarige peidenaar, die maandenlang 'erbeten vocht tegen de ge- eesde ziekte en uiteindelijk Uiterlijk onbewogen stapte Ron de Roode, iets bwaarder, met stekeltjes-haar jen voorzien van rugnummer ze- (ven gisteravond om twee minu- n voor acht het Telstar-veld eer op. Een half uur later dan ver wacht, omdat de beide grens rechters die waren aangesteld r Telstar 2-AZ 2 niet op wa komen dagen. Even was er |dus die onzekerheid over weer juitstel ('Het zal toch niet waar Eijn, dacht ik bij mezelf) maar nadat in alle haast twee vervan gers waren opgetrommeld, was daar weer het eerste balcontact petitieverband. Ron de Roode voetbalt weer. ,,In de na- competitie moet ik er weer staan", klonk het hoopvol, maar vooral gretig. Volgens clubarts Ron Peters in Telstar mag de come back m de Leidenaar gerust als 'op- imerkelijk' worden beschouwd. „Daarvoor hoef je alleen maar 'terug te blikken." Die blik ach- terom leert dat Ron de Roode ten [pas in januari van dit jaar de 3rde" laatste van de in totaal vier q jchemokuur-behandelingen on- ;r[ |n derging, noodzakelijk om het an gevaar van uitzaaiingen te voor- JCtl- J Drie Grasshoppers in basketbalselectie bunnik» Drie speelsters van Grasshoppers zijn opgenomen in de nationale basketbalselectie. Marie JoséAllers, Marianne Schuit en Petra VVeeda vertegenwoordigen de Katwijkse bekerhouder in het keurkorps. Nederland werkt vier oefenwedstrijden af in de voorbereiding op de Challenge Round, half mei in Roemenië, de kwalificatie voor de eindronde van de Europese titelstrijd. Ook Tonego-speelster Margreet Visscher (ex-Grasshoppers) zit bij de selectie, die twee uitwedstrijden speelt tegen Duitsland, gevolgd door twee thuiswedstrijden tegen Bulgarije. Op 16 en 17 april speelt Nederland in Heidelberg en Würeburg tegen Duitsland. Op 23 en 24 april staan wedstrijden in Haaksbergen en Goor op het programma tegen Bulgarije. Vacature voorzitter Holland vervuld leiden AV Holland heeft weer een voorzitter. Na een zoektocht van een jaar vond de Leidse atletiekvereniging Hans Overduin gisteren tijdens de jaarlijkse algemene ledenvergadering bereid de voorzittershamer ter hand te nemen. De Leidenaar treedt in de voetsporen van Cor Brandwijk, die een jaar geleden het voor zitterschap neelegde. komen, nadat vorig jaar zomer al bij hem een kwaadaardig ge zwel in de onderbuik was ge constateerd en verwijderd. Half februari hervatte hij de training om op 18 maart plaats te ne men op de bank voor het duel met Helmond Sport. Wanneer je dan op dinsdagavond 12 april alweer loopt te ballen, mag er van iets opmerkelijks worden gesproken. Volgens Ron de Roode ging het 'best redelijk', toonde hij zich tevreden over de conditie, maar was hij nog niet echt te spreken over zijn balgevoel. „Donderdag speel ik weer met het tweede, dan zal het allemaal wel weer terugkomen. En zater dag zit ik tegen Heracles op de bank bij het eerste." Ron Peters verklaart in die nuchtere opstel ling de snelle terugkeer van 'zijn' patiënt. „Puur op karak ter", schatte de arts de prestatie van De Roode op waarde in. „Medisch gezien kunnen we van een opmerkelijke rentree spreken. Als je de ziekte hebt overwonnen, want daar spreken we inmiddels over, en je hebt vier chemokuren achter de rug, dan is dit opvallend. Hij heeft de afgelopen periode medicij nen toegediend gekregen die hem te misselijk maakten om te eten en te beroerd om uit zijn ogen te kijken. Een terugkeer op zulke korte termijn kan alleen als je een pure prof bent. Liefde koestert voor je vak. Hij is vast besloten. Hij wil terugkomen op zijn oude niveau. En dat gaat hem ook lukken." Marco de Ridder gaat met de bal i Vliet kan niet meer volgen. foto henk bouwman Katwijk terechte winnaar in spannende derby Een echte derby staat voor strijd. Wat dat betreft was het gisteravond voor liefhebbers van dergelijke burenruzies weer optimaal genieten in de Katwijkse Krom. Katwijk en Rijnsburgse Boys leverden daar immers de volle negentig minuten strijd. En