Leiden Kamernood teruggedrongen 'Links spreekt taal van de jongeren 'Waar blijven je rechten' 5 Waai vuil bij overslag Vogelexcursie in Cronesteyn Drie jaar geëist voor steekpartij wekelijks Groenoord uitwendig opgeknapt Leidenaar niet meer Leiden scoort goed met kinderopvang Onderkoning sf De onderkoning van Hazers- I woude is ridder geworden. Wethouder P. van der Werf nam gisteren afscheid en werd onder scheiden. Wachttijd Studentenhuisvesting opvallend kort De wachttijd voor een kamer van de Stichting Leidse Stu- dentenhuisvesting (SLS) is uitzonderlijk kort. Studenten hoeven dit voorjaar hooguit anderhalve maand te wach ten op woonruimte. Directeur A. Hübben zegt dat de kor tere wachttijd een blijvend karakter heeft. In het komen de studiejaar verwacht hij alle eerstejaars die als 'urgent woningzoekende' worden ingeschreven voor 1 oktober aan een kamer te kunnen helpen. „De afgelopen tien jaar |$J is ons dat nooit gelukt." leiden erna straatsma Vraag en aanbod op de kamer- markt zijn redelijk in evenwicht door een teruglopend aantal 'Studenten en een toegenomen aantal kamers. Hübben: ,,De af- fLl gelopen jaren hebben we een Hl fors bouwprogramma uitge- voerd. Er zijn een kleine 1.000 woningen bijgekomen en 3.500 woningen zijn gerenoveerd." Na het voltooien van een reeks grootschalige renovaties, heeft de SLS er in één klap on geveer 400 kamers 'bij' gekre gen. Dit aantal werd jaarlijks onttrokken aan de verhuur voor noodzakelijke opknapbeurten. Op deze manier werd in acht jaar tijd een groot deel van het woningbestand van de SLS ver beterd. ,,De renovaties zijn nu klaar", aldus Hübben. „Al onze woningen zijn dus weer be schikbaar voor de verhuur. Dat maakt natuurlijk ook heel wat uit voor de wachttijd." Ondanks de jaarlijkse toe stroom in augustus, verwacht Hübben de wachttijd de ko mende jaren toch beperkt te kunnen houden. In het verleden bedroegen de wachttijden in de 'najaarspiek' zo'n anderhalf tot twee jaar. „Ik denk dat we het zo houden tot 1998. Daarna zal het aantal studenten weer toe- Nu de kamernood van stu denten flink is gedaald, wil Hübben meer aandacht geven aan niet-studerende jongeren. „We gaan proberen iets te doen aan de kamernood van andere jongeren. Daar is nu een mooie taak voor ons weggelegd." De SLS werkt sinds enige tijd sa men met de stichting Huisves ting Werkende Jongeren die woonruimte biedt aan jongeren tot 30 jaar. Deze stichting krijgt in nieuwbouwprojecten een klein deel van de nieuwe ka mers toegewezen voor verhuur aan niet-studerende jongeren. Met de gunstige kamermarkt wil de SLS voorts reclame ma ken voor Leiden als studenten stad. „We kunnen met de huidi ge cijfers studenten gaan wer ven. In Leiden hoeven ze niet lang op woonruimte te wach ten. Leiden is met Groningen een uitzondering op de regel. In Amsterdam bijvoorbeeld is de wachttijd juist gigantisch geste gen. Hoewel het aantal studen ten afneemt, speelt de plaatse lijke situatie dus toch een be langrijke rol." Hübben beschouwt de korte wachttijden als een van de grootste SLS-verdiensten van de afgelopen tijd. „Er is veel kritiek op ons geweest en een deel daarvan is terecht. Maar dit is een van de positieve kanten van de SLS. Uit de korte wachttijden blijkt dat we de afgelopen jaren toch niet stil hebben gezeten." Eigenaar hotel Haas geeft niet op Eigenaar J. van de Vathorst van het Leidse hotel Haas vecht naar eigen zeggen voor een principezaak. Hij legt zich niet neer bij de uitspraak van rech ter Paris dat de asielzoekers in het hotel aan de Mariënpoel- straat mogen blijven en gaat nu in hoger beroep. „Ik ben niet te gen asielzoekers, ik vind ook dat we die mensen opvang moeten verlenen. Maar over mijn eigen hotel wil ik wel zeggenschap houden." Dat exploitant O. Milinkovic achter zijn rug om contracten heeft afgesloten met het minis terie van WVC en de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) over het bieden van onderdak aan dertig vluchtelingen, zint Van de Vathorst niet. „Door de ze uitspraak is het oorspronke lijke huurcontract helemaal niet meer van toepassing. Waar blij ven dan je rechten als eige- De Scheveninger benadrukt dat hij alle begrip heeft voor de benarde situatie van de asiel