Oegstgeest: baas in eigen huis Hobbywerkplaats Lijnbaan verdwijnt Stompwijkers helpen Roemeense meisjes Klachtenlijn gehandicapten roodgloeiend Leiden Regio 'Woningsplitsing redt Groene Hart' Opvang asielzoekers in Voorschotens kantoor nog altijd niet rond Hooibroei oorzaak brand 14 VRIJDAG 8 APRIL 1994 LEIDEN/VLEUTEN MONICA WESSELING Woningsplitsing is hét middel om het Groene Hart te behouden. Bijna 60 procent van de huizen wordt door een of twee personen bewoond en een be langrijk deel kan voor twee huishou dens geschikt worden gemaakt. Extra woningbouw in het Groene Hart is daardoor niet meer nodig. Inventiviteit kan de vier maanden geleden opgerichte Stichting Behoud Groene Hart niet worden ontzegd. De stichting is door een aantal particulie ren in het oosten van het Groene Hart, nabij Vleuten /De Meern opgericht. Secretaris K. Verhoef: „Er wordt ge knabbeld aan het Groene Hart. Een sluipend proces. Gevaarlijk, want nie mand heeft het in de gaten." Verhoef vindt dat er op zeer korte termijn twee dingen moeten gebeuren: er moeten strakke grenzen worden vastgesteld voor de randen van het Groene Hart én de gemeenten in dat groene gebied moeten nu eindelijk ophouden met reclame te maken voor zichzelf. „Elke gemeente is gebrand op zo veel mogelijk werkgelegenheid. Er wordt niet gekeken naar wat voor soort, als er maar bedrijven bijkomen. Bedrijven trekken mensen, trekken bedrijven en zo groeit de zaak dicht." Verhoef vindt dat de gemeenten de energie die ze nu steken in het maken van reclame voor zichzelf, beter kan aanwenden voor in verbetering van het leefklimaat in de eigen stad. Zijn idee om woningen te splitsen past daar ook goed in, vindt Verhoef. „Ge meenten proberen nu aan de woning behoefte te voldoen door telkens nieuwe wijken neer te zetten. Er gaat veel aandacht naar het nieuw spul en ondertussen verpaupert de oude stad. Door in die oude stad woningen te splitsen, al dan niet met een beetje aanbouw, krijgt de oude wijk een op knapbeurt en ben je meteen van de woningzoekenden af." De stichting heeft dit idee inmiddels voorgelegd aan de Rijksplanologische dienst met het verzoek een en ander op te nemen in de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning die nu wordt voorbereid. Spoor Over de aanleg van een nieuw tracé voor de Hoge Snelheidslijn en de Be- met de stichting niet te praten. „Een snelle trein is prima, om dat dit de uitbreiding van Schiphol onnodig kan maken, maar dan wel over bestaand spoor. En voor vracht vervoer hebben we schepen." De stichting wil de inwoners van het Groene Hart mobiliseren, 'zodat we een groep zijn waar de politiek niet meer omheen kan'. Nu al worden alle Groene-Hartgemeenten benaderd met de vraag toch vooral een harde grens te stellen aan woningbouw en niet langer koste wat het kost maar bedrijven binnen te halen. Samenwer king met andere actiegroepen ligt ook in het verschiet. CDA-kamerlid belicht ouderenzorg Voorschoten VOORSCHOTEN Het CDA-Tweede-Kamerlid F.J. van der Heyden is vrijdag 15 april in Voorschoten, waar hij onder meer een bezoek brengt aan Ruimte-Plus aan de Merel hof. Daar spreekt hij om 15.00 uur over de ontwikkelingen in de ouderenzorg. Centraal staan de huisvestingsmogelijkheden voor ouderen, de toekomst van de bejaardenoorden en de mo gelijke vestiging van een ver pleeghuis in Voorschoten. Alle belangstellenden zijn welkom. Er is voldoende gelegenheid voor het stellen van vragen. V erzorgingshuizen houden open dag De drie verzorgingshuizen in Wassenaar houden op 16 april open huis. Tussen 10.00 en 16.00 uur openen het Sophieke Huis aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat, het Johanne Huis aan de Schouwweg en Huize Willibrord aan de Poortlaan de "deuren voor mensen die eens een kijkje achter de schermen willen nemen. Aan de Lijnbaan verrijst een r v pand, n r zoiets als een hobbywerkplaats zal eigenaar ligt. MARK LAMERS/HOL VAST VRIJE TIJD Muziek TUYA houdt zaterdag 9 en zon dag 10 april een muziekweek- end met verschillende workshops over Zuidameri- kaanse muziek. De workshops zijn bij TUYA in de Kaasmarkt- school aan de Koppenhinksteeg 13 in Leiden. De prijs is 50 gul den. Bel voor informatie 123481. 