Lankhorst na dertien jaar uit landelijke politiek: 'Ik wil nu zelfbesturen' Geen groot feest voor 25-jarig 'Dodewaard' Feiten &Meningen Laat Brinkman het CDA afmaken Hongaren strijden tegen depressies DINSDAG 5 APRIL 1994 Hoeveel fouten kan een partijleider zich permitteren alvorens hij wordt afgevoerd? In de boezem van het CDA zijn dat al geen grapjes meer voor bij de open haard. Hen voorman die het gedachtengoed van zijn ei gen partij niet aanvoelt, bezorgt de bewe ging een serieus probleem. Dries van Agt had tenminste nog een ethisch reveil waar de handen voor op el kaar gingen. En Ruud Lubbers bleef naast het harmonie-denken trouw aan dat 'wen kend perspectief aan de einder'. Elco Brink man daarentegen gaat na de AOW nu uitge rekend op het onderwerp van de vrijheid van onderwijs ongelooflijk onderuit In het blad Christendemocratische Ver kenningen stelt hij schoolbesturen voor het aantal allochtonen per school te beperken. Je wrijft je ogen uit. Brinkmans voorstel is strijdig met de Grondwet, die onderscheid op grond van huidskleur en afkomst ver biedt. En het is onuitvoerbaar, omdat voor het woord 'allochtoon' naast huidskleur en afkomst geen bruikbare definitie bestaat (Brinkman is als import-Leidenaar ook al lochtoon). Maar het is vooral strijdig met al les waar het CDA voor staat bij de vrijheid van onderwijs, het pleidooi voor oprichting van islamitische scholen (honderd procent 'zwarte scholen') en de mogelijkheid juist via christelijk onderwijs waarden en nor men over te dragen aan kinderen met een andere religieuze afkomst. Directeur Nijburg van de protestants- christelijke Beatrixschool in het hartje van de Haagse Schilderswijk, typeerde Brink mans woorden als 'grandioze onzin'. Zijn school gaat royaal over de Brinkman-norm van tachtig procent allochtonen heen, ter wijl de identiteit en kwaliteit onbetwist is gebleven. Nijburg moest dan ook flink hoesten toen de volgende lezenswaardige strofe van Brinkman op zijn deurmat viel: „De situatie (veel buitenlanders) is op som mige plaatsen uit de hand gelopen. Het komt voor: tachtig procent buitenlandse kinderen op scholen „Brinkman is waarschijnlijk nooit op zo'n school geweest. Hij zou eens moeten langs komen, want het gaat hier uitstekend", al dus Nijburg. En de Haagse wethouder van onderwijs Van Kampen, verantwoordelijk voor het openbaar onderwijs: „Als we Brinkmans systeem hier zouden doorvoe ren, is in heel Den Haag geen sprake meer van vrijheid voor ouders een bepaalde school te kiezen". Inmiddels is het CDA de aftocht begon nen. Het stond er allemaal anders dan het er stond. Zo gaat dat. In het stuk van ruim elf pagina's zegt Brinkman overigens niet dat het onderwijsniveau op een 'zwarte school' te laag zou zijn. J4et gaat hem uit sluitend om de inburgeringsproblemen, het kennisnemen van de de Nederlandse ge woonten, waarden en normen. Brinkman wil daarbij gelijke kansen 'bewerkstelligen' met enige dwang. Het CDA-program van uitgangspunten zegt precies het tegendeel: „De opvoeding van kinderen, de toerusting van hun toe komst en de overdracht van normen en waarden is allereerst eeq zaak van de ou ders of verzorgers. Hierop sluit aan de noodzaak van een onderwijsbestel, waarin ouders hun kinderen naar die scholen kun nen sturen waarin het klimaat aansluit op het opvoedingsklimaat thuis". Brinkman gaat dus lijnrecht in tegen die christen-de mocratische opvatting. Openbare scholen mogen geen (allochto ne) leerlingen weigeren, bijzondere scholen wel. Brinkman