Ook in de States raadsels rond WK-kaartjes E-_ m ZATERDAG 9 APRIL 1994 m. 4 LEON KLEIN SCHIPHORST Er heerst een nerveuze bedrijvigheid op het kantoor van het WK- voetbal in het Citrus Bowl-stadion, Orlan do. Het aantal vaste krachten op de afde ling 'externe contacten' is nu nog 25, maar groeit binnenkort tot 225 medewerkers. In totaal zet Orlando deze zomer voor het wereld- toernooi zo'n 2000 mensen in. Belangrijk onderdeel van de drukte: het vraagstuk van de toe gangsbewijzen, Net als in Nederland... Maar de organisatie heeft goed nieuws voorde Oranje-supporters: 'Let op de advertenties'. Smetteloos wit overhemd. Boordje dicht, stropdas voor. Heeft ant woord op alle vragen, maar tuimelt uit zijn rol als het woord 'kaartjes' valt. „Iedereen be gint daarover", klinkt het wanhopig. Van de weeromstuit trekt hij een nieuw blikje Dieet Coke open. William C. Peeper (Bill voor zijn vrienden) is directeur van het Convention visitors Bu reau in Orlando. Zeg maar: de gastheer van de stad. Betaald door de lokale overheid en het plaatselijke bedrijfsleven. Belast met de opvang en betrokken bij het verblijf van de voetbalsupporters die in juni naar Florida zullen komen. En dat alles onder het motto Go For the Magie. Kon-ie maar toveren, dan was het pro bleem met de toegangsbewijzen in één keer opgelost. Ook hij weet dat zich bij de KNVB meer dan 50.000 liefhebbers hebben gemeld en er maar enkele duizenden voetbalfans blij gemaakt kunnen worden. Burgemeester Glenda E. Hood van Orlando was recent op werkbezoek in Nederland en heeft - eenmaal terug - Bill laten weten dat ze persoonlijk bij FIFA-baas dr Joao Havelange voor extra kaartjes zal pleiten. Joseph A. Mittiga, verantwoordelijk voor de publiciteit bij Peeper, wil het nog wel een keer uitleggen. Officieel zijn de wedstrijden uitverkocht. Hij weet ook wel dat dat onzin is. Het Citrus Bowl Stadium heeft zo'n zeven tigduizend zitplaatsen. Trek daar de vierdui zend supporters vanaf die een kaartje be machtigden via de officiële verkoop door de KNVB, en je houdt een leeg stadion over. Via de voetbalorganisaties zou 35 procent zijn afgezet, de rest is verkocht in de VS. Aan wie? Mittiga en Peeper zwijgen. „Het klinkt belachelijk, maar wij weten het niet. Spon sors? Handelaars? Het kan iedereen zijn. De verkoop is in blokken gegaan. Je moest pak ketten aanschaffen, nog voor bekend was wie waar zou spelen. Er zijn vermoedelijk nogal wat kopers die nu met die kaartjes in hun maag zitten en er vanaf willen. Ze terug stu ken naar de FIFA of ze in de aanbieding gooi en." Het antwoord moet maar bij de organisatie zelf vandaan komen. Jim Henderson is woordvoerder van het World Cup-toernooi in Orlando. Vriendelijke man. Oud-journalist en groot voetbalfan. „Vraag me niet waarom het met die kaartverkoop zo belachelijk geregeld is", roept hij spontaan. „Dat is een FIFA-be- slissing. Gebeurt allemaal vanuit Los Angeles. Wat de achterliggende gedachte is? Ik zou het niet weten." Maar hij heeft ook goed nieuws voor het legioen overzee: er komt een pu- blieksverkoop. „Eind april, begin mei. Telefo nisch. Je belt een centraal nummer, doet een bestelling en toetst het nummer van je cre ditkaart in om af te rekenen." Leuk. Maar kan dat ook vanuit Holland? „Nee, helaas. Je moet zorgen voor een vriendje in de States. Het is niet anders. De FIFA besliste dat; die heeft zo z'n eigen spel regels." Mogelijk dat de grote ticket-offices - waar ook kaarten