hielden het daarbij ook nog eens spannend. Lijstaanvoerder Katwijk kwam uiteindelijk dankzij een treffer van Pim Langeveld als terechte win naar uit de ontmoeting tevoorschijn. katwijk gert-jan onvleede volle negentig minuten ach- De voetbalbond van Rusland j heeft besloten de spelers die in conflict zijn met bondscoach Sadirin niet te selecteren voor de wereldtitelstrijd, deze zomer in de Verenigde Staten. Dat be- tekent dat het land zeer ver- I zwakt op het toernooi zal ver schijnen. De belangrijkste spelers leven al bijna een half jaar in onmin met hun trainer. Sinds die tijd weigeren ze nog voor hun land uit te komen. De bond had de spelers tot eind vorige week de kans geboden van standpunt te veranderen. De meesten heb ben daarvan geen gebruik ge maakt. De Russen publiceerden gis teren een lijst met 35 namen. Daarop ontbreken bij voorbeeld Sjalimov (Inter), Kansjelskis (Manchester United), Kiriakov (Karlsruher SC), Kolivanov (Foggia), Karpin (Spartak Mos kou) en Dobrovolski (Dinamo Moskou). Was het voor derby-kenners dus een geslaagd avondje Katwijk, de liefhebber van het voetbal spel kwam aanzienlijk minder aan zijn of haar trekken. Tussen alle met hartverwarmende inzet uitgevochten duels, blessurebe handelingen en tijdrekkende acties door, werd er letterlijk 'voor het mooie' te weinig echt gevoetbald. Pas nadat Katwijk acht minuten na rust de leiding had genomen, konden enige wervelende acties worden geno teerd. Die kwamen stuk voor stuk op naam van de ontvan gende oranjehemden, die alleen daarom al de winst verdienden. Het zag er het eerste kwartier overigens niet naar uit dat een eventuele Katwijkse zege dat predikaat 'verdiend' zou krij gen. Rijnsburgse Boys greep de opening aan om goed uit de startblokken te komen. Het leek alsof de geelzwarten geblesseer de vaste waarden als Richard Hoogervorst, Leon Vonk en Rob de Ruiter absoluut niet misten, terwijl ook het ontbreken van de geschorste Dick Heemskerk de Rijnsburgers niet deerde. Katwijk (wèl compleet) moest verbaasd terug, maar gaf in die eerste vijftien minuten nauwe lijks kansen weg. Zoals de ploeg toch vrij eenvoudig op de been bleef tegen de aanval van de Rijnsburgers. Hands Het was dan ook de thuisploeg die de eerste uitgelezen kans kreeg. Beter gezegd, kreeg aan geboden. Want zelden zal er zinlozer hands zijn gemaakt dan door Martin de Louw na die vrije trap van Henry Pouw. De door trainer Rob Kiebert tot voorstopper en bewaker van Hans Zwaan gepromoveerde De Louw sloeg in een reflex naar de bal en scheidsrechter Sprong zag zich genoodzaakt het leer op de stip te leggen. Zwaan mocht het vonnis voltrekken, maar merkte tot zijn onsteltenis dat doelman Hans Schot al zo'n beetje in de hoek lag toen de bal nog maar halverwege was. De Louw hield aan zijn on handige actie een gele kaart over. Het was een van de zeven prenten die Sprong uit Ammer- zoden gisteravond uit zijn borstzak toverde. Dat aantal was niet eens misplaatst (de spelers gingen in de vele per soonlijke duels vaak heel ver); het was alleen jammer dat Sprong futiliteiten wel van geel voorzag, om vervolgens serieu ze, naar rood-gele kaarten nei gende aanslagen niet te bestraf fen. De man raakte gaandeweg het duel toch steeds verder de weg kwijt. De scheidsrechter als komische noot; ook dat ver hoogde de amusementswaarde van de derby zeer zeker. Verrassend Dat het tot na de pauze duurde voordat Katwijk de leiding nam, was eigenlijk verrassend. Na de door Schot gestopte strafschop waren achtereenvolgens Zwaan (kopbal op de bovenkant van de lat), Marco de Ridder (Martin den Haan haalde het leer van de lijn) en weer Zwaan (nog net door De Louw geblokte kopbal) gevaarlijk geweest. Nadat Rijnsburgse Boys de eerste mogelijkheid van de tweede helft (doorbraak Peter van Duyn) had laten liggen, viel vijf minuten later de openings treffer aan de andere kant bin nen. De Rijnsburgse verdedi ging kreeg de bal na een hoek schop van De Ridder niet weg en Pim Langeveld