'Een jaar cel is lang als je onschuldig bent' Akkoord Fokker en vakbonden in zicht 'Voicerecorder bevestigt doorstart' Randstad t' to Skischolen van Moser failliet Buizen voor trams Ajax naar de beurs Politie ontslaat agente wegens plichtsverzuim VRIJDAG 8 APRIL 1994 runsburg/katwuk/londen monica wesseling VERVOLG VOORPAGINA „Die jongens zitten nu al bijna een jaar vast in een Engelse cel. Lange, lange maanden die nog eens extra lang duren als je weet dat je onschuldig bent. De laatste maanden staan ze onder zwaar regime en dat is zeker in de Engelse gevangenissen, echt zwaar te noemen. Driedubbel beveiligd, en dat alleen op grond van nooit onderbouwde geruchten als zouden de jon gens vluchtgevaarlijk zijn." De Engelse rechtspraak en met name de manier waarop die rechtspraak georganiseerd is, krijgt van de Katwijkse advo caat G. van der Plas alles behal ve de schoonheidsprijs. Van der Plas treedt sedert mei 1993 op als advocaat voor de 27-jarige Katwijker die ervan wordt ver Katwijkse advocaat hekelt Engelse rechtspraak dacht samen met een Rijnsbur ger te hebben geprobeerd 30 ki logram heroïne in een bloe- menauto Engeland binnen te smokkelen. Het voorarrest het insluiten van verdachten in afwachting van de rechtszaak duurt in Nederland in de prak tijk nooit langer dan zes maan den. In Engeland is de duur van het voorarrest onbeperkt. Toch vraagt de Katwijkse raadsman zich af of een voorarrest van in middels elf maanden niet in strijd is met de Europese Rech ten van de mens. Hij overweegt hiervan een 'kwestie' te maken als zijn cliënt schuldig zou wor den bevonden. „Het is ongelooflijk dat zo dicht bij Nederland, in een land waar we zo nauw mee verbon den zijn, de rechtspraak zo slecht en bijna onmenselijk ge regeld is. Uit de kleinste, en ab soluut niet ter zake doende ne gatieve feitjes uit het leven van de verdachten wordt een bewijs gepeuterd. Wat bij de Engelsen een bewijs is, zou bij ons niet eens ter sprake komen". Dat is niet het enige verschil tussen Engeland en Nederland, maakt Van der Plas duidelijk. Het regime in de gevangenissen is strenger en de straffen voor drugsmokkel liggen er xlrie tot vier keer hoger dan in Neder land. „Nee, je kan duidelijk be ter in Nederland terecht staan." Jury Maandag begint het proces dat naar verwachting enkele weken in beslag zal nemen. In Neder land wordt tijdens de rechtszit ting gebruik gemaakt van schriftelijke getuigenverklarin gen waarbij de getuigen niet opnieuw tijdens de zitting be hoeven te worden gehoord. Van der Plas: „In Engeland horen ze alle getuigen. Ook al omdat er een acht- of negenkoppige jury zit die zich een goed beeld van de zaak moet kunnen vormen." Er worden zeker zo'n veertig ge tuigen gedagvaard en dus duurt de zaak minstens enkele weken. De jury, een groep burgers, oordeelt over het schuldig of niet-schuldig. De rechter, die in Nederland oordeelt over schuld of onschuld, bepaalt overzee al leen de zwaarte van de straf. De Katwijkse advocaat houdt zijn hart vast. De Engelse rech ters en de juryleden hebben een nogal afwijkende opvatting over het begrip 'bewijs'. „Iemand die vroeger zijn vriendjes schopte, wordt makkelijk een gewelds misdrijf in de schoenen gescho- Van der Plas kan zelf in Enge land niet zoveel uitrichten. Hij heeft in Nederland, als rechter hand van de twee Engelse advo caten, geholpen met het opstel len van schriftelijke getuigen verklaringen. Het pleiten voor de rechtbank is in handen van de barrister. Deze heeft een hulp-advocaat, de solicotor. Van der Plas komt als Nederlandse advocaat niet in de Engelse rechtzaal aan het woord. De raadsman is ervan over tuigd dat de jongens beter af zouden zijn geweest als ze voor de Nederlandse rechter zouden moeten komen. „Dan zouden ze wellicht vrijgesproken wor den wegens gebrek aan bewijs. In Engeland weet je het zo net nog niet. Maar, we houden goe de moed. Het is veel te vroeg om nu het hoofd al te laten zak ken." De Nederlandse ambassade in Engeland kan ondertussen niet zo bar veel voor het tweetal