'Programma te slecht om woord over vuil te maken' Alphens college volledig nieuw maar oud zeer niet opgeruimd D66 Rijnwoude: kiezers niet serieus genomen VVD Jacobswoude zuur over college Rijn Veenstreek Plukkersbier voor burgemeester Meerburg Coppen ontwerpt nieuw gemeentehuis Jacobswoude 'Beleidsprogramma naïef Houdijk verwacht sombere tijd voor Zoeterwoude Jacobswoude huiverig voor Rijnland Ziekenhuis Alphense jongen verliest evenwicht alphen aan den run Een 14-jarige Alphenaar is gistermiddag ge wond geraakt toen hij viel met zijn fiets op de Leidselaan in AJ- phen. De jongeman maakte een slingerbeweging en verloor zijn evenwicht. Hij is met schaafwonden overgebracht naar het zie kenhuis. Meisje (6) met de schrik vrij alphen aan den rijn Op de Kennedylaan in Alphen is gistermid dag een zesjarig meisje aangereden door een auto. Het meisje stond hand in hand met haar broer voor een zebrapad te wach ten toen een 56-jarige Alphense vrouw voorbij reed richting Churchilllaan. Het meisje rukte zich plotseling los en ging de weg op. Ze belandde op de motorkap van de auto. Een ambu lance was snel ter plaatse, maar het meisje hoefde niet naar het ziekenhuis te worden overgebracht. Auto over de kop door fazant noorden Op de S. van Capelweg in Noorden is gisteravond een 29-jarige vrouw uit Nieuwkoop met haar auto over de kop gesla gen. De vrouw remde ter hoogte van hotel De Watergeus voor een overstekende fazant, waarna ze de macht over het stuur ver loor. De brandweer uit Nieuwkoop moest de vrouw door de voorruit uit de auto bevrijden. De vrouw heeft nekletsel, maar hoefde niet voor behandeling naar het ziekenhuis. Bejaarde vrouw verjaagt insluiper alphen aan den run Een 88-jarige vrouw uit Alphen heeft gister avond met haar wandelstok een insluiper verjaagd. De vrouw, een inwoonster van een bejaardentehuis aan de Uranusstraat in Alphen, hoorde herrie bij de voordeur en ging poolshoogte ne men. Ze trof een man aan die ze verjoeg met haar stok. WOENSDAG 13 APRIL 1994 alkemade Burgemeester A. Meerburg van Alkemade kreeg gisteren het eerste flesje Plukkersbier aangeboden door Ton van der Stam (links) en Ed van Berkel van de Egerlander blaaskapel De Aarebeijeplukkers uit Roelo- farendsveen. Het smakelijke vocht is speciaal voor de Veense blaaskapel gebrouwen door de Maasland-brou werij in het Brabantse Oss. De Aarebeijeplukkers ver koopt het bier om de clubkas te versterken. Dit met het oog op een aantal activiteiten in de komende zomer. Aan staande zondag wordt het Plukkersbier op ludieke en mu zikale wijze thuisbezorgd bij de Veenders die een of meer dozen hebben besteld. FOTO BEN DE BRUYN jacobswoude liesbeth buitink De architect J. Coppen uit Roer mond is gisteravond unaniem door de gemeenteraad van Ja cobswoude aangewezen om het nieuwe raadhuis te ontwerpen. Coppen presenteerde twee we ken geleden tegelijk met drie andere architecten ontwerpen voor het raadhuis aan de He renweg. Hij had een schets ge maakt van een raadhuis dat uit twee rechthoekige gebouwen bestaat, gekoppeld door een centrale ruimte. De raadzaal steekt op peilers aan de zijkant van het gebouw boven de die renweide uit. ,,Het ziet er zonder meer goed uit", oordeelde J. van Dam (WD). „Coppen stak duidelijk uit boven de andere ontwer pen", vond ook D66'er P. van Hoesel. „Die raadzaal geeft een goede architectonische onder breking van het ontwerp", aldus CDA'er H. vqn der Nagel. Ook Gemeentebelang koos voor Coppens ontwerp, maar C. de Lange noemde dat wel 'een gok'. „Het ontwerp was een prachtig schilderij, maar ik weet niet zeker of het wel op die plek zal passen. Maar de mensen die er vlak omheen wonen vonden dit ook het mooiste." Vogels terug in polder Stomp wijk „Het is volstrekt naïef te denken dat je een bezuiniging van 6,5 miljoen gulden kunt regelen