0 5 Benefietconcert In het LVC aan de Breestraat in Leiden wordt zaterdag 9 april een benefietconcert voor de verkiezingskas van het ANC in Zuid-Afrika gehouden. Er zijn optredens van de reggaeband The Vibe en van As The Eye. De lijsttrekker van de SP, Jan Marij- nissen, zal samen met een ANC-vertegenwoordiger de avond openen. De toegang is 7,50 gulden en de aanvang is 20 Acrobatiek Roelien den Ouden geeft zon dag 10 april een proefles acro batiek voor alle belangstellen den, als voorbereiding op een cursus. Op 18 en 19 april begin nen de massagecursussen en - behandelingen. Bel voor inlich tingen Roelien den Ouden, 131684. De Hobbywerkplaats aan de Lijnbaan in Leiderdorp be hoort definitief tot het verleden. De plek waar hobbyis ten tot anderhalf jaar geleden nog konden sleutelen aan hun auto en tegen betaling de beschikking kregen over een brug en gereedschap, krijgt een andere bestem ming. Het gebouw aan de Lijnbaan ging in december 1992 in vlammen op en het was lange tijd de vraag of er weer een nieuw onderkomen voor amateur-monteurs zou komen. Maar de grond is inmiddels verkocht aan de fir ma Auto-Totaal, die heel andere plannen heeft.Sterker nog, Auto-Totaal heeft het terrein gekocht om te voor komen dat er weer een Hobbywerkplaats zou verrijzen. De firma zit pal naast de voormalige Hobbywerkplaats en dat heeft het bedrijf in het verleden volgens direc teur J. Schoondergang 'veel ellende' bezorgd. Schoon- dergang wil er een pand neerzetten om te verhuren of verkopen aan een bedrijf dat hij wél ziet zitten als buur. Het pand moet in juli klaar zijn. „We hebben destijds zoveel overlast van de Hobbywerkplaats gehad. Het was altijd een rommeltje met al die oude auto's voor de deur. Na de brand hebben we maar besloten om de grond te kopen. Dan wisten we zeker dat er geen nieu we Hobbywerkplaats zou komen. We willen gewoon een goed bedrijf naast ons. Dan trekt de Lijnbaan ook meer mensen." Volgens Schoondergang werd in de Hobbywerkplaats de hand gelicht met een aantal voor- SASSENHEIM/DEN H Sassenheimer veroordeeld voor bezit van verboden geweer gewaarschuwde politie nam daarop inbreker en Flaubertge- weer mee. „Het was wel degelijk een geweer waarvoor u een ver gunning nodig had en dat wist u", zei officier van justitie mr. F. Slits gisteren tegen de Sassen heimer. Hij eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier weken. Nadat de man had uitgelegd dat hij het slechte pad had verlaten, een opleiding volgde en voor het eerst van zijn leven gelukkig was, zette de po litierechter die vier weken om in een dienstverlening van 60 uur. „Ik dacht dat het een sierwapen was en dat het niet meer werk te." Dat zei een 24-jarige inwo ner van Sassenheim gisteren bij de Haagse politierechter, waar hij terecht stond voor verboden wapenbezit. Het Flaubertge- weer met afgezaagde loop had hij begin 1992 gekocht in een café bij de Antwerpse vogel tjesmarkt. Een half jaar later richtte hij het dreigend op een onbekende man, die hij 's mor gens op zijn dak betrapte. De VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Het is nog altijd niet zeker of er asielzoekers worden on dergebracht in het voormali ge kantoorpand van Inno- vam aan de Rouboslaan in Voorschoten. De onderhan delingen van de COA (Centrale Opvang Asielzoe kers) met de eigenaar van het kantoor zijn nog in volle gang. „Er zijn wel mogelijkheden in het kantoorpand, maar veel hangt af van wat we met de eigenaar kunnen berei ken," aldus woordvoerder W. de Lange van COA. De on derhandelingen gaan met name over de investeringen die nodig zijn om het ge bouw geschikt te maken voor bewoning. Volgens De Lange ziet het ernaar uit dat de COA en de eigenaar er sa men wel uit komen. Pas als het