Over bounty-eilanden en snorkelparadijzen Toerisme Meer toeristen naar Jersey ZATERDAG 9 APRIL1994 REDACTIE ROB V REISBERICHTEN Kortweg Engeland Gjelt de Graaf schreef Kortweg Engeland, een gids met honderden tips voor een weekendje weg in Engeland. In 80 pagina's wordt een overzicht gegeven van onder meer de veerdiensten, overnachtingsmoge lijkheden en bezienswaardigheden in het Verenigd Koninkrijk. Verder bevat Kortweg Engeland een aantal bonnen waarmee kor ting kan worden bedongen bij meer dan 115 attracties. De brochure is per briefkaart op te vragen bij: het Brits Toeristenbureau, Stadhouderskade 2,1054 ES Amsterdam. Pannekoeken Wie van pannekoeken houdt, zit in Gelder land gebakken. Bijna dertig typisch Gelder se pannenkoekenhuizen staan uitgebreid beschreven in de gids 'Pannekoeken eten in Gelderland' die zojuist verscheen. De gese lecteerde restaurants vallen vooral op door de sfeer. Enkele zijn gevestigd in voormali ge boerderijen en herbergen. Het gidsje is gratis verkrijgbaar bij alle WV-kantoren in Gelderland en de grotere VW's in de rest van Nederland. Viskaart Overijssel t Overijssel zijn volgens de provinciale VW zó bekend om hun won derbaarlijke visvangsten dat zelfs drommen Engelse en Duitse hengelaars naar het ge bied komen. Veel besproken zijn vooral de vangsten van grote karpers in het Twente kanaal en van brasem en snoekbaars in de IJssel. Ook de Vecht trekt veel hengelaars. Daar wordt op de sterke winde gevist. En Noordwest Overijssel schijnt vermaard te zijn om z'n vangsten van witvis, snoek en snoekbaars. Die, en tal van andere uitgele zen visstekjes staan vermeld op de nieuwe Viskaart Overijssel die in een oplage van 60.000 exemplaren is verschenen. De full colour kaart geeft ook informatie over on der meer verhuur van visbootjes, vispapie- ren, hengelsportverenigirigen en verant woord omgaan met het milieu. De kaart kost 4,50 en is onder andere verkrijgbaar bij de VW's. Info: 033 - 634 924. Amfibievoertuigen De verkeerstuin in het Autotron. foto pr In het Autotron Rosmalen kunnen bezoe kers nu ook een tochtje maken met een amfibievoertuig. Er staan veertien vehikels klaar, die plaats bieden aan vier passagiers. Zoals de naam al belooft, 'rijden' de door elektromotoren aangedreven karretjes zo wel op de weg als het water. Ander nieuws is de verdere uitbreiding van de tentoon stelling in het museumgebouw. De exposi tie geeft een beeld van de ontwikkeling van de auto-industrie sinds Karl Benz in 1885 de eerste 'bolide' ontwierp. Info: Autotron, telefoon 04192 - 190 50. Nieuw veer tussen Denia en Ibiza Half maart is tussen het Spaanse Denia (bij Benidorm) en Ibiza een nieuwe veerdienst geopend. Er varen twee schepen op de lijn: een snelboot met een capaciteit voor 180 passagiers en een 'ferry' die plaats biedt aan 250 personen en 60 auto's. De twee sche pen zullen ook Formentera aandoen. De ei genaar van de rederij hoopt met de dienst vooral dagjesmensen aan te trekken. Voor die categorie ook is de speciale snelboot in gezet. Per trein dwars door Australië Reisorganisatie Incento, in Nederland on der meer vertegenwoordiger van de Ameri kaanse spoorwegmaatschappij Am track, verkoop nu ook tickets voor Australische bedrijven als Australian National, Westrail en Queensland Railways. Deze bedrijven exploiteren onder meer beroemde lijnen als de Indian Pacific (van Sidney via de Nullar- bor Plain naar Perth aan de Indische Oce aan), The Ghan (van Adelaide aan de zuid kust, naar Alice Springs in het hart van Australië) en de Queenslander (Brisbane- Cairns langs de zonnekust van Australië). Met de Austrailpas kan gebruik worden ge maakt van alle treinen die 'down under' rij den. Wie bovendien gebruik wil maken van de bussen van Australian Coachlines, kan kiezen voor een Kangaroo Road 'n Rail Pass. Info: het ANVR Reisbureau