Mitterrand stemt in met Madame Curie Wetenschap WHO eist 200 miljoen voor bestrijding TBC 'Ik hou veel van je en heb veel voor je over' Monster-inventarisatie naar levende organismen op aarde moet snel beginnen Ook pruimtabak niet gezond Anti-bioticum in strijd tegen te vroege geboorten Goede resultaten met kunstheup VRIJDAG 1 APRIL 1994 13 Jaarlijks drie miljoen doden De geïndustrialiseerde landen moeten ongeveer tweehonderd miljoen gulden op tafel leggen voor de bestrijding van tubercu lose in de hele wereld. Dat moet de komende tien jaar twaalf miljoen sterfgevallen voorko men. De coördinatie- en advies groep op het gebied van TBC van de wereldgezondheidsorga nisatie van de Verenigde Naties. WHO. presenteerde het plan dinsdag tijdens een bijeen komst in Den Haag. Momenteel sterven jaarlijks drie miljoen mensen aan TBC. Daar mee eist de ziekte meer slacht offers dan AIDS, malaria, chole ra en tyfus bij elkaar. De bestrij ding van TBC wordt bemoeilijkt omdat verscheidene tuberkel- bacteriën inmiddels ongevoelig zijn voor medfcijnen. De VN-organisatie komt met het actieplan op een moment dat het aantal TBC-gevallen ex plosief dreigt toe te nemen. De WHO vreest dat de komende tien jaar als gevolg van tubercu lose over de gehele wereld der tig miljoen doden vallen, als er niets wordt gedaan. Naar ver wachting raken in dezelfde pe riode nog eens tachtig miljoen personen besmet. Het is volgens de WHO zaak dat alle landen de nieuwe richtlij nen voor TBC-bestrijding over nemen. Voorts pleit de WHO voor een wereldwijde samen werking tussen ondernemingen en particuliere instellingen om overheden steun te bieden bij de strijd tegen de ziekte. Aan TBC wordt relatief weinig geld uitgegeven. Vorig jaar werd aan AIDS ongeveer 270 miljoen gulden besteed, TBC 'kreeg' on geveer 32 miljoen gulden. De WHO vindt niet dat aan de be strijding van AIDS minder geld moet worden uitgegeven, maar dat er juist meer geld moet ko men voor TBC. Hoewel 95 procent van de sterf gevallen zich nog in ontwikke lingslanden voordoet, be schouwt de WHO de sterke toe name van TBC-patiënten in de geïndustrialiseerde wereld als een verontrustende ontwikke ling. Met name de laatste vijf jaar is in dit deel van de wereld sprake van een forse groei. De toename van de TBC-ge val len is merkwaardig genoeg een gevolg van de eerdere uitroeiing van de ziekte in de rijke wereld. Als gevolg daarvan werden be strijdingsprogramma's afge bouwd, kwam er minder geld beschikbaar voor onderzoek en werd TBC-bestrijding in de Der de Wereld verwaarloosd. Franeker herdenkt Eise Eisinga Eise Eisinga begon al op 16-jarige leeftijd met het schrijven van een boek over wiskunde. foto pr carel wiemers Wolkammer, politicus, patriot, banneling, bstuurder, belastin- ginner en architect. De grootste bekendheid verwierf de Friese Eise Eisinga (1744-1828) echter als wis- en sterrenkundige. Da gelijks bezoeken vele mensen nog het planetarium dat hij des tijds in zijn eigen grachtenhuis in Franeker bouwde. Vorige week begon in zijn woonplaats een reeks activiteiten, die de 250ste geboortedag van deze bijzondere man levendig nloe ten houden. „Eise. ik hou veel van je en heb veel voor je over, maar ik ben niet van plan 's nachts het heen en weer te krijgen."' Zijn vrouw vond het kunstwerk dat hij in de woonkamer aan het bouwen was prachtig. Het ging haar echter een beetje te ver dat de één meter lange slinger van een Friese klok. waarmee het ster renstelsel in gang werd gehou den. tw intig centimeter door het plafond van de bedstee stak. Er zat niets anders op. Eise moest de slinger inkorten tot tachtig centimeter. Dat bete kende een andere slingertijd en aanpassing van het hele sys teem. Het op het plafond afge beelde zonnestelsel werd op schaal aangelegd: een millime ter in de kamer is een miljoen kilometer in