Pedagogische hulp staat op de tocht Huis badmeester opnieuw gekraakt Overleg over methodes bodemonderzoek Roomburg Zoeterwoude wil jaarlijks 25 huizen bouwen Leiden Regio Eerste abonnementen Chaotische taferelen op Lammenschansweg Wethouder Kohlbeck geridderd Rechters willen film over ontruiming zien ^sintratuin Leiderdorpse amazone wint prijs 39.95 4?5 DONDERDAG 7 APRIL 1994 972 19 onder de schop gaan kun je be ter laten zoals ze nu zijn. Laat de archeologische resten maar zitten als je zeker weet dat ze veilig zijn." Op de plekken die door woningbouw verloren gaan worden wellicht opgravin gen gedaan. „Daar waar de meest waardevolle dingen in de grond zitten, kunnen we de duurste methodes gebruiken." De Stichting RAAP, die een vervolgonderzoek gaat houden, doet dat met behulp van grond boringen en weerstandmetin gen. Het instituut beschikt over geavanceerde apparatuur die oneffenheden en lagen in de grond meet. Leiden: HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. Lisse: MIELOO BOUWMATERIALEN Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Stap binnen voor het kleurrijke ALNO Journaal. leiden Het comité 'Zwembad De Vliet moet blijven' zorgde op de eerste dag dat er abonnementen voor het nieuwe seizoen werden verkocht voor een ludieke actie. De gemeenteraad besloot vorig jaar dat het bad voorlopig kon openblijven, maar dan moest er wel een zekere continuïteit in de verkoop van abonne menten zitten. Het comité vond dat de raadsleden dan ook de daad bij het woord moest voegen en zelf zwemabonnementen moesten kopen. Gisterochtend meldden zich inderdaad wethouder T. van Rij, zijn PvdA-partijgenoot R. Hillebrand en de CDA-ers H. Kruijt en P. Biegstraten bij het loket. Zij werden opge wacht door een aantal actievoerders. De voorverkoop wordt gehouden bij zwembad De Zijl aan de Para- maribostraat en het Vijf Meibad. foto mark lamers leiderdorp jaap van sanduk H. Postma is niet alleen de eer ste Leiderdorpse kraker, maar meteen ook de hardnekkigste. Nadat hij 3 weken geleden een weekend lang bivakkeerde in de voormalige badmeesterswoning aan de Ericalaan, hervatte hij gisteravond zijn actie. Die duur de niet lang, want na een aantal uren kwam burgemeester Zon- nevylle opdraven met in zijn kielzog vier politie-agenten. Postma werd aangehouden en ging vrijwillig mee naar het po litiebureau waar proces-verbaal werd opgemaakt. Reden voor de tweede kraak- aktie was Postma's ontevreden heid over de afhandeling van zijn schriftelijke vragen aan de gemeente. Na de eerste kraak- actie zei de burgemeester dat alle vragen van Postma over het niet doorgaan van eerder gesug gereerde woningen zouden worden beantwoord. Met die antwoorden was de kraker niet tevreden: „Er wordt bijvoor beeld gezegd: een ander was je voor, terwijl ik zeker weet dat ik in sommige gevallen de eerste aanmelding was. Er is gewoon sprake van willekeur." Postma's probleem is niet zo zeer woningnood, alswel het toewijzingsbeleid van de ge meente Leiderdorp. Al jarenlang probeert hij een ruimere wo ning te bemachtigen dan zijn huidige in de wijk Buitenhof. Keer op keer vist hij echter ach ter het net en drie weken gele den was de maat vol. Het voor malige badmeestershuis naast zwembad De Does, volgens Postma hem eerder toegezegd door een ambtenaar, werd ge kraakt. Nogal opzienbarend, want volgens de gemeente is die woning bestemd voor de opvang van asielzoekers. In dat verband zei burgemeester Zon- nevylle in deze krant da(, de stichting Leefbaar Leiderdorp, een belangengroepering waar van Postma secretaris is. „kennelijk tegen asielzoekers Inmiddels zegt Postma zeker te weten dat het pand niet lan ger bestemd is voor asielzoe kers. Van het ministerie van WVC heeft hij begrepen dat de gemeente Leiderdorp de wo ning heeft afgemeld. „Dus wie is nu eigenlijk tegen asielzoe kers", aldus Postma. Volgens WVC is het pand inderdaad voor asielzoekers zonder ver blijfsvergunning afgemeld, maar staat het nu op de lijst als huisvesting voor mensen met een verblijfsvergunning. Provincie