of Incento in Bussum, telefoon 02159 - 4 85 86. Hotels zijn ■nKHT - 1 -fJi r nauwelijks. Wel kan er voor een paar gulden worden overnacht in guest-houses foto edwin struis Noord-Sulawesi gaat 'toerisme-gevecht' aan met 'supertrio' Sumatra/Java/Bali MANADO EDWIN STRUIS Trans Sulawesi Highway. Klinkt goed, dat zeker, maar het is duidelijk te veel eer voor de anderhalfbaansweg die zich door Sula wesi slingert. Maar hij bestaat voornamelijk uit asfalt en hij verbindt dorpen en steden met elkaar, dus dat is mooi meegenomen. De wereldreis van toen van Ujung Pan- dang in het uiterste zuiden naar Manado in het noorden kan nu geklaard worden binnen een week. Althans als het weer een beetje meewerkt. In de regentijd kan de 1500 kilometer lange 'snelweg' beter per boot bedwongen worden. Maar in de provincie Noord-Sulawesi, één van de vier provincies die Sulawesi telt, is de bevolking maar wat blij met de Highway. Het is weer een stap verder in het proces dat moet leiden tot de totale ontsluiting van de provincie. Het steekt de Minahasers, de bewoners van de streek rond Manado, dat de meeste buitenlanders niet verder komen dan het toeristische 'supertrio' Sumatra-Ja- va-Bali. En de gasten die Sulawesi wèl aan doen, komen veelal niet verder dan het ge bied rond Ujung Pandang, de hoofdstad van dat vreemd gevormde eiland in de Indonesische archipel, dat vroeger Celebes heette. Vergeleken met de miljoenenstad Ujung Pandang, straalt Manado, de hoofd stad van de provincie Noord-Sulawesi, een maagdelijke rust uit. De stad die 250.000 in woners telt, heeft de toerist dan ook weinig te bieden. De stranden en de haven zijn dichtgeslibt, in het centrum trekken vooral de pompeuze standbeelden de aandacht. De grootste toeristische attractie in Manado is de toerist zelf. Het 'Hallo mister' is niet van de lucht. Handen worden onge vraagd maar wel hartelijk geschud. En als de Manadonezen merken dat je uit Be- landa (Nederland) komt, kan je al helemaal niet meer stuk. Alsof er niet zoiets geweest is als 400 jaar onderdrukking. Vleermuis en rat Het goedkoopste en tegelijk spectaculairste vervoermiddel is de mikrolet, een onbe doeld uitstekend geventileerd blauw busje dat het straatbeeld van Manado beheerst. Met drie mikroletjes-rijen dik de bocht door is eerder regel dan uitzondering. Het vehi kel biedt officieel plaats aan acht personen, maar voor het dubbele aantal, meestal aan gevuld met levende etenswaar, draait de chauffeur zijn hand niet om. Voor een kwartje kan je heel Manado door en het woordje 'stop' wordt subiet gevolgd met een trap op de rem tot groot genoegen van het achteropkomende verkeer. De eetgewoontes van de Manadonezen zijn ook al heel apart. De liefhebber van uit heemse gerechten komt in Manado volledig aan zijn trekken. Als de menukaart paniki, rintek tuuuken tikus vermeldt, ben je verze kerd van gerechten waar respectievelijk vleermuis, hond en veldrat in verwerkt zijn. Echte delicatessen voor de fijnproever, hoe wel de ingewanden daar weer heel anders overdenken. Het winkelen in Manado is een vermoeien de bezigheid. Twee seconden je pas inhou den in de nabijheid van een toko kan fataal zijn. De uitbaters beschouwen dat als het sein dat er onderhandeld kan worden. Er wordt een stoel neergezet waarna een keur van produkten langskomt. Op deze manier kan een uurtje winkelen makkelijk uitgroei en tot een transpiratie-rijk dagje shoppen. Manado moet het duidelijk hebben van zijn omgeving. Van het eilandje Bunaken bij voorbeeld. Gelegen op enkele mijlen bui tengaats van Manado in.de Sulawesi-zee. En omringd door een rif die door ervaren duikers omschreven wordt als 'een van de mooiste ter wereld.' Het zeewater is kristal helder en heeft een constante temperatuur van dertig graden. Op heldere dagen is het Niet ver van de 1500 kilometer lange Trans Sulawesi Highway. foto edwin struis mogelijk om dertig meter diep te kijken. Het 'snorkel-paradijs' is ook voor de niet- zwemmers te bekijken via een zogenaamde 'glasbodem-boot'. Het uitzicht is adembe nemend. Het eiland zelf is ook de moeite waard. Het lijkt met zijn kokospalmen en zijn hagelwit te stranden zo te zijn weggelopen uit een Bounty-reclame. De 3.500 bewoners hou den zich voornamelijk bezig met vissen. Om het eiland zo veel mogelijk in de oor spronkelijke staat te houden, is er een bouwverbod uitgevaardigd. Hotels zijn er dus niet, er kan wel overnacht worden in zogenaamde guest-houses, voor een paar gulden per nacht. Het enige vier-sterrenhotel dat Manado be zit, het Manado Beach hotel, staat achttien kilometer buiten het centrum aan de Trans Sulawesi Highway. Een hotel met alles erop en eraan. In de lounge speelt een authen tiek orkestje, er zijn tennisbanen, zwemba den, winkels, een fitness-room, een sauna; slechts aan één ding ontbreekt het: toeris ten. Naar schatting 400 man personeel loopt elkaar dagelijks voor de voeten in hun zoektocht naar die ene gast die wat wil vra gen of bestellen. Het gebrek aan belangstelling kan heel goed te maken hebben met de voor Indo nesische begrippen exorbitant hoge kamer- prijzen. Daar waar een paar kilometer ver- i hotelkamer tussen de tien en twintig gulden moet opbrengen, schroomt het Manado Beach Hotel niet om voor een standaard-kamer 150 gulden per nacht in rekening te brengen. De prijzen van de suites lopen uiteen van 225 gulden (junior) tot 1000 gulden (presidential). Maar het Manado Beach hotel krijgt bin nenkort concurrentie. Nog dit jaar wordt in Lukapang, in het uiterste noord-oosten van het eiland, een begin gemaakt met de bouw het Paradise Hotel Resort. Compleet met twee hotels (een met vier en een met drie sterren), een golfbaan, een drijvend restaurant, een vissershaven en omringd door fraaie kilometerslange stranden. De eerste koraalriffen liggen al op dertig meter uit de kust. Het Resort zal in totaal 450 hec tare grond in beslag nemen. Door deze nieuwe voorzieningen hopen de autoriteiten in Manado meer toeristen te trekken dan de afgelopen jaren. Vorig jaar kwamen er rond de 15.000 toeristen naar noord-Sulawesi. Koplopers zijn nog steeds de Japanners, met Nederland als goede tweede nog voor de Amerikanen en de Duitsers. Ze blijven gemiddeld een dag of tien, duikers blijven drie weken. De plaatse lijke autoriteiten verwachten voor dit jaar een groei van dertig procent. Om deze te verwachten toeristenstroom in goede banen te leiden, zal het Sam Ratulin- gi-vliegveld van Manado ingrijpend worden verbouwd. Dat heeft ook te maken met de aanvraag die de vier binnenlandse vlieg tuigmaatschappijen (Garuda, Sempati, Merpati en Buraq) hebben lopen voor een rechtstreekse vlucht Singapore-Manado. Nu moeten toeristen nog steeds de tijdro vende omweg via Jakarta 'bewandelen'. Als die toestemming er komt, zal de start- en landingsbaan zowel verzwaard als verlengd moeten worden om de grotere toestellen veilig binnen te loodsen. In '96 moet de ver bouwing klaar zijn. REISBOEKEN Onderweg naar Compostella, El mar Wan- delgidsen.Uitgeverij Elmar, prijs 24,50. Het zal na het herdenkingsjaar 1993 onge twijfeld wat stiller worden op de wegen naar Santiago de Compostella in Noord- Spanje. Pelgrims echter, die via de klassieke route (Le Puy-Compostella) in alle rust naar het graf van Jacobus willen wandelen, kun nen die hoop beter voor goed opgeven. De kans dat ze hun neus stoten bij volle hotels is niettemin aanzienlijk geringer dan vorig jaar. Misschien dat 'Onderweg naar Com postella' ze bij het vinden van logies enigszins kan helpen. De auteur verschaft de wandelaar zo'n 75 adressen van 'refu- gios' (soms met telefoonnummer) waar het moede hoofd voor weinig geld te ruste kan worden gelegd. Ook geeft hij een etappe-in deling en beschrijft hij de route op heldere wijze zonder te vervallen in het bekende gortdroge wandelaars-stijltje. De schrijver heeft een duidelijke voorkeur voor de na tuur, maar gaat niet voorbij aan kathedra len, kerken, kloosters en andere beziens waardigheden. Arizona en New Mexico, Insight Guides. Uitgeverij Cambium, prijs 45,00. De Insight Gidsen behoren zonder enige twijfel tot de beste reisboeken die er mo menteel in de winkel liggen. Als het al niet de beste zijn. Sinds enige jaren verschijnen er steeds meer Nederlandse vertalingen van de Engelse reeks, die al meer dan honderd delen beslaat. Arizona/New Mexico is snel geteld het vijftiende. De boeken worden samengesteld door een team van journalisten, schrijvers en fotografen dat het beschreven gebied door en door kent. De uitvoering van de deeltjes grenst aan het perfecte. Arizona/New Mexico vormt op die regel geen uitzondering. Voor deze gids te kende een ploeg van tien mensen. Het boek verschaft de gebruiker uitgebreide reisinfor matie (in een apart katem), veel tips, schit terende foto's en door middel van gek- adreerde hoofdstukjes een schat aan achtergrondinformatie. De kwaliteit van de plattegronden blijft iets achter, maar is toe reikend. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Met supertruck in 100 dagen naar Kaapstad Bernd Michael Schötz blijft met zijn excen trieke ideeën de aandacht trekken in de Ne derlandse reiswereld. Trok hij vorig jaar nog met de OAD-Jumbocamper van Amster dam naar Peking, dit jaar onderneemt hij in eigen beheer BMS Travellers De Grote Trek: met een supertruck in 100 dagen van Amsterdam naar Kaapstad, een tocht van 14.000 kilometer. De maximaal 24 avontu riers die de volledige reis meemaken, moe ten twintig mille neertellen. Dat is zo'n tweehonderd gulden per dag. De Supertruck-met-aanhanger, die dient als slaapwagen, is een omgebouwde mili taire MAN-truck. De 320 pk motor drijft acht wielen aan. De voor alle terreinen ge schikte combinatie is ruim achttien meter lang, rijdt één op twee en heeft voor elke dagrit 1.200 liter diesel aan boord. Het kon vooi vertrekt op 4 september 1994. Twaalf passagiers volgen het volledige traject, via Griekenland, Ethiopië, Kenia, Tanzania, Botswana en Namibië naar Kaapstad, waar de tocht op 24 december eindigt. De twaalf andere reizigers kunnen delen van de route meerijden. Opstapplaatsen zijn Cairo, Addis Abeba, Nairobi en Harare. Een dag na aan komst in Kaapstad gaat het huiswaarts per vliegtuig. Kritiek op de alternatieve reisvorm, die nadelige effecten op het milieu zou kunnen hebben, wijst Schötz van de hand. „We zul len nooit de natuur vernielen met onze truck. De reis heeft ook goede nevendoe len." Onderweg boren de avonturiers twee waterputten in Ethiopië. Ook hoopt BMS Travellers met de winst een deel van een ziekenhuis in Ethiopië te financieren. Schötz zelf legt uit eigen zak een gulden per kilometer bij. Het aantal Nederlandse toeristen dat Jersey bezoekt is vorig jaar toegenomen tot 7.10QL In 1992 waren dat er nog maar 4.800. Peter Duquemin van het Jersey Tourism ver wacht voor dit jaar een verdere stijging. On danks het feit dat ook de stroom bezoekers uit andere landen steeds groter wordt, denkt men er op het Kanaaleiland niet aan de hoeveelheid bedden (22.000) te vergro ten. Dit om de kwaliteit van de accommo- datie te waarborgen. Wel zal er een nieuwé golfbaan worden aangelegd en is er begon nen aan de bouw van een grotere jachtha ven. Tussen St. Malo (Frankrijk) en lersey (St. Heiier) is een nieuw veer geopend. Het snelle schip dat de dienst onderhoudt, biedt plaats aan 400 passagiers en 45 auto's. De oversteek wordt afgelegd in 70 minuten. Meer info: lersey Tourism in Weesp, tele foon 02940 - 1 92 72.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27