EIDEN ieduld van Coek is op L) korö«§ Studentenhuisvesting trekt boetekleed aan Eetcafé nog één keer illegaal 'Schouwburgdirectie zelf ook schuldig aan tekort' Plan milieuhuizen bij De Valk gaat definitief niet door ironkemansrit door stad ientallen bonnen bij erkeerscontroles iefstal uit vrachtwagen IDERDAG 31 MAART 1994 9 HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Verpleegkundigen s| Verpleegkundigen I I van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) moeten voortaan allemaal op dezelfde wijze hun werk doen. Krediet q De Kredietbank in I J Leiden wil meer klanten trekken en biedt daarom hogere leningen aan. Een krediet van 50 mille is nu mogelijk. Boos A C Aarlanderveense I J glastuinders zijn boos op de gemeente Al phen omdat zij een ver gunning moeten betalen fer beleid voor Vredesmonument uurwethouder H. Koek (PvdA) meent dat er 'ingrij- i beleid' nodig is om de verdere afbraak door vanda an het Vredesmonument op de Garenmarkt tegen te Koek laat in het midden welke maatregelen zij voor heeft. In elk geval heeft zij nu elke hoop opgegeven vandalen de vier glazen wanden ooit nog eens met zullen. „M'n geduld is op", aldus de wethouder. I WIM KOEVOET eageerde hiermee gister- d in de raadscommissie rwijs, cultuur en emanci- op vragen van het D66- ilid E. Snelders. Die zei dat Vredesmonument doorlo- smerig' is doordat het als wordt gebruikt. De demo- drong aan op maatregelen 4 mei. opdat het Vredes- ument er in elk geval tij- Dodenherdenking weer ijn bijstaat. Volgens Koek is tuatie echter zo hopeloos üleen een continue bewa- na een herstel- en schoon- cbeurt soelaas zou bieden. wethouder gaf toe dat ze tot dusverre te optimistisch is geweest. Tegen het vandalisme waar het monument al sinds de plaatsing in het najaar van 1992 onder heeft te lijden, is bij na der inzien toch geen kruid ge wassen. Ook onmiddellijk her stel helpt niet. De rechthoekige standaard panelen aan de onderkant van het bouwsel, die het meest wor den vernield, zijn niet meer aan te slepen. Koek heeft er wel eens aan gedacht om de onder ste en gemakkelijkst in te trap pen delen van het monument te vervangen door vandalisme-be- stendig materiaal. Maar de wet houder wil liever niet in het kunstwerk zelf ingrijpen omdat zij daarmee de kunstenaar, de I 22-jarige Leidenaar heeft de afgelopen nacht in vliegende rt een dronkemansrit gemaakt door de stad. De man had 1 wat vrienden flink zitten drinken in een woning in Leiden- Drd. Op het scheiden van de markt kreeg hij ruzie, stapte in auto en reed in vliegende vaart weg. Ie man kwam omstreeks 3.30 uur via de Surinamestraat, jilaan, Herensingel, Herengracht, Langegracht op de Lam- rmarkt terecht. Daar ramde hij een lantaarnpaal. Uit een ïspoor van dertig meter leidde de politie af dat hij met zeer |e snelheid moet hebben gereden. De man maakte rechtsom- r, waarbij zin zwaar beschadigde auto een oliespoot achter De politie was inmiddels gealarmeerd door omwonenden i de Lammermarkt en de vrienden van de 22-jarige die zich gen maakten. Agenten konden de man in zijn woning aan- tden. Op het bureau aangekomen weigerde hij te blazen. Hij t'r ontnuchtering in een cel opgesloten en in de loop van de (tend vrijgelaten. lolitie heeft gisteren bij di- verkeerscontroles tiental- overtredingen geconsta- I. In de ochtendspits werd controle bij verkeerslichten luden op de Dr. Lelylaan. tti automobilisten kregen jprent omdat ze het rode negeerden. fct behulp