Burenhulp bedreigd door overbelasting Binnenland Slachtoffer van wilde rit 'Gezinszorg en thuishulp erkennen' Rijbewijs vanaf 1996 alleen nog voor 'gezonde mensen' Deeltijdwerk in gezin moeilijk 'Natuurbeleidsplan is te duur' Managers van deze tijd De krasse knarren zijn snel en massaal in opmars VOENSDAG 30 MAART 1994 Algemeen Nedrrl.inds tVi Werken aan de weg vaak gevaarlijk den haag De arbeidsomstandigheden voor de w erkers aan de weg zijn vaak niet wat ze wettelijk moeten zijn. De landelijke in spectiedienst heeft op drie plekken in Nederland het werk aan de weg laten stilleggen omdat wegafzetting ontbrak. Wegwerkers werkten vaak op nog geen halve meter afstand van het voorbij- razende verkeer. Op tal van plaatsen ontbrak een WC en een schaftgelegenheid. Beschermingsmiddelen tegen lawaai, stof en klimaat waren aanwezig, maar werden meestal niet gedragen. Utrecht Jeugdstad 1993/1994 ede De gemeente Utrecht mag zich sinds vandaag Jeugdstad 1993/1994 van Nederland noemen. Een jury van onafhankelijke deskundigen en jongeren tot 16 jaar heeft dat bekendgemaakt tijdens de studiedag 'Geïntegreerd jeugdbeleid en kinderpartici patie' in Ede. Predikaat Jeugdstad is een tweejaarlijkse wedstrijd voor gemeenten die het lokale jeugdbeleid vernieuwen. Cel en boete voor Harley-dieven zutphen De rechtbank in Zutphen heeft een groep van vijf Frie zen veroordeeld tot celstraffen en geldboetes wegens diefstallen van Harley Davidson-motoren. De vijfstonden twee weken gele den terecht omdat zij vorig jaar verspreid over het hele land in totaal twaalf Harleys hadden gestolen. De totale waarde bedroeg ruim een kwart miljoen gulden. Ontvoerde TNO'ers 'goed behandeld' sana» De drie Nederlanders die in Jemen zijn ontvoerd, worden door hun ontvoerders 'goed behandeld', zo heeft het Franse persbureau AFP via politieke bronnen van de ontvoerders ver nomen. Er worden contacten gelegd met de ontvoerders om de drie medewerkers van TNO in Delft vrij te krijgen. De Jihm-stam zou de drie hebben ontvoerd. Deze stam gijzelde vorig jaar no vember een Amerikaanse diplomaat. De man werd na enkele dagen vrijgelaten, nadat de Jcmenitische overheid op de eisen van de ontvoerders was ingegaan. Eis: cel en TBS voor kindermisbruik almelo Zes jaar gevangenisstraf en TBS met verpleging. Dit eis te officier van justitie Roessingh gisteren voor de rechtbank in Almelo tegen een 30-jarige vrouw uit Hengelo. De vrouw wordt ervan verdacht dat ze haar drie dochtertjes in 1992 en 1993 tot prostitutie heeft gedwongen. De kinderen waren 2, 5 en 8 jaar oud toen de misbruik begon. Apeldoorn krijgt wijkwethouders Apeldoorn Het nieuwe college van burgemeester en wethou ders van Apeldoorn gaat de komende vier jaar experimenteren met wijkwethouders. Burgemeester Bruins Slot houdt het toe zicht over de wijkwethouders. Flet nieuwe college heeft voorge steld de stad Apeldoorn op te delen in vier delen, die elk een ei gen wethouder krijgen. De gemeenteraacj moet zich nog over het plan buigen. AMERSFOORT GPD Het werk van de gezinsverzor ging en thuiszorg moet. zoals de verpleging, wettelijk als een be roep worden erkend. Ook het huishoudelijk werk, dat onlos makelijk bij de thuiszorg hoort, moet worden vastgelegd in een duidelijk beroepsprofiel en mag niet langer volstekt worden on dergewaardeerd. Voor beroeps vereniging Sting, voor werk neemsters in de gezinsverzor ging en thuiszorg, is de tijd van liefdewerk, oud papier voorbij. Hoe geërgerd de stemming binnen de gezinszorg is. bleek gisteren op de landelijke dag van Sting in Amersfoort. De voorbeelden van overbezette werkweken tegen een slechte betaling waren legio. De belangenvereniging wil af van de tijdelijke (oproep-)con- tracten en pleit voor functies waarmee vrouwen economisch zelfstandig kunnen zijn. Ze wil de volledige thuiszorg (inclusief de huishoudelijke zorg) vergoed zien via het basispakket van de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ). Bovendien pleit Sting voor een erkende scholing, die opleidt voor een landelijk erkend diploma of cer tificaat. Alleen op die manier maak je het werk professioneel en kun je financiële