tikte van dichtbij in. Het bleek, ook al omdat Rijnsburgse Boys gedwongen was meer risico's te gaan ne men, een verlossende goal voor de Katwijkers, die in de reste rende speeltijd nu weer wel tot wat vloeiende aanvallen kwa men. Acties die echter niet tot treffers leidden; niet tot geldige, in elk geval. Een doeltreffende vrije schop van Marco van der Plas en een schitterende kopbal vein Marco de Ridder vonden in de ogen van Sprong geen gena de. Van der Plas had op het fluitje moeten wachten, De Rid der werd, uiterst discutabel, we gens buitenspel teruggefloten. Het deerde Katwijk uiteinde lijk allemaal niet. Ook met in valler-spits Folkert Wesselius en de naar voren gedirigeerde De Louw waren de gasten er niet in geslaagd doelman Teun van Duyvenbode serieus te bedrei gen. Waardoor de eerste van de twee inhaalwedstrijden de kop loper de volle winst en een voorsprong van twee punten op naaste belager FC Lisse had op geleverd. En daar gaat het in de ze beslissende fase van de com petitie toch allemaal om. Sprong. Toeschouwers: 2000. Gele kaart: Van Zeist en Langeveld (Kat wijk), De Ixjuw, Van Duyn, Janmaat. Den Haan Boys; Ha, :en (Rijnsburgse Katwijk: Van Duyvenbode, Van Zeist, Pouw. Langemaat, De Kroon, Braaf, langeveld. Van der Plas, Kravenoord. Zwaan. De Ridder Rijnsburgse Boys: Schot, Vaartjes. Wendt, De Louw, Van Vliet (Wesseli us). Den Haan, Klaassen, Van Duyn. Buis. Faber. fanmaat. 'tbe- Volendam wint met destructieve speelwijze amsterdam edwin struis De euforie was van korte duur. Zes dagen na de voetbalshow tegen NAC keerde Ajax met een keiharde klap terug in de reali teit. Zelfs het feit dat de uitwed strijd tegen Volendam in het 'ei- I gen' Olympisch stadion werd afgewerkt, kon de koploper niet inspireren. De formatie van Wim Rijsbergen kwam voor een punt en kreeg er tot ieders ver rassing twee mee naar huis: 0-1. Pardon: 1-0. Als Wim Rijsbergen vroeger een begenadigde aanvaller was geweest, had hij zijn spelers gis teravond een stuk frivoler laten voetballen. Nu bouwden tien 'Rijsbergen-klonen' een muur op rond keeper Edwin Zoete- bier. Zelfs het predikaat 'coun- terploeg' was te veel eer voor de Volendamse verdedigingsgor del. „Ja, sorry hoor", excuseerde Rijsbergen zich na afloop. „We staan nog niet veilig. Als je te gen Ajax op hun helft gaat spe len, word je op alle fronten af getroefd. Daar pas ik voor. Als ik een betere ploeg had, had ik echt wel anders gespeeld." Ondanks de destructieve speelwijze was de vreugde in het Volendam-kamp groot. En niet alleen bij de spelers en de supporters. Als de penning meester van Volendam inmid dels nog geen kramp heeft ge had, wrijft hij nu nog steeds ver genoegd in zijn handen. Vorig seizoen trok de Noordhollandse derby nog 9.000 toeschouwers, in het Olympisch stadion meld den zich gisteren bijna 27.000 kijkers. Verbijsterd Alex Pastoor vecht een duel uit met Jari Litmanen. foto hans van weel rust op voorsprong kwam. Een weg-is-weg-bal kwam geheel toevallig in de voeten van Arie Obdam. Deze spurtte vervol gens langs Sonny Silooy, waar na zijn voorzet leek te sterven in schoonheid vanwege het gebrek aan medespelers. Alleen lvica Vukov zag er brood in. De Kroaat bracht de bal terug in het doelgebied, waar Obdam bij de tweede paal nog stond uit te hijgen: 1-0. Dat v s het s r het c geduldige Ajax-publiek om luid ruchtig om Jari Litmanen te roepen. De Fin was weer volle dig hersteld van een spierbles sure, maar omdat Van Gaal koos voor de elf spelers die NAC onder de voet hadden gelopen, begon Ajax' topscorer op de bank. Evenals de weer terugge keerde Finidi George, die met Nigeria afgelopen weekeinde de Afrika Cup won. Na een klein kwartiertje in de tweede helft kreeg het legioen toch zijn zin. Litmanen nam zijn vertrouwde positie achter de spits in en George mocht Dan Petersen uit zijn lijden ver lossen. Het zou wel eens het laatste optreden van de 21-jarige Deen in de hoofdmacht geweest kun nen zijn. Afgelopen week gaf de