EWR: elf miljoen RU11 en Lek nu meer dan ooit nodig' voor beter milieu Rechtbank: geen cellen voor duizend verdachten 'We hoeven niet vol te lopen met toeristen' Leiden Regio Cellentekort landelijk probleem Meer geld voor fietspaden Symposium en expositie 2d WOENSDAG 13 APRIL 1994 Dit jaar nog geen verhoging milieutoeslag Centrum Buitenlanders bestaat 25 jaar LEIDEN/REGIO RODERICK DE SMIT De Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) trekt dit jaar elf miljoen gulden uit voor een beter milieu. Dat is twee miljoen meer dan eerder begroot. Tot een stijging van de milieutoeslag leidt dat dit jaar nog niet. Evenals vorig jaar betaalt de consument 0,5 cent per kubieke me ter gas en 0,3 cent per kilowatt uur. den. In plaats van een gemid delde economische groei van 1,4 procent wordt de komende jaren een gemiddelde economi sche groei van 2 procent ver wacht. De EWR vindt nu een grotere inspanning noodzake lijk om het met de economische groei samenhangende hogere energieverbruik af te remmen. Die inspanning moet in de eerste plaats door de eigen af nemers worden geleverd. Dat lukt alleen als huishoudens en bedrijven zoveel mogelijk aan energiebesparing doen. De EWR staat wel altijd klaar met advies en geeft ook subsidie op de aanschaf van bijvoorbeeld een hoogrendementsketel, dubbel glas of een milieuvrien delijke koelkast. Voor bedrijven wil de EWR het invoeren van milieuvriendelijke maatregelen LEIDEN HANS KOENEKOOP In de toekomst is een verhoging van de milieutoeslag, die bo venop de normale verbruiksre- kening voor gas, water en licht komt, niet uit te sluiten. Want de EWR streeft ernaar dat huis houdens en bedrijven in haar werkgebied de komende jaren zuiniger dan ooit met elektrici teit om zullen springen. Er wordt gestreefd naar een verla ging van de uitstoot van het schadelijke kooldioxide (C02) in het jaar 2000 met 353.000 De voornemens, die nog zijn vertaald in staan in het 3 Milieu Actie Plan van de EWR. Dat plan is bijgesteld na- gegevens over de bekend zijn gewor- aantrekkelijker maken. Bijvoor beeld door de hoge kosten van een nieuwe energiezuinige in stallatie voor te financieren of een huurkoopregeling te treffen. Zelf zal de EWR ook niet stil zitten. Het energiebedrijf zorgt met eigen maatregelen voor een verlaging van de uitstoot van kooldioxide met 175.000 ton, de helft van de beoogde hoeveel heid. Volgens directiesecretaris W.L. Oosthout kan dat door het toepassen van stadsverwarming en de zogeheten kracht/warm- te-koppeling. „De warmte, die bij het opwekken van elektrici teit verloren gaat, kunnen wij opvangen en alsnog gebrui ken." En verder zal de EWR samen met andere energiebedrijven onderzoek blijven doen naar andere mogelijkheden om elek triciteit milieuvriendelijk op te wekken. Zo leeft bijvoorbeeld het idee om in de buurt van Ter Aar windmolens te plaatsen. De aandeelhouders van de EWR vergaderen maandag 18 april over het nieuwe Milieu Ac tie Plan. „Het liefst zouden we een feest je bouwen en onze organisatie opheffen", zegt Ahmed Lamna- di, directeur van het Centrum Buitenlanders Rijn en Lek. „Maar dan moet eerst een goe de integratie van allochtonen in de samenleving bereikt zijn en dat zie ik op korte termijn niet gebeuren." Het centrum viert dit jaar het 25-jarig bestaan en bestaat daarmee langer dan het Neder lands Centrum Buitenlanders. „De centra zijn regionaal be gonnen en daarna landelijk ge worden." zegt Lamnadi. „We zijn ook opgericht als tijdelijke organisatie, maar we zijn na 25 jaar nog steeds nodig. Nu zelfs meer dan enkele jaren geleden." De doelstelling van het cen trum is 'het bevorderen van de integratie van allochtonen in de Nederlandse samenleving en DEN HAAG MONICA WESSELING De Haagse rechtbank heeft in het eerste kwartaal van dit jaar al meer dan tweehonderd ver dachten naar huis gestuurd, omdat er geen cellen beschik baar waren. Persofficier F. Slits: „Dit wordt een zeer moeilijk jaar. Bijna duizend verdachten kunnen we niet meteen opsluiten. Zelfs minderjarige delinquenten moeten we op vrije voeten stel len. Geen prettig vooruitzicht", zegt hij. Het kantongerecht in Gouda valt sinds begin dit jaar ook 'on der' de Haagse rechtbank. Ge volg daarvan is een flinke groei van het