Meer transgene koeien gewenst1 Deftig woordenboek vrolijk voor kinderen Randstad Arrestaties bij Hillegoms bedrijf Deken advocaten waarschuwt tegen vaagheid bij opsporing IRT-rapport verboden lectuur in sommige gevangenissen Vertrek Patijn komt hard aan Opeens is het N.B.W. voor u harde realiteit Rechtbank Amsterdam wil IRT-officier horen WOENSDAG 13 APRIL 1994 Autohandelaar verdacht van fraude en heling Leidse hoogleraar De Boer uit directie van Gene Pharming Bij een automobielbedrijf aan de Weeresteinstraat in Hiflegom hebben politie, justitie en de Fiscale Inlichtingen en Opspo- rings Dienst (FIOD) gisteroch tend om half acht een inval ge daan. Bij de huiszoeking in het familiebedrijf zijn zes arrestaties verricht. De arrestanten zijn de twee directeuren en twee zoons van één van hen. Ook de echt genote van één van de directeu ren en een personeelslid zijn aangehouden. De boekhouding is in beslag genomen en op de auto's Het bedrijf wordt verdacht van valsheid in geschrifte, be lastingfraude en mogelijk he- Directeuren Zilveren Kruis weg hoofddorp» W. Dubach en G. Meijerhof zijn gisteren teruggetre den als directielid van ziektekostenverzekeraar Zilveren Kruis Spaarneland Verzekeringen in Hoofddorp. Volgens woordvoer der K. Bruintjes van de verzekeraar waren er tussen de twee di recteuren 'onoverbrugbare verschillen van opvatting' over het beleid ontstaan. Dubach en Meijerhof blijven wel in dienst van Zilveren Kruis Spaarneland, maar krijgen een andere functie. Eisen tot drie jaar voor smokkel hasj alkmaar Officier van justitie j. Scheffer heeft gisteren voor de rechtbank in Alkmaar tegen vier verdachten celstraffen tot drie jaar geëist wegens drugssmokkel en deelname aan een mis daadsyndicaat. Het viertal heeft bekend vijf ton hasj in Marokko aan boord van de Antilliaanse kotter Erva te hebben genomen. De drugs vertegenwoordigden een straatwaarde van 20 miljoen gulden en waren bestemd voor de Nederlandse markt. De politie enterde de Erva op 30 december 1993 bij IJmuiden, arresteerde de vier bemanningsleden en verrichtte op 12 plaatsen in vijf pro vincies huiszoekingen. De kotter bleek echter leeg. De lading was gedumpt in de Golf van Biskaje toen de opvarenden zich door een patrouillevliegtuig ontdekt wisten. De rechtbank doet op 26 april uitspraak. Tot zes jaar cel voor leden jeugdbende haarlem De rechtbank in Haarlem heeft gisteren celstraffen tot zes jaar opgelegd aan vijf leden van een Zaanse jeugdbende. De officier van justitie had straffen tot vier jaar geëist. De vijf Zaan dammers behoorden tot een groep van ruim twintig jongeren in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. Sinds oktober vorig jaar hebben zij 25 gewapende overvallen en kleinere berovingen gepleegd. De jeugdbende werd begin dit jaar opgerold. Voor overval gezin 6,5 jaar cel Amsterdam De rechtbank in Amsterdams heeft gisteren een 46- jarige Amstelvener wegens een gewapende overval op een La- rens gezin tot zeseneenhalf jaar celstraf veroordeeld. Zijn poging de dochter des huizes (16) te verkrachten achtte de rechtbank eveneens bewezen. Hoewel het geheugen van de man door her senletsel opgelopen bij ontsnapping uit de Bijlmerbajes grotendeels zou zijn gewist, werd hij strafbaar geacht. De officier eiste op 30 maart negen jaar. De rechtbank achtte bewezen dat de Amstelvener op 22 oktober 1992 met een andere man een La- rense woning binnendrong en de bewoners met pistolen be dreigde en knevelde. Ruim een uur lang doorzocht het duo de woning op geld en juwelen. Later bleek dat beiden zich in het huisnummer hadden vergist. ling. Medewerkers van de FIOD zijn de hele dag beziggeweest met hun naspeuringen in het bedrijf. De Haagse persofficier van