Bossi steunt Berlusconi Buitenland Berlusconi wil met verkoop TV-zenders goodwill kweken Akkoord over sturen van waarnemers naar Hebron Bewaking boeddhistische tempel China roept Noord-Korea op inspecties toe te staan Major tegen IRA-bestand Ontploffing in Franse onderzeeër Bestand Kroatië en Krajina; akkoord over federatie Bosnië DONDERDAG 31 MAART 1994 ANP AlgenNedi n ,e Agrntur CPD Geassoar. Inter Press Se>v.« RTR« KERN-ONDERZEEËR 'EMERAUDE' ingebruik genomen: september 1988 lengte: 72 meter diameter. 7.6 meter (maximaal) snelheid: meer dan 25 knopen (46 km/uur) bemanning: 6ê j elektromotor tweede elektromotor kernreactor vcrlrekkm RLV&FvG anp/afp bron: Direction des Constructions Navales Paarden China ten prooi aan ziekte peking Naar schatting 30.000 paarden zijn in China gestorven aan paardeninfluenza. Anderhalf miljoen dieren zijn zwaar ziek. Hel gaat om de ernstigste epidemie sinds 1949, zo meldt het China Daily vandaag. De epidemie brak vorig jaar uit en heeft zich nu verspreid over de noordelijke en westelijke provincies, waar veel paarden worden gefokt. Exportbeperkingen VS opgeheven Washington De Amerikaanse regering heeft gisteren bekendge maakt dat de meeste exportbeperkingen naar de voormalige Sovjetunie en China zullen worden opgeheven. De maatregel gaat op 4 april in. Het gaat om de export van bijna alle telecom- municatie-apparatuur voor niet-militair gebruik en geavanceer de computers. Grote cocaïnevangst in Suriname Paramaribo» De Surinaamse douane en politie hebben gisteren een grote drugvangst gedaan. Op een schip met bananen met bestemming Europa werd een partij van 200 kilo cocaïne gevon den. De politie verrichtte twee arrestaties. Het schip, eigendom van het Britse bedrijf Fyffes, had de haven van Paramaribo al verlaten, maar keerde op bevel van de douane terug. Tsjaadmeer voor 90 procent opgedroogd lagos Door de verwarming van de atmosfeer in de afgelopen drie decennia is het Tsjaadmeer voor 90 procent opgedroogd. Het meer is een van de belangrijkste waterreservoirs van cen- traal-Afrika. Volgens de Nigeriaanse minister Mohammed (na tuurlijke hulpbronnen) had het meer in 1962 een oppervlakte van 26.000 vierkante kilometer, nu is dat slechts 2.500 vierkante kilometer. VN roepen op tot hulp aan Burundi genêve Functionarissen van de Verenigde Naties hebben giste ren in Genève opgeroepen Burundezen 'die nog niet zijn ge dood' te helpen. De VN heeft berekend dat daarvoor iets meer dan honderd miljoen gulden nodig is. Daarmee kan tot augustus hulp worden geboden aan ongeveer één miljoen Burundezen die op de vlucht zijn voor de etnische strijd tussen Hutu's en Tutsi's. Slovenië tekent partnerschap brussel» De voormalig Joegoslavische republiek Slovenië heeft gisteren op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel het partner schapsverdrag voor vrede ondertekend. Het is de eerste keer dat een land uit een conflictgebied en waartegen een wapenembar go van kracht is, het samenwerkingsverband met de NAVO aan gaat. Slovenië is het veertiende land uit centraal- en Oost-Euro pa dat de overeenkomst heeft getekend. Rundvlees taboe in New Delhi new delhi De extreem-hindoeïstische Partij van het Indiase Volk (BJP) heeft in het plaatselijke parlement van de Indiase hoofd stad New Delhi een wet laten uitvaardigen tegen het slachten van kalveren en runderen. Ook is de verkoop van rund- of kalfs vlees verboden. Voor de niet-hindoeïstische slagers verandert er weinig want rundvlees is er al twintig jaar nauwelijks verkrijg baar. Buitenlanders en Indiase moslims en christenen moeten het vooral doen met buffelvlees. Wit-Rusland gaat president kiezen minsk Wit-Rusland zal op 23 juni zijn eerste president kiezen. Dat bepaalde het parlement gisteren. Sinds de ineenstorting van de Sovjetunie in 1991 fungeert de parlementsvoorzitter als rege ringsleider. Maar de liberale parlementsvoorzitter Sjoesjkevitsj werd in januari door het behoudende parlement verantwoorde lijk gesteld voor de economische crisis en weggestuurd. De grote -koTTshebber is de huidige premier, de behoudendè oud-commu nist Kebitsj. Democraat Natcher overleden Washington» De Democraat William Natcher, die gold als het meest plichtsgetrouwe lid van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, is in de nacht van dinsdag op woensdag op 84-jarige leeftijd overleden. Sinds hij op 6januari 1954 voorde staat Ken tucky lid van het Huis van Afgevaardigden werd. heeft Natcher tot begin deze maand alle stemmingen bijgewoond. In meer dan veertig jaar bracht hij in totaal 18.401 keer zijn stem uit. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Er komt in Hebron geen Pales tijnse politiemacht, maar. alleen een groep van 150 internationa le waarnemers. Onderhande laars van Israël en de PLO zijn het daarover vanmorgen vroeg in Cairo eens geworden. De waarnemers zullen afkomstig zijn uit Noorwegen, Denemar ken en Italië. Ze mogen pistolen dragen, ter zelfverdediging. Totale gelijkheid op Zuidzee-eiland NEW VORK DPA Een Amerikaanse antropologe heeft in de Stille Zuidzee een paradijs ontdekt, waar man nen en vrouwen absoluut ge lijkwaardig zijn. Op het eiland je, dat door de bewoners Vana- tinai (Moederland) wordt ge noemd, bestaan niet eens taal kundige verschillen tussen mannelijk en vrouwelijk. De ongeveer 2.300 bewoners van Vanatinai zijn mogelijk het eerste bewijs dat gelijkberech tiging van de geslachten niet alleen bestaat in de hoofden van theoretici, schreef weten schapper Maria Lepowsky. Ze leefde als enige westerling twee jaar op Vanatinai en bestu deerde er het dagelijkse leven en de riten, zo meldde The New York Times gisteren. Op Vanatinai worden alle beslissingen door mannen en vrouwen gezamenlijk geno men en vrouwen geven afwis selend met mannen leiding aan de godsdienstige rituelen. Aan overvallen die zij vroeger pleegden op buureilanden, ge vechten en de verzoening erna namen zowel vrouwen als mannen deel. Aan de verzor ging van kinderen dragen de oudere kinderen, jongens zo wel als meisjes, en beide ou ders in gelijke mate bij, aldus de wetenschapper. Het akkoord over een veilig heidsregeling in Hebron, waar op 25 februari een Israëlische kolonist 29 biddende Palestij- nen doodschoot, maakt de weg vrij voor een hervatting van de onderhandelingen over Pales tijnszelfbestuur. In Cairo is verder bekend ge worden dat al volgende week een eerste contingent Palestijn se politie zal worden geïnstal leerd in de Gazastrook. Het be sluit is kennelijk een uitvloeisel van het incident van afgelopen maandagavond in het vluchte lingenkamp Jabalya. Israëlische soldaten in burger schoten daar toen van korte af stand en zonder waarschuwing zes Palestijnse activisten dood. De eerste Palestijnse agenten zullen posities innemen in de stad Caza. De onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur in de Ga zastrook en Jericho worden vandaag hervat en zullen waar schijnlijk in versneld tempo worden afgerond. ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Silvio Berjusconi is gereed om 'enkele niet-strategische be drijven' en een van zijn drie commerciële TV-zenders te verkopen. Dit verkondigde de Italiaanse premier in spé tij dens een interview op de staat- stelevise RAI. Is de mediamag naat tot inkeer gekomen, of gaat het om de zoveelste 'cos metische operatie'? De win naar van de Italiaanse verkie zingen lijkt vooral de weer stand van zijn coalitiepartner Bossi te willen breken. Berlusconi, de blauwe blazer verruild voor een gemakkelijke slobbertrui, zei in de nacht van dinsdag op woensdag dat dege nen die geïnteresseerd zijn in een kanaal zich maar moeten melden. ..Ik wil er natuurlijk wel een goede prijs voor hebben", voegde hij er lachend aan toe. In hetzelfde interview zei Ber lusconi dat hij een 'super-rege ring' in zijn hoofd heeft 'die ie dereen zal overtuigen' en al ver schillendewetsvoorstellen te hebben voorbereid. De belofte van een miljoen arbeidsplaat sen zal ook worden waarge maakt, want. zo zei hij, „Ik heb al met talloze ondernemers ge praat die zeer enthousiast zijn". De nieuwe politicus heeft niets verloren van het aanstekelijke optimisme waarmee hij de Itali aanse kiezer wist te verleiden. Hij beseft echter ook dat hij een geste moet doen om de vrees weg te nemen dat hij als pre mier de belangen van zichzelf en die van het land door elkaar zal halen. Het zou het volk geruststellen, en vooral