'Druk van ketel met lagere lonen' «1 Feiten &Meningen Is de politiek te vertrouwen na IRT-debat? Minister de Vries: De Illegaal, een dankbaar, maar ondoordacht verkiezingsthema Hamsteren op weg naar het nieuwe Zuid-Afrika VRIJDAG 8 APRIL 1994 NIEUWSANALYSE Moet een zwaar bekritiseerde minister gewoon aanblij ven als blijkt dat hij toch nog vertrouwen geniet van de meerderheid van de Tweede Kamer? Afgelopen nacht is die vraag door de Tweede Kamer bevestigend beant woord. De ministers Hirsch Ballin (justitie) en Van Thijn (binnenlandse zaken) hebben de steun van hun eigen regeringsfracties en de kleine christelijke partijen gekregen. Hun verdediging was openhartig en intelli gent. Fouten zijn toegegeven. Toch zal iedereen aanvoelen dat er iets grondig mis zit. Als bewindslieden niet in staat zijn tijdig een goed paspoort op de markt te brengen, dan moeten zij aftre den, zoals Van der Linden en Van Hekelen overkwam. Wanneer vissers niet voldoende worden aangepakt bij het overschrijden van hun vangstquotum, dan staat de verantwoordelijke bewindsman op de keien; dat over kwam Braks. Maar nu hoge vertegenwoordigers van de wet bestrijding van de zware misdaad hebben verwaar loosd in het vuur van een onderlinge competentiestrijd, blijven de verantwoordelijke bewindslieden zitten: Hirsch Ballin en Van Thijn. Van Thijn verdedigde zijn aanblijven als volgt: ,,Het is de hoogste eer om ten volle naar eer en geweten en met zelfrespect verantwoording af te leggen aan dit huis (Tweede Kamer)". En GPV-leider Schutte concludeerde dat de bewindslieden mogen blijven zitten omdat ze hun falen voorzichtig hebben toegegeven, omdat ze maatregelen hebben getroffen en omdat ze verder niet ongeloofwaardig zijn geworden. Dat is een vreemde conclusie. Kennelijk is het genoeg voor een bewindsman om zijn fouten te erkennen, on dergeschikten te straffen en vervolgens beterschap te beloven. Maar het gaat voorbij aan de ernst van de zaak en vooral aan het geschokte rechtsgevoel bij de burgers, die immers hun bestuurders direct dan wel indirect hebben gekozen. Uit de onnodige ontbinding van het Interregionale Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht blijkt dat het bestuur kennelijk niet altijd betrouwbaar is en zijn taak niet steeds naar behoren uitvoert. Het vertrouwen dat veel mensen in justitie en politie stellen, is geschonden. In de top van het Amsterdamse Openbaar Ministerie en het politiekorps zijn persoonlijke ambities boven de publieke zaak gesteld; in dit geval de opsporing van zware criminelen. Dat vertrouwen wordt niet alleen te ruggewonnen door de Amsterdamse politie- en justi- tietop te straffen. Minister-president Lubbers zei gisteravond dat de ministeriële verantwoordelijkheid voor het beleid van ondergeschikten grenzen kent. Diezelfde Lubbers zei enkele maanden geleden bij het debat over staatsrech telijke vernieuwing nog: „Het kan heel goed voorkomen dat een bewindspersoon vanwege zijn symboolfunctie aftreedt of naar huis wordt gestuurd door de Tweede Kamer. Dat gebeurt dan niet omdat hij zélf een fout heeft gemaakt, maar eenvoudigweg omdat het over een belangrijke zaak ging waarbij het echt scheef ging op zijn terrein en de verantwoordelijkheid daarvoor als het ware wordt gesymboliseerd in die minister". Wie de recente opmerking van de premier terugleest, verbaast zich erover dat hij daar gisteravond niet mee werd geconfronteerd. De Tweede Kamer had alleen moeten aantonen dat het 'een belangrijke zaak op het terrein van een minister betrof, waarbij het scheef ging'. Dan was de conclusie unaniem geweest: het ging écht scheef. Schever dan de vertraagde ontwikkeling van een fraudebestendig paspoort, schever dan geldsmijterij bij bouwprojecten of een zinkende scheepswerf (RSV), schever dan falend woningbouwbeleid en aanmerkelijk schever dan de gebrekkige controle op vangstover schrijdingen. Allemaal affaires die met geld of extra