zoekers. „In hun positie zou ik hetzelfde doen. En zou ik ook hopen op de gastvrijheid van een ander land. Maar het zit me gewoon dwars dat Milinkovic zonder mijn toestemming in zee is gegaan met de COA." Van de Vathorst is zelfs bang voor kwalijke gevolgen van de uitspraak van Paris. „Het lokt uit dat hotelliers allerlei bepa lingen gaan opnemen in hun huurcontracten. Bijvoorbeeld dat zij per se niet willen dat hun hotel wordt gebruikt voor de opvang van asielzoekers. Dat zou pas discriminatie zijn." En toch ziet Van de Vathorst het liefst aan de Mariënpoel- straat weer oude tijden herle ven. Toen zijn moeder, me vrouw De Haas, in haar eentje het hotel bestierde. „Het was een verzorgd hotel. Met goede kwaliteit en lage prijzen. On langs heb ik het er nog over ge had met de directeur van de VW. Volgens hem is er wel de gelijk een markt voor zo'n hotel in Leiden." Even, in 1988, heeft hij over wogen het hotel te verkopen. „Maar ik doe het niet. Ik heb haar beloofd het hotel te be houden. Maar Milinkovic hoef ik niet meer als exploitant. Hij moet eruit omdat hij de huur niet betaalt." Het bedrag aan achterstallige betalingen is in middels opgelopen tot over de 65.000 gulden. Al vaker heeft hij dat Milinkovic duidelijk ge maakt. „Milinkovic heeft ook nog een baan als concierge. Een goede hotelexploitant kan geen twee heren dienen. Zou Milinkovic er per 1 januari uit stappen, dan hoeft hij niet bro deloos te worden. Ik heb al va ker tegen hem gezegd, laten we samen een oplossing zoeken. Ik ben geen onmens." Het juridi sche steekspel rond Hotel Haas duurt voorlopig nog voort. Want behalve dat Van de Vathorst in hoger beroep gaat tegen de uit spraak over de asielzoekers, loopt nog altijd de eis van de ei genaar tot ontbinding van het huurcontract per 1 januari 1995. Deze zaak heeft op 28 maart voor de kantonrechter aan het Rapenburg gediend. De rechter heeft toen bij verstek veroor deeld tot ontruiming van het hotel per 1 januari. „Dat was onze fout", erkent accountant Kooij van de Forum Groep uit Hilversum, die de fi nanciële administratie voert over hotel Haas. „We hadden de procedure niet goed begrepen, maar ja, er komt in deze zaak zoveel op ons af. We hebben van de rechter de tijd gekregen om onze fout te herstellen." leiden Grote hoeveelheden papier en plastic hopen zich op tegen de hekken rond de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat. Het meeste afval ligt er los en waait weg. Gevolg: in de omgeving van de oude vuil verbranding is het een rommeltje. Volgens een woordvoerder van de gemeentelijke reinigingsdienst is de huidige situatie niet erger dan anders. „Er is altijd waaivuil bij het overslagstation." Rondslingerend afval wordt volgens hem geregeld weggehaald. „We zijn woensdagmiddag nog met veegauto's langs geweest en er wordt ook vaak papier geprikt." foto henk bouwman leiden Wethouder Van Rij (PvdA/huisvesting) en voorzitter Sprenger van de Stichting Kaskoherstel en -onderhoud Groenoord hebben gister middag in de Jan Lievensstraat het startsein gegeven voor de derde fase van de opknapbeurt van de particuliere woningen in Groenoord. De re novatie betreft vooral de buitenkanten van de in slechte staat verkerende panden. De gemeente subsidieert 60 procent van de kosten, de eige naar betaalt de rest zelf. Het streven is om 'bloksgewijs' te renoveren. Dat drukt de kosten. Op de foto toont een bewoner de gebreken aan zijn gevel. FOTO HIELCO KUIPERS leiden De polderwerkgroep van het IVN Leiden houdt zondag 10 april weidevogelexcursie in park Cronesteyn. Natuurgidsen ver tellen tijdens de excursie over de soorten weidevogels en hoe ze te herkennen. De excursie begint om negen uur bij café-restaurant Crones teyn aan de Vlietweg. Er zijn geen kosten aan verbonden. De wekelijkse verspreiding van het huis-aan-huis-blad De Lei- denaar is stopgezet. De adver- tiekrant komt met ingang van april als maandblad uit. De Rijnsburgse uitgeverij Ver hagen heeft hiertoe besloten wegens financiële problemen. Wekelijkse verspreiding van de advertentiekrant 'gaat te veel geld kosten', aldus een woord voerster van Verhagen. De eerstvolgende Leidenaar ver schijnt eind april. Inbraak in lederzaak en» Een zaak in leren kleding aan de Botermarkt heeft van morgen vroeg bezoek gehad van inbrekers. Wat er precies weg is, is nog niet bekend. De inbrekers kwamen binnen door het slot in de deur weg te halen. Aan de beschadigingen te zien is eerst tevergeefs geprobeerd om de ruit van de voordeur weg te halen. 