Hoogmade vraagt herkenbare kunst Kooreman en het motief Regio Alphen verbetert contact met de 'kleine kernen' Collegeprogramma in wankel evenwicht' Onderkoningwordt ridder Alphen bezorgd over regionale brandweer Burgemeester Jacobswoude kan handen uit de mouwen steken A Bromfietser glijdt tegen auto KOOREMAN Sanering verontreinigde grond hindert opknapbeurt Oud Ade vrijdag 8 april 1994 'Iets dat het karakter van het dorp weergeeft Hoogmade wil niet worden opgezadeld met een modern kunstwerk. „Wij willen iets concreets, iets dat de bevol king gewoon leuk vindt", zegt J. Gosen namens een werkgroep van Hoogmadenaren. De werkgroep houdt zich bezig met het kunstwerk dat op de hoek van het Zuideinde en de Kerkstraat moet komen. kunstwerk, dat in het perkje te genover de hervormde kerk moet komen. De provincie wil de dat bedrag aanvullen tot 22.500 gulden, maar dan moest de werkgroep wel aan een paar voorwaarden voldoen. Nauw keurig omschreven beelden zijn uit den boze en de eisen die de Hoogmadenaren aan het kunst werk hadden gesteld, kunnen ook niet. ,,We hebben als uit gangspunt dat het beeld her kenbaar moet zijn voor de be volking, dus niet een of andere marmeren paal die in de grond staat. Maar iets dat het karakter van het dorp weergeeft", ver klaart J. Gosen van de werk groep. De provincie wil dat de op dracht aan een kunstenaar ech ter algemener wordt verwoord. ,,Door alleen een thema te kie- hoogmade liesbeth buitink De werkgroep zag het kunst werk al helemaal voor zich. Een stel werkhanden die noeste ar beid uitdrukten, dat moest het bronzen beeld gaan voorstellen. Een kaasmaker die in een kaas- ton werkt of een koe die ouder wets met de hand wordt gemol ken. Een kind met Friese door lopers om de hals of een schaap met een kind zouden ook goed zijn. Maar de provincie heeft de werkgroep van de stichting Cul- tura Jacobswoude teruggeflo ten. Zo nauwkeurig omschreven mag de opdracht voor een kunstwerk niet zijn, als de werk groep tenminste enige kans wil maken op een provinciale sub sidie. De gemeente heeft 15.000 gulden gereserveerd voor het Alarm verjaagt dief' oegstgeest Een inbreker heeft afgelopen nacht vergeefs gepro beerd in te breken in een koffiehuis aan de Rijnsburgerweg in Oegstgeest. Rond kwart voor drie probeerde een dief binnen te komen door bij een venster de glaslatten te verwijderen. Daarbij ging hij blijkbaar onzorgvuldig te werk. Een ruit brak, waardoor het alarm afging. Hierop zette de inbreker het op een lopen. Fietsendief betrapt voorschoten Een 18-jarige Voorschotenaar is gisteren in zijn woonplaats door de politie betrapt met een gestolen mountain bike. De jongen reed op zijn eigen fiets en droeg de mountain bike, die op slot zat, op zijn rug. Toen de jongen de politie in de gaten kreeg, probeerde hij weg te komen. Maar even later kon hij op het Schubertplantsoen worden aangehouden. De Voor schotenaar heeft bekend dat hij de fiets kort tevoren had gesto len. Bonnet fractievoorzitter CDA warmond Koos Bonnet wordt voorzitter van de CDA-fractie in de Warmondse gemeenteraad. Die verrassende mededeling werd gisteravond gedaan tijdens de raadsvergadering. De ver wachting was dat Cees van Rees fractievoorzitter zou worden, omdat die als tweede man achter wethouder J. Wassenaar op de kandidatenlijst stond. De vorige voorzitter, Gerry den Ouden, nam gisteravond afscheid. De gemeente Alphen aan den Rijn heeft grove steken laten vallen in haar contacten met de belangenverenigingen in Zwammerdam en Aarlander- veen. De belangenverenigingen krijgen geen antwoord op brie ven, contacten worden op de lange baan geschoven en toe zeggingen niet nagekomen. Maar dat zal binnenkort alle maal tot het verleden behoren, zo bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie algemeen bestuurlijke zaken. De gemeente onderneemt van alles om Zwembadkaartje wordt duurder