van een radarwa- werden verder twee snel- Scontroles uitgevoerd. In de enduren stond de onopval- e auto geparkeerd langs de ïnshofdreef. Hier passeer- èkenden hebben gisteroch- een deel van de lading van vrachtwagen gestolen. De iffcur was omstreeks 11.00 een waarde van zo n 3200 gul- bezig een winkel op de den. inor6en1 v extra T - tie ivofdt ti uit Breda afkomstige P. Stuhle- meijer, voor het hoofd kan sto ten. Het Vredesmonument heeft, de plaatsingskosten niet meege rekend, een ton gekost. Koek kon gisteravond niet zeggen hoe groot de tot dusverre aan gerichte schade uitgedrukt in geld is. LEIDEN WIM KOEVOET Aan het tekort van 63.000 gul den bij de Leidse schouwburg is directeur P. Wallis de Vries ook zelf schuldig. Wethouder H. Koek (PvdA) liet dat gisteravond doorschemeren in de raads commissie onderwijs, cultuur en emancipatie. In een nota over het eerste jaar waarin de schouwburg bij wijze van proef met een zoge naamd managementcontract werkt, schrijft Wallis de Vries dat het tekort is ontstaan door dat hij onjuiste informatie heeft gekregen over de financiële stand van zaken. Wallis de Vries kreeg eind vo rig jaar te horen dat hij een gun stig financieel resultaat had ge boekt. Begin dit jaar boekte hij artiesten voor het programma van het seizoen '94-'95. De schouwburgdirecteur wist niet beter dan dat hij zich wat meer risico's kon veroorloven vanwe ge de positieve uitkomsten van 1993. Het managementcontract is juist bedoeld om zijn 'bewe gingsvrijheid' te vergroten. Want zijn grootste zorg is dank zij het contract met de gemeen te niet langer hoe hij elk jaar uitgaven en inkomsten in even wicht krijgt. Hij kan door het ene jaar het 'grote publiek' te vreden te stellen een ander jaar wat experimentelere gezel schappen laten optreden. Onlangs kreeg hij echter te horen dat de resultaten minder gunstig waren dan hem aan vankelijk was gemeld. Qua pro grammering voor de schouw burg kan hij nu op zijn vroegst ingrijpen in de laatste maanden van 1995. Wallis de Vries liet gister avond doorschemeren dat het programma van de schouwburg in die periode flink aan kwaliteit zal moeten inboeten om het geldprobleem op te lossen. Wethouder Koek wilde de schouwburgdirecteur niet hele maal afvallen maar wenste evenmin zelf de zwarte piet toe gespeeld te krijgen. Zij bena drukte dat contractmanage ment 'een wederzijds systeem' is. „De financiële'informatie die de schouwburg van de gemeen te krijgt, moet kloppen. Dat is waar. Ook is waar dat de infor matie niet klopte. Dat zijn ech ter kinderziektes die volgende keer verholpen zijn." Veelzeg gend was haar toevoeging: „Ze ker als de schouwburg zijn ei gen gegevens zo snel mogelijk doorspeelt." Toen vervolgens CDA-raads- lid H. Kruijt wilde weten waar de fout nu precies is gemaakt, reageerde Koek geirriteerd. „Dit is noch het juiste moment noch de goede plaats om precies uit te zoeken wie er fouten heeft gemaakt." Wallis de Vries zelf ging ook niet in op de schuldvraag. Wel weerlegde hij de kritiek van eni ge raadsleden dat hij te snel het berekende bedrijfsresultaat heeft uitgegeven. „Ik moet wel direct aan het hegin van een nieuw jaar artiesten boeken omdat ik anders niks interes sants op het podium kan zet ten." Ook vindt de schouwburgdi recteur dat de raadsleden de omvang van het probleem on derschatten. 