aantal zaken. "En dus meer mensen die we moeten heenzenden". Bovendien is, zoals Slits het uitdrukt, 'de poli tie klaar met navelstaren'. De reorganisatie is achter de rug. Er worden weer meer boeven ge pakt. Slits verwacht dat in 1995 de ergste druk van de ketel is. In dat jaar moeten de nieuwe ge vangenissen in Alphen aan den Rijn en Zoetermeer Wbrden op- De Haagse rechtbank is zeker niet de enige die te kampen heeft met het cellentekort. In heel Nederland is verleden jaar een recordaantal verdach ten wegens het cellentekort naar huis gestuurd. Ruim 4300 verdachten konden de cel in afwachting van hun strafzaak verlaten. In 1992 waren dat er nog ruim 3000 en in 1991 1200. Om te voorkomen dat zware criminelen op straat ko men zijn de misdrijven vorig jaar naar zwaarte ingedeeld in categorieën. Alleen verdachten van een licht misdrijf komen nog in aanmerking voor een heenzending. Om plaats te maken voor een verdachte van een zwaarder delict zijn in Den Haag vorig jaar 153 men sen vrijgekomen. Om de groei van het aantal heenzendingen tegen te gaan besloot het kabi net vorig jaar 2000 cellen extra te bouwen bovenop het al lo pende nieuwbouwprogram- ma. In afwachting van de nieuwe gevangenissen werd alvast een aantal noodmaatre gelen getroffen om meer cel ruimte te creëren. Het Huis van Bewaring in Amsterdam werd uitgebreid met noodge- bouwtjes. In Rotterdam moet dat dit jaar gebeuren. In nood gevallen is het inmiddels ge oorloofd om twee mensen in één cel te zetten. De stijging van het aantal heenzendingen is, naast een chronisch gebrek aan celruim te, ook het gevolg van langere straffen. „Binnen het magi straat is er sinds 1990 een trend om landuriger gevange nisstraffen op te leggen. De straffen waren vorig jaar ge middeld al elf dagen langer dan in 1992. Dat betekent dat het langer duurt eer een cel weer vrijkomt", aldus de Haagse persofficier Slits. geleverd. Dat betekent enkele honderden extra cellen. In 1996 komen er landelijk 3000 cellen bij. „Maar je weet niet hoe de groei van de criminaliteit is. Ik houd mijn hart vast", zegt Slits. De verdachten die naar huis werden weggestuurd, staat een gevangenisstraf van minstens negen maanden te wachten. „De voorlopige hechtenis ontlo pen ze, maar uiteindelijk ko men ze wel voor de rechter", al dus Slits. Voor het eerst heeft de recht bank ook een flink aantal jeug dige delinquenten naar huis ge stuurd. Vorig jaar konden vrij wel alle jeugdige misdadigers wél direct worden ingesloten. Hiervoor werden politiecellen gebruikt. De kinderrechters ei sen directe insluiting om zo ver der afglijden van de jonge boef te voorkomen. Bovendien moe ten de jongeren vaak een per soonlijkheidstest ondergaan en daarvoor moeten ze toch 'bij de hand zijn'. „Maar het eerste kwartaal van dit jaar hebben we al 18 jongeren heengezonden." Hoofdofficier J. Blok ziet voor de afhandeling van de straf voor jeugdigen wel een lichtpunt. De Haagse rechtbank heeft van het ministerie van justitie toestem ming gekregen een aantal van hen naar 'het kampement' in Drente te sturen. Een combina tie van hard werken en 'herop voeding' vervangt de gewone gevangenisstraf. „Wij zijn blij met die toezegging", aldus Blok. De Haagse rechtbank legt, al dus de hoofdofficier, steeds va ker taakstraffen op. Jongeren die over de schreef zijn gegaan, moeten in plaats van stilzitten in de cel, een flink aantal uren werken zonder beloning. De reorganisatie van de rechtbank en de verhuizing naar een nieuw pand heeft het aantal zaken dat 'op de plank ligt' flink doen toenemen. Vol gens Blok is een werkvoorraad van 10.000 misdrijfzaken en 16.000 zaken voor de kanton rechter normaal. De voorraad nu is respectievelijk 16.000 en 22.000. „Met overuren proberen we het komend jaar hierin ver betering te brengen." De Haagse rechtbank experi menteert al enige tijd met een zogeheten 'snelkassa' om de groei van de stapel zaken op de plank te voorkomen. Blok hier over: „We bekijken alle zaken die binnenkomen op de moge lijkheid deze heel snel af te han delen. Door de verdachte te ver oordelen tot een geldboete, voorkom je verdere verstopping van het justitieel apparaat." Niet alleen de gewone strafza ken nemen toe, ook de milieu criminaliteit, de zware