de natuur. Eisinga heeft het zö precies uitgevoerd dat de bezoeker na ruim twee honderd jaar nog elk moment van de dag de actuele stand van de planeten kan aflezen. Het idee voor de bouw van een planetarium ontstond naar aan leiding van een krantebericht over de samenstand van vier planeten en de maan in het sterrenbeeld Ram op 8 mei 1774. Toen dominee Eelko Alta uit het Friese plaatsje Bozum beweerde dat dit tot veel aarbe- vingen en vulkaanuitbarstingen zou leiden en uiteindelijk zou uitmonden in de ondergang van de aarde in een 'poel des vuurs', ontstond onder de bevolking angst en paniek. Met de bouw van zijn planetari um wilde Eisinga aantonen dat die verhalen nonsens waren en niets met de werkelijkheid van doen hadden. Het kostte hem zeven jaar van al zijn vrije tijd: tientallen eikenhouten hoepels, schijven en aasen met daarin ruim tienduizend handgesmecle spijkers die als tanden in een radarwerk dienst doen. Het stel sel wordt in beweging gehou den door acht gewichten en ge stuurd door de Friese klok. De Franeker had zijn mathema tisch inzicht en handigheid niet van een vreemde. Zijn vader Jel- te, wolkammer van beroep, hield zich in zijn vrije tijd bezig met werktuigbouw en mathe matische vakken. Al op jonge leeftijd bleek zijn zoon Eise aan leg te hebben voor wis- en ster renkunde. Op 16-jarige leeftijd begon hij met het schrijven van een boek over wiskunde, ge volgd door een aantal astrono mische werken. Naast zijn beroep van meester- wolkammer en zijn grote inte resse voor sterrenkundige en wiskundige vakken vervulde Eisinga in zijn leven een groot aantal openbare functies. Als •rechtgeaarde patriot moest hij in 1787 voor de binnenkomen de Pruisische troepen de wijk naar Duitsland nemen. Driejaar later vestigde hij zich in het 'vei lige' Groningse Visvliet. Buiten hun gebied opererende Friezen arresteerden hem daar echter. Na ruim een jaar gevangen schap werd hij in 1792 veroor deeld tot vijf jaar verbanning buiten Friesland. In 1795 keerde Eisinga terug naar zijn geboortegrond, zette zijn wolkammersbedrijf in Fra neker voor en werd spoedig weer bestuurlijk actief. In die tijd ontwierp hij het Stads Ar menhuis dat nu in gebruik is als muziekschool. Het planetarium is de afgelopen jaren door meer dan een miljoen mensen be zocht. Er zijn dit jaar in Frane ker verschillende tentoonstellin gen over het werk van Eisinga en zijn tijdgenoten te zien. Alle facetten rond de geboorte van zoiets nietigs als een steekmug, waarvan we hier vijf stadia zien, zouden op zich al een imposant boekwerk kunnen vullen. Er zijn miljoenen deels nog onontdekte organismen op aarde. foto gpd Het mag gerust monnikenwerk wor den genoemd: een zo compleet mo gelijke inventaris maken van alle le vende organismen. Met financiële steun van onder meer de 'National Science Foundation' hebben drie we tenschappelijke organisaties in de Verenigde Staten de handen ineen geslagen. Van de primitiefste bacterie tot de meest complexe levensvorm moet niet alleen het bestaan worden geca talogiseerd. maar ook alle karakteris tieken zoals het milieu waarin het voorkomt, de wijze van voortplanting en alle andere levensfuncties. Deze wereldomvattende, jaarlijks naar schatting vijf miljard gulden kostende gigantische inventaris wordt 'Systematics Agenda-2000' (SA-2000) genoemd. Volgens het wetenschapsblad 'Nature' (3 maart) is het niet alleen de bedoeling om de nu reeds bekende organismen in data-bestanden onder te brengen. Speciale aandacht gaat namelijk uit naar nog onbekende le vensvormen. En er zullen extra accen ten worden gelegd op soorten die met uitsterven worden bedreigd. Verder denken de onderzoekers aan de ontwikkeling van specifieke data banken, waarin de soorten, elk met hun eigen kenmerken kunnen wor den ondergebracht. Op die manier hoopt men te komen tot