doen. „Wij zien er op toe dat de mannen goede advocaten krij gen. Bovendien zorgen we voor sociale begeleiding. De mannen krijgen geregeld bezoek van hier wonende Nederlandse vrijwill- gers", aldus Hoogendoorn van de ambassade. Hij oordeelt aanmerkelijk milder over de Engelse recht spraak. „Engeland is een Eu ropese rechtsstaat. Je mag ervan, uit gaan dat de rechtspraak or dentelijk verloopt. Je hoeft echt geen rare dingen te verwach- De moeder van de Rijnsbur ger wil weinig kwijt. „Het is schandelijk dat onze zoon zo lang vast zit. Hij is onschuldig. Maar ja. ik houd mijn mond nog maar even tot de zaak ge weest is. Met een paar weken hoop ik mijn zoon weer thuis te hebben." Met kunstgrepen nog maar 750 ontslagen Fokker en de vakbonden denken volgende week een ak koord af te kunnen sluiten over de reorganisatie bij de vliegtuigbouwer. Met allerlei kunstgrepen, waaronder een ouderenregeling (55+), een arbeidspool, natuurlijk verloop en een 36-urige werkweek, denkt men het aantal gedwongen ontslagen te kunnen beperken tot 750. Aan vankelijk was het de bedoeling van Fokker om 1900 men sen te ontslaan. amsterdam gpd Fokker en de vakbonden heb ben elkaar op een 36-urige werkweek gevonden. Daarmee blijven 300 banen behouden. De werknemers zullen deze ar beidstijdverkorting (van 38 naar 36 uur) zelf moeten betalen. Zo willen de bonden eind dit jaar afzien van een afgesproken loonsverhoging van 2,25 pro cent. Nieuwe looneisen komen er voor een periode van 2 jaar niet. Ook denkt men een pro centje te winnen met terughou dendheid bij individuele loons verhogingen. Natuurlijk verloop levert nog eens 330 arbeidsplaatsen op, zo verwacht men. Fokker en de vakbonden denken verder dat zo'n 100 werknemers (gedwon gen) van een 55-plus regeling gebruik kunnen maken. Tot slot willen de partijen zo'n 350 werknemers in een arbeidspool plaatsen. Zij beëindigen welis waar hun dienstverband bij Fokker, maar komen in dienst van een stichting die werk voor hen zoekt. Als de markt weer aantrekt kunnen deze mensen weer terug naar Fokker. Uitein delijk blijven er, met nog enkele kunstgrepen, 750 werknemers over voor wie geen oplossing is gevonden. Zij krijgen ontslag Twee jaar regen deed ons das om landgraafgpd De rechtbanken in Maastricht en Rotterdam hebben gisteren de holdingmaatschappij van Si- gi Moser, inclusief diens drie kunststof-skibanen en -scholen, failliet verklaard. Oostenrijker Moser exploiteerde de laatste jaren pistes in Landgraaf (Lim burg), Bergschenhoek (bij Rot terdam) en Spaarnwoude (bij Amsterdam). Volgens woordvoerder J. Lou- venberg van het bedrijf ligt het 'bijzonder slechte weer van de laatste twee jaren' ten grondslag aan het faillissement. Het be drijf zou met name geleden hebben onder het wegblijven van vrij-skiërs in de weekends. „Daar moesten we het van heb ben. Maar als het regent, komt er niemand", aldus Louvenberg. „Twee jaar regen heeft ons de door Sigi Moser zelf aange vraagd. Er waren tussen de vijf en tien werknemers in dienst. De Nederlandse Ski Vereniging reageerde gisteren verbaasd op het faillissement. Van Moser noch van een van de ruim twin tig andere outdoor-skibanen is de Nederlandse Ski Vereniging ter ore gekomen dat er exploita tie-moeilijkheden zouden be staan als gevolg van weersom- standheden van de laatste jaren. Amsterdam Deze forse buizen zijn onlangs de grond in geheid op het verkeersknooppunt Nieuwe Meer bij Amsterdam. Ze vormen de ondergrond voor een viaduct van de ringiijn voor de tram. Het karwei betekent tevens het vernietigen van de verblijfplaats van de grootste kolonie visdieven in Noord-Holland. De vogels hebben daar de afge lopen 15 jaar ongestoord tussen de snelwegen kunnen broeden. Rijkswaterstaat heeft voor de 700 paar trouw rond half april terugke rende visdieven twee uitwijkmogelijkheden gemaakt: zuidelijker in het verkeersknooppunt Holendrecht en noordelijker in de polder U- doorn. foto martijn de j< Drie nieuwe 'prinselijke' toestellen bij Martinair den haag anp De prinsen Bernhard jr.. Pie- ter-Christiaan