misdaad en de economische delicten vertonen groei. Het eerste kwar taal van dit jaar werden ook al 45 gevallen van euthanasie aan gemeld, tegen 117 in heel 1993. het wegnemen van belemme ringen in bijvoorbeeld onder wijs en de arbeidsmarkt'. Eén manier om dit te doen is het 'Allochtonenproject in de Ouderenzorg'. Dit is een initia tief van onder meer Verpleeg huis Zuydtwijk in Leiden om al lochtone werklozen een oplei ding en baan in de ouderenzorg te bieden. Omdat dit project specifiek op allochtonen is gericht, kan het opgevat worden als voor- trekkerij van deze bevolkings groep. Volgens Lamnadi is dit zeker niet het geval. „Er zijn ge woon veel banen in de bejaar denzorg en er zijn ook veel al lochtonen zonder werk. Dan is het logisch dat je deze gegevens combineert en allochtonen sti muleert om in een verzorgings huis te gaan werken. Maar dit gaat zeker niet ten koste van Nederlanders, want die kunnen nog steeds zo aan de slag in de ouderenzorg. Als ze dat willen." Werkloos Veel specifieke problemen van allochtonen komen voort uit de hoge werkloosheid in die groep, meent Lamnadi. „Dit heeft twee redenen. Ten eerste doen al lochtonen zelf soms te weinig aan hun opleiding. Maar veel bedrijven geven nog steeds de voorkeur aan Nederlandse werknemers. Ze zijn bang dat het aantrekken van allochtonen de bedrijfssfeer verslechtert. En dat is een gebrek aan kennis, want bedrijven met allochtonen in dienst kunnen een prima werksfeer hebben. Wij proberen die bedrijven ervan te overtui gen dat het ook in hun eigen belang is om een multicultureel personeelsbestand te krijgen. Immers, een groot deel van het arbeidsaanbod bestaat uit al lochtonen." Goede contacten heeft het buitenlanderscentrum met bij voorbeeld Heineken. Ook wordt er samengewerkt met het kraamcentrum Rijn en Vliet in Leiden. Veel vrouwen die daar De nieuwe r, zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! Zuid-Holland trekt extra geld uit voor de aanleg van fietspaden. Daardoor kan al in 1995 een be gin worden gemaakt met de aanleg van het fietspad tussen Rijpwetering en Roelofsarend- veen. Voor de fietspaden langs de Zijlwatering in Wassenaar en Voorschoten komt er een provinciale bijdra ge. In totaal wordt in 1995 10,5 miljone gulden voor de aanleg ■KEES VAty KUILENBURG De VW in Oude Wetering gaat haar activiteiten op een andere leest schoeien. Hoewel de lan delijke club kleinere kantoren wil opheffen, ontkent voorzitter Bram van der Voet dat de VW in het plassendorp ophoudt te bestaan. „Alleen de formule waarmee wordt gewerkt, wordt anders", zegt hij. De VW Oude Wetering gaat voortaan als Pro motievereniging Alkemade door het leven. In Oude Wetering is men het niet eens met de gedachte van de VW in Den Haag om kleine kantoren, die niet optimaal draaien, af te stoten. Van der Voet zegt dat de VW in het dorp aan de Braassemermeer prima draait. „Door deze veran dering kunnen wij voorkomen dat onze organisatie moet wor den opgeheven. De activiteiten die we tot nu toe deden, zoals het uitgeven van een toeristi sche folder, de verkoop van vaarvergunningen en geschenk bonnen worden gewoon voor gezet. Mensen die andere infor matie willen verwijzen we naar de VW in Alphen. Als vereni ging worden we daar ook lid De VW in Oude Wetering is in de jaren veertig opgericht. „Er zijn stukken bekend uit Bram van der Voet: „We hopen op e 1949, maar ook daarvoor wer den al enige tijd toeristische ac tiviteiten ontwikkeldweet Van der Voet. „Voortrekkers waren destijds bankdirecteur Van 't Veld, Groothoff, Cees van der Meer en Cees Zoet. Het aardige daarvan is dat Zoet na zoveel ja ren nog steeds in het bestuur zit. Al is dat binnenkort afgelo pen. Zoet neemt na binnenkort afscheid." De actjviteiten van de VW in Oude Wetering zijn er nooit op gericht om veel toeristen naar het plassengebied te halen. „Een voormalig burgemeester zei destijds dat hij er niets in zag dat de gemeente volliep met toeristen. Een mening die ik met hem deelde en dat is nog steeds zo. De VW in ons dorp is meer een club die zich sterk maakt om activiteiten voor Alkemade te ontwikkelen. Zoals de gondelvaart, koninginnedag en dergelijke. Dat daar veel mensen op af komen, zoals bij de gondelvaart, is een