V-raad oproep doet nieuwe Noord-Korea Buthelezi woedend over uitroepen noodtoestand Buitenland 'VN en VS ook schuldig aan geweld in Somalië' Grieks protest tegen druk van EU Balladur wijkt steeds voor gewelddadig verzet Kazachstan pleit voor nauwere banden in GOS VRIJDAG 1 APRIL 1994 Hapjes voor de giraffes san Diego De Amerikaanse president Clinton geniet deze week met zijn gezin van een zonvakantie in het zuiden van California. Gisteren bezocht Clinton met zijn dochter Chelsea een wildpark even buiten San Diego. Dit weekeinde is de president in Char lotte (North Carolina) om het basketbalteam van de universiteit van Arkansas aan te moedigen tijdens de 'Final Four' de fina leronde van het nationaal kampioenschap. foto reuter scott applewhite Olievlek in Golf van Oman Dubai Bij een aanvaring tussen twee olietankers is 7.000 ton olie in de Golf van Oman gestroomd. Volgens de autoriteiten bestaat vooralsnog geen gevaar dat de olie aanspoelt op de kusten. De aanvaring vond plaats op ongeveer tien kilometer uit de kust van de Verenigde Arabische Emiraten bij de ingang van de Straat van Hormoez. Rusland schort partnerschap op moskou Rusland wil pas over zes tot zeven maanden een be sluit nemen over toetreding tot het partnerschap voor de vrede, een samenwerkingsverband met de NAVO. De opschorting is nodig voor het verduidelijken van enkele voorwaarden voor de geplande samenwerking. De NAVO is verrast door het uitstel. President Algerije had contact met FIS algiers De Algerijnse president Zeroua! heeft voor zijn ambts aanvaarding begin dit jaar contacten onderhouden met het ver boden islamitische fundamentalistische FIS. Tijdens de gesprek ken beloofde het FIS zich in te zetten om een einde te maken aan de terreur. Het FIS hield zich echter niet aan de afspraken, aldus een van Zerouals woordvoerders. Onderzoek naar stralingsproeven sydney Australië heeft een onderzoek gelast naar stralingsexpe-' rimenten waaraan in de jaren vijftig en zestig honderden men sen zijn blootgesteld. Het onderzoek wordt ingesteld naar aan leiding van berichten in de krant The Age, die meldde dat zie kenhuispatiënten aan experimenten zijn onderworpen toen de geneeskunst voor het eerst met radioactieve medicijnen ging werken. Naakt zonnen Florida toch niet zo taboe Tallahassee Het zonnige Florida lijkt voorlopig behouden te blijven als paradijs voor degenen die naakt van de zon willen genieten. Een eerder ingediend wetsvoorstel dat de toch al strenge wetgeving op naaktheid in Florida nog strenger zou ma ken, is deze week afgewezen. Gewonden bij metro-ongelukken Moskou moskou Zeker twintig mensen zijn gewond geraakt bij twee on gelukken binnen 24 uur in de ondergrondse van Moskou. Gis terochtend botste een metro op een stilstaande trein in het sta tion Petrovsko-Rasoemovskaja in het noorden van de Russische hoofdstad. De avond daarvoor was op dezelfde lijn een trein te gen twee afgekoppelde wagons gereden. Winst van Renault keldert parijs Het Franse Renault heeft gisteren bekend gemaakt dat de winst in 1993 met 81 procent is gedaald ten opzichte van 1992 en niet verder kwam dan 1,07 miljard franc (350 miljoen gul den). Toch waren de cijfers een stuk beter dan analisten hadden voorspeld. De financiële waarnemers hadden gerekend op een winst van 300 tot 800 miljoen franc. Unprofor-mandaat weer verlengd new york» De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren het mandaat van de VN-vredesmacht in voormalig Joe goslavië (Unprofor) met zes maanden verlengd. De raad ging ak koord met de zending van slechts 3.700 extra militairen en advi seurs naar het gebied. De resolutie vraagt tevens de NAVO be scherming vanuit de lucht te geven voor de VN-militairen in Kroatië. Tot nu toe strekt de NAVO-paraplu zich alleen uit tot Bosnië. Conferentie over veiligheid Tsjernobyl wenen Oekraïne heeft ingestemd met een voorstel van het In ternationale Atoomagentschap (IAEA) om medio april in Wenen een spoedconferentie te houden naar aanleiding