Geweld munitie voor onderhandelaars Abortus is belangrijkste voorbehoedmiddel Brazilië Buitenland Ex-bendeleden VS gratis van hun tatoeages af Koud karwei Menem wil Argentinië nog jaren regeren Japanners veroordelen zwarte beren ter dood ZATERDAG 9 APRIL 1994 7 RIODEJANEIRO RICARDO BITTENCOURT IPS Uit diverse onderzoeken blijkt dat abortus in Brazilië het be langrijkste voorbehoedmiddel is. De schattingen over het aantal abortu6sen lopen uit een van anderhalf miljoen tot drie miljoen per jaar. Alleen al in de leeftijdsgroep van 15 tot 30 jaar heeft 38 op elke dui zend vrouwen in de grote ste den een abortus ondergaan, zo luidt de conclusie van een groep Braziliaanse onderzoe kers. Het Westeuropese ge middelde schommelt rond de vijftien abortusingrepen per duizend vrouwen. Het Newyorkse Alan Gutt- macher Instituut concludeert in een onderzoek dat jaarlijks anderhalf miljoen Braziliaanse vrouwen een abortus onder gaan, van wie er 290.000 in het ziekenhuis belanden als ge volg van complicaties. Maar een recent onderzoek van de Braziliaanse Stichting voor Welzijn van het Gezin (Ben- fam) suggereert dat het werke lijke aantal de drie miljoen be nadert. De Braziliaanse sociologe Karen Griffin van de Nationale School voor Volksgezondheid (ENSP) stelt dat tegenover elke duizend nieuw geboren kinde ren er 822 abortussen staan, laarlijks worden in Brazilië 3,6 miljoen kinderen geboren. Op basis van Griffins gegevens zou het aantal abortussen uit komen op 2,96 miljoen. Met abortus wordt alleen al in Rio de Janeiro jaarlijks hon derd miljoen dollar verdiend, waarmee dit na drughandel en gokken de meest winstgeven de illegale activiteit is, zo zegt de econofhe Hildete Pereira de Melo. Alle onderzoekers wijzen de onbekendheid met voorbe hoedmiddelen aan als de voornaamste oorzaak van het hoge aantal abortussen. Scho len op het platteland besteden totaal geen aandacht aan seksuele voorlichting, terwijl ook de grote armoede een be letsel vormt om aan voorbe hoedmiddelen te komen. Voorts staat ook het hardnek kige verzet van de roomska- tholieke kerk tegen het gebruik van voorbehoedmiddelen po gingen in de weg om het aan tal abortussen te verminderen. Volgens het ENSP is 75 pro cent van alle vrouwen die na complicaties in het ziekenhuis belanden, niet op de hoogte van het bestaan van alterna tieve methodes van gezins planning, zoals de pil en het condoom. Maar zelfs als ze daar wel van weten, kost een condoom nog altijd bijna twee gulden per stuk, terwijl een doosje anti-conceptiepillen rujm vijf gulden kost. Dat zijn enorme bedragep in een land waar het minimumloon 120 gulden per maand bedraagt en waar een kwart van de bevol king zelfs minder dan dat ver dient. De meeste Braziliaanse vrouwen kunnen ook de be handeling in een particuliere abortuskliniek niet betalen, zodat ze zijn aangewezen op aborteurs die het leven van deze vrouwen vaak in gevaar brengen met zeer zware medi cijnen of breinaalden. Een andere drastische vorm van geboortenbeperking is sterilisatie, waarbij de eier stokken worden afgebonden. Volgens het Bevolkingsfonds van de Verenigde Naties heeft in noordoost-Brazilie' 70 pro cent van alle vrouwen tussen de 15 en 50 jaar deze operatie ondergaan. In de meeste ge vallen wisten de vrouwen niet dat de ingreep onomkeerbaar was. In de armere gebieden van Brazilië bieden lokale poli tici vaak gratis sterilisatie aan in ruil voor stemmen. Jimmy Delgado uit het Califor- nische San Jose liet zich tatoeë ren om de wereld te laten zien wie hij was: lid van de 'Palmas- gang'. Nu wil hij van zijn tatoea ges af omdat ze potentiële werkgevers afschrikken en bo vendien zijn nieuwe levenswijze in gevaar brengen. „Het heeft geen zin om werk te zoeken", zegt het 17-jarige ex-bendelid Delgado. „Zelfs als ik een net pak aantrek, willen ze niet luisteren naar wat ik te ver tellen heb." Delgado is een van de onge veer honderd jongeren die zul len profiteren van het aanbod van de gemeente San Jose hun tatoeages gratis weg te laten ha len door plastische chirurgen. „Een bende-tatoeage zegt niet alleen