Kampeerders krijgen weer de kriebels Kamperen .kiht gewicht kam peren: mg naar de oertijd imp je tent op en slaap! Trends bepalen de trek naar de vrijheid Hoe kies je de juiste caravan? Favoriete reisdoelen in Europa Eenvoudig kamperen kan gelukkig ook nog Fietsruimte in de caravan DERDAG 31 MAART 1994 35 lp om primitief kamperen 'atuur met een eenvoudi- t wordt steeds luider. Te- lar de oertijd met alleen akje, maar wel een van oede kwaliteit, is het pa- Tentenmakers en impor- pelen op dat verlangen in ?n groot en veelzijdig as- ent lichtgewichttenten. Kend en vooral licht ma- en veel accessoires geven mitiviteit van deze vorm <amperen een luxueus vorm van de tent is aan onderhevig. Vijftien jaar tn waren de een- en twee- :rs zeer gevraagd en ook Depeltent kwam steeds in trek. Nu is de tunnel en bestseller. Zij heeft het van een halve tunnel: naar niet breed, uiterma- chikt voor lange mensen, ariant op deze expeditie- e tent is een bredere uit- ig waarin dwars wordt ge- i en waar de luifelruimte gebruikt voor het wegzet- in spullen, zoals rugzak, eren keukenvoorraad. kamperen als vorm van tie kwam in ons land pas Tweede Wereldoorlog in Alle lagen van de bevol- .regen belangstelling voor mperen. Naast de sportie- t verscheen de bungalow- lie aparte slaapruimte en itahoogte biedt. Sterk in rs is nu de kleine lichte ie met de rugzak, in de ka- de fiets of de motor mee laar de mooiste plekjes voor steeds meer kam peerders de basis voor een ac- tieye vakantie. Het materiaal van de tent is van wezenlijk belang. Lange tijd was katoen in licht en zware soorten het doek voor tenten. Nog steeds wordt deze stof ge bruikt wegens de prettige eigen schappen. Katoen ademt en dat is met name in warme gebieden heel prettig. Een variant op ka toen is het Nederlandse KS- doek dat vochtwerender is door een coating en ook nog kan ademen. Dan zijn er vele lichte nylonsoorten, waardoor de tent niet meer dan 2,5 tot 5 kilo hoeft te wegen. Een nadeel van de nylontent is dat zij niet zo lang mee gaat, maar met een goede coating toch nog wel zo'n zeven, acht jaar. Sterker, maar ook veel duurder is gecoat rip- stop nylon met geweven ruitpa troon. Ademend nylon, iets van de laatste paar jaar en zeer licht, wordt toegepast voor de bin- nentent, waardoor het muskie tengaas kan vervallen. Polyester, ook een kunstvezel, gaat heel lang mee. Het is stug ger dan nylon, maar gecoat aan twee kanten, dus super water dicht, en zo geschikt in koudere gebieden en voor langere bloot stelling aan het felle zonlicht De tentenmakers blijven zoe ken naar lichtere en sterkere materialen om de kampeerders de lichtste, sterkste en comfor tabelste tent aan te bieden die zij als klein pakje in de rugzak kunnen stoppen voor hun avontuurlijke, sportieve reis naar de primitieve oertijd. 1 1 O I C& 1 O. 111! - O «in noviteit op veiligheidsgebied is een gasdetector. De Chateau avan Group heeft zo'n apparaat standaard ingebouwd in het del Rally. De Selectronic ruikt via twee sensoren propaan, bu- 1, methaan, koolmonoxyde, rookontwikkeling en oververhitting, m vóór het kritische punt wordt bereikt, sluit het apparaat de hoofdtoevoer op de fles door middel van een magnetisch ven- automatisch af. De caravan bewoners worden gewaarschuwd t een geluidssignaal uit een bedieningspaneel waarop tevens b lampjes gaan branden. oileumuitvoering van de oppomptent van Karsten /Js vorig jaar was het 12,5 jaar jen dat de tentenbouwer >J?n in het Noordhollandse M