Oude college regeert voort in Alkemade Architecten halen alles uit de kast voor gemeentehuis Jacobswoude 2e Paasdag Regio Alphense drugdealers horen celstraffen eisen Vrijwilligers houden bad Koudekerk open Mistgordijn rond ontslag directeur kinderopvang Verdachte ontkent beramen bevrijding uit Bijlmerbajes zijn wij open in Alphen en Voorschoten Wat moet ik met een boerderij zonder grond?' Kamsteeg VRIJDAG 1 APRIL 1994 20 Jongens houden huis in hus rijnsaterwoude Zes jongens in de leeftijd van l3 tot 20 jaar zijn gisteravond rond negen uur in Rijnsaterwoude uit een bus van Centraal Nederland gehaald. De Alphenaren hadden vernielin gen aangericht in de bus die van Alpben op weg was naar Am sterdam. Zij zijn overgebracht naar hel politiebureau in Alphen, waar zij een proces-verbaal kregen. De schade bedraagt onge veer 5000 gulden. Inbraak in Voorschoten voorschoten Hen videorecorder, een aantal cd's en 400 gulden zijn gisteravond gestolen uit een huis aan hel Covert Flinkplant- soen in Voorschoten. De inbrekers kwamen het huis door een slaapkamerraam binnen. Collecte brengt ruim zes mille op zoeterwoude De collecte voor de reumabestrijding in Zoeter- woude heeft 6692 gulden opgebracht. Aan de Rijndijk haalden de collectanten 2145 gulden op en in het dorp 4547 gulden. Hardlopen door Haaswijk oegstgeest I )e I laaswijkloop wordt dit jaar op tweede paasdag gelopen. Belangstellenden kunnen zich inschrijven voor afstan den van 5, 10,5 en 16 kilometer. Kinderen kunnen meedoen aan de twee kilometer. De route ligt geheel in Haaswijk in Oegst geest. Voor informatie: 071-176346. De mannen zijn zelf respec tievelijk 12 en 20 jaar verslaafd. Ze dealden om aan geld te ko men om hun eigen gebruik te bekostigen, 's Zondags kreeg een vaste groep verslaafden gra tis een kleine hoeveelheid hero- den haag/alphen CDA en VVD sinds 1978 onafscheidelijk persbureau cerberus „Nu beide heren zijn opgepakt, is er in Alphen een schaarste aan heroïne. Al heb ik niet de il lusie dat er geen opvolgers zijn." Dat zei officier van justitie J. van Ek gisteren bij de recht bank in Den Haag, waar twee inwoners van Alphen terecht stonden wegens het dealen van heroïne. De twee, 35 en 42 jaar oud, hebben bekend in 1992 en 1993 op grote schaal heroïne te heb ben geleverd aan verslaafden in Alphen. De 35-jarige man kocht de drugs in Den Haag in voor ongeveer 2000 gulden per partij. Deze leverde hij door aan de 42-jarige Alphenaar, die vanuit zijn huis talloze verslaafden be diende. de Naar zijn zeggen omdat hij be greep hoe ziek deze mensen zich voelden. De officier eiste een gevange nisstraf van drie jaar en een boete van 6000 gulden tegen de grootinkoper en 24 maanden cel tegen de andere man. De raadslieden van de twee be pleitten deels voorwaardelijke celstraffen en een gedwongen afkickprogramma. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Ruim 500 abonnementen verkocht koudekerk a ruud sep Het gemeentehuis-ontwerp van J. Coppen met een raadzaal op pijlers boven de dierenweide viel góed ii jacobswoude l1esbeth buitink i gister- De superlatievt avond niet vai Schoolhuis in Rijnsaterwoude. Vier architectenbureaus presen teerden er hun ideeën voor het nieuwe raadhuis dat moet ver rijzen naast de dierenweide aan de Herenweg. De architecten trokken niet alleen mooie ver gelijkingen, maar ook indruk wekkende tekeningen, maquet tes en plattegronden uit de kast om de raadsleden te verleiden over twee weken de definitieve opdracht aan hun bureau te ge- De architecten hadden de strikte opdracht gekregen een 'sober en functioneel' gebouw te ontwerpen