onderling uitwisselbare gegevensstromen waar door overeenkomsten en verschillen, beter herkenbaar en sneller te be schrijven zijn. Veel te duur Naar verwachting zal het meeste in- ventarisatiewerk dienen te gebeuren in de ontwikkelingslanden waarvoor eigen onderzoekers, zo al aanwezig, nauwelijks geld is. Daarmee is meteen probleem nummer 1 van SA-2000 ge noemd: het onderzoek moet zoveel mogelijk plaatshebben in het land zelf, liefst door eigen biologen. Maar als daar geen geld voor is, sterker nog: als de deskundigen er niet zijn, houdt het natuurlijk op. "Het is. nog afgezien van eventuele politieke spanningen, veel te duur om naar dergelijke gebieden onder zoeksteams uit andere landen af te vaardigen," aldus Joel Cracraft van het Museum voor Natuurlijke Histo rie in New York en tevens voorzitter van de commissie van voorbereiding van SA-2000. "Die zouden jarenlang onderzoek moeten verrichten met de meest uiteenlopende apparatuur om alles wat daar loopt, kruipt, groeit en gedijt te inventariseren". Cracraft wijst er op dat voor dit soort gevallen een ondersteunende rol zou kunnen zijn weggelegd voor organisaties als de Verenigde Naties en de onder diens auspiciën opere rende Unesco (United Nations' Edu cational, Scientific Cultural Organi sation). Symposia De Amerikaanse initiatiefnemers on derhouden intensieve contacten met biologen en instituten in zoveel mo gelijk andere landen om de bereid heid tot deelname aan SA-2000 af te dwingen. Het zijn uiteindelijk de re geringen die van het nut tot dit we reldomvattende onderzoek overtuigd moeten worden om de nodige fond sen beschikbaar te stellen. Volgende maand zullen in Parijs en Londen twee grote symposia worden georganiseerd waar de eerste uitge werkte plannen voor SA-2000 worden gepresenteerd. Ook komt er een rap port uit over de bedreigde diersoorten Vooral in Afrika. Azië en in de tropi sche regenwouden. Zo is gedurende de laatste 25 jaar 97 procent van alle Afrikaanse neus hoorns slachtoffer geworden van de handel in ivoor en zijn de regeringen van Namibië en Zimbabwe zelfs over gegaan tot het legaal verwijderen van de hoorns bij de nog levende rhinoce- rossen en tot gericht met scherp schieten op stropers. Veel helpt het niet: er zijn stropers opgepakt die van hun bazen de op dracht hadden ook de onthoornde rhinocerossen af te schieten. Hoe minder dieren er zijn des te zeldza mer (dus: duurder) wordt ivoor im- Bij de tropische regenwouden in de landen rond de Evenaar verdwijnt als gevolg van houtkap elke maand een gebied bijna half zo groot als Neder land. Niet alleen verdwijnt daar elke maand naar schatting een dozijn be kende soorten organismen (die ner gens anders voorkomen) maar van nu nog onbekende soorten zullen we nooit het bestaan afweten. "Het is helemaal niet onwaar schijnlijk". aldus bioloog Carol Cun ningham van de universiteit van Ne vada, "dat de tropische wouden hon derden, misschien wel duizenden soorten insecten en planten bevatten die we nog moeten ontdekken." SA-2000 voorstanders mogen dus wel opschieten met realisering van hun nobel streven. Hoe langer er ge wacht wordt des te minder zal er straks te catalogiseren zijn. Vrouwenbeweging strijdt voor vrouwelijke beroemdheid in Panthéon Een Amerikaans onderzoek onder 135.000 mannen heeft uitgewezen wat al werd ver moed: ook pruimtabak leidt tot een aan merkelijk verhoogde kans op hart- en vaat ziekten. Toch is pruimen iets minder scha delijk voor de gezondheid dan roken, zo bleek uit het onderzoek. Tabakpruimers hebben 1,4 maal zoveel kans om aan een hartkwaal te sterven dan mensen die geen tabak gebruiken. Voor zware rokers is die kans 1.9 maal zo groot als bij onthouders. Mensen die minder dan 15 sigaretten per dag roken zijn nauwelijks beter af dan de zware rokers. In hun groep gaan gemiddeld 1,8 keer vaker mensen