zijn eerste oppomptent markt bracht. Het bedrijf ook het 20-jarig bestaan gelegenheid van dit dub- •est kwam het met model Dit getal is een aanduiding Bt grondoppervlak 280). I opzetten van deze koe- nt gaat bijzonder gemak- De vier hoeken van het ;rondzeil vastzetten, ven- i indraaien en luchtslangen impen. Dan de stokken pds meer caravanners vinden het een rompslomp om aan het i de dag de zitruimte om te bouwen tot slaapgelegenheid, avanbouwers spelen bij de indeling hierop in. Zo heeft Eriba derland voor dit seizoen de Nova L 550 aan de voorkant uitge- t met een vast tweepersoons dwarsbed. In het midden staat een dzitgroep met ertegenover een dressoir. Achter bevinden zich de etruimte met douche en de keuken. In de Touring-serie kan in caravans het bed blijven liggen. Op de foto de Triton BSL. vij zw-r-n >ij <^n ei ei Het logo van de campagne 'Wij zweren bij kamperen'. Elk jaar tegen Pasen krijgen kampeerders weer de krie bels. Caravan, vouwwagen, bagagekarretje of camper ko men uit de winterstalling, de tent wordt van zolder ge haald, alles wordt grondig geïnspecteerd (althans zo hoort het, wil je niet voor onverwachte problemen ko men te staan) en het seizoen kan weer beginnen. Weliswaar geven veel Nederlan- keren vriendjes en taalproble- ders nog steeds de voorkeur aan men kennen ze niet. vakanties in hotel of apparte- Een mobiel kampeermiddel ment, maar steeds meer men- geeft je de vrijheid te gaan of te sen ontdekken de voordelen staan waar je wilt. Afgezien van het tentgedeelte in de sleuf jes naast de deur schuiven, de luifel vastritsen en ter onder steuning een boogstok aan brengen. In nog geen tien mi nuten kun je wonen en slapen. Aan dit comfort hangt uiter aard een stevig prijskaartje: iets meer dan ƒ2,500, maar daar heb je dan ook een bijzonder solide produkt voor. Deze trek kerstent weegt 23 kilogram en meet in verpakte vorm 82x34x34 cm. Van Karsten is er nu ook een opblaasbare voortent voor de caravan. van een kam- peervakantie. Ouderen en ouders met heel jonge kinderen trek ken er vooral in voor- en naseizoen op uit, ouders die met hun kin deren nog aan de schoolva kanties gebonden zijn, ontdek ken dat je op een camping aan je kroost geen kind hebt. Of je nu naar een camping in eigen land of in het buitenland gaat, kinderen maken in de kortste Speciaal voor individualisten Naast groepsreizen voor (vouw- Jcaravanners organiseert de ANWB voor lezers van de Kam peer en Caravan Kampioen dit jaar vier campingtours. Dat zijn kampeervakanties in voor- en naseizoen voor individualisten, maar volgens een grondig voor bereid en samengesteld pro gramma. Dus echt iets voor kampeerders die er tegenop zien geheel op eigen houtje met vakantie te gaan, maar het trek ken en kamperen met een groep teveel beperking van de vrijheid vinden. Dit jaar gaan de reizen, elk van 15 dag5, naar Bretagne, de Westelijke Loirestreek, Oost- en Midden-Frankrijk en de Dor- dogne, Pyreneeën en Les Lan- des. Je kunt dagelijks vertrekken tussen 15 april en 15 juni en tussen 2$ augustus en 15 sep tember. Behalve de campings zijn ook excursies en maaltijden gereser veerd. Je kampeert op vijf ver schillende campings, zodat er telkens grenoeg tijd is om ken nis te maken met de omgeving. In het pakket zitten onder meer kortingskaarten voor musea, boottochten en dergelijke, ge detailleerde routebeschrijvin gen en toeristische informatie. Inlichtingen: Camping Centrale Europa/Vrij Uit BV, Sloterweg 22,1171 CR