mankracht waren op te lossen. Toch waren ze ernstig genoeg om bewindslieden tot aftreden te dwingen. Bij de IRT-affaire speelt een aanzienlijk ernstiger zaak omdat hier de veiligheid van Nederland mee is ge moeid. De geest die uit de opmerking van Lubbers eind vorig jaar sprak, is moeilijk te rijmen met het debat van gisteravond dat eindigde in het aanblijven van verant woordelijke bewindslieden. Ze blijven weliswaar een symbool, maar nu van het groeiende wantrouwen in de politiek. DEN HAAG HILDEBRAND B. BULEVELD Minister Bert de Vries heeft alle spanningen van zich af geschud. Hij slaat een arm om de rugleuning van zijn stoel, leunt ontspannen ach terover. Bekent: „Net vijf da gen met de caravan in Bra bant geweest. Dan kun je zeggen: de batterijen zijn weer opgeladen. Voor zover sprake was van stress, ben ik die nu wel kwijt". De gemiddelde Nederlandse werknemer staal er een stuk minder florissant voor. Naar schatting 300.000 mensen verwach ten wegens de hoge werkdruk vroeg of laat in de WAO terecht te komen, zo blijkt uit de GPD-enquête 'Werken onder druk'. Volgens de Sociale Verzekeringsraad wor den sowieso jaarlijks zo'n 30.000 werkne mers wegens psychische klachten afge keurd. Van dat laatste cijfer wordt De Vries niet vrolijk: „Dat er elk jaar 30.000 mensen om psychische redenen uitvallen is een enorm probleem, hoe je het wendt of keert. Het zal ook in de keuringspraktijk een belangrijk punt zijn. Want de keu ringsarts moet zich afvragen: doet die stress zich ook voor in een andere functie bij hetzelfde bedrijf, op een andere afde ling, of met een andere chef? Werkgevers zijn verplicht actief naar die andere func ties te zoeken". De voortgaande grote instroom in de WAO (in totaal ruim 100.000 mensen per jaar) werpt de vraag op of de WAO-be- sluiten van het kabinet Lubbers-III wel voldoende soelaas hebben geboden. De parlementaire enquêtecommissie onder leiding van Buurmeijer adviseerde tot een grootscheepse verbouwing van de sociale zekerheid. Het Centraal Planbureau (CPB) verwacht dat het aantal WAO'ers de komende jaren nauwelijks zal afne men. Dwingt dit het volgende kabinet tot een nieuwe ronde van ingrijpende WAO- besluiten? De Vries: „Over de effecten van de medio vorig jaar van kracht geworden nieuwe keuringsregels hoor je allerlei wilde be richten. Het verhaal gaat dat het nu vrij wel onmogelijk is afgekeurd te worden. Over de herkeuringen, van kracht vanaf 1 januari dit jaar, wordt gezegd: zestig pro cent gaat met een vervelende boodschap naar huis. Daar staat tegenover dat het CPB van die nieuwe keuringsregels nau welijks effect verwacht. Zelf zit ik tussen die twee uitersten in. De effecten zullen volgens mij niet dramatisch zijn, maar wel duidelijk merkbaar". De toename van het aantal vorig jaar af gekeurde werknemers lag nog onder het niveau van de economische gloriejaren 1989, 1990. 1991 en 1992, voert De Vries aan. „En dat terwijl de economie vorig jaar in een recessie verkeerde. Normaal gesproken zie je dan een explosieve toe loop naar de WAO. Dat is nu uitgebleven. Al met al kun je volgens mij dus niet zeg gen dat nieuwe grote ingrepen in de WAO nodig zijn. Het volgende kabinet Minister Bert de Vries. kan zich tot onderhouds- en reparatie werkzaamheden beperken." Bij die reparaties denkt De Vries vooral aan de scherpste kantjes van de boete (malus) die werkgevers moeten betalen per nieuwe WAO'er. Bezwerend: „...waar bij ik hoop dat bij de kabinetsformatie geen overhaaste maatregelen genomen worden. De malus afschaffen voordat de effecten van deze maatregel precies be kend zijn, daar zou men nog wel eens spijt van kunnen krijgen. Mede dankzij de malus is het aantal ontslagaanvragen in 1992 wegens gedeeltelijke arbeidson geschiktheid met liefst 20 procent ge daald". Op het eigen departement tracht De Vries het goede voorbeeld te geven als het gaat om stressvermijding. „Uit het rapport van Diekstra (psycholoog, red.) blijkt dat veel aan stress is te doen in de eigen ar beidsorganisatie. Hoe is het werk georga niseerd, hoe zit het met de inspraak, in hoeverre kunnen de mensen zelf hun werkdruk regelen? Als ambtenaren het gevoel hebben overvraagd te worden wil ik dat graag horen, dan is er misschien iets aan te doen." Ook persoonlijk zegt De Vries keuzes te maken. „De hoeveelheid werk is altijd groter dan wat je aankunt. Dus moet je aan het eind van de werkdag de klok kun nen stilzetten en zeggen: nu ga ik naar huis, het zit er op. In het weekeinde ben ik wel in touw, maar geldt de bijna heilige regel: ten minste 24 uur rust. Mijn bad- mintonavondje op dinsdagavond komt wel soms in het gedrang. Maar ook dat probeer ik boven water te houden. Bij het badmintonnen sla ik de spanning van me Een andere manier om het stress-risico te beperken is het verlagen van de werkdruk of sjieker gezegd: de arbeidsproduktivi- teit. De Vries blijkt daar een warm voor stander van te zijn. „De arbeidsprodukti- viteit in dit land is te hoog. Er zou druk van de ketel gehaald moeten worden. Maar dat kan alleen als werknemers ge noegen nemen met lagere lonen. Zo ko- de slag en wordt het totale welvaartsniveau toch niet aan getast. Wat is het geval? Bij ons jaarlijkse CAO-ritueel worden de lonen steeds ver der opgeschroefd. Dat dwingt werkgevers ertoe meer van hun mensen te eisen, de personeelssterkte in te krimpen. Gevolg: nog meer werkdruk en hogere premielas ten voor de blijvers. Als die carrousel blijft draaien kun je volledige werkgelegenheid echt op je buik schrijven." Sommige sociologen zien de stresspro blemen van de moderne.westerse samen leving als een bijna cultureel (luxever schijnsel. In landen waar burgers worste len om het naakte bestaan, wordt immers ook bij 80-urige werkweken niet over stress geklaagd. Hoe reëel zijn de klach ten over werkdruk en spanningen in Ne derland met zijn 38-urige werkweek en vergeleken met de VS, Japan en Duits land riante vakantieregelingen? De minister haalt zijn schouders op. „Je kunt niet tegen een man van veertig, die psychische problemen heeft, zeggen: ver gelijk je situatie eens met een arbeider van vijftig jaar geleden! Die man heeft te maken iyiet zijn eigen omstandigheden, ambities en verwachtingen. Die zijn re ëel." Dat voor veel mensen de vaste plechtan kers van vroeger zijn gaan kniien (de kerk, het gezin)kan volgens De Vries ook een reden zijn voor het relatief grote aan tal psychische klachten. Maar hier geldt hetzelfde: de geloofszekerheid van weleer kan niet aan de zoekenden van nu wor den opgedrongen. „Het is een maatschappelijke realiteit dat minder mensen zich tegenwoordig ertoe aangesproken voelen. Of ik dat betreur? Ach, ik heb ook veel mensen door een zware christelijke opvoeding in de pro blemen zien komen, dus zo eenduidig is het verhaal niet. Maar per saldo? Nee, per saldo is het geen winst dat voor veel mensen de verbinding met het hogere weg is." DEN HAAG PAUL KOOPMAN Minder dan een maand voor de Twee- de- Kamerverkiezingen is het voor poli tici goed scoren op het thema De Ille gaal. De voorgestelde maatregelen te gen de aanwezigheid van mensen zon der verblijfspapieren zijn meest hard, onorthodox en vaak ondoordacht. Alles kan, want sprekend over de illegalen raakt een politicus aan een vage angst in brede lagen van de samenleving angst voor een grote zwerm anonieme sprinkhanen die bezig is Nederland leeg te eten. De meest uitgesproken eis die vorig jaar bijna kamerbreed aan het Binnen hof werd geuit, luidde: alle illegalen moeten entit. Beelden van horden Pakistaanse en Turkse mannen die zich in een groot misverstand verdrin gen voor hun ambassades, verleiden politici nu weer tot krasse uitspraken die suggereren dat er oplossingen voorhanden zijn. Een voorbeeldje be treft WD-kamerlid Jan Cees Wiebenga, dinsdagavond in Nova. Zijn gedach- tengang kwam hierop neer: illegalen moeten