Israël wil bezette gebieden afsluiten Buitenland ^Verkeerschaos in Parijs door acties Presidenten symbolen Hutu-meerderheid EU geeft Griekenland nog een laatste kans Opnieuw moordaanslag op Guatemalaanse politicus Lega Nord wil federale staatsvorm in Italië Serviërs zetten aanval op moslim-enclave voort Klucht rond burgemeesterskeus Brussel DONDERDAG 7 APRIL 1994 Vaticaan herdenkt holocaust Vaticaanstad Het Vaticaan herdenkt vandaag met een concert voor het eerst officieel de zes miljoen joden die tijdens de Twee de Wereldoorlog door de nazi's werden vermoord. Tot de 7.500 gasten die het concert zullen bijwonen, behoren Paus Johannes Paulus II, de opperrabbijn van Rome, Elio Toaff, en overleven den van de holocaust. De herdenking volgt op het historische akkoord van december vorig jaar over herstel van de diplomatie ke betrekkingen tussen Israël en het Vaticaan. Londense forenzen vast door storing londen Meer dan 50.000 forenzen hebben gistermorgen tijdens de ochtendspits in Londen vastgezeten in de metrotunnels en op de perrons als gevolg van een grote stroomstoring. Daardoor vielen in het centrum van Londen vijf metrolijnen uit, waardoor op sommige trajecten de seinen, de verlichting en de aandrij ving van de treinen helemaal uitvielen. De storing duurde een uur, maar het ondergrondse verkeer bleef lang tijd ontregeld. Uitgewezen Algerijnen mogen terug lyon Twee Algerijnse jongeren die vorige maand werden uitge wezen na te hebben deelgenomen aan demonstraties tegen de verlaging van het minimumjeugdloon mogen op last van een rechter terugkeren naar Frankrijk. De twee konden het land wor den uitgezet door de nieuwe strenge Immigratiewet, die voorziet in de snelle uitwijzing van wetsovertreders die worden be schouwd als 'een gevaar voor de openbare orde'. Neo-nazistische 06-lijn opgerold hamburg De Duitse politie heeft ingegrepen bij een 06-lijn, die via een bandje meldde dat de film Schindler's List 'sprookjes' vertelt over het vernietigingskamp Auschwitz. De 06-lijn werd geëxploiteerd door de neo-nazigroep de Vrije Arbeiderspartij (FAP). Tegen twee FAP-leden loopt een onderzoek op verden king van het aanzetten tot rassenhaat en minachting van de slachtoffers van de holocaust. Babyvoeding bevat te veel pesticiden frankfurt» De Duitse farmaceutische winkelketen Schlecker heeft gisteren tienduizenden potjes Schlecker-babyvoedsel van de planken gehaald nadat was gebleken dat de voeding een te hoog gehalte aan pesticiden bevat. Het betreft potjes met fruit, groenten en granen, die Schlecker betrekt van het Spaanse Hero Espana. Doden bij Turkse acties tegen Koerden ankara Bij militaire acties in het oosten en het zuidoosten van Turkije zijn de afgelopen dagen 67 Koerden en twee soldaten omgekomen. De meeste slachtoffers vielen op de berg Ararat, aan de grens met Iran en Armenië, een favoriete schuilplaats van strijders van de Koerdische Arbeiderspartij PKK. Het leger vernielde 47 grotten die de PKK als schuilplaats gebruikt. Litouwen zet oud geld om in toiletpapier Litouwen heeft voor de oude bankbiljetten die vorig jaar uit de roulatie werden genomen een nieuwe bestemming ge vonden. Ze worden gebruikt als toiletpapier. „Het materiaal absorbeert goed en is uitste kend toiletpapier", zegt Kestu- tis Murauskas, de directeur van de fabriek die het oude pa piergeld omzet in WC-papier. In 1992 voerde Litouwen een tijdelijke munteenheid in, de Talonas, als overgang naar een geheel nieuwe eigen munt, die Litas heet. De regering heeft nu een manier gevonden om van dertig ton waardeloos ge worden Talonas-biljetten af te komen die in de kelders van banken liggen opgeslagen. Taxibedrijf wil Duitse chauffeurs Het grote Duitse taxibedrijf TARZ heeft gisteren gezegd dat het rekening houdt met de wens van klanten dat ze worden vervoerd door een 'Duitse' chauffeur. Het hoofd van de grootste taxicentrale in Essen sprak tegen dat zijn bedrijf dis crimineert. Naar zijn zeggen zijn de klanten het gewoon zat dat hun chauffeur