Badhoevedorp. ANWB biedt kennis en lectuur De informatie op deze pagina is voor een deel ontleend aan ge gevens van de ANWB. Laatstge noemde vereniging, de grootste organisatie voor toerisme in ons land met ruim drie miljoen le den. beschikt over een grote hoeveelheid kennis en lectuur om voorlichting te geven over het kamperen en alles wat daar mee samenhangt. Zo organi seert de bond rijvaardigheids- cursussen voor beginnende ca ravanners, twee keer per jaar een beurs voor tweedehands caravans en weekends voor kampeerders die het aangena me met het nuttige (het onder houd van landgoederen) willen verenigen. Bij alle kantoren is een uitge breid assortiment van camping- en reisgidsen, wegenkaarten en kampeerbenodigdheden te vin den. Van de lectuur die voor le den gratis beschikbaar is, noe men we de landenboekjes, routekaarten en de brochures Veilig en zeker kamperen. Op vakantie met caravan/vouwwa gen. Caravan- en tentverhuur ders, Caravan en de wet, Op va kantie met kleine kinderen en Kampeerauto's en Hellingsper centages. Caravanpark telt 717.000 wagens Het caravanpark in Nederland telt 343.000 toercaravans zon der vaste standplaats, 161.000 vouwwagens zonder vaste standplaats, 70.000 toercara vans en vouwwagens op vaste standplaats, 27.000 kampeerau to's en 116.000 stacaravans. To taal 717.000 wagens. de groep die in het hoogsei zoen een cam ping moet re serveren, kun je kiezen voor een kort of langer verblijf dezelfde op camping ot een trektocht van weken of zelfs maan den. Valt het weer of de cam ping tegen, dan breek je op en rijd je ergens anders naar toe. Nu zijn er de laatste jaren be paalde trends te bespeuren in de manier van kampeervakan- tievieren. Namen mensen vroe ger één vakantie van een paar weken op dezelfde plek, nu is de trend: korter, vaker en actie ver. Kampeerders willen minder in de zon aan het strand liggen. Ze doen meer aan 'cultuur' zoals museumbezoek en ze wandelen en fietsen veel. De Amerikaanse trenddes- kundige Faith Popcom heeft onlangs voor het Nederlands Bureau voor Toerisme een aan tal trends voor de toeristisch-re creatieve sector in kaart ge bracht. Deze trends geven de essentie van het kampeergevoel voor de toekomst weer. Zo zijn er de trends 'verantwoord en ethisch' met als trefwoorden: ecotoerisme en natuurwande lingen, 'gezond en sportief met onder meer kanovakanties en een bosrijke omgeving, en 'idealen verwezenlijken' met als trefbegrip: ik wil die vakantie die bij me past, omdat ik weet wie ik ben en wat ik wil. Dit kampeergevoel wil de branche gaan uitdragen. Een initiatief van de RAI in dit vlak is opgepakt door de RECRON, de ANWB en de BOVAG. Een eer ste uiting van de samenwerking is een collectieve campagne on der het motto 'Wij zweren bij kamperen!'. De campagne staat Een in Nederland veel gekochte vouwwagen is de jamet. Dit Franse merk is nu 25 jaar in Nederland. Kam- peercentrum De Jong in Hillegom viert deze zilveren mijlpaal met een speciaal jubileummodel van de Lousia- ne GRL. Deze wagen heeft ook een bermkeuken aan de achterkant. Vouwwagen is kwaliteitsprodukt geworden De vouwwagen is niet meer het sobere kampeermiddel van tientallen jaren geleden, dat al leen was weggelegd voor die mensen die zich geen caravan konden permitteren. Tegen woordig valt de moderne kleur stelling van wagen en tendoek direct op. Maar ook de kwaliteit van zowel de constructie als de toegepaste materialen mag er zijn. Vrijwel alle wagens hebben een oplooprem en