63.000 gulden is op de totale subsidie van enkele miljoenen guldens niet veel, maar dit bedrag is wel zo'n beetje de helft van het program meringsbudget, betoogde hij. Ondanks dc problemen wil hij wel doorgaan met contract management. „Positief is dat we 1993 hebben afgesloten met een gunstig financieel resultaat en dat het nieuwe heel mooi uitziet." Unicef Leiden sponsort Juigaipa LEIDEN DAPHNE LAMMERS Het Unicef Comité Leiden organiseert samen met vier Rotary-clubs de tiende Leid se sponsorloop. Op zaterdag 11 juni kunnen kinderen uit de hoogste twee klassen van de basisschool geld inzame len voor Unicef. Alle scholen uit Leiden en omgeving zijn benaderd. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een opvangcentrum in de Nicaraguaanse stad luigalpa. Gisteren hield het comité een informatiebijeenkomst voor contactpersonen van de scholen. Zij kregen door middel van dia's een beeld van luigalpa. Daarnaast ver telden twee directeuren van scholen uit de Nicaraguaan se stad over hun armoedige situatie. Zij zijn sinds 20 maart op bezoek in Neder land. Leiden heeft een ste denband met Juigalpa en hielp financieel mee met de bouw van een van de scho len. Vorig jaar haalden de kin deren 93.000 gulden op voor een school in Tunesië. Het comité rekent erop dat ongeveer 1600 kinderen deel zullen nemen. De route van vier kilometer is uitgestip peld rond de Leidse Hout. LEIDEN ERNA STRAATSMA Hij trok het boetekleed diverse keren aan. Voor een 'hoogst klungelige' brief over een 'veel te late afrekening' van service kosten, te weinig 'studentvrien delijkheid' en 'weinig correcte' informatie. „De stichting is de laatste jaren erg gegroeid. Ik denk dat we daardoor een aan tal zaken niet goed hebben kun nen bijbenen", zei directeur A. Hübben van de stichting Leidse studentenhuisvesting (SLS) gis teravond tijdens een debat in de Pelikaanhof. De studenten die in de Peli kaanhof waren, op uitnodiging van de Vereniging Studentenbe langen Leiden (VSL), klaagden steen en been over horkerig ge drag van SLS-medewerkers. Huurders die zich met klachten of wagen melden zouden door hen 'van het kastje naar de muur' worden gestuurd. „Het is alsof je met Gods gratie een te lefoontje mag plegen", aldus een van hen. Hübben erkende dat een deel van zijn personeel niet erg 'klantvriendelijk' is. Bij een aan tal SLS-medewerkers zou dat voortvloeien uit de opvatting dat studenten 'allang blij mogen zijn dat ze woonruimte heb ben'. „Ik ben het met u eens dat een aantal medewerkers een bepaalde houding hebben die moeilijk te veranderen is", aldus Hübben. „We zijn wel bezig om dat te veranderen, een forse portie studentvriendelijkheid in te bouwen. Maar het is ver domd moeilijk om in een geves tigde orde een andere wind te laten waaien." De studenten bekritiseerden ondermeer de slecht geschre ven brieven die de SLS haar huurders stuurt. Een van die brieven, over een naheffing van servicekosten, veroorzaakte eind vorig jaar nog een grote rel. Hübben beaamde dat de be wuste brief 'hoogst klungelig was geschreven en op een vol strekt verkeerd moment was verstuurd. Vlak voor Kerstmis kregen (voormalige) huurders van de stichting een kort briefje waarin hen werd gesommeerd alsnog 'bijkomende servicekos ten' te betalen voor het jaar 1991. Deze kosten varieerden vancnkele tientjes tot 1.000 gul den per persoon. „Ik betreur dat incident", zei de SLS-directeur, die de verlate heffing onder meer verklaarde door automati seringsproblemen. „Per jaar verhuist 55 procent van ons be stand; elk automatiseringssys teem loopt daar op stuk." Naheffingen De