eisen stel len, is de achterliggende ge dachte. Planbureau bepleit ondersteuning van vrijwilligers eindhoven Een Eindhovense politieauto heeft giste ren een wilde achtervolging van een gestolen auto niet overleefd. De rit, die door grote delen van Eind hoven voerde, eindigde abrupt in de binnenstad. Daar knalde de vluchtende auto tegen twee politie wagens, waarvan er een in brand vloog. De bestuur der van de gestolen wagen, een 27-jarige Eindhove- naar, werd aangehouden. De verdachte was met gro te snelheid weggereden, toen hij bij een normale verkeerscontrole staande werd gehouden. Bij de bot sing en de daaropvolgende brand raakte niemand gewond. foto anp Automatische stratenmaker verlicht tilwerk sambeek anp De eerste volautomatische stra tenmaker komt binnenkort op de markt. De computergestuur de bestratingsmachine neemt het zware en eentonige sjouwen en leggen van stenen over van de stratenmaker. De stratenma kermachine levert per keer een rij van maximaal 36 stenen af, goed voor ongeveer één vier kante meter. Hij is het meest geschikt voor het leggen van wegen. De stenen worden opgepakt EU-regels rijvaardigheid strenger dan Nederlandse DEN HAAG GPD Het rijbewijs van mensen met suikerziekte, met epilepsie of met een verminderd gezichts vermogen wordt vanaf 1996 mogelijk niet meer verlengd. Vanaf dat moment zijn dejid- staten van de Europese Unie (EU) namelijk verplicht de Eu ropese richtlijn voor de 'genees kundige verklaring rijgeschikt- heid' in te voeren. De EU-regels zijn aanzienlijk strenger dan de Nederlandse, waarschuwt Harry Warmink, arts en hoofd van de geneeskundige afdeling van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) in het tijd schrift Reflector. Mensen met de 'vallende ziekte' worden zonder pardon de auto uitgejaagd. De Europe se richtlijn maakt geen onder scheid tussen het soort aanval van epilepsie en de regelmaat daarvan. Ook mensen met sui kerziekte komen er in de Eu ropese richtlijn bekaaid vanaf. Slechts in uitzonderlijke geval len. pas na een uitgebreid me disch advies en onder voorbe houd van een regelmatige me dische controle, komen ze in aanmerking voor een rijbewijs. De Europese richtlijn voor mensen met een verminderd gezichtsvermogen getuigt van een onrealistische kijk op de verkeersgebruikers, vindt de arts. Mensen met één gezond oog moeten volgens de richtlijn hun rijbewijs voortaan inleve ren. Maar volgens Warmink vormt deze groep absoluut geen gevaar op de weg. Het gaat bij den haag gpd De overheid moet tegen mannen met jonge kinderen zeggen dat oppassen en het huishou den doen leuk is. Zij moet vrouwen echter wij zen op de gevolgen van thuisblijven. Dat is het advies van het bureau De Jong en Van Doorne- huiskes dat gisteren aan het parlement is aan geboden. Het bureau heeft in opdracht van het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid het rapport 'Hoe ouders het werk delen' uitge bracht. Daaruit blijkt dat de animo voor deel tijdwerk in jonge gezinnen groot is, maar dat er weinig van terecht komt. Dat is het gevolg van het ontbreken van kinderopvang en de betere carrièrekansen voor mannen. Ook durven veel mannen hun werkgever niet te vragen de werk tijden aan te passen, aldus de rapportschrijvers. Verder blijkt dat de werkverdeling tussen mannen en vrouwen slechter is geregeld wan neer de man in het bedrijfsleven werkt. In over heidsdienst blijkt dat veel makkelijker te zijn. Vrouwen maken veel meer gebruik van ouder schapsverlof dan mannen. Een kwart van de mannen wil wel graag minder werken. Vrou wen met een kleine deeltijdbaan willen juist meer werken, terwijl vrouwen met een 'grote' deeltijdbaan minder uren willen werken. Meer dan de helft van de mensen bij wie de man en de vrouw beiden deeltijd willen, zien hun wens niet verwezenlijkt. Wageningse econoom: 'Plan haalbaar bij belastingverhoging wageningen anp Het natuurbeleidsplan van het kabinet kan alleen maar worden uitgevoerd als de belastingen fors worden verhoogd. Dat con cludeert de Wageningse econoom Slangen in een onder zoek naar de kosten van aanleg van 'nieuwe natuur'. De over heid wil de komende kwart eeuw