'Gemeente centraal in kerk' fcdMsaptóite! yiSm Kjerk Samenleving Experimentele fase Terminale Thuiszorg in Katwijk afgesloten Laatste hand aan restauratie Visserskapel ie m pwfi'üliSfcÏÏi*" DONDERDAG 31MAART 1994 REDACTIE DICk VAN DER PLAS. 071-356443 KORTWEG Hoogmis op radio De Hoogmis op eerste paas dag in de Leidse Hartebrug- kerk aan de Haarlemmer straat 110 wordt door de KRO rechtstreeks uitgezon den via Radio 5 en de We reldomroep. De mis begint om 11.00 uur. Het gemengd koor zal de viering opluiste ren met de Missa Suavis est Dominus van J.V. Rathgeber. De muzikale begeleiding wordt verzorgd door leden van hel kamerorkest Leiden Sinfonietta, A. Heuvelman (trompet) en de organisten Folkert Grondsma en Anton den Boer. De Schola Can torum brengt gezangen die horen bij Pasen ten gehore. De muzikale leiding is in handen van René Verhoeff. Celebrant is pater J.C. van Winden. Paasjubel Voor de achtste keer wordt op het parkeerterrein van tuincentrum Overvecht in Lisse door de plaatselijke kerken een Paasjubel georga niseerd. Met 'blijde liederen en een korte meditatie wordt herdacht dat Jezus Christus op de eerste dag van die week opstond uit het graf. Bij regen wordt uitgeweken naar de kassen. De Paasjubel begint op eerste paasdag 's morgens om 6.30 uur (bij het opkomen van de zon). Diaconessenhuis Tijdens een uitgebreide ver bouwing is de kapel van hel Diaconessenhuis in Leiden vijf maanden lang builen ge bruik geweest. De diensten werden gedurende die perio de op een andere tijd en in een andere ruimte gehou den. Nu de kapel klaar is wordt weer op de oude lijd (10.30 uur) 'gekerkt'. De oe cumenische paasviering op zondag 3 april wordt opge luisterd door het dameskoor van de Willibrordparochie uit Oegstgeest, onder leiding van Riet Dankelman. Voorganger is dominee H.B. van 't Hof. Klokken luiden De negen klokken van de Warmondse kerken en in stellingen zullen op eerste paasdag, als een paasjubel, gelijktijdig luiden van 08.45 tot 08.55 uur. Deze traditie werd met Pasen 1993 weer ter hand genomen. Aan de 'jubel' wordt meegedaan door Mariëngaerde (drie klokken), Mariënhaven, de Oude Toren, de hervormde kerk, de RK-kerk, het Oude Raadhuis en het Huys te Warmont. Ontmoetingsdag De Hervormd Gereformeer de jeugdbond organiseert een jongerenontmoetingsdag in Zuid-Holland. De bijeen komst heeft op tweede paas dag (4 april) plaats in de Bartholomeuskerk aan de Haven 84 in Schoonhoven. Aan het programma wordt onder anderen meegewerkt door dominee H. Markus uit Noordeloos en organist Jan Verwey. Verder kunnen er al lerlei keuzeprogramma's worden gevolgd, waarin mu ziek, spel, drama en discussie de verbindende elementen zijn. De ontmoetingsdag be gint om 14.30 uur en de toe gangsprijs bedraagt 7.50 gul den. Meer informatie wordt gegeven door de HGJB in Zuid-Holland (01823-83122). Open huis De stichting Grote Kerk in Den Haag houdt op paasza terdag 2 april een 'open huis' met lal van activiteiten voor kinderen, ouders en oude ren. De Grote Kerk is open van 10.30 tot 17.00 uur en de toegang is gratis. De experimentele fase van hel vrijwiliigersproject Terminale Thuiszorg van de Schuilplaats in Katwijk is gisteravond afge sloten. De werkzaamheden worden voortgezet door een stichting, waarin de diaconieën van zes plaatselijke kerkelijke gemeenten zijn vertegenwoor digd. De nieuwe stichting werd ge presenteerd tijdens een bijeen komst in de Christelijke Gere formeerde Kerk aan het Duin- rustplein 10 in Katwijk. De bij eenkomst werd geopend door dominee W.Chr. Hovius. Door notaris mr. C. van der Plas en leden van het bestuur werd de oprichtingsakte van de Stichting Terminale Thuiszorg Schuil plaats Katwijk getekend. Hel project terminale thuis zorg is de afgelopen periode in Katwijk begeleid dooj- de Stich ting Schuilplaats uit Veenen- daal. Directeur G. van Brenk van