studenten wierpen tegen dat de SLS er de laatste jaren niet in is geslaagd de hoogte van ser vicekosten te schatten. De vaste bedragen die vooraf worden bc taald waren in veel gevallen veel te laag, zo bleek uit forse nahef- fingen over de jaren 1991 en 1992. Een bewoner van een klein studentenpand aan de Groenesteeg sprak over een na- heffing van 1.000 gulden voor het jaar 1991. „We kregen een afrekening van 4.000 gulden aan bijkomende kosten voor in totaal vier huurders. Dat is echt een mega-bedrag. U begrijpt dat ik me afvraag waarom de stichting er zo naast kan zitten." Ook bij opmerkingen over veel te lage voorschotbed ragen trok Hübben het boetekleed aan. Hij beloofde beterschap en wees op de vorming van een bewonersraad, die invloed kan uitoefenen op het heleid van het stichtingsbestuur. „Het is mijn taak om in een aantal za ken snel verandering te bren gen." den 424 auto's, waarvan er 51 te hard reden De gemiddelde snelheid was 67 kilometer per uur. De 'record-snelheid' op de Stevenshofdreef bedroeg 86 ki lometer per uur. 's Middags stond de radarwa gen op.de Burggravenlaan. Hier passseerden 241 wagens. 23 re den er te snel. De gemiddelde snelheid hier was 65 kilometer per uur, de automoblist met de meeste haast raasde met 82 ki lometer per uur voorbij. Alle overtreders zijn geflitst en krij gen een proces-verbaal of dag vaarding thuis. ju Haarlemmerstraat te bevoorra den. Toen hij wat dozen kleding wilde pakken, bleken deze te zijn verdwenen. De inhoud vertegenwoordigt Tjeerd Pasma (rechts) in de huidige keuken van eetcafé de Illegale. Volgende week gaat de gelegenheid tien jaar terug in de tijd, ook met de prij zen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS 'Politie-inval was destijds een prima reclamestunt' LEIDEN LOMAN LEEFMANS De keuze bestond uit slechts één menu: groente, aardappels en vlees met vette jus. De tafels waren bij 'de kraak' gevonden, de stoelen hoorden eigenlijk in de tuin thuis, de ramen waren dichtgeverfd en alleen na drie keer kloppen mocht je binnen. Twee jaar duurde het bestaan van de Leidse speakeasy aan de Sint Pancrassteeg, halverwege de jaren tachtig. In het al gerui me tijd 'officiële' eetcafé De Ille gale wordt begin april een reü nie gehouden voor voormalige bezoekers. Er komt zelfs een boekje uit over de historie. „Mijn broer en ik waren werkloos en op zoek naar zelf standigheid. We kochten een pand aan de Hooigracht om een winkel te beginnen. Een tienjarig contract, van armoe slapen in de achterruimte, maar een hi-fi zaak openen mocht van de gemeente niet. Toen zijn we maar illegaal begonnen. We nodigden een paar bekenden uit om eens bij ons te komen eten omdat we de patat met doperwten in 'de bak' zat wa ren", herinnert Tjeerd Pasma, de initiatiefnemer van de Illega le, zich. Het provisorische interieur kreeg al snel gezelschap van een semi-professioneel keukentje en een krakkemikkig barretje, al bleef het bier rechtstreeks uit de krat komen. Het aantal 'beken den' groeide voornamelijk door mond-tot-mond reclame in de loop van 1984 uit tot een be hoorlijke groep vaste bezoekers. Goedkoop eten, gecombineerd met de spanning van de deelna me aan iets illegaals, dat trok klanten. „Totdat de politie bin nenviel. Alles werd in beslag ge nomen en ik kon mee naar het bureau. Dat bleek achteraf de beste reclamestunt te zijn die ik me kon wensenaldus Pasma. Casino Nog twee jaar lang bleef het eet- cafeetje aan de Sint Pancras steeg de enige gelegenheid waar de bezoekers een wachtwoord nodig hadden om binnen te ko men. En er kwam een nieuwe il legale activiteit bij. 