in een gewone jaarbegroting. Met die woorden wees T.A. Viezee, sinds gisteren oud-wethouder in Alphen, het beleidsprogram ma voor de komende vier jaar van het nieuwe college van de hand. „Een bezuinigingsbeleid", aldus Viezee, „is de enige oplossing. Adequaat ingrijpen in een vroeg stadium en niet wachten tot het zover is. Je weet dat de inkom sten fors minder worden, dan is het ronduit dom dat per jaar te bekijken." Viezee hekelde het ontbreken van een lastenverho ging voor de burger in het pro gramma, want 'die zal er zeker komen'. Ook de SP had moeite met het beleidsprogramma. Het is in hun ogen te veel van hetzelfde. SP-fractieleider G. Harmes: „De collegepartijen zijn lief voor el kaar en van een vernieuwend beleid is geen sprake." Uiteindelijk nam een ruime meerderheid van de raad het collegeprogramma aan. De Zoetermeerse Meerpolder bij Stompwijk krijgt een andere beheer. De maatregelen moeten ertoe leiden dat de oorspronke lijke weidevogelstand terugkeert in een van de oudste polders van Nederland. Het project kost 1,7 miljoen gulden. De polder, die tussen Stomp wijk en Zoetermeer ligt en in 1615 is aangelegd, wordt onder verdeeld in landbouwgebieden, een reservaatgebied en een be heersgebied. Voor het nieuwe beheer wordt het waterpeil aan gepast. Dat gebeurt door de toevoertocht naar het gemaal te vergroten, het gemaal zelf wordt vervangen en het open opper vlaktewater wordt vergroot. alphen aan de run godelieve oldenbroek Vijf nieuwe wethouders moeten het oud zeer in de Alphense politiek opruimen. Zij werden gisteravond gekozen door de Al phense gemeenteraad. CDA, D66 en PvdA leveren ieder één wethouder en de WD twee. De onderhuidse irritaties waren tij dens de eerste raadsvergadering voelbaar. Twee gekozen CDA-raadsleden, Kromhout- Van Dunnen en Doelman, trokken zich op het laatste moment terug. Doelman vanwe ge 'onvoorziene veranderingen in zijn werkomgeving' hij kan het raadslidschap niet langer combineren met zijn werk. Kromhout liet er geen twijfel over bestaan dat de perikelen rond de wethoudersposten reden zijn voor haar terugtrekken. Zij was tot gisteravond wethouder economische za ken en financiën is voor een volgende wet- houderspost gepasseerd. De CDA-er H. Ha- bermehl neemt haar plaats over. Ook de andere voormalige WD-wethou- der G. van As komt niet meer in aanmer king voor een wethouderspost. Hij blijft overigens wel deel uitmaken van de ge meenteraad, maar ligt momenteel in het ziekenhuis na een hartstilstand en kon niet worden geïnstalleerd. De stoelendans rond wethouderszelels is niet alleen Kromhout in het verkeerde keel gat geschoten. T. A. Viezee RPF/GPV noem de het diep beschamend dat de partijen el- kaars kandidaten zijn gaan beoordelen. „Het is verbijsterend en volstrekt onaccep tabel dat het gebeurt en dat partijen daar ook nog op in gaan. Zo ga je niet met elkaar De oppositiepartijen SP, Groen Links, en RPF/GPV zijn van mening dat vijf wethou ders te veel is. Vooral ook gezien de forse fi nanciële verplichtingen die de gemeente heeft betreffende oud-wethouders en nieu we wethouders. De SP stelde dat vier wethouders de klus moeten kunnen klaren. De andere opposi tie partijen kozen voor 4,5 wethouder. Mo ties hiervoor werden weggestemd. Tijdens de installatie van de nieuwe ge meenteraad drukte de Zoeterwoudse bur gemeester A. Houdijk de raadsleden gister avond op het hart één lijn te trekken in pro blematische kwesties. Houdijk doelde daar mee op hete hangijzers zoals de aanleg van een nieuw tracé voor de Hoge Snelheidslijn, maar ook op de sombere financiële toe komst van de gemeente. Verwacht wordt dat Zoeterwoude in 1997 2,9 miljoen gulden minder zal ontvangen uit het Gemeente fonds van het rijk. Daarnaast moet Zoeter woude ook alert blijven in de discussie over toekomstige