justitie, mr. F. Slits, kon vanochtend weinig mededelin gen doen over de zaak, omdat het onderzoek op dat tijdstip nog in volle gang was. De arres tanten zaten toen nog allemaal vast. NACHKONINGIN - De vorige Nachkoningin deed gisteren na vier jaar vrijwillig afstand van baar troon. Tijdens een bijeen komst in het Haagse perscen trum Nieuwspoort werd uit een keur van gegadigden haar op volgster gekozen. De Haagse horeca mag op 29 en 30 april zijn eigen vorstin begroeten. LEIDEN RUDOLF KLEUN De Leidse hoogleraar H. de Boer stapt uit de directie van Gene Pharming. Hij gaat zich intensiever bezighouden met het ontwikkelen van koeien, die in hun melk stoffen aanmaken waarmee infecties in het maag- darmkanaal kunnen worden bestreden. directie van het bedrijf Gene Pharming Europe. Hij gaat zich meer richten op fundamenteel onderzoek. Het onderzoek van De Boer en zijn groep zal worden gefi nancierd door Gene Pharming dat daartoe een samenwerking heeft gesloten met de Leidse universiteit. De Boer zegt daar naast meer tijd te willen beste- De Boer was al nauw betrokken bij het ontwikkelen van de ge netisch veranderde stier Her man. In de melk van zijn vrou welijke nakomelingen, zitten, zoals gezegd, geneesmiddelen. Er moeten echter meer van die koeien komen, zegt hij. Daarom trekt De Boer zich terug uit de den aan zijn nu nog part-time hoogleraarschap biochemie. Daarover zouden inmiddels ge sprekken lopen. Hij blijft wel als adviseur verbonden aan Gene Pharming waarvan hij ook de oprichter was. De Boer zegt zich uit de direc tie terug te trekken omdat Gene Pharming nu uit de onder zoeksfase is gekomèn. „Het is nu zaak kalveren te produceren. Voor mij is het niet interessant om koeien te injecteren. De af gelopen anderhalf jaar heb ik geen wetenschappelijke publi catie meer gelezen. Dat is te gek voorwoorden." De Boer werd beroemd en berucht als geestelijke vader van de stier Herman. Herman was het levende bewijs dat het mogelijk moest zijn de erfelijke eigenschappen van koeien zo danig te veranderen dat ze in de melk het eiwit lactoferrine zou den produceren. In eerste in stantie werd gezegd dat daar mee uieraandoeningen zouden kunnen worden bestreden. La ter werd duidelijk dat de lacto ferrine ook zou worden gebruikt voor geneesmiddelen, vooral ter bestrijding van maag- en darmstoomissen die het gevolg zijn van immuunziekten zoals AIDS. Gene Pharming heeft met Nutricia in Zoetermeer een sa menwerking gesloten voor de ontwikkeling van medische di- eetprodukten met op deze ma nier geproduceerde lactoferrine. Nu duidelijk is dat het mogelijk is lactoferrine uit melk van ge manipuleerde koeien te win nen, wil De Boer de draad op pakken door te proberen koeien te ontwikkelen die Immunoglo- buline A produceren. In dit ge val antistoffen die toegepast kunnen worden bij de bestrij ding van infecties in het maag darmkanaal. amsterdam gpd De deken van de Nederlandse Orde van Advocaten, mr. T. de Waard, waarschuwt tegen normvervaging in de opspo ringsmethoden van de politie. „Onwettige middelen als richt microfoons, infiltratie en zoge heten inkijkoperaties dragen bij aan de verpaupering van onze strafrechtpleging", zei De Waard vandaag bij de presenta tie van het jaarverslag van de Orde. Volgens de advocaat moet er een wettelijke basis komen voor dergelijke methoden. Voor het gebruik van richtmicrofoons is overigens al een wetsontwerp in behandeling. Verder moeten volgens De Waard de officier van justitie en de burgemeester korpsbeheerder betere controle uitoefenen op de opsporings methoden die de politie han teert. De politie op haar beurt moet daarvoor verantwoording afleggen in de strafdossiers. Verwijzend naar de IRT-affai- re zei De Waard