niet vloeiend Duits spreekt. „Wij gaan slechts in op de wens van de mensen. Het is na tuurlijk niet goed voor ons als wij klanten verliezen", zegt Al- bert Mertes, directeur TARZ, dat vijfhonderd van de 621 taxi's in Essen heeft rijden. Hij wijst erop dat er in zijn bp- drijf geen plaats is voor racisme. Een kwart van zijn werknemers is buitenlander. parus hans gertsenDe vakbonden bij de RATP hebben tot een sta king opgeroepen uit protest tegen een plan om het vervoersbedrijf grondig te reorganiseren. De conclusies van dat plan worden pas eind volgen de week bekend gemaakt, maar de vakbonden hebben zich al op voorhand tegen de reorganisa tie gekeerd. Tien van de elf bedrijfsvakbonden staan achter de staking. De helft van de dertien Parijse metro lijnen was vanmorgen buiten bedrijf. De andere draaiden op maximaal 20 procent van de norma le capaciteit. Ook de RER, de regionale metro, en de Parijse stadsbussen reden vanmorgen lijks. Een 24-uurs staking van het gemeentelijk ver- 3 voersbedrijf RATP heeft vanmorgen geleid tot een 3 enorme verkeerschaos in de regio Parijs. Tiendui- zenden inwoners van de regio raakten met hun auto's vast in monsterachtige files in en rond de j Franse hoofdstad en zagen geen kans hun werk te j bereiken. j Volgens de politie stonden er vanmorgen in de ochtendspits files met een totale lengte van meer dan 300 kilometer op de voornaamste invalswe- gen en op de rondweg rond Parijs, de Boulevard l Périphérique. 63,4 bujumbura-kigali* dpa De dood van de presidenten van de Afrikaanse buurlanden Rwanda en Burundi komt op het moment dat de spanning tussen de bevolkingsgroepen in beide landen opnieuw groeit. Beide staatsleiders behoorden tot de grote Hutu-stam die ja renlang leed onder de domi nantie van de veel kleinere Tut- si-groep. De president van Burundi, Cy- prien Ntaryamira, was nog maar kort hoofd van het Mid- denafrikaanse land. Op 5 febru ari was hij beëdigd als opvolger van de in oktober 1993 ver moorde Melchior Ndadaye. De 38-jarige Ntaryamira be hoorde, net als Ndadaye, tot de bevolkingsgroep van de Hutu die veruit in de meerderheid is. Voor Ndadaye waren de staats leiders allen leden van de veel kleinere Tutsi-stam, die deson danks tientallen jaren de poli tiek, het leger en de maatschap pij domineerde. De moord op Ndadaye door opstandige Tut- si-soldaten leidde tot een golf van geweld. Tienduizenden Bu- rundezen kwamen om, bijna een miljoen moesten hun dor pen ontvluchten. Ntaryamira, voormalig minister van landbouw, gold als een ge matigde technocraat. Hij poog de de enorme rivaliteit tussen de Hutu's en Tutsi's te verklei nen. Bij zijn ambtsaanvaarding beklemtoonde hij alles te willen doen voor de eenheid van het land. Het parlement van Burundi had Ntaryamira in januari unaniem gekozen. De bevestiging van de keuze door het Hoogste Ge rechtshof leidde echter tot nieu we onenigheden. Maar uitein delijk vonden regering, opposi tie en leger een oplossing na be middeling door de Verenigde Naties. Ntaryamira bleef presi dent, maar de oppositie mocht regeringsleider be- Generaal-majoor Juvénal Haby- arimana, de Hutu-president van Rwanda, was een van de langst regerende presidenten van Afri ka. De gelovige katholiek gold als integer, populair, ijverig en 'Pruisisch'precies. In tegenstelling tot Burundi was de Hutu-meerderheid in het Zeven Israëli's gedood bij aanslag Harnas Als reactie op de bomaanslag gisteren in de Israëlische stad Afula, waarbij zeven Israëli's zijn omgekomen, mo gen met ingang van vandaag auto's van Palestijnen uit de bezette gebieden Israël niet meer in. De Israëlische rege ring overweegt een complete afsluiting van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Volgens een politiecom- mandant heeft de bescherming van Arabieren tegen wraakacties van Israëli's nu de hoogste prioriteit. D bloemendaal correspondent Zeven Israëlische burgers kwa men gisteren om toen een 27- jarige Palestijn een autobom tot ontploffing bracht in het cen trum van de noordelijke