iets over je verleden, het kan je ook je toekomstdromen ontnemen en het zelfvertrou wen beschadigen", zegt burge meester Susan Hammer. Tatoeages verwijderen door middel van plastische chirurgie of een lasertechniek kost enkele duizenden guldens. Maar dok ter Josh Korman, die naar arme landen reisde om onder meer open gehemeltes te repareren, biedt zijn diensten gratis aan. „Ik denk dat mensen hierdoor een mogelijkheid krijgen om te rug te keren op de arbeids markt", zegt hij. De behandeling zal plaatsvin den in het Forest Surgery Center, dat het grootste deel van de kosten niet in rekening brengt. De gemeente draagt zelf zo'n 30.000 gulden bij aan een deel van de kosten van de kliniek en de huur van laserapparatuur. De 18-jarige John Lawrence is van plan gebruik te maken van dit aanbod. Hij is een ex-lid van de 14-gang, en onlangs terug gekeerd naar de schoolbanken om zijn diploma te halen. Hij wil zo snel mogelijk het merkte ken van zijn voormalige bende kwijt. „Een tatoeage is net een ad vertentie waarmee je laat zien wie je bent en waar je vandaan komt", zegt Lawrence. „Als je voor het eerst lid wordt van een bende is het leuk. Je denkt ab soluut niet aan de negatieve ge volgen. Ik kreeg er gewoon ge noeg van. Je kunt niet eeuwig naar je verleden blijven kijken." Brug symbool van relaties zuidoost-Azië BANGKOK DPA-AFP-Rtr Koning Bhumibol van Thailand en president Phoumsavan van Laos hebben gisteren bij de Laotiaanse hoofdstad Vientiane de eerste brug over hun grensri vier, de Mekong, geopend. De 'Vriendschapsbrug' is gebouwd en bekostigd door Australië. De Vriendschapsbrug ver bindt uitersten met elkaar: Thailand is pro-westers, heeft een bloeiende markteconomie en 57 miljoen inwoners. Daar entegen is het volledig door land ingesloten Laos sinds 1975 communistisch. Het telt slechts 4,2 miljoen inwoners en be hoort tot de armste landen van de wereld. De Thais konden hun voor liefde voor feestelijk vertoon bij de opening volledig uitleven. Boeddhistische monniken zon gen zegeningsliederen, kinde ren zwaaiden met vlaggetjes en honderden militaire en burger- functionarissen in smetteloos witte uniformen omzoomden de rode loper. De 1.200 meter lange brug is tot nu toe de enige vaste oever verbinding buiten China over de machtige Mekong. De rivier ontspringt in Tibet en stroomt over een afstand van meer dan 4.000 kilometer naar de Zuid- chinese Zee. Zij is de levensader voor miljoenen mensen in Chi na, Myanmar, Laos, Thailand, Cambodja en Vietnam, maar markeert tot dusverre ook de ideologische scheiding tussen kapitalisme en communisme. Een veel verkondigde wijsheid wil dat terreurdaden door extremistische Israëli's en Palestijnen de onderhandelin gen vertragen en een gevaar vormen voor het vredespro ces. Maar de recente geschiedenis laat zien dat de werke lijkheid ingewikkelder is. Er wordt in de Egyptische hoofdstad Cairo in hoger tempo onderhandeld dan ooit tevoren en een zelfbestuursregeling voor de Gazastrook en Jericho lijkt in zicht. De vertraging die het overleg heeft opgelopen, is niet veroorzaakt door terreur, maar door inhoudelijke problemen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als een Israëlische kolonist zijn wapen leegschiet op een me nigte Palestijnse moslims, of een Palestijn een auto met ex plosieven tegen een Israëlische bus rijdt, wordt een politieke leider onvermijdelijk gevraagd welke invloed het incident zal hebben op het vredesproces. Als hij Arafat heet, antwoordt hij dat hij na deze gruwelijke ge beurtenis niet meer naar de on derhandelingstafel kan terugke ren. Om ten slotte, na veel ver toon voor de publieke tribune, toch weer aan te schuiven. Heet hij Rabin dan herhaalt hij voor de zoveelste keer met somber stemgeluid dat Israël 'terreur zal bestrijden alsof er geen onder handelingen worden gevoerd en zal onderhandelen alsof er geen terreur bestaat'. Het vredesoverleg gaat door zolang beide partijen er belang bij hebben. Doel is het bereiken van een regeling voor het Israë- lisch-Palestijnse conflict en de terreurdaden zijn van dat