Acht Mei Beweging proeft ander klimaat in RK-kerk Swi' Bezwaarschrift tegen Kuitert doorverwezen Kerk Samenleving Liturgische verbeelding Witte Donderdag Bestuur confessionele vereniging teleurgesteld VRIJDAG 1 APRIL 1994 REDACTIE* ICKV BUITENLAND KORT Illegale wijding De Anglicaanse Kerk van Ni geria heeft de priesterwijding van drie vrouwen onwettig verklaard. Tegen bisschop Herbert Haruna van Kwara zullen disciplinaire maatre gelen worden genomen. Hij had vorige maand Beatrice EHkp, Hannah Bello en Abigali Akinwande de wij ding toegediend. De bis schoppen hebben de pries ters en de gelovigen opgeroe pen de priesterwijding van vrouwen af te wijzen. In 1992 had de Anglicaanse Kerk van Nigeria uitgesproken 'nog niet toe te zijn aan de wijding van vrouwen omdat dit geen prioriteit in de kerk is'. Bis schop Haruna op zijn beurt heeft de nietigverklaring van de wijdingen aangevochten en aangekondigd bij de En gelse Kerk. de moederkerk van de Anglicaanse gemeen- schap, in beroep te zullen gaan. Parlement Zes van de 915 afgevaardig den in het nieuwe Italiaanse parlement (Kamer van Afge vaardigden en Senaat) zijn protestant. Dat is een ver dubbeling van het aantal, zo meldt de Federatie van pro testantse kerken. Vijf werden voor de Progressieven geko zen, één voor de I^ga Nord. Bekendste protestant is mi nister Valdo Spini van milieu, die lid van de Waldensenkerk is. Als kandidaat van de pro gressieven werd hij in Flo rence met 51 procent van de stemmen rechtstreeks in het parlement gekozen. Nieuw is de Waldensenpredikant Do- menico Maselli, tevens do cent kerkgeschiedenis aan de Universiteit van Florence. In Lucca, in de buuurt van Pisa, werd hij rechtstreeks geko zen. Zijn kandidatuur in de Toscaanse stad had nog tot een mini-godsdienstoorlog geleid. Ken rooms-katholieke priester had in een brochure kritiek geuit op de progres- sieven, die vijandig tegen over de kerk zouden staan. Geweld De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft de rege ring gevraagd onmiddellijk het leger in te zetten om meer bloedvergieten te voor komen. Ook moeten er zo spoedig mogelijk internatio nale waarnemers komen. I let is opmerkelijk dat de SACC om het leger vraagt, gezien de kwalijke rol die de militairen bij de instandhou ding van de apartheid heb ben gespeeld. In de huidige situatie wordt het inzetten van het leger als het minste kwaad gezien. De SACC vraagt ook om troepen van de nationale vredesmacht, waarin eenheden van het Zuidafrikaanse leger, van het ANC-leger en de troepen van de zogenaamde thuislanden zijn opgenomen. Verkiezingen Links was niet overtuigend bij de Italiaanse verkiezingen en het centrum heeft on danks alle inspanningen tot vernieuwing de prijs betaald voor de last van hel verleden. Rechts daarentegen heeft voorstellen gedaan die ge ruststellend, pragmatisch en verantwoord waren en die beloften bevatten voor con crete belangen. Dat zei Radio Vaticaan in een eerste com mentaar op de uitslagen. ,,Hoe dan ook weten we nog niet of deze verkiezingen ie mand hebben opgeleverd die werkelijk in staat zal zijn om het land te regerenaldus pater Federico Lombardi, di- i Radio Vaticaan. Verschillende groepen bereid tot zoeken van toenadering Er ontstaat volgens voorzitter Hedwig Wasser van de Acht Mei Beweging 'een ander klimaat' in de Rooms-Ka- tholieke Kerk in Nederland. Ze zei dit gisteren in Utrecht bij de presentatie van het programma van de tiende Acht Mei-manifestatie op 7 mei in Zwolle. Ook kardinaal Sj- monis constateerde eind vorig jaar een vermindering van de polarisatie in de Nederlandse RK Kerk. Wasser sluit niet uit dat door de dialoog de verschillende stromingen in de RK Kerk dich ter bij elkaar komen, zoals in Duitsland. Op de tweejaarlijkse Katholikentag deze zomer in Dresden zullen basisgroepen .die altijd een alternatieve bij eenkomst hielden, voor het eerst deelnemen aan het officië le programma. Wasser: ,,Wie weet, misschien dat de Acht Kort geleden stelden de bis schoppen 'de commissie Dia loog in. Dit is volgens Wasser een teken dat 'de verschillende modaliteiten' bereid zijn toena dering te zoeken. De commissie gaat de dialoog tussen de bis schoppen en uiteenlopende groepen binnen de Nederlandse RK Kerk voorbereiden. Mei Beweging ooit nog eens een gezamenlijke dag met het Con tact Rooms-Katholieken (van behoudende rooms-katholie- ken) zal organiseren." Ondanks de afwijzing van Trees Versteegen als pastoraal werkster door kardinaal Simo- nis, blijft de Acht Mei Beweging bereid tot de dialoog, zei Was ser. „Daar doet de situatie van de afgelopen lijd niets aan af." Simonis hield de benoeming van Versteegen tot pastoraal werkster in het aartsbisdom Utrecht tegen, omdat zij vice- voorzitter van de Acht Mei Be weging is. 