terugrij-au- tomaat. De liefhebber van deze vorm van kamperen kan kiezen uit de traditionele of de nieuwe re indelingen op basis van de modem vormgegeven gesloten wagens of de ingenieuze, maar simpel te bedienen uitklapsys- temen. Een noviteit is de ge combineerde vouw- en bagage wagen. Vouwwagens worden steeds meer verbeterd op pun ten als bedieningsgemak, woon- en slaapruimte. laadver mogen, bergruimte en comfort. Wie met een vouwwagen trek kend gaat kamperen, wil graag een compleet uitgevoerde uit- schuifbare of afneembare (berm)keuken, voorzien van thermisch beveiligde branders en een spatscherm. Verder zijn er echte (rond)zitgroepen in de juiste standaardmaten, voorzien van goede zitkussen/matrassen met volwaardige stoffering. De soorten tentdoek en gordijnen zijn sterk en praktisch. Door vergroting van de op- bouwlengte is er ruimte voor langere bedden (2,15 m). Mo derne vouwwagens zijn voor zien van gas. water en elektra, koelkast, verwarming en een reiskluis. Gemakkelijk opzetten en afspannen van het tentge deelte leidt tot een plooivrije tent. Een luifel, slikranden en voldoende ramen (tenminste boven de keuken) behoren tot de standaarduitvoering. Extra ruimte krijg je door de toevoe ging van een voortent. Hefdakwagens met wanden van tentdoek en vouwcaravans met vaste scharnierende wan den zijn niet massaal op de markt te vinden. Die zijn voor namelijk voor een trouwe groep gebruikers, die overigens wel lijkt te groeien. Waar je zoal op moet letten Als je van plan bent een nieuwe caravan aan te schaffen, dan staat dat gelijk met het zoeken naar de bekende speld in de even bekende hooiberg. Er is een enorm aanbod van merken, modellen en indelingen. Zo stonden er in no vember op de Caravan en Camping RAI hon derden caravantypen van maar liefst 39 mer ken. En zoek daartussen dan maar eens de ca ravan die precies bij jouw smaak en wensen, maar ook en dat is heel belangrijk! bij jouw portemonnee past. Om te beginnen moet je je de volgende vra gen stellen: welk bedrag heb ik beschikbaar voor een caravan, welke auto moet hem kun nen trekken, wie moeten er in wonen en sla pen. voor welk doel ga ik hem gebruiken en welke voorzieningen moeten er in zitten. Neem voor het vaststellen van het uit te ge ven bedrag rustig de tijd. Stel daarbij een maxi mum vast, bijvoorbeeld 17 mille. Denk er ook aan dat je er met de koopsom van een caravan alléén niet bent. Er komt nog van alles bij aan kampeerartikelen en accessoires. Als je wilt weten wat je auto aan (onbeladen) caravangewicht kan trekken, neem je 70% van het gewicht van de lege auto. Dat is een veilige marge. Komt het gewicht van de caravan toch boven die 70% uit. houd dan rekening met het maximale aanhangwagengewicht dat aangeeft hoeveel de auto wettelijk mag trekken. Dat staat meestal in het instructieboekje van de au to en anders kan de dealer dat wel vertellen. Een veilige gewichtsverhouding zegt echter nog niets over de trekkracht van de auto. Een verge lijking van de prestaties van verschillende au to's vind je in de brochure Hellingpercentages van de ANWB. Bij de keus van een caravan is de gezinssa menstelling van groot belang. Wanneer je bij voorbeeld met z'n vieren bent. kun je een cara van kiezen met vier slaapplaatsen. Maar als de kinderen al wat groter zijn, kun je er ook een nemen met veel leefruimte: twee tafels en maar twee slaapplaatsen. De kinderen slapen dan in een bijzettentje. Zo kun je kiezen uit een stuk of tien veel verkochte