con flict het gevolg, niet de oorzaak. Met enig cynisme kan men zelfs vaststellen dat politieke leiders een terreurdaad op zijn tijd best kunnen gebruiken. Het bloed bad in Hebron en de bomaan slag in Afula hebben gezorgd voor onmeetbaar menselijk leed, maar als het gaat om de onderhandelingen zijn martela ren hun gewicht in goud waard. Na de massamoord in He- bron eiste PLO-leider Arafat on middellijk de ontmanteling van alle nederzettingen en een ge wapende multinationale vre desmacht in de bezette gebie den ter bescherming van de Pa lestijnse bevolking. De Israëli's toonden zich bereid tot conces- Voor het eerst in de geschie denis en niet in overeen stemming met het akkoord van Oslo komt er nu een kleine en licht bewapende groep inter nationale waarnemers op de Westelijke Jordaanoever. Verder houdt Rabin niet langer vast aan de doctrine dat pas na de ondertekening van een over eenkomst over Palestijns zelfbe stuur met de uitvoering mag worden begonnen. zijn er in wezen van overtuigd dat zij, als onderdrukten, recht hebben op het uitvoeren van terreuracties. Daarom tonen ze weinig of geen schaamte en weigert Arafat de aanslag in Afula te veroordelen. Het PLO- dagblad Al-Quds al-Arabi schreef gisteren over de aanslag: „Als iemand schuld heeft dan is het wel de Israëlische overheid, die door de bezetting een jonge Palestijn zo vertwijfeld, wraak zuchtig en gewelddadig heeft gemaakt dat hij bereid was zichzelf te doden om een paar Israëlische levens met zich mee te nemen". De manier van ar gumenteren doet sterk denken aan de excuses van rechtsextre- mistische Israëli's voor de actie van Baruch Goldstein. Het geweld van de afgelopen maanden heeft het tempo van het vredesproces opgevoerd. Maar dat kan veranderen als de situatie echt escaleert. In het kabinet-Rabin heeft al één mi nister gepleit voor het voorlopig stopzetten van de onderhande lingen en er kan op den duur een situatie ontstaan waarin Ra bin niet langer zal zijn opgewas sen tegen de druk van de oppo sitie. Verdere escalatie van het ge weld kan ook uitmonden in po litieke moorden door desparate Palestijnse of Israëlische extre misten en ook in dat geval zijn de gevolgen niet te overzien. Er zijn dan ook vele en goede re denen om vaart te zetten achter het onderhandelingsproces. Ryazan Een vrouw trekt in het dorpje Konstantinovo een slee met daarop een berg stro voor de enige koe die de familie bezit. Haar zoon probeert het karwei te vergemakkelijken. Op het arme Russische platteland is het houden van dieren veelal de enige manier om te overleven. foto reuter vladimir cussev De komst van de eerste Pales tijnse politiemannen en de snelle ontmanteling van militai re installaties in de Gazastrook en Jericho zijn er het bewijs van. De schok in Israël en de paar weken vertraging in de on derhandelingen hebben Arafat meer opgeleverd dan hij in het normale overleg zou hebben bereikt. De massamoord in He- bron heeft het tempo van het vredesproces dan ook eerder versneld dan vertraagd. Na de autobom-explosie in Afula heeft de Israëlische rege ring bekendgemaakt dat het overleg in Cairo zonder vertra ging zal worden voortgezet. Het incident heeft de Israëlische on derhandelaars alleen maar in de kaart gespeeld. Een van de be langrijkste twistpunten op dit moment is de vrijlatjng van Pa lestijnse gevangenen. De PLO eist dat Israël alle tienduizend gevangenen vrijlaat, dus ook de aanhangers van groepen die zich tegen het vredesproces ke ren. Arafat wil zich immers met het oog op zijn toekomstige po sitie in de bezette gebieden graag opwerpen als kampioen van alle Palestijnen. De Israëlische onderhande laars betogen dat de amnestie alleen moet gelden voor leden van organisaties binnen de PLO die bereid zijn in vrede met Is raël te leven. De aanslag van woensdag heeft ten overvloede nog eens laten zien dat de Ha rnas daartoe niet behoort. Dat versterkt de Israëlische onder handelingspositie, al zal het niet leiden tot spectaculaire conces sies aan Palestijnse kant. De Palestijnse organisaties Joodse kolonisten demonstreerden in