Pastorale werkers omzeilen regels in sacramentswetten 'Een daad van geloofsengagement' ljlj l-ffll Kerk Samenleving DINSDAG 5 APRIL 1994 BUITENLAND KORT Schotse Bond In Schotland is de eerste zus terorganisatie van de Bond tegen het vloeken opgericht. De Schotse bond heet 'Lea gue for the Increase of Pure Speach' (LIPS), de bond ter bevordering van zuiver taal gebruik. Al sinds enkele jaren probeert de Nederlandse bond om zusterorganisaties in het buitenland op te rich ten. In 1990 werden vierhon derd Engelse predikanten benaderd, van wie er vijftien positief reageerden. Behalve op Schotland richt de bond zich ook op België en Duits land. De Bond werd in 1917 opgericht omdat 'de ontheili ging van den Naam des Hee- ren in ons volk helaas tot eene Nationale Zonde is ge worden'. Aidsfolder De rooms-katholieke kerk op de Filippijnen heeft het al ja ren moeilijk met de anti- aidscampagnes van de rege ring. Deze week was het op nieuw raak. Volgens ge schokte ouders zijn op scho len in de hoofdstad Manila 'pornografische' brochures verspreid die onverhuld laten zien hoe homoseksuele man nen de liefde bedrijven. Om de kerk niet verder tegen zich in het hamas te jagen heeft minister van Volksgezond heid Juan Flavier aangekon digd dat de regering voor lichtingsmateriaal over aids voortaan strenger zal contro leren. „Het distributiesys teem moet zo waterdicht zijn dat kinderen dit soort mate riaal niet in handen krijgen", aldus Flavier. De gewraakte folder was overigens niet door de regering verspreid, maar door een particuliere stichting voor aidsvoorlich- ting. Tanzania De in Tanzania invloedrijke rooms-katholieke kerk heeft een eigen aidsbestrijdings- campagne gelanceerd. Deze onderscheidt zich van ande re campagnes door de na druk te leggen op een veran dering van seksueel gedrag. De kerk roept de Tanzania- nen op 'terug te keren tot God'. De kerk, die het ge bruik van voorbehoedmidde len verbiedt, heeft een aan hang van 22 procent (6 mil joen mensen) onder de 27 miljoen zielen tellende Tan- zaniaanse bevolking. De mensen slagen er te weinig in hun seksuele gedrag te veranderen 'omdat ze zich te ver van God verwijderd heb ben', aldus de kerk. „Mis schien zal het woord van de Almachtige onwillige men sen ertoe brengen hun ge woonten te veranderen", zegt pater Georges Loire. Hij is de coördinator van de Pas torale Activiteiten en Dien sten voor Aidsbestrijding in het aartsbisdom Dar es Sa laam (Pasada). Bestorming tempel Ongeveer 1500 leden van de oproerpolitie zijn vorige week een boeddhistische tempel in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul binnenge drongen om een einde te maken aan gevechten tussen groepen monniken die in conflict zijn geraakt over hun leiding. Vier monniken over goten zich met benzine en dreigden zichzelf in brand te steken uit protest tegen het politieoptreden. Eerder sprong een monnik uit een raam op de zesde verdieping om de eisen van de hervor mers kracht bij te zetten. De man werd naar een nabijge legen ziekenhuis overge bracht. Drie andere monni ken liepen bij de onderlinge gevechten verwondingen op. 'Nevenrituelenbieden mogelijkheid om onder voorschriften uit te komen BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen te Amersfoort als predikant voor bijzondere werkzaamheden t.b.v het pastoraat In zorgcentrum De Lich tenberg aldaar (part-time) mw. E.C. Littooij, kandidaat te Driebergen-Rij- senburg, die dit beroep heeft aange- te Gréningen als predikant voor bij zondere werkzaamheden (studenten predikant) mevr. G.A. de Vies, kandi daat te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen; Veel pastorale werk(st)ers in de Rooms-Katholieke Kerk omzeilen de voorschriften voor het bedienen van de sa cramenten. Alleen priesters mogen de sacramenten be dienen. voorschriften te houden, maar zij hebben vaak een mogelijk heid gevonden om er onderuit te komen. In verreweg de mees te gevallen (90 procent) zijn zo danige vieringen en rituelen be dacht dat daarbij de verplichte aanwezigheid van een priester kan worden omzeild. Dit betreft vooral doop, huwelijk en zie kenzalving. Uit het onderzoek blijkt dat de doop voor het overgrote deel in handen van pastorale wer kers is. Zij moeten daarvoor over een doopverlof van de bis schop beschikken. Daarbij geldt als voorwaarde: mits er