'Om commotie te voorkomen' zal Versteegen, in tegenstelling tot wat het pro gramma vermeldt, in Zwolle niet meedoen aan een discus siebijeenkomst over de vraag: wie bepaalt wat een katholiek is? Wel zal de kunsthistoricus Antoine Bodar, priester van het bisdom Haarlem, aan dit ronde tafelgesprek deelnemen. „De Acht Mei Beweging denkt dat zij de voorhoede van de kerk is, maar dat is een misvatting: zij vormt de achterhoede", zei Bodar vorig jaar in een vraagge sprek. Op de manifestatie, met als thema 'Het Hart van de Zaak', zullen premier Lubbers, minis ter Ritzen en oud-Kamerlid Beckers spreken over de relatie tussen geloof en engagement. Minister Pronk bespreekt de perspectieven van Afrika. m Lr.i waVbuS><« leiden» Heden en verleden kwamen gisteravond samen tijdens de Witte Donderdag-viering in de Leidse Hooglandse Kerk. De bezoekers kon den een liturgische verbeelding aanschouwen van de voetwassing van Christus, de bediening van het avondmaal en verdere hoogtepunten die volgens de bijbel plaatshebben vlak voor Pasen. Zowel predikanten, kerkeraadsleden als gemeenteleden namen aan de liturgische verbeelding deel. Ook in tal van andere kerken in Leiden en de regio werd gisteravond Witte Donderdag gevierd, in veel gevallen door het laatste avond maal van Christus en zijn discipelen te herdenken met de viering van eucharistie of heilig avondmaal. foto holvast/mark lamers Tiende Acht Mei Manifestatie op 7 mei in Zwolle utrecht. gpd De Amerikaanse feministisch theologe Elisabeth Schüssler Fiorenza, premier Ruud Lub bers, minister Jo Ritzen en Ria Beckers zijn de belang rijkste sprekers op de ko mende manifestatie van de Acht Mei Beweging. Deze bijeenkomst van de vernieu wingsbeweging binnen de RK-kerk wordt op zaterdag 7 mei in de IJsselhallen in Zwolle gehouden. 'Waarom zijn mensen vandaag de dag solidair en wat heeft geloven daarmee te maken?', is de centrale vraagstelling die door het programma loopt. „We merken een toenemen de behoefte aan bezinning op de relatie tussen spiritua liteit en het leven van alle dag". aldus coördinator Henk Baars gisteren op een persconferentie, waarin het programma werd toegelicht. Lubbers, Ritzen, TBeckers en het PvdA-Tweede-Kamer lid Joke Kersten zullen met elkaar in gesprek gaan over hun drijfveren, idealen en in nerlijke bronnen, waarmee ze politiek bedrijven. Dat ge sprek is echter slechts een onderdeel van het opnieuw zeer uitgebreidde program ma, waarin speciale aan dacht wordt besteed aan het vergeten continent Afrika (met de Oegandese schrijf ster Buchi Emecheta en mi nister Jan Pronkj, de interre ligieuze dialoog in de Neder landse multi-culturele sa menleving en de plaats van vrouwen in de kerk. Onder het manifestatie motto 'Het hart van de zaak' lanceert Acht Mei een nieuw project over die bezinning rond engagement en gelo ven. In Zwolle kan al kennis genomen worden van wat de meer dan honderd partici panten op vele plaatsen in Nederland op dit gebied het komend jaar gaan onderne- Heibel om Sister Act 2 Een Duitse reclamecampagne voor de film Sister Act 2 is 'godslasterlijk', aldus een klacht die de Beierse regering heeft in gediend bij de Duitse reclame codecommissie. In de campag ne wordt de liturgie misbruikt voor commerciële doeleinden en de eucharistie bespottelijk gemaakt. Gelovigen worden daarmee gekwetst, aldus de klacht. utrecht gpd Met 'teleurstelling' heeft het hoofdbestuur van de Confessio nele Vereniging in de Hervorm de Kerk vernomen dat dr. Jos Dee uit Twijzelerheide en drie andere predikanten het lid maatschap van de vereniging hebben opgezegd. De vier predikanten zijn op gestapt omdat