Grote vervuilers snel aangepakt 1 8,95 eze Rioja heeft elf jaar op komend weekend liggen wachten. Binnenland exibel werken gewoon' Symbolische grafkist IT-informant mocht païne importeren' CPB: Iedereen levert volgend jaar in Overheid moet kosten gehandicapte zelf dragen iwmi 0.75 L 1L95 GALLGALL ERDAG 31 MAART 1994 Algemeen Nederlands F ieassocieerde Pers gs voor Nederland onderschept est/boekarest Hongaarse douanebeambten en de Roe .e politie hebben deze week voorkomen dat honderden ki- sj en heroïne naar Nederland zijn vervoerd. Hongaarse ebeambten ontdekten een in Nederland geregistreerde auto, die vanuit Roemenië 150 kilo heroïne Hongarije wil- nensmokkelen. De vrachtauto was op weg naar Neder- )e drugs komen uit Libanon. :ste bouwliften zijn gevaarli jk \cVan de 20.000 in de bouw gebruikte liften vertonen er gebreken. Dat blijkt uit onderzoek van de Arbeidsinspec- lgens de inspectie redeneren werkgevers vrij simpel. Ze de bouwliften heel goedkoop en doen niets aan onder in zo lang alles goed gaat, wordt verder niet naar de lift ;eken. De slechte bouwliften zijn al jaren een probleem. rkgevers gaan minder WW betalen meer De WW-premie voor werkgevers gaat per 1 juli om- in 4 naar 2.6 procent. Het bestuur van het Algemeen josheidsfonds (AWf) heeft dit gisteren besloten. De pre- ordt verlaagd op verzoek van het kabinet. Dat heeft 1,4 d beschikbaar gesteld om de maatregel mogelijk te maken, binet wil met de lagere premie de lasten voor bedrijven iten zodat meer banen worden geschapen. ;er krijgt CAO voor een jaar ac Voor de werknemers in de exportslachterijen en de roothandel (14.000 werknemers) is vannacht een één-jari- D afgesloten. De nadruk wordt gelegd op meer banen, m zijn afspraken gemaakt over scholing en wordt het deel- rk uitgebreid. Ook komen er vijftig arbeidsplaatsen voor jrig werklozen. Vervroegd uittreden mag nog steeds. Ie- die de komepde vijf jaar veertig jaar in de slagersbranche ig 'vutten'. De slagersionen gaan in oktober met een half it omhoog. ;ijzelde TNO'ers maken het goed De drie TNO-medewerkers die vrijdag in Jemen werden erd, maken het goed, maar zijn bang. omdat zij de taal niet ?n en niet weten wat hun ontvoerders willen. Dat zegt een rslaggever die dinsdag contact met ze heeft gehad. De en worden door de leider van de ontevreden Gahm-stam ihouden. Hij wil daarmee de regering van Jemen dwingen ieloften over compensatie voor liet plaatsen van een olie station op zijn gebied na te komen. De stamleider dreigt derlanders te mishandelen en meer buitenlanders te gijze- de regering haar beloften niet nakomt. ft van de beroepsbevol- ïrkt nu al vaak op onre- ige tijden zoals 's avonds, Is en in hel weekeinde, ït Centraal Bureau voor :istiek (CBS). Bovendien antal inval-, oproep-, af in uitzendkrachten flink in. Vorig jaar hadden nog 3 van de honderd werk- i een volletijdsbaan in enstverband. De veelbe- i flexibilisering van de markt is dan ook voor »nsen heel gewoon, aldus j|{am_«_ iminele informant heeft rifar toestemming gekre- j^i het Openbaar Ministe- (imsterdam om een grote Mheid cocaïne uit Colom- i jJMederland in te voeren. 1 »rmant moest zo het ver- ah winnen van grote hasj- il de Delta-groep. De mi- a/an jusititie Hirsch Ballin r^i de actie op de hoogte, j peldt dagblad Het Parool jteren. De krant baseert ep 'geheime stukken' uit tf-rapport van de com- Wieringa dat vorig week rfesenteerd. Het Jnterre- gj Recherche Team 5:llolland/Utrecht (IRT) is -,far plotseling opgeheven de opsporingsmethode ?