laat economische effecten HSL doorrekenen den haag monica wesseling Zuid-Holland laat de economi sche effecten van een hoge snelheidstrein over het bestaan de spoor en over een nieuw spoor doorrekenen. Het Neder lands Economisch Instituut heeft opdracht voor het onder zoek gekregen. Gedeputeerde staten (het da gelijks bestuur van de provin cie) hebben de gegevens nodig om een besluit te kunnen ne men over de HSL. Er wordt op dit moment ook door TNO on derzocht of het technisch mo gelijk is de snelle trein over het bestaande spoor te laten rijden. Het economisch onderzoeks instituut moet berekenen wat de gevolgen zijn voor de ar beidsmarkt, de vastgoedprijzen en de werkgelegenheid van de aanleg van een nieuwe lijn en van het gebruiken van de be staande lijn. Dit onderzoek /al, net als dat van TNO, enkele maanden in beslag nemen. Zuid-Holland heeft zich altijd tegen de aanleg van een nieuw spoor voor de flitstrein gekeerd. Nadat het kabinet heeft beslo ten tot de aanleg van zo'n nieu we lijn, heraden GS zich op ver dere stappen. Het gezondheidscentrum in de Merenwijk vraagt zich af hoe het de dienstdoende orthopedagoge (opvoedkundi ge) de komende jaren moet betalen. Het centrum is het enige in Nederland dat gratis orthopedagogische hulp verleent. Het ministerie van VWC betaalde twee jaar de hulpvoorziening, maar omdat het ging om een project is de financiering vorig jaar stopgezet. leiden daphne lammersals VOOrloper De kosten worden dit jaar ge dekt door de sociale vernieu wingsgelden van de wijkgroep Slaaghwijk. Dit is echter een overbruggingssubsidie. Volgend jaar kan het centrum waar schijnlijk niet meer op deze steun rekenen. Het gezond heidscentrum wil absoluut vast houden aan de gratis hulpverle ning, omdat hulp vaak nodig is bij gezinnen met een laag inko men. Nederland kent veel peda gogen maar deze zijn enkel voor een kleine groep betaalbaar. Het ziekenfonds heeft orthope dagogiek niet in het pakket. Je mag dit project best zien Nederland. De politiek heeft nu gesignaleerd dat problemen rond de opvoeding heel erg spe len. Het is de bedoeling dat er in 1997 nog vier opvoedings steunpunten in Leiden bij ko men. Dat is een initiatief van de gemeente en het Regionale Steunpunt Opvoeding. Maar het zou natuurlijk raar zijn als deze pedagogen wel worden ge subsidieerd en ik straks moet verdwijnen", zegt pedagoge M. van der Eijk. Ouders die niet uit de Meren wijk komen, kunnen niet te recht bij het gezondheidscen trum. De pedagoge is maar voor veertien uur per week aange- Expositie Jan Arnoldus in Stompwijk stompwijk» Jan Arnoldus uit Leiderdorp exposeert op zaterdag 16 en zondag 17 april in de sporthal Meerhorst in Stompwijk. De aquarellen en olieverfschilderijen zijn te bekijken van 10-17 uur. persbureau cerberus Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren een zitting tegen drie ex-bewoners van het voor malige kraakpand aan de Lan- gebrug aangehouden. Het hof wil eerst een film zien die de politie van de ontruiming van het pand, vorig jaar maart, heeft gemaakt. Gisteren moesten drie krakers in hoger beroep voorkomen bij het hof. Eerder kregen twee kra kers Van de politierechter een celstraf van drie weken, waar van twee voorwaardelijk. De derde kraker kreeg twintig da gen cel, waarvan achttien voor waardelijk. Het drietal zou tij dens de ontruiming politie agenten en deurwaarders met verf en vuurwerk bekogeld heb ben. Advocaat mr. M. de Boorder vroeg gisteren tijdens de behan deling van het hoger beroep om vertoning van een videofilm die de politie had gemaakt. Die film zou kunnen aantonen dat de krakers het vuurwerk niet ge richt hebben op de deurwaar ders en agenten. Bovendien kan de film een scherper beeld ge ven van het geweld dat de poli tie tijdens de ontruiming heeft toegqpast. Twee agenten, die als getui- 'gen waren opgeroepen, konden niet bevestigen dat een film was gemaakt tijdens de ontruiming. Maar advocaat De Boorder wist de rechters ervan te overtuigen dat de film wel degelijk bestaat. Hij