voor andere sportevene menten en popconcerten verkrijgbaar zijn - nog worden ingeschakeld. Maar dat weet Jim niet zeker. „Raken we niet alles ifi de voor verkoop kwijt, dan gaan ook hier de loketten nog open. Maar ik zal geschokt zijn wanneer de wedstrijden van het Nederlands elftal geen vol stadion opleveren." Is Jim niet bang voor een levendige zwarte handel in kaarten? Hij doet geen moeite het tegen te spreken. Het zal er zeker van komen. Geen paniek Het Citrus Bowl stadion wordt normaal ge bruikt voor American Football, een eigentijd se variant op het rugby, waarbij de spelers gekleed gaan als moderne ridders. Het spel heeft iets van landjepik en punten worden gescoord door met de bal de achterlijn te passeren. Het terrein oogt als een slagveld, maar daar kunnen de football-spelers niks aan doen. Het seizoen in Orlando werd afge sloten met een motorcross en een avondje truck-trekken. Daardoor is de grasmat letter lijk omgeploegd. Jim doet daar niet paniekerig over. Tijd zat. De FIFA had het veld afgekeurd omdat het vanuit het midden naar alle kanten afliep. Was expres zo aangelegd, om het water na een tropisch regenbuitje te kunnen laten weglopen. Voetbal vraagt om een horizontaal speelterrein, dus is de boel afgegraven en - nadat drainage was aangelegd - afgevlakt. Die klus is bijna geklaard, en dan kan het graszaad erin. Over het veld rijden nu nog grote bulldo zers. Aan de kanten heeft het terrein meer weg van een duinlandschap dan van een voetbalveld. Aan de kop liggen grote hopen betonafval van stukken tribune die worden gerenoveerd. „Hier komt het perscentrum en daar in de catacomben bouwen we een op vangruimte waar spelers kunnen worden ge ïnterviewd. NBC en de sportkabel ISPN ver zorgen de TV-uitzendingen. Bij football zet ten we 17 camera's in. Voor soccer gaan ze 41 camera's gebruiken. Wordt echt waanzinnig. De wedstrijden gaan er zonder onderbreking voor reclame uit. Uniek voor de States. Het enige probleem is nu wanneer de TV-kijkers moeten gaan plassen..." Jim lacht. Hij oogt ontspannen. Orlando heeft alles onder con trole. Goede kans De grote betonnen bak van het stadion ligt als een hoefijzer om het veld. Buiten wordt honkbal gespeeld. Toeschouwers daar naar hun interesse voor het voetbal gevraagd. Vaag van gehoord. Ze maken zich drukker om de Final Four bij basketball en de voor jaarstraining van de professionele basebal- lers. Farrukh Quraishi, directeur World Cup Or lando, kent de verhalen uit Europa over het gebrek aan belangstelling bij Amerikanen voor voetbal. „Alles is betrekkelijk", zegt de bescheiden, in Iran geboren Quraishi. „Soccer is wèl de snelst groeiende sport in de States. Het gaat om een beperkt percentage, maar je praat wel over 15 miljoen mensen. Amerika is een groot land, weet je wel." Farrukh speelde zelf jaren als profvoetbal ler voor Tampa Bay Rowdies. „Tegen jongens als Suurbier, Cruijff en Neeskens. Ik ken Dick Advocaat als speler van Chicago. Leuk hem weer te ontmoeten. Jammer dat Cruijff niet komt? Persoonlijk vind ik dat de coach die het team naar toernooi brengt, het werk moet afmaken. Cruijff heeft uiteindelijk zijn eigen bedrijf toch boven het belang van het team geplaatst, anders was hij wel meegeko- De lokale toernooi-directeur hoopt dat meer Nederlanders (dan de vierduizend van nu) kans zien een kaartje te kopen „Ik advi seer ze ogen en oren open te houden. Er komt nog een gelegenheid. Let op de adver 