rechtsbuiten aan dat hij weg wil bij Ajax. Het liefst naar Zuid-Eu ropa. Een reden voor zijn ver trek wil Petersen nog niet ge ven. maar het zal alles te maken hebben met de kritische gelui den die Van Gaal geregeld aan zijn adres laat horen. Omzetting Van Gaal wisselde de Deen voor George. De omzetting in de voorhoede leidde wel tot kan sen, niet tot doelpunten. George kreeg zelfs de mooiste kans. Na een voorzetje van Overmars trapte Litmanen .onbedoeld over de bal, waarna de Nigeri- aan, koud in het veld, een vrij schootsveld voor zich kreeg. Zijn schot bracht Zoetebier niet in de problemen, zoals de Vo lendamse keeper steeds als overwinnaar uit de strijd kwam. „Als je deze wedstrijd nog ne gen keer speelt, win je negen keer", betoogde Van Gaal na af loop. „De druiven zijn zuur als je van de negentig minuten er negenentachtig in balbezit bent. En het is nog erger als ze uit hun enige aanval nog scoren ook." Van paniek is nog weinig te bespeuren bij de Amsterdam mers. „Ben je gek", stelde Van Gaal zijn gehoor gerust. „Ik vind nog steeds dat we kampioen moeten worden. Maar voorlo pig zijn we het nog niet." Met de Gamma Kluspas op zak krijgt u bij ons 10% korting op een be steding ineens van f100,-of meer. En dat een heel voorjaar lang, namelijk t/m 31 mei. Toegegeven, u krijgt 'm niet voor niks, die slimme pas. We vragen er f 25,- voor. Maar een beetje klusser verdient dat makkelijk terug, nietwaar? Leiden, Hallenweg 3, tel. 071 - 216262 i SUB Het is een obsessie voor iedere scheidsrechter: je staat in de buurt van het doel, de bal komt per ongeluk te gen je lichaam en rolt zo maar tegen het netje. Dat is niet leuk, maar je moet het doelpunt goedkeuren want de arbiter is volgens de spelre gels een dood element, net als een hoopje zand of een polle tje. Fluitist C. de Jong uit Ammer- stol kent deze taferelen. Afge lopen zaterdag maakte hij er eentje in het voetbalduel tus sen FC Lisse 3 en Quick Boys 5 (reserve derde klasse zater dag). Een gekke situatie, maar De Jong weet wel beter. Een poosje geleden floot hij de twee eerste elftallen van Quick Steps en Cromvliet. Toen duwde hij er per abuis ook al eentje binnen. Een 'makkelijk scorende' leids man dus, de goaltjesdief on der de r De Jong kan om die kwalifica ties niet lachen. Hij zit ver schrikkelijk omhoog met zijn 'scorend vermogen'. Hij wilde zaterdag wel door de grond zakken. Hij had Quick Boys een strafschop gegeven en stond bij het nemen een paar meter van de paal vandaan. Toen de bal vanaf elf meter keihard op het aluminium be landde, kaatste de knikker keurig op de puntige knie van de scheids. En jawel: tergend langzaam rolde het speeltuig in de andere hoek binnen (de Lisse-keeper lag gestrekt bij die andere paal...): 2-0 voor Quick Boys. Bert van Rooijen is van de zaterdagtak van FC Lisse en tevens speler van het derde. Hij is er nog vol van. „Dit was niet te filmen. Het gekke was nog dat die bal zo langzaam rolde. Onze verde digers haalden hem nog van de lijn. Volgens de scheids achter de lijn. Ik dacht nog: als je nou je fout goed wilt maken, zeg je gewoon 'hij is niet over de lijn geweest'. Aan dat laatste dacht De Jong geen moment. Niet omdat hij zo gelukkig was met zijn tref fer, maar omdat regels regels zijn: „Inderdaad, ik wens niet te marchanderen. Die bal was een halve meter over de lijn geweest. Ik had ook liever ge had dat dit niet was gebeurd. Het is vreselijk. En dan te be- denken dat het me al een keer is overkomen. Bij Quick Steps kwam de bal terug via de bin nenkant van de paal. ik loop er zo tegenaan en schiet hem opnieuw via de paal erin. Nog vrij hard ook. Ongelofelijk. Gelukkig was de goal niet van belang voor de uitslag. Van wege dat doelpunt ben ik toen nog in Studio Sport geweest. Annette van Trigt belde me op en toen mocht ik het allemaal uitleggen. Eigenlijk vind ik het heel erg dat u mij belt en dat dit ook weer in de pers komt. Maar ik kan toch moeilijk zeggen dat ik het niet gedaan heb. Het