/u deugen. Vorige week ade commissie-Wieringa li rapport over de affaire, jnerdebat over de kwestie jjnde week. Jde 'geheime stukken' aplgens Het Parool dat of- tan Capelle van Amster- IRT-informant toestem- c Door advies meer kans op verhalen schade in zaken van Shell, Solvay en Fasson den haag cpd-anp Grote bedrijven die vuil water in sloten, rivieren en op zee lozen, worden nog voor 1996 allemaal aangepakt. Voor het lozen door kleinere ondernemingen en huis houdens moeten nog voor volgend jaar vergunningen komen. Dat heeft minister Maij (verkeer) de Algemene Rekenkamer beloofd. leend. Via algemene regels kan dat aantal hoogstens tot 1700 teruggebracht worden. Dat lukt nooit meer voor 1 januari 1995, meent de Rekenkamer. Ook bij de aanpak van de vervuilers on der de grote bedrijven bestaat een enorme achterstand: zestig procent van de gedachte sane ringen is niet tot stand geko men. Gisteren bleek uit een advies van procureur-generaal Koop- mans van de Hoge Raad dat de chemie-ondernemingen Shell, Solvay-Duphar en Fasson Dit blijkt uit het Jaarverslag 1993 van de Rekenkamer. In 1989 was voor 45 procent van de lozingen nog geen vergun ning verleend, aldus de Reken kamer. In 1992 was dat opgelo pen tot vijftig procent, ondanks beloften van minister Maij dat het allemaal beter zou worden. De Rekenkamer stelt nu dat de minister daarin niet slaagt. Exclusief de huishoudelijke lo zingen moeten er nog bijna 2300 vergunningen worden ver- hoogstwaarschijnlijk moeten opdraaien voor de honderden miljoenen guldens kostende«sa- nering van vervuilde bodems waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Als de Hoge Raad het advies van Koopmans op 20 mei op volgt, betekent dat een door braak in de tot dusver weinig succesvolle pogingen van de staat om de saneringskosten van vervuilde bodems te verha len. In de drie zaken waarover Koopmans zich heeft gebogen, oordeelde de gerechtshoven eerder dat de concerns niet hoefden te betalen voor het schoonmaken van de vervuilde grond, omdat zij op het mo ment van de vervuiling niet konden weten dat de staat de grond later grondig moest schoonmaken. De Hoge Raad stelde 1 januari 1975 ajs uit gangsdatum vast. De vervuilin gen in de drie zaken hadden vöör die tijd plaats. Koopmans tekent evenwel aan dat het bij Shell, Solvay-Du phar en Fasson nu gaat om ver vuiling buiten de eigen bedrijfs terreinen. De ondernemingen voerden namelijk gevaarlijk en brandbaar afval tegen de regels in af naar stortplaatsen of een zandafgraving. Daarvoor moet volgens het advies een andere regime gelden. De drie hadden wel degelijk kunnen weten dat het afval eens opgeruimd zou moeten worden. De gevallen van bodemver ontreiniging in de betrokken za ken zijn omvangrijk. Bij Shell gaat het om de stort van giftig bedrijfsafval langs de Holland- sche IJssel. Het staat vast dat hierdoor in 1959 veel vissen stierven. Op de stortplaatsen zijn later huizen gebouwd die uiteindelijk weer zijn afgebro ken. Solvay Dupliar stortte tussen 1960 en 1969 ongeveer tiendui zend vaten van eiktweehonderd liter chemische afvalstoffen op de vuilstortplaats in de Volger meerpolder. Begin jaren tachtig bleken veel vaten doorgerot waardoor de bodem ernstig werd vervuild. Fasson liet begin jaren zeventig giftig lijmafval storten op een zandafgraving in Lunteren. De afvalstoffen ver dwenen uiteindelijk in de grond. De Nederlandse staat poogt al vanaf 1983 saneringskosten te verhalen op de vervuilers. het CBS. Flexibeler werken wordt de laatste tijd veelvuldig geopperd als wapen in de strijd tegen de* werkloosheid en de toenemende