van ernstige veiligheidsproblemen in de kerncentrale Tsjernobyl. Inspecteurs van het bureau hebben tijdens hun bezoek aan de installatie on der andere vastgesteld dat de veiligheidskoepel om het reactor- blok vier, dat in 1986 ontplofte, op instorten staat. Concrete dreigementen achterwege gelaten washington hans de bruun De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Noord- Korea afgelopen nacht opgeroepen de nucleaire installa ties van het land open te stellen voor internationale con trole. Hoewel in een verklaring werd gezinspeeld op ver dere maatregelen, liet de Veiligheidsraad concrete drei gementen achterwege. Veiligheidsraad, de Franse am bassadeur Merimée. Die verkla ring werd unaniem aanvaard. De VS en Zuid-Korea toonden zich daar tevreden mee. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat in elk geval is be reikt dat China, de enige bond genoot van Noord-Korea, zich nu ook aansluit bij de VN-eis dat de Noordkoreaanse atoom installaties moeten worden ge ïnspecteerd door het Internatio naal Atoomagentschap (IAEA). washington hans de bruun correspondent De Verenigde Staten hadden om een resolutie gevraagd waarin Noord-Korea zou wor den veroordeeld. Die stuitte echter op onoverkomelijke be zwaren van China, dat een veto recht -in de Veiligheidsraad heeft. Na lang onderhandelen legde Amerika zich daarom neer bij een niet-bindende ver klaring var Noord-Korea, dat ervan wordt verdacht te werken aan een atoombom, heeft tot nog toe al le inspecties gedwarsboomd. De VS dringen al lang aan op economische sancties om Noord-Korea op de knieën te dwingen. Maar in Washington werd gezegd dat het beter is een vage verklaring te hebben die door alle vijftien leden van de Veiligheidsraad wordt gesteund, dan een resolutie die door Chi na wordt geblokkeerd. Boven dien wordt in de verklaring de mogelijkheid van verdere stap pen, waaronder sancties, open gehouden. Volgens een regeringswoord voerder in Pyongyang is Noord- Korea bereid weer aan de on derhandelingstafel te gaan zit ten, mits de VS hun druk ver minderen. Of de VS daar op in gaan is onduidelijk. Feit is dat de Amerikanen zich in elk geval voorbereiden op versterking van hun militaire aanwezigheid in Zuid-Korea. Amerika heeft 37.000 soldaten in Zuid-Korea. Op het ministe rie van defensie worden volgens minister Perry plannen gemaakt om dat aantal uit te breiden en zwaardere wapens in Zuid-Ko rea te stationeren. President Clinton besloot twee weken ge leden enkele batterijen Patriot- luchtafweerraketten naar Zuid- Korea te sturen, nadat Seoul daarom had gevraagd. De Verenigde Staten en de Ver enigde Naties zijn net zo ver antwoordelijk voor het uit de hand gelopen geweld in Soma lië als de rebellen van generaal Aideed. De militairen zagen hun optreden eerder als een militaire operatie dan als een humanitaire hulpoperatie. Dat staat in een rapport dat op verzoek van de VN-Veiligheids- raad is opgesteld door een com missie van drie onafhankelijke deskundigen. De commissie be kritiseert de VS, omdat hun eenheden niet onder VN-bevel optraden en op eigen houtje overgingen tot acties. Het rapport, dat The Was hington Post gisteren publiceer de, geeft ook Aideed een veeg uit de pan voor het dwarsbo men van de VN-missie, maar de meeste kritiek komt toch neer op de VS en de VN. De sie werd op Amerikaan ingesteld na de gevechten van begin oktober vorig jaar in de Somalische hoofdstad Mogadis hu, waarbij achttien Ameri kaanse soldaten omkwamen. De VN-operatie was aanvan kelijk opgezet om de voedsel voorziening van de door burge roorlog getroffen bevolking van Somalië te verzekeren. Maar de operatie liep uit de hand toen .Amerikaanse en later ook ande re VN-eenheden begonnen jacht te maken op generaal Ai deed, nadat diens eenheden in juni Pakistaanse blauwhelmen in een hinderlaag hadden gelokt en gedood. Eind vorig jaar werd die jacht gestaakt en werd zelfs met Ai deed over een vredesregeling onderhandeld. Inmiddels waren doorliet VN-optreden