bouwlocaties voor de Leidse regio. Ondanks toezeggingen van rijk en provincie voor behoud van het Groene Hart, werpt menigeen een begerige blik op de Zoeterwoudse Grote Polder. Met een bundel takken zette Houdijk zijn betoog kracht bij. „Omdat het een stevig geheel vormt, is deze bundel moeilijk te breken. De raad moet net zo'n eenheid vormen. Af zonderlijk red je het niet," aldus Houdijk die tak voor tak brak. „De toekomst van Zoeterwoude ziet er bijzonder ernstig uit. We moeten als één man en vrouw optreden tegen de problemen die Zoeterwoude te wachten staan," besloot de burgervader. Allemaal heren in de raad'' D alkemade „Opvallend. Allemaal heren in de raad", peinsde burgemeester A. Meerburg gisteravond nadat hij bij 14 van de 15 raadsleden de eed of de belofte had afgenomen. (PvdA'er W. Groen was verhinderd en wordt tijdens de volgende raadsvergadering ge ïnstalleerd.) „Vroeger zeiden we nog hoera, als we een vrouw in ons midden hadden. Maar dat is er nu niet meer bij." Hij j spoorde de raadsleden aan om hard op zoek te gaan naar vrou wen die na de volgende verkiezingen raadslid willen worden. „Er leven ten slotte ook meer wouwen dan mannen in Alkema de." Zeven nieuwelingen in raad Ter Aar Een voor het grootste gedeelte vernieuwde raad is geïnstal leerd. Van de dertien leden zijn er zeven nieuwelingen. Vier van de zeven CDA-ers, J. de Jong, P. Sassen, J. Kaptein en N. Jonker zijn nieuw. Verder gaat het om twee WD-ers, I. Riedel en H. Ruygrok, en een lid van het PAK, R. Boelens. Optimaal die nen als raadslid betekent opti male communicatie onderhou den met de burgers wier belan-| gen u dient, aldus burgemeester Vroegindeweij tegen de nieuwe raadsleden. De belangrijkste drie com missies waarvan de leden giste ren werden benoemd, bestaan in de komende raadsperiode uil acht personen. Naast de raads-; leden zijn er veel burgerleden benoemd. In de commissies fi-l nanciën en ruimtelijke ordening zelfs vier van de acht. Oud-wethouder Van Beek overleden VRIJE TIJD he Filmavonden rei De stichting Homoseksualiteil W( Alphen draait elke vrijdag in Pa april een film. Op 15 april komf 'Long Time Companion', een erl film over AJDS, op 22 april da 'Thelma and Louise' en op 29 april 'Consenting Adults' over een homoseksuele scholier. De zaal is om 20.30 uur open, de film begint om 20.45 in SHA, Prinses Marijkestraat 71, Al phen. jacobswoude liesbeth buitink De WD-fractie in de Ja- cobswoudse gemeenteraad rea geerde gisteravond uiterst zuur op de instelling van het college van CDA en Gemeentebelang. „Ons aantal zetels is verdub beld, wij waren de enige partij die bij de verkiezingen winst boekte. De kiezers begrijpen hier niets van: de winnaars die verliezers worden en de verlie zers die doorgaan alsof hun neus bloedt", verklaarde fractie- Harmonie zoekt zelf majorettes liesbeth buitink Jarenlang liepen voor het Fanfa rekorps Harmonie uit Wou- brugge de majorettes van de Al phense vereniging Ridderveld. De Harmonie zoekt nu naar ei gen majorettes. "We hadden zelf geen majorette-peloton, maar met Ridderveld draaide het goed. Het was een groot koppel meiden, die vaak alleen met onze drummers de straat op gingen. Maar die meiden worden groot en krijgen andere interesses. Dus het peloton is nu zo ver uitgedund dat ze het opheffen", verklaart Harmonie secretaris Monique van der Na gel. „We hebben huis-aan-huis folders verspreid, maar tot nu toe hebben we nog geen reactie gehad. We hebben wel een aan tal meiden van Ridderveld dat bij ons willen doorgaan. En we hebben oud-leden benaderd, die er toch wel voor voelen om weer de straat op te gaan." Informatie en opgave via Van der Nagel, telefoon 01729 - 9630. voorzitter J. van Dam. Hij verweet het CDA, dat de college-onderhandelingen leid de, een ongeïnteresseerde hou ding. „Wij werden