De Miss gaat weer aan het werk 'Niets vangen? Daar kan een visser niet tegen' ?e Paasdag Het Gesprek van de Dag GESPREK WËËK Theo Bakker Ome Piet 1 April: dag van de losse veters Fusiebespreking? 't Bleek gewoon gebakken lucht zijn wij open in Alphen en Voorschoten ZATERDAG 2 APRIL 1994 Het hectische weekje van Irene uit Leiden De roes duurt de dag na de Ne- handen. De formulieren mo< derlandse Miss Universe verkie zingen precies tot twee uur 's middags. Op dat moment levert Irene van de Laar (25) de sleu tels van haar hotelkamer in bij de receptie. Miss Holland gaat naar huis. Terug naar Leiden in dit geval. Drie maanden glitter en glamour zijn in één klap voor bij. Weg is de aandacht voor de bikinilijn, de kleding, de dans passen, het haar en de make up. Weg zijn de begeleiders, de trainers, de fotografen, de ca meramensen, de choreografen, de couturiers, de kappers, de stylisten en de visagisten. Irene van der Laar staat er weer hele maal alleen voor. Ze is het ge wend, ze draait al zeven jaar mee in de internationale mode wereld als fotomodel. Eenzaamheid Ze kent de eenzaamheid van de steeds wisselende hotelkamers en de snel verslappende aan dacht van 'het wereldje'. Ze valt daarom niet in een gat, ze is juist blij dat ze naar huis mag, dat ze klaar is met het hele cir cus, want ze heeft nog maar een maand de tijd om zich voor te bereiden op de 'echte' Miss Universe verkiezingen in Manil la. Bovendien is ze moe, dood- Ze heeft de bewuste ochtend na haar verkiezing dwars door de wekker heen geslapen. Om half negen rinkelt echter de tele foon: ,,Ook een hele goedemor gen namens Radio Veronica. En met wie lig je in bed?" Echt kwaad kan ze er niet om wor den, ze begrijpt het enthousias me wel. Ze krijgt het zelfs voor elkaar dat ze nog even tien mi nuten mag douchen voordat ze 'live' de uitzending ingaat. Even later belt RTL4 met de vraag of de Vijf Uur Show haar ontbijt op 'bed mag brengen. Irene ant woordt dat ze 'helaas' al is aan gekleed, zodat de afspraak wordt verplaatst naar elf uur. Meiden ,,Ik ben anders wakker gewor den dan gisteren. Het is een heel ander gevoel om nu Miss Holland te zijn. Je bent het nu, dus je moet het ook zijn. Ik weet nog niet zo goed hoe ik daar mee om moet gaan. Gelukkig is het contact met de meiden nog hetzelfde. Je weet natuurlijk nooit wat er emotioneel in ze omgaat, maar ze waren heel en thousiast, heel positief', vertelt ze in de ontbijtzaal. Vriend Mark is even naar huis geweest om zich om te kleden en roept dat het bandje van het Irene blaast even uit in de duinen v onder de belangstelling. antwoordapparaat thuis vol staat met felicitaties en dat de post al wat gelukskaarten heeft bezorgd. Make-up De cameraploeg van RTL4 is ge arriveerd. Irene wordt even on der een dikke laag make-up ge smeerd. Vriend Mark (zonder make-up) mag ook aanzitten bij het ontbijt. Na twintig minuten zijn de opnamen weer voorbij. Een medewerker van Veronica trekt aan haar mouw. Of ze voor twaalf uur even Radio Freewave in Leiden wil bellen. Dat doet ze. Tegelijkertijd krijgt ze een fax aangereikt van ome Ton en tante Det uit Heeswijk-Dinther, haar geboorteplaats. Proficiat staat erop. Het doet haar den ken aan de fax die ze van de he ren uit het studentenhuis naast haar kreeg. De fax maakte uiter aard melding van haar lange benen, maar ook van de bakkies koffie die voortaan altijd voor hun bijzondere buurvrouw klaar zouden staan. Het is tijd om afscheid te