ook Umberto Bossi. leider van de Lega Nord. Bossi die gisteravond akkoord ging met Berluisconi's premier schap, zei tot voor kort tegen ie dereen die het maar horen wil de dat een man met zoveel za kelijke belangen geen premier van Italië kan worden. De belangen van Berlusconi zijn inderdaad groot. De een na rijk ste man van Italië alleen Fiat baas Agnelli moet hij voor zich dulden is eigenaar van de vierde holding van het land. ook al houdt hij zelf vol op de twee de plaats te staan. In de 'Finin- vest' zijn drie televisiezenders (de helft van het nationale aan bod), de uitgeverij Mondadori en de aandelen van vier abon- nee-tv-kanalen ondergebracht. Het imperium omvat verder verzekeringsbedrijven, activitei ten in onroerend goed, produc tie en distributie van film, sport clubs (onder andere AG Milan), de grootste warenhuisketen van het land Standa en tal van recla mebureaus. Het bedrijf Publita- lia, verantwoordelijk voor Ber lusconi's verkiezingscampgane en brein achter de partij Forza Italia, controleert eenderde van alle reclame die in Italië wordt verhandeld. Dat een dergelijk ondernemer schap in principe onverenig baar is met de politiek, heeft ook Berlusconi toegegeven. Hij trad af als president-directeur van de Fininvest en liet de lei ding over aan zijn rechterhand Confalonieri. Berlusconi is ech ter nog steeds eigenaar van de holding. Deze formule heeft va ker gefunctioneerd. Zo deed hij afstand van d« krant II Giornale, omdat volgens de ruim ach terhaalde N-'lediawet de eige naar van telev^sezenders niet ook kranten mag bezitten. 1 lij verkocht zijn aandelen aan zijn broer Paolo, l'oen de krant wei gerde Forza Ithlia te steunen, ontsloeg echter niet Paolo, maar Silvio hoofdredacteur Monta nelli. Zal Berlusconi werkelijk afstand willen doen van een of meer van zijn geliefde televisiezen ders? Het is moeilijk te geloven, mede omdat het vermoeden wijdverbreid was dat Berlusconi juist de politiek inging om te voorkomen dat een linkse rege ring een einde zou maken aan zijn monopolie op het gebied van de commerciële televisie. Ook werd gezegd dat hij via de politiek een oplossing wilde vin den voor de enorme financiële problemen van Fininvest. De holding staat voor circa 5 mil jard gulden in het krijt bij Itali aanse (staats)banken. Gisteren zei Berlusconi dat een van de eerste taken van een nieuwe regering het maken van een nieuwe Mediawet is. Deze woorden uit de mond van Ber lusconi zouden voor de verkie zingen zijn geïnterpreteerd als een voorbode van de privatise ring Van de drie kanalen van de RAI, de staatsomroep die vol gens de mediamagnaat in han den is van de 'communisten'. Maar misschien dat Berlusconi zich werkelijk iets aangetrokken heeft van olie kritiek en verden kingen. seoul» Leden van de Zuidkoreaanse oproerpolitie bewaken de Ghogye-tempel in de hoofdstad Seoul. Daar vonden eerder deze week gevechten plaats tussen rivaliserende boeddhistische monniken. Vierhonderd monniken die het vertrek van hun sekteleider eisten, zijn opgepakt. De leider zou zich volgens de monniken teveel inlaten met politiek en naar de pijpen van de Zuidkoreaanse regering dansen. foto Et Vorming Italiaanse regering nabij De kans dat Italië op korte termijn een regering krijgt, is aanmerkelijk toegenomen. Silvio Berlusconi wist gisteren de steun te krijgen van Umberto Bossi, leider van de pro testpartij Lega Nord. Deze vormt met Forza Italia van Berlusconi en de ex-fascistische Nationale Alliantie het rechtse blok dat overtuigend de verkiezingen won. Lega Nord, voorstander van een federaal systeem, is duidelijk. Berlusconi zei dat hij voorstan der is van decentralisatie, maar dat de eenheid van het land niet ter discussie staat. Deze toevoe ging moest vooral Gianfranco Fini geruststellen. De alliantie van Bossi, Berlus coni en Fini zal in het parle ment waarschijnlijk ook de steun krijgen van een deel van de ex-christen-democratische partij PPI, een van de grote ver liezers van de verkiezingen. Ex tra steun is vooral welkom in de Senaat, waar de alliantie van Berlusconi net geen absolute meerderheid heeft. Rechts ge oriënteerde PPI-leden gaven te kennen 'over te willen stappen' naar de 'Vrijheidsalliantie' uit