Vrije tijd Supersnel reactiespel Voor de een 'n ramp voor de ander een uitdaging L Jaren '40-'50 Vw Voor vrouwen Split Second vraagt om snel antwoord Peper en zout VRIJDAG 1 APRIL 1994 11 DINGEN Henriëtte van der Hoeve SPELLETJES MiriitAfr rrvr Wim Koevoet Ken Vos NIEUWE CD S Paul Korenhof Speciaal voor motorrijders werd in de jaren '40-'50 dit model zonnebril ontwikkeld. De zijkleppen zorgden ervoor dat de wind niet hinderlijk in de ogen blies en ook het stof bleef buiten. Dit idee heeft Chevignon weer gebruikt voor de zonnebril Pearl Harbour. De bril kost net geen 400 gulden. Meer informatie: 020- 627 25 62. Ijskoud ren- en vliegspel Penguin Club is een kinderspel dat zich afspeelt op de ijs- schotsen van de Zuidpool. Het doel^s zo snel mogelijk vier vissen te vangen van elke kleur een. Deze moeten naar de Penguin Club worden gebracht. Elke speler rent met zijn of haar pinguïn over de ijsschotsen naar de visvijvers om vier vissen te vangen. De pinguïns kunnen het elkaar hier bij erg moeilijk maken. Als een pinguïn op het speelvlak van een andere pinguïn terechtkomt, heeft deze de moge lijkheid om de pinguïn te bevriezen door een ijsblok over hem heen te plaatsen. De onfortuinlijke pinguïn kan pas worden ontdooid als hij of zij met de dobbelsteen een één of een zes gooit. Penguin Club is geschikt voor twee tot vier spelers vanaf vijf jaar. Richtprijs: 27,50. foto pr Voor het spel Piccolo is een supersnelle reactie vereist. De kaarten worden verdeeld onder de spelers, die hun kaarten omgedraaid op een stapeltje voor zich neerleggen. Om de beurt draaien de spelers een kaart, met de afbeelding van zich af, om. Zodra er vijf dezelfde koffers open op tafel lig gen, moet er zo snel mogelijk worden gereageerd door op de hotelbel te slaan. Piccolo kost 19,95 en is geschikt voor twee tot zes spelers vanaf zes jaar. foto pr tig -r - Mickey's Challenge puzzelbal Prokofjev - Peter en de wolf. SaintSaëns - Car naval van de dieren - Bart Peeters (verteller), Katia Marielle Lab/que (piano), Israel Philharmonic Orchestra o.l.v. Zubin Mehta -. EMI. De bekende kindermuziekvan Prokofjev in de klassieke koppeling met het Carnaval desanimauxvan SaintSaëns, hier in een Vlaamse uitgave (Carnaval heet nu Karna val). Aan de uitstekende, inmiddels ruim tien jaar oude uitvoeringen onder Zubin Mehta werd nu de stem van Bart Peeters toegevoegd en dat werkt verrassend goed. Niets is zo vervelend als een volwassene die zo nodig kinderen een muzikaal opvoedend verhaaltje moet vertellen, maar Peeters klinkt veel minder gekunsteld en weet zelfs iets te suggereren van 'wij onder elkaar'. Adams - Harmonielehre - The Chairman Dan ces/Two Fanfares - City of Birmingham Sym phony Orchestra o.l.v. Simon Rattle - EMI. De Amerikaanse componist John Adams (geb. 1947) schrijft gevarieerder en beduidend min der 'eentonig' dan de meeste minimalisten, en weet daardoor ook een breder publiek te berei ken. Zijn grote, driedelige Harmonielehreuit 1984 '85 slaat zelfs een verrassende brug naar de Amerikaanse neo-romantiek met een reeks brede melodische bogen boven een slechts bij vlagen minimalistische on dergrond. Sterke, expressieve en vooral kleurrijke muziek, die beslist het proberen waard is. Sterker naar het minimalisme neigend, maar heel leuk is The Chairman Dances, een 'fox trot voor orkest' met materiaal uit de opera NLxon in China. De cd besluit nog luchtiger met twee korte fanfares. Het feit dat deze cd zelfs iemand met een afkeer van minimal music langdurig en blijvend wist te boeien, zegt voldoende, zowel over de muziek als over het enthousiasme van Simon Rattle en zijn orkest. PK Watertanden Smakelijke decors sieren deze voorraadbussen van Brabantia. De decors zijn ontworpen door Berna van Rest. Haar illustra ties zijn vaak te bewonderen in weekbladen. De bussen zijn los te koop en kosten 13,95. Meer informatie: 049 04 - 82 228. Wat voor de een uitdaging is, is voor de andere een nachtmerrie. foto pr Voor de een is het een ramp, voor de ander een gezellig tijd verdrijf: de Mickey's Challenge puzzelbal, de eerste driedimen sionale draaipuzzel ter wereld. De puzzelbal. met een door snede van 8 centimeter, bestaat uit veertien grote en kleine stukken. Een mechanisme in de bal zorgt er voor dat je op vele verschillende manieren twee helften van de bal langs elkaar heen kunt draaien. Op de Mickey's Challenge puzzelbal staat aan de