dat alleen het langgerekte weiland naast de dierenweide bezet. De dieren weide mag wel een stukje ter rein inleveren, maar de archi tecten moesten die noodgreep maar liever vermijden. Het Leidse bureau B en D Ar chitecten had zich strikt aan die opdracht gehouden. Architect A. van Hille toonde een gebouw dat bestaat uit vijf 'huizen', ver bonden door glazen looppaden. Het pand heeft een zogenoem de bel etage op dezelfde hoogte als de Herenweg met eronder ruimte voor de afdeling ge meentewerken en een parkeer garage. De raadsleden zagen in het ontwerp echter wat nadelen. „Die units van u beperken de flexibiliteit", oordeelde M. Ra- barison (Gemeentebelang). Bo vendien ligt de raad- en de trouwzaal helemaal achterin het langgerekte pand. „Ik kan me voorstellen dat dat een lange weg is voor mensen die slecht ter been zijn", vreesde WD'er H. Dambrink. Ook Architectenbureau Cop pen uit Roermond had gekozen voor een bel-etage op dezelfde hoogte als de Herenweg. Het ontwerp van J. Coppen valt vooral op door de raadzaal die op pijlers boven de dierenweide uitsteekt. Het gebouw, com pleet met dakterrassen en een carillon, ziet er volgens C. de Lange (Gemeentebelang) 'wat Grieks' uit. Coppens ontwerp en dat van het Rotterdamse bureau Leo de Jonge Architecten vielen bij de meeste raadsleden het beste in de smaak. De Rotterdamse ar chitect T. Remmers had een raadhuis ontworpen dat zich karakteriseert door een glazen pyramide boven de centrale hal en een koperen koepel boven de raadzaal. Ook hij had zich gewend tot de bel etage. „De glazen opbouw geeft het ge bouw een feestelijk cachet. Ik stel me voor dat 's avonds het licht brandt zodat het raadhuis al van verre te zien is", droom de Remmers hardop. De Hoogmadese architecten A. Peetoom en M. van Wierin- geti waren de enigen die het raadhuis in het weiland en ach ter het talud hadden gedacht. Het pand zou vier verdiepingen hoog moeten worden. „Naar mijn gevoel is dat een nadeel", aldus Rabarison. „Wij durven daar best een gebouw met vier verdiepingen neer te zetten, mits je dat optisch verkleint door trapsgewijze gevels", vond Peetoom echter. De gemeenteraad kiest op 12 april welk bureau de opdracht voor het ontwerpen van het raadhuis krijgt. Het Prins Willem-Alexanderbad in Koudekerk gaat met ingang van 1 mei weer open. Dat heeft het bestuur van de stichting PWA-bad deze week besloten. De stichting gaat het bad ex ploiteren nadat de gemeente Rijnwoude eind vorig jaar had besloten haar handen af te trek ken van het Koudekerkse zwembad. De bestuursleden hadden van tevoren besloten dat er in de voorverkoop ten minste 500 abonnementen moesten wor den verkocht om de heropening haalbaar te maken. Dat strèefaantal is met de hakken over de sloot gehaald. „Het is krap, maar we durven het risico te nemen", aldus secretaris Fred Kimpel. Naast de inkom sten van de abonnementen heeft het zwembad overigens ruim 6000 gulden binnen van donateurs. Daarnaast heeft een Koudekerks bedrijf zich garant gesteld voor een verlies van maximaal 5000 gulden. Ruim honderd Koudekerkers hebben zich bij het zwembad aangemeld als vrijwilliger. Die leiderdorp. roy klopper W. Nugteren (CDA) blijft wethouder in Alkemade. foto bendebruyn Dezelfde collegepartijen, dezelfde portefeuilles en dezelf de wethouders. Er verandert de komende raadsperiode niet veel in de Alkemadese politiek. 