deze organisatie gaf gister avond een overzicht van de ac tiviteiten tijdens de experimen tele fase. Prof. dr. W.H. Velema, hoog leraar aan de Theologische Uni versiteit in Apeldoorn, sprak over 'zichtbare liefde van Chris tus rond het levenseinde'. Gospelevenement in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense stichting Local Gospel Projects organiseert op zaterdag 2 april een concert van Peter Vlug en de Power Praise Band. Debby Lee Ebbe. het tienerkoor Go Gang en een toneel- en dansgroep. Aan de produklie werken in totaal 120 mensen mee. De landelijke toemee van dit gospelgezelschap doet voor het eerst Alphen aan. De plaats van handeling is de Sal- vatorikerk aan de WiUem de Zwijgerlaan. Het concert be gint om 20.00 uur. Kaarten voor het evenement kosten in de voorverkoop 10 gulden en zijn onder meer te verkrijgen bij het Alphense en Boskoopse VW-kantoor. Aan de zaal kost een kaartje, voorzover nog ver krijgbaar, een rijksdaalder meer. De produktie is in handen van Lea Productions uit Apel doorn. Het concert in Alphen is het eerste van de landelijke toer, die het gezelschap op 3 en 4 april ook naar Leeuwar den en Elburg voert. Voorstel voor nieuwe structuur samengaan hervormden en gereformeerden LEIDSCHENDAM GPD De nieuwe Samen op Weg-kerk krijgt negen regionale centra. Althans, als het aan de commissie Structuurvra- gen van de nieuwe kerk ligt. De commissie wil bovendien de plaatselijke gemeenten meer centraal stellen dan in haar eerste voorstel, een klein jaar geleden. Dat stuk werd teruggenomen omdat het 'onvoldoende' draagvlak had. nadruk zou komen te liggen op de beheersbaarheid. Ruud Dekker van de commis sie wil nog niets over het nieu we rapport zeggen, omdat 'het nu nog gaat om een concept, waarvan eigenlijk nog niets vastligt'. Wel wil hij kwijt dat het stuk, dat door een projectgroep van de commissie wordt voor bereid, dit keer 'veel meer vanuit de gemeenten zal wor- Het nieuwe rapport van de commissie, dat nu nog ter be oordeling in de diverse geledin gen van de SoW-kerken ligt, moet voor de zomer verschij nen. In het eerste stuk werden de 'centralistische tendensen' gehekeld. De synode zou meer invloed krijgen op de uitvoeren de organen, waardoor te veel den geschreven, de commissie heeft zich heus de kritiek wel aangetrokken'. Wat voor de commissie nu wel vaststaat is dat er negen centra moeten ko men. In de eerste versie van haar rapport liet de commissie de vraag open of er vijf of negen centra moeten komen. Het aantal van negen regio nale centra correspondeert met de negen Provinciale Kerkver gaderingen (PKV's) die nu bin nen de Hervormde Kerk be staan. Vooral op die plaatsen heerste onrust onder het perso neel over de opengelaten vraag of er nu vijf of negen centra ko men. De commissie wilde ech ter niet eerder dan dit voorjaar duidelijkheid scheppen over het aantal centra. Commissielid drs. Piet Keizer liet vorig jaar okto ber desgevraagd al weten dat het aantal centra zou 'uitkomen in de buurt van de negen'. Een groter knelpunt noemde Keizer toen de relatie tussen een dienstencentrum en de Al gemene Classicale Vergadering (ACV), die gevormd zal worden door de classes (regionale kerk vergadering) om het gat op te vullen dat ontstaat omdat de provincie als bestuurslaag in de SoW-kerk zal verdwijnen. In middels heeft de SoW-synode besloten dat de ACV een ambte lijke vergadering wordt met een eigen agenda. Dekker kon giste- is, fs\ - K a* j« 1 aï*B vsT- noord wijk» De restauratie van de hervormde Visserskapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk is zo goed als klaar. De aannemer zal het opge knapte kerkgebouw op vrijdag 8 april overdragen aan de kerkvoogdij. Ook het in de klokketoren geplaatste carillon zal dan op symbolische wij ze worden overhandigd aan het gemeentebestuur van Noordwijk. Het klokkenspel is een