aan een hartkwaal dood. Deze cijfers zijn gecorrigeerd voor gewicht en bloeddruk om puur het effect van de ta bak te kunnen meten. In de leeftijd tussen 35 en 54 jaar waren de risico's voor prui mers 2.1 maal groter, voor lichte rokers 2.7 maal en voor zware rokers 3,2 maal. Onderzoekers weten al lang dat pruimtabak bijna net zo slecht is als rooktabak. Maar ze weten niet waarom. Het moet haast wel de nicotine zijn. Wie pruimt krijgt veel meer nicotine binnen dan iemand die rookt. Het onderzoek werd uitgevoerd door het Zweedse Karolinska Instituut. Het Ameri kaanse tijdschrift American Journal of Pu blic Health publiceerde de resultaten deze week. De onderzoekers volgden 12 jaar lang. van 1974 tot 1985. 135.000 bouwvakkers. Van hen gebruikten er 6.297 pruimtabak, 14.983 rookten minder dan 15 sigaretten per dag, 13.518 rookten er meer dan 15, en 32.546 hadden nooit in hun leven tabak geconsu meerd. De anderen waren gestopt met ro ken of pruimen. den haag gpd Kunnen anti-biotica premature geboorten voorkomen? Om daar achter te komen zul len de komende vier jaar wereldwijd tien duizend zwangere vrouwen op honderd plaatsen deelnemen aan een poging het mysterie van te vroege geboorten op te los sen. De theorie achter deze proef komt voort uit onderzoek op de Ninewells Medi cal School van de Dundee University in Schotland. Volgens de theorie zijn lichte in*- fecties de oorzaak van premature geboor- Coördinator dr. William Tamow-Mordi: „Met de modemc medische zorg. overleven de meeste vroeggeborenen, maar ze zijn nog altijd veertig maal gevoeliger voor her senbeschadiging dan baby's uit een voldra gen zwangerschap. Premature baby's ze ker die zes of meer weken te vroeg zijn ge boren lopen in het bijzonder veel risico op de ontwikkeling van ademhalingspro blemen en hersenverlammingen." Volgens onderzoekers zijn er veel aanwij zingen dat premature geboorten ontstaan door infecties in de baarmoeder, in de vagi na of in de urine. I loewel de infecties geen symptomen opwekken bij de moeders, kunnen ze wel schade toebrengen aan het membraan rond de foetus. Daarmee ver oorzaken ze ontstekingen en het losraken van pro stag! an dines, hormonen die de sa mentrekking van de baarmoeder stimule ren bij het begin van de geboorte. Tarnow-Modi denkt dat wanneer artsen de ze opeenvolging van gebeurtenissen kun nen doorbreken door de vermeende infec tie te behandelen, ze in staat zullen zijn vroeggeboorten te voorkomen en daarmee de dood of hersenbeschadiging van de pre mature baby's Patiënten die bijna twintig jaar geleden in het Martini Ziekenhuis in Groningen een kunstheup hebben gekregen, zijn nog steeds erg tevreden over hun prothese. Dit blijkt uit de resultaten van een lange-ter mijnonderzoek die deze maand in een in ternationaal orthopedisch tijdchrift zijn ge publiceerd. Mensen die in 1975 en 1976 zijn geopereerd in verband met slijtage van het heupge wricht hebben nu geen pijn van betekenis. Ze kunnen nog goed (trap)lopen. al dan niet met gebruik van hulpmiddelen. Gezien hun gemiddelde leeftijd van 81 jaar zijn dergelijke hulpmiddelen overigens niet uit zonderlijk. In 91 procent van de gevallen functioneert de heupprothese, een type waarbij gebruik wordt gemaakt van botcement, nog hele maal goed. Heroperatie was slechts bij ne gen van de 146 patiënten nodig. Halverwege het Palais du Luxembourg en de Jardin des Plantes staat Frankrijks zoveelste, nationale trots: het mausoleum Panthéon. Hier liggen vrijwel alle man nelijke Franse beroemdhe den begraven. Om er maar een paar te noemen: Ro din, Toulouse Lautrec, Vol taire, Debussy en Rous seau. De Franse vrouwen beweging kent ook vrou welijke beroemdheden. Zij heeft de strijd aange bonden met nog levende mannen, die beslissen over beroemde doden. Allemaal mannen. Man nen van artistieke, poli tieke of