Irene Eijs kijkt verder dan de Skiffhead J0 Aan de kant gezet als een pedaalemmer Sport Oegstgeest schaakt competitie rustig uit ZATERDAG 9 APRIL 1994 JllAI Irene Eijs heeft in de training geen gas teruggenomen. Aan de Skiffhead die morgen wordt gevaren, heeft de Leidse roeister haar hart niet verpand. De lange bochtige wedstrijd ligt haar nu eenmaal niet zo, al moet zij toege ven dat de skiff-wedstrijd in Amsterdam uniek is in zijn soort. ,,Maar een goede prestatie tijdens de Skiffliead zegt nog niets over de rest van het roeiseizoen." a brouwer de koning De 27-jarige biologe probeert het bijzondere aan de roeiwed- strijd uit te leggen door een ver gelijking te maken met de wie lersport. „Wedstrijden met kas seien staan daar ook op zich zelf. Die verlopen vaak heel an ders dan andere wielerkoersen. Als ik morgen net als vorig jaar zesde word, is er nog geen man overboord. Stel dat ik de Skiff head win, dan zegt dat hoog stens iets over mijn stuurkunst. In de regel ben ik niet zo'n goe de 'chauffeur'. Bovendien is mijn uitgangspositie niet ideaal, omdat de eindklassering van vorig jaar de startvolgorde be paalt. Ik hoop op een plaats in de top drie." Eijs, dat mag duidelijk zijn, kijkt verder dan de Skiffhead. In tegenstelling tot veel van haar concurrenten van morgen is Eijs het als skiff-specialist ge wend om alleen in een boot te zitten. „Dat vereist een bepaal de instelling. Je hebt niemand om op terug te vallen. Alleen roeien gaat mij goed af, maar de tijdelijke overstap naar de dub- beltwee verliep vorig seizoen boven verwachting. Met Eeke van Nes klikte het goed. Bij zo'n combinatie moeten beide par tijen wat water bij de wijn doen. Dit jaar wil ik het precies eender aanpakken. Ik zie wel hoe ver ik in de skiff kom. Als het zo uit komt stap ik zo weer over naar dedubbeltwee." Vorig jaar deed Eijs dat, om dat zij op die manier dacht met Van Nes grotere medaillekan sen te hebben op de wereld kampioenschappen in Roudni- ce dan in haar eentje. De com binatie werd vierde. „Op de Olympische Spelen van Bar celona werd ik in 1992 achtste, dus ik kom steeds dichter in de buurt van eremetaal. Ik heb mijn zinnen nu al gezet op een medaille in Atlanta." Om haar sportieve hoofddoel te bereiken traint Eijs dertien keer per week. Doordeweeks vóór en na haar werk als AIO (assistent in opleiding). „Zon dag is mijn rustdag, dan train ik maar één keer. De combinatie tussen werk en sport bevalt mij goed, al besef ik dat ik allebei niet zo goed kan doen als ik ei genlijk zou willen. Ik streef wat mijn werk betreft wel naar pro motie, maar een volledige werk week zit er voor mij niet in. En drie keer per dag roeien, zoals de Canadezen dat doen, is voor mij ook niet haalbaar." „Ik moet er trouwens niet aan denken, dat ik de hele dag al leen maar met roeien bezig zou zijn. Voor mij blijft het een hob by. De afwisseling tussen werk en sport bevalt mij prima. Als sporter met een baan word je gedwongen je tijd efficiënt in te delen. Voor ik wedstrijden ging roeien, was ik een feestvierder. Ik deed alleen aan fuifroeien. Wel had ik vroeger veel gesport. Maar nooit zo gedisciplineerd als ik het nu doe." De omschakeling naar een strak levensritme verliep rim pelloos. „Al moet ik alle zeilen bijzetten om het schema draai end te houden. Maar ik deel mijn dagen zo in, dat alles goed op elkaar aansluit. Zo train ik 's ochtends van half acht tot ne gen uur, als er nog geen plezier- vaart is, vaak pittig. De rest van de dag hoef ik gelukkig weinig fysieke arbeid te verrichten. Wel ben ik de rest van de ochtend heel helder, waardoor denkwerk mij goed afgaat, 's Middags ver richt ik werkzaamheden die minder concentratie vergen. En dan heb ik mijn tweede, meestal minder zware, training van half zes tot acht uur nog voor de boeg." Gevoegd bij het koken, was sen en slapen schiet er in huize Eijs weinig tijd over voor vertier. „Dat heb ik zelf in de hand. Als ik elke avond afspraken maak, kom ik in de knel. Dat doe ik dus niet meer. 'Socializen' doe ik veel minder dan voorheen. Maar mijn omgeving weet wat de oorzaak daarvan is. Verder heb ik jammergenoeg weinig tijd om met een boekje op de bank te zitten. Spontane initia tieven, zoals een weekend naar Parijs, ontplooi ik ook meer." Tegenover die minpuntjes staat het grote voordeel dat de ambitieuze roeister alle faciltei- ten voor het grijpen heeft. Wa ter naast de deur („Als ik elke dag op de Amsterdamse Bos baan moest trainen, zou ik krankjorem worden") en de Lei- derdorpse Njord-trainer op roepafstand. „Met trainers heb ik altijd geboft. Toen ik nog niet zo goed was, heeft Mildred Boon mij uitstekend begeleid. Nu heb ik te maken met inter nationale toptrainers. Behalve met Andreas Leicht- fuss (uit de voormalige Oost- duitse roeischool) heeft zij pe riodiek te maken met de nieijwe bondscoach Kris Korzeniowski. „Hij hanteert de Amerikaanse methode: streng maar duidelijk selecteren. Ik kan mij daarin vinden. Mocht ik niet aan de se lectie-eisen voldoen, dan heb ik op belangrijke wedstrijden niets te zoeken." Achter een verkeerde plan ning zal Eijs zich nooit ver schuilen. „Door mijn ervaring slaag ik er steeds beter in om op belangrijke momenten te pie ken. De Skiffhead geldt niet als selectie-wedstrijd, de Randstad regatta wel. Dan moet ik er staan." Irene Eijs: „Zondag is mijn rustdag, dan train ik FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden «ruud dobbelaar schaakmedewerker In de slotronde van de Leidse schaakcompetitie hield in de promotieklasse Oegstgeest 1 met een 51/2-21/2 overwinning nummer voorlaatst Philidor 3 op de degradatiewip. Achter de nummer drie in de eindrang schikking verzekerde Alphen 1 zich met een geruisloze 2-6 ze ge op LSG 5 van de vierde plaats. Terwijl de reserves van Oegstgeest in de eerste klasse A reeds op de titel beslag hadden gelegd, stelde Voorschoten 3 deze met een 4-4 gelijkspel te gen rivaal Alphen 2 in 1B veilig. Door het verlies tegen het voor de titel uitgeschakelde Oegstgeest 1 is het lot van Phili dor 3 is nu afhankelijk van de ontwikkelingen bij de Leidse teams in de derde klasse van de landelijke competitie. De kans op een goede afloop is inmid dels groot. In IA had de oppermachtige kampioen Oegstgeest 2 enige moeite met de reserves van AAS, om tenslotte de eer toch met een krappe 31/2-41/2 te redden. Het Zoeterwoudse Paardekracht won het degrada tieduel tegen Voorschoten 4 Wereldrecord snelwandelen De Chinees Pu Lingtang heeft bij nationale wedstrijden in Pe king het wereldrecord 20 kilo meter snelwandelen verbeterd. De 23-jarige atleet bracht het op 1 uur 18 minuten en 3 secon den. Het oude wereldrecord stond met L 18.13 op naam van de Tsjech Pavol Blazek op 16 september 1990 in Hildesheim (Duitsland). -let met een alleszeggende 8:0.'^ee Voorschoten 3 had in 1B tijdens/ine de zesde ronde rivaal Alphen l^è door verlies tegen Utile Dulci innej feite al zien afhaken. Een 61/2- 11/2 winst in het onderlinge dó- .F el kon de Alphenaren echter als-rtiji nog in het kampioenszadel hel-rie? pen. Zover lieten de Voorscho-7er tenaren het uiteraard niet kom men. Met een 4-4 gelijkspel rea- liseerden zij dat, waarin de;r e' clubgenoten van het tweede in IA in waren gefaald: Een brood nodige overstap naar de promo-il2§! tieklasse. )e v In 2A stelde Alphen 3 de titél10rs' met een 21/2-51/2 tegen het"1?1 Witte Paard veilig. Het supefi- *]c eure LSG 6 bevestigde in 2B metja een 3-5 bij De Toren uit Stömp:'0™; wijk de reeds behaalde titel! Éènf^ 61/2-11/2 overwinning op Da- .8' niël Noteboom 3 betekende in'?? 2C het kampioenschap voor de!' 'ei reserves van De Zwarte Pion. fieri erd i ■'iTiim'iMiivi'iuMiiri.iiaiijsb 1 06-350.350.00 hi 06 350.350.11 He 0 06-350.350.03ie! 06-35o!350.Q7", "r 06-350.350.15™ VOETBALLIJN Talentvolle kunstzwemster in de clinch met bond i tiiciiivuiLc Kuridi&vVctriisiei iri ut. liuilu uici uunu IPORTPARK "KIKKERPOLDER ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UUR EERSTE KLASSE UVS-ZWIJNDRECHT middenbeemster karel jansen gpd-i Ze dacht er afstand van te heb ben genomen. Maar vorige week overkwam het haar weer. Belde er een vriendin uit Enge land die vroeg hoe het ging. En weer vertelde ze haar verhaal, voor de zoveelste keer. Diezelf de nacht schoot ze huilend wakker. Raasde alles onbarm hartig door haar hoofd; ze voel de zich alleen en onbegrepen. Marjolijn Both, Neerlands meest getalenteerde kunst zwemster wilde slechts haar trainingsuren opschroeven om beter te worden. Inmiddels heeft ze er voorlopig de brui aan gegeven. Aangetast door stress verschijnselen, achterklap en vooral tegenwerking van men sen die ze enkele maanden eer der nog blindelings vertrouwde. „Als ik thuis de muziek op de radio hoor, voer ik als in een soort van trance mijn oefening uit. In de kamer! Dan weet je: het zit diep, heel erg diep." Feit is dat de 38-voudig natio naal kampioene dit seizoen niet meer in actie zal komen. Dat zal even wennen zijn, want de afge lopen zes jaar werd Marjolijn Both zonder onderbreking eer ste op alle NK-onderdelen (solo, duet, groep en techniek). Dit weekeinde ontbreekt ze op 'de nationale', zoals ze ook deze zo mer de wereldkampioenschap pen in Rome aan zich voorbij zal laten gaan. Bezeten was en is ze van het kunstzwemmen. Dat zal ook nooit verdwijnen. Het zit 'm in de combinatie, 'zwemmen, lenigheid, kracht, ballet en muziek'. Maar haar ogen zijn inmiddels wel ge opend. „Ik ben als een pedaal emmer aan de kant gezet. Dat kost even tijd om te verwer ken." Marjolijn Both werd 38 maal nationaal kampioen, dit weekeinde ontbreekt ze op de Nederlandse kampioen schappen. FOTO CPD Haar verzoek leek zo logisch, vlak na de EK van vorig jaar in Sheffield. Ze was op elk onder deel vijfde geworden en vreesde voor een succesvol vervolg van haar carrière. „Bij een WK schuiven er zeker vier tot vijf landen tussen. Dat gat was te groot voor me. Ik wilde investe ren." En dus nam ze contact op met de bond met het verzoek om meer trainingsuren. Als Analiste bij de Spelen van Barcelona kon ze op een extra uitkering van NOC*NSF reke nen. Geld was het probleem dus niet. Zelf gaf ze te kennen in de aanloop naar de WK haar studie een jaar lang op een laag pitje te willen zetten. „Als je nu goed bent in je sport, moet je het er ook nu uithalen." Ze mikte op zo'n zes uur extra onderricht van bondscoach Heather Johns ton, dat zou haar totaal op 26 uur brengen. Nog niet echt im ponerend in kunstzwemland 'internationaal', maar talent vergoedt veel. De KNZB zou er over nadenken. De KNZB liet na lang wachten weten dat het verzoek van Both slechts gedeeltelijk gehonoreerd kon worden. Anderhalf uur ex tra kon ze krijgen. Met om de week nog eens anderhalf uur. De bond beriep zich daarbij op de extra aandacht die de groepswedstrijden voortaan zouden krijgen, de enige kunst- zwemtak die vanaf Atlanta '96 ten koste van de solo en het du et nog kan bogen op een olym pische status. Marjolijn Both koos eieren voor haar geld, tan denknarsend. „Van de beloofde aandacht voor de groepen merk je niets. Vanaf september is er tien uur extra getraind met de groep. Dan praat je dus over een periode van zes maanden.." Toen ze last kreeg van allerlei lichamelijke kwalen - stressver schijnselen, constateerde de dokter - besefte ze dat er een knoop moest worden doorge hakt. Al tweemaal eerder was ze voor een langere periode (en op eigen kosten) naar kunstzwem- mekka Canada gereisd voor een trainingsstage. Onder deze om standigheden zou dat weer de oplossing kunnen zijn. Dus zocht ze contact met ex-bonds- coach Diane Lachapelle, die liet weten Both met open armen te zullen ontvangen bij Dollard des Ormeaux, het Ajax van het kunstzwemmen in Canada. De KNZB ging akkoord. Het bestuur van haar club De Dol fijn ging akkoord. Ineens leek de lucht geklaard. Sporter blij, bond blij, club blij. Nu waren het evenwel haar clubtrainers Manuela Vedder en Mirjam Veerman die dwars gingen lig gen. De twee onbeschreven bla den in het kunstzwemmen zorgden er uiteindelijk voor dat het grootste talent in Nederland de sport de rug toekeerde. Vedder en Veerman dreigden op te stappen wanneer Both toestemming zou krijgen naar Canada te reizen, omdat daar mee nu weer 'het groepsbelang' van De Dolfijn beschadigd zou worden. Dat was de druppel voor Both. Ze keerde huis waarts, gooide haar sporttas in een hoek en zette er een punt achter. Moegestreden door een typisch Nederlandse rel in een bekrompen sportland. Met het gebruikelijke slachtoffer: de top sporter zelf. In augustus, september wil ze weer gaan beginnen, zegt Mar jolijn Both. Ze houdt haar con ditie op peil bij de zwemsectie van De Dolfijn. Marjolijn Both zal evenwel nooit meer 'de ou de' Marjolijn Both zijn. „Ik heb bemoedigende reacties gekre gen van mensen van wie ik niets verwachtte. En niets ge hoord van de mensen van wie ik het juist wel verwachtte. Je leert ervan, zeggen ze. Je wordt er harder door. Het zal allemaal wel. Ik zal nog maanden de tijd nodig hebben om erachter te komen wat ik nu precies geleerd heb." oraD assurantiën dv, iel. ^4/uu. 0 Crab makelaardij og BV, tel. 225135. Rijnsburgersingel 61Leiden. 06-350.350.01 (Alle lijnen een gulden per minuut) Korfballers zijn wereldkampioen IS De nationale jeugdkorfbalploej is donderdag in Taiwan wereld kampioen geworden. De Oran je-spelers, jonger dan 23 jaai^™ versloegen in de finale de Belgi sche ploeg met 14-5. Het Ne derlands team bereikte d|( dj eindstrijd via monsteroverwinjjnd ningen op Groot-Brittannië (39je 0 4), Australië (30-8) en Hongarije n (38-6). eb ji an. 1 eeld f nie door: Gert-Jan Onvlee CHTERLIJN SPORT OP TV 11.00-13.00 Did 1: Sport ei toernooi van Tokio, halve fin; 12.00-13.00 EURO Bokser 13 15-18 10 BBC 1. Grandstand, football Ic in Engeland en Schotland), paardesport Gran National en koersen vanuit Amtree) en voetb; 14.00-18.00 Super Sport: Go (International Motorsport, motor- en automagazine), golf (U PGA samenvatting). Best of British motor, Pr Box Classics. 14 45-16 20RAI UNO Sabatosport: basket 15 00-17 00 Did 3. Sport 3 extra. 16.20-17.00 RAI UNO: EKVi itOstla. 7 15-17.30 Did 3: Sport in 19.00-20.00 EURO: Autosport: Indycar-race van Surfers Paradise in Queensland (Australië 19.10-19 50 Did 1: Sportschau: met Bundes liga-voetbal. 19 30-20.00 BRT 1. Sport. 19 45-20.00 BBC 2: Sport. 20 00-22.00 EURO' EK Worstelen: vrije stijl vanuit Rome. 20.30-20.40 RAI UNO: Sport. 21.35-23.55 BBC 2. International Golf - The Masters; toernooi vanuit Augusta (Georgia). 22 00-00.00 EURO: Boksen 22 05-23.25 Did 2 Das aktuelle Sport-Studn 22.15-22.50 Ned 3 Studio Sport 22.35-23 15 BRT 1Sport op Zaterdag 22.40-23.00 BBC 1 Sport. 23.00-00.15 BBC 1Match of the day - The 00.00-00.30 EURO Rally v< loog. 00.30-01.30 EURO; Tennis 7.30-18.02 Did 1Sportschau. magazin- 11.30-13.00 Ned 2: Sport: r 12.00-13.00 EURO Atletiek 13.00-16 30 RTL 5: Sport: a sport. 13 00-17.00 EURO Wielren 14.00-17.00 Super Sports C 14 00-17.03 Ned 3. Wielrennen Pari|S-Rou- 14.15-18.00 RAI UNO: Domenica in: met o.i 15°40-18.15 Did 2: Sport extra EK worsteier (vriie stiil vanuit Rome), wielrennen (Parijs motorsport (GP van M 18.38-18.48 Ned 2: Sportjour 18.45-19.10 RTL Sport 19.00-19.30TV 5- Magazinec 6.00-07.55 Did 1 Sport e> 06.00-10.15 EURO: fi Bunc rt (DTM-r; nvoetbal (2e eday: The 18.48-20. 19,30-19. 19.45-20. 19.50-19. 19 50-20. 20.00-21. 21.00-22.30 EURO: f 7.00 RTL 5: Sport. Pi 8 00 EURO. Tennis- 0 RTL 5; V 7.55 BRT 2 Sport ei 0 EURO: Voetbal: Afrn uit Tunesië. 0 Did 1. Sportschau. 3.55 Did 3: Sport im We 9.10 RTL Sport. 9 30 BRT 2: Sport extra. Tl Ned 3: Studiospor 45 BRT 1: Sport. 22 00-22.48 Ned 2: Studio sport: Italia Spaans voetbal. 22 15-01.00 BBC 2. International Golf- (Georgia) 22 25-23 25 RAI UNO: La domenica sp 22.30-00.30 EURO: Autosport- Indycar 22.50-23.15 BRT 1: Sport. ■nSonntag - 0 EURO: Atletiek: halve me 0 EUR0-. Motorsport: GPva 3-14 00 EURO: Internationaal mc 'g- 14 00-16.00 EURO: Voetbal: African f Cup '94 vanuit Tunesië. 16 00-17.00 EURO: Wielrennen: Parij: Mario van der Ende zei het dinsdag avond in Sassen- heim niet met zoveel woorden. Maar dat de Haagse scheids rechter er in zijn hart van over tuigd was dat hij een dag later zou worden uitgenodigd om als scheidsrechter te fungeren tij dens de wereldkampioenschap pen voetbal, was wel duidelijk. Niet zo vreemd natuurlijk. De kans dat hij als Europees top- scheidsrechter buiten de Ameri kaanse boot zou vallen was op voorhand al klein. Zoals bij voorbeeld ook John Blanken- stein - als hij in de Hollandse voorselectie boven Van der JËn- de was verkozen - Nederland ongetwijfeld zou hebben verte genwoordigd in de VS. Danny Blind en anderen willen dat wel eens ontkennen, maar over het algemeen zit het in Nederland redelijk goed met de kwaliteit van het scheidsrechterskorps. In de top tenminste, heel ver naar beneden, aan de basis, ligt dat compleet anders. Daar kan de kwaliteit niet eens worden gemeten, omdat er geen bonds- scheidsrechters te bekennen zijn. De tekorten zijn gigantisch. In de afdeling Den Haag komen Van der Ende en de zijnen (hij is daar actief in het commissie werk) er dik 600 tekort, in de beduidend kleinere Leidse afde ling wordt over een aantal van 100 gesproken. En dan gaat de scheidsrechterscommissie er nog van uit dat de wedstrijden in de zeer recreatieve reserve vijfde klasse niet altijd een scheidsrechter behoeven. Leids COVS-voorzitter Cozijn, hij verzorgde het pauze-optre den bij Van der Ende, hield in het clubhuis van Ter Leede dan ook een weinig vrolijk betoog. Schetste de situatie, was