tientallen doden gevallen onder de Soma lische bevolking. Beloning voor tips over DDR-kapitaal berlun hans hoogenduk correspondent Een gouden paasei. Daarnaar zijn de veelal armlastige inwo ners van de voormalige DDR vanaf vandaag op zoek. De re gering in Bonn looft via adver tenties in Duitse kranten een beloning uit van maximaal vijf miljoen D-mark voor de beslis sende tip over de honderden miljoenen van de vroegere DDR-heersers. Volgens het boulevardblad Bild hebben vroegere DDR- functionarissen, de Stasi uiter aard voorop, in de laatste maanden van het communisti sche regime geprobeerd miljar den door te sluizen naar buiten landse bankrekeningen. Goud zou per ton sterk onder de prijs zijn aangeboden. De Treuhand, de instelling die is belast met het saneren en privatiseren van het vroegere Oostduitse staatsbezit, is daar om met de ongebruikelijke ad vertentiecampagne begonnen. Tipgevers mogen anoniem blij ven. De Treuhand speculeert er op dat zogenaamde kleine vis sen met een belastingvrije belo ning van miljoenen in het voor uitzicht bereid zijn de ere-code te verbreken. De man die alles zou kunnen vertellen, is de vroegere Stasi kolonel en staatssecretaris be- lasj met de zorg voor buiten landse valuta Alexander Schalck-Golodkowski. Maar hij zwijgt en zal met geen zeven tangen tot praten te bewegen zijn, indien de Duitse contra spionage dat al zou willen. Schalck weet gewoon te veel, ook over de contacten van Westduitse toppolitici met de vroegere Oostduitse heersers. Thessaloniki Meer dan een miljoen Grieken zijn gisteren in Thessaloniki de straat op ge gaan uit protest tegen de Europese druk om het handelsembargo tegen Macedonië op te heffen. De demonstranten voerden een zee aan blauwwitte Griekse vlaggen mee. Ze rie pen leuzen als 'Macedonië is Grieks en Grieks alleen' en 'Alleen wij zijn de echte Macedo- De Europese Unie dreigde vorige week Grie kenland voor het Europese hof te dagen we gens het embargo tegen de voormalige Joego slavische deelrepubliek Macedonië. Athene eist dat de republiek een andere naam aan neemt (Macedonië is ook de naam van de noordelijke provincie van Griekenland) en zijn Grondwet en vlag verandert. foto epa Felle reacties op uitspraken Desi Bouterse paramaribo De Nederlandse ambassade in Paramaribo zegt dat uit spraken van ex-legerleider Bouterse over betrokken heid van Den Haag bij de Afobaka-bezetting en gijze ling thuishoren in de 'Fabeltjeskrant'. Mensen rechten-activist Stanley Rensch noemt de uitspra ken van Bouterse 'waanzin nig' en minister Girjasing (justitie en politie) liet we ten Bouterse tót een intelli gentere analyse in staat te achten. Met de affaire rond de krachtcentrale inAfobaka heeft Nederland volgens de Surinaamse oud-bevelheb- ber geprobeerd 'af te reke nen' met president Veneti- aan. Nederland maakte hierbij volgens Bouterse ge bruik van Surinaamse steunpunten, onder wie Rensch en Girjasing. Bouterse zei woensdag avond op een druk bezoch te vergadering van zijn poli tieke partij NDP dal het be zettingsplan van de Afo- baka-stuwdam in elkaar is gezet door Frans Copini, een politiefunctionaris op de Nederlandse ambassade in Paramaribo. De actie zou ertoe moeten leiden dat Ve- etia eller naar het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) stapt. Neder land eist al enkele maanden dat Vehetiaan htfet IMF in schakelt voor vergaande economische hervormin gen. COMPUTERS GROTE PARTIJEN uit FAILLISSEMENT PHILLIPS bhd. COMPAQ 1.20M e'i m OVERIGEN Matrixprinters vsnef Systemen met Harddisk vanaf 1 RESTART COMPUTERS OVERRIJN18 2315 KA LEIDEN Gewonden bij explosie in kerncentrale Bij een explosie in een experi mentele kerncentrale in het Zuidfranse Cadarache zeven tig kilometer van Marseille zijn gisteren zes mensen ge wond geraakt. Twee perso neelsleden worden vermist. Vol gens een woordvoerder van het Franse nucleaire veiligheidsin stituut bestaat geen gevaar voor straling omdat de centrale al in 1982 buiten bedrijf is gesteld. Toch is