'Schoorsteenveger' actief leiden Een man die zich uitgaf voor schoorsteenveger heeft gis- ?n een bewoonster van de Hogewoerd tachtig gulden armer gemaakt. De man beweerde dat hij kwam voor een 'halfjaarlijkse beurt', die 40 gulden zou kosten. Toen hij klaar was, vroeg hij echter 80 gulden vanwege het extra werk dat hij had moeten doen. De bewoonster vertrouwde het zaakje niet helemaal, maar gaf hem het geld omdat ze bang was. Later vernam ze van haar huisbaas dat hij het vegen van de schoorsteen nooit uitbesteedt, ar altijd door eigen mensen laat doen. Snelheidsmaniak op de bon leiden Een 33-jarige Sassenheimer is gisteren aangehouden na dat hij zigzaggend en met een snelheid van 160 kilometer over de A44, ter hoogte van Leiden, scheurde. De politie zag dat de man 'kleefde' aan de bumper van de auto die voor hem op de linkerrijstrook reed. Vervolgens haalde hij zijn voorganger rechts 'in sneed hem weer af om voor hem te komen. De 26-jarige Leidenaar beweerde dat hij uit zelf verdediging had gehandeld. Tijdens een ruzie op de Nieuwe Beestenmarkt, december vorig jaar, bracht hij zijn zwager twee steekwonden toe. Omdat hij verwachtte dat deze hem zou neer schieten, zei de dader gisteren voor de rechtbank. De officier van justitie achtte poging tot doodslag echter bewezen. Ze eiste een gevangenisstraf van driejaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Leidenaar en zijn zwager leefden voor de steekpartij al geruime tijd op gespannen voet. De mannen hadden geregeld ruzie over aangelegen heden die zich binnen de familie afspeelden. Op 27 december 1993 kwam het tot een gewelddadi ge uitbarsting voor een koffiehuis op de Nieuwe Beestenmarkt. De Leidenaar was naar het koffiehuis toe geko men om een ruzie met zijn zwager 'uit te praten'. Omdat het een familiekwestie betrof ging het stel echter naar buiten, om zonder toehoorders te zijn. Op de stoep voor het koffiehuis kwam het tot een steekpartij, toen de Leidenaar zag dat de zwager naar zijn middel greep. „Ik wist dat hij al tijd een vuurwapen droeg en dacht dat hij dat wilde pakken. Ik moest me verdedigen. Het mes moest ik gebruiken. Pas na enkele messteken zag ik dat hij niets in zijn hand had." Het slachtoffer zelf heeft tegenover de politie verklaard dat de vechtpartij al in het voorportaal van het koffiehuis begon. Daar zou hij van de Lei denaar een harde klap op zijn rug hebben gekre gen. De politie telde na de steekpartij in totaal acht gaten in de jas van het slachtoffer. De dader zei gisteren dat hij hooguit drie keer gestoken zou hebben. Een verklaring voor het grote aantal ga ten in de jas van het slachtoffer had hij niet. Hij kon evenmin verklaren waarom een van de twee steekwonden middenin de rug was toegebracht. De officier sloot niet uit dat de steekwond in de rug in het halletje van het koffiehuis was toege bracht. Van zelfverdediging was geen sprake, meende ze. De zwager had helemaal geen vuur wapen bij zich. „U was woedend over de roddels die uw zwager over u verspreidde. Dit was duide lijk een poging tot doodslag. Uit de acht gaten in het jack blijkt dat u als een dolle tekeer ging. De advocaat van de Leidenaar zei dat de steek partij het gevolg was van een opeenstapeling van pesterijtjes. Hij pleitte voor een gevangenisstraf van ten hoogste 9 maanden. ij haag»jan kuys Leiden scoort goed met kinder opvang. De gemeente prijkt met 515 plaatsen op een vijftiende plaats in Nederland. Zuid-Hol land heeft ruim 550 kinderop vangplaatsen meer tot stand ge bracht dan was becijferd. In to taal creëerde de provincie tus sen 1990 en 1994 zo'n 12480 opvangplaatsen. Over de hele linie in Neder land is het gemeenten gelukt te voldoen aan de taakstelling van het kinderopvangbeleid van het Rijk. Landelijk gezien is de groei van het aantal kinderopvang plaatsen zelfs ruim duizend plaatsen groter dan door spe ciale ondersteuningsmaatrege len van het Rijk werd beoogd. Minister