dat spoedig „helder moet worden wie in Nederland nu eigenlijk de poli tie controleert". Hij is dan ook blij met het aangekondigde par lementaire onderzoek naar di verse opsporingsmethoden van de politie. „Veel hoofdcommissarissen hebben al uitgesproken dat ze zich niet beschouwen als on dergeschikten van de burge meester en de officier van justi tie. Die moeten dus op hun nummer worden gezet", aldus De Waard. De Orde van Advo caten is overigens vóór moder nisering van de opsporingsme thoden. Maar dan moet er ook meer geld voor Justitie worden uitgetrokken. „Anders is de aan pak van georganiseerde crimi naliteit niet meer dan een ver kiezingsstunt", vindt de deken. De Waard wil ook dat de ad vocatuur zichzelf beter be schermt tegen beïnvloeding en manipulering door de georgani seerde misdaad. Daartoe moe ten de advocaten in Nederland onder opstellen. In de duistere drugs-, wapen- en vrouwenhan del gaan immers aanlokkelijke bedragen om. De onderwereld bedenkt ingenieuze en vooral ingewikkelde constructies om geld naar de bovenwereld te sluizen. Een advocaat als advi seur is dan nooit weg, beseft ook De Waard. Daarom wil hij, met politie en justitie, de crimi nele netwerken in kaart bren gen, om de valkuilen te kunnen omzeilen. „Want als je er meer van weet, gaat er eerder een lampje branden''. Een advocaat die de georga niseerde misdaad buiten de deur wil houden, moet in elk geval altijd vragen of een cliënt zich kan identificeren en na trekken waarmee hij bepaalde sommen geld heeft verdiend. „Kortom", zegt De Waard, „een advcaat moet alles nalaten wat hij niet met open vizier aan een collega kan vertellen". Luchtvaartpionier J. Block overleden John Block, bekend van zijn kleurrijke carrière in de Neder landse luchtvaart, is maandag in zijn woonplaats Amstelveen overleden. Hij stierf op 64-jarige leeftijd in zijn woning na een ziekte. Hij werd wel beschouwd als de laatste vrije jongen van de Nederlandse luchtvaart. In 1958 stond hij met zijn dienstmaatje Martin Schroder aan de wieg van wat nu Martinair heet. Bei de sterke karakters botsten ge regeld en in 1965 stapte Block op- Na de scheiding met Schro der kocht Block de slapende luchtvaartmaatschappij Transa- via op. Die groeide onder zijn bewind uit tot Nederlands grootste vakantievervoerder in de lucht. Halverwege de jaren zeventig keerde hij dit bedrijf de rug toe na enkele conflicten. In 1985 begon hij zijn derde en ook laatste maatschappij: Air Holland. In de beginjaren boek te hij ook met dit bedrijf succes sen in de vorm van goede winsten en onderscheidingen, maar later kwam deze maat schappij in moeilijkheden en in 1991 moest Block weg. DEN HAAG ANP Het rapport van de Wierenga over de IRT-affaire is in sommige huizen van bewa ring verboden lectuur. Volgens de Utrechtse strafpleiter mr. Doedens wilde één van zijn ge detineerde cliënten onlangs het rapport graag lezen. Toen zijn echtgenote het inmiddels aan geschafte rapport kwam bren gen, werd haar bij de gevange nispoort echter te verstaan ge geven dat het niet op prijs werd gesteld dat de bevindingen van e-Wierenga binnen de muren van het huis van be waring terecht kwamen. Doe dens, die dat gisteren zei na een behandeling van een zaak voor de rechtbank in Amsterdam, wil niet zeggen om welke gevange nis het gaat. Het ministerie van justitie in Den Haag liet weten, dat er voor dit soort gevallen geen algeme ne richtlijn bestaat. Elke gevan genis heeft een eigen huishou delijk reglement. Op basis daar van kan elke directeur zelfstan dig beslissen of het rapport van ;-Wierenga al dan niet binnen de muren van de gevangenis mag worden gele- De publieke belangstelling voor het rapport is overigens groot. De eerste druk, met