geschenk van de Stichting Noordwijk 125 jaar Bad plaats. De plechtige overdracht van de kapel begint 's middags om 16.00 uur en zal alleen door genodigden worden bijgewoond. De kerkgan gers kunnen het gebouw bewonderen tijdens de feestelijke ingebruikname door de wijkgemeente West op zondag 10 april, met een dienst waarin de plaatselijke predikant GJ. Ruitenburg voorgaat. Deze dienst begint om 17.00 uur. FOTO DICKhogevzoning ren echter ook nog niet zeggen hoe dit concreet in het rapport verwerkt zal worden. „We zijn tevreden met het standpunt van de projectgroep. Het is echt een zucht van ver lichting", zo is de reactie van Tim Kansil, voorzitter van het secretarissen-beraad van PKV's. De PKV's hebben zich vorig jaar sterk gemaakt voor de komst van een ACV met een 'sterk mandaat', gezien het grote aan tal kerkbestuurlijke taken van een dienstencentrum. Kansil is wel benieuwd of en hoe de nieuwe werkorganisatie al vorm zal krijgen naast de nog be staande kerkorde. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Ouderkerk aan den IJs- sel (wijk west): N.P.J. Kleibergte Veenendaal; te Dieren en te Eist (Gld) (toez.): F.Z. Ort te Genderingen-Meg- chelenjte Eindhoven: J.W. Beks. I I. zendingspredikant te Kenya, Afrika, wonende te Oegstgeest; te Laren (Gld): E.R. Veen. kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar 's-Gravenland (toez.): F.A.J. Heikoop, kandidaat te Houten, die bedankte voor Kerken- veld-Alteveer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hoogeveen: drs. J.W. Muis te Bruchterveld, die dit beroep heeft aangenomen; te Hoogeveen als geestelijk verzorger verpleeghuis Wei- desteyn aldaar: mevr.drs. A.J. Has- ker, kandidaat te Zwolle; te Vijfhuizen als geestelijk verzorger instituut voor Epilepsiebestrijding: mevr. HBE. van Galen, kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Driebergen-Rijsenburg Ph. Troost, kandidaat te Kampen; te Kantens en te Langerak: E.C. Ouwe jan, kandidaat te Hoogeveen CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwolle: P.J. den Hertog te Nieuwe Pekela. 'Aandacht kerk voor El Salvador mag niet verslappen' driebergen» anp Bisschop heeft buikpijn van PDS op 'Katholikentag' Bisschop Joachim Reinelt van Dresden 'heeft er een beetje buikpijn van' dat verte genwoordigers van de linkse partij PDS de ze zomer op de Katholikentag in zijn woon plaats het woord zullen voeren. Dit zegt hij in een vraaggesprek met het Duitse persbu reau KNA. „Ik zie natuurlijk in dat wij christenen niemand moeten uitsluiten die nog met ons wil praten. Maar de PDS-ers kunnen niet verwachten dat wij er geloof aan hechten als zij zeggen: wij bedoelden het zo goed." De bisschop rekent erop dat de partij die de voortzetting van de vroegere Oostduitse communistische partij SED is. gespreks partners zal sturen die tenminste eerlijk zijn. Mgr. Reinelt toont zich ingenomen met het compromis van de officiële Katholiken tag en de basisgroepen, die altijd een alter natieve bijeenkomst hielden (Initiative Kir- che von Unten). Enige groepen zagen in dat het in Dresden voor buitenkerkelijken on begrijpelijk zou zijn als er twee bijeenkom sten zouden zijn. De meeste groepen wil den dit niet inzien. Jammer maar helaas, zegt Reinelt. Het is voor hem volstrekt geen probleem dat er mensen van basisgroepen aan het programma meedoen.Tjverigens komen de vragen die voor de IKvU van belang zijn, ook op de officiële Katholiekentag aan de orde. De bijeenkomst van 29 juni tot 3 juli in Dresden is de eerste gezamenlijke Duitse Katholikentag in de vroegere DDR. In 1987 was er een Oostduitse Katholikentreffen in dezelfde stad. De aandacht van de kerken en de niet-gouvernementele orga nisaties (ngo's) in Nederland voor het vredesproces in El Sal vador mag niet verslappen. Dat vredesproces is in belangrijke mate mogelijk gemaakt door buitenlandse