blij met de vele clubscheidsrechters die er voor zorgen dat elke wed strijd gewoon nog wordt ge speeld, maar toonde zich som ber op het moment dat de toe komst aan de orde kwam. „Als het zo doorgaat worden de te korten alleen maar groter. Er moet iets gebeuren." Met die conclusie waren alle aanwezigen in Sassenheim het volmondig eens. En de sugges ties waren niet van de lucht. Ac tiever werven, het scheidsrech teren aantrekkelijker maken - zo maar twee voorbeelden. Maar mijn somberheid kon daarmee niet worden wegge poetst. Van der Ende had het in zijn lezing al aangehaald: „Ik ben nog niet zo oud, maar in mijn tijd genoten kinderen een opvoeding. Tegenwoordig lijkt het wel alsof veel ouders zich al leen maar met voeding bezig houden." En dat nu is precies de ook door de KNVB niet zo maar weg te werken reden waarom het scheidsrechteren er de laatste jaren absoluut niet leuker op is geworden. Deze week is bekend geworden welke spelers dit seizoen het Nederlands amateurteam vormen. Hoe die selectie ook is uitgepakt: onder de gelukkigen bevinden zich in elk geval geen spelers van Nederlands ama teurkampioen Katwijk of de vo rige titelhouder, Quick Boys. Daar is een simpele reden voor: er bevonden zich geen Katwij- kers onder de spelers die voor woensdagavond werden uitge nodigd om in Zeist een selectie wedstrijd te komen spelen. Nu begrijp ik best dat uitkomen voor een Nederlands kampioen niet onmiddellijk betekent dat je ook in het Nederlands team thuishoort. Maar dat geen van de Katwijkse helden (de nu ge blesseerde, vaste keus Gert Aan- dewiel van Quick Boys uitge zonderd) zelfs maar goed ge noeg werd geacht voor een sim pel oefenpotje op het KNVB oeell toc£Ü- Dus Kees Guyt maar even ge- p ga| beid of hij diezelfde mening wa toegedaan. Ik bedoel maar, het is altijd goed je mening aan die van een deskundige te toetsen^ d Welnu, de oefenmeester van -r Katwijk bleek zich ook te heb- .L ben verbaasd over het uitblijve{aatg van enkele uitnodigingen. „Want ik kan er zo wel drie op-^ole noemen die er zeker in thuis c. horen." Echt rouwig was Guyt i P, trouwens niet over het feit dat 0Q. j bondscoach Ron Groenewoud Jn zijn spelers had gepasseerd. v-zover ik de jongens ken, denken zij er ook vast zo c 'g- „Lai Nu valt die reactie ook wel te 'ootl begrijpen. Er is een tijd geweesluer dat het Nederlands amateur- ee team wat voorstelde. Dat er oofoter serieus werd geselecteerd, om-oen dat dat elftal serieuze evene- erd menten (interlands, voorronde»eler Olympische Spelen bijvoor- ?t Nc beeld) diende af te werken. „Acl Maar die tijd ligt al heel veracbj de ter ons. Tegenwoordig is het >or Nederlands amateurteam een ïdoe tegen beter weten in, kunstmaat s tig in stand gehouden gezellig^rakt heidsclubje voetballers dat er ?b il voor zorgt dat deeltijd-bonds- fnsw coach Ron Groenewoud aan hivam werk gehouden wordt. En (nger slechts wordt samengesteld onn in zo af en toe eens een tripje te in. Ik maken. .„Bij f-set Het ultieme doel van dit jaar is vic een 'vriendschappelijk' toer- i Stc nooitje. Dat wordt, als ik goedeei ben ingelicht, eind mei, begin juni op de Molukken gehoudei Een trip waarover is nagedacht Strijden de beste voetbalama-1 teurs van Nederland immersL niet juist in die periode om dól diverse kampioenschappen (zT terdag, zondag, algemeen) vai| Nederland? Logisch toch dat je dan met li amateurteam op pad gaat g een partijtje om de baard van j de keizer te gaan voetballen:.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22