Zes miljoen ton vracht via beurs De Vries en Kok zijn het eigenlijk eens over koppeling CPB-directeur tevreden over aanpak werkloosheid Binnenland Leden fluiten Abvakabo terug over mini-stelsel wwww ZEEFDRUK CORNEILLE BIJ 90-JARIG JUBILEUM VAN TIL van tilUliMsNFsllli Heide zonder koeien en hekken Wie bakt het lekkerst 'Universiteiten sturen bewust aan op chaos bij tempobeurs' VRIJDAG 1 APRIL 1994 Nieuw Antilliaans kabinet beëdigd Antilliaanse kabinet, dat wordt geleid door premier Miguel Pourier, is gisteren door gouverneur laime Saleh beëdigd. Voor het eerst is de plechtigheid door zowel radio als televisie rechtstreeks uitgezonden op alle vijf eilanden. Hier bij werd het commentaar verzorgd in de drie officiële talen van de Nederlandse Antillen: Nederlands, Engels en Papiaments. Acht jaar cel voor overvallen Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren een 23-jarige Groninger voor een reeks gewapende overvallen ver oordeeld tot acht jaar cel. Tegen de man was twaalf jaar geëist. Bij een overval werd op een 20-jarige geldloper geschoten. I let slachtoffer raakte een stuk van zijn kaak en gezicht kwijt. Bij de overvallen op banken, supermarkten en benzinestations is 113.000 gulden buitgemaakt. Het geld ging op aan het betalen van boetes, drank, gokken en vrouwen. De man is vorig jaar mei veroordeeld tot tien jaar cel. Invalide zieke vrouw verbrand siga- Een 69-jarige Schiedamse is gisteren door een brand in haar woning om het leven gekomen. De zieke vrouw zat in een rolstoel. Volgens de politie viel ze in slaap terwijl ret rookte. Een buurman die rook zag, is de woning ingegaan heeft de brandende vrouw naar buiten gereden om haar te red den, maar het was te laat. Hulp aan Zuid-Afrika verdubbeld den haag Zuid-Afrika krijgt van het kabinet volgend jaar dertig miljoen gulden steun, het dubbele van vorig jaar. Nederland zal dan voor het eerst ook een ontwikkelingsrelatie aangaan met de Zuidafrikaanse regering. De hulp liep lot dusver alleen via parti culiere organisaties. Minister Pronk schrijft in een brief aan de Tweede kamer dat het kabinet het Zuid-Afrika van na de verkie zingen (26-28 april) ziet als een land in overgang. Omvangrijke of langdurige hulp krijgt Zuid-Afrika daarom niet. Het geld wordt gebruikt voor scholing en banen voor kansarme jongeren. De leden van de Abvakabo voe len vooralsnog niets voor het mini-stelsel in de sociale zeker heid, zoals het bondsbestuur al ruim een jaar propageert. Het bondsbestuur vindt de overheid een dermate onbetrouwbare partner, dat de bestuurders van de FNV-ambtenarenbond de bovenminimale uitkeringen in de Ziektewet, WW en WAO lie ver helemaal in eigen hand ne- Met dat standpunt stond de Abvakabo overigens al alleen binnen de FNV. De vakcentrale voelt niets voor een sociale ze kerheid die per bedrijfstak wordt ingericht. Die zou al snel kunnen leiden tot verschillen in Tentoonstelling BERGENSE SCHOOL Open vrij., za., 1e en 2e paasdag van 14.00 tot 18.00 uur. Uitgebreide catalogus aanwezig RENEE SMITHUIS KUNSTHANDEL Planbureau: 'Leger kleiner, maar duurder' den haag gpd Het leger zal in de toekomst wel kleiner worden, maar de spullen die het nodig heeft worden duurder. Het zou dus best kun nen zijn dat de besparingen die aan de ene kant ontstaan, aan de andere kant weer verdwij- Dit meldt het Centraal Plan bureau in het Centraal Econo misch Plan 1994. De opmerkin gen betekenen een steun in de rug voor minister Ter Beek (de fensie). Die heeft al vaker be weerd dat er niet meer op het leger kan worden bezuinigd. Het Planbureau heeft berekend dat de defensie-uitgaven tussen 1986 en 1994 met 3 miljard gul den per jaar zijn gedaald. Het aantal werknemers bij Defensie (burgers en dienstplichtigen) daalde in die periode van 135.000 naar ongeveer 80.000. uitkering tussen sterke en zwak ke bedrijfstakken. De leden bleken die mening eveneens toegedaan. Het bondsbestuur mag wel in FNV- verband gaan praten over gelei delijke overname van werkne mersverzekeringen, maar moet afzien van verzekeringen per bedrijfstak of sector. „Voor de vakbeweging moet de solidari teitsgedachte voorop staan," al- du»de afdeling Delft die het be slissende wijzigingsvoorstel in