plezierige bijkomstigheid", aldus Van der Voet die ruim tien jaar voorzit ter is. Dat is uiteindelijk ook de de bedoeling van de Promotievere niging Alkemade. .Allereerst willen we een betere komen bevallen zijn van Marokkaanse afkomst, dus dan is het handig als er ook Marok kanen werken. Over het ar beidsbureau is Lamnadi minder te spreken. „Dit investeert al leen in kansrijken, terwijl ze juist de kansarmen moeten sti muleren." Lamnadi meent dat politici en media er gedeeltelijk schuld aan hebben dat de tolerantie in Nederland afneemt. „Bolkestein beklaagt zich bijvoorbeeld over polygamie en zegt dat dit ver boden moet worden. Terwijl polygamie in Nederland slechts zeer sporadisch voorkomt en het allang verboden is om meer dan één vrouw te hebben. Ik snap niet waarom hij deze uit- spraken doet. want het is geen domme man." Vechten En zo blijft het vechten tegen de bierkaai. Lamnadi beseft dat de invloed van het Centrum Bui tenlanders op de publieke opi nie gering is, net zoals de in vloed van de plaatselijke poli tiek. „De invloed van de televi sie is heel indringend. Als een politicus voor de camera een paar ongenuanceerde uitspra ken doet, kan hij in een minuut onze jarenlange inspanningen om begrip te kweken te niet doen." Sander Pardon Adviesbureau voor reclame en public relations. LEIDEN TEL. 071 - 13 42 48 van fietspaden uitgetrokken. Het grootste deel van het geld, bijna 9,5 miljoen gulden, wordt gebruikt voor de aanleg van provinciale fietspaden. De rest van het geld wordt in de vorm van subsidie verstrekt. Zo krijgt Voorschoten de komende jaren een ton, Wassenaar 175.000 gulden. De provincie verwacht dat het gebruik van de fiets in het jaat 2010 ten opzichte van 1986 ver dubbelt. LEIDEN/REGIO 'Werken aan een gekleurde toekomst: naar een open en geïntegreerd personeelsbeleid' is het thema van het symposi um dat het Centrum Buiten landers Rijn en Lek houdt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Het wordt gehouden op 18 mei van 13-17.30 uur in Hotel Toor naast het station in Alphen. Het forum is bestemd voor directieleden, managers en personeelsfunctionarissen van profit en non-profit instellin gen. Voor meer informatie: 01720-95141. In kraamcentrum Rijn en Vliet aan de Zoeterwoudse Singel 50 te Leiden is verder tot en met 22 april de tentoon stelling 'Klimaat' te zien. Deze bestaat uit het werk van vier allochtone kunstenaars in Ne derland. Het Centrum Buiten landers Rijn en Lek wil hier mee de aandacht vestigen op de positieve ontwikkelingen in de multi-culturele samenle ving. VW wordt Promotievereniging Alkemade king met de gemeente. Als je ziet wat Alphen voor de VVV doet dat is grandioos. We hopen dat de gemeente ons onder steunt nu we als promotievere niging optreden." Wat betreft de activiteiten ziet Van der Voet op korte termijn nog geen uitbreiding. „Eerst willen we om de tafel met diver se organisaties in heel Alkema de. Ook kunnen verenigingen die met ideeën rondlopen bij ons aankloppen. Dat willen we juist. Niet dat we die activiteit willen overnemen, maar samen met die club of vereniging kij ken wat de mogelijkheden zijn. Zoals we vorig jaar ook de lan delijke watersportdag weer nieuw leven hebben ingebla- Daarvoor zijn nieuwe mensen nodig. Van der Voet: „Op dit moment hebben we de handen vol aan de activiteiten die we nu doen. Trouwens we krijgen nu al veel steun. De commissie die de gondelvaaret regelt is een enthousiaste jonge club men sen. Dat werkt prima. Op die manier kun je veel doen. Van daar dat ik verwacht dat de pro motievereniging een goede toe komst heeft als we met z'n allen de schouders er onder zetten. Niet alleen in Oude Wetering, maar in geheel Alkemade." LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bi) de ander. De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag i Doorlopend krediet i geld. limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f 25.000,- 65 maanden f500.- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000.- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur OjK GOED VOOR UW LENING A D Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300. 2301 EH Leiden tel. 071-167777 - fax 071-167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21