Kiryat Arba, de grootste nederzetting op de Westelijke Jordaanoever, tegen het vredesoverleg met de PLO. foto epa THE INDEPENDENT Toen de Argentijnse president Carlos Menem vorig jaar okto ber na een spoedoperatie bij kwam uit de narcose, zong hij eerst een tango voor zijn doch ter. Ten minste, dat is wat hij TV-verslaggevers vertelde vanaf zijn ziekbed. Wat hij op dat mo ment echt zei, kan volgens zijn medewerkers 'het, beste in de privé-sfeer worden gehouden'. Het verhaal demonstreert in elk geval dat zelfs in extreme situa ties de president goed ih de ga ten heeft wat zijn volk boeit. Sinds Menem in 1989 tot pre sident werd gekozen, heeft hij zich op het standpunt gesteld dat hij 'een project was voor de lange termijn'. Hij had tijd no dig, zo zei hij, voordat zijn eco nomische hervormingen vruch ten zouden afwerpen en hij be gon al snel met voorbereidingen om ook na de grondwettelijke zesjarige ambtstermijn aan de macht te blijven. Morgen bereikt hij in het ver wezenlijken van deze ambitie een belangrijke mijlpaal. Argen tinië moet 350 leden kiezen van een constitutionele vergadering die tot taak heeft de Grondwet van 1853 te hervormen. De be langrijkste taak wordt het wijzi gen van de bepaling dat het presidentschap slechts voor- de duur van één periode van zes De Argentijnse president Carlos Menem. foto afp daniel carcia jaar kan worden uitgeoefend. Een andere wijziging die is voorgesteld, is het creëren van de functie van premier. Dat brengt een deel van de macht terug naar het parlement en verlicht de werkdruk van de president. Het is niet de eerste keer dat de Argentijnse Grondwet wordt gewijzigd. Menems voorganger, Juan Domingo Peron, verander de hem in 1949 om zijn herver kiezing in 1952 mogelijk te ma ken. Maar zijn hervormingen werden ongedaan gemaakt door de generaals die hem op volgden. Menems economische beleid lijkt het tegenovergestelde van de verzorgingsstaat die de op richter van zijn Peronistische Partij voorstond. Veel aanhan gers van het Peronisme lijken zich daarom van hem af te wen den. Maar Menem blijft populair en heeft nieuwe aanhangers ge kregen uit op het eerste gezicht onwaarschijnlijke hoeken. De traditionele elite van Argentinië, die aanvankelijk hun neus op haalde voor zijn afkomst zijn vader was een Syrische immi grant en zijn ordinaire stijl, heeft nu bewondering voor hem omdat hij heeft gezorgd voor economische stabiliteit, iets dat onbekend is voor een hele ge neratie Argentijnen. „Ik heb het Peronisme altijd veracht", aldus Manuel de An- chora, lid van een van de oudste families van het land, een man die de militaire dictatuur als ambassadeur in Frankrijk heeft gediend. „Maar ik moet het Me nem nageven. Hij heeft dingen bereikt die wij tijdens het mili taire regime niet eens hadden durven proberen." Menem is op dit moment de enige Peronistische kandidaat. Hij heeft geen overtuigende ri vaal binnen zijn partij. De grondwettelijke hervormingen, die in augustus moeten zijn ge realiseerd, zullen daarom wel doorgaan. Veel geschillen met de oppositionele Radicale Partij (RP) zijn vorig jaar november tijdens overleg met de leider van de RP, Raul Alfonsin, al be sproken. Het belangrijkste re sultaat was een overeenkomst om de positie van de RP in het Opperste Gerechtshof te ver sterken. Dit om kritiek dat de gerechtelijke macht wel erg steunt op de Peronistische par tij te weerleggen. Menem mag hopen dat een tweede presidentstermijn niet lijkt op die van zijn voorganger. Juan Perons tweede termijn was teleurstellend. Hij werd be stookt door economische pro blemen, kreeg steeds minder steun en werd uiteindelijk opzij gezet door het leger. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET TOKYO TERRY MCCARTHY THE INDEPENDENT „Ziet u deze beer hier? Hij is gedood om dat iemand beweerde dat hij gevaarlijk was", zegt Tatsuo Kawasaki, terwijl hij zich over een foto buigt. „Weet u hoe gevaar lijk? Hij had in het bos aan de bast van een boom staan krabben." De foto toont vijf jagers, die trots hun geweer vasthouden, met aan hun voeten het lichaam van een Japanse zwarte beer. De bek van het dier is open en in de sneeuw heeft zich een rode vlek verspreid. De beer had geen enkele kans. De jagers, die Kawasaki wel kent, zijn beroeps en wo nen in de prefectuur Gifu in centraal-Ja- pan. Ze schoten de beer aan het einde van de winter, tijdens de winterslaap. „Gewoonlijk weten zij waar de beren overwinteren, sturen er honden heen en schieten de beer als hij slaperig tevoor schijn komt", aldus Kawasaki, docent mi lieukunde aan de universiteit van Gifu. De Japanse zwarte beer, of tsukinowagu- ma, is een bedreigde diersoort en interna tionaal als zodanig erkend. Naar schatting zijn er nog tienduizend over in Japan nog maar de helft van tien jaar geleden. In de Conventie over de Internationale Han del in Bedreigde Diersoorten (Cites) staat de Japanse zwarte beer genoepid in dat deel dat is gereserveerd voor die soorten die het meest met uitsterven worden be dreigd. Alle handel in de soorten die in dat deel worden genoemd, is verboden. Maar Cites bestrijkt alleen internationale handel. In Japan bestaat geen wet die de zwarte beer beschermt. Zij mogen door ja gers tijdens het jachtseizoen van 15 no vember tot 15 februari worden geschoten. En als de gouverneur van de prefectuur er van kan worden overtuigd dat de beer een bedreiging, of zelfs maar in potentie een bedreiging, betekent voor de mens, dan kan de beer het hele jaar door worden ge schoten. „Volgens de formele procedure moet de gouverneur jagers vragen een 'gevaarlijke' beer te doden. Maar in feite benaderen de jagers de gouverneur het eerst." De reden daarvoor, zo legt Kawasaki uit, is de gal van de beer: „Een gram beregal is net zó veel waard als een gram goud." „Het is een zeer vreemd systeemaldus Hisako Kiyono van de Japanse afdeling van de milieugroep Traffic. „De internationale handel van produkten van de zwarte beer is verboden, maar deze beer wordt niet be schermd door de Japanse binnenlandse wetgeving. En de regering doet geen on derzoek naar de aantallen zwarte beren die nog over zijn. Beregal wordt door de Japanners, Chine zen en Koreanen al lang gekoesterd als medicijn tegen long- en leverziekten en maagpijnen. Gedroogd en in poedervorm is het een veelgevraagd artikel in de tradi tionele apotheken, samen met hoorn van de neushoorn, tijgerpenis en verschillende soorten slangebloed. Maar net als met de neushoorn en de tijger, kan de aanvoer van beren niet aan de vraag voldoen. „Gifu bestond voor 84 procent uit bos en was vroeger de belangrijkste woonplaats van de zwarte beren", aldus Kawasaki, die eveneens president is van de Maatschappij voor Onderzoek naar Zoogdieren in Gifu en onlangs een boek heeft geschreven over het lot van de Japanse zwarte beer. „Maar door de ontbossing, de aanleg van wegen en golfbanen en door de voortdurende jacht door beroepsjagers, holt het aantal beren achteruit." Hij schat dat er nog maar zeshonderd zwarte beren over zijn in de bergen en wouden van Gifu. „Dat komt in de buurt van de gevarengrens: als dat veel minder wordt, zijn de beren niet meer in staat over zo'n grote afstand partners te vinden en zullen ze uitsterven." Op het zuidelijke eiland Kyushu zijn de zwarte beren al uitgestorven en op het kleinere eiland Shikoku zijn er nog maar vijf of zes. De enige manier waarop ze vol gens Kawasaki kunnen worden be schermd, is ze tot nationaal monument verklaren, net als de otter, de wilde kat en sommige hertesoorten. De zwarte beer, zo benadrukt Kawasaki, is geen gevaar voor de mens. Hij weegt ge middeld tachtig kilo en loopt in het bos eerder weg dan dat hij iemand zal aanval len. Anders dan zijn neef de bruine beer, die alleen nog voorkomt op het noordelijke ei land Hokkaido en verwant is aan de Ame rikaanse grizzly, eet de zwarte beer geen zoogdieren. Zijn dieet is voornamelijk ve getarisch wortels, stengels en noten aangevuld met wat insecten en zoetwater- krabben en, als hij het kan vinden, honing. „Dat is het enige wat waar is: ze zijn gek op honing", aldus Kawasaki. VERTALING:LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7