geen Dit blijkt uit een enquête die het weekblad De Bazuin heeft gehouden onder 72 van de ruim 600 pastorale werkers die met een aanstelling van de bisschop in een parochie werken. Pasto rale werkers die zonder bis schoppelijke goedkeuring door een parochiebestuur zijn be noemd, en zij die in gevange nissen of ziekenhuizen werken, hebben niet aan de enquête deelgenomen. Alle ondervraagde pastorale werkers zeggen zich aan de priester beschikbaar is. Dit blijkt een ruim begrip te zijn. Bij het ziekensacrament is de zalving met olie aan de priester voorbehouden. .Toch wordt de zalving voor het overgrote deel door pastorale werkers verricht. Vaak heet een zalving waarbij geen olie wordt gebruikt, zie kenzegening. Voor de meeste gelovigen maakt dit weinig uit, aldus het onderzoek. Ook bij het kerkelijk huwelijk is een soort nevenritueel ont staan, meestal een woord- en communiedienst. Van tevoren is de zaak formeel in orde ge maakt. Het bruidspaar is al voor de viering bij een priester langs geweest en heeft daar de trouw belofte uitgesproken. Is dat niet mogelijk, dan spreekt een pas toraal werker slechts een zegen over het paar uit. Bij de eucharistie houden de pastorale werkers zich aan de voorschriften. Wel worden er steeds meer gebedsdiensten en woord- en communiediensten gehouden, waarin de eucharis tie niet wordt gevierd. Op één punt worden de be perkende voorschriften bijna volledig in de wind geslagen, namelijk bij de preek in een eu charistieviering. Als pastorale werkers toch preken, heet het geen homilie, maar overweging of woord van bezinning of mo ment van inkeer. Uit het onderzoek blijkt ver der dat een pastorale werker als meer nabij dan de priester wordt ervaren. In een parochie met één priester en twee pasto rale werkers wordt' gezegd: 'We hebben hier meneer pastoor en Johanen Harrie'. keveld te Zeist. Paus Paulus II in herfst naar VN Paus Paulus II gaat in de herfst naar de Verenigde Staten. Dat maakte een televisiezender in New York bekend. Volgens de zender heeft aartsbisschop O'Connor van New York beves tigd dat de paus "'op of rond 20 oktober' in New York de Vere nigde Naties zal toespreken. Louis van Dijk en Michel van der Plas scheppen veertig kerkliederen Dichter, schrijver en journalist Michel van der Plas (66) en 'mister music' pianist Louis van Dijk (52) hebben de handen in een geslagen voor een wel heel bijzondere onderneming: een bundel van veertig kerkliederen van eigen hand, bedoeld om ge zongen te worden in vooral rooms-katholieke liturgievierin gen, na de evangelielezing. De uitgave is onderdeel van een groter project dat in totaal meer dan 150 «kerkliederen van Mi chel van der Plas zal omvatten. Een merkwaardig tandem ei genlijk: Michel van der Plas, de meester van het lichte lied, en Louis van Dijk, 'de' meest jazzy pianist-improvisator, samen als scheppers van vrome kerkliede ren. Het duo reageert lichtelijk opgewonden op deze veronder stelde tegenstelling. Michel van der Plas: „Kijk dat snap ik nou niet hè: ik schrijf mijn hele leven lang gedichten en verhalen, literatuur zoge zegd. Natuurlijk ook cabarettek sten en -liedjes en ik ben al tientallen jaren werkzaam als journalist. En dan zou het niet kunnen om liederen voor de kerkte schrijven?" Stug doordouwen Louis van Dijk: „Alles wat een groter koepel vergt, mag niet in dit land. AJs je veel verschillen de dingen doet - ik ben niet al leen jazzpianist en begeleider maar componeer ook en speel regelmatig orgel in de kerk om maar eens wat te noemen - dan kun je alleen een bestaan op bouwen door stug door te dou wen. Ik denk dat de mensen na dertig jaar wel aan mij gewend zijn geraakt, maar je werd er wel eens moe van hoor." Kerkliederen maken, waarom eigenlijk? Innerlijke drang of opdracht? Van der Plas: „Nou, de rooms-katholieke Sint Gre- gorius Vereniging vroeg mij daarom. De rooms-katholieke kerk hanteert een driejaarlijkse lezingen-cyclus en er bestaan veel te weinig liederen waarmee het volk op de evengelielezing van de zondag kan reageren. Dit betekent wel dat de liederen, qua tekst en qua melodie, heel gemakkelijk in het gehoor moe ten liggen. Veel tijd 's zondags Michel v i Dijk: „Het geloof is nimmers uit ons leven verdwenen. om de liederen in te studeren is er niet. Dat bepaalt wel de aard van de liedteksten: ze moeten eenvoudig