uitgenodigd voor een gesprek om zes uur 's avonds. Maar zo'n gesprek doe je niet tussen de piepers en de vlaflip door. Inhoudelijk is er niet gesproken." Volgens CDA- wethouder A. Kea, die de onder handelingen voor zijn partij voerde, is er echter wel degelijk met de liberalen gesproken. „We hebben gekeken wat de WD te bieden had voor het col legeprogramma." Van Dam protesteerde ook te gen de zware portefeuille die burgemeester W. van Beek krijgt. „Dat is absurd. De wet houders zijn politiek aanspreek baar dus dienen zij het meren deel van de portefeuilles te krij gen. Ik vind dit een kwalijke si tuatie." Volgens Van Beek is de portefeuilleverdeling echter vooral uit praktische overwegin gen tot stand gekomen. „Er is voor gekozen de enige full-time bestuurder ook werk te geven. Vergeet niet dat het wethouder schap een parttime-functie is." Volgens wethouder L. Bruins .(Gemeentebelang) is de porte feuille van de burgemeester niet uitzonderlijk zwaar. „De lijst van de burgemeester lijkt heel lang, maar qua tijdsinvulling valt het wel mee." Óndanks de protesten werden de twee wet houders wel met unanieme stemmen gekozen voor hun post. rijnwoude kees van kuilenburg De kiezers in Rijnwoude zijn niet serieus genomen. De kloof tussen de burgers en het be stuur wordt de komende vier jaar opnieuw vergroot. Dat zei D66-fiactievoorzitter Marijke Balk gisteravond in haar be schouwing over de vorming van het college van B en W van CDA, WD en PvdA in Rijnwou de. Tijdens deze besprekingen is D66 uit de boot gevallen. Het verwijt van andere partijen dat haar partij bij de besprekingen te hoog zou hebben ingezet en daardoor moest afhaken wees Balk van de hand. „De kiezers hebben in maart duidelijk geko zen voor een ander beleid. „Er is in de vorige periode een aan tal onjuiste beslissingen geno men, zoals de besluitvorming rond het gemeentehuis, de dis cussie rond de zwembaden en de commotie rond de subsidie verlening aan de sportvereni gingen", aldus het raadslid. Volgens Balk heeft D66 in de besprekingen een aantal eisen gesteld die in het collegepro gramma moesten worden opge nomen. „CDA en WD vonden echter dat wij te ver gingen en kozen uiteindelijk voor de PvdA." Ondanks de teleurstel ling over de gang van zaken gaf de fractie van D66 toch de steun aan de drie nieuwe wethouders: G. Hoogendoom-Oskam (CDA), M.J.S. Vorenkamp-van de Wes- teringh (WD) en G. van der Lecq-de Knikker (PvdA). Het collegeprogramma voor de komende vier jaar vond ech ter geen genade in de ogen van D66. Ook de fractie van SG P/RPF onthield haar steun op dit punt. Volgens D66 was het een vaag programma, waarin een aantal belangrijke punten ontbreken. Zoals het gegeven dat Rijnwoude een terughou dend beleid moet voeren wat betreft woningbouw alleen bouwen voor eigen behoefte en de aanleg van bedrijfsterrei nen. Ook mist D66 het aanstel len van een jongerenwerker. Fractievoorzitter M. van Leeuwen van de SGP/RPF wasj niet ongelukkig met het gege ven dat D66 niet in het college terecht is gekomen. „D66 heeft niet onze sympathie, omdat zij onze uitgangspunten niet altijd heeft gedeeld. Laat D66 eerst maar een trachten een consis-l tent kiezerskorps achter zich ta krijgen." Ook de SGP/RPF had grot^ moeite met het collegepro gramma. „Het is te oppervlak kig en te veel een compromis. Bovendien missen wij de princi piële zaken in het programma, zoals bij de vaststelling van de APV en het te voeren subsidie beleid. Niet het maatschappe lijk draagvlak, maar de Heere God is onze leidraad." jacobswoude liesbeth buitink De gemeenteraad van Ja cobswoude is uiterst huiverig om het Rijnland Ziekenhuis te steunen bij een verzoek om een tweede hypotheek. „Wij willen gewoon niets meer met het zie kenhuis te maken hebben", ver klaarde WD'er J. van Dam gis teravond. „Ze zoeken het