Brandweer en politie in één gebouw Tuinders willen meer begrip kweken Politie-assistenten in Wassenaar Regio Alphenaar weigert woning te verlaten Van Halteren trekt zich terug voor wethouderschap Alphen VVD zielsgelukkig met aanval op Groene Hart DONDERDAG 7 APRIL 1994 CDA en VVD Alkemade in programma Politie en brandweer samen in een nieuwe kazerne nabij het kruispunt Alkemadelaan/Sotaweg/Stationsstraat in Roelofarendsveen. Het CDA en de WD bekijken de ko mende raadsperiode of dat haalbaar is. Dit plan zou een onderdeel kunnen vormen van de grote opknapbeurt die de entree van het Veense centrum in de toekomst onder gaat. roderick de smit Dat schrijven de twee coalitie partners in hun gisteren open haar gemaakte programma voor de komende raadsperiode. De in ernstige ruimtenood verke rende brandweer zoekt al jaren naar een ander onderkomen in de buurt van het huidige, aan de Stationsstraat gelegen pand. Volgens de leider van de col lege-onderhandelingen, de CDA'er N. van Ruiten, zouden brandweer en politie goed in één gebouw te combineren zijn. Er zijn volgens hem wel eens oriënterende gesprekken in de gemeente geweest over nieuw bouw van een politiebureau. Nu is het bureau nog gevestigd in voormalige woningen aan de eveneens in het centrum gele gen Populierenlaan. Het CDA en de WD hopen snel te kun nen beginnen met het overleg met de politie. De twee collegepartijen willen de plannen voor de verfraaiing van de entree van het centrum de komende raadsperiode weer oppakken en het liefst ook al beginnen met de uitvoering er van. Twee jaar geleden werd een ander plan door de raad af gewezen omdat het gebied tus sen het gemeentehuis en de Alkemadelaan dan te vol zou worden gebouwd. De bedoeling is, aldus Van Ruiten, dat dit ge bied een open karakter krijgt, zodat je vanaf de Alkemadelaan Bejaarde geschept op zebrapad wassenaar Een 79-jarige vrouw uit Wassenaar is gistermorgen met diverse botbreuken ogenomen in het Academisch Zieken huis Leiden. De vrouw werd op een zebrapad op de Van Zuylen van Nijeveltstraat in haar woonplaats geschept door een auto, die werd bestuurd door een 75-jarige Hagenaar. Volgens een woordvoerder van de politie stak de vrouw weifelend het ze- bradpad over. Kajuitboot gestolen voorschoten Uit een zijtak van de Vliet aan de Professor Boer- haaveweg in Voorschoten is een kajuitboot gestolen. Het vaar tuig is eigendom van een 50-jarige inwoner van Voorschoten. persbureau cerberus Zijn moeder en broer zijn er ge storven. Zelft woont hij nu al haast een halve eeuw, 48 jaar, in het huis in de Heimansbuurt te Alphen aan den Rijn. Zomaar zijn dierbare woning opgeven is te veel gevraagd voor J. Verzaal. Gisteren vroeg hij de Haagse rechtbankpresident tijdens een kort geding een ontruimingsbe vel op te schorten. Verzaal wil in de Heimansbuurt blijven wo nen zolang hij nog juridische procedures tegen de ontrui ming heeft lopen. De kantonrechter besloot on langs dat Verzaal zijn woning moet afstaan aan de eigenaar annex verhuurder, en dat is, sinds 1972 al, de familie Zwet sloot uit Leiden. De oude heer Zwetsloot is gepensioneerd en wil zich nu terugtrekken in de Heimansbuurt te Alphen. Daar om vroeg hij de kantonrechter om toestemming om Verzaal uit het huurhuis te zetten. Vernieuwd Tiki-bad 27 april open 27 april, later op de middag kunnen de eerste bezoekers in het bad terecht. wassenaar judy nihof Liefhebbers van waterpret moe ten nog een paar weken geduld hebben voor ze een duik kun nen nemen in het vernieuwde Tiki-bad in attractiepark D'uin- rell in Wassenaar. Eigenlijk had het 'grootste overdekte water park van Europa' al op 1 april open moeten gaan voor pu bliek. Door de aanhoudend slechte weersomstandigheden (storm, regen en vorst) is de bouw echter enigszins ver traagd. De officiële openings handeling is woensdagochtend De Wassenaarse politie krijgt in