ene kant het reliëf van Mickey Mouse en aan de andere kant die van Do nald Duck. Door delen van de bal te draaien, worden de twee figuren door elkaar gegooid. De uitdaging is dan om ze weer sa men te stellen. De piuzzelbal bevat 5,5 mil joen mogelijkheden. Op het eerste gezicht lijkt het eenvou dig, maar de schijn bedriegt. De moeilijkheidsgraad kan worden vergeleken met een puzzel van drie tot vijfduizend stukjes. De puzzelbal is geschikt voor kin deren vanaf vijf jaar en kost 29,95. Speciaal ontworpen om je benen nat te scheren is de Gilette Sensor for Women. Het apparaatje heeft een breed handvat met golvende handgrepen. Daardoor kun je het goed vasthouden en voorkom je zijwaarts wegglijden. Met de Sensor kom je ook op moeilijk bereikbare plaatsen zoals enkels en knie ën. De meedraaiende scheerkop zorgt ervoor dat mesjes dicht op de huid blijven. De lubrastrip op de Sensor bevat o.maloë waardoor de huid tijdens het scheren zacht en glad wordt. Het apparaatje (met 2 mesjes) kost 12,95. Losse mesjes (per vijf stuks verpakt) kosten 9,50. Meer informatie: Gilette, Den Haag: tel. 070 - 398 5222. Deze handbeschilderde peperen zout-stelle- tjes mogen gezien worden. Ie hoeft er zelfs geen peper en zout in te doen: zo ergens in een hoekje doen ze het ook leuk. Echt iets om te verzamelen. Er zijn dertien uitvoeringen. Hier enkele voorbeelden. Ze kosten 9,95 per setje. In het kielzog van Trivial Pursuit is we reldwijd een groot aantal vraag-en ant woordspellen ontwik keld. Een nieuwkomer is Split Second an Par ker. Van de speler wordt niet alleen verwacht dat ze de goede antwoorden geven maar ook nog zo snel mogelijk: elke seconde telt. De spelers krijgen alle maal een zogeheten flapper. Dit is een langwerpige klep die via een elastiekje kan be wegen als een muizeval. De flappers worden bevestigd aan een ronde houder. De beweeg bare uiteinden zet men vast met een krijtjespen. Als deze pen wordt verwijderd, slaat de flapper met een klap neer op de ronde houder. Óp het uiteinde van de flapper is ruimte om met het krijtje te schrij ven. Tot de andere spelonderdelen behoren 250 dubbelzijdige bedrukte vraag- en antwoordkaarten, alsmede een speciale dob belsteen. In elk rondje leest een speler een vraag voor van een kaartje dat hij of zij van de stapel heeft gepakt. Elk kaartje bevat vijf vragen. P.en dob belsteenworp bepaalt welke vraag wordt gesteld. In alle gevallen be staat het antwoord uit of een letter, ?en lettercombinatie, of i getal. als de vraag wordt gesteld, de spelers met de handen op hun schoot. het antwoord denken te weten, pak- hun krijtpen, schrijven razendsnel hun antwoord op de flapper en laten deze daarna los. Bij gelij ke goede antwoor den, wint de speler ens flapper als eerste op de houder belandde. Split Second is een aardige vari ant op een inmiddels bekend the ma. Een spelletje met zijn vieren duurt ongeveer een half uur. Kin deren kunnen meedoen vanaf een jaar of twaalf. Split Second i voor drie tot zt prijs: 95 gulden. Parker. Geschikt s spelers. Richt- JAZZ Yosuke Yamashita - Dazzling Days - Verve/Polygram. Hoewel de internationale bekendheid van de Japanse pianist Yamashita (1942) pas met zijn vorige, uitstekende CD Kurdish Dance (ook op Verve) weer eens een stimu lans kreeg, zullen weinigen weten dat Dazz ling Days zo ongeveer zijn vijftigste album is. Na zich jarenlang als een avant-gardist geprofileerd te hebben, is Yamashita ge deeltelijk. zoals vele Amerikaanse collega's van zijn generatie, teruggegaan naar de postbop voor inspiratie. Deze laatste CD, wederom het produkt van het hechte trio met bassist Cecil McBee en drummer Pheeroan akLaff, laat Yamashita op zijn best horen. In merendeels eigen stukken met een duidelijk thematisch gehalte, han teert hij zijn overvloedige techniek en ken nis van zijn instrument om zeer gevarieerde spanningsbogen op te bouwen. Dat alles ritmisch overzichtelijk blijft, versterkt het effect van Yamashita'^ werkwijze. McBee en akLaff, altijd klaar om een onverwachte in vulling aan hun begeleidingswerk te geven, kunnen zonder twijfel tot de elite op hun instrumenten gerekend worden. Dat tenor saxofonist Joe Lovano zich in drie stukken van zijn beste kant laat horen kan alleen maar een extra aansporing zijn om deze CD eens te beluisteren. Gary Peacoc/Ralph Towner - Oracle - ECM- /VIA. Bassist Peacock en gitarist Towner lijken wel voor elkaar