indelingen met daarop weer talloze varianten. Kampeer je alleen zomers of ook in de win ter? In het laatste geval worden hogere eisen gesteld adn isolatie, ventilatie en verwarming. Bovendien mag de caravan niet te klein zijn, omdat het kamperen zich dan meer binnen dan buiten afspeelt. Niets gaat gauwer irriteren dan het gedwongen op eikaars lip zitten. Een complete caravan aanschaffen met hij voorbeeld een cassettetoilet, verwarming of bo venbed is doorgaans veel goedkoper dan het achteraf laten inbouwen van deze voorzienin gen. Of je een caravan wilt met of zonder toilet ruimte. moet je altijd beslissen bij de koop. Na deze eerste grove selectie is het zaak over te gaan tot een fijnere vergelijking van techni sche uitvoeringen en allerlei voorzieningen. Vraag bij importeurs of dealers documentatie aan, bezoek showrooms en bekijk de caravans heel uitvoerig. Let daarbij met name op: laad vermogen, lengte en breedte van de bedden, stahoogte, werkhoogte keukenmeubel, bereik baarheid bankkasten, hoeveelheid kastruimte en het aantal lichtpunten. Ben je na dit alles nog niet zeker van je zaak, neem dan contact op met de vakgroep Cara vans en Kamperen van de ANWB. Die beschikt onder andere over testrapporten. Telefonische adviezen kun je krijgen op werkdagen: 070- 3147770. kort gezegd voor vrijheid, jong elan. natuur en avontuur. Het logo is te zien op allerlei uitin gen van de betrokken organisa ties. De campagne gaat ver scheidene jaren duren. Om op het moderne kam- peergevoel in te spelen is in no vember de Caravan Camping RAI voor het laatst onder deze naam gehouden. Eind dit jaar gaat deze tentoonstelling verder onder de naam Kampeer RAI. een naam die tevens volledig het complete beursaanbod van (vouw)caravans, campers, ten ten, accessoires en vakantiesug gesties dekt. Frankrijk is al jarenlang het fa voriete land voor de kampeer vakantie. Daarna komen Oos tenrijk en Duitsland. De belang stelling voor Spanje stijgt weer na enkele slechte jaren. Italië doet het al geruime tijd door de hoge prijzen voor benzine, le vensmiddelen en campings, als mede de criminaliteit niet echt goed. De belangstelling voor de voormalige Oostbloklanden groeit, maar de slechte voorzie ningen op de campings daar weerhouden velen ervan er massaal heen te gaan. Landen als Hongarije en Tsjechië trek ken wel steeds meer kampeer ders, vooral omdat ze nog rede lijk goedkoop zijn. maar het aantal plaatsen op de campings blijft achter bij de vraag. Behal ve Italië liggen ook Zwitserland en Scandinavië niet goed in de markt. Veel mensen vinden de overtocht naar Groot-Brittannië te duur. Voor dichtbij-vakanties is buurland België geliefd: een minpunt is daar het grote aantal vaste plaatsen op de kampeer terreinen. Het wat verder gele gen Luxemburg steekt daarbij in dat opzicht wat gunstiger af. Frankrijk is als kampeerland een hoofdstuk apart. De zuid kust wordt minder populair. Dordogne en de Ardèche blijven toppers en ook de Cevennen, Auvergne. Loire en Gers zijn erg in trek. Bretagne en Nortnandië. vaak geplaagd door slecht weer, moeten het in het naseizoen vooral hebben van de combina tie van natuur en cultuurhisto rie. Er komt meer animo voor de Midi-Pyrénées en de Cha- rente. Campings zijn de laatste jaren steeds luxueuzer geworden. Ei genaren hebben veel geïnves teerd om tegemoet te komen aan de wensen van het publiek. Hun accommodaties worden gekwalificeerd met sterren en vlaggen. Heel normaal voor de ze tijd zijn