begon zaterdag al de discus sie iets te 'relativeren' door te verklaren dat 'bijzondere scholen nu ook al het recht hebben allochtonen te weigeren'. Dan blijkt hoe groot de kloof tussen politiek en volks buurt is. Christelijke buurtscholen in grote steden weigeren in de praktijk namelijk he lemaal geen allochtone kinderen. Het komt alleen voor als de ouders expliciet de grond slag niet willen respecteren en dat is zelden het geval. Christelijke scholen zien het juist als een opdracht christelijk onderwijs te bieden aan allochtone kinderen. HERMAN BULEVELD Peter Lankhorst (47) is een realo, een scherp prater. Zijn collega's zullen hem missen als hij na de verkiezingen van 3 mei definitief de Kamer verlaat. Hij zat dertien jaar in de landelijke politiek, eerst voor de PPR en later voor Groen Links. Hij gaat nu eindelijk eens zelf besturen als deelraad wethouder in de Amsterdamse wijk Bos en Lommer. „Gezellig met oma een pilsje drinken". Peter Lankhorst. De woonkamer van de Groen Linkse voorman is bruin. Melkchocolade bruin voor de vloerbedekking, puur voor de kozijnen en hazelnoot-cara- mel op de deur. „Tja, bruin is m'n lie velingskleur", stelt Lankhorst glimla chend vast, terwijl zijn blik bevesti gend blijft rusten op de perehouten meubels. „En ik ben ook niet zo'n ty pe dat onmiddellijk alles wit gaat ver ven omdat dat opeens de mode is." Lankhorst is eigenzinnig. Welk ander gewaardeerd en getalenteerd kamer lid keert immers terug naar de lokale politiek? En verruilt de zekerheid van een kobaltblauwe kamerzetel voor de wankele positie van wethouder 'maatschappelijke participatie' in Amsterdam? Het is z'n eigen woon wijk, maar zeker-niet de gemakkelijk ste. Lankhorst: „Onlangs bezocht ik de Bos en Lommerschool, goed voor zo'n 250 leerlingen. Vol trots toonde de directeur mij de enige autochtone leerling. Eén op de 250! Dan praat je helemaal niet meer over zwarte en witte scholen. Die discussie, hebben ze daar al ver achter zich gelaten. We moeten onze stinkende best doen voor die kinderen." Zijn vingers jeuken. Hij zat dertien jaar in de Kamer maar heeft nooit ge regeerd. Hij stond als een morele grensrechter met de vlag in de hand langs de zijlijn, holde heen en weer maar stond nooit in het veld. „Natuurlijk is dat frustrerend, dat is een van de redenen van mijn vertrek. Ik wil nu zelf wel eens besturen." Hij ergert zich over de werkwijze van de Tweede Kamer. De eindeloze spreektijden waar met name de rege ringsfracties zich aan bezondigen. De 'boeven- en nota-taal' waarvan ze zich bedienen. Een kamervoorzitter die niet mag afhameren omdat hij zélf kamerlid is. „Bij iedere voetbalclub wordt beter vergaderd dan bij ons. Ik kan me goed voorstellen dat luisteraars na een half uur gillend weglopen. Er is geen de bat, het is allemaal te voorgekauwd. Het is teveel een zaak van bij voor baat koppen tellen of er een kamer meerderheid voor het voorstel aanwe zig is." Lankhorst wil 'dichter bij de rpensen staan'. Hij gaat zijn werkdagen vullen met praktische zaken. „Als kamerlid ben je met abstracte zaken bezig. Dat kan ook niet anders, want je be spreekt algemene maatregelen die vijftien miljoen mensen aangaan. Mensen die ver weg zijn. Je hebt wel demonstraties hier op het Binnenhof, maar dat zijn over het algemeen keu rige bijeenkomsten. De meeste men sen komen in de Kamer om de nieu we vergaderzaal te zien." „Een wethouder voelt de hete adem van de burger in zijn nek, want de burger gaat naar raadscommissies. Het gaat over