zover is, zoekt de COA contact met het ministerie van WVC, die de opvang sa men met de gemeente Voor schoten verder regelt. Vol gens De Lange zullen snel spijkers met koppen worden geslagen. „Het is eerder een kwestie van dagen dan van weken." in brand gevlogen. Het politie-onderzoek heeft volgens Noordervliet uitgewe zen dat de aanpak van de brandweer van Lisse goed is ge weest. „De verkenningen die door ons zijn uitgevoerd en de conclusies daaruit sporen vol komen met de bevindingen van de politie. Onze inzet is goed geweest, we hebben het alleen niet kunnen redden omdat de brand helaas te groot was", al dus de commandant. „Maar ik ben hartstikke trots op jullie", zo gaf hij zijn manschappen een schouderklopje. Hooibroei is de oorzaak geweest van de enorme brand die vorige week zaterdag een deel van het complex van het Bloembollen Postorderbedrijf Bakker in de as heeft gelegd. Dat maakte brand weercommandant M. Noorder vliet gisteravond bekend aan zijn manschappen. In een hooiopslagplaats die tegen de achterkant van de hal aan lag is materiaal gaan broei en, wat later in smeulen moet zijn overgegaan. Door de warm- te-ontwikkeling is de opslaghal 'Zelf bepalen wat er met polder gebeurt' Oegstgeest wil zelf bepalen wat er met de Broek- en Si- montjespolder gebeurt. De gemeente staat niet toe dat er aan die grond wordt getornd. Leefbaar Oegstgeest vindt, dat het dorp in het verleden genoeg heeft gedaan om aan de woonwensen van Leiden tegemoet te komen. Als voorbeeld noemt de partij de annexatie van de grond waarop nu de Morskwartier ligt. Dat zei P. de Soeten, voorman van Leefbaar Oegstgeest, gistermiddag bij de presentatie van het beleidsprogramma. schriften. Zo zou er met brandgevaar helemaal geen re kening zijn gehouden. „Toen er brand uitbrak, kwamen ze blussers bij de buren lenen." Door de brand werden diverse bedrijven in de nabijheid van de Hobbywerk plaats ernstig gedupeerd. De tapijthal is zelfs een half jaar uit de roulatie geweest. Ook met milieu-eisen werd in de Hobbywerkplaats volgens Schoondergang amper rekening gehouden. „Zelf doe je alles om aan de milieu-voorschriften te voldoen, maar daar lieten ze de olie gewoon lopen." De vervuiling van het terrein was volgens Schoondergang dan ook enorm. „Er zat onder meer tinner in de bodem. Er was een spuiterij, maar een vloeistofdichte vloer had de werkplaats niet." Het schoonmaken van de grond heeft volgens de directeur van Auto-Totaal 130.000 gulden gekost. Antilliaan krijgt penning Wassenaar Sinds vier jaar woont P. Reg- nault al op Curasao, maar giste ren ontving hij de gemeentelijke legpenning van Wassenaar. De 53-jarige Regnault woonde van 1972 tot 1990 in het villadorp, waar hij in de sport - en dan vooral de gehandicaptensport - zeer actief was. Zo was hij be stuurslid voor het Wassenaars Sportcontact, lid van de com missie van het Nationaal Fonds Gehandicapten Sport, van het Welzijnsberaad, van de raad van toezicht van de sportvereni ging 'De Kieviten' en van de commissie Wassenaars Judo- toumooi. Regnault had in 1990 de penning al moeten krijgen, maar verhuisde toen net naar de Antillen. OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS De partij van De Soeten, die de college-onderhandelingen leid de, levert in het nieuwe ge meentebestuur twee wethou ders, de WD en Progressief Oegstgeest (PrO) elk een. In het programma is duidelijk de hand van Leefbaar Oegstgeest merk baar. Zo mag de Broek- en Si- montjespolder niet zonder slag of stoot worden opgegeven. De inspraak van inwoners en de in vloed van de raad op de beslui ten van het college worden ver groot. Verder moeten winkelcentra goed met de auto bereikbaar blijven, komt er snel een beslis sing over het nieuwe raadhuis en worden subsidie-aanvragen van verenigingen en welzijnsin- stanties opnieuw en kritisch be keken. „Ik ken het voorbeeld van de ziekenomroep. Die kreeg jarenlang een kleine bijdrage zonder dat ze ook maar iets deed", aldus De