diende. Voorzitter Vrins benadrukte het belang van overname van de werknemersverzekeringen. „Het gaat om het terugdringen van bemoeienis door een over heid die al tien jaar lang geen bescherming meer biedt aan de zwakkeren." Hij voelde er niet voor om in de nabije toekomst van de ene reparatie naar de andere te hollen, zoals bij voor beeld met het WAO-gat het ge val was. Vrins wilde na de stem ming niet weten van een neder laag. „We hebben de ruimte ge kregen om in FNV-verband te gaan praten over een andere in richting van de werknemersver zekeringen", aldus de bonds- Hulpinstellingen beginnen actie tegen landmijn Van Til bestaat dezer dagen 90 jaar. Reden voor een extravagant jubileumconcept: bij aankoop van onze onderscheidende woonkunst (min. voor f 6500 -) doen wij u tij delijk waardevolle beeldende kunst cadeau! mteerde oplage n genummerd exemplaar geschenk gaat in fr toofbrader en fons kockelmans Koppelen of niet? Niets heeft de discussie de af gelopen maanden méér beheerst dah de vraag of de uitkeringen, en dan vooral de AOW, bevroren moeten worden of moeten meegroeien met de lonen. Sinds het CDA na zijn ongelukkige uitspra ken over de AOW de PvdA wat betreft voorspeld zetelverlies naar de kroon steekt, is iedereen als de dood voor één verkeerd woord. Hoe groot die huiver is, bleek woensdag weer eens toen De Telegraaf in chocoladeletters meld de dat minister van Financiën en PvdA-lijsttrekker Kok alle uitkeringen per 1 januari 1995 wilde be vriezen. Het bericht sloeg op Koks ministerie in als een bom. Ambtenaren, voorlichters en ook Kok zelf voerden de hele morgen druk overleg en slaagden er pas rond lunchtijd in met een twinti- gregelig,persberichtje te komen waarin het be richt werd ontkend. Sterker nog: de PvdA-leider overwoog juist be jaarden en andere uitkeringsontvangers er in 1995 een half procent bij te geven, evenveel als de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven. Want hoewel het kabinet werkgevers en werkne mers 2,5 miljard aan lastenverlichting aanbiedt in ruil voor de nullijn in 1995, zorgen al afgesloten CAO's ervoor dat de lonen hoe dan ook met een half procent stijgen. Het moet voor het PvdA-campagneteam een hele opluchting geweest zijn dat geen enkele an dere krant de lezing van De Telegraaf overnam. In PvdA-kringen werd niet uitgesloten dat Brink mans woordvoerder Wester de hand in de ge wraakte berichtgeving had gehad door de journa list in kwestie nadrukkelijk op een bepaalde pas sage in de Kaderbrief van Kok te wijzen. Dirty campaigning aldus een PvdA-ingewijde. Kok kreeg overigens direct steun van zijn CDA- collega van Sociale Zaken De'Vries, die liet weten dat de PvdA-lijsttrekker wat betreft de koop krachtbescherming voor de uitkeringsontvangers volledig op hem kon rekenen. Maar, liet De Vries weten, dan niet via een koppeling maar door ge richte verlaging van belastingen en premies. Gisteren bleek ook dat het Centraal Planbureau (CPB) op verzoek van het kabinet twee koop krachtscenario's heeft doorgerekend: één mèt koppeling en één zonder. Die berekeningen leren dat mensen met een minimum-uitkering zelfs nog 0,1 procent beter af zijn in het scenario zon der koppeling. Dat komt door de manier waarop het kabinet de 2,5 miljard lastenverlichting wil besteden. Dat De Vries gisteren, gesteund door premier Lubbers, definitief voor bevriezing van de uitke ringen koos, komt ook omdat hij zo zijn eigen be grotingsproblemen heeft. Hij moet nog een te genvaller van anderhalf miljard in de sociale ze kerheid zien weg te werken en elk procent bevrie zing van de uitkeringen levert 700 miljoen gulden op Bovendien deelt De Vries het optimisme van Kok over een nullijn volgend jaar niet. Hij denkt dat de lonen volgend jaar wel degelijk iets zullen stijgen. Diep in zijn hart zal het Kok waarschijnlijk om het even zijn of de koopkracht van de minima via koppeling of via lastenverlichting wordt bijgespij kerd. Hij kan dat alleen niet hardop zeggen. Want krantekoppen zoals woensdag in De Telegraaf kan hij tot de kamerverkiezingen missen als kies pijn. Gelukkig voor Kok zijn die verkiezingen al weer lang achter de rug als in augustus echt over de inkomenspolitiek voor het volgend jaar moet worden besloten. Albeda komt met definitief voorstel Voor het binnenvaartvervoer naar België en Frankrijk via de toerbeurt Noord-Zuid moet tot eind 1999 een wettelij ke regeling gelden. Daarin moet worden vastgelegd dat jaarlijks zes miljoen ton lading via de schipperbeurs wordt aangeboden. beda af. Zij willen niet gedwon gen worden om via de toerbeurt zes miljoen ton vracht aan *e bieden tegen vastgestelde tarie ven. Als Maij het voorstel van Albeda overneemt, zullen zij overigens wel moeten. De schippersorganisaties zijn redelijk tevredenVoorman Veuger stelde afgelopen zater dag nog dat vorig jaar n niets zeven weken lang gevoerd om de zes miljoen ton 'op het bord te houden'. De schippers kwamen in verzet toen bleek dat verladers hun vrachtvervoer steeds meer bui ten de beurs om gingen regelen. Het aanbod via de toerbeurt liep daardoor terug naar vier miljoen ton. Dit advies geeft professor Albe da aan minister Maij van ver keer en waterstaat als oplossing voor het binnenvaartconfiict. Albeda heeft zijn rapport Be middeling Conflict Binnenvaart gisteren aangeboden. Maij heeft de schippers al be loofd nog tijdens deze kabinets periode een voorstel voor een regeling naar de Tweede Kamer te sturen, maar zij verwacht dat er voor 1999 voor heel Europa wetten voor vrachtverdeling ko men. De voorlopige toerbeurt regeling moet tot die tijd voor rust in de binnenvaart zorgen. De verladers (EVO), expedi teurs (FENEX) en graanhande laren wijzen het advies van Al- den haag Wandelaars willen geen runderen meer op de hei, want die kunnen gevaarlijk zijn. Dat ze achter hekken zitten, is voor de recrean ten geen oplossing. Die hekken belemmeren de toegang van de wande laars tot bepaalde heidegebieden. Daarom is gisteren de 'Nederlandse Stichting Hekvrije Heide' opgericht. Volgens voorzitter T. Meijer ont leent de nieuwe stichting haar bestaansrecht aan het aanvallend gedrag van de herkauwers. „Wij zijn ernstig verontrust over de veiligheid van bezoekers van heidegebieden." Er zijn al gewonden gevallen. Op de Ta felbergheide werd een wandelend echtpaar aangevallen door een koe die haar kalfje wilde beschermen. De vrouw liep een gebroken arm op, terwijl de man er met enkele kleerscheuren en een paar blauwe plekken vanaf kwam. In Roden kon een vrouw nog net haar twee kleine kinde ren tegen een aanval van een stier beschermen. De vrouw werd door het dier op de horens genomen. foto anp Pax Christi, Novib en Artsen zonder Grenzen starten van daag een nationale campagne tegen landmijnen, die drie jaar duurt. Doel is dat de produktie, export en gebruik van landmij nen worden gestopt. Volgens schattingen liggen er 65 tot 110 miljoen landmijnen in 56 landen en dat aantal groeit rjog steeds. Iedere week worden tweehonderd mensen gedood door een landmijn. Er komen films en folders waarin op het gevaar van land mijnen wordt gewezen. De hulporganisatie Novib gaat na in hoeverre projecten in ont wikkelingslanden worden ge hinderd door landmijnen en Artsen zonder Grenzen laat dokters vertellen welke afschu welijke verwondingen mijnex plosies veroorzaken. In Amerika is na een grote publieke campagne besloten om een drie jaar durend verbod (tot 1995) in te voeren voor de verkoop en export van landmij- denh p-gpd Directeur Zalm van het Centraal Planbureau (CPB) is redelijk te vreden over de aanpak van de werkloosheid. Dat zei hij giste ren tijdens de presentatie van het Centraal Economisch Plan 1994. Daarin blikt het planbu reau vooruit op de komende ja- Zalm noemde het positief dat steeds bredere overeenstem ming bestaat over de aanpak van de werkloosheid door het verkleinen van het verschil tus sen bruto- en nettoloon ingre pen in de sociale zekerheid en het flexibiliseren van de ar beidsmarkt. Hij wees er verder op dat het kabinet na jaren van lastenver zwaring heeft besloten tot een forse lastenverlichting van in to taal vijf miljard. Verdere ar beidsduurverkorting is volgens hem geen antwoord op de pro blemen. Dat leidt tot minder produktie in de bedrijven en een koopkrachtdaling voor wer kenden. Bovendien zal de werk loosheid er nauwelijks door af- Hij bekritiseerde het dat de doelstelling om het financie ringstekort