1 Iet CDA en de WD hebben gisteren weer definitief voor elkaar gekozen. Het bestuur van de Stichting Kinderop vang Leiderdorp (SKL) weigert medede lingen te doen over hel verloop van de ontslagprocedure van directrice S. Aben. Deze week is overlegd met de raad van toezicht, maar over de uitkomst daarvan worden nog geen medelingen gedaan. Het overleg tussen bestuur en raad van toezicht was ingegeven door het gemor van kleuterleidsters over het dreigende ontslag van de directrice. Aben is slechts een jaar in dienst van de SKL. In deze periode werd volgens het bestuur duide lijk dat ze geen kaas heeft gegeten van fi nancieel beheer. Daarop werd haar ont slag aangezegd. De medezeggenschapscommissie kwam in het geweer tegen dit bestuurs besluit. Het protest resulteerde eerder deze week in overleg tussen bestuur en raad van toezicht. Over de uitkomsten hiervan houden alle betrokkenen de ka ken stijf op elkaar. Kersvers SKL-voorzitter M. I lolierhoek zegt dat 'te zijner tijd' wel duidelijk wordt wat er gebeurt met de dagelijkse leiding van de kinderopvang. Waar schijnlijk wordt het hierbij wachten op het moment dat de werving van een nieuwe directeur start. De terughou dendheid van het bestuur staat haaks op de openheid die het bestuur eind vorige week betrachtte. Toen werd desgevraagd het naderende ontslag bevestigd en uit leg gegeven over de achterliggende rede nen. Hierop kwam veel kritiek van de medezeggenschapscommissie. Zij wees er op dat was afgesproken de kwestie in tern te houden. Ook directrice Aben liet begin deze week weten geen mededelin gen te willen doen over de kwestie. „Dat lijkt me in niemands belang." alkemade marieta kroft Als grootste partij in de ge meenteraad mocht het CDA het initiatief voor de college-onder handelingen nemen. „Kijkend naar de verkiezingsprogram ma's liggen wij toch het dichtst bij elkaar", legt CDA-lijsttrekker N. van Ruiten uit. „Ook de afge lopen periode is gebleken dat wij dichter bij de VVD staan dan bij andere partijen." Beide partijen dragen hun huidige wethouders W. Nugte ren (CDA) en L. Beelen (WD) voor om die functie voort te zet ten. Tijdens de installatie van de nieuwe gemeenteraad op 12 april, spreekt de raad definitief haar oordeel uit. Van Ruiten wordt fractievoorzitter van het CDA. De portefeuilleverdeling blijft in grote lijnen hetzelfde. Het CDA behoudt ruimtelijke orde ning en milieuzaken, terwijl welzijn en financiën bij de WD blijven. Overeenstemming is even eens bereikt over het te voeren beleid in de komende vier jaar. Hoe het collegeprogramma er uitziet, wil Van Ruiten nog niet zeggen. „Dat wordt volgende week, samen met de verdeling van raads- en burgerleden over de verschillende' commissies, bekendgemaakt." De CDA'er wil slechts kwijt dat de beide fracties de afgelopen weken ste vig hebben gediscussieerd over bepaalde punten. Het hing al enige tijd in de lucht dat het CDA en de VVD weer met elkaar in zee zouden gaan. Van Ruiten en de WD- lijsttrekker Beelen maakten er tijdens de verkiezingsavond van 21 februari al geen geheim van dat ze vermoedelijk weer voor elkaar zouden kiezen. Toen de WD tijdens de verkiezingen een zetel van Groen Links wist af te snoepen, kwam de zittende coalitie volgens Van Ruilen al leen maar sterker voor de dag. Alkemade heeft nu al sinds 1978 een CDA/WD-colIege. den haag/alphen persbureau cerberus Was de 22-jarige Amsterdam mer op 21 december 1993 op hel Stationsplein in Alphen aan den Rijn nu wel of niet op weg naar de Bijlmerbajes om een gevangene te bevrijden? Officier van justitie mr. J. van Ek kon de beschuldiging gisteren voor de rechtbank in Den Haag niet hard maken. Daarom eiste hij tegen de Amsterdammer die daar terecht stond twee jaar cel, waarvan acht maanden voor waardelijk, wegens verboden wapen- en drugsbezit en po ging tot