mondiale concur rentie. Volgens de rekenmees ters van het CBS werkten vorig jaar al zo n 830.000 mensen 's nachts. Daarnaast werken nog eens een miljoen mensen soms of regelmatig 's avonds, waarvan driekwart ook in het weekeinde. Het totale aantal dat 's avonds werkt, komt daarmee uit op 1,8 miljoen, een derde- van de werkende beroepsbevol- king. il ming gaf voor 'het laten door gaan' van vier kleinere coke transporten en een groot coke transport van 5.000 kilo. Het plan voor de 'gecontro leerde' cocaïne-invoer werd be dacht door de Haarlemse offi cier van justitie mr. O. van der Veen, K. Langendoen, chef van de Criminele Inlichtingen Dienst van de Haarlemse poli tie, Teamleider A. Lith van het IRT en chef Criminele Inlichtin gen Dienst van het IRT, A. Au- gusteijn. Volgens de commissie-Wie- renga is er nooit sprake van ge weest dat de informant ook co caïne zou gaan importeren. ,,In het kader van de werkmetho diek zijn geen hard-drugs in ons land gebracht. Er zijn daarvoor ook geen concrete voorberei dende maatregelen getroffen", aldus commissievoorzitter Wie- ringa. Hij ontkent dat Het Pa rool met nieuwe informatie op de proppen is gekomen. ..We doen in de bijgevoegde gehei me stukken van de commissie ook verslag van deze zaken." amsterdamKoerden dragen een symbolische grafkist tijdens een demonstratie gisteren hadden gestoken. Dat deden ze uit protest tegen de militaire hulp van Duitsland aan voor de Duitse ambassade in Amsterdam. De Koerden protesteerden tegen het verbod van NAVO-partner Turkije en tegen het verbod van de Duitse regering op de Koerdische PKK. de Duitse autoriteiten om het Koerdisch nieuwjaar (afgelopen maandag) te vieren en een foto epa herdenking te houden voor de Koerden die vorig week overleden nadat ze zichzelf in brand den haag gpd De burger moet er rekening mee houden dat de koopkracht volgend jaar met ongeveer een half procent zakt, ondanks de lastenverlichting van 2,5 miljard gulden per 1 januari. Zonder die lastenverlichting was de koop kracht een procent gedaald. Dit blijkt uit het Centraal Eco nomisch Plan 1994 dat het Cen traal Planbureau (CPB) vanmor gen heeft gepubliceerd. Het Planbureau waarschuwt dat het kabinet bij deze cijfers aan het uitgangspunt 'geen loonsverho ging' moet vasthouden. Minister Kok van financiën wil de minima (minimumloon en uitkeringen) per 1 januari 1995 tegemoetkomen met een half procent extra om koop krachtverlies in te dammen. Het CDA is tegen, Bij de verhoging van een half procent gaat de bewindsman uit van de loonontwikkeling dit jaar. Daarbij wijst Kok op de wet die koppeling tussen lonen, mi nimumloon en uitkeringen mo gelijk maakt. Volgens het CDA is het beter die wet niet te hante ren. De verhouding tussen wer kenden en niet-werkenden is al te ongunstig, aldus het CDA. Kok hoopt met de sociale partners te kunnen afspreken de lonen volgend jaar niet te la ten stijgen. In ruil daarvoor is hij bereid de lasten met 2,5 mil jard gulden te verlagen. Het Planbureau noemt die voor waarde 'ambitieus' omdat er zo'n duizend CAO's zijn. In de berekeningen voor 1995 gaat het CPB uit van een loonstijging met 1,5 procent. Het CPB verwacht voor de economie een groei van een procent, oplopend naar 2,5 pro cent volgend jaar. Het aantal mensen zonder werk stijgt dit jaar met 70.000 tot 735.000, zo verwacht het CPB. Door het economisch herstel komen er komend jaar al zo'n 60.000 ba nen bij, genoeg om de nieuwko mers op te vangen. den haag gpd De overheid moet de kosten van het wonen van gehandicap ten weer zelf gaan