geschapen als duomuzikan ten. De bassist behoort als sojist tot de meest melodieuze muzikanten op dat lasti ge instrument, en steelt op deze CD dan ook met regelmaat de show met zijn prach tige pizzicati. Towner is technisch nooit een exhibitionist geweest, maar zijn paradoxaal romantische en metalige klank, vooral op de twaalfsnarigc gitaar, oefent een vreemde aantrekkingskracht uit. Het wordt nergens echt heftig en de heren concentreren zich op het maken van serieuze geïmproviseer de kamermuziek, zodat de luisteraar op zijn qui-vive moet zijn om de muziek niet onge merkt tot aangenaam achtergrondgemur- mel laat wegzinken. Contrabassisten en liefhebbers van dat instrument zal dat in ie der geval niet overkomen. KV KLASSIEK REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DOE-HÊT-ZELF Maak van douche Romeins stoombad Er is een tijd geweest dat baden werd be schouwd als een ondeugd. Van al dat ge- badder in warm water of stoom werden mensen maar lui en week. In de eerste eeu wen van onze jaartelling fulmineerde het christendom tegen het weelderige badleven in Rome. waar mannen en vrouwen samen naakt rondplensden. In vele eeuwen daarna kenden we lange tijd nauwelijks een bad- cultuur. Al die aandacht voor je lichaam en je gezondheid, zo werd wel beweerd, leidde maar tot decadentie. Als dat zo is moeten we ons afvragen hoe het ónze beschaving zal vergaan, in een tijd waarin ook weer ruimschoots aandacht is voor de lichamelij ke verzorging en het steeds verfijnder in richten van de badkamer. Prioriteit Nadat in de jaren zeventig en tachtig de in- bouwkeuken furore maakte, is het nu de luxueuse badkamer. Bij de (hcr)inrichting daarvan geeft de consument vandaag de dag gemiddeld vijf- tot zesduizend gulden uit, alleen al aan het sanitair. Whirlpool, swirlpool en ander bubbelsyste men krijgen de laatste tijd concurrentie. Op de onlangs in Utrecht gehouden beurs voor Verwarming. Sanitair en Klimaatbeheersing brachten diverse fabrikanten kant-en-klare cabines voor een Romeins stoombad. Een complete installatie kost minstens evenveel als een bubbelbad. Stoombad Voor wie zo'n bedrag niet kan ophoesten bestaan er ook alternatieven. Hoesch. fabri kant van een breed programma artikelen voor baden en douchen, levert complete stoomcabines, maar heeft ook een voordeli ger oplossing: de Romeinse stoomset. Hier mee kan men een vierkante of rechthoekige douchecabine voor rond de 2500 gulden omtoveren tot een stoombad. Omdat voor stomen een afgesloten cabine nodig is brengt de fabrikant een los koepeldak van transparant acryl (standaardmaat 90 x 90 cm) dat op de bestaande douchewand in de badkamer kan worden gemonteerd. De koepel heeft brede vlakke randen die in gekort kunnen worden tol minimaal 70 cm. Hiermee kan men dus bij voorbeeld ook een rechthoekige bak van, om maar iets te noemen. 75 x 85 cm aan de bovenzijde af dekken. Het dak is koepelvormig gemaakt omdat dan door stoom gevormde druppels langs de ronde koepelvorm omlaag lopen; bij een vlak plafond zouden ze naar bene den vallen. Voor het vormen van stoom wordt een 4-li ter stoomgenerator geleverd, een licht en compact apparaat dat spatwaterdicht is. I let wordt naast de douchecabine tegen de wand bevestigd. I Jet is voorzien van een stoomsproeier met stoomslang. De stoom set komt op ongeveer 1900 gulden, het koe pcldak op ca 650 gulden. Wie voor de voordelige oplossing van de tot stoomcabine omgebouwde douche kiest, kan voor ontspannen stoomgenieten een opklapbaar zitje laten installeren. Een luxueus uitgevoerde stoomcabine. foto albatros Timmermans- vulpotlood Ook veel dhz-houtbewerkers gebruiken graag het ambachtelijk timmermanspot lood. met de bekende dikke grafietstift die bij het afschrijven niet gauw zijn scherpe punt verliest. Nooitgedagt heeft een nieuwe versie van dit eenvoudige gereedschap ge lanceerd: het timmermansvulpotlood, voor zien van verwisselbare rechthoekige stiften, ongeveer 6 cm lang. Drie ervan bevinden zich als reserve in de houder. De stift wordt bediend door een schuifje, en kan buiten gebruik (zoals bij een schuif- mes) binnen de houder worden geplaatst om breken te voorkomen. De houder is voorzien van een penclip. In dhz- en ge- reedschappenzaken is het potlood voor on geveer 4 gulden te koop. De stift in het timmermanspotlood wordt be diend door een schuifje. foto cpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11