circa 150.000 hectare grond aan de landbouw ont trekken en inrichten als natuur gebied. Die plannen staan om schreven in het Natuurbeleids plan en het Structuurschema Groene Ruimte. Beide plannen zijn goedgekeurd door de Twee de Kamer. Volgens de hoogleraar agrari sche economie vergt hetna tuurbeleid een bedrag van 11 miljard gulden. Dat geld moet geleend worden op de kapitaal markt. De rente en aflossing zullen uiteindelijk moeten wor den opgebracht door de burger, meent Slangen. „Dat betekent dat de loonkosten oplopen en de wig tussen bruto- en nettolo nen toeneemt. Dat leidt dan weer tot oplopende werkloos heid." Slangen verbaast zich erover dat het kabinet geen rekening heeft gehouden met de gevol gen van het natuurbeleid voor de nationale economie. „De plannen zijn financieel-econo- misch onverantwoord. Het gaat toch al niet zo goed met Neder land. Kijk maar naar DAF en Fokker. Nu wil het kabinet in een groot gebied de economi sche activiteiten van de agrari sche sector opheffen. Zonder dat daarvoor iets in de plaats komt. Dat is een vorm van pre- economisch denken, zoals we die voorheen zagen in Oost-Eu ropa." waarna ze in het juiste verband op de zandbaan worden gelegd. Een trekbalk trekt de rij strak onder toeziend oog van iemand die de machine bedient. Voor sierwerk blijft het am bachtelijke handwerk favoriet, zegt directeur laarakkers van het gelijknamige bedrijf dat het apparaat op de markt brengt. De automatische stratenmaker gaat twee ton kosten. Over eventuele nadelige gevolgen voor de werkgelegenheid maakt de directeur zich geen zorgen. „Natuurlijk bespaart de auto matisering tijd, maar straten makers worden nooit overbo dig. Er blijft genoeg werk voor ze te doen." In de komende weken hoopt Laarakkers het prototype van de bestratingsmachine te vervol maken, zodat hij ook kan her- bestraten. „Ik wil een construc tie bedenken om gebruikte ste nen machinaal op te pakken en schoon te maken, waarna ze opnieuw gelegd kunnen worden met de bestralingsmachine." den haag anp/gpd Ouderen, gehandicapten en zieken zullen de komende jaren een steeds groter beroep doen op buren, familie en kennissen om hen een handje te helpen. Het aantal men sen wil of kan helpen, zal echter niet groeien. Beroeps krachten die bijspringen, tijdelijke opvang elders, techni sche snufjes of belastingaftrek kan de helpers' een steuntje in de rug geven. Dit blijkt uit het vandaag gepu bliceerde rapport Informele Zorg dat het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) in opdracht van het ministerie van WVC uitvoerde. hulp nodig hebben om zelfstan dig te kunnen blijven wonen. De stijging wordt veroorzaakt door de groei en de vergrijzing van de bevolking. Ook de toena me van het aantal alleenwonen- den verhoogt de vraag. Het SCP verwacht niet dat er meer mensen vrijwillig voor an deren gaan zorgen. De groep partners van ouderen en alleen- zorgende dochters is nu al zwaar belast. Mensen beginnen er ook niet aan als van meet af aan duidelijk is dat de profes sionele zorg onvoldoende hulp Op dit moment zijn er in Ne derland ongeveer 1,3 miljoen mensen die 1.5 miljoen anderen helpen met boodschappen doen, het huis schoon houden, wassen en aankleden. Meestal zijn dat vrouwen zonder baan of oudere mannen die voor hun vrouw zorgen. Maar er zijn ook nog flink wat mensen met een baan die alleen of samen met anderen iemand verzorgen. Het SCP verwacht dat in 2010 bijna twee miljoen mensen het besturen van een motor voertuig namelijk om het totale gezichtsvermogen, niet om dat ene oog, weet de arts. Door het hoofd wat meer heen en weer te bewegen blijft het gezichtsveld optimaal. Warmink vermoedt dat de richtlijn is -vastgesteld om het aantal automobilisten terug te dringen. Frankrijk en Duitsland hebben zich namelijk voorge nomen het aantal auto's op de weg te verminderen. Volgens de arts mogen medische richtlij nen nooit gebruikt worden voor een politiek doel. Hij wordt in die mening gesteund door de Nederlandse Gezondheidsraad. Ook België, Denemarken en as pirant-lidstaat Noorwegen heb ben bezwaar gemaakt tegen de Europese richtlijn. den haag Staande receