Leiden Weer kans op stilleggen reageerbuisbevruchting Criminele organisaties niet actief in horeca Verlengde schooldag in Leiden Groen Links gaat akkoord met nieuw college 'Typemachines voor Slaveneiland' Werklozen Groenoord in eigen buurt aan de slag ZATERDAG 9 APRIL 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, C Naaktfoto's /t 3 Leidse fotograaf I J ontdekt nieuw ter rein. Naaktfoto's vervan gen het bosje bloemen. Begraafplaats a De kans op een al- I ~f gemene begraaf plaats in Alkemade slinkt. Het moet goedkoper. I De Leidse politie heeft geen aanwijzingen dat criminele or ganisaties actief zijn in de Leid- i horecawereld. Ook caféhou ders zeggen nooit te maken te hebben gehad met georgani seerde bedreigingen of afper- singen. Onderzoekers van de univer- siteit in Utrecht hebben vastge steld dat de horeca in vrijwel al le grote Nederlandse steden ste laties in de horeca, ook in Utrecht, dan had ik het toch moeten weten. Maar ik heb zul ke verhalen nog nooit ge hoord." vig in de greep is van criminele organisaties. Deze zouden hore- cabazen eerst met geweld drei gen om vervolgens tegen beta ling bescherming aan te bieden. De twee wetenschappers base ren hun stelling op onderzoek in de Utrechtse binnenstad en 'in andere steden'. Omdat de twee gisteren niet bereikbaar waren voor commentaar, is on duidelijk welke steden zij be doelen en of Leiden in het on derzoek betrokken is. Ben Luijkx, eigenaar-uitbater van cafe's als Malle Babbe, De Harmonie en De Plantage ont kent dat er in Leiden een crimi neel circuit bestaat dat zich be zighoudt met afpersing in de horeca. „Italiaanse toestanden, bedoel je. Nee, daar geloof ik niet in. Daar is dit stadje ge Detaillisten van de Haarlemmerstraat moeten baatbelasting gaan betalen. Zo wordt bereikt dat alle winkeliers meebetalen aan feestverlichting, an dere verfraaiingen en verbeteringen van het kilometer lange lint van koopplezier. foto hielco kuipers LEIDEN WIM KOEVOET Een denksportcentrum, een sporthal in de Stevenshof, baat belasting voor de middenstand in de Haarlemmerstraat en een nieuwe vorm van kinderop vang, namelijk verlengde schooldagen. Dat zijn nog niet eerder be kend geworden plannen die het nieuwe Leidse college van PvdA, D66, CDA en Groen Links in het nog altijd ongeschreven college programma heeft staan. De nieuwe wethouders maakten ze gisteren bekend bij de presenta tie van het 'basisdocument', een voorloper van het college programma 1994-1998. Sportwethouder H. de Goede (D66) vindt dat de Stevenshof een tekort aan sportfaciliteiten heeft. De sporthal in de nieuwe wijk hoeft niet te worden be taald met de verkoopopbreng sten van sportvelden elders in de stad. Er wordt 'extra geld' voor vrijgemaakt. In het denksportcentrum - de locatie is nog niet bekend - wil de wethouder schaak-, bridge-, dam- en goclubs onderbrengen. De baatbelasting, die CDA- wethouder J. Walenkamp voor staat, is niet helemaal nieuw. Winkeliers van de Haarlemmer straat hebben er zelf op aange drongen. Ze vinden het niet eer lijk dat voor zaken als kerstver lichting in de straat of voor gra tis rijdende NZH-bussen op de koopzondagen telkens een be perkte groep detaillisten moet opdraaien. Van een goed ver zorgd winkelgebied profiteren alle winkeliers mee en dus moe ten ze daar ook allemaal aan meebetalen. De verlengde schooldag die PvdA-wethouder H. Koek wil in troduceren in Leiden, is niet in de eerste plaats bedoeld als een aanvulling op de reguliere kin deropvang. Het is haar vooral te doen om 'onderwijsachterstan den' te bestrijden. De extra uren moeten worden gevuld met huiswerkbegeleiding, sport en cultuur. Koek zei gisterochtend dat bij veel leerlingen na vier uur 'de rek' er wel zo'n beetje uit is. Daarom kan de 'verlenging' van een schooldag niet worden ge vuld met onderricht alleen. Ze gaf toe dat de verlengde school dag kan