had namelijk van de officier van justitie een fragment uit de film mogen zien. Het hof sloot niet uit dat de film belangrijke beelden bevat en gaf de aankla ger, procureur-generaal mr. Den Os, de opdracht de film bo ven water te halen. Bovendien moet hij de politie-commissaris Raadsveldt ook als getuige voor een nieuwe zitting oproepen. Deze Raadsveldt gaf leiding aan de ontruiming en zou meer kunnen vertellen over het ver loop van de politie-actie. Het is nog niet bekend wan- zitting is. plaats waar woningbouw is ge pland liggen onder meer delen van een klooster, een gracht en een haventje. Hoofd van de afdeling monu mentenzorg, H. van Limburg, zegt dat oriënterende grondme tingen hebben aaangetoond 'welke hoeken van het terrein archeologisch interessant zijn en welke minder interessant'. „Van het hele terrein hebben we een indicatie gekregen", al dus Van Limburg. Samen met de ROB wil de ge meente onderzoeken welke me thoden geschikt zijn van de ver schillende terreindelen. Dat hangt mede af van de exacte bouwplannen. „Plekken die niet De gemeente Leiden heeft nog geen besluit genomen over het houden van archeologische proefboringen in Roomburg. De afdeling monumentenzorg wacht de precieze bouwplan nen af en wil eerst de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB) raadple gen. Uitgangspunt voor het over leg met de ROB is een rapport van de Amsterdamse stichting RAAP (Regionaal Archeologisch Archiverings Project). Dat rap port is eind vorig jaar opge merkt na een 'summier vooron derzoek' in Roomburg. Op de HET GROENE WARENHUIS E DAG IETS steld en kan de aanloop bijna niet aan. Vooral in de Slaagh wijk worden veel opvoedings problemen gesignaleerd. Onge veer de helft van de gezinnen die aankloppen bij de pedago ge, komen uit deze wijk. Volgens Van der Eijk heeft dit verschillende oorzaken. „De mensen leven in een ongunsti ge woonomgeving. Er is een ge brek aan leef- en speelruimte voor kinderen, in de wijk wonen veel éénoudergezinnen en de bewoners hebben over het alge meen geen familie in de buurt waar ze op terug kunnen val len." Door de laagdrempeligheid van de hulpverlening komen veel ouders vrijwillig naar de or thopedagoog toe. „Het gezond heidscentrum is een vertrouwde omgeving. Heel wat anders dan de RIAGG bijvoorbeeld. Over de orthopedagoog praten ouders gewoon op het schoolplein, ze beschouwen het als normaal", aldus Van der Eijk. Informatiemarkt leiden In het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33a) wordt za terdag een informatiemarkt voor 55-plussers gehouden. Het motto is 'b(l)ij blijven'. Verschil lende stichtingen zoals Oude renwerk verlenen hun mede werking. De markt begint om elf uur. Voor informatie: tek. 071- 149180. leiderdorp» Amazone Pita van Kan-Schaefer is de winnares van de Sauerbier Couvee Trofee, die vanavond om acht uur wordt uitgereikt in Ruiterschool Liethorp in Leider dorp. Van Kan-Schaefer behaal de vorig jaar met het manege- paard Arikara de beste resulta ten in de categorie B tot en met Z bij dressuurwedstrijden van de Nederlandse Bond van Rij en Jachtverenigingen. Het is nodig om in Zoeterwoude een nieuwe locatie aan te wijzen waar jaar lijks tenminste 25 huizen kunnen wor den gebouwd. Die plek mag niet in het Groene Hart liggen. Verder moeten er huizen bij komen in bestaande wijken, waar dat nog kan. De speelterreinen, zoals het Loethe-terrein en het India- nenveld, moeten worden ontzien. Dat zijn speerpunten van het beleids programma dat de coalitie van CDA en Progressief Zoeterwoude gisteren heeft gepresenteerd. „We willen enerzijds zoe ken naar inbrei-locaties en anderzijds naar nieuwe plekken waar we over vier, vijf jaar willen doorbouwen als de Bloe menweide vol is." aldus PZ-fractie-voor zitter J. Stuijt. Welke bouwlocatie de fracties op het oog hebben, wilde Stuijt nog niet zeg gen. CDA en PZ willen vooral bouwen voor een- en tweepersoonshuishoudens, zowel voor jongeren als senioren. Laag bouw ligt het meest voor de hand, maar waar nodig willen de fracties