stad Afula. De dader, een aanhanger van de islamitische verzetsbe weging Harnas, kwam zelf ook om het leven. Bij de zware ex plosie raakten 52 wond; zes zijn er ernstig aan De autobom explodeerde aan het begin van de middag in een drukke straat, vlak naast een autobus die bij een halte stond te wachten. De meeste buspas sagiers waren leerlingen van een school voor beroepsonder wijs. Volgens bomexperts van de politie bestond de autobom uit honderd kilo explosieven, waar van het effect werd versterkt door een aantal gasflessen en duizenden spijkers. De auto, met Israëlische kentekenplaten, was vorige maand in Israël ge stolen. Kort na de aanslag hebben Harnas en de Islamitische Jihad bekendgemaakt dat ze de ope ratie hebben uitgevoerd, maar de Israëlische politie verdenkt Harnas. Deze organisatie heeft laten weten dat de aanslag een reactie is op het bloedbad in Hebron enkele weken geleden. Een woordvoerder van de be weging zei dat 'Harnas het recht heeft wat voor actie dan ook uit te voeren binnen Palestina, of het nu gaat om het territorium van 1948 of dat van 1967'. De aanslag is door zowel Is- Dader aanslag was gemarteld in Israëlische gevangenis Raid Abdulla Zakarna, de 27- jarige Palestijn die gisteren een met explosieven geladen auto tegen een Israëlische bus reed, was vervuld van wraak- gedachten sinds hij vorig jaar in een Israëlische gevangenis was gemarteld. Volgens fami lieleden was hij fanatiek reli gieus en al sinds zijn middel- bare-schooltijd lid van Ha- Begin vorig jaar werd Zak arna door het leger opgepakt en bijna twee maanden vast gehouden. Toen hij uiteinde lijk werd vrijgelaten, had hij wonden en blauwe plekken op zijn gezicht en maag streek, kennelijk als gevolg van martelingen. Familiele den zeggen dat ze zich des tijds hebben beklaagd bij de Israëlische mensenrechtenor ganisatie 'B'tselem'. Kort na zijn vrijlating is Zakarna waarschijnlijk toege treden tot 'Izadin al-Kossem'. de gewapende arm van de Harnas. „Sinds hij uit de ge vangenis kwam, sprak hij over heilige oorlog als een ver plichting voor moslims", zegt een neef. raëlische als Palestijnse leiders veroordeeld, maar PLO-voorzit- ter Arafat heeft geweigerd een veroordeling uit te spreken. De regering in Jeruzalem heeft al laten weten dat de onderhande lingen met de PLO zullen door gaan. De Israëlische regering is wel geïrriteerd over het zwijgen van Arafat. De PLO-leider uitte gis teren wel kritiek op Israël, dat het het overleg in Cairo zou ver tragen. maar wilde geen com mentaar geven op de aanslag in Afula. Een Palestijn uit de Gaza strook heeft vanmorgen het vuur geopend op een groep Is raëli's bij een bushalte in de buurt van Ashdod, even ten zui den van Tel Aviv. Volgens de eerste berichten zijn er twee do den. Medisch personeel ontfermt zich over de gewonden. foto reuter De Rwandese president Juvénal President Cyprien Ntaryamira van Habyarimana. foto»anp Burundi. foto»reuter buurland Rwanda al tientallen jaren aan de macht. De Tutsi- minderheid, die eens over de hoogste posities in het land be schikte, verloor na de Hutu-op- stand in 1959 alle invloed. Sinds 1965 was Ruanda in feite een eenpartijstaat van de Hutu's. Habyarimana kwam in 1973 aan de top na een coup waarbij geen bloed werd vergoten. In 1991 liet de president een meerpartijensysteem toe, een tegemoetkoming aan de rebel len van het Rwandees Patriot tisch Front. De strijders, voor- namelijkTutsi-vluchtelingen die al dertig jaar in het aangren zende Uganda leefden, vielen in september 1990 hun vaderland binnen. brussel peter de vries correspondent De Europese Unie (EU) geeft Griekenland nog een week de tijd om het eenzijdig afgekon digde handelsembargo tegen het buurland Macedonië af te blazen, voor Brussel de zaak de finitief voorlegt aan het Europe se Hof van Justitie. Brussel hoopt dat Griekenland en Ma cedonië volgende week maan dag in een gesprek met VN-be- middelaar Cyrus Vance alsnog een oplossing vinden voor hun meningsverschillen Volgens Europees