diefstal van een auto. De man was die dag met een enkele-reiskaartje naar Alphen gekomen. Daar werd hij aange houden na een mislukte au tokraak. In zijn zakken vond de politie behalve het wapen en een hoeveelheid cocaïne ook een plattegrond van Amsterdam met daarop aangegeven de weg naar de Bijlmerbajes. De man had ook een briefje bij zich waarop de naam van een gevangene en een geldbe drag stonden. Reden voor de politie om hem te verdenken van het plannen van een bevrij dingsactie. Maar de verdachte ontkende dat. Hij wist niet hoe hij aan dat briefje was gekomen, zei hij. En die plattegrond kon van alles betekenen. Hij had geen retourtje genomen omdat hij die nacht in Alphen wilde slapen in een nog te stelen auto, zei hij. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. 2DE PAASDAG OPEN LAATSTE AKTIEDAG. rotterdam - 2 'S WERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN gaan onder andere zor gen voor het toezicht bij het bad en voor het onderhoud van de installaties en het terrein. De eerste vrijwilligers zijn al begon nen met het opknappen van de machinekamer. Het bedrijf dat de laatste keer het bad had ge verfd, gaat op last van de ge meente de verflaag op de be tonnen bak herstellen. Binnen de garantieperiode was de verf los gaan laten. Voordat het bad de poorten kan openen, moeten nog een groot aantal Koudekerkers hun EHBO-diploma halen. Alleen wanneer zij in het bezit komen van dit papiertje kunnen deze aspirant-badmeesters aan de slag. Die diploma's kunnen nog een probleem opleveren. „We willen snel een speciale cursus organiseren, maar dat blijkt al lemaal niet zomaar te kunnen", verzucht Kimpel. ..We hopen echter dat de Koudekerkse EH- BO-verenging ons uit de brand zal helpen." Het Prins Willem-Alexander bad is het tweede Rijnwoudse zwembad dat door vrijwilligers wordt overgenomen. Een klein jaar geleden heropende een groep uit Hazerswoude-Dorp zwembad De Hazelaar nadat het door de gemeente was ge sloten. Toen werkten ambtena ren en gemeentebestuur niet bepaald mee aan de private overname van het bad. Bij het Prins Willem-Alexanderbad hebben de bestuurders steeds gesteld dat de burgers het bad mochten gaan exploiteren. Na dat de Koudekerkers aanvanke lijk wat geïrriteerd hadden gere ageerd op dat verzoek, is de toch rond geko- Tinnegieter-plan blijft gehandhaafd Dë deze week begonnen bestra ting van de Leiderdorpse Tinne gieter in de Buitenhof-Midden- /West wordt gewoon aan de hand van de oorspronkelijke te keningen uitgevoerd. J. Leppers, een van de bewo ners van de nieuwbouwwijk, heeft bezwaar tegen de situe ring van de parkeerplaatsen aan de Tinnegieter. In de oorspron kelijke tekeningen komen er tien parkeerplaatsen aan de ene kant van de weg, tegen acht aan de overkant. Leppers pleit voor erdeling van zeven tegen De gemeente vroeg de me ning van de andere bewoners van de Tinnegieter. Vijf betrok kenen reageerden afwijzend op het voorstel van Leppers, terwijl één bewoner er wel wat in zag. Een draadje te veel voorschoten Uiteindelijk werd het lawaai van het voortdurend afgaan de auto-alarm in Voorscho ten de politie te gortig. Al en kele keren was zij gewaar schuwd door omwonenden die zich ergerden aan het ge luid. Agenten braken de auto open en knipten een draadje door. Toen even later dè 47- jatige Haagse eigenares van de wagen wilde wegrijden, kreeg zij de auto echter niet meer aan de praat. Uiteinde lijk moest er een monteur aan te pas komen om het probleem te verhelpen. De politie-agenten die het alarm hadden uitgeschakeld, had den een draadje te veel door geknipt. Boze boeren