onvrede met het beleid van de gisteren afgetreden scretaris Martinazzoli. Bossi had dinsdag nog een veto uitgesproken over een premier schap van Berlusconi en te ken nen gegeven geen regering te willen met de voormalige fascis ten. Berlusconi zei na een ont moeting met Bossi dat 'alle pro blemen uit de weg zijn ge ruimd'. Volgens het akkoord dat bei den hebben gesloten zal Berlus coni premier worden en de tweede man van de Lega Nord, Maroni, vice-premier. Nationale Alliantie zal deeluitmaken van de regering, maar niet haar lei der Fini. Ook Bossi zelf blijft buiten het kabinet. Berlusconi en Bossi werden het eens over een programma waarin 'politieke, bestuurlijke en fiscale decentralisatie' cen traal staat. De invloed van de. tokyo Rtr-AFP-DPA tief reageren. Diplomaten zei den dat de Chinezen vorige week nog een Amerikaanse ont- werp-verklaring afwezen, waar in eventuele verdergaande ac ties tegen de Noordkoreanen werden overwogen. Noord-Korea verklaarde gis teren 'onoverwinnelijk' te zijn sinds vorig jaar anderhalf mil joen nieuwe recruten zijn toe getreden tot het leger. Py ongyang waarschuwde de 'Amerikaanse imperialisten' dat zij met het opvoeren van hun militaire dreiging 'een grote ver gissing' begaan. Ook al zouden de VS zes miljoen soldaten stu ren en hun allerbeste raketten stationeren, 'dan nog kunnen ze het Koreaanse volk geen schrik aanjagen'. China heeft er bij Noord-Korea voor het eerst op aangedrongen inspecties van zijn nucleaire in stallaties toe te staan. Dat zeg gen bronnen bij de Veiligheids raad. China heeft gisteren een ontwerp-verklaring over Noord- Korea overhandigd aan de vier overige permanente leden van de raad (VS, Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië). China was tot voor kort te genstander van elke actie van de Veiligheidsraad in de kwestie Noord-Korea. Voor Peking was dialoog met Pyongyang het sleutelwoord. Enkele dagen ge leden draaiden de Chinezen bij. Het is nog niet duidelijkw hoe de vier permanente leden van de V-raad op het Chinese initia- londen cees van zwEEDENechter teleurgesteld op het ge baar. De Britse premier Major omschreef het bestand als 'cy nisch' en een 'reclamestunt'. Zijn Ierse collega Reynolds ver klaarde dat alleen een perma nent staakt-het-vuren vrede kon brengen. Tien bemanningsleden Van de door kernenergie aangedreven Franse onderzeeboot Eméraude hebben gisteren het leven verloren door het lek raken van een onder hoge druk staande stoomlei- ding in het turbinecompartiment. Het ongeval deed zich voor aan het eind van de ochtend toen de onderzeeër op grote diepte tussen de Zuid- franse marinehaven Toulon en Corsica voer. Volgens de Franse autoriteiten heeft de nucle aire reactor aan boord geen schade opgelopen en bestaat er geen enkel stralingsgevaar. De Emé raude kon op eigen kracht aan de oppervlakte ko men en naar Toulon varen. De slachtoffers bevonden zich volgens een woordvoerder van de Franse marine voor een routinecontrole in de turbineruimte toen de lei ding sprong. Een van de twee turbines is waar schijnlijk door een verstopping oververhit ge raakt. Mannenschedel eerste niens in Ethiopië gevonden LONDEN DPA Voor het eerst hebben weten schappers in Ethiopië een bijna volledige schedel gevonden van een mannelijk exemplaar van de vroegste mensensoort Australopithecus afarensis. De schedel is drie miljoen jaar oud en wordt Lucy's zoon genoemd naar het bijna hele, vrouwelijke skelet dat in de jaren zeventig in Ethiopië is opgegraven. Britse en Israëlische antropo logen hebben de afgelopen drie jaar het mannelijke fossiel als mede de resten van 53 andere individuen ontdekt in de Hadar-rotsformatie. De vondst- plaats is 3 tot 3.4 miljoen jaar oud. zo schrijft het Britse we tenschappelijke tijdschrift Science in zijn jongste editie. correspondent Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) heeft gisteren een driedaags bestand aange kondigd. Het bestand moet vol gende week dinsdag ingaan. Londen en Dublin reageerden Verkiezingen in Koerdistan v/.iprm ip'.l.in niet eerlijk' Nieuwe stappen naar deelvredes in ex-Joegoslavië In Bosnië en Kroatië zijn gisteren nieu we, belangrijke stappen naar vrede ge zet. De Bosnische