terug te dringen bij lange na niet wordt gehaald. Volgens het regeerakKoord zou het tekort dit jaar moeten uitko men op 3,25 procent van het nationaal inkomen, maar vol gens het CPB wordt het ruim vier procent. Zalm stelde dat het kabinet 'behoorlijk is afge dwaald van zijn doelstelling', al zijn er 'verzachtende omstan digheden' zoals de tegenvallen de internationale conjunctuur. Bovendien heeft het kabinet het accent verlegd naar de be strijding van de werkloosheid via lastenverlichting. Zalm wilde geen waardeoordeel uitspreken over deze keus. Wel onder streepte hij dat Nederland het internationaal helemaal niet slecht doet inzake het financie ringstekort. In Nederland daalt het tekort, terwijl er elders spra ke is van een stijging. Een tweede geschilpunt blijft de WAO. Volgens Zalm heeft de WAO-ingrcep van vorig jaar geen effect gehad. Er kwamen vorig jaar 84.000 nieuwe ar beidsongeschikten bij. Dat was bijna evenveel als in 1991. De belangrijkste reden is volgens Zalm dat het WAO-gat voor de meeste werknemers via de CAO is gerepareerd. Staatssecretaris Wallage van sociale zaken noemde gisteren in een reactie die visie van Zalm te somber. De CPB-topman houdt volgens hem onvoldoen de rekening met de nieuwe keu ringseisen die sinds januari van kracht zijn, hetgeen Zalm ook direct erkende. utrecht» Tientallen koks hebben gisteren in de Jaarbeurs in Utrecht meegedaan aan een landelijke wedstrijd voor leerling-koks tijdens de Nationale Horeca Manifestatie. De culinaire kunstenaars deden veel moeite om het lekkerste van het lekkerste te maken. foto anp DESIGNCENTRUM tc veel beslommeringen. Het is extra werk om alle administraties van de verschillende faculteiten op elkaar af te stemmen, zodat 'Groningen' tijdig de juiste studieresultaten krijgt. „De universiteiten zeggen wel dat ze ermee be zig zijn. maar we kunnen geen overzicht krijgen van maatregelen. Besturen zeggen dat ze 'eraan werken', maar decanen vertellen dat het helemaal niet zo goed loopt. Er wordt geen haast gemaakt met het invoeren van maatregelen. Ik verwacht in de loop van dit jaar een enorme toeloop op het college van beroep. Dat is een probleem. Studen ten moeten bewijzen dat zij onvoldoende punten hebben gehaald omdat de organisatie van univer siteit dat onmogelijk maakte' Het ISO heeft na de enquête een zwarte lijst aangelegd van universiteiten en hogescholen die de meeste klachten kregen. Het slechtst kwam de Universtiteit van Amsterdam eraf. Peter Kievoet van het ISO: „Uit de enquête zijn nog geen con crete krepeergevallen naar voren gekomen. Wel is duidelijk waar het straks misgaat als de norm ho ger wordt. Zo is de administratie van de faculteit letteren van de Universiteit van Amsterdam uit het stenen tijdperk; ze schrijven de behaalde cij fers na tentamens nog i geeft behoorlijk veel aandacht a het kader van de tempobeurs e voor elkaar". De landelijke Studentenvakbond (LSVb) beschul digt de universiteiten ervan bewust uit te zijn op chaos en sabotage. Dat zou een manier zijn om de dit jaar ingevoerde tempobeurs helemaal van de baan te krijgen. Bij de tempobeurs moeten studenten een verplicht aantal punten per studie jaar halen om door te mogen studeren. LSVb-woordvoerder Pieter Hulst: „Het hoger onderwijs is bezig de zaak té saboteren en de stu dent is daarvan de dupe. De universiteiten sturen aan op chaos. Ze zagen toch al nooit heil in de tempobeurs." De tempobeurs is met ingang van dit studiejaar ingesteld. Jaarlijks moeten studenten een ver plicht aantal punten halen om hun propaedeuse te krijgen. De tempobeurs betekent dit jaar dat ze tenminste 25 procent daarvan moeten halen, an ders krijgen ze geen geld meer. Volgend jaar wordt die norm misschien vijftig procent. De Ka mer beslist binnenkort over die verhoging. De LSVb en het Interuniversitair Studenten overleg (ISO) publiceerden gisteren een enquête, waaruit blijkt dat de verhoging van de norm on overkomelijke problemen zal opleveren: de orga nisatie van de universiteiten is niet op efficiënt studeren ingesteld. Hulst: „De tempobeurs geeft de universiteiten i schriftje. Utrecht an maatregelen in i heeft het redelijk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3