Leiden Afschuw over CD'ers in gemeenteraad Demonstranten roeren zich tijdens vergadering Wethoudersploeg definitief rond CD'er neemt na drie uur ontslag Boete voor mishandelen van Leidse taxichauffeur Dronken Leidenaar steelt er lustig op los CDA en D66 botsen al Info-avond gastouders 1e WOENSDAG 13 APRIL 1994 971 leiden wim koevoet vervolg voorpagina iln de Leidse raadzaal maakte leen jonge vrouw via een mega foon verbaal korte metten met de CD. Niet alleen de fascis- jtische kenmerken van de CD Iwaren doelwit van haar toorn maar ook 'de gevestigde poli tiek' kreeg ervan langs. Uitspra ken van landelijke PvdA- en ïWD-politici tonen volgens spreekster aan dat ook deze ipartijen buitenlanders als zon- idebokken aanwijzen. ,,Het af braakbeleid van de huidige CD- A/PvdA-regering drijft mensen in de armen van CD en CP86", aldus spreekster. Ook tijdens de verdere raads vergadering werden via de me gafoon vooral PvdA'er T. van Rij. WD'er A. Geertsema en CDA'er J .Walenkamp toege voegd dat ze medeverantwoor delijk zijn voor de entree van extreem-rechts in de Leidse ge meenteraad. Meen SP'er C. Vergeer en M. Vlasveld van LWG/De Groenen werden toe gejuicht. Indrukwekkend was het mo ment waarop de enorme hoe veelheid stencils waarop artikel 1, lid 1 van de Grondwet was af gedrukt, de raadszaal werd in- gekieperd. Dat gebeurde toen de twee CD-raadsleden aan de beurt waren om door Goekoop te worden beëdigd. De belofte van Ter Haar en Otto was abso luut onverstaanbaar, zo gingen de demonstranten tekeer. Even daarvoor had Goekoop dat artikel (gelijke behandeling in gelijke gevallen; discriminatie is niet toegestaan), waaraan CD'ers blijkens hun verkie zingsprogramma geen bood schap hebben, voorgelezen. Na de installatie van de twee CD'ers brak voor burgemeester Goekoop. verantwoordelijk voor de orde van de vergadering, de moeilijkste fase aan. Hoe hard hij ook beukte met zijn voorzit tershamer, hij kreeg de stilte niet terug in de raadzaal. Hij schorste de vergadering. Later zou hij verklaren dat dat niets met het tumult had te maken. Geen steun y» Q De WD Zoeter- I -/ woude steunt het nieuwe college niet. De li beralen wonnen een zetel, maar mogen niet mee doen in het college dat be staat uit CDA en PZ. „Het is gebruikelijk om na de installatie van de raad te schor sen zodat de raadsleden felicita ties in ontvangst kunnen ne men. Voor de demonstranten was dat de ideale kans om stoom af te blazen." Maar ook na de schorsing kon de raadsvergadering vanwege het lawaai, de scheldpartijen en de aanhoudende regen van Vloer De PvdA veegt de vloer aan met de voornemens van het colle ge van Alkemade. 'Er deugt niets van'. pamfletten onmogelijk worden voortgezet. De aanwezige poli tiefunctionarissen begonnen op dat moment hardop te denken aan inschakeling van meer col lega's en aan ontruiming van de publieke tribune. Goekoop had maar met z'n vingers hoeven knippen of de procedure was op gang gekomen. Maar de situatie verbeterde 17 Elf miljoen De Energie- en Wa- Z. I tervoorziening Rijn land (EWR) trekt dit jaar elf miljoen gulden uit voor een beter milieu. vrijwel direct nadat Goekoop achter zijn tafel vandaan kwam. richting publieke tribune been de en een gesprek met de be langrijkste woordvoerders van de demonstranten aanknoopte. Hij wist hen ervan te overtuigen dat een eventuele ontruiming van de publieke tribune de CD in de kaart zou spelen. Raadsle den en demonstranten