in Zoeterwoude zoeterwoude Zoeterwoudenaren die een verfrissende duik in het ge meentelijk zwembad willen nemen, gaan daarvoor meer betalen. Een persoonlijk abonnement wordt een rijks daalder duurder en gaat 35 gulden kosten. Een gezinsa bonnement gaat met tien gulden extra 140 gulden kos ten. De prijs van een tienba- denkaart voor kinderen on der de 16 stijgt met twee gul den naar 20 gulden. Het col lege van Zoeterwoude, dat de tariefsverhoging op 12 april voorlegt aan de gemeente raad, benadrukt dat de tarie ven in het Zoeterwoudse zwembad dan nog steeds la ger zijn dan in andere zwem baden in de regio. Klusjes in huis De Vrouwenwerkgroep van de Stichting Homoseksualiteit Al phen houdt mörgen een thema avond over klusjes in huis. In vier workshops komen onder meer behangen en fietsen repa reren aan bod. De aanvang is 20.00 uur in het clubgebouw aan de Prinses Marijkestraat 71 in Alphen. belangenverenigingen halen. Zo komt er in he college een wethouder die on der meer wordt belast met de 'kleine kernen'. Verder is het de bedoeling dat de gemeente twee 'wijkmanagers' aanstelt, speciaal om de contacten met de kleine kernen in goede ba nen te leiden. Burgemeester M. Paats ver klaarde dat de gemeente er alles aan doet om de situatie, die vol gens hem een gevolg is van de onderbezetting van de afdeling publiekszaken, te verbeteren. Onlangs is er al iemand speciaal aangesteld om de achterstand op de afdeling weg te werken. Inschrijving voor huizen Stompwijk nog open tot 1 mei Belangstellenden kunnen zich tot 1 mei inschrijven voor de 41 huurwoningen die worden ge bouwd op de voormalige voet balvelden in Stompwijk. De te keningen van de 18 eensgezins woningen, 6 parterrewoningen en de 17 driekamerflats zijn te zien in het gemeentehuis en bij de RK Woningbouwvereniging in Leidschendam. Bij de wo ningbouwvereniging kunnen ook de inschrijfformulieren worden ingeleverd. Rode besjes en gele bloemetjes fleuren wijk op Bewoners van de Elzekrulzoom planten morgenochtend bomen en struiken in hun straat. De Alphenaren waren niet gelukkig met de 320 vierkante meter ge meentelijk groen voor hun hui zen en vroegen de gemeente om iets anders. Omdat ze be reid waren mee te helpen aan het planten en omdat acht buurtbewoners straks het on derhoud op zich nemen, was de gemeente bereid mee te wer ken. De tuin wordt nu beplant met struiken waarin rode besjes en gele bloemetjes komen, en met een aantal groenblijvende laurieren. zen. Zoiets als: het Groene Hart van Holland", zegt Gosen. Hij vreest dat Hoogmade met zo'n algemene opdracht echter toch wordt opgezadeld met een mo dern kunstwerk. De werkgroep probeert nu op een andere manier provinciale subsidie te krijgen en toch de eigen ideeën vast te houden. Gosen: „We kunnen ook een subsidie krijgen voor de aan koop van kunst. Dus we gaan op 12 april met de culturele raad van Zuid-Holland praten en vragen om namen van kun stenaars die bronzen beelden maken. Daarna bezoeken we ateliers om te kijken of daar iets bij zit dat geschikt is voor Hoog made." Gosen hoopt dat de Hoogma- dese bevolking nog wel kan meepraten over de aankoop. „Als we nou drie modelletjes kunnen krijgen van de beelden, kunnen we de mensen oproe pen om een keus te maken." Hij hoopt dat het beeld nog aan het einde van dit jaar direct achter de brug over de Does is te zien. VRIJE TIJD Postzegels Postzegelvereniging Oegstgeest (PVO) houdt vanavond de maandelijkse ruilavond in 't Groot Profijt aan het Boer- haaveplein in Oegstgeest. Aan vang 19.00 uur. Braderie In kerkelijk centrum De Bron en deels in winkelcentrum De Rid derhof in Alphen is morgen van 10.