Commissa ris Hans van den Broek kan Athene een proces alleen nog voorkomen als het vóór 13 april het embargo tegen Macedonië opheft. VN-bemiddelaar Vance en de Amerikaanse gezant Ni- metz praten op 11 april in Was hington met de regeringen van Griekenland en Macedonië, in een laatste poging een uitweg uit het conflict te vinden. Pikant detail is dat Griekenland tot juli voorzitter is van alle EU-verga deringen. Het kwam nog nooit eerder voor dat Brussel de fungerende voorzitter voor het Hof van Jus titie sleepte. Het in Luxemburg gevestigde Hof kan binnen drie tot vijf weken een eerste vonnis wijzen, maar de volledige juridi sche procedure kan volgens deskundigen wel eens jaren in beslag nemen. Griekenland sloot op 16 fe bruari eenzijdig zijn grens voor handel met Macedonië. Athene verdenkt Macedonië van terri toriale aanspraken op het gelijk namige gebied in het noorden van Griekenland. Bovendien willen de Grieken dat Macedo nië de vlag en Grondwet wijzigt. guatemala-stad ap De Guatemalaanse parlementariër Obdulio Chinchilla is gisteren levensgevaarlijk gewond geraakt toen hij door een onbekende werd beschoten. Chinchilla, enige afgevaardigde van de rechtse Revolu tionaire Partij, verkeert in levensgevaar. Het was de tweede aanslag op Chinchilla binnen een jaar. Op 18 mei vorig jaar raakte hij zwaargewond toen zijn auto on der vuur werd genomen. Chinchilla mist sinds die aanslag een oog. Hasj-handelaren Deense hoofdstad leggen werk neer kopenhagen dpa Hasj handelaren in de Deense hoofdstad Kopenhagen zijn gis teren voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De verkopers van de geestverruimende mid- 9 delen in de wijk Christiania wil len zo hun eis tot legalisering van hun handel kracht bijzet ten. Tevens protesteren de dealers tegen de vermeende criminali sering van hun ondernemingen. De politie heeft de afgelopen maanden regelmatig razzia's gehouden en hasjverkopers ook op andere manieren het leven moeilijk gemaakt. Christiania is de oude hippie- wijk van Kopenhagen, op een kazerneterrein dat in 1971 is be zet en dat sindsdien geldt als de belangrijkste verkoopplaats van hasj. Ontruiming van de gebou wen op het terrein is een thema dat de gemoederen in de Deen se politiek regelmatig verhit. Onlangs ging het parlement ak koord met een gedeeltelijke le galisering van de bezetting. rome eelco van der unpen correspondent Italië zal het voorlopig nog zon der kabinet moeten stellen. De dinsdag ontstane breuk tussen Berlusconi's Forza Italia en de Lega Nord lijkt definitief. Het gisteren door de Lega gedane voorstel om eerst een 'constitu erende regering' te vormen die een federaal systeem ontwerpt, en vervolgens over te gaan tot een 'normale' kabinetsformatie, is met veel scepsis ontvangen. De optie van nieuwe verkie zingen, die zouden moeten sa menvallen met de in juni te houden verkiezingen voor het Europees Parlement, is reëel, mede omdat er in het parle ment geen alternatieve meer derheid voor handen is en de Lega niet van plan is om een ak koord te sluiten met de links- progressieve partijen. Als alter natief deed de tweede man van de Lega, Maroni, gisteren het voorstel van een 'twee-fasen-re- gering'. Volgens Maroni moet eerst een constituerende regering de Grondwet zo wijzigen dat de weg open komt te liggen naar een federale staatsvorm. „Na enkele maanden moet het par lement zich hierover uitspreken en vervolgens kan een gewoon kabinet, desnoods onder leiding van Berlusconi, vijf jaar gaan re geren", aldus Maroni. Weinigen nemen de plannen van de Lega serieus. Paolo Ba- rile, staatsrechtgeleerde en hui dig minister in het kabinet- Ciampi, zegt dat de regerings vorm, maar niet de staatsvorm kan worden veranderd. „Voor een verandering van de rege ringsvorm is het mogelijk de Grondwet te wijzigen." Invoe ring van een federale staats vorm is volgens Barile onmoge lijk. „Hiervoor moet de hele Grondwet worden herschreven. Het plan van de Lega om in en kele maanden tijd een federaal systeem in