de toekomst hulp van vrijwilli gers. Deze assistenten kunnen helpen bij grote evenementen en patrouilleren in winkelcen tra. Ze worden alleen met een mobilofoon bewapend, zodat bij problemen de 'echte' politie snel ter plaatse is. Het inzetten van vrijwilligers uit de bevolking is onderdeel van het collegeprogramma voor de periode 1994-1998. Wassenaar moet veilig blijven, zonder dat dit geld gaat kosten, vindt het nieuwe college. „Soberheid troef', zegt wethouder Aptroot over het nieuwe programma. Ook de gemeente Wassenaar zal in 'financieel zwaar weer' te- College wil vrijwilligers inzetten rechtkomen de volgende jaren en dat betekent misschien nog geen ingrijpende bezuinigin gen, maar ook zeker geen hoge re uitgaven. Het college zelf geeft het goe de voorbeeld door nog maar drie wethouders aan te stellen in plaats van vier. Het CDA mag één wethouder leveren, V.J.V Wensveen, alhoewel de WD een absolute meerderheid heeft behaald en zich alle wethouders had kunnen toeëigenen. De WD-fractie wil toch met het CDA samenwerken „omdat dit de kwaliteit van de besluiten verbetert", aldus Aptroot. De ta ken van de verdwenen vierde wethouder, Mr. M.L.A. van Rij, zijn verdeeld over de andere drie. Het collegeprogramma is ook geen herhaling verkiezingsprogra het resultaat van lingen met alle vi De verschillen in het WD- onderhande- •r de partijen, de eisen van WD en CDA waren 'overbrug baar', PvdA en D66 hadden „te veel wensen die geld kosten." Er staan wel opmerkelijke punten in het programma. Zo mag de gemeente niet meer groeien. Waar binnen de gren zen van de bebouwing nog ga ten zijn, kunnen die opgevuld worden, maar aan de randen van Wassenaar moet het groen blijven. Om diezelfde reden wil de gemeente de agrarische be drijven rond Wassenaar behou den. De opvang van asielzoekers komt door de schaarste aan wo ningen in de knel. Het college vindt het niet redelijk dat van de gemeente een evenredige opvang wordt geëist. Het colle ge zou liever zien dat de lande lijke maatregel om iedere ge meente een evenredig aantal asielzoekers op te laten vangen, wordt afgeschaft. „De druk op de woningmarkt is hier in de Randstad te groot, in tegenstel- een goed zicht krijgt op het cen trum. De twee collegepartijen willen er verder voor zorgen dat in ie der geval een deel van de open luchtzwembaden behouden blijft voor de bevolking. Nu be staan deze baden nog uit een 50-meterbad, een peuterbad en een familiebad. De investerin gen die moeten worden gedaan voor de baden om aan de wet telijke eisen te voldoen, mogen echter niet leiden tot een verho ging van de exploitatiekosten van het sportcomplex De Twee sprong, aldus het CDA en de WD. Veel aandacht verdient vol gens de coalitiepartijen boven dien de problemen met de rio lering in de buitengebieden. Verder mag er een verbod ko men van jetski's op de plassen en willen de partijen overleggen met de gemeente Jacobswoude over de terugdringing van snelle motorboten op het Braassemer- Volgens Van Ruiten is er de afgelopen weken op sommige punten flink gediscussieerd tus sen de coalitiepartners. „Maar we zijn het eens geworden. De ene keer deden wij wat water bij de wijn en de andere keer zij. Ik ben heel tevreden over het eindresultaat: een sober pro gramma zonder grote plannen. Het is min of meer een voort- zetting van het beleid van de af gelopen jaren." i te bossen zodat z Rozenkweker Herman Klein uit Oude Wetering is samen met zijn vrouw Dorothé en zijn personeel druk bezig om de r< niet mee aan Kom in de Kas, omdat Klein zelf in de organisatie zit en dus geen tijd heeft om zaterdag thuis te zijn. Bloemenkwekers Alkemade hopen op grote toeloop 'Kom in de Kas' Gisteren verklaarde de advo cate van Verzaal, mr. J. Baarde- wijk, dat de kantonrechter nooit het verzoek van Zwetsloot had mogen inwilligen. De advocate veegde de vloer aan met het be sluit