'Oranje'-veld nu nog een puinhoop tenties." Diep in z'n hart ziet hij liever meer Amerikanen in het stadion. „Een gelegenheid bij uitstek om mijn favoriete sport te promo ten. Ik moet hier de basis leggen voor een nieuwe organisatie. Dit is voor mij een bui tenkans." De Oranje-supporters die op de bonnefooi naar Florida reizen en de officiële reisaanbie- dingen negeren, hebben dus een goede kans het toernooi bij te kunnen wonen. Ze zijn in ieder geval goedkoper uit. De tribunekaartjes voor de eerste wedstrijden kosten 25,45 of 65 dollar. De bedragen die de erkende WK-toer- operators berekenen, beginnen (inclusief vliegen en hotel) bij minimaal drieduizend gulden. „Schandalige prijzen", zegt Arthur H. Ne- senberend zonder aarzeling. De Nederlandse zakenman woont in Florida. Komt uit het Gooi. Maakte een fortuin in verzekeringen en kocht recent een fabriekje voor de produktie van 'verwijsbordjes' in de States. „Reken maar uit. Voor 65 dollar zit je in het Holiday Inn van Orlando, vlakbij Disney. Kamerprijs wel te verstaan. De bedden zijn zo breed, dat je er wel met z'n vieren in kunt overnachten. Ga je de stad uit dan ben je voor 25 tot 30 dollar klaar. Vliegen kost dik duizend piek. Als je zelf je reis regelt hou je dus heel wat geld over voor een biertje." De opvang van supporters is geen enkel probleem. Orlando is wel wat gewend, met zo'n slordige drie miljoen buitenlandse be zoekers per jaar. Er staan meer hotels dan in New York en de kamercapaciteit is inmiddels opgeschroefd tot ruim 80.000. „Laat ze maar komen", roept Bill Peeper.dapper. „Maar we willen wel graag weten waar ze zitten." Er is inmiddels een lijst met hotels voor voetbal fans. Daarvandaan zullen shuttlebussen naar de stad en het stadion rijden. Voorbereiding Bang voor ongeregeldheden zijn ze in Orlan do niet. „We besteden veel tijd en geld aan de voorbereiding. Proberen te begrijpen wat het voetbal voor Nederland betekent. Er is contact met de politie en daar hebben we veel van kunnen leren." Mittiga: „Het gaat vaak om onverwachte dingen. Zo willen Nederlandse fans in balo righeid nog wel eens een arm om de schou der van een politieman leggen. Zo'n oom agent-benadering wordt hier normaal ge sproken niet gepikt." De heren reppen over het in kaart brengen van de cultuur-verschil len. Echte problemen worden niet verwacht. Voor de relschoppers is Florida te ver weg, dus onbetaalbaar. En van wat luidruchtige Oranje-gekte raken ze niet in de war. Toch zal het legioen zich moeten aanpassen. Zo is het in Florida streng verboden dat jongeren onder de 21 jaar alcohol nuttigen. Wie als een teenager oogt en een pilsje drinkt, zal onver biddelijk om een identiteitskaart worden ge vraagd. Op overtreding van het drankverbod staan hoge boetes. Met drugs zijn ze nog strenger. Ze kennen in Orlando het tolerante beleid van de Ne derlandse overheid als het om soft-drugs gaat, maar op enige soepelheid ten aanzien Van de supporters hoeft niemand te rekenen. „Ze komen hier en het gaat om onze wet ten", klinkt het streng. Peeper hoopt dat die aanpak niet zal worden uitgelegd als ongast vrijheid, want ze zijn blij met Oranje. Met de lokale horeca wordt gesproken over het inrichten van speciale voetbal-cafés, w op TV-schermen naar andere wedstrijden keken kan worden. Op straat komen grote terrassen. Peeper weet dat de fans graai, elkaar een feessie bouwen. Ook in Church street, het uitgaanscentrum in Orlando, dereen