ne men van de andere missen. Ze staan allemaal al klaar in de re ceptie van het hotel. Dag lie verd, dag schat, klinkt het. Ge zoen en omhelzingen alom. „Over twee weken gaan we alle maal uit in Alkmaar, je moet wel meekomen, hoor.". Ze bel len allemaal nog wel. Irene be looft hetzelfde. Dan wordt ze aan de telefoon geroepen. De Vara wil haar zondagavond op televisie hebben in een pro gramma over drie generaties missen. „Het begint me nu alle maal te duizelen, hoor. Ik moet alles nog even op een rijtje zet ten. Bel me vanmiddag maar even terug", wimpelt ze voorlo pig even het verzoek af. „Ik weet van voren niet dat ik van achte ren leef', fluistert ze. Kindertijd Ze moet terug naar de ontbijt zaal, want ze moet heel snel alle papieren invullen en onderteke nen die nodig zijn voor de Miss Universe verkiezing in Manilla. Op dat moment moet ze vragen beantwoorden als 'wat was het mooiste moment uitje kinder tijd' en 'wat heb je geleerd in je leven'. Gelukkig zijn de ant woorden van Angela Visser (Miss Universe 1989) nog voor handen. De formulieren r 1 april naar Los Ange les worden gefaxed, anders mag ze niet meer meedoen. Als na een uurtje het invullen achter de rug is steekt Irene een sigaret op. „Gisteravond zag ik zo tegen deze ochtend op. Ik ben al die aandacht van de pers niet ge wend. Maar ik moet zeggen dat het me meegevallen is". Einde lijk ontspannen, eindelijk naar huis, eindelijk rust. Champagne Foutje! Thuis wacht de familie haar op. Moeder, vader en zus willen meegenieten van Irene's succes. Er wordt champagne geschonken en er worden lek kere dingen gehaald bij de bak ker aan de overkant. Irene gaat zich te buiten aan koffiebrood- jes, chocolade eitjes en ontbijt koek. „Junkfood, heerlijk. Ik vind dat ik dat nu wel verdiend heb". De telefoon rinkelt zo vaak dat Irene het antwoordap paraat maar aan zet. Maar te gen de deurbel kan ze niets doen, dus ze wordt overspoeld met gelukstelegrammen, brie ven, bloemstukken en bloemen. „Zulke lieve reacties allemaal. Ik ben echt ontdaan. Ik vind het zo leuk dat de mensen het me gunnen." Aan het eind van de middag stapt de familie weer op. Ze hebben wel door dat Irene rust nodig heeft. „Ik moet donder dag en vrijdag gewoon werken. Ik moet poseren voor V&D. Dit is werk en werk betekent inko men", klinkt het nuchter. Irene en Mark kruipen op de bank en kijken met z'n tweetjes naar de Vijf Uur Show. „Gieren was dat. Opeens ben je in Nederland on derwerp van gesprek. Jammer dat we geen video hebben. De band met de uitzending van de missverkiezing heb ik ook nog steeds niet gezien, die zou ik zo graag willen zien. Nou ja, dat komt dit weekeinde wel goed". Maaltijd Hoog tijd voor een fatsoenlijke maaltijd in een restaurantje in Leiden. Ze snakt nu echt naar een uitgebreide nachtrust, want om tien uur 's ochtends moet Irene weer stralen voor de ca mera. „Tja, het leven gaat ge woon door." KARIN ZWIERS De nieuwe manier van zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! Mijn ome Piet is vandaag be graven. Misschien heeft nie mand daar wat mee te maken, met het verscheiden van mijn oom. Misschien zegt u als le zerwei: 'Wat heeft die oom van jou ooit betekent voor Lei den? Heeft hij iets van zo'n be lang gedaan, dat over zijn heengaan geschreven moet worden? Nee, dat niet. Mijn oom behoorde niet tot de wel- bespraakten, niet tot de man nen die de taal, dus de leugen, zo beheersen dat zij 'dingen van belang' kunnen doen. Hij is