is een stommiteit. Ik vind het echt klote wat er is gebeurd. De wedstrijd werd met 2-1 gewonnen door Quick Boys, dus de treffer van De Jong was ook nog goud waard voor de Katwijkers. Toch deden de Lisse-spelers heel sportief over het gevalletje. „Daar moet ik ze nog voor complimenteren. „Ook de keeper nam het sym pathiek op, al moet ik zeggen dat ik het idee had dat hij de bal kon hebben. Na de wedstrijd waren de kol derieke opmerkingen uit het Lisse-kamp niet van de lucht. De spelers informeerden bij De Jong hoeveel hij er dit sei zoen nog dacht te maken. En of hij al aanbiedingen van 'grote clubs' achter de hand had. De arbiter lachte als een boer met kiespijn. Nu liep alles met een sisser af, maar hij zal straks maar 'scoren' in een kampioenswedstrijd die in 1 - 0 eindigt... Dan klinkt die term dood ele ment behoorlijk griezelig. De voetballers van Rijnsburgse Boys 10 doen het de komende weken op z'n En gels. Ze gaan doordeweeks voetballen, op de dinsdag en de donderdag. Plus uiteraard in de weekeinden. Moeder de (was)vrouw kan aan de bak. Rijnsburgse Boys moet nog acht duels spelen voor de competitie. Dat is behoorlijk veel met de wetenschap dat er in het weekeinde van 14/15 mei voor het laatst wordt ge speeld. Dat weekeinde heeft compe titieleider Jozef van der Vooren gekozen om nog eni ge speelruimte te hebben voor beslissingswedstrijden in het daaropvolgende pinkster- weekeinde. Daarna zijn de velden dicht. Wedstrijden die na 14/15 mei niet meer in het weekeinde gespeeld kunnen worden, worden op een door deweekse avond afgewerkt. Dat heeft voor alle elftallen in de Leidse afdeling gevolgen en voor RB 10 in het bijzon der. Tot overmaat van ramp zitten de reserves van geel zwart nog in de achtste fina- les van de LD-Cup. Dat is dus aanpoten voor de heren. De situatie van RB 10 is niet uniek. Dat kan ook moeilijk anders, want Pluvius heeft dit seizoen behoorlijk zijn werk gedaan. Zeer behoorlijk, leren de cijfers van Van der Vooren. Vorig seizoen waren er op de ze datum 1963 wedstrijden afgelast. Dit jaar zijn dat er 5144. Dat is even een ver schilletje van 3181 duels! Van der Vooren: „En dan zijn de wedstrijden van het afgelopen weekeinde nog niet eens meegeteld. Van der Vooren: „Nou, zo erg als dit seizoen heb ik het nog niet meege maakt. Maar ik raak niet in paniek hoor. De afgelaste wedstrijden stel ik gewoon weer vast. Ik denk dat het ver velender is voor de clubs en de spelers. Voetballen op een doordeweekse dag is niet altijd even prettig. Op de velden van Katwijk, SJC, Rijnsburgse Boys en Quick Boys is het tot eind mei een drukte van belang. Daar wordt op de dinsdag, woens dag en donderdag ingehaald. Van der Vooren zorgt er hoe dan ook voor dat alle elftallen, van hoog tot laag, aan hun maximale aantal wedstrijden komen. Met uitzondering van de E- en F-junioren, want die houden er op 7 mei mee op. Dat wordt passen en meten voor de competitieleider, want Van der Vooren heeft ook te maken met velden die eerder sluiten wegens renova tie. Bij Rijnsburg. Oegstgeest, "Warmunda, TAW, Randstad Sport ARCAlphia en SJZ zijn er al velden wegens renovatie niet meer beschikbaar. „Ach, het wordt toch wel eind ziet Van der Vooren de humor er nog van in. Of er in deze regio te snel wordt afgelast, wil de Jan Huybregts van de KNVB Afde ling Leiden niet zeggen. Zoals de 'grote' Jan 1 luybregts on langs uit zijn vel sprong toen duels in de eredivisie 'veel te snel' naar zijn zin werden af gekeurd. Op een veld met een plasje kan worden gevoet bald, redeneert Huybregts. Van der Vooren: Met alle respect voor de voet ballers in de Leidse afdeling, maar ik denk dat het belang van een wedstrijd in de afde ling toch minder groot is dan pakweg de eredivisie. Waar je wel mee te maken hebt is de bereidwilligheid van de con sul. De een komt drie keer te rug op een speeldag en de an der keurt het veld 's morgens om acht uur af. rob onderwater

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25