naar hun mening de vereniging haar confessione le beginselen verloochent, door de concept-kerkorde voor de Samen op Weg-kerk niet reso luut af te wijzen. Het hoofdbe stuur benadrukt nog eens dat men kritisch ten opzichte van het cept dat men niet de weg van afschei ding opwil (Dee heeft bij diver se gelegenheden op die conse quentie gewezen). Volgens het hoofdbestuur is de houding van de vereniging altijd wel geweest: 'Samen op Weg, maar niet tot elke prijs!' De kritiek in eigen kring is zo ernstig, waarschuwt het be stuur, dat het mogelijk is dat kerkeraden en classes (regionale kerkvergaderingen) zich tegen de kerkorde zullen uitspreken, wanneer de amendementen van de vereniging niet worden aangenomen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Ens: G J van der Ende, kandidaat te Gouda. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Middelburg-Zuid: P. Mulder te Capelle aan den IJssel- Middelwatering; voor KATWIJK AAN ZEE: Chr. van der Poel te Yerseke; voor St. Catharines (Canada): C A van Dieren te Stolwijk. GEREF.GEMEENTEN in NED Beroepen te Leerdam: F. Mallan te Alblasserdam. luntfren De Gereformeerde Kerk van 1 laarlem-Centrum moet het be zwaarschrift tegen het boek 'Het algemeen betwijfeld chris telijk geloof van I I.M. Kuitert indienen bij de kerkeraad van Amstelveen, waar Kuitert woont. Dat schrijft het modera- men (dagelijks bestuur) van de synode der Gereformeerde Ker ken in Nederland (GKN) aan de kerkeraad in Haarlem, die de synode om een uitspraak had gevraagd. Kuitert, emeritus-hoogleraar aan de Vrije Universiteit, geeft in het boek een visie op de rol en het gezag van de bijbel die niet in overeenstemming is met de belijdenisgeschriften van de Gereformeerde Kerken. De sy node zou moeten uitmaken of de opvattingen van Kuitert vrij elijk in de kerken kunnen wor den geleerd of dat hij bepaalde grenzen heeft overschreden. Een eventueel optreden van de synode zou krachtens de overeenkomst tussen de GKN en de Vereniging voor christelijk wetenschappelijk onderwijs (de Vrije Universiteit) als uiterste consequentie kunnen hebben dal de desbetreffende docent niet langer met het onderwijs wordt belast. Dat heeft in het geval van een emeritus-hoogle raar niet veel zin. Daarom dient de kerkeraad van Haarlem-Cen trum zich te wenden tot die van de gemeente waarvan Kuitert lid is. Van het boek, dat in februari 1992 is verschenen, zijn ruim 60.000 exemplaren verkocht. Het is niet de eerste keer dat de synode om een uitspraak over Kuiterts opvattingen werd ge vraagd. In 1971-1972 ging het om zijn visie op schepping en zondeval. In 1975-1976 moest hij zich verantwoorden voor zijn boek 'Zonder geloof vaart niemand wel', waarin hij de binding van predikanten aan de gereformeerde belijdenis laakte. De synode heeft Kuiterts opvat tingen nooit veroordeeld. HET WEER HANS VAN ES Regelmatig gure buien De laatste dag van maart paste goed in het winderige beeld dat de ze eerste voorjaarsmaand heeft achtergelaten. Na een koufront passage in de vroege ochtend klaarde het fel op, vooral vlak aan zee. Het was daar ook het beste uitwaai-weer. met vlagen die in de middag af en toe stormkracht haal den Bij de waarnemer in Noord- wijk schoot de windmeter uit naar 22 meter per seconde. De tempe ratuur weerspiegelde het zachte karakter van deze maand Het bleef zes graden frisser dan woens dag, maar met 12 a 13 graden bleef het andermaal aan de zachte kant. De gemiddelde temperatuur van maart 1994 kwam uit op 7.3 gra den tegen normaal 5.0. Vorst speelde een ondergeschikte rol. Slechts op 2 dagen kroop het kwik onder nul. Lisse meldde -1.5 als laagste waarde, landelijk kwam die niet beneden -3.5 graden. De hoogste kwikstand noteerde Oost- Maarland (Limburg) met 20.3 gra den; regionaal kwam Lisse uit op 19.4 graden. Geen opvallende ex tremen in temperatuur dus, maar dat is niet verwonderlijk bij winder^ meest uit west of zuidwest. Qua neerslag werd de natte trend gevolgd die al gaande is sinds juli 1993. Op drie dagen trokken in tensieve regenzones over met op diverse stations meer dan 15 milli meter. Binnen het waarnemersnet - tussen Leiden en de IJmond - wa ren de verschillen nog vrij opval lend. In het