Soeten. „Instellingen zullen prestaties moeten leveren. De SJJO bleek bijvoorbeeld niet in staat het beoogde jongerenwerk op te zetten. Dat zullen ze dus ook bij de subsidie merken. Maar het buurtwerk bij Buitenlust en Haaswijk gaat juist met weinig geld heel goed", vult de nieuwe welzijnswethouder A. van Eisen (PrO)aan. Groen Oegstgeest wordt omzoomd door groene gebieden. Het nieuwe college wil dat zo hou den. Volgens De Soeten heerst er te veel onduidelijkheid over de toekomst van de van Broek en Simontjespolder. „Eerst ko men alle dossiers op tafel. Dan kijken we opnieuw of er bij voorbeeld wel een station Me- renwijk komt, wat de financiële consequenties van bebouwing zijn en of het neerzetten van een nieuwe wijk nodig is. De provincie heeft al een boze brief gehad. We kunnen in vier dagen niet beslissen over een voorstel in de trant van 'bouw maar en zie maar hoe je een tekort van 16 miljoen wegwerkt'. Dat is voor ons onaanvaardbaar", al dus De Soeten. Als het aan het nieuwe college ligt wordt er geen beslissing ge nomen voordat de raad en de inwoners uitgebreid zijn geïn formeerd. Voor dat doel worden meer voorlichtingsavonden ge organiseerd en moeten com missiebijeenkomsten het karak ter van volksvergaderingen krij gen. Om dat te realiseren zullen waarschijnlijk extra ambtenaren moeten worden aangetrokken. „Wanneer dat nodig is. moet dat maar. Democratie kost nu eenmaal geld", meent de LO- Wat alle v beleidsplan missen, is een fi nanciële onderbouwing. Ner gens staat wie het nieuwe fiets pad langs de Kennedylaan be taalt of wat het inhuren van deskundige buitenstaanders kost. Als reden voor dit gebrek wordt gegeven dat nog niet dui delijk is hoeveel geld Oegstgeest uit het gemeentefonds gaat krij gen. Er komt wel 'zo snel moge lijk' een kostenraming van alle beleidsplannen. Hierbij staat voorop dat de onroerend zaak belasting niet mag worden ver hoogd, dat reinigingsrechten kostendekkend dienen te zijn en dat het inhuren van advies bureaus alleen bij wijze van uit zondering nog zal gebeuren. Buurt moet op fontein letten Opstuivend water en vernielin gen. De fontein in de vijver van het Weteringpark in Wassenaar heeft al voor heel wat hoofdbre kens gezorgd. Eind deze maand wordt de waterkraan weer opengezet, maar de gemeente hoopt dat de klachten van om wonenden nu verleden tijd zijn. In plaats van zes uur per dag staat de fontein nog maar vier Bovendien roept de gemeente de buurt op om te letten op vandalen die het hebben voor zien op de spuitkoppen. „Het behoeft weinig betoog dat de vijver en de twee kunstwerken een sieraad vormen voor de omgeving en daar hoort ook de fontein bij. Vernielingen zijn erg kinderachtig", schrijft de ge meente vermanend. STOMPWUK LIESBETH BUITINK Honderdtwintig meisjes in het Roemeense kindertehuis casa de copii orfani $colari in Doro- hoi moeten van de Stompwijk- se actie gaan profiteren. De werkgroep Conciliair Proces Stompwijk zamelde eerder al medicijnen in voor Mali en vo rig jaar werd nog twee ton goederen naar een kinderte huis in Polen gebracht. Die hoeveelheid wil de werkgroep voor Roemenië dit jaar over treffen. Tot begin mei zamelen de Stompwijkers kleding, speelgoed, voedsel, bedden en beddegoed in. In het kindertehuis in Doro- hoi wonen meisjes tussen 6,en 18 jaar. „De stad ligt in het noordoosten van Roemenië en daar worden bijna geen hulp acties gehouden. De meisjes krijgen in het huis minimaal te eten, want het Roemeense mi nisterie van gezondheid subsi dieert maar zeer beperkt. De gebouwen zijn ontzettend ver ouderd. Als iets kapot gaat wordt het niet vervangen. Dus eigenlijk is er niets verbeterd sinds de revolutie, het is alleen maar erger geworden", vertelt Will Kranenburg van de werk groep. De werkgroep roept de Stompwijkers op overtollige spullen af te geven via berich ten in de Dorpsketting. Kra nenburg: „En we vragen me neer pastoor om het in de preek te melden. We zijn nu twee weken bezig met de ac tie, dus