van de rechter. Volgens de raadsvrouw kon het haast niet anders dat een foutje in de computer van de kantonrechter is geslopen. Die had per abuis een verkeerde beslissing uitge draaid, zei de advocaat deels spottend en deels serieus. De advocaat van de familie Zwetsloot deelde mee dat zijn cliënt wil wachten met de ont ruiming tot de rechtbank een definitieve uitspraak heeft ge daan. Maar dan zou Verzaal moeten afzien van een proce dure bij de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege, als de uitspraak van gerechtshof en rechtbank onverhoopt negatief uitvalt voor Verzaak Verzaal ging niet in op het voorstel. De rechtbankpresident doet volgende week uitspraak. roelofarendsveen marieta kroft „Kwekers zouden gifbloemen kweken, zeggen milieu-organi saties. Nu is er ook weer zo'n actie gaande tegen de bloemen, die zijn hoogtepunt rond moe derdag moet hebben. Wij kun nen het tegendeel bewijzen. Wij kunnen de mensen laten zien hoe hard wij werken om het milieu zoveel mogelijk te spa ren. Iedereen kan dat zaterdag met eigen ogen zien. Hopelijk kunnen we de vooroordelen nog net op tijd de kop in druk ken." Aan het woord is rozenkweker Herman Klein uit Oude Wete ring. Hij zit tevens in de organi satie van 'Kom in de Kas', de open dag van de tuinbouwbe drijven in Roelofarendsveen, die zaterdag weer wordt gehouden. Op diverse plekken in en om de gemeente Alkemade staan al Programma Kom in de Kas Tien tuinbouwbedrijven aan de Baan en de Sotaweg zijn zater dag tussen tien en vier uur te bezichtigen. Er is een loop/fietsroute van ongeveer drie kilometer uitgezet. Het start punt van de route is de Bloemenveiling VBA in Roelofarends veen. In de veiling draait de klok. Daarnaast worden nog diverse andere activiteiten georganiseerd. Ook kunnen de bezoekers een kijkje nemen bij de Nederland se Algemene Keuringsdienst Sierteelt en Groenteteelt (NAKS en NAKG) aan Sotaweg 25. Daar kan men zien hoe zaden en stek ken worden gekeurd en is informatie te verkrijgen over weefsel kweek. De historische vereniging 'Oud Alkemade' heeft in het gebouw van NAKS en NAKG een expositie met oude tuinbouw- werktuigen, historische foto's en documentatie materiaal over biologische bestrijding ingericht. grote borden waarop de open Roelofarendsveen zetten zater dag wordt aangekondigd. Tien dag hun deuren open voor ie- kwekerijen aan de Baan in Ou- dereen die wel eens wil zien hoe de Wetering en de Sotaweg in de bloemen worden gekweekt. Een drie kilometer lange fiets en looproute voert het publiek niet alleen langs de kwekerijen, maar ook langs de uit 1717 da terende Gogermolen, de Veense bloemenveiling en de Neder landse Algemene Keurings dienst Sierteelt en Groenteteelt (NAKS en NAKG). Klein verwacht wel weer zo'n 3500 bezoekers uit de hele re gio. „Zoveel hadden we er an dere jaren ook." Het zijn vooral de leken, mensen die geen bin ding hebben met de tuinbouw, die op de dag afkomen, weet hij. „Toch grijpen ook collega kwekers, die anders drempel vrees hebben, de gelegenheid aan om eens op een ander be drijf te kijken." Hij schat dat in Alkemade nu voor de 15e keer een open dag bij de tuinbouwbedrijven wordt gehouden. „We doen het om het jaar. Het ene jaar wordt de open dag in de omgeving van Ter Aar, Noorden en Nieuwveen gehouden. Het andere jaar zijn wij aan de beurt. We willen na melijk niet eikaars publiek weg trekken." Ook in Alkemade wordt het programma afgewis seld. Twee jaar geleden waren het de bedrijven aan de Flora- en Geestweg, waar belangstel lenden een kijkje konden ne- Nu is de Googerpolder aan de beurt, het tuinbouwgebied waarvoor prille plannen zijn om het met behulp van rijkssubsi die her in te richten, zodat de kwekers meer uitbreidingsmo gelijkheden krijgen. „Dat staat echter nog in de kinderschoe nen", merkt Klein spijtig op. „We horen er nog niets over." m den run ruud sep