noorden noteerden Santpoort, Haarlem en Aalsmeer respectievelijk 105, 102 en 90 millimeter. In een normale voor jaarsmaand valt gemiddeld 60 millimeter De zuidelijke stations kwamen daar ook nog wel boven uit, met Leiderdorp op 84 millime ter en Lisse op 76 millimeter. De afgelopen maand was met lan delijk 115 uren zon een tikje aan de zonnige kant. Onweersmeldin gen waren minimaal; op één tot drie dagen kwam het tot een enke le donderklap; hagel viel er op 3 tot 5 dagen. Op een enkele natte klod der na, kwamen in de westelijke kuststrook geen sneeuwberichten binnen; toch wel bijzonder in een maart-maand. Het weer tijdens het lange Paas weekeinde kan als uiterst wissel vallig worden betiteld. Meteen koude bovenlucht zijn er regelma tig gure buien te verwachten. Zon dagmiddag- of avond passeert een j aaneengesloten regenzone. Het blijft nogal winderig en daarbij voelt het fris aan. Tussen de storin gen door schijnt de zon ook wel eens, vooral dichter bij zee. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met van tijd tot tijd buien, vooral aan de westkusten. Mogelijk met hagel en on weer. Veel wind. Middag- temperaturen vandaag var 8 graden in Schotland tol 14 graden in zuidoost-En- geland. Morgen iets lager. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt er van tijd tot tijd buien, mo gelijk met onwee dagtemperaturen Vooral d Mid- ond 11 Noord- Midden-Frank- Bewolkmg afgewisseld door enkele opklarigen. Van tijÖ tot tijd buien, vooral vandaag mogelijk den aan de kust vandaag veel wind. Middagtemperaturen van 11 graden in Normandië tot 17 graden in Bourgogne. Morgen overal wat lager. Spanje: In de noordelijke helft nogal veel wol kenvelden en hier en daar wat regen. Aan de Costa's in het zuiden en zuidoos ten droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur van 15 graden rond La Coruna tot 27 in Andalusië Langs de stranden varieert het kwik van 20 gra den aan de Costa Bra va tot rond 25 gra den nabij Benidorm en zuidelijker. Mor- langs de kusten koeler. Westkust: Flinke perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden Droog. Maxima aan zee bij Tanger onge veer 22 graden m het zuiden oplopend tot ruim 30 graden Zuid-Frankrijk: Nogal wisselvallig met een veranderlijke bewolking en enkele buien, mogeljk met onweer Morgen een harde Mistralwmd In de Alpen en Pyreneeën temperatuur op 2000 meter op morgen dalend naar enkele graden onder nul. Dan valt de neerslag boven de de 1300 meter als Mallorca en Ibiza: Vandaag eerst nog zonnige perioden, morgen ook enkele wolkenvelden en een kans op een bui. Middagtemperatuur eerst ongeveer 21 graden, morgen da lend naar 18 graden. Italië: Vandaag perioden met zon en droog Morgen meer bewolking en vooral in het of onweersbui Middagtemperaturen vandaag van 14 graden ii Italiaanse Alpen vooral op van daag kans op wat sneeuw, met sneeuw grens dalend naar 1200 meter. Corsica en Sardinië: Toenemende bewolking en vooral rtfor- gen op Corsica kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 22, morgen rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon. Droog. Mid dagtemperatuur oplopend tot op veel plaatsen iets boven de 20 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en droog maar eerst nog ten oosten van Antalya en op Cyprus veranderlijk bewolkt en plaatselijk buiige regen Warmer met maxima van ingeveer 22 graden. daag mogelijk met onweer. Middagtern peretliren rond 12 graden, maar van daag in het zuiden nog aanmerkelijk Alpen kans op sneeuw. Vandaag boven 2200 meter, morgen vanaf 1500 meter. Temperatuur op 2000 meter dalend naar enkele graden op morgen. Zwitserland: Aan de noordkant bewolkt en kans op 'andaag boven 2200 meter, >n 1500 meter. In Wallis, Tessin en Engadin droger en vooral mor gen periodeVi met zon. Temperatuur op 2000 meter dalend tot iets onder nul op noordkant In de dalen temperaturen tot 19 graden. In de ber Gemiddeld over Nederl; Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 2 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.11 Zon onder 20.11 Maan op 02.46 Maan onder 11.15 Waterstanden Katwijk Weerrapporten 31 n io 14 21 16 00

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18