worden opgesloten, desnoods bouwen we extra cellen. In een aantal opzichten vormen ille galen inderdaad een probleem voor onze samenleving. Ze belasten de wo ningmarkt, die toch al krap is. Ze be zetten goedkope, legale arbeidsplaat sen. Een deel van de illegalen vervalt in crimineel gedrag. Bij arrestatie moeten ze in een cel, terwijl er al een cellente kort is. De overheid kan nauwelijks controle op hen uitoefenen. Ze betalen meestal geen premies en belastingen. Ze krijgen soms onderwijs en genees kundige verzorging zonder dat daar voor is betaald. Ze kunnen een grote (financiële) last vormen voor legaal ge vestigde buitenlanders die een familie lid ondersteunen dèt hier illegaal ver blijft. Zonder onderbreking is de afgelopen jaren gewerkt aan het dichttimmeren van Nederland. Steeds verfijnder wer den de regels en scherper de controles om het leven van illegalen onaange naam te maken. Een greep hieruit: sinds 1991 kunnen illegalen niet langer aan een Sofinummer komen en de toe Pakistanen verzamelden zich begin deze week massaal bij de ambassade van hun moederland ii verblijfsvergunning te kunnen bemachtigen. gang tot de bijstand is vrijwel afgeslo ten. Er worden (soms grootschalige) controles gehouden in bedrijven naar illegale arbeid. Opgeheven douaneposten worden nu observatieposten vanwaaruit ver dachte grensoverschrijdingen worden gemeld aan vliegende brigades. Er worden intake-centra ingericht; een soort kampen waar buitenlanders wor den ondergebracht om snel te kunnen vaststellen of ze in Nederland mogen blijven. Er komen fraudebestendige verblijfsvergunningen. Er komt een identificatieplicht. Er is extra man kracht vrijgemaakt voor de versterking van controle- en opsporingsapparaten. Allerlei regels zijn ingevoerd om schijnhuwelijken tegen te gaan. Er zijn afspraken gemaakt met Marokko over het terugnemen van criminele Marok kaanse illegalen. Buitenlanders moeten voor ze naar Nederland reizen een Machtiging tot Voorlopig Verblijf aan vragen bij de Nederlandse ambassade in hun eigen land. De weinige rapportages over het le ven van illegalen in Nederland laten zien dat zij doorgaans een beroerd be staan hebben. Ze zijn angstig, depres sief, wanhopig op zoek naar werk, zeer slecht gehuisvest, onderworpen aan willekeur van werkgevers. Toch blijven ze komen, gedreven door gierende armoede in eigen land, een perspectiefloos bestaan en het ver moeden van gouden bergen in Neder land. Het gaat nu volgens de meest re cente schattingen om tussen 100.000 en 200.000 illegalen. Het zou naïef zijn te geloven dat de stroom kan worden gestopt. Het is kie zersbedrog mensen voor te spiegelen dat de politiek er een echt antwoord op heeft. De overheidsmaatregelen blijken in de praktijk vaak niet het effect te sorteren, dat de politici ervan verwach ten. Dal komt omdat 'Den Haag' slechts flauwe notie heeft van de aard en omvang van de illegalen-problema tiek. Lang niet alle ondernemers krijg je klein met boetes op illegale arbeid. Er blijft bovendien onverminderd vraag van grote confectiebedrijven, horeca ondernemers en land- en tuinbouw naar de spotgoedkope en gemakkelijk te manipuleren illegale arbeid. Ondanks alle opgeworpen hindernis sen is het nog altijd mogelijk een schijnhuwelijk te sluiten internatio naal opererende huwelijksmakelaars verdienen er vermogens aan en zijn in ventief genoeg in het omzeilen van nieuwe Nederlandse regels. Illegalen die worden aangehouden, krijgen vaak een afmeldkaart waarop staat dat ze binnen 24 uur Nederland moeten verlaten. Die tijd is voldoende om onder te duiken. De gemaakte af spraken met Marokko over terugname van criminele illegalen blijken slecht te werken. Het bouwen van extra cellen voor het opsluiten van illegalen klinkt sim pel, maar zou moeten komen bovenop een uiterst ambitieus en kostbaar bouwprogramma dat het huidige cel lentekort moet wegwerken. Extra mil jarden guldens gevraagd