PvdA-lijsttrekker Joost Korver kan dinsdag zonder problemen door de Alphense raad worden gekozen als wethouder van werkgelegenheid, sociaal-cultu rele zaken, gezondheidszorg, sociale vernieuwing en veilig heidsbeleid. Sjan van Halteren, die vorige week door de PvdA- leden naar voren werd gescho ven als de nieuwe wethouder, heeft haar kandidatuur gister avond ingetrokken. Zij nam haar stap na overleg met fractie en bestuur van de Alphense PvdA. Daarmee bezweek de partij voor de druk van de drie andere collegepartijen, die Van Halte ren liever niet als wethouder willen. De andere partijen wil den haar alleen accepteren een flink deel van de PvdA toebedachte portefeuille zou inleveren. En dat ging de PvdA weer te ver. Daarmee werd de keuze erg simpel: of de nummer twee van de lijst moest zich terugtrekken als wethouder, of de PvdA zou voor de komende vier jaar in de oppositie belanden. In dat laatste had niemand binnen de PvdA veel zin. leder- juist zo verguld WD, CDA, n met de porte- dat brede coalitie D66 en PvdA, t feuille die in kingsverband aan de sociaal democraten was toebedeeld. De ommezwaai van Van Halteren zal dan ook niet zo moeilijk uit te leggen zijn aan de leden die zich nu gepasseerd zien in hun wethouderskeuze. De teruggetreden wethou derskandidate is wel teleurge steld in het gedrag van de aan staande coalitiegenoten. „De andere partijen hebben de af spraken veranderd nadat ik door de leden met grote meer derheid was gekozen. Er lag geen veto op mij", aldus Van Halteren. Desondanks kondigt zij aan dat wethouder Korver op haar steun kan rekenen. „Hij heeft mijn volle instemming." Pieter van Vollenhoven is die dag de belangrijkste gast. Ge huld in een duikerspak zal hij een van de attracties, de Fly- Over, in gebruik stellen. Volgens directeur Van Zuylen Van Nije- velt moeten alle zeilen bijgezet worden om op 27 april klaar te zijn. „We zijn met man en macht aan het werk. Op zater dagen wordt doorgewerkt, en misschien dat we ook op zon dag door moeten gaan." „Is het een 1 april grap of niet?" Met ongeloof reageert een blije WD-fractievoorziter H. van Duijkeren uit Alkemade op het advies van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening van Zuid-Holland (PRRO) om het Groene Hart niet ten koste van alles meer groen te houden. Dat bericht stond afgelopen vrijdag 1 april in deze krant. De PRRO pleit in het rapport 'Ruimte voor Werk' voor meer woningen, bedrijfsterreinen en infrastructuur in het Groene Hart. zodat de economie in die regio wordt versterkt. Volgens voorzitter P. van Heemst moet de Randstad meer een samen hangend geheel worden, met kleine kernen wa kunnen werken, w> „Ik ben zielsgelukkig met die conclusie", zegt Van Duijkeren enthousiast. „Dat is nu juist waar ik al tien jaar voor aan het strijden ben. Dit is een door braak in de goede richting. De provinciale instanties komen eindelijk tot inkeer dat we met het steriele Groene Hart geen kant op kunnen. Natuurlijk moeten de natuur- en land schappelijke waarden zoveel mogelijk behouden blijven, maar dat mag niet ten koste gaan van de belangen van de Op initiatief van de WD'e: Van Duijkeren schreven de vier Alkemadese politieke partijen eind november een brandbrief naar de provincie, staatssecreta ris Heerma en de Tweede Ka mer waarin gesmeekt wordt om meer woningen. Volgens de fracties is er ruimte voor 1500 huizen en kampt Alkemade met een schreeuwend tekort. Gedeputeerde Staten voelden er echter niets voor om Alkema de extra woningen te laten bou wen omdat de gemeente in het Groene Hart ligt. Dat schreef ze in een conceptbrief aan de raadsfracties. De plaatselijke partijen waren het volstrekt niet eens met dat antwoord en na men contact op met hun partij genoten van de statencommis sie ruimtelijke ordening. Deze hebben erv dat de brief van de gemeente Alkemade in de statencommis sie van 