maar uit. Er is het laatste half jaar ge noeg gehannes geweest, nu is het stop. De naam van het Rijn land Ziekenhuis vind ik bezoe deld... en dan druk ik me nog zachtjes uit." De fractie van Gemeentebe lang en het CDA sloten zich voorzichtig aan bij de woorden van Van Dam, maar vonden toch dat ze het hypotheekver- zoek moesten steunen. „Het ri sico neemt niet toe", verzekerde burgemeester W. van Beek. „We zullen zeer terughoudend zijn als het nieuwe verplichtingen betreft, maar dit is geen nieuwe verplichting. Dit ligt in het ver lengde van de garantstelling die de raad eerder heeft gegeven. Toch zegde hij toe het onder werp opnieuw ter sprake te brengen in de commissie alge mene bestuurszaken op 25 april. PvdA-Alkemade veegt de vloer aan met voornemens college Vage teksten zonder samenhang. En dat wat er in moet staan, staat er niet in. „Te slecht eigenlijk om er een woord over vuil te maken." PvdA-fractievoorzitter F. Hoogenboom veegde tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering de vloer aan met het door het CDA en de WD samengestelde collegeprogramma van Alkema de. ,,De PvdA-fractie neemt geen verantwoordelijkheid", betoogde hij. „Noch voor dit stuk, noch voor het colle ge" Hoogenboom sneed diverse punten aan uit het collegepro gramma die bloot stonden aan zijn kritiek. Hij verweet de coali tiepartners onder meer dat er geen woord wordt gerept over de positie van Alkemade in de regionale ontwikkelingen en dat het stuk geen enkele visie bevat over de problemen van deze tijd. „Het heeft wel veel weg van het WD-verkiezingsprogram- ma", beweerde de PvdA'er bo vendien. „Het CDA aan de lei band van de WD, daar kan de PvdA zich niet in vinden." Volgens CDA-fractievoorzitter N. van Ruiten en WD-fractie- voorzitter H. van Duijkeren is de kritiek van de PvdA niet te recht. „De punten zijn uit hun verband gerukt", aldus Van Rui- Wat Hoogenboom ook dwars zit, is dat de PvdA weer de op positierol toebedeeld heeft ge kregen, zo maakte hij nog eens duidelijk. W. Nugteren (CDA) en L. Beelen (WD) zijn gister avond weer officieel gekozen tot wethouder. Hoogenboom had zichzelf graag aan dit rijtje toe gevoegd gezien. Een breed col lege kan beter op tegen de an dere overheden, luidt een argu ment van de PvdA. Zowel het CDA als de WD voelde echter niets voor een derde wethou der. Als belangrijkste reden wer den de extra kosten daarvoor aangevoerd. Het enige Groen Links-raads lid F. Koek hield overigens zijn mond gisteravond tijdens de discussie. „Het programma is zo vaag, dat ik er helemaal geen zin in had om erop in te gaan", merkte hij later in de wandel gangen op. Oud-wethouder van Alkemade, njc Dick van Beek, is afgelopen vrij- dag na een langdurige ziekte op 52-jarige leeftijd in zijn woon- ec( plaats Rijssen overleden. Van Beek kwam in september 1978 in de gemeenteraad voor de WD. Ruim een jaar later nam I hij om gezondheidsredenen al J weer afscheid. In september 1982 keerde hij terug in de ge meenteraad en dit keer in de functie van wethouder. Zijn ge- 1 zondheid liet hem echter weer in de steek. Op 1 juni 1984 nam DEf hij voorgoed afscheid van de raad. Burgemeester A. Meer- pe burg omschreef hem tijdens de e gisteravond gehouden raadsver a| gadering als 'zeer energiek, za kelijk en met een allure van een Qn stadse wethouder.' De Kaagse ka wethouder genoot niet overal in de gemeente evenveel vertrou- ee wen. „Het deed hem pijn dat er (j|J weliswaar niet openlijk nj( wel eens werd getwijfeld aan de mj ernst van zijn ziekte en of dal m( nu wel echt de reden van ver- jer trék was", memoreerde Meer- z& burg. „Hij heeft echter een lang ziekbed moeten doormaken ery va heeft veel geleden." Dick van Beek is vanmiddag in hei VQ Overijsselse Rijssen begraven. va

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20