begon nen voor elkaar te klappen en de sfeer verbeterde aanzienlijk. Daarna werd het relatief stil. Wel mengden de demonstran ten zich via de megafoon her haaldelijk in de vergadering maar daartegen werd niet opge treden. De PvdA'ers T. van Rij en H. Koek. de D66'ers H. de Goede en P. Langenberg, Groen Link ser J. Laurier en CDA'er J. Walenkamp zijn gisteravond benoemd tot de nieuwe wet houders van Leiden. Bij de stemmingen in de gemeente raad behaalden de zes wethou ders ruime meerderheden. SP, CD en WD stemden blanco. WD-fractievoorzitter A. Geert sema en SP'er C. Vergeer zei den dat zij tegen de voorgedra gen personen geen bezwaren hebben, maar zich op geen en kele wijze verbonden voelen aan het nieuwe college. Daar om brachten hun fracties maar blanco stemmen uit. Geertse ma kondigde aan dat zijn frac tie 'constructieve oppositie' zal voeren. De CD-fractie nam niet de moeite haar stemgedrag toe te lichten. Margje Vlasveld van LWG/De Groenen stemde telkens op een vrouw van de collegepartijen. Een onbekend gebleven raads lid stemde toen de kandidatuur van PvdA'er Van Rij aan de or de was. op Vlasveld. Er zijn aanwijzingen dat Van Rij zelf hierin de hand had. Vlasveld, die evenals de SP liever een wethouder minder in het college had gehad, stemde op Sinterklaas nadat D66'er H. de Goede was voorgedragen. „Die heb je wel nodig voor een college met zes wethouders lichtte ze haar opmerkelijke stemgedrag toe. Het debat over het college programma is uitgesteld tot 17 mei. Het stuk is nog altijd niet volledig verspreid en de oppo sitiepartijen hebben te weinig tijd gehad om het te bestude- Een 31-jarige Leidenaar is gis teren zeer gevarieerd aan het stelen geweest. Bij elkaar telde de politie vier inbraken en diefstallen of pogingen daar toe. 's Avonds is de man opge pakt in een snackbar aan de Haarlemmerstraat. Tot een verhoor kwam het niet, omdat de man volgens de politie 'straaldronkenwas. Gisterochtend stelde de man zijn eerst wapenfeit. Hij maakte bij een inbraak in een woning aan de I-age Morsweg onder meer een discman, een fototoestel en girobetaalkaar ten buit. Daarna reed hij in zijn auto naar een pompsta tion aan de Willem de Zwijger laan. waar hij zijn tank volg- ooide en zonder betalen weg reed. De schade voor de pomphouder bedroeg 67 gul den. Vervolgens is de man op het parkeerterrein van het GAK- kantoor aan de Verbeekstraat auto's gaan kraken. In één ge val slaagde hij en nam een doos cassettebandjes weg. Vreemd genoeg liet de dief toen zijn eigen auto achter. Uiteindelijk belandde de man wandelend in de Haar lemmerstraat. Daar mislukte een poging om een broek te stelen uit een kledingzaak. De man was inmiddels zo dron ken. dat de houder van een snackbar de politie waar schuwde. Aan de hand van ge tuigenissen, signalementen en het kenteken van de achterge laten auto wist de politie meteen dat de luidruchtige snackbarbezoeker en de dief een en dezelfde waren. Bedreigingen worden Ter Haar te veeI leiden «aap rietveld Het raadslidmaatschap van CD- lijsttrekker A. ter Haar duurde net iets meer dan drie uur. Om tien over elf gisteravond diende de voorman van de centrum democraten in Leiden zijn ont slag in bij burgemeester C. Goe koop. „Wegens persoonlijke omstandigheden", heette het in zijn ontslagbrief. „Er zijn drie aanslagen gepleegd op mijn huis. Mijn vrouw en kinderen zijn bedreigd. Mijn dochter kan niet meer slapen", vertelde Ter Haar. Ruim