nu is overal nog be hoefte aan. Maar op een gege ven moment kunnen we in de Dorpsketting aandacht vragen voor de spullen waarvan we nog niet zoveel hebben. Voed sel blijft vaak achter, zeep en shampoo." De werkgroep kwam in con tact met het kindertehuis via de Roemeen Silviu Ciuciuni§, die in Nederland Roemeense cursussen geeft. „We willen per se persoonlijk contact, want dan kunnen we aan de mensen zelf vragen wat ze no dig hebben. En het is bemoe digend dat de mensen hier veel willen doen, als ze maar weten dat het goed terecht komt." De spullen voor het kinder tehuis kunnen worden afgege ven bij Truus Luk aan de Meerlaan 5. telefoon 01715 3587. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Goedemorgen, u spreekt met de WVG-klachtenlijn van de ge handicaptenraad. Op dit mo ment zijn alle lijnen in gesprek. Kunt u over een half uurtje te rugbellen?" Het speciaal ingestelde meld punt voor de nieuwe Wet Voor zieningen Gehandicapten (WVG) staat roodgloeiend. Soms wordt de hardnekkige beller verzocht het later nog eens te proberen, soms wordt de telefoon helemaal niet opge- De drie medewerkers van de landelijke klachtenlijn hebben in twee dagen tijd inmiddels honderd bellers te woord ge staan. Diegenen die het vergeefs probeerden, niet meegeteld. Minder validen hebben veel vragen over de veranderingen waar ze sinds 1 april mee te ma ken krijgen als ze een rolstoel aanvragen of een vergoeding voor een taxirit. De nieuwe re gels voor die voorzieningen zijn vaak onduidelijk en kunnen bo vendien flink verschillen per ge meente. Vanaf 1 april zijn de gemeen ten namelijk zelf verantwoorde lijk voor het aanpassen van wo ningen, het vervoer en de rol stoelen voor gehandicapten. Zij nemen deze taak over van de bedrijfsverenigingen en het GAK. Omdat ook 65-plussers voortaan bij de gemeente voor deze voorzieningen kunnen aankloppen, moet de koek door een veel grotere groep worden gedeeld. En dat merken veel hun portemonnee. Gemeenten hebben de afge lopen maanden koortsachtig gewerkt aan de nieuwe verorde ning. Hoewel de Duin- en Bol lenstreekgemeenten de koppen bij elkaar hebben gestoken en de gemeenten in de regio Lei den datzelfde deden, zijn er toch nog veel verschillen. In sommige gemeenten zijn de vervoersvoorzieningen afhanke lijk van het inkomen gemaakt, elders moeten gehandicapten de eerste vijfhonderd gulden zelf betalen voor een aanpas sing in huis. Daardoor zien de aanvragers door de bomen het bos niet meer. „Ja, we krijgen in Leiden best veel vragen over de nieuwe re geling", aldus WVG-coördinator W. van der Poel. „Mensen ma ken zich ongerust over het aan bod van voorzieningen en vra gen ons wat ze moeten doen om voor een woningaanpas sing, een rolstoel of een taxiver goeding in aanmerking te ko men. Er gelden bovendien over gangsregelingen." In Leiden is de administratie ook nog niet op orde. De 800 gehandicapten die voorheen bij het GAK aanspraak konden ma ken op vergoedingen en voor zieningen, zijn nu overgeheveld naar de gemeente. Van der Poel: „We hebben deze mensen nog niet allemaal geregistreerd. Het natrekken van alle gegevens, sommige formulieren zijn niet compleet, geeft een enorme bu reaucratische rompslomp. We hopen dat we daarmee half mei klaar zijn. Overigens kan ieder een nu bij ons een aanvraag doen voor een voorziening. Mensen krijgen in principe bin nen 8 weken bericht. We kun nen ook een voorschot geven." Ondertussen werken de vijf teamleden van het landelijke klachtennummer 030 - 318131 naarstig aan mogelijke oplos singen voor de klachten: drie medewerkers aan de telefoon en twee achter het bureau. „We weten nu nog niet waarde knel punten zitten", aldus woord voerder R. van der Ploeg. „We hebben geen tijd gehad om de vragen allemaal op een rijtje te zetten. Het is best druk. Ik hoop dat we eind volgende week een beeld kunnen krijgen van de ge meenten waar het echt slecht is geregeld."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15