herkenbare problemen, scheve stoeptegels, gescheiden vuil- ophaal, maar ook sloop of renovatie van je woning." Zijn geloof dat de landelijke politiek problemen kan oplossen is afgeno men. Of het nu om de uitkeringen gaat of de problemen in de gezond heidszorg, de politiek is niet bij mach te wezenlijke wijzigingen door te voe ren. De weinig verheffende gang van zaken rond het ontbonden Interregio naal Recherche Team Noord-Hol land-Utrecht (IRT) toont aan dat zelfs een gemeenschappelijk streven als het bestrijden van de zware criminali teit het af moet leggen tegen onder linge twisten, belangentegenstellin gen en ambtelijke verkokering. Lankhorst wil dat de hoofdrolspelers in de IRT-kwestie hun huidige baan verliezen. „Hun handelen moet con sequenties. Overplaatsingen zijn noodzakelijk. Anders kun je straks on gestraft op ieder niveau fouten ma ken. Ambtenaren die niet goed func tioneren zouden sowieso meer ter verantwoording geroepen moeten worden. Dat gebeurt nu veel te wei nig." Of minister Hirsch Ballin (justitie) moet verdwijnen, hangt af van het IRT-debat deze week. „De minister zal moeten erkennen dat de hoofdrol spelers in deze zaak hartstikke fout zijn geweest. Als Hirsch Ballin zegt 'er is niets aan de hand, iedereen kan op zijn plekkie blijven zitten', dan moet dat gevolgen hebben voor zijn posi tie." Maar met het wegsturen van een hoofdcommissaris of een minister ben je er niet. „Politieke besluiten moeten met een breed draagvlak ge nomen worden. Pas dan zijn vergaan de, ingrijpende maatregelen haalbaar. Pas dan kan een kamerlid zich de ge oefende lobbyist van het lijf houden, zonder angst voor kiezersverlies." Dat vergt een open opstelling van alle partijen: regeringsfracties, oppositie, ministers en staatssecretarissen. Lankhorst: „Luisteren naar eikaars al ternatieven. Een open debat is ook voor de oppositie moeilijker. Nu schuiven de regeringspartijen bijna iedere inbreng van ons bij voorbaat al terzijde. Vervolgens is het voor ons makkelijk en dankbaar schieten op hun voorstel." Lankhorst wil een ander type kamer lid. Niet eentje die slaafs zijn fractie volgt en voor zijn instant-reacties het verkiezingsprogram open slaat. Nee, de nieuwe politicus is er een die zijn eigen spoor trekt en daarmee waarde ring oogst. AMSTERDAM MARC PEEPERKORN WIM STEVENHAGEN THE INDEPENDENT Na jaren lang met een hoog percentage zelfmoord, alcoho lisme en depressiviteit te heb ben gekampt, proberen steeds meer Hongaren het over een andere boeg te gooien. In het hele land komen ze in kleine groepjes bijeen om te leren po sitief te denken, enthousiast te leven en hun frons in te ruilen voor een gulle lach. „Aldoor vrolijk zijn vergt de no dige inspanning", zegt Peter Be- rek, de oprichter van de Hon gaarse Optimisten Club. „Maar het doel is zeker de moeite waard en het is in ieder geval beter dan zwaarmoedig pessi misme." Zoals zoveel dingen in het hui dige Hongarije is de Optimisten Club uit Amerika geïmporteerd. Berek, die regelmatig naar de Verenigde Staten reist, was ge troffen door het schrille contrast tussen de opgewekte houding van de Amerikanen en de moe deloosheid in zijn eigen land. In 1989 opende hij in Boedapest de eerste afdeling van de club, die sindsdien spectaculair is ge groeid en inmiddels 28 afdelin gen en 1.200 leden telt. „Eerst wist niemand hier wat optimisme was", vertelt de breed grijnzende Berek. „Maar gezien de uitdagingen die ons land in 1989 te wachten ston den, vond ik het belangrijk dat we een