en Floris, zo nen van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, dopen op dinsdag 12 april op Schiphol drie nieuwe, naar hen vernoemde vliegtuigen van Martinair. Dat meldt de Rijksvoorlichtingsdienst. Het gaat hier om een Boeing 747-2001- en twee Boeings 767-300ER. De oud ste broer Maurits 'heeft' al een Airbus, maar komt op 12 april voor de gezelligheid Martinair vernoemde ook al toestellen naar prinses Ju liana, prins Bernhard, konin gin Beatrix, prins Claus, prins Willem-Alexander (de 'Prins van Oranje'), prins Johan- Friso, prins Constantijn en prinses Margriet. Volgend jaar komt de maatschappij met vier nieu we toestellen, MD-ll's, als opvolgers van DC-10's. Daar voor zijn nog geen namen vastgesteld. Behalve Pieter van Vollenhoven zijn er geen leden van het Koninklijk Huis meer over om nog vliegtuigen naar te vernoe- Martinair-directèur Schro der heeft goede contacten met de koninklijke familie die op haar beurt veel be langstelling aan de dag legt voorde vliegerij. ïlpt Fusie nutsbedrijven Zuid-Holland den haag De Raad van Commissarissen van de NV GEB Zuid- Holland-West heeft ermee ingestemd dat dit energie-distributie bedrijf wordt ingebracht in Eneco dat verder de GEB Rotterdam en het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht omvat. Hierdoor ont staat een bedrijf met 925.000 aansluitingen. De fusie moet op 1 januari een feit zijn.Volgens de drie nutsbedrijven zal de fusie niet leiden tot gedwongen ontslagen. Schaalvergroting moet lei den tot kostenbesparing. Het nieuwe concern gaat'zich ook be zig houden met telecommunicatie. Dagelijks acties tegen drugtoerisme Rotterdam De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond zal de komen de maanden, in samenwerking met onder meer de douane en de marechaussee, elke dag acties houden tegen het drugtoeris me. Dat gebeurt in nauw overleg met de Belgische en Franse po litie, die eveneens optreden tegen drugrunners- en toeristen. In het verlengde hiervan zal de regionale recherchedienst de 'tus senhandel' in verdovende middelen aanpakken. Onderdeel van deze structurele aanpak van de drugoverlast vormen billboards, waarop drugtoeristen wordt geadviseerd niet naar Rotterdam te komen om drugs te kopen. De grote waarschuwingsborden ko men, als het aan de Rotterdamse politie ligt, langs de route door België en de A16 te staan. Daarover wordt nog gesproken met het ministerie van WVC. Hoogovens doet bedrijven van de hand velsen Hoogovens verwacht binnenkort overeenstemming te bereiken met ingenieursbureau Fugro-McClèlland uit Leids- chendam over de verkoop van twee bedrijven van Hoogovens Technische Dienstverlening. Het staal- en aluminiumconcern wil Hoogovens Technical Service Mangemant Operations BV te Utrecht en Floogovens Technical Services Ecoplan BV te Arn hem afstoten. De bedrijven zijn adviesbureaus op het gebied van milieu, kwaliteit en veiligheid. Bij de twee bedrijven werken 50 Rotterdam wil drugs op recept Rotterdam De vijf politieke partijen die hel nieuwe Rotterdam se college van B en W vormen, hebben overeenstemming be reikt over een pakket van maatregelen om de drugoverlast in de stad tegen te gaan. Opvallend element is een experiment met verstrekking van drugs op medische indicatie. Volgens aan staand PvdA-wethouder Hans Simons (voormalig staatssecreta ris volksgezondheid) is een dergelijke maatregel vooral door hu mane gronden ingegeven. „Als het tot een vermindering van de pverlast leidt, is dat mooi meegenomen. Er moeten echter, zeker pp korte termijn, geen wonderen van worden verwachtHet nieuwe college is voorstander van een hardere aanpak door de politie van sterk criminele verslaafden. Oplichter krijgt 2,5 jaar cel De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren een 52-ja rige Rotterdammer veroordeeld tot twee en een halfjaar cel we gens het verhuren van caravans die niet van hem waren. De rechtbank achtte bewezen dat de man 137 gezinnen heeft opge licht. Een 43-jarige compagnon werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het