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse braderie annex rommelmarkt. Rommelmarkt Dagcentrum de Evenaar houdt morgen een rommelmarkt met loterij. Belangstellenden kun nen van 11.00 tot 15.00 uur een kijkje komen nemen. Het cen trum zoekt nog spullen die ver kocht kunnen worden. Die kun nen tussen 9.00 en 16.00 uur naar het dagcentrum aan de Endegeesterstraatweg 5 in Oegstgeest worden gebracht. Voorjaarswandeling Wie zin heeft in een duinwan deling van twee uur in de Gan- zenhoek, kan zich morgen om 14.00 uur melden bij het IVN- Leiden op het parkeerterrein van Hotel Duinoord aan de Wassenaarse Slag. Inlichtingen: 071-174175 Parkbos In Warmond kunnen liefheb bers zondag een wandeling in het parkbos 'Huys te Warmont' maken. Het thema is de reiger en de wandeling wordt begeleid door natuurgidsen van het INV. De aanvang is om 14.00 uur en de toegang is één gulden. Verzamelbeurs De afdeling Den Haag en Om streken van de Nederlandse Vereniging De Verzamelaar houdt op maandag 11 april een verzamelbeurs in gebouw 'De Werf, Schoolstraat 4 in Voor schoten. Er zijn onder meer an sichtkaarten en munten. Aan vang 19.00 uur. Scherpe kritiek D66 Leiderdorp leiderdorp. jaap v dat j laatst^ Burgemeester M. Boelen speldt de scheidende wethouder P. Rijnwoude neemt afscheid van wethouder Piet van der Werf rijnwoude. ruud si Als het aan de burgemeester had gelegen was hij officier ge worden. Het werd ridder. Piet van der Werf (55) trad in 1958 toe tot de Hazerswoudse jeugd- gemeenteraad, en was sinds dien eigenlijk niet meer weg te denken uit het openbare leven in Hazerswoude. Gisteren nam hij dan toch officieel afscheid van de gemeentepolitiek - na vier jaar lid te zijn geweest van de jeugdgemeenteraad, ze veneneenhalf jaar gewoon raadslid te zijn geweest en ne gentien jaren op het wethou derspluche te hebben gezeten. Het bleek voldoende voor een onderscheiding als ridder in de orde van Oranje Nassau. Maar toch nog te weinig voor een of ficier. Toch was Piet blij. Met de lo vende woorden van de sprekers, met de stereotoren die de bur gemeester hem aanbood, en natuurlijk met het koninklijke lintje. „Ik behoor nog tot de ca tegorie mensen die u intens blij maakt met een onderschei ding", reageerde de vertrekken de wethouder. Ondanks de feestelijke gele genheid was er toch ook wel wat plagerig-vriendschappelijke kritiek op Van der Werf. Kritiek op de eigengereidheid van de slimme CDA'er en op de 'sala mi-tactiek' waarmee hij heel wat omstreden plannen door de raad wist te drukken. Van der Werf was er berucht om: van grotere plannen steeds kleine stukjes aan de raad voeren, ter wijl niemand weet wat nou pre cies de opzet is. Gea van Craai- kamp (WD), die zelf overigens ook afscheid nam, bood de wet houder daarom een salami- Door zijn eigenzinnige optre den maakte Van der Werf zich ook in eigen kring niet altijd 'Jus voor vrijwilligers eraf brandweerkorpsen in de regio nu al nauw samen. Toch ligt er een serieus pro bleem op de loer. De vrijwilli gers bij de brandweer dreigen een beetje tussen wal en schip te raken. Het ziet ernaar uit dat in eerste instantie alleen de be roepsmensen zullen worden in geschakeld, „De jus gaat er voor de vrijwilligers dan wel van af', stelde A. van Geest (D66). De burgemeester is echter niet bang dat de vrijwillige brandweerlieden het bijltje erbij neer zullen gooien. Volgens hem ligt er een schone taak voor de korpsleiding om ook de vrijwilligers bij het werk te be trekken. De minister van bin nenlandse zaken heeft boven dien herhaaldelijk gesteld dat de vrijwilligers ook in de nieuwe opzet een functie moeten hou den. Regionale samenwerking van de brandweer is een goede zaak, zolang dat maar niet betekent dat er een regionale brandweer komt die de plaatselijke korpsen volledig opslokt. Dat vindt de meerderheid van de Alphense commissie algemeen bestuuur- lijke zaken. Volgens burgemees ter M. Paats hoeft de commissie niet bang te zijn dat de eigen Al phense brandweer zal verdwij- De schaalvergroting van de brandweer zal volgens hem niet zo'n ingrijpende operatie zijn als