een half uur werden Ter Haar en zijn fractiegenoot H. Otto gisteravond bij hun aantre den in de gemeenteraad door demonstranten op de publieke tribune uitgejouwd, uitgeschol den en bedreigd. Maar dat had hem niet tot zijn ontslag ge bracht, aldus Ter Haar. „Daar konden we op rekenen." Het besluit om de pijp aan Maarten te geven, vertelde de gewezen onderhoudsmonteur, had hij al eerder genomen. Mede op ver zoek van zijn vrouw en kinde ren. „Het is misschien niet sterk, maar ik doe nu alles in overleg met mijn vrouw. Mijn gezin is belangrijker dan poli tiek. En je kunt niet van de poli tie verwachten dat ze dag en nacht een auto bij mij voor de deur zetten. Ter Haar is natuur- lijk niet zo belangrijk als Kosto en Bolkestein." Drie keer kogelden tegenstan ders van de CD bij Ter Haar de ruiten in, sinds hij op 2 maart in de Leidse gemeenteraad werd gekozen. „En wat ik het ergste vond, was dat die mensen wis ten waar mijn kinderen op school zitten en waar mijn vrouw vv^rkt. Ze zijn van alles op dc hoogte. Dit had ik niet vervracht." Ter Haars fractiegenoot Otto blijft wel zijn zetel in de Leidse raad bezetten. Hij kwam, met alleen zijn eigen stem voor, in alle raadscommissies. Maar ook hij zei aan bedreigingen bloot te staan. „Wat een modder er al niet over mij uitgestort is. Dat was zowat een heel mestquo- Op de CD-lijst staan naast Ter Haar en Otto nog twee Leidse kandidaten: F. Hoogeveen en H. Slijkhuis. De overige drie op de lijst wonen in Rotterdam en Den Haag en kunnen niet in de Leidse raad zitting nemen. Wie Ter Haar gaat opvolgen, is nog niet duidelijk. aad rietveld Vreeze (financiën), in een nieuw college zou willen laten zien hoe het dan wel moet. „Het CDA heeft niet om de portefeuille financiën ge vraagd", benadrukte Walen kamp. „Anderen hadden zich daarvoor nadrukkelijker naar voren geschoven. Maar wij schuwen de verantwoordelijk heid niet." Langenberg ging niet op de suggestie van Walenkamp niet in. Zoals hij ook geen antwoord gaf op de vraag van WD'er A. Geertsema, of de D66-wethou- ders hun portefeuilles niet aan de erg lichte kant vonden. „Het is een kwestie geweest van ge ven en nemen", zei Langenberg slechts. „En verder ga ik niet in op de portefeuilleverdeling." En dat was, vond Geertsema, al weer niet erg open van de de mocratische wethouder. De eerste kleine botsing in het nieuw college van PvdA, D66, CDA en WD speelde zich gis teravond al af voordat de wet houders waren benoemd. CDA- I wethouder J. Walenkamp ver weet de nieuwe coalitiepartner D66 'arrogantie'. Vertrekkend raadslid T. de Graaf van de de- mocraten zei op een ledenver- gadering, dat D66-wethouder P. Langenberg de CDA'er mooi kan coachen met diens porte feuille financierin. En dat schoot Walenkamp in het verkeerde keelgat. Bij de college-onderhandelin gen kreeg CDA'er Walenkamp de portefeuille financiën toebe- t deeld. En dat verbaasde veel mensen in de Leidse politiek. Zij hadden verwacht dat Lan genberg, jarenlang dé criticus i van PvdA-wethouder S. de Hardrijders op Stevenshofdreef leiden Bij een snelheidscontrole op de Stevenshofdreef zijn gis termiddag veertig automobilisten betrapt op te snel rijden. Zij zullen binnenkort thuis een bon krijgen. De Leidse politie deed de controle vanuit een verdekt opgestelde auto met daarin een radar. In totaal achthonderd auto's passeerden de radar. De hoogst gemeten snelheid was negentig kilometer per uur. Man bekent zeven inbraken