enigszins 'stapelen'. De woningen moeten zo wor den gebouwd, dat aanpassingen voor ouderen of gehandicapten later makke lijk zijn aan te brengen. Het beleidsprogramma alleen hoofdlij nen, omdat nog niet precies duidelijk is hoe Zoeterwoude er straks financieel voor komt te staan. De gemeente houdt rekening met een forse korting van de uitkering uit het gemeentefonds, maar daarover is het laatste woord nog niet gezegd. Uit het beleidsprogramma blijkt ver der dat PZ en CDA onderzoek willen doen naar het gebruik van accommoda ties, waarbij de gemeente is betrokken, zoals de Eendenkooi, de Klaverhal, Uto pia en buurthuis de Weipoort. Bepaalde gebouwen zouden beter gebruikt kun nen worden. Bekeken moet worden wat er aan accommodaties is en of de activi teiten wel goed op elkaar zijn afgestemd. De vraag daarbij is of er niet te veel ac commodaties zijn. Toch is het volgens de coalitie-partners niet de bedoeling om gebouwen te sluiten. „Dat willen we juist voorkomen met dat onderzoek. Als blijkt dat een accommodatie een pro bleem heeft, kun je gaan kijken of het zin heeft om er wat geld in te stoppen, waar door het weer kan draaien," aldus Stuijt. De fracties van PZ en CDA willen in woners meer betrekken bij het onder houd van het openbaar groen in hun omgeving. Bewoners zouden van de ge meente een eigen budget moeten krij gen, waarmee ze naar eigen inzicht aan de slag kunnen. De gemeente wil de be woners echter niet helemaal de vrije hand geven. „De gemeente stelt rand voorwaarden. Bijvoorbeeld dat bepaalde struiken moeten blijven staan." aldus Stuijt. De collegepartijen hebben ook veel aandacht voor de veiligheid van fietsers en voetgangers. Zo zou het fietspad bij de Zuidbuurtseweg en de Blankaartweg een stukje doorgetrokken moeten wor den, omdat de situatie er nu onveilig is. Ook moet het scholengebied veiliger worden. Stuijt: „We willen er alleen geen tonnen voor uitgeven. Het kan ook met kalk, borden en drempels." en» Automobilisten merken nu pas goed dat de reconstructie van de Lammenschansweg is begonnen. Vanaf gisteren is een van de twee dubbele rijstroken (die voor het verkeer richting Voorschoten) afgesloten en moet alle verkeer over de overgebleven twee rijbanen. Dat levert vooral in de spitsuren chaotische taferelen op. Vooral als bussen en fietsers de weg moeten kruisen. De Lammenschansweg zal de komende maanden ingrijpend veranderen. Straks ligt er een nieuwe plak asfalt en bestaat de weg uit twee busbanen en twee rijstroken voor autoverkeer. De kruispunten worden overzichtelijker gemaakt. Inhalen op de Lammenschansweg is dan zo goed als onmogelijk waarmee de veiligheid voor overstekende fietsers en voetgangers beter is gewaarborgd. foto loek zuyderduin Wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck is gisteravond geridderd in de Orde van Oranje Nassau. Na af loop van de laatste vergadering van de gemeenteraad speldde burgemeester S. Scheenstra van Oegstgeest hem de versierselen op. „Een spin in het web dat Oegstgeest heet en een sieraad voor de raad", zo betitelde Scheenstra de vertrekkende be stuurder. Kohlbeck zit sinds 1974 in de gemeenteraad als vertegen woordiger van de PvdA. Vijf vol le termijnen van vier jaar maak te hij deel uit van het dorpsbe stuur waarvan de laatste veer tien jaar als wethouder. „Een zeer gemotiveerd en creatief man die grote sociale vaardig heden bezit", aldus Scheenstra. Alle raadsleden waren van mening dat Kohlbeck de onder scheiding meer dan verdiende. In zijn toespraak liet hij enigszins ontdaan merken dat hij verguld was met de onder scheiding. „Een socialist die een ridderorde aanneemt. Een aan tal jaren geleden dacht ik daar misschien hebben geweigerd. Maar nu merk ik dat ik er zelfs gelukkig mee ben", aldus Kohl beck. Morgenmiddag wordt een re ceptie gehouden voor de schei dende wethouder in de raadzaal van het gemeentehuis aan het Wilhelminapark. Lavendel officinalis. Geurt en kleurt. Staat Pot 0 14 cm. Van 6.95 voor

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19