welkom. In dit nostalgisch ingerichte buurtje wordt de cancan op de bar gedanst en is veel beschaafde jazz te horen. Niet de lokatie bij uitstek voor een uitgelaten menig te of een massa die een plek zoekt om het verdriet weg te spoelen. De omgeving van het voetbalstadion ziet er evenmin uit als een gebied om de bloemetjes buiten te zetten. Een stoffige verzameling povere houten huizen, zo uit het decor van Porgy en Bess. Langs de hoofdstraten veel dichte pakhuizen met teksten als Nude en Girls. Hier en daar een morsige eettent en veel autoverkopers met opzichtige wagens. Een bezoek aan de buurt, lijkt even riskant als het met de hand voeren van de aligators in Gatorland. Veiligheid Peeper benadrukt dat niemand zich zorgen hoeft te maken over de veiligheid. Een spe ciale brochure moet afrekenen met de voor oordelen. Mythé: de misdrijven tegen toeris ten in Florida neemt epidemische vormen aan. Werkelijkheid: In 1992 werden 4.761 misdrijven geturfd op 13.2 miljoen vreemde lingen; nog geen 0.04 procent. En tot bezoe kers worden ook personeel van luchtvaart maatschappijen en buitenlandse werkne mers gerekend. De folder staat vol met dit soort geruststellend taalgebruik. De vele publiciteit rond het beroven van toeristen zou een vertekend beeld geven. Meestal gaat het om buitenlanders die in Flo rida wonen. Relativeren dus, maar toch. Sinds de roofmoord op een Engels echtpaar vorig jaar op een parkeerplaats langs de snel weg, wordt er permanent en opzichtig gepa trouilleerd. De sheriff van Winter Park, een soort Bloemendaal vlakbij Orlando, probeert munt te slaan uit het WK en heeft een extra budget gevraagd voor helmen en automati sche geweren. Wèl maakt Peeper zich zorgen over slacht offers van een ander fenomeen: de zon. De koperen ploert, die meedogenloos zal schij nen in het onoverdekte stadion. Een paraplu mag niet mee naar binnen, dus de bezoekers zullen zich er op moeten kleden. Petje óp, sunblock in het gezicht. „Onderschat dit niet. Je kunt er heel ziek van worden. Bier drinken maakt het alleen maar erger en wie in z'n blote lijf gaat zitten, vraagt om grote proble men." In het stadion zal een EHBO-post wor den ingericht voor de opvang van oververhit te supporters. Wordt Oranje nummer 1 in de poule dan blijft het ook voor de volgende wedstrijd in Orlando. World Cup directeur Farrukh heeft gedroomd van een achtste finale tussen Italië en Nederland. In zijn stadion. Nederland mag dan winnen. Want tenslotte is Florida een Orange County. Infonummers in de States Voor meer informatie over de WorldCup USA 94 in Orlando kan worden gebeld met verschillenden Voor het WK-infopakket en algemene informatie over Orlando: 00.1.800.551.0181of 00.1.407.363.5871 Voor kaartjes van de wedstrijden die Oranje speelt in Orlando: 00.1.407.649.9287. Voor de lijst met WK-hotels in Orlando: 00.1.310.277.1994. Bill Peeper, gastheer van de supporters. „Waar de kaarten naar toe zijn gegaan? Het klinkt belachelijk, maar: wij weten het niet..." Farrukh Quraishi, directeur World Cup Orlando. „Let op de advertenties." Orlando kweekt 'Oranje'-stemming. Bussen zijn beschilderd met typische Holland-produkten als molens, klompen, en natuurlijk: tulpen. Het veld waarop het Nederlands elftal over tien weken in Orlando moet spelen. Het 'Citrus Bowl' is op dit moment meer puinbak en duinlandschap dan voetbalstadion, fows »leon klein schiphorst

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 37