te voeren, is dus al leen al om practische redenen onuitvoerbaar." Veerbootramp in China: 43 kinderen gedood brussel peter de vries HEEMSKERK DE JAGER DAAR ZIT EXACT 'T VERSCHIL. correspondent De keus van een nieuwe burgemeester van Brussel lijkt op een regelrechte klucht uit te lopen. Twee schepenen (wethouders) trek ken aan de sjerp, die de in ongenade geval len clowneske burgemeester Michel Dema- ret vorige maand na enige misplaatste op merkingen over de paus en belastingfraude gedwongen werd op te geven. Volgens de Vlaamse christendemocraat Lefère neemt hij als 'eerste schepen' wette lijk de burgemeesterstaken over tot een op volger is benoemd. Maar de Franstalige so cialist Thielemans zegt dat binnen de coali tie is afgesproken dat hij de honneurs waar neemt. Bovendien vindt de voorman van de Parti Socialiste dat een Vlaming geen bur gemeester van Brussel kan worden. Daarmee dreigt in de hoofdstad van Bel gië en Europa een onverkwikkelijk^ taalrel. Vooral met de opmerking dat de Vlamingen maar vijftien procent van de Brusselse be volking uitmaken, is Thielemans op gevoe lige tenen gaan staan. Hoewel de hoofdstad wordt gedomineerd door Franstaligen, ligt ze officieel midden in Vlaanderen en heb ben de Nederlandstaligen Brussel met op zet tot zetel van hun deelregering gekozen. De christendemocratische jongeren betichten Thielemans dan ook verontwaar digd van 'racisme' en het extreemrechtse Vlaams Blok heeft al een klacht tegen hem ingediend. In de strijd heeft Lefère steun gekregen van minister van binnenlandse zaken Tob back, die over de burgemeestersbenoemin gen en de uitleg van de gemeentewet gaat. En om zijn gezag te bevestigen, meldde Le fère gisteren trots dat hij elke dag de politie commissaris op het stadhuis aan de Grote Markt ontvangt. Thielemans hakte 's middags terug met de mededeling dat hij zich verzekerd heeft van de steun van zeker twee ontevreden christen-democraten, zodat Lefère in eigen gelederen met muiterij heeft af te rekenen. Ondanks beloften dat ze hun aanvallen zouden staken, heb ben Servische troepen gisteren hun beschietingen op Gorazde voortgezet. VN-waarnemers in de moslim-enclave in het oos ten van Bosnië meldden dat daarbij zeker tien mensen ge wond zijn geraakt. De speciale VN-afgezant Akashi kreeg gisteren van de lei ders van de Bosnische Serviërs de verzekering dat hun troepen het offensief tegen de enclave reeds hadden gestaakt. Daarna meldden de VN in New York dat Servische troepen hun aanval len op Gorazde ook daadwerke lijk hadden gestopt. Die mede deling werd vervolgens weer door VN-woordvoerders in Sa rajevo tegengesproken. Om 'veiligheidsredenen' ont zegden de Bosnische Serviërs gisteren de VN-bevelhebber voor Bosnië, generaal Rose, de toegang tot de enclave. Negen VN-waarnemers kregen wel toe stemming enkele collega's in Gorazde te vergezellen. Rose wil vandaag of morgen een nieuwe poging doen. Bij het Servische offensief op Gorazde zijn de afgelopen ne gen dagen 64 doden gevallen, zo meldde de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen gisteren. Volgens de organisatie, die twee medewerkers in de enclave heeft, is het aantal gewonden opgelopen tot meer dan drie honderd. De VN willen volgende week een bataljon van bijna duizend Oekraïnse VN-soldaten in Gora zde stationeren. De Veiligheids raad heeft de aanvallen op Go razde veroordeeld. Bij een aanvaring tussen twee veerboten op een stuwmeer in het oosten van China zijn van morgen 43 schoolkinderen om gekomen. De boten zonken vrij wel onmiddellijk. Op de twee boten bevonden zich in totaal meer dan honderd kinderen in de leeftijd van elf en twaalf jaar die op schoolreisje waren. In verband met de va kantie werden de veerboten niet voor het normale verkeer ge bruikt. Volgens de politie was de boot overbeladen, maar of dat ook de oorzaak van het ongeluk is geweest, is onduidelijk. Het ongeval is het tweede grote on geluk in vijf dagen in de kust-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7