's Nachts gingen de eettafels opzij en werd er in het rokerige achter zaaltje een klein casino inge richt met black-jack en roulette. Alleen op uitnodiging kwam men binnen. In 1986 verstrekte de gemeente uiteindelijk een voorlopige vergunning en werd het eetcafé officieel. De naam stond toen al vast: De Illegale. Sindsdien is de voordeur ver huisd naar de Hooigracht, zijn alle drank- en middenstandspa pieren in orde en is er sprake van een 'gewoon' eetcafé, zoals de Sleutelstad met haar vele studenten er in de loop der ja ren aardig wat heeft gekregen. Pasma denkt nog wel eens met weemoed terug over zijn écht il legale tijd en besloot tot een reünie. Een van zijn oude klan ten. Ruud Dobbelaar, is bezig de laatste hand te leggen aan een boekje over de geschiedenis van het stiekeme eethuisje. Helemaal legaal is de wandel van Pasma nooit geworden. „Van dat parkeren hier in de buurt word je gek. Toch is het goedkoper om zelfs een paar keer per maand een bon te krij gen dan een bedrijfsparkeerver- gunning van 2250 gulden te ne men. En dat doe ik dus ook niet." LEIDEN ERNA STRAATSMA De bouw van 25 milieuvriende lijke huizen langs de Rijnsbur- gersingel is van de baan. De on derhandelingen tussen ge meente en eigenaar over aan koop van het bouwterrein zijn stukgelopen. De gemeente hoopt het project alsnog uit te voeren op het Pomona-terrein achter de Vogelwijk. De meningen over het stuklo pen van de onderhandelingen lopen uiteen. Een woordvoerder van dc gemeente zegt dat het niet is gelukt overeeenstem- ming te bereiken met makelaar dij Crab, eigenaar van het bouwterrein aan dc Rijnsbur- gersingel, vlak bij molen De Valk. Een woordvoerder van Crab beweert echter dat ge meente na enkele gesprekken afzag van aankoop. Omdat de onderhandelingen met Crab niet het gewenste re sultaat hadden zou de gemeen te de 'hlik hebben verlegd' naar het Pomona-terrqin. Al voor het terrein aan de Rijnsburgersingel in beeld kwam werd er gespro ken over de bouw van 'milieu - woningen' op de grens van Lei den en Oegstgeest. De bespre kingen over bebouwing van dit terrein duren echter al jaren; het is nog niet bekend wanneer op deze grond gebouwd kan worden. Ondanks de vermeende mis lukte onderhandelingen met Crab hoopt de gemeente echter in een later stadium alsnog te kunnen bouwen langs de Rijns burgersingel. Een woordvoerder van Crab zegt dat woningbouw aan de Rijnsburgersingel niet doorgaat omdat de gemeente 'geen inte resse' meer heeft in aankoop van het terrein. „We hebben een tijdje geleden met de ge meente gesproken en later ge hoord dat er geen belangstelling meer was. Ik heb begrepen dat ze geen interesse meer hadden omdat ze een andere bouwloca tie hadden gevonden." 'Milieuvriendelijke' huizen zijn opgetrokken uit materialen die onschadelijk zijn voor dc natuur. Ze zijn over het alge meeen voorzien van energiebe sparende warmte-installaties. In Leiden is het eerste com plex milicvricndelijk 'eco-wo- ningen' onlangs opgeleverd in de Coebei. Daar zijn 19 koop woningen gerealiseerd die in prijs variëren van 215.000 tot 240.000 gulden. PARAMOUNT PUBLISHING PRESENTEERT "INTERNET ON TOUR" een INTERNET demonMraüe bij Boekhandel Kooyker Breestraat 93 le etage Leiden ZATERDAG 2 APRIL vanaf 13.00 uur Boekhandel Kooyker

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9