het personeel gecontro leerd op straling omdat de nog niet verwijderde koelvloeistof licht radioactief zou kunnen zijn. Het jeugdwerkplan (CIP) is gis teren in vrijwel alle grote Franse steden onder grote hilariteit ten grave gedragen. Premier Bal ladur heeft het omstreden plan woensdag na 35 dagen van stu denten- en scholierenprotest definitief ingetrokken. De Fran se regering heeft daardoor be paald niet aan aanzien gewon nen, maar is dit keer wellicht wèl wakker geschrokken, zich bewust wordend dat niet alles van achtereen bureau geregeld kan worden. De Franse televisie heeft daarin een belangrijke rol gespeeld. Op alle grote netten hebben dins dagavond jongeren het woord gehad. Uitkomst: een ongelofe lijke angst voor een uiterst on zekere toekomst. Daarbij komt een vrijwel absolute afwijzing van de generaties vóór hen, die zij beschuldigen eigen fouten door hen te willen laten betalen. „Als we dit soort uitzendingen eerder hadden gezien, hadden we wel drie keer gedacht vóór we met de CIP waren geko men", zei minister Alain Made- lin, toch één van de aanhangers van de harde lijn en genodigde bij zo'n uitzending. De wil van de Franse regering een echte dialoog aan te gaan met de jongste generatie, die op het punt staat de arbeidsmarkt binnen te komen, lijkt echt. Het wantrouwen aan de kant van de jongeren is dat zeker. Hun pro bleem is aan redelijk betaalde arbeid te komen, niet om gaten in de begroting op te vullen. De regering-Balladur heeft in tussen een ander probleem. Tot dusverre is de regering elke keer als het tot geweld komt en tot behoud van de lieve vrede door de knieën gegaan. Dal geldt de boeren, de vissers, de voorstan ders van openbaar onderwijs, en nu de jeugd. De wijnboeren, de scheeps bouw, het personeel van Air France waar 5.000 arbeidsplaat sen in drie jaar moeten verdwij nen, dienen zich aan. En de vrij algemene indruk is dat Balladur tegenover geweld toegeeft, on danks al zijn bezuinigingstaai. Het laatste voorbeeld na de CIP: de belofte aan bedrijven van een premie van 300 gulden als zij een jongere in dienst nemen voor tenminste achttien maan den. De cijfers voor Frankrijk zijn voorts niet rooskleurig, hoewel er theoretisch sprake is van een opleving van de economie. De werkloosheid is in februari op nieuw toegenomen met 0,2 pro cent. „De stijging is minder sterk dan in het verleden", luidt het officieel. Dat cijfer houdt wel in dat in februari 5200 men sen aan het bataljon werklozen zijn toegevoegd. Totaal zijn er nu 3.312.300 werklozen in Frankrijk, bijna 12,5 procent van de actieve bevolking. Ver betering zit er, volgens Balladur zelf, vóór eind 1995 niet in. bezig i Het personeel v de ontmanteling v opgestarte snelle-kweekreactor, die een vermogen van veertig Megawatt had. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets bekend. Wel werd erop gewe zen dat het voor de koeling ge bruikte natrium spontaan in brand raakt wanneer het aan zuurstof wordt blootgesteld. Komst Zuidafrikaanse leger is 'een invasie van KwaZulu' johannesburg nnuusenburg De voormalige republieken van de Sovjetunie moeten nau wer gaan samenwerken in een soort van Euro-Aziatische Unie, naar voorbeeld van de Europese Unie. De republieken moeten onder andere een ge zamenlijk parlement en een gezamenlijke munteenheid in stellen. Verder moet vrij ver keer komen van goederen, personen en diensten. Dat heeft president Nazarbajev van Kazachstan deze week voorge steld tijdens een bezoek aan Moskou. Hoewel Nazarbaje pleitte voor herstel van de Sovjetunie, zouden zijn voorstellen als ze werden doorgevoerd de soe vereiniteit van de uit de Sov jetunie ontstane landen aan zienlijk beperken. Nazarbajevs opmerkingen volgen kort na 'il legale' referenda in Oekraïne waarin de grote etnische Russi sche minderheid te kennen heeft gegeven nauwere relaties met Rusland té willen. Oekraïn- se nationalisten daarentegen zijn vastbesloten hun banden met Moskou te minimaliseren. De ideeën van de Kazachse leider worden