bijvoorbeeld de regionalise ring van de politie. Daarbij ver dwenen de plaatselijke korpsen volledig, om plaats te maken voor een veel grootschaliger or ganisatie. Volgens Paats zal dat bij de brandweer zo'n vaart niet lopen. Bovendien werken de jacobswoude» liesbeth buitink Burgemeester W. van Beek van Jacobswoude heeft bij de porte feuilleverdeling voor het nieuwe college nog het meeste geprofi teerd van de teruggang van drie naar twee wethouders. Naast zijn wettelijke taken als openba re veiligheid en algemeen be stuur, krijgt hij een zware porte feuille. Financiën, economische zaken, de gemeentelijke huis vesting, het zwembad, onder wijs, recreatie en de privatise ring van het woningbedrijf staan op zijn lijstje. CDA-wethouder A. Kea houdt zijn oude portefeuille van ruim telijke ordening, volkshuisves ting, agrarische zaken en milieu. L. Bruins van Gemeen tebelangen neemt sociale zaken en sport over van C. de Lange (CDA), die weer gewoon raads lid wordt. Daarnaast wordt Bruins verantwoordelijk voor openbare werken en verkeer. Van Beek heeft veel taken ge kregen omdat hij de enige full time bestuurder in het gemeen tehuis is. De beide wethouders Burgemeester Van Beek krijgt het druk. vervullen hun taak in deeltijd. Door de teruggang van drie naar twee wethouders werd daarom vooral naar de burge meester gekeken. Het CDA ziet het verkiezingsverlies van twee geliefd. Binnen het CDA de oppositie tegen die wethouder die maar niet op wil de stappen. Algemeen wordt aangenomen dat die afkalvende positie voor hem de reden was om zelf een punt achter zijn po litieke carrière te zetten. De ge slepen 'onderkoning' zei het gisteren weer net niet, maar liet het wel doorschemeren. „Ik wil de plaats maken voor anderen. Maar dat is niet mijn enige re den geweest. Dat wil ik u eerlijk zeggen." De enige maatschappelijke functie die Van der Werf over houdt na zijn afscheid als wet houder is die van bestuurslid van de plaatselijke Rabobank. Verder houdt hij alleen zijn boomkwekerij in Hazerswoude- -Dorp over. Daar zal hij waar schijnlijk de rest van zijn leven blijven werken. „Rijnwoude, het ga u goed. Ik blijf uw inwoner, want ik zou me geen raad weten als ik moest verhuizen." Het woord 'oppositiepartij' wil hij niet horen, maar blij met het collegeprogramma van WD. D66, BurgerBelangen en PvdA in Leiderdorp is hij zeker niet. E. Grootaarts, fractievoorzitter van D66 liet gisteravond tijdens de presentatie van het nieuwe pro gramma in Leiderdorp duidelijk blijken dat er nogal wat aan mankeert. Hij sprak van een 'een wankel evenwicht'. Hij vond het verder vreemd dat er niets in staat over bodemsane ring. „Er zijn veel vervuilde ter reinen in Leiderdorp, zoals Ver- to en de Kleine Zandput. Die kunnen nog problemen opleve ren." Ook mist hij plannen voor het inlopen van achterstallig onderhoud in de gemeente. D66 en Groen Links vielen tij dens de college-onderhandelin gen vrij snel buiten de boot, maar besloten als waarnemer de zaken te blijven volgen. Toen de twee partijen nog wat amen dementen toe wilden voegen aan het kersverse collegepro gramma, bleek dat ze daar maar een paar uur de tijd voor kre gen. „Zo snel, dat kon onze par tij fysiek niet aan", aldus een te leurgestelde Grootaarts. Ook K. Bos, fractievoorzitter van Groen Links, is teleurgesteld in het nieuwe collegeprogramma. „Ik lees wel mooie dingen over hoorzittingen organiseren en de Er dergelijke, maar ik lees over inspraak." Beide sprekers! verstoorden even het feestje de vier collegepartijen, die vol- z^ai gens PvdA-wethouder P. Bou-bevei man de opdracht hebben 'om gronc het vertrouwen van de burgers geruc in de politiek te herstellen'. gensi Centraal in dat programmaDe staat de relatie tussen de bur- n)et gers en het gemeentebestuur. d>e WD-Wethouder C.A. Huigenis> kri gaf toe dat daarin de afgelopen caat jaren 