een oplage van bijna 500 exempla ren, was binnen enkele dagen geheel uitverkocht. Ook de tweede druk, die eind deze week met een oplage van 250 stuks op de markt komt, loopt goed. Daarvoor zijn al 100 be stellingen binnen bij het minis terie van binnenlandse zaken. DEN HAAG MONICA WESSELING VERVOLG VOORPAGINA Verbaasd, teleurgesteld en ver heugd. De fractievoorzitters van de politieke partijen in Zuid- Holland reageren, zoals dat in politiek jargon heet, 'met ge mengde gevoelens' op het aan staande vertrek van de commis saris der Koningin S. Patijn. PvdA'er Patijn (58), sedert 1984 commissaris in Zuid-Holland wordt vermoedelijk deze week door het kabinet benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Verbazing over deze overstap voert de boventoon. J. Wolf, fractievoorzitter van de PvdA in de staten: „Ik had kunnen we ten dat we na tien jaar Patijn zouden kunnen verliezen, maar die wetenschap druk je weg. Daar wil je niet aan denken. Het was een perfecte commissaris." Over zijn opvolger zegt hij: „Je mag hopen dat het nu eens een keer een vrouw is." De kwaliteiten van Patijn en zijn inzet voor de provincie worden door iedereen geroemd. CDA'er J. Heykoop: „Hij wist de belangen van deze provincie op een fantastische manier onder de aandacht van het kabinet te brengen en te houden. Hij heeft veel voor ons gedaan. Boven dien was het een samenbin dend figuur, een goede voorzit ter met goed politiek gevoel." D66-sterM. Terwiel is zo moge lijk nog lovender: „Een kleurrijk persoon waar het heerlijk mee samenwerken was. De provin cie zal hem ontzettend missen. Patijn is Patijn en daar is er maar één van". Patijn zelf onthoudt zich ove rigens van elk commentaar. Jongste uitgave Van Dale vandaag in de winkel Een notaris schrijft voor zijn be roep officiële afspraken tussen mensen op. Die afspraken zijn geldig voor de wet. Iedereen moet zich eraan houden. Als ie mand bijvoorbeeld een huis koopt, moet hij naar de nota ris". Zo verklaart het Junior woordenboek van Van Dale het werk van deze ambtsdrager voor kinderen vanaf acht jaar. De Junior is vanaf vandaag te koop. Het is het tweede woor denboek voor kinderen dat de deftige woordenboekenuitgever Van Dale Lexicografie op de markt brengt. In het voorjaar van 1987 ver scheen het Basiswoordenboek Nederlands voor kinderen vanaf elf jaar. Daarvan zijn er inmid dels zo'n 100.000 verkocht en dat succes was voor de uitgever van de monumentale driedelige Van Dale aanleiding om samen met educatieve uitgeverij De Ruiter een eigen woordenboek te maken voor kinderen die net kunnen lezen. „Ze kunnen thuis en op school leren met een woorden boek om te gaan", aldus de hoofdredacteuren drs. Monique Huijgen en drs. Marja Verburg, die samen met vier anderen de 8.000 woorden selecteerden en beschreven. Het rode, voor deze uitgever haast frivole kaft en de ruim vierhonderd illustraties van vijf tekenaars, vallen het meest op. Maar er zijn nog meer nieuwtjes om hel boek aantrekkelijk te maken. Dat deze jonge kinde ren het alfabet nog niet hele maal onder de knie hebben, is bijvoorbeeld geen bezwaar. Het staat bovenaan iedere linkerpa gina met één vetgedrukte letter De hoofdredacteuren geeft voor welke letters eigen systeem uitgedokterd of terug moet blade- de uitspraak goed weer te ge ven. 