en smaakvol zijn, want anders krijgt niemand ze over de lippen. Mijn verzoek aan Louis om voor een veertig tal liedteksten melodieën te schrijven, is dan ook\iit dezelf de gedachte voortgekomen. Als er iemand is die weet hoe je liedjes dicht bij de mensen moet brengen, dan is hij het wel. Ook aan Joop Stokkermans heb ik gevraagd om ook zo'n veertigtal liedteksten op muziek te zetten. Dat kan dus leuk wor den." Badmintonnen Hebben zij iets met de kerk? Van Dijk: „Volmondig ja. Ik noem mijzelf soepel-hervormd. Mijn vader was koster van de Prinsessekerk in een Amster damse volksbuurt, en daarin kon je door de weeks heel lekker badmintonnen. Nee, geen frus traties aan de kerk overgehou den. Ik ben geen Maarten 't Hart die rooie vlekken in zijn hals krijgt als het woord 'kerk' valt." „Zelfs in de tijd dat ik Ramses (Shaffy) en Liesbeth (List) bege leidde, zorgde ik ervoor op zon dagmorgen - al of niet met een kater - op tijd in het Hervormd Lyceum te zijn. Daar speelde ik dan met een deels klassiek, deels pop combootje en met een koor in de kerkdiensten. Met Edo de Waart op hobo en Hans Vonk als koordirigent. Die tijd dus, jaren zestig. Ik heb toen nog hele hippe liederen geschreven. Een ervan is zelf een soort tophit geworden: 'Waar blijft u met uw wonderen, uw almachtige wil? Heerlijke tijd. Altijd lekker hervormd ge bleven, soepel-hervormd dus. Het geloof is nimmer uit mijn leven verdwenen. En kerkmu ziek evenmin." Van der Plas: „Dat geldt ook voor mij. Ik noem mijzelf kri- tisch-katholiek en dat is door het werken aan de liederen al leen maar versterkt. Ik ben met een vriend, die classicus en theoloog is, helemaal opnieuw door de evangelieteksten ge trokken en dat heeft mijn op stelling tegenover die autoritai re kerk van mij alleen maar ver sterkt. Jezus roept op tot vrij heid, bevrijding. Sta op, dat lees je om de haverklap in de evan geliën. Dat staat dwars op de onbarmhartige kijk op vrouwen, homo's, geboortebeperking en zo. Het instituut heeft mij en heel veel mensen veel verdriet berokkent. Ik heb mij wel eens eerder met bijbelteksten bezig gehouden, de 'Vijftig Psalmen' met Huub Oosterhuis. Maar de evangelieliederen - ik ben bijna klaar met alle liedteksten - zijn voor mij een daad van geloofs engagement." Van Dijk: „Wat mij leidde bij het maken van de melodieën en zettingen bij Michels teksten, was primaire ontroering. Een touchering, dat het goed is." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON V/eRDACH-TF, iK unes HiER. PAT EEN CWgRHENVD EN EBN BROEK <S>ESfOLEW hebt &EAJOEMOE" ZAK FN Z9N INMiPDELS DOOR Pg" PDLiTlE IN BESLA6 Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: E: Jan-Geert Majoor, Frans Nypeis, HenK van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30 uur071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BMVLeu Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse HET WEER hans van es Postbus 54,2300 AB Li RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) per kwartaal ƒ85,55 ƒ84,55 per jaar ƒ329,30 ƒ328,30 VERZENDING PER POST Nederlander kwartaal 125,f Regen en wind dominant Tijdens het paasweekeinde werd frisse oceaanlucht binnengevoerd, waarbij de regensommen in heel het land flink zijn opgelopen. Veel meer dan 8 tot 10 graden zat er niet in, toch was er ook geregeld wat zon. Op zondag was het on danks de koelte best acceptabel; we zaten even op een vluchtheuvel tussen twee depressies in. Zondag nacht begon het uitvoerig te rege nen, want uit het westen naderde een frontenstel, behorend bij de zoveelste IJslanddepressie van de laatste weken. Op maandagmiddag brak na lang durige neerslag de zon even door, maar dat was maar voor een uurtje. Bovenin was de atmosfeer, na een korte opwarmig, opeens snel kou der geworden en zeer onstabiel. Hierdoor ontstonden op de Noord zee talloze buien, die aaneenklon- terden tot een actief neerslagge- bied. De kou van de bovenlucht kwam tijdens forse buien omlaag, waarbij het kwik binnen anderhalf uur kelderde van 10 naar 3 graden. Rotterdam meldde rond 18.00 uur slechts 1 graad, tijdens sneeuw val. Ook in onze regio ging de regen soms in natte sneeuw over. De neerslaghoeveelheden waren aanzienlijk. Haarlem en Santpoort kregen 25 millimeter over een et maal en Leiderdorp 30 millimeter. Schiphol scoorde landelijk het hoogst