dragen. Het systeem waarin het wonen en de zorg voor deze mensen via de AWBZ worden bekostigd, moet op de helling, want wonen is iets heel anders. Dit advies zal de Nationale raad voor de volksgezondheid (NRV) volgen de week aan het kabinet uit brengen. In de raad zitten alle geledin gen binnen de gezondheids zorg. Als het advies wordt over- Werkafspraken verloskundigen met Elkerliek helmond «anp De verloskundigen in de regio Helmond hebben duidelijke werkafspraken gemaakt met de gynaecologen in het Helmondse Elkerliek Ziekenhuis. Daarmee is.de lucht helemaal opgeklaard. De voorzitter van de georgani seerde vroedvrouwen in Hel mond en omgeving. M. van Deursen. heeft dit vanmorgen meegedeeld Eerder al spraken de verlos kundigen in een gesprek met de directie hun vertrouwen uit in de door het ziekenhuis getrof fen maatregelen. Die hebben te maken met de werkverdeling, de praktijkvoering, het uitwisse len van patiëntengegevens en dergelijke door de gynaecolo gen. Wanneer een arts zich daar niet aan houdt, wordt hij on middellijk geschorst. Uit een onderzoek van de In spectie voor de Volksgezond heid is gebleken dat door een ruzie tussen de vijf gynaecolo gen en de organisatorische wanorde in hun maatschap twee, en mogelijk zelfs vier pas geboren baby's om het leven zijn gekomen. Een van de spe cialisten is inmiddels opgestapt. Besprekingen metaal-CAO in impasse zoetermeer anp De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de metaal- en elektrotechnische industrie (180.000 werknemers), een ver volg van de afgebroken bespre kingen in februari, zijn gisteren opnieuw zonder resultaat afge sloten. De werkgeversorganisa tie FME heeft tijd nodig voor beraad met haar achterban, zo bleek na afloop van het overleg. ..De breuk is zeer nabij", zei onderhandelaar N. Broers van de Industriebond FNV. ..Alleen heeft hij vandaag nog niet plaatsgevonden." De CAO-par tijen hebben vrijwel de hele dag gesproken over de VUT-regeling die in deze bedrijfstak SUM heet. De besprekingen gingen 's morgens op zo'n twintig plaat sen gepaard met poort- en kan tine-acties. De werkgevers willen het uit keringspercentage voor dege- nen die met zestig jaar uittre den in drie jaarlijkse stappen te verlagen van 87,5 naar tachtig procent van het netto loon. Daar zijn de bonden het abso luut niet mee eens. KASREGISTERS genomen, kan de AWBZ-premie in het laagste belastingtarief zo'n twee procent omlaag. De overheid zou de kosten dan via de algemene begroting moeten dekken. Het voorstel betekent onder meer dat de overheid weer zou gaan betalen voor de inrichtin gen, dagverblijven, tehuizen en andere woonvoorzieningen voor gehandicapten. De woon kosten voor gehandicapten, zo'n vijf miljard gulden per jaar, worden door iedereen betaald via de AWBZ-premie. Brengen geld in tiet laatje. SHARP KASREGISTERS, WEEGSCHALEN SLAGERIJ-, HORECA MACHINES RIJKSSTRAATWEG BA - 86 2022 DC HAARLEM TEL. 023 - 386080 Jiaar drink met mate. Aanbiedingen zijn geldig tot en met 2 april jVoor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503 - 60555. Met gepaste trots presenteren we u dé aanbieding voor het paasweekend: Rioja Vifia Lanaga Reserva 1983, tijde lijk van 11,95 voor 8,95. Deze hoog-kwalitatieve Reserva heeft vier jaar op eikehouten vaten gerijpt en bestaat uit drie druivesoorten. Die op hun beurt zorgen voor de bak steenachtige kleur. Met z'n vanille-achtige smaak is deze wijn een uitstekende begeleider van geroosterde vleesge rechten, Spaanse ham en pittige kazen. En het mooiste is: hij is nu perfect op dronk. Laat 