warmer ontvan gen in Wit-Rusland (Belarus). Bij een opiniepeiling bleek eer der deze maand dat 55 procent van Witrussen voorstander is van het herstel van de Sovjetu nie en 63 procent van de her eniging van Wit-Rusland met Rusland. Veel Russische politici zijn ook voorstander van een nau were integratie van de twaalf le den van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), de buitengewoon losse associa tie waarbij, met uitzondering van de drie Baltische staten, alle voormalige Sovjet-republieken zich hebben aangesloten. De Russische drang om het GOS te veranderen in een nau were organisatie .loopt parallel met de Russische pogingen zijn oude invloed in de regio te her stellen. Rusland heeft onlangs Georgië, Azerbeidzjan en Mold ova onder druk 'overgehaald' volwaardige GOS-leden te wor den en treedt in het GOS-ge- bied al op als 'vredesbewaar der'. Nazarbajev heeft altijd al ge neigd lot nauwe banden met Rusland, niet in het minst om dat Kazachstan een grote Russi sche minderheid telt. Net als de pas geïnstalleerde conservatieve leiders van Wit-Rusland is ook Nazarbajev van mening dat zijn republiek een nauwe economi sche relatie met Rusland nodig heeft. correspondent Leiders van de Zulu-partij Inka- tha hebben gisteren woedend gereageerd op het besluit van de Zuidafrikaanse president De Klerk om de noodtoestand af te kondigen in de provincie Natal en het 'thuisland' KwaZulu. Inkatha-leider Buthelezi, die ook premier is van KwaZulu, zei dat het zenden van troepen die de orde in de door geweld ge teisterde provincie moeten her stellen, door zijn aanhangers zal worden gezien als een invasie. Een andere Inkatha-leider, Nd- lovu, noemde het besluit van De Klerk het 'begin van een burgeroorlog die niet tot KwaZulu/Natal beperkt zou blijven'. Buthelezi zal onder de nood toestand het bevel over de poli tie in KwaZulu verliezen, maar verder zal formeel niet aan zijn bevoegdheden worden getornd. Waarnemers menen echter dat zijn gezag ernstig is onder mijnd. De Klerk heeft de noodtoe stand afgekondigd omdat de normale wetgeving de veilig heid van de inwoners van de provincie niet kan garanderen. De afgelopen vier weken zijn meer dan 290 mensen om het leven gekomen, voornamelijk als gevolg van de machtsstrijd tussen het ANC en de Zulu-par- tij Inkatha. De noodtoestand geeft het leger en politie uitge breide bevoegdheden, zoals de instelling van een avondklok, om de orde te herstellen. Het ANC had al eerder om het uitroepen van de noodtoestand gevraagd en verwelkomde het besluit van De Klerk, 'zolang dit vrije politieke activiteiten niet zou dwarsbomen'. Toch wordt betwijfeld of het uitroepen van de noodtoestand de juiste oplossing is voor de crisis in KwaZulu/Natal. „Het fundamentele probleem is dat Inkatha grote bezwaren heeft tegen de verkiezingen en daar voor moet een politieke en geen militaire oplossing worden ge vonden", aldus Bill Sass van het onafhankelijke instituut voor defensiebeleid. Hij vreest dat de voor volgen de week geplande topontmoe ting tussen De Klerk, Mandela, Buthelezi en Zulu-koning Goodwill Zwelithini nu defini tief van de baan is. Opnieuw rellen in Frankrijk parus gpd De feestelijk begonnen de monstratie van ruim 25.000 studenten en scholieren in Pa rijs die hun 'overwinning' vierden op de Franse regering is gisteren ontaard in een golf van geweld. Terwijl de kop van de demonstratie nog niet op het officiële eindpunt, de Place Denfert Rochereau, was aangekomen, sloegen groepjes op rellen beluste jongeren die niets met de demonstratie van doen hadden rond dat plein aan het plunderen en brand stichten. In nog geen uur tijd werd voor tientallen miljoenen guldens schade aangericht. In Nantes waren 10.000 jon geren op de been. Hun de monstratie eindigde in een re gen van eieren op de prefec tuur (provinciehuis). In Lyon, is het rustig gebleven. Daar waren ook 10.000 demon stranten op de been, net als in het Bretonse Rennes.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9