met 35 mm. Slechts een paar dagen oud heeft april plaatse lijk al de normale maandsom te pakken. Na de natte wintermaan den zorgt de huidige regenvloed overal voor soppige akkers en dras sige weilanden. De rest van deze week houdt de aanhoudende westelijke tot noord westelijke stroming het kwik aan de lage kant. Er gaan nog diverse buien vallen, maar morgen kan het even meevallen als een zwakke rug van hogedruk voorbijtrekt. Later in de week wordt de verouderende de pressie bij IJsland vervangen door een kersvers exemplaar, dat in het Noordzeegebied een volgende fase van onstuimigheid inleidt. Regen en wind worden dan weer domi nant, gevolgd door gure buien in het weekeinde. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, België en Luxemburg: Vandaag wisselend be wolkt en buien, mogelijk met onweer. In de Arden nen mogelijk sneeuw. bui. Noord- en Midden-Frank- Vandaag enkele buien. Morgen vooral in het oos ten nog buien, elders perioden met zon en droog. In de Jura valt de neerslag op beide dagen boven 1000 meter als sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Portugal: Perioden met zon en droog. In het noor den flinke wolkenvelden en een kleine kans op regen. Temperatuur in de mid dag ongeveer 20 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 23 graden. Spanje: Langs de zuidelijke Costa's zonnig en droog. Eldebs flinke wolkenvelden en vooral in het noorden af en toe regen. In gebieden waar de zon overheerst wordt het ruim 20 graden. Elders ligt de tem peratuur bij de 15 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: zonnig en droog. Maximum temperatuur oplopend tot ongeveer 25 graden -esië: Perior' .net zon, maar ook enkele bui en, r, ,elijk met onweer. Middagtempe ratuur oplopend tot ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend veel bewolking en buien, mogelijk met onweer. Alleen vandaag- ochtend aan de Riviera af en toe zon. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra den, vandaag langs de Middellandse Zee iets warmer. De mistral gaat vooral morgen flink waaien. In de Alpen e Neerslagkans Middagtemp. Wind. reneeën boven de 1200 n i toe overige landen op aanvi KLACHTEN BEZÓRGINi Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Kleine kans op een bui. Maximumtem peratuuromstreeks 18 graden. Italië: Perioden met zon en vrijwel 'overal droog. In het zuiden en op Sicilië zware buien, soms met onweer. Plaatselijk kan erg veel neerslag vallen. Morgen ook el ders meer bewolking en af en toe regen. In de Dolomieten en de Italiaanse Alpen valt boven de 1200 meter sneeuw. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur circa 16 graden. Griekenland en Kreta: Veel bewolking en buien, mogelijk met onweer. Vooral morgen kan er plaatselijk veel vallen. Middagtemperatuur om streeks 20 graden. In het gebied rond Thessaloniki ongeveer 14 graden. Turkije en Cyprus: Vooral in het oosten en op Cyprus van daag eerst nog perioden met zon. Gelei delijk meer bewolking en vooral langs de westkust van Turkije buien. Maximum temperatuur ongeveer 22 graden. Op Cyprus enkele graden lager. Duitsland: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In de Beierse Alpen vanaf 1000 meter af en toe sneeuw. Morgen minder buien en meer zon. Middagtemperatuur rond 12 Zwitserland: Vandaag veel bewolking en bofen de 1100 meter sneeuw. Morgen enkele op klaringen en af en toe een bui. Middag temperatuur op 2000 meter ongeveer -4 graden. Maximumtemperatuur in de la gere gebieden rond 13 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en,boven de 1100 meter sneeuw, elders regen. Morgén in de loop van de dag opklaringen en droger. Tem peratuur op 2000 meter iets onder nul. In het laagland wordt het ongeveer 13 graden. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 6 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.02 Zon onder 20.18 Maan op 05.00 Maan onder 15.51 Waterstanden Katwijk Hoogwater23.48 13.18 Laag water 08.29 21.28 Weerrapporten 04 april 20 uur: regenbui w9 12 5 13.0 regen nw8 9 5 17.0 regenbui wnw 11 5 28.0 13 regenbui zzw6 10 3 15.0 Barcelona half be Bordeaux half bew wnw8 15 10 0.0 Mallorca Moskou 1012 14 11 31.1 Johannesburg onbew. Los Angeles onbew. New Orleans licht bew TelAviv onbew. Tokyo zwaar be< HEINZ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10