'm dus niet liggen. Altijd iets bijzonders. IN DE PEILING GPV neutraalst De StemWijzer, een computer discette van vijftien gulden, moet de zwevende kiezer een handje helpen. De kiezer geeft zijn of haar mening over tal van politieke kwesties en de compu ter komt vervolgens met een stemadvies welke partij het bes te voor hem is. In het compu terprogramma zitten 26 politie ke stellingen die op een schaal van 'helemaal mee eens' tot 'helemaal mee oneens' kunnen worden beantwoord. Nadat de kiezer heeft gezegd welke drie thema's hij politiek het belang rijkste vindt, worden die ant woorden vergeleken met de standpunten van de politieke partijen in de verkiezingspro gramma's en rolt de favoriete partij eruit. Opmerkelijk detail: Wie bij alle vragen neutraal, of geen mening, invult krijgt het advies GPV te stemmen. Kiesstelsel weg De helft van de kiezers wil zelf bepalen wie van 'zijn' partij in de Tweede Kamer komt. Slechts negentien procent steunt het huidige kiesstelsel waarbij de partijen zelf de kandidaten in volgorde van belangrijkheid op de lijst zetten. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO. De strijd en lobby om een verkies bare plaats op een kandidaten lijst zijn vaak hard. Alleen als een onverkiesbaar geplaatste kandidaat voldoende voorkeur stemmen (ten minste 30.000) haalt, komt hij alsnog in de Ka mer. Dat overkwam WD'er Joe- kes. Alleen De Nieuwe Partij, die voor het eerst meedoet met de kamerverkiezingen, hanteert een systeem waarbij de meeste stemmen gelden. De kiezer be paalt wie van de kandidatenlijst in de Kamer komt. Ouderen De ouderenbond ANBO roemt PvdA'er Van Otterloo omdat hij nog het meest sociaal is voor de bejaarden. Van Otterloo staat op de 57ste onverkiesbare plaats, maar zou met voorkeur stemmen toch in de Kamer kunnen komen. Van Otterloo heeft een plan gelanceerd waar bij 162.000 particulier verzeker de bejaarden met alleen AOW of AOW en een klein pensioen vanaf 1 juli in het ziekenfonds zitten, waardoor ze minder ziektekostenpremie betalen. De Tweede Kamer heeft het initia tief-wetsvoorstel vorige week aangenomen. „Van Otterloo is één van de weinige kamerleden, zoniet de enige, die de afgelo pen periode echt iets heeft ge daan voor de ouderen", aldus J. Lakeman van de ANBO. Berekening Het rekenmodel dat het Cen traal Planbureau (CPB) gebruikt om de verkiezingsprogramma's van de politieke partijen door te rekenen, deugt niet. Met dat model kunnen nooit voorspel lingen op de langere termijn worden gedaan. Dat zegt de Rotterdamse hoogleraar econo mie E. Bomhoff deze week in het economenblad ESB. Vol gens Bomhoff duurt het zeker tien jaar, voordat belastingver laging in combinatie met ver mindering van de collectieve uitgaven effect heeft op de werkgelegenheid, zo blijkt uit ervaringen in andere landen. Boerenstemmen CDA-lijsttrekker Brinkman heeft het bestuur van de Christelijke Boeren - en Tuindersbond (CBTB) eergisteren beloofd dat het CDA de komende vier jaar geen nieuwe milieu regels voor boeren en tuinders wil. „Boeren en tuinders moeten de komen de vier jaar de tijd hebben om de nu al genomen milieu-maat regelen eerst in te voeren", al dus Brinkman. Het CDA pro beert al tijden krampachtig het vertrowuen terug te winnen hij de boeren en tuinders, sinds de affaire-Bukman. Bukman stelde onlangs voor om de verhoging van de gasprtjs voor tuinders over de verkiezingen heen te til len. Dat deed hij uit angst voor stemmenverlies. Zijn amice- brief aan Lubbers lekte echter uit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3