Kroaten en moslims besloten na een jaar oorlog samen een federatie te vormen. In Kroatië sloten de regering en de Kroatische Serviërs van de zelfuitgeroepen republiek Kraji na 's ochtends een bestand dat een eind moet maken aan de stfijd om deze Servische 'republiek' in Kroatië. De federatie van Bosnische Kroaten en Bosnische moslims in Centraal- en Zuid-Bosnië kwam tegen het eind van de middag tot stand. Het Bosnisch par lement in Sarajevo steunde het plan met een grote meerderheid, met 112 van de 123 stemmen. Daarmee kwam een eind aan een jaar oorlog tussen twee van de drie etnische conflictpartij en in Bosnië. De afgevaardigden keur den een grondwet goed die door de VS is ontworpen, en die voorziet in een ge decentraliseerde staat van etnisch ge oriënteerde kantons met losse banden met Kroatië. De grenzen van de sterk autonome kantons moeten nog worden getrokken. Geen van deze deelstaten krijgt een naam met een etnische aan duiding. De goedkeuring van de grondwet was in de afgelopen dagen steeds uitgesteld, kennelijk vooral omdat de moslims geen Kroatische president aan het hoofd van de nieuwe staat wilden. In de federatie wonen tweemaal zoveel mos lims als Kroaten. De nieuwe republiek wordt slechts levensvatbaar als de Bosnische Serviërs grote delen van door hen veroverd gebied in Bosnië afstaan, maar dat weigeren zij tot dusverre. Het bestand voor de Servische encla ve Krajina in Kroatië dat gisterochtend in Zagreb werd gesloten, kwam tot stand via onderhandelingen onder toe zicht van de VS, Rusland, de EU en de VN. Het gaat op 4 april om negen uur 's ochtends in. Een dag later moeten de zware wapens zijn weggehaald bij de frontlinies en op 8 april moeten beide legers zijn teruggetrokken. De VN-vre- desmacht zal troepen stationeren langs de bestandslijn. Diplomaten hopen dat een blijvend bestand het pad zal effenen voor verde re besprekingen over economische en politieke kwesties betreffende de 'toe komstige status van Krajina. Nationalis tische Serviërs willen dat Krajina bij het door Servië geleide rest-Joegoslavië ge voegd wordt. Kroatië wil echter het ge bied behouden. Om haar doel te berei ken zal de Kroatische regering belang rijke concessies aan de Serviërs in Kraji na moeten doen. Bij nieuwe gevechten in het oosten van Bosnië zijn gisteren zeker vijftien doden en veertig gewonden gevallen. Dat heeft Radio Sarajevo gemeld. Vol gens het radiostation vielen alle slacht offers in de door moslims bewoonde enclave Gorazde. Jeugdwerkplan ingetrokken PARUS HANS GERTSEN correspondent De Franse regering heeft giste ren, onder druk van proteste rende studenten en scholieren, het omstreden jeugdwerkplan (CIP) definitief ingetrokken. Het besluit is een gevoelige politieke nederlaag voor premier Bal- ladur. De Franse regering kondigde onmiddellijk na het intrekken van het CIP (Contratd'lnsertion Professionelle) een nieuw jeugd- werkplan aan. Werkgevers die een langdurig werkloze jongere voor ten minste achttien maan den in dienst nemen, kunnen een maandelijkse subsidie van duizend frank (ruim 330 gul den) tegemoet zien. De regering hoopt via die premie in één jaar tijd zo'n 500.000 jongeren aan werk te helpen. De gemeenteraadsverkiezingen in Turks Koerdistan 'stonden in het teken van de dood en de vernietiging van de Koerdische bevolking'. Dat zeiden linkse politici en wetenschappers, die als waarnemer de verkiezingen van afgelopen zondag in Turkije bijwoonden, gisteren in Bonn. De internationale delegatie meldde dat de Koerdische be volking vaak onder bedreiging met wapens heeft gestemd. In de dorpen waar hel iegn bil straatbeeld beheerst, konden de waarnemers soms nauwelijks de stembureaus bereiken. Chauffeurs, tolken, leden van mensenrechtenorganisaties en gewone burgers met wie de waarnemers spraken, werden daarna aangehouden en gemar teld De Turkse premier (giller wei gert het ontslag van vier van haar ministers, onder wie de bewindsman van defensie Mch met Golhan. De bewindslieden wilden de eer aan zichzelf hou den nadat de regerende Partij van het Rechte Pad DYP in hun districten nederlagen leed bij de verkiezingen van afgelopen zondag.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5