'haperingen' zaten. Als het ve de aan het nieuwe college ligt ko- PHs i men er wijkbezoeken, hoorzit- a' tingen, wekelijkse spreekuren, Katwi een ombudsfunctie, een klach-1 tenregeling. Ook is het de be doeling dat Leiderdorpers snel-1 Ier antwoord krijgen op inge- Aïé?i zonden brieven. Verder willen F en W de mogelijkheden onder zoeken voor het houden va een raadplegend referendum. Op de te verwachten korting van het Rijk op het gemeente fonds is men voorbereid. Het! college verwacht dat Leiderdorp er ongeveer 2,5 miljoen op ach- y teruit gaat. Dat moet worden opgevangen door gebruik te maken van het overschot in de FOki reserves van het grondbedrijf, kooi Valt de korting hoger uit, dan vlieg sluit het college een lastenver- een hoging voor de inwoners van. Leiderdorp niet uit. Overigesn VC1" valt de korting pas in 1997 te gech verwachten, en wordt in etap- vanl pes ingevoerd. sen Wandeling door Bedelaarsbos alphen aan den rijn. Fokk ben werk Het IVN Alphen aan den Rijn heeft voor zondag een wandeling blijv< door het Bedelaarsbos in de polder ten zuiden van Alphen op het De v programma staan. De wandeling begint om 14.00 uur bij het begin beid: van het Bedelaarsbos aan het Rietveldse pad. Voor informatie: 36 ui Een 16-jarige Wassenaarder heeft gisteren beenletsel opgelopen bij een aanrijding op de kruising Beurmanlaan en Clematislaan. De Wassenaarder botste op de kruising met zijn bromfiets tegen een auto, die werd bestuurd door een 41-jarige Wassenaarder. De bromfietser wilde de auto voorrang geven, maar gleed op het glad de wegdek door en kwam tegen de auto terecht. Hij is behandeld in; het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag. Th Het patroonwerk van de r zitcombinaties is onvergelijkbaar, net als de materiaalkeuze van de overige onderdelen zoals metalen onder veren, keerbare kussens en vulma terialen van koudschuim. De Engelsen hebben wat dit betreft een naam hoog te houden. Gesteund door een grote variatie aan stoffen en designs van beroemde fabrikanten als Marvic, Baker, Sanderson en Monkwell. Typisch Kooreman dus! woonadviseurs de h gi" N kun< failli Mos jarei burg terd. Ams zetels vertaald in het verlies van een wethouder. Binnen het col lege blijft de signatuur van de christen-democraten echter toch bepalend, omdat ook Van Beek van CDA-huize is. oud ape marieta kroft De opknapbeurt van de kern van Oud Ade begint dit najaar. In de twee groenstroken tussen de Leidseweg en De Kolk wor den 14 parkeerplaatsen ge maakt. De stroken worden iets verbreed en er komt een pick nicktafel. Aan de andere kant van de Leidseweg komt een voetpad. De gemeente onderzoekt nog of klinkerbestrating haalbaar is, evenals sierverlichting tussen het voetpad en de Leidseweg. Eind april buigen B en W van Alkemade zich over het plan en in mei volgt een voorlichtings avond voor de inwoners van Oud Ade. Voor de verfraaiing is ongeveer twee ton begroot. Het werk kan niet in één keer worden gedaan, zo bleek gister avond tijdens de vergadering van de dorpsraad van Oud Ade. De stichting Subat, in het leven geroepen door benzinemaat schappijen, is namelijk bereid om de bodem van een van de groenstroken, waar een benzi nepompstation heeft gestaan, te saneren. Volgens A. Peters, di recteur gemeentewerken, kan het nog wel even duren voordat de stichting tijd heeft om naar Oud Ade te komen. Hij gaf de dorpsraad echter gelijk toen voorzitter L. van Berkel hem verzocht om toch in het najaar te beginnen met het werk. „An ders kan het nog wel jaren du ren voordat er iets gebeurt." Een van de aanwezigen in ca fé 't Lage Land vreesde voor 'een knoeiboel' en 'financiële consequenties' omdat het werk niet in een keer kan gebeuren. Van Berkel beloofde bij de stichting Subat erop aan te dringen om snel naar Oud Ade te komen. „Wie weet, helpt het."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16