wetenschappe lijke pluimage. Op één na: de vrouw van de bekende scheikundige Marcellin Berthelot, Marguerite. Zij ligt broederlijk naast haar man. Niet omdat zij zelf beroemd was, maar omdat Berthelot dat voor zijn dood had be dongen. Waarschijnlijk zal het vrouwelijke geraamte van Marguerite niet lang meer de enige zijn te midden van het mannelijke gebeente. Jarenlang heb ben vrouwenorganisaties in Frankrijk de conservatieve hoofden van de (ge heel uit mannen bestaande) Commis sie van Toewijzing voor het Panthéon gek gezeurd om van het belachelijke beginsel af te stappen dat in dit sere ne oord alleen beroemde mannen kunnen worden bijgezet. Jarenlang hebben ze geroepen om Marie Curie, de Franse scheikundige van Poolse afkomst (haar meisjes naam was Maria Sklodowska). En dat is meer dan terecht, want bij wat Ma rie Curie in haar tijd op haar specia listische gebied presteerde, zouden de vroegere bezitters van de geraamten nog sterker verbleekt zijn dan nu hun beenderen. Marie Curie is een beroemdheid zonder weerga, riepen de proteste renden met steeds krachtiger stem men. en het is een schande dat zij geen plaatsje kreeg in het Panthéon. De Franse minister van volksgezond heid. Simone Veil. nam deze mening over. Tijdens de internationale vrou wendag, ging president Francois Mit terrand door de knieën. Hij zal de Marie Curie-Slod l ^rre^n^e^ndTte^^enoo,PWe f°to.cpd Franse Académie van Wetenschap pen voorstellen de overblijfselen van Marie Curie in het Panthéon bij te zetten. Eerste zorgen Marie Curies t twee nieuwe, radioactieve elementen isoleren: polonium (genoemd naar Marias geboorteland Polen) en radi um. De Curies ontdekten dat de stra lingsintensiteit van radium sterker was dan dat van de uraan-sulfaatver- i is onlosmakelijk bindingen. In 1903 maakte Pierre Cu ll op bijna legendarische wijze bonden met onderzoek op het gebied gen van de radioactiviteit. Leermeester erov Henri Becquerel liet het onderzoek jaar naar de in 1896 door hem ontdekte war uranium houdende sulfaatverbindin gen grotendeels over aan twee zich ii zijn beste leerlingen, Maria (toen nog) als gevolg brief er hun gezondheid. Een brief schreef hij op 26 juni van dat la de Engelse fysicus James De- war om hem te bedanken voor de gastvrije ontvangst in Londen. Pierre klaagde over zijn slechte handschrift pijn in zijn vingerkotcn toppen wat hij toeschreef aan de hij dagelijks mee Sklodowska en Pierre Curie. Zij staken al spoedig al hun tijd in wat bekend radioactiviteit werd als een veel krachtiger stralings- werkte, bron dan de mens tot dan kende. Ma- _T u i rie en Pierre introduceerden voor de Nobelprijzen straling de term 'radioactiviteit 118971. Zij gingen verder op zoek naar de behaald. Maar Marie Cl oorsprong van de straling en konden Samei querel voor zijn onderzoek gebruikte, t dat Bec- kreeg ze dat met haar echtgenoot elfde jaar de Nobelprijs kende onderzoek naar radioactiviteit. Daarmee was Marie Curie, toen 36 jaar oud, de eerste vrouw die een No belprijs ontving. Acht jaar later kreeg ze voor de tweede keer, nu alleen, een Nobelprijs: deze keer voor chemie. Maar in dat zelfde jaar (1911) be stonden enige oude heren van de Franse Academie voor Wetenschap pen het om afwijzend op Marie Cu ries verzoek, om bij haar dood te mo gen worden bijgezet in het Panthéon, te reageren met de woorden: „We wil- j len iedereen toelaten maar geen vrou - j Dat leidde later tot enkele furieuze j reacties van Marie en Pierres dochter Irène. hun leerling, die zou trouwen met collega-natuurkundige Frédéric Joliot. Beiden zetten het werk van hun (schoon) moeder voort. Irène Joliot - Curie kreeg in 1935 -de Nobelprijs voor natuurkunde, een jaar na de dood van haar moeder, Marie Curie- SkJodowska. Dit jaar precies 60 jaar geleden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13