gewoon maar 'ome Piet' ge weest. Een man die zijn best heeft gedaan. Mogen we daar even aandacht voor, voor alle ome Pieten die vertrekken of al vertrokken zijn na een leven lang plichtsgetrouwheid. Meer dan vijfentwintig jaar fietste Piet iedere ochtend in alle vroegte over de Zijlsingel, via de Lage Rijndijk naar de Staalfabriek aan de Zijl. Ergens moet iets wat ooit door hem gemaakt is, een moer, een schroef, een as, nog een be langrijke functie vervullen. Misschien heeft Piet een moer bijgedragen aan de restauratie van de stadhuisklok. Zou die klok het nu zonder hem niet meer doen. Zijn fiets staat mij bij. Altijd glimmend, nooit kapot. Die fiets was zijn trots. Waar zou die fiets gebleven rijn? Zou zijn dementie rich net zo snel hebben doorgezet als hij iede re dag dat stuk fluitend had kunnen blijven fietsen? Op zondagavond fietste oom altijd naar mijn ouderlijk huis. Soms ook op zaterdag, als het kaartavond was, als er een rondje gemaakt werd met de andere ome's. Daar als jochie bij ritten, of later zelfs mee mogen doen, dat was wat. Ge klaverjast werd er dan, maar niet op de zondagavonden. Die waren gereserveerd voor het miezemouzen. Soms werd er gevaarlijk georeerd. Over voetbal en andere topsportza ken van levensbelang. Deed Piet niet aan mee, interesseer de hem niet. Zei-ie als het al te lang duurde: 'Gaan we nou nog kaarten of hoe rit het.' Dan pas werd het gezellig. Ci troentje met suiker erbij, Chief Whip opgestoken, centje het punt, en doorgaan. 'Maar je moet morgen om vijf uur de deur uit, Piet.' 'Als ik maar een paar uurtjes slaap. Voor mij hoeven we er niet mee op te houden.' Heeft-ie dat vlak voor rijn dood nog een keer gezegd? Het laatste jaar is Piet gede menteerd. voor niemand een lolletje. De laatste weken had oom af en toe een helder mo ment en dan zei-ie: 'Het komt allemaal nog wel goed, hoor.' Het is goed gekomen, weet ik. Vorige week heb ik ineens zo maar gedroomd van ome Piet. Hij zag er best uit, haar mooi glimmend strak in de schei ding. En Piet lachte, zoals mij rijn lach is bijgebleven van die keer vissen op de Westeinder, toen we een wonderbaarlijke visvangst meemaakten. In mijn droom kwam mijn al lang geleden overleden vader Piet ophalen met de auto. Bui tengewoon goedgemutst was ook mijn vader. Hij reed met zijn auto rare bochtjes door een zaal met feestvierende mensen. En toen werden wij weggestuurd. Een lange ladder moesten we af om terecht te komen in een dorre tuin. De ladder brak in tweeën toen wij probeerden weer naar boven te klimmen. Een verdere blik op de feestzaal was ons niet meer vergund. Maar ik hoorde op afstand het schudden van de kaarten. Gisteren zaten uw veters extra los en stond ook uw gulp gere geld open. Kortom het was weer 1 april en dat zou u we ten ook. Het leek wel of de grapjassen met duizenden te gelijk uit alle hoeken en gaten waren gekropen. Ook de krant heeft op een dag als deze te maken met derge lijke lieden. Extra opletten dus, want het LD stelt er eer in de lezer zo goed mogelijk te informeren. Het is natuurlijk mogelijk dat we ergens zijn in getrapt, je weet het maar nooit. Maar het had in elk ge val nog veel erger gekund. Zo probeerde de bekende Leidse slager Van der Zon van de Haarlemmerstraat ons in het ootje te nemen. Dit schreef hij ons: Vanwege rioolwerkzaamhe den aan de Boerhaavelaan moet het standbeeld van Boer- haave tijdelijk verplaatst wor den. De gemeente heeft beslo ten dat het standbeeld op