nieuwe kijk op de din gen ontwikkelden Berek wijt de sombere zwaar moedigheid van zijn landgeno ten aan veertig jaar communis tisch bewind, waardoor iedere ondernemingslust en toekomst verwachting is gesmoord. Maar veel Hongaarse psychologen voeren nog dieper liggende oor zaken aan voor het verreweg hoogste percentage zelfmoord en alcoholisme in Oost-Europa. Eeuwen van militaire nederla gen en bezetting door Turken, Oostenrijkers, nazi's en Russen hebben tot een 'nationale ver liezersmentaliteit' geleid. Volgens Bela Buda, een psychi ater uit Boedapest, lijdt Honga rije aan 'een collectieve aandoe ning die zelfbeklag tot de norm heeft verheven'. Ook het taal kundige isolement zou bijdra gen aan de Hongaarse 'volksde pressie'. Het Hongaars behoort niet tot de Indo-Europese talen en is onbegrijpelijk voor de om ringende volkeren. Ondanks de inspanningen die Berek en zijn vrienden zich ge troosten, is er nog geen sprake van een ommekeer. Het afgelo pen jaar noteerden de Honga ren wederom het hoogste per centage zelfmoord ter wereld. „Het is een moeizame strijd", geeft Berek toe. „Maar we moe ten vooral de positieve kanten benadrukken." En dat doen de leden van de Hongaarse Meteo rologische Optimisten Vereni ging dan ook. Ze kunnen niet garanderen dat de zon iedere dag zal schijnen, maar als ze re gen voorspellen, wijzen ze er steevast op dat ze het in het ver leden wel vaker bij het verkeer de eind hebben gehad en dat ze hopen dit keer weer de plank mis te hebben geslagen. BOEDAPEST ADRIAN BRIDGE VERTALING: MARGREET HESLINGA Geen congres, geen koninklijk bezoek, geen openbare ont vangsten. De kerncentrale in Dodewaard was onlangs 25 jaar in bedrijf, maar van een herdenking was nauwelijks sprake. Een kleine bijeen komst voor medewerkers. Dat was alles. Het meest omstre den stukje Gelderland blijft het liefst low profile. Aandacht was er immers in de late jaren ze ventig en begin jaren tachtig genoeg. Een blik terug en voor uit. Op landerige weekeinden kreeg NS-station Zetten/Andelst ja renlang een grote stroom reizi gers te verwerken. Atoompaci fisten en milieuvoorvechters verplaatsten zich bij voorkeur per trein naar hun object van zorg en verontwaardiging. Want proefcentrale of niet: Dode waard moest 'dicht'. De Raad van State leek de milieubeweging vorig jaar gelijk te geven. Het einde van Dode waard, of althans de sluiting van de in 1969 in werking gestelde wetenschappelijke proefcentra le, leek nabij. Dodewaard draai de vanaf de bouw in 1965, luis terrijk gestart door de toenmali ge majesteit Juliana, zonder overkoepelende exploitatiever gunning. Voor de bouw en de diverse bedrijfsonderdelen be stonden verschillende wettelijke goedkeuringen. Exploitant GKN (Gemeenschap pelijke Kerncentrale Nederland, een dochter van de SEP, de ver eniging van stroomproducen- ten) beloofde de overheid één algemene vergunningsaanvraag in te dienen. De overheid ga randeerde een soepele afhande ling. Zo zou geen omvangrijke inspraakronde nodig zijn. De centrale bestond immers al. De vergunning zou dan ook geen wezenlijke verandering inhou den. Maar de Raad van State stak daar een stokje voor. Bij een volledigeexploitatievergunning is inspraak noodzakelijk, ook al draait Dodewaard al een kwart eeufv. Sinds de uitspraak van het Haagse rechtscollege be schikt de centrale over een ge doogvergunning. Eind volgend jaar moet na uitvoerige in spraak—een nieuwe vergun ningzijn afgegeven. Daarmee kan de centrale tot en met 2004, de oorspronkelijke geplande sluitingsdatum van de centrale, blijven produceren. 