27 april op de agenda staat. ling tot het Oosten en Noorden J]\ van het land," zegt Aptroot. De onroerende zaken-belas ting (OZB) wal het college als het mogelijk is niet verhogen. De gemeenten krijgen de komende a jaren wellicht minder geld van het gemeentefonds van de over heid, en om dit te compenseren :e dreigt de OZB omhoog te moe- ar ten. In Wassenaar is de OZB nog relatief laag, maar wethou- )a der Scholten vindt de plannen je van het gemeentefonds „rond- ie uit belachelijk." Het college we hoopt met een doelmatiger be- stuur minder geld nodig te heb- |e ben, en zal de OZB alleen ver- or; hogen als „de essentiële voor- zieningen worden aangetast." ,e Alphen maakt kans op behoud van eigen rechtspraak Er is een kans dat het Alphense kantongerecht na 1996 blijft be staan als nevenvestiging van de Haagse rechtbank. Justitie denkt er over om ofwel in Lei den ofwel in Alphen een neven vestiging te behouden. Tot nu toe was het voornemen om bei de kantongerechten te sluiten. Sluiting van beide locaties slaat een groot gat in de sprei ding van de rechtspraak over het land. Het hele oosten van het arrondissement Den Haag zou door de maatregel zonder gerecht komen te zitten een situatie die volgens de plannen verder nergens in Nederland zal voorkomen. Door één kanton gerecht open te houden als bij kantoor van de Haagse recht bank zou die leemte kunnen worden opgevuld. De minister sluit het uit dat beide vestigin gen de reorganisatie van de rechtelijke organisatie zullen overleven. Bij die reorganisatie wordt het verschil tussen de rechtbanken (waar zwaardere delicten wor den behandeld) en de kanton gerechten (voor de kleinere za ken) opgeheven. Wanneer Al phen te elder ure wordt aange wezen als nevenvestigings plaats, dan zullen daar in de toekomst ook grotere zaken worden behandeld. Honderd stippen erbij in Alkemade Bij de gemeente Alkemade zijn de afgelopen maand bijna 100 nieuwe aanmeldingen voor het groene stippenplan binnenge komen. Medewerkers van de buitendienst beginnen binnen kort met het aanbrengen van de groene stippen op de stoep voor de huizen van de aanmelders. De onkruidbestrijder weet daar door dat hij op dat deel van de stoep niet hoeft te spuiten om dat de bewoners deze zelf bij houden. De inwoners van Alkemade konden zich tot 1 april, wanneer het spuitseizoen weer begint, aanmélden voor het stippen plan. In totaal zijn er nu in de hele gemeente zo'n 900 aange bracht. De afdeling milieu van de gemeente Alkemade had op iets meer aanmeldingen ge hoopt. Toch is men ook niet on tevreden. „Er zijn er toch weer honderd bij", reageert ambte naar D. Freeze laconiek. Aanmeldingen voor het groe ne stippenplan zijn nog steeds weikóm. Alleen is er dan wel een kansje dat er al gespoten is", aldus Freeze. Winst Alba-munt naar goede doelen De Alba, de jubileummunt ter gelegenheid van de 75ste ver jaardag van de gemeente Al phen aan den Rijn, heeft ruim 5000 gulden opgebracht. De winst is uitgekeerd aan twee Al phense 'goede doelen': dagacti viteitencentrum Het Trefpunt en het woon-werkproject voor dove jongeren van de stichting Effatha. Van de 15.000 Alba's die vorig jaar zijn geslagen, zijn er een kleine 10.000 niet ingewisseld. Omdat de munt inmiddels niet meer geldig is als betaalmiddel, kon de balans worden opge maakt. Na betaling van de kos ten voor het slaan van de mun ten en het reclamedrukwerk, bleef een bescheiden winst NAAM - Sinds januari worden kinderen uit Jacobswoude al opgevangen in het kinderdag verblijf aan de Herenweg in Rijnsaterwoude, maar op zater dag 23 april wordt dat pas offi cieel geopend. De huidige CDA- wethouder C. de Lange, die dan weer gewoon raadslid is, ont hult tussen 11.00 en 13.00 uur ook de naam van het dagverblijf en de gastoudercentrale van de stichting Kinderopvang Huma- nitas.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20