'Flirten spreek je uit als: flurtun'. Mannequin als 'man nukken' en manoeuvre als 'maanüvruh'. Het boek, dat der tig gulden kost, bevat voorna kinderen, drs. M. Huijgen (staand) en drs. M. Verburg. ren. De grote letters komen de leesbaarheid ten goede evenals de witte regel tussen de lem- De samenstellers hebben een melijk werkwoorden en zelf standige naamwoorden. Verder zijn wat bijvoeglijke den opgenomen, n woordsoorten worden noemd „omdat de school toch men en de i nog niet werkt met die begrip- maanden en FOTO CPD pen". Telwoorden, voegwoor den, voorzetsels en voornaam woorden ontbreken net als woorden die ieder kind al kent, zoals: man, vrouw, doen, ko- Ook de kleuren groen, blauw en wit staan er niet in, maar purper weer wel. Schuttingwoorden zijn ge meengoed op het schoolplein en hebben de selectie niet over leefd. 'Poep' net wel omdat het in België waar het woorden boek ook verschijnt eveneens achterwerk betekent. Voor de selectie van uitgesproken moei lijke woorden voor kinderen golden andere normen. Myste-, rie, nageslacht, protestant, porie en psychologie, worden vaak gebruikt en staan dus in het woordenboek. Maar obligatie, placebo, rehabiliteren en strich- nine niet. „Ze vallen buiten de leefwereld van kinderen", moti veren de samenstelsters. „En een kind dat 'strichnine' tegen komt in een boek van Agatha Christie, kan al zo goed lezen dat het ook een moeilijker woordenboek kan hanteren". De makers hebben veel moei te gedaan om voor kinderen be grijpelijke omschrijvingen te maken. Soms zijn daarbij echter voor de hand liggende dingen gesneuveld. Bij Tas' 'Een ras is een groep mensen (sic! TH) of dieren' is over het hoofd ge zien dat er ook plantenrassen bestaan. Bij 'nummerbord' staat ten onrechte dat 'auto's en mo toren aan de voorkant en aan de achterkant een nummerbord hebben'. Verwijzingen zijn niet altijd logisch. Bij 'abonneenum mer' staat het advies ook bij 'netnummer' te kijken, maar omgekeerd wordt niet verwe zen. Los van deze slordigheden zijn de gevonden omschrijvin gen vaak erg charmant. 'Een fi losoof denkt voor zijn beroep na over vragen als: Wie ben ik? Waar kom ik vandaan? Wat be tekent het leven?'. t al jaren in het zakenleven en u hebt heel wat i ondertekend. Of niet, omdat u - ook na stug onderhandelen - geen overeenstemming kon bereiken. U stond perplex toen u onlangs een schadevordering ontving hoewel er zelfs van een concept-contract nog geen sprake was. Ieder z'n vak. Teekens Advokaten weet dat u door de werking van het Nieuw Burgerlijk Wetboek onverwacht vroeg gebonden kunt raken. Vandaar dat wij u tijdens onderhandelingen over i graag bijstaan. Daarna adviseren wij u over sluitende formuleringen. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 41 30 21fax 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fax 071 - 32 14 21 AMSTERDAM ANP De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren bepaald dat de voormalig IRT-officier mr. M. van Capelle als getuige gehoord moet worden in een omvangrij ke hasjzaak. Van Capelle, hoofd van de unit zware criminaliteit van het Amsterdamse parket, moet opheldering geven over de bemoeienis van het Interregio naal Rechercheteam Noord- Holland/Utrecht (IRT) met de hasjzaak, die is vernoemd naar een van de bij de grootschalige drugimport gebruikte schepen, de Cored Sea. In de dossier van de vijf ver dachten die deze week terecht staan is van enige inmenging van het inmiddels roemruchte rechercheteam geen spoor te rug te vinden, zo hebben de raadslieden geconstateerd. In een brief van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie mr. J. Vrakking over zaken waarbij het IRT actief is geweest, worden de namen van de vijf verdachten echter wel genoemd. De vijf verdachten maken vol gens de verdenkingen deel uit van een grote organisatie, die vanaf 1987 circa 270.000 kilo hasj over de wereldzeeën heeft vervoerd, voornamelijk naar. Nederland en Canada. Dit jaar werden opnieuw arrestaties in de zaak verricht, waaronder twee advocaten en een filiaaldi recteur van de inmiddels faillie te FEMIS-bank.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22