'Groen' Nederland probeert tot en met eind volgend jaar gaten te schieten in de formele be staansgrond van de Gelderse re actor. Dodewaard was van be gin af aan omstreden. De geva ren voor mens en natuur zou den te groot zijn. Radio-actieve straling, problemen met afval water en de macabere machts factor die een kerncentrale kan zijn in handen van verkeerde (terroristische) organisaties, golden als belangrijkste strijd punten tegen Dodewaard. GKN, diens voorlopers en het ministerie van economische za ken wezen voortdurend op de experimentele status van de centrale. Toch werd in 1973 een tien keer grotere kerncentrale in gebruik genomen in het Zeeuw se Borssele. Met een capacitei; van ruim vijfhonderd megawa levert deze stroom aan het openbare net. Maar dat doet d 54mW-centraleinDodewaar< ook. „Waarom zou je de stroom dit een centrale oplevert niet ge bruiken?", zegt SEP-en GKN- woordvoerster I. Carsouw daai over. Maar het experimentele - karakter volgens de woord- voerster niet te verwarren met het nemen van 'proefjes' op b gebied van nucleaire energie - staat voorop. De wetenschappelijke begelei ding die voor de experimentel centrale nodig was, leidde tot-, keuze voor het Betuwse Dodez/ waard. Vestiging in de omge ving van Arnhem, thuisbasis van de SEP en het electrotech^ nisch en nucleair onderzoeksi stituut Kema, was absoluut noodzakelijk. Voor de zekerhe werd de installatie op een ver! hoging gebouwd. De hoge ri- w* vierwaterstanden van decern J vorig jaar toonden het belangd daarvan aan. Drie jaar geleden werd de eers steenlegging door koningin Ju#n ana herdacht met een congrel en een boek over de rol van cA- dewaard in de kernfysische oii wikkeling van Nederland. De feitelijke ingebruikname, 25 j^ei geleden, ging haast ongemerk^ voorbij. Een feestje voor het personeel. Niet meer. Carsour-^ „We wilden er niet al te zeer ben stil staan. De mensen hebbenfel het ook veel te druk. Bijvoor- ier beeld met de vergunningaan vraag". Dodewaard wordt hoe dan otfAA in 2004 stopgezet. De vraag re welk perspectief de kerninstaloll latie nog heeft. Het spookbeelet doemt op van Kalkar, de tot etc sluiting veroordeelde snelle ooi kweekreactor in Duitsland, vl£n. geefs miljarden in hebben geïV0' vesteerd. Binnen het bedrijf, ol met name in de kring van de iel ondernemingsraad van de DcPn dewaardse centrale, leeft het un idee door te gaan als nucleairraa opleidingsinstituut. Carsouw: V< „Dat is een optie. Maar niets et staat vast". 0 I Na sluiting is afbraak niet ee' meteen aan de orde. Vijftig Jap1 wordt over het algemeen geacier cepteerd als aanvaardbare tei^a'. mijn om een centrale te laten'at< 'afkoelen'. De halveringstijd vf°r' kerninstallaties is vijfjaar. Nae'd vijftig jaar is er sprake van eeria,( dermate gereduceerde stralin; ge dat er zonder risico kan wordiacl gesloopt. Bij afbraak in 2004 aar zou slopen moeten gebeuren50 met afstandsbediening. 301 Momenteel gaan de splijtstof^oe staven, die de kernbrandstof |?5' plutonium bevatten, naar de let opwerkingsfabriek in het Brits X Sellafield. Het contract met BI - tish Nuclear Fuel, de eigenaaPT van die fabriek, loopt in 2004 lrei De dan leegstaande installati#sti zou kunnen dienen als opslag00 ruimte van haar eigen afval eifu'< dat van andere kerncentrales.001 Carsouw: „Alles is een optie. ,er Maar dit is zeker geen haalbaanl DEN HAAG TON VAN LIEROP rryj '7 P

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2