bemoeienis. Zo lang de akkoorden niet volledig zijn uitgevoerd, moet het bui- tqpland een vinger aan de pols blijven houden. Dat is één van de aanbevelin gen van de delegatie van de Raad van Kerken in Nederland, die op verzoek van de Sal vadoraanse kerken als waarne mer optrad bij de verkiezingen in El Salvador op 20 maart. Dé drie waarnemers, R. Haan, F. Kammeijer en J. Zijerveld, be hoorden tot een groep van een kleine 200 oecumenische waar- DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON HET 5CH!)f\h" DAT O Bi) PC BAnJKBT&AKK&R raJ &KOTE TAART H63T eesroLEn vViur U NO& BRN CAPeAtfTJE \/AN MD NO O (&RAA LF.IDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Darmate bv DIRECTIE B M Essenberg, G.P Arnold (adj). J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (ad)) OMBUDSMAN R D. Paauw. tel. dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX; Advertenties071 -323508 Fam, berichten 071-323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma-vnj. van 08 30-17.00 uur Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn|. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) per maand per kwartaal 85,55 per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvrij: 18.00-19.30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Tel071 -143241 29.30 84,55 328,30 HET WEER IN EUROPA HET WEER Nat en winderig weer Een zuidenbries importeerde giste ren een vleug warmte uit het Mid dellandse Zeegebied en dat leverde meteen de eerste officiële warme dag van dit jaar op. Temperaturen van 20 graden of meer komen bo ven Midden-Nederland gemiddeld op 64 dagen per jaar voor. Limburg haalde die 20-gradengrens net, maar ook onze regio kon volop meegenieten van dit lauwe voor proefje van de zomer. De meeste stations in Noord- en Zuid-Holland kwamen met 18 graden uit de bus. Vooral later in de middag kwam de zon er overtuigend door en dat le verde volle terrasjes op met de bij behorende vrolijke gezichten. Aanjager van deze plotselinge warmte was een uitzonderlijk diep lagedrukgebied van 942 millibar ten noordwesten van Ierland. In de avond ging ook bij ons de barome ter met sprongen omlaag. Het was duidelijk dat het hier ging om een eenmalige aanbieding van voor- jaarswarmte. Het koufront van de depressie is inmiddels gepasseerd. In een koelere, winderige atmos feer klaarde het vandaag even op, maar de vaart zit er nu goed in. Rond de grote 'moederdepressie' bij IJsland trekken rappe storing! mee in de brede westcirculatie b ven de oceaan. Ze zullen ons op f traditioneel nat en winderig weer, trakteren gedurende het Paaswel einde, al zullen er soms wat betej momenten zijn. Op korte termijn krijgt ons land d furie van een activerende storinal over zich heen. De wind wordt var avond al hard tot stormachtig, mf schien korte tijd storm als de de-| pressie, tot 960 millibar uitdie pend, naar de kust van Z-Noorwe gen koerst. In de loop van de avo en nacht trekt een regengebied over. Daarachter klaart het morgi overdag wel op, maar er blijven g re buien vallen met stevige wind vlagen en kans op hagel of een donderklap. De aangevoerde luel komt helemaal aanzetten vanaf i koude Canadese oostkust. De tui senliggende oceaan is nog flink koud; we mogen niet mopperen; het kwik overdag 10 graden haal Gedurende de Paasdagen blijft d Atlantische machine nieuwe de pressies afleveren. Vooral op zon dag passeert een breed regenge bied, daarna volgen de onvermiji lijke gure buien weer. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag eerst af en toe zon, later van het westen uit regen. Morgen wisse lend bewolkt en buien. Op beide dagen veel wind. Weinig verandering van temperatuur. België en Luxemburg: Zowel vandaag als morgen eerst bewolkt en regen, la ter af en toe zon. Vandaag kans op onweer, morgen veel wind. Middagtempe- ratuur ongeveer 12 gra- Midden-Frank- i af e Vandaag bewolkt toe regen, mogelijk met onweer. Morgen in de loop van de dag opklaringen, afgewisseld door een en kele bui Langs de kust morgen veel wind. Middagtemperatuur rond 15 graden. Portugal: Wat wisselvalliger weer met vandaag in het noorden, en morgen ook elders, wol kenvelden. Vooral in het noorden enige tijd regen. Maxima van 16 graden bij Porto tot 22 graden in het zuiden. Spanje: Vandaag in het noordwesten, en morgen ook in het noorden, wolkenvelden en plaatselijk regen. Aan de Costa's in het zuiden en zuidoosten droog en flinke pe rioden met zon. Middagtemperatuur van 17 graden rond La Coruna tot 27 in An- dalusië. Langs de stranden varieert het kwik van 20 graden aan de Costa Brava tot rond' 25 graden nabij Benidorm en zuidelijker. Canarische Eilanden: Geleidelijk bijzonder warm weer met flink wat zon. stevige oostelijke winden en maxima rond 30 graden. Marokko: Westkust: Flinke perioden met zon, in het noorden morgen wellicht enkele wol kenvelden. Maxima aan zee 20 graden of hoger. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur vlak aan zee 20 tot 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Morgen bewolkt en enkele buien, mogeljk met onweer. Aan het eind van de dag zet de Mistral m In de Alpen en Pyreneeën tempera tuur op 2000 meter ongeveer 10 gra den, morgen zakkend tot plus 4 graden. Boven de 2400 meter valt de neerslag als sneeuw. Mallorca en Ibiza: Vandaag flinke zonnige perioden en droog. Morgen tijdelijk meer wolkenvel den en een kans op buiige neerslag. Middagtemperatuur ongeveer 21 gra- Griekenland en Kreta: Droog en vrij zonnig. Op de Egeïsche- Zee geleidelijk minder wind. Middag temperatuur morgen op veel plaatsen 19 of 20 graden, vandaag met name op Kreta en de eilanden in de Egeïsche zee aanmerkelijk frisser. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust geleidelijk minder wind en meer zon. Ten oosten van Antalya en op Cyprus veranderlijk bewolkt en op beide dagen kans op buiige regen. Middagtemperatuur van circa 15 graden rond de Dardënellen tot 19 op Cyprus: Duitsland: Vandaag bewolkt en af en toe regen, mo gelijk met onweer. In de middag vooral in het westen af en toe zon. Morgen eerst wat regen, later opklaringen. Mid dagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 20 in het zuiden, morgen iets lager In de Alpen boven 2200 me ter hoogte kans op sneeuw. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en aan de noord kant van de Alpen en in Wallis boven de 2200 meter wat sneeuw Morgen overal bewolkt en boven de 2000 meter af en toe sneeuw. Middagtemperatuur op 2000 meter dalend tot rond het vries punt op morgen. In de dalen ligt de maximumtemperatuur rond 18 graden. Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden en aan de noord kant van de Alpen boven 2200 meter af en toe sneeuw. Morgen overal bewolkt en boven de 2000 meter sneeuw. Tem peratuur op 2000 meter dalend tot rond het vriespunt op morgen. Maximumtem peratuur in het laagland ongeveer 20 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN VRIJDAG 1 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07 13 Zon onder 2d Maan op 01.50 Maan onder 10 Waterstanden Katwijk Hoogwater07.22 19.51 Laag water 03.06 15.35 Weerrapporten 30 maart 20 ■d Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Barcelona half be Berlijn half De Brussel hcht b Cyprus licht t> Dublin zwaar Frankfurt onbew Genève onbew Innsbruck onbew Istanbul zwaar Klagenfurt half b( Kooenhagen half be Las Palmas onbew Rome onbew. Split metontv. Stockholm hchtbew Warschau hchtbew. V/enen half bew. Zurich onbew Bangkok zwaarbew Buenos Aires zwaar bew Casablanca half bew Johannesburg weerlicht Los Angeles zwaar bew. hew Orleans onbew. New York 19 14 26 15 17 12 half be HEINZ -■■■ fn,Ar /v" 1\ Ah

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10