leiden De 31-jarige man die vorige week door de politie op he terdaad werd betrapt bij een inbraak in een woning aan de Kooi- laan, heeft inmiddels zes andere inbraken bekend. Drie daarvan pleegde hij in huizen aan de Willem de Zwijgerlaan, de andere drie in woningen aan de Timorstraat, de Formosastraat en de Geregracht. Diefstal sigaretten leiden» Uit het winkeltje dat hoort bij het benzinestation van Shell aan het Lammenschansplein, is in de nacht van maandag op dinsdag voor meer dan 3000 gulden aan rookwaren gestolen. De daders braken het rolluik, waarachter de sigaretten lagen uit gestald, open. Discussie solidariteit leiden» De Leidse studentenvereniging Ecclesia houdt op dins dag 26 april een discussie-avond over solidariteit en politiek. In het forum zitten vertegenwoordigers van de vijf grote partijen met onder meer drie Leidse wethouders. De aanvang is 19.30 uur in het centraal faciliteitengebouw (LAK-theater) aan de Cle- veringaplaats 1, zaal 028. den haag/leiden erna straatsma De officier van justitie geloofde zijn verhaal niet. De politie rechter hechtte er evenmin veel waarde aan het zelfsverde- digingsbetoog van de 27-jarige Leidenaar. Hij veroordeelde ae man tot een boete van 700 gul den voor het mishandelen van een taxichauffeur op het Sta tionsplein november 1992. „De hele gang van zaken is vanaf het begin af aan duidelijk ge wéést", aldus de Leidenaar. „Mijn verklaring vanaf is van begin af aan niet geloofd." Aangeschoten De Leidenaar zou op 21 no vember '92 met een broer en vriend uit een taxi zijn gezet omdat ze zich agressief ge droegen. Het gezelschap was flink aangeschoten na een avondje stappen in een disco aan het Stationsplein. De Lei denaar zou ondermeer hebben gezegd 'als je een blond meisje met een neger ziet lopen moet je stoppen, dan slaan we die neger in elkaar'. Op het mo ment dat de taxichauffeur de klanten uit zijn wagen wilde zetten ontstond de vechtpartij. De Leidenaar stelde gisteren tijdens de zitting van de poli tierechter dat de taxichauffeur met de vechtpartij was begon nen. Dat hij agressieve opmer kingen had gemaakt, ontkende hij. „Ik heb hem gezegd dat hij een vervoersplicht had en dat hij ons niet zomaar uit de wa gen kon zetten", aldus de ver dachte die in het verleden zelf actief was als taxichauffeur. „Maar meneer ging moeilijk doen. Hij maakte de eèrste slaande beweging en dan hoef ik me toch niet te laten slaan?" De vechtpartij werd erger om dat collega-chauffeurs de taxi rijder te hulp schoten. De Lei denaar werd door de politie aangehouden en als aanstich ter betiteld. Een poging van hem om zelf aangifte te doen van mishandeling door de chauffeur mislukte. Weinig De officier geloofde weinig van zijn verhaal, evenals politie rechter E. Ruys. „Ook al was de chauffeur als eerste gaan slaan, dan had u niet terug hoeven te slaan. Er was ruimschoots dq gelegenheid om aan uw stut ten te trekken", aldus Ruys die de man conform de eis tot 700 gulden boete veroordeelde. Het Gastouderbureau in Leiden zal woensdag 27 april een pre sentatie verzorgen over het werk van gastouders. De bijeen komst, die om 20.00 uur begint in het gebouw van de Stichting Welzijn in Leiden aan de Bree- straat, omvat ondermeer een vi deopresentatie en een lezing van een ervaren gastouder. De avond is bedoeld voor mensen die kinderen in hun eigen huis willen opvangen. Het Gastou derbureau is aangesloten bij de Centrale Organisatie Kinderop vang in Leiden (COKL). Belang stellenden kunnen zich telefo nisch of schriftelijk opgeven bij Gastouderbureau. Nieuwe Rijn 20b, 2312 JC. telefoon 122441. CURSUS De Nederlandse jeugdbond voor Natuurstudie en de leugdbond voor Natuur- en Milieustudie organiseren vanaf zaterdag 16 april de cur sus veldbiologie voor niet-le- den. 'Wij zullen die partij kei- en keihard aanpakken Afschuw en weerzin over de intrede van de CD in de Leidse gemeenteraad, maar ook medelijden met die verdoolde racisten èn met hun slachtoffers, ge loof in eigen kracht: het was er allemaal gister avond in de Leidse ge meenteraad. Er was zelfs verontwaardiging over de felle protesten tegen de centrum-democraten. Twee dingen werden dui delijk: de CD heeft geen medestander en de raads leden zullen het debat met hun nieuwe en uiterst on gewenste collega's niet schuwen. LEIDEN AAD RIETVELD Het oorverdovende lawaai en de scheldpartijen vanaf de tri bune leidden tot verontwaardi ging bij D66'er W. Egels. Hij vond de demonstratie een ver kapte motie van wantrouwen aan de Leidse gemeenteraad. „Alsof wij niet op ons quivive zouden zijn en die CD'ers niqt heel goed in de gaten zouden houden. Wij zijn heel erg op ons quivive." De meeste andere partijen zijn er ook vast van overtuigd, dat zij de strijd met de CD in de gemeenteraad zelf moeten voe ren. „Wij zullen die partij kei en keihard aanpakkenzei SP'er C. Vergeer. „Maar zij zijn het gewoon niet waard om een soort slachtofferrol toebedeeld te krijgen." CDA'ef J. Walenkamp was vooral vervuld van medeleven door die 'verbijsterende' op komst van de CD. „Ik heb twee tegenstrijdige gevoelens. Aan de ene kant medeleven met die mensen, die kennelijk een leven hebben gehad dat heeft geleid tot zo'n desolaat wereldbeeld. Aan de andere kant medeleven met de mogelijke slachtoffers van deze CD'ers." ibune van de Leidse raadszaal. De vergadering van de nieuwe raad, waarin twee CD'ers zitting hebben, werd regelmatig door hen verstoord. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Demonstranten op de bomvolle publ Bijna alle partijen zeiden de CD met argumenten te willen bestrijden. „De democratie is sterk genoeg om racisme en discriminatie te weerstaan. Ik denk dat de CD voor het eerst en voor het laatst in de Leidse raad zit. Ik vind het veel zorge lijker dat er mensen zijn die voor zo'n verachtelijke en ver derfelijke partij in de raad willen zitten." Voor M. Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen werd de beëdiging nog het meest overschaduwd door de aanwezigheid van de centrum democraten. Haar belofte werd door niemand gehoord omdat zij direct na Ter Haar en Otto aan de beurt was en het gejoel van de tribune maar doorging. Maar erger vond zij, dat haar stoel naast die van Ter Haar stond. „Het is helemaal niet leuk om daar te moeten zitten, naast mensen met wie je inhou delijk helemaal geen raakvlak ken hebt." De voorzitter van de kleinste fractie kwam nog wel met een creatief voorstel om het haar aangedane leed uit te wissen. „Ik stel mij maar kandidaat voor een parttime wethouderschap. Dan ben ik tenminste van deze stoel af." Vlasveld droeg zichzelf voor als tegenkandidaat voor PvdA'er T. van Rij. „Die is al heel lang wethouder geweest en is medeverantwoordelijk voor het feit dat hier CD'ers zitten. Laat hij daar maar naast gaan zitten." Maar Vlasveld kreeg maar één stem.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17