dus! Uitvoerders van de regels, opspoor- ders en controleurs uiten hardop hun onmacht bij de bestrijding van het ille galen-probleem. Sommigen bepleiten een selectieve aanpak alleen optre den tegen criminele illegalen. Voor an deren is geen maatregel te grof: alle il legalen eruit. Dat laatste leidt bijna onvermijdelijk tot het volgende doemscenario. Er zijn razzia's nodig om tienduizenden ille galen weg te filteren, waarbij Nederlan ders en buitenlanders met een legale status voortdurend worden lastiggeval len over hun identiteit. Er worden kampen ingericht waar de enorme aantallen ongewenste buitenlanders tijdelijk worden ondergebracht. Er worden grootschalige uitzettingen ge organiseerd. Willen we een samenleving die zo met mensen omspringt? Zo niet, dan is het goed te bedenken dat de eerste contouren van deze aanpak al zicht baarzijn. DEN HAAG PIET ARP MAURICE WILBRINK Over drie weken worden de eerste democratische verkie zingen in Zuid-Afrika gehou den en de angst voor de toe komst beheerst steeds nadruk kelijker het leven van vooral de blanke Zuidafrikanen. Deze angst kent vele verschijnings vormen, van de vlucht in de whisky tot het verkennen van vluchtwegen naar het buur land Zimbabwe. De meesten. bereiden zich echter op de tra ditionele manier voor op een bestaan vol onzekerheden. Ze zijn gaan hamsteren. De aanleiding voor de strooptocht langs de schappen van de supermarkten schijnt het bloedbad te zijn dat het centrum van Johannesburg vo rige week voor een middag ver anderde in een Zuidafrikaans Beiroet. Aanhangers van de Zulu-partij Inkatha hielden een mars om hun trouw aan koning Goodwill Zwelithini te betuigen en werden in de buurt van het ANC hoofdkwartier door sluip schutters onder vuur genomen. Het uitroepen van de nood toestand in de provincie KwaZulu/Natal, drie dagen later door president De Klerk, was een andere voorbode van nade rend onheil. De noodtoestand is vooral om politieke redenen het is een tik op de vingers van de recalcitrante Zulu-leider But- helezi afgekondigd, maar dat stelt het publiek niet gerust. De bezwerende woorden van de president konden dat evenmin. „We hebben berichten gehoord dat mensen voorraden aanleg gen en supermarkten leegkopen alsof we onder een staat van be leg leven. Maar de situatie is on der controle." Maar de paniek wordt van ve le kanten gevoed. Eind vorige week ontving menig bedrijf een fax met tips om na de verkiezingen te overleven. 'Eet de vrieskas leeg, want de elektri citeit zal worden gesabotteerd. Zorg dat de verbandkist aange vuld is. Vergeet de vrijdag voor de verkiezingen niet te tanken, dan kan het nog. Pas op voor kleine pakketjes, het kunnen bommen zijn'. De fax was anoniem en dus ook een bron van onrust. De een schrijft hem toe aan de neo- nazistische Afrikaner Weer standbeweging (AWB); de ander aan het radicale zwarte Pan Af- ricanist Congress (PAC), die bei den de angst bij de blanke bur german zouden willen aanwak keren. Tegen de AWB pleit dat de tekst correct was gespeld; te gen het PAC dat ze geen geld hebben om faxen te versturen. Rechtse Afrikaners hebben ove rigens een eigen overlevings pakket samengesteld: met veel munitie en hondevoer. Onder blanken met een bui tenlands paspoort doen inmid dels geruchten over groot scheepse reddingsplannen de ronde. De Portugese regering zou van plan zijn om meer dan 600.000 landgenoten te evacu eren. Groot-Brittannië zou be zig zijn met de organisatie van een luchtbrug voor 350.000 be narde Britten. De Duitsers zou den ook niet stil zitten en hun marine willen sturen. Maar wie het land daadwer kelijk wil verlaten zal dat via de gangbare weg moeten doen. Hij of zij zal alleen niet halsoverkop het nieuwe Zuid-Afrika kunnen ontvluchten. De grote interna tionale verhuizers melden zo'n enorme toeloop van klanten, dat ze een wachtlijst hebben. JOHANNESBURG P.V.NUUSENBURG CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2