kraken ontwerp-streekplan herman joustra AUTOBEDRIJVEN De boeren voelen zich flink in hun kuif gepikt. Zijn ze net zo vriendelijk voor de kieviten en andere weidevogels, worden ze daar nog eens extra voor gestraft ook. •Met allerlei maatregelen van bovenaf die hun het werken steeds moeilijker ma ken. De agrariërs die donderdagavond aanwezig zijn in het Alphense Hotel Toor hebben geen goed woord over voor het ontwerp-streekplan van de provin cie, oftewel populair gezegd het bestem mingsplan voor Zuid-Holland. De boe ren - die het overgrote deel van hel pu bliek uitmaken - leggen gedeputeerde T. Jansen en zijn gezelschap in elk geval het vuur na aan de schenen tijdens de voor lichtingsavond van de provincie. Het ontwerp-streekplan voor het oostelijke deel van Zuid-Holland, waartoe de Rijn streek wordt gerekend, is de aanwezigen duidelijk in he verkeerde keelgat ge schoten. „Als-ie op zijn trekker zit is er niet een agrariër die doorramt als-ie een nest ziet liggen", zegt een boze boer. „Waarom moeten ons dan allerlei beper kingen worden opgelegd?" De man doelt op het aanwijzen van de provincie van sommige stukken land als 'agrarisch ge- bied-weide'. Dat klinkt op zich niet zo bedreigend, ware het niet dat volgens het plan 'aan slootdemping en het om zetten van grasland in andere vormen van grondgebruik zekere beperkingen zijn gebonden'. Het gaat de provincie om 'verweving van landschap en na tuur'. Het ontzien van slootkanten bij voorbeeld bij bemesting van het land. „Maar er gebeurt wat dat betreft al zo veel door agrariërs", betoogt de man. „Hoe zijn al die natuurwaarden waar u over spreekt ontstaan? Door de agrariërs. Nu doet u voor ons de deur op slot. We hebben zo bijvoorbeeld geen mogelijk heden i.ieer om naar alternatieve voe dergewassen te kijken." Jansen probeert te benadrukken dat er nog niets vast ligt. dat er mogelijkheden zijn om „individueel afspraken te ma ken", maar de aanwezige agrariërs zijn te opgewonden om dal op te vangen. „Is uw ambitieniveau niet te hoog?", wil een ander weten. „Is het niet beter u te be perken tot de al bestaande natuurgebie den? Dat zullen de agrariërs accepteren. Maar in plaats daarvan spreekt u over verweven van landbouw en natuur. In praktijk gaat dat ten koste van de land bouw." „Klopt", vindt de zoveelste boze land bouwer. ,Hoe zit dat met mij? Ik ben in gedeeld in een zogeheten reservaatge- bied. Gebied met een natuurbeslem- ming. De provincie wil mijn grond wel kopen, maar tegen een lage prijs. En de gebouwen willen ze niet. Wat moet ik dan met die gebouwen waarvoor een "agrarische bestemming geldt? Wa'. moet ik met een boerderij zonder grond?" A. i Koster, die deze avond de 'groene aspec- j ten' namens de provincie probeert uit te leggen, doet iedereen versteld staan. „U heeft problemen met het Bureau Beheer Landbouwgronden van het ministerie? Die heeft de plicht de eigenaar de agrari- i sche waarde te bieden. Alleen gaat het daarbij in de eerste plaats om het ver werven van grond, niet van gebouwen. Maar als u de prijs te laag vindt, kunt u de gebouwen natuurlijk aan een particu lier verkopen. Op die markt liggen de prijzen veel hoger." „Wat moet een par ticulier met elfhonderd vierkante meter schuur?", vraagt de boer zich vertwijfeld af. „Zeker als er een agrarische bestem ming voor bestaat." Tsja, daar heeft Kos ter niet zo gauw een antwoord op. Be halve dan: ,,U moet daarvoor toch echt bij de BBL zijn." Collega Struik komt hem te hulp: „Met de gemeente valt echt wel te overleggen over de b .'stemming."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20