een zwemparadijs, disco, restaurant met bar, ten nisbanen en een recreatieteam dat steeds weer andere pro gramma's bedenkt om de gas ten aangenaam bezig te hou den. Toch is er een nog steeds groeiende groep kampeerders die daar allemaal niets van moet hebben. Ze zoeken hun heil op eenvoudige terreinen met slechts de allernoodzake lijkste voorzieningen. Daar ge nieten zij van de rust en de na tuur en beleven zo de in hun ogen enig juiste vorm van recre atie: de herschepping van li chaam en geest in een van stress bol staande wereld. Een organisatie in ons land die in de behoeften van deze categorie kampeerders voorziet, is de Stichting voor Toeristisch Kamperen. Hierbij zijn aange sloten de Nederlandse Toeris ten Kampeer Club (NTKC), het NIVON, de Stichting Goed Kamp. de Nederlandse Vereni ging van Boseigenaren, de Ver eniging voor Natuurlijk Kampe ren en de Vereniging Neder landse Landgoed- en Kasteel campings (LKC). De meer dan honderd terreinen van deze or ganisaties zijn gebundeld in êen groen boekje dat je met name bij de ANWB krijgt als je voor 12,50 een kampeerbewijs koopt. Het adres van de Stich ting Toeristisch Kamperen is: Postbus 145, 5384 7.1 Heesch, te lefbon 11 251711 dinsdag i"1 en met vrijdag 10.30-12.30) Bij de ANWB is ook verkrijg baar de Mini-campinggids met zo'n 500 kleinschalige campings in Nederland. België, Frankrijk, Engeland en Denemarken, die speciaal door de toeristenbond zijn geselecteerd. Deze gids ver meldt ook mogelijkheden voor het kamperen bij de boer dat de laatste tijd steeds meer liefheb bers trekt. De Knaus Sport 440S met fietscassette. U hebt het vast wel eens gezien op een camping. .Nadat een stel medekampeerders zich heeft geïnstalleerd, komen er uit de caravan een paaj fietsen tevoor schijn. Die hebben tijdens de reis tussen het hed en het keu kenblok gestaan. De Duitse fir ma Knaus heeft daar wat op ge vonden. In de nieuwe Sport-ca ravan 440S zijn in de zijkanten serviceluiken aangebracht. Die geven toegang tot een ruimte onder het voorbed, waarin een Bijna helft van Nederlanders in buitenland kampeert Van de landgenoten die een lange vakantie in het buitenland doorbrengen, gaat 24% in hotel en 16% in appartement. Zesen veertig procent kampeert: 22% met een (vouw)caravan, 17% met een tent, 2% met een cam per en 5% met een huurcaravan of -tent. Veertien procent van de Nederlanders maakt gebruik van andere onderkomens. cassette voor twee vouwfietsen kan worden opgeborgen. Die moeten dan wel steeds in elkaar worden gezet, maar deze oplos sing is dan ook voor sportieve kampeerders bedoeld. Bungalowtent terug van weggeweest Alles wijst erop dat de bunga lowtent terug is van wegge weest. Dat komt ongetwijfeld doordat dit tentmodcl steeds handzamer en sportiever wordt. De modellen worden vlotter en de kleuren vrolijker. Bovendien zijn de opzetsystemen zo verbe terd dat net gehannes met grote zakken vol losse stokdelen tot het verleden gaat behoren. Ook is de bungalowtent tegenwoor dig veel meer gericht op een va riabel gebruik. Met uitritsbare wanden en aparte keukenhoe ken zijn comfort en gemak sterk verbeterd. In het doek voor de bungalowtent wordt steeds minder kunststof verwerkt. Al leen acryl dat ademt, wordt nog geregeld toegepast. "T-:-- Jii Een goede stek in een mooi stuk natuur, is een ervaring waar kampeerders echt van genieten. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER RON PICHEL

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35