tweetal adverteerde in Duitsland met cara vans onder de bedrijfsnaam Karavana. Belangstellenden die een aanbetaling op een vakantieverblijf deden, zagen deze nooit meer terug. Vooronderzoeker Groenendijk over crash Cityhopper De vliegers van de gecrashte Saab 340 van KLM Cityhopper waren bezig een doorstart te maken. Dat bevestigt de cockpit-voice- recorder van het toestel. Op de bandopna me is uit het gesprek tussen beide vliegers op te maken dat de landing niet naar wens verliep en dat men nog een rondje wilde vliegen. Wat er toen mis is gegaan, wordt niet duidelijk uit de opname. Dat zegt vooronderzoeker B. Groenen dijk, die in opdracht van de Raad voor de Luchtvaart het onderzoek naar de ramp leidt. De vliegers hebben de laatste fatale momenten van de vlucht niet met elkaar gesproken. Groenendijk heeft echter goede hoop dat de andere black-box (vlucht-data- recorder) veel van het mysterie rond de crash zal onthullen. Een mogelijk scenario is dat het toestel op een te lage snelheid de baan naderde, waardoor de daalsnelheid te hoog was. Daardoor zou de vlieger besloten hebben door te starten door vol vermogen op de linkermotor te geven. Op dat moment trok het vliegtuig naar rechts. Wat hier de oor zaakvan is, is nog onduidelijk. Vliegbereik van 10.000 kilometer Europese vliegtuigbouwers willen opvolger Concorde munchen rtr/anp Amsterdam Het eerste elftal van Ajax bracht gisteren een kenningsmakingsbezoek aan de Amsterdamse Effectenbeurs. Directeur Piet Tit Edgar Davids (tweede van links), Jari Litma- (links) van een hoekmanbedrijf gaf uitleg aan nen en Dan Petersen (rechts). foto anp De vliegtuigbouwers DASA (Duitsland), Aerospatiale (Frankrijk) en British Aero space (Grooi-Brittahnië) gaan gezamenlijk de mogelijkheden onderzoeken voor de produk- tie van een opvolger van de Concorde, het enige superso nische passagiersvliegtuig ter wereld. Dit hebben de al in Airbus Industrie samenwer kende partners gisteren be kendgemaakt. Gelijke bijdragen Volgens DASA, dat een meer derheidsbelang heeft in Fok ker. vindt het onderzoek plaats in het kader van het European Supersonic Research Program. De drie ondernemingen zullen gelijke bijdragen leveren aan de kosten en voortbouwen op studies d'e zij al afzonderlijk hebben verricht. Dit jaar zal 100 miljoen dollar in het on derzoek worden gestdken in vergelijking met 15 miljoen dollar in 1993. Meer passagiers Het nieuwe toestel moet met twéémaal de snelheid van het geluid 250 passagiers kunnen vervoeren en krijgt een vlieg bereik van 10.000 kilometer. De Brits-Franse Concorde heeft slechts 120 zitplaatsen en komt niet verder dan 6.600 kilometer. Volgens DASA is er voor een tweede generatie su personische vliegtuigen een potentiële markt van 500 a 1000 exemplaren. Verstrekking vertrouwelijke gegevens De korpsleiding van de Rotter damse politie heeft een 23-jari- ge agente ontslagen wegens plichtsverzuim. Uil onderzoek van de rijksrecherche bleek dat de vrouw zich zonder toestem ming toegang verschafte tot het Herkenningsdienstsysteem (op slag van persoonsgegevens) en informatie daaruit aan een rela tie had verstrekt. De agente was ook aanwezig op het moment dat iemand bij dezelfde relatie een vuurwapen bestelde. Zij had deze handeling moeten verhinderen of tenmin ste melding moeten maken van het feit. Voorts aanvaardde de vrouw giften van de relatie. De politie heeft de laatste inmid dels aangehouden. Zij wil niet zeggen of het om een man of een vrouw gaat. De relatie moet binnenkort vermoedelijk te rechtstaan voor verboden vuur wapenbezit en betrokkenheid bij de handel in vuurwapens. Eerder dit jaar heeft de Rot terdamse politie ook al twee po litiemensen ontslagen, onder wie een agent die een kogelwe rend vest had verkocht aan een barkeeper in Rotterdam. De an der, een politiesurveillant, had zich onttrokken aan zijn dienst Bovendien werkte hij geregeld in een snackbar, waarvan de ei genaar wordt verdacht van han del in hard drugs.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17