het Vrouwenkerkplein vlak voor de Boerhaavezalen geplaatst zal worden. Het is de bedoeling dat het beeld vrijdag tussen drie en vier ingehuldigd zal worden. „De gemeente gaat per 1 janu ari 1995 op de lokale doorgan- de wegen tol heffen. Alle voer tuigen die geen start- noch eindbestemming in Voorscho ten hebben, gaan fl,- toegang betalen. Een maandkaart gaat f25,- kosten. Aan de gemeente grenzen met Leiden, Wasse naar en Leidschendam, op de Leidseweg, de Papelaan en de Veurseweggaat de gemeen te slagbomen plaatsen met bijbe horende kleine onderkomens voor het bedienend personeel. En de NZH werkt zo te zien nauw samen met de Zuid Hol land Post „Hedenmorgen zijn bij de werkzaamheden op het Sta tionsplein kabels van het ener giebedrijf en van de PTT ka- potgetrokken. Het kantoor van de NZH kwam daardoor een aantal uren zonder stroom te zitten. Het herstel van deze lei dingen is tevens gebruikt om de door de Zuid Holland Post in de put van de graafwerk zaamheden aangetroffen bom onschadelijk te maken. De brandweer in Wassenaar doet het zo: „Als eerste brandweerkorps in Nederland gaat de brandweer Wassenaar met motoren uit rukken naar brand en ongeval. Het steeds drukkere verkeer heeft tot deze beslissing geleid. Aangezien zij eerder ter plaatse kunnen zijn dan de tankauto spuit, die vanaf de brandweer kazerne uitrukt met een chauf feuren bevelvoerder, zijn de motoren beperkt uitgerust met materiaal om een eerste blus sing vanaf de brandkraan te starten. En zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan. Van het idee van een Noordwijkse caféhou der die een terras wilde ope nen in het fameuze 'Gat van Palace', via de eerste nationale kluunwedstrijden in Zoeter- woude tot het parachutesprin gen van de watertoren in Roelofarendsveen. Overal poogde men ons of, middels publikatie, de lezer in de ma ling te nemen. HERMAN JOUSTRA Tijdens het eerste verkennende overleg zag het er allemaal heel positief uit. Met een snelle deal zou onze noodzakelijke groei gerealiseerd kunnen worden. Ondanks de euforie van hel moment schakelden wij Teekens Advokaten in. Voor advies en het sluitend laten formuleren van het overnamecontract. Daar is het niet meer van gekomen. De specialist in het vennootschapsrecht heeft ons voor een miskoop behoed. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten in de'EU Leiderdorp Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC, tel. 071 - 41 30 21fax 071 - 41 06 84 Leiden Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 -32 27 38, fax 071 -32 14 21 Hardop durven ze het nog niet tegen elkaar te zeggen, maar ei genlijk hebben ze de beslissing al genomen. Dirk en Piet Hoek van de KW 87 kappen er mee. „Diep in ons hart hebben we nog steeds zo iets van 'we stop pen niet' maar als je erover na denkt, dan weetje dat je eigen lijk niet door kunt gaan", zegt Dirk Hoek. Hij en zijn broer rijn van plan gebruik te maken van de riante saneringsregeling voor kabeljauwvissers, deze week door minister Bukman voorge steld om deze beroepsgroep uit de moeilijkheden te halen. De rondvissers maken barre tij den door. Ten eerste omdat de prijzen ontzettend laag rijn door import uit de Oostzeelan den, maar vooral ook omdat er in de Noordzee nog maar bitter weinig kabeljauw zwemt. „We hebben vijf slechte broedjaren van de kabeljauw achter de rug", zegt Dirk, bestuurslid van de Stichting Nederlandse Rond- vissector. „Er is echt geen ka beljauw meer. En als dit een goed jaar zou zijn, als er veel broed zou zitten, dan duurt het nog tweeënhalf jaar voordat we daar op kunnen vissen. Piet en ik, we hebben het er niet echt over gehad, maar we weten het vóór onszelf. We houden er mee op." Vissersfamilie Hoek stamt uit een rasechte vis sersfamilie. Zijn vader was vis ser, zijn schoonvader ook en twee van de drie zoons zitten eveneens op zee. „Eén op een grote kotter en één op een traw ler van Parlevliet Van der Plas. Ik vond het rot dat ze weg gin- 87. „We hebben het er nog niet echt over gehad, over ophouden, maar eigenlijk weten we het al voor onszelf." FOTO DICK HOGEWONINC De 'Hoeken' aan boord van de KW gen, dat ze groter wilden. Maar nu ben ik'er blij om, ik hoef ik me daar geen zorgen meer over te maken." Hij zit momenteel thuis, het waait te hard. Bovendien is de sjeu er een beetje af. „De afge lopen drie maanden hebben we niets gevangen. En als er iets is waar een visser niet te- genkan... Neê, zo heb je geen plezier in je werk." Het is alle maal te zien aan de besom mingen, rond de drieduizend gulden per week. Veel te wei nig, aldus Hoek. „Om lonend te draaien moetje met twaalfdui zend binnenkomen. Laconiek Hij is er vrij laconiek onder. Wanneer de telefoon gaat en er aan de andere kant van de tele foon een collega visser vraagt 'wat hij nou moet doen', begint de Katwijker te lachen. „Dan moet je naar het ministerie gaan en naar die en die vragen. Die heeft ook op zee gezeten, die heeft verstand van vissen. Met hem kun je alles wel rege len." Zijn vrouw Lenie: „Je moet niet zo lachen. Dirk. Dat deed je vanmiddag ook al. Wat moeten die mensen wel den ken..." Dirk: „Ja, wat moet ik dan? Gaan huilen?" Het rotgevoel is al weer van een paar maanden terug, toen de meeste kabeljauwvissers er nog niet over dachten om te stoppen. „Ik heb er nu zelf niet zo veel last meer van", zegt hij. „In het begin was het veel er ger. Mijn vader heeft er moeite mee. Die vindt het maar niets. Ik heb er altijd plezier in gehad hoor, in vissen. Ik heb het van af mijn veertiende gedaan en ik ben nu 53. Maar nu, ik laat het allemaal maar over me heenko men. Wat ik straks ga doen, weet ik niet. Maar één ding weet ik wel, ik wil wat blijven doen." Viskraampje Zijn vrouw: „De mensen komen met de meest rare ideeën. We maken er nu gewoon grafjes over. Zo van, kun je geen vis kraampje beginnen in Voor hout." Hoek zelf: „Hebben jullie niets voor me? Fotograferen, lijkt me leuk. Nee, ik weet de oplossing. Als we maandag gaan vissen, zal ik het de man nen voorleggen. We gaan alle maal saneren en dan kopen we met zijn allen een grote trawler. Gaan we met zijn allen vissen." „Maar goed, even serieus. De saneringsregeling die Bukman heeft voorgesteld, dat is een goeie, beter dan de vorige. Ei genlijk ben ik verwonderd dat we hem hebben gekregen zegt Hoek over de regeling die vis sers 7250 gulden per bruto re- gisterton moet gaan opbrengen. „Kijk eens naar de glastuin bouw, bijvoorbeeld. Daar gaat het ook slecht maar voor die mensen wordt minder goed ge zorgd." Omschakelen Van de zestig houders van rondvisdocumenten zijn er pak weg dertig puur afhankelijk van de kabeljauwvangsten. „Iemand met een gemengd bedrijf, ie mand die ook op schol en tong mag vissen, kan nog makkelijk omschakelen. Wij niet. Maar ja, die andere dertig twijfelen nog een beetje. Dat is de visserman eigen, de hoop dat het volgende week beter gaat."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17