dienen als een soort kinderopvang. „Het is ook niet erg als ouders eer op die manier gebruik van maken." Ze wil wel 'vrijblijvendheid' vermijden. ,Het kan niet zo zijn dat er per kind wordt bepaald of het een verlengde schooldag heeft of niet. Zonder instem ming van de ouders kunnen verlengde schooldagen niet worden ingevoerd." woon veel te klein voor", aldus Luijkx. Zelf heeft deze 'marktleider' op horecagebied in Leiden in elk geval nooit ervaring gehad met dergelijke lieden. „Wel de geruchten gehoord dat het hier zou gebeuren. Want de politie is met dit verhaal al eens eerder bij me geweest. Natuurlijk, op gezette tijden lopen er wel eens ettertjes je zaak binnen die een avondje gratis willen drinken of met veel bravour om een paar geeltjes komen. Maar dat kan ik niet bepaald rangschikken on der mafia. Dat zijn de kruimel dieven", aldus Luijkx. Zijn collega Ruud Kenter van De Grote Beer ontkent even eens dat er in Leiden van derge lijke praktijken sprake is. „En dat van Utrecht klopt ook voor 0 geen meter. Ik heb heel veel re- fenomeen Volgens politie-woordvoerder Ton Stuibergen zijn in Leiden nimmer aangiften gedaan van afpersing op grote schaal. Hij spreekt van 'hoogstens enkele incidenten'. ,,«uui u»9 io ci geen enkele aanleiding een grootschalig onderzoek naar dit -- - -.steiien." Het Medisch Centrum voor Geboorteregeling (MCG) loopt wederom de kans de uitvoering van reageerbuisbe vruchting te moeten staken. In hoger beroep eiste de procureur-generaal gistermiddag zes maanden stilleg ging van de daar, zonder vergunning uitgevoerde, activi teiten. Met grote tegenzin sprak ze haar eis uit, omdat ze 'niet anders kon'. „Deze wetgeving vind ik nou niet de meest geslaagde die ik in m'n carrière ben tegengeko men. En dan zeg ik het voorzichtig." kwam in 1991 in actie tegen de Leidse kliniek. Het zou overbo dig zijn om naast de reageer buisbevruchting in het Acade misch Ziekenhuis Leiden ook ivf toe te staat in een aparte kli niek. De strenge regels zouden noodzakelijk zijn om de kwali teit van deze 'topklinische zorg' te garanderen. De procureur-generaal zei het jammer te vinden dat ze om puur formele redenen een straf moest eisen. Klachten over de ivf-behandelingen zijn er nooit geweest, evenmin is volgens haar aangetoond dat de kliniek 'overbodig' is. „Het is jammer dat WVC de Leidse kliniek om formele redenen geen vergun ning wil geven; ik begrijp dat gewoon niet. Maar dan is de kli niek dus in overtreding en moet ik 'contre coeur' om stillegging vragen, in de hoop dat WVC de wet fertilisatietechnieken snel klaar heeft." In 1992 zijn de ivf- behandelingen op last van de rechter al eens zes maanden stopgezet. De advocaat van het MCG, H.G. Utermark, meende dat de kliniek in het geheel buiten de wet valt. Wegens het ontbreken van wettelijke kaders zou een verbod op ivf-behandelingen onterecht zijn. „De selectie die WVC maakt geldt alleen voor LEIDEN ERNA STRAATSMA Het MCG, gevestigd aan Kort Rapenburg, mag geen geerbuisbevriichting omdat het niet voldoet als 'zie kenhuisvoorziening'. Andere in stellingen mogen van het rijk geen reageerbuisbevruchting (Ook wel: in vitro fertilisatie) uitvoeren. De kliniek valt daar door tussen de wal en het schip: de Leidse kliniek valt buiten de De procureur-generaal uitte gistermiddag forse kritiek op de wetgever die op het gebied van fertilisatietechnieken nauwelijks iets heeft geregeld. Het enige houvast biedt de wet zieken huisvoorzieningen. „De wet zie kenhuisvoorzieningen was ooit een bouwwet, maar is in de loop der jaren steeds verder op gerekt. In hoeverre kun je zo'n wet nog gebruiken voor de kwa liteitsbewaking van in vitro fer tilisatie?" De Leidse kliniek was een pionier op het gebied van in vi tro fertilisatie (ivf). Sinds 1985 wordt in het MCG jaarlijks 150 behandelingen uitgevoerd bij vrouwen die op de normale ma nier geen kinderen kunnen krij gen. Het ministerie van WVC Diepgevroren zaadcellen worden opgeslagen in de spermabank van het Medisch Centrum voor Geboorteregeling. Daar blijven ze bewaard voor reageerbuisbevruchting. foto hielco kuipers ziekenhuisvoorzieningen en dat is het MCG niet." Ook het argu ment van WVC, dat dure 'topklinische zorg' extra bewa king behoeft wimpelde hij weg. „Er zijn honderden medische behandelingen die veel inge wikkelder en duurder zijn dan ivf en niet onder topklinische zorg vallen. In vitro fertilisatie is inmiddels ,een algemeen ge bruikelijk, betrekkelijke simpele ingreep. Het is bovendien niet zo dat de Leidse kliniek drukt op de collectieve lasten, want de clienten betalen hun behande ling zelf." Een (menstruatie- 'cyclusbehandeling' kost in de Leidse kliniek ongeveer 2.000 gulden. Het gerechtshof doet uit spraak op 22 april. Voor de wijk Groenoord wordt een Buurt Ontwikkelingsmaat schappij Groenoord (BOG) op gericht. Hierin moeten bewo ners, bedrijfsleven en de ge meente gaan samenwerken. Deze extra werkgelegenheid moet vooral aan langdurig werklozen in de wijk ten goede komen. Bedoeling is dat de BOG de plannen voor de Groenoordhallen ter hand neemt. De gemeente wil de vee markt uit de evenementenhal halen en in nieuwbouw op het terrein onderbrengen, gekop peld aan een nieuw slachthuis. Voor het Groenoordhallencom- plex bestaan nog meer plannen. Er is al eens gesproken over kantoren, een zalencomplex, congresruimte en een hotel. Ook bij de bouw van deze nieu we faciliteiten kunnen werkloze buurtbewoners worden inge schakeld. WIM KOEVOET Bijna unaniem heeft de ledenvergade ring van Groen Links gisteravond be sloten om in het nieuwe college van burgemeester en wethouders te stap pen. Daarmee onderschrijft Groen Links ook het collegeprogramma dat de onderhandelaren van PvdA, CDA, D66 en Groen Links hebben opgesteld. Slechts twee leden onthielden zich van stemming. Ze zeiden er niet bij waar om ze blanco stemden. Hoewel Groen Links in de college onderhandelingen minstens drie bitte re pillen heeft moeten slikken, was er gisteravond nauwelijks kritiek op het onderhandelingsresultaat. Meest pijnlijk voor Groen Links aan het collegeprogramma is dat hierin de mogelijkheid tot de bouw van een par keergarage aan de Boommarkt open wordt gehouden. Hetzelfde geldt voor de aanleg van rijksweg 11-west, de be bouwing van de Grote Polder blijft mogelijk. Groen Links is tegen deze drie plannen. Toch is het bestuur ingenomen met de resultaten. De enige Groen Links wethouder J. Laurier heeft een 'meer dan volwaardige portefeuille' met in teressante taken, zoals werkgelegen heid, sociale zaken, sociale vernieu wing en afvalverwerking, meende de ledenvergadering. Voorzitter R. van Lint zette de drie 'pijnpunten' nadrukkelijk af tegen de 34 van de 42 voor Groen Links belang rijke punten die wèl naar wens in het collegeprogramma zijn gekomen. Voormalig Groen Links-wethouder H. de la Mar relativeerde de betekenis van de zinsnede in het collegepro gramma dat rijksweg 11-west 'niet on mogelijk wordt gemaakt'. „Dat is vooral een symbolische ne derlaag voor Groen Links. De aanleg van die weg is pas in 2010 aan de orde. In deze collegeperiode wordt er geen paal geslagen en komt er ook geen zandbed. Bij de opstelling van het vo rige collegeprogramma is er ook flink gesteggeld over rijksweg 11-west, ter wijl tussen 1990 en 1994 de dreigende bebouwing van de Papenwegsepolder het belangrijkste milieu-item was. Die hele polder kwam in dat collegepro gramma niet voor", aldus De la Mar. Volgens voorzitter R. van Lint heeft Groen Links wat de Boommarkt-gara ge en de bebouwing van de Grote Pol der betreft zelfs bescheiden overwin ningen geboekt. De Groen Links-on derhandelaars zijn er weliswaar niet in geslaagd deze plannen buiten het col legeprogramma te houden maar de andere collegepartijen hebben zich bereid getoond nog eens te bestude ren of de garage en de polder echt wel moeten worden ge- en bebouwd. „Dat is op z'n minst uitstel", concludeerde Van Lint. Leidse steward start actie in Sri Lanka Lang niet alle ontwikkelings hulp loopt via officiële instan ties zoals de Novib, Memisa, SNV, Simavi, de Wilde Ganzen of het ministerie van Pronk. Er zijn ook particulieren die waar devolle bijdragen leveren aarr de landen in de Derde Wereld. De Leidse KLM-steward Emile den Os (30) raakte enkele jaren terug verzeild in een arme wijk van Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka. Daar zamelt hij nu typemachines voor in. „Wie daar kan typen heeft zó een baan en dat betekent in dat land alles." De Leidenaar moest eind ja ren tachtig voor zijn studie an tropologie een stage in het bui tenland doorlopen. Hij koos Sri Lanka uit, het voormalige Cey lon. „Niet in een hotel, maar midden in de krottenwijk Slave Island (Slaveneiland) wonen en werken. In het begin wat het natuurlijk absolute narigheid, vooral wat de hygiëne betreft. Maar de fysieke ongemakken werden goedgemaakt door het sociale plezier. Je werd liefdevol opgenomen. Ik heb er een half jaar gezeten en ook daarna al tijd contact gehouden met een aantal families", aldus Den Os. Enige tijd later werd de Leide naar steward bij de KLM. Hij vloog over de hele wereld en kwam een jaar geleden ook weer terug in Colombo. „De toch al niet florissante situatie bleek nog slechter te zijn gewor den. Ik dacht, wat kan ik doen? Uiteindelijk ben ik op het idee van een typecursus gekomen. Want zo kom je daar makkelijk aan een baan bij de overheid." Fantastisch Door de opkomst van personal computers, kortweg pc's, wor den in Nederland typemachines op grote schaal gedumpt. „Via rommelmarkten en kennissen kreeg ik er steeds meer. Ik ben inmiddels weer vier keer op Co lombo gevlogen en daar twaalf machines afgeleverd. Steeds meer mensen wilden helpen en ook van de KLM krijg ik steun. Aan een vakblad heb ik mijn verhaal verteld en via die publi catie kwamen er spontane reac ties en geld binnen. Alles kwam in een stroomversnelling, ik heb nu zelfs drie computers gekre gen. Werkelijk fantastisch", al dus Den Os. Aan het opzetten van een projectje waar in eerste instan tie tien kinderen les kregen van lokale docenten, bleek toch een aantal onvoorziene haken en ogen te zitten. „Om een typma chine daar te gebruiken, heb je een airco nodig. Anders donde ren de apparaten zo uit elkaar. En je moet ook linten en papier hebben, een ruimte huren en de vrouwen die lesgeven betalen, kortom er was wat geld nodig. Toen hoorde ik van een fund- raising'm Odessa." In het Leidse café aan de Ho- gewoerd wordt iedere zondag avond tien procent van de om zet aan een goed doel geschon ken. Drinken voor de Derde Wereld derhalve. Toen het laatste goede doel eind vorig jaar was bereikt, een project in Kenia, vroeg Den Os of zijn ty pemachine-actie aan de beurt kon komen en daar had eige naar Bert Janssen wel oren naar en aldus geschiedde. Terugtrekken „Ik heb nu en klein kapitaaltje. De volgende stap is het oprich ten van een stichting zodat ik ook offciële instanties kan aan schrijven rriel een subsidiever zoek. Het is de bedoeling om in de wijk meer kinderen een op leiding te geven in typen en la ter met computers. Ik heb er dus nog wel een paar nodig. Uiteindelijk moet dit 'bedrijfje' zichzelf gaan bedruipen door dat mensen van buiten de wijk die wat meer kunnen betalen ook gaan deelnemen. En als dat loopt, is het denk ik tijd om me terug te trekken." Taxatie? Rdi Makelaardij opent de juiste (huren voor u! na 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden Emile den Os toont een van de begeerde typemachines die hij naar Colombo gaat tergrond van zijn actie te lezen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11