Hedy d'Ancona van WVC is blij over dit resultaat. Het kinderopvangbeleid heeft voorts, zo meldt D'Ancona, po sitieve gevolgen gehad voor het scheppen van aanvullende voorzieningen. Genoemd wor den kinderdagverblijven, centra voor buitenschoolse opvang en gastouderbureaus. Voorts is het aantal CAO's, waarin afspraken zijn gemaakt over kinderop vang, gegroeid van 36 in 1989 tot 103 in 1993. Van de totale opvangcapaciteit is eind vorig jaar ongeveer eenderde ver huurd aan werkgevers. Politiek forum Stedelijk Gymnasium ACTIEF Theatercursus Vanaf 14 april organiseert het centrum voor Amateurtheater Rijn- en Veenstreek (CARV) de cursus 'Goede stukken, slechte stukken.' De cursus behandelt de criteria voor een goed thea terstuk. De cursus bestaat uit vijf lessen, die worden gehou den in de Breestraat 117. Bel voor informatie CARV, 216677. Open dagen Op 15, 16 en 17 april zijn er weer open dagen in de Leidse Sterrewacht. Met mooi weer leiden clazinus v kunnen de bezoekers door de apparaten de maankraters be kijken, met minder mooi weer is het een goede gelegenheid om geïnformeerd te worden over sterrenkundige onderwer pen. Geopend vanaf vrijdag avond 19 uur. Alleen Brinkman was er niet. Op het laatste moment had hij zich afgemeld in verband met het IRT-debat in de Kamer. Toch bleven er genoeg opvallende kop stukken over voor het politieke forum op het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Poli tici van de vier grote partijen plus Groen Links gingen in debat met de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium, Rem brandt en Louise de Coligny. De strijd om de kiezers van morgen. De organisatoren hadden twee micro foons opgesteld om de leerlingen de ge legenheid te geventot het stellen van vragen. Na een wat aarzelend begin, stapten de leerlingen toch gemakkelijk naar voren. Een heet hangijzer bleek de Openbaar Vervoerskaart voor studenten. Bezorgde leerlingen wilden weten of ze die mis zouden lopen. Maar ook werkge legenheid, asielzoekers en milieu bleken de belangstelling van de leerlingen te hebben. Met name WD'er Weisglas werd door de leerlingen stevig aan de tand gevoeld over de uitlatingen van zijn partijgenoot Bolkenstein over de asielzoekers. „Schaamt u zich niet om met die man in één partij te zitten", vroeg een veront waardigde leerling. „Wij houden het geld dat we gejat hebben van de kolonies voor onzelf. En nu stelt Bolkestein voor alleen nog maar een paar Joegoslaven te helpen." Een zichtbaar geïrriteerde Weisglas verdedigde zich fel, maar had blijkens de reacties uit de zaal niet de sympathie van de leerlingen. Het waren vooral de jongere politici van de linkse partijen die de sympathie van de jonge kiezers hadden. Zo scoorde S. van Geest van Groen Links goed met haar hartstochtelijke pleidooi voor het behoud van de OV-kaart. En ook de jeugdige politica van de PvdA, S. Dijks- ma, mocht geregeld op bijval uit de zaal rekenen. Volgens organisatrice en maat- schappijlerares M. Rengers lag de voor keur van de leerlingen voor de jonge linkse politici ook aan het taalgebruik. „Die spreken veel duidelijker. Ze spreken de taal van de jongeren." Het was niet de eerste keer dat het Ste delijk Gymnasium een politiek forum or ganiseerde. Vier jaar geleden, bij de ge meenteraadsverkiezingen, bleek het fo rum zo'n succes dat besloten werd tot herhaling. De leerlingen hebben zich tij dens de maatschappijlessen de afgelo pen maanden voorbereid op deze dag. Rengers: „Toen ik begon aan een serie lessen over politieke besluitvorming, was de eerste reactie van de klas: wat saai. Maar gaandeweg merk je dat de leerlin gen meer en meer geïnteresseerd raken in de politiek. Ik vind dat de leerlingen erg betrokken zijn." „We hebben tevoren de verkiezings programma's doorgenomen en vragen bedacht. Overigens bleek wel tijdens het debat dat de leerlingen ook vaak spon taan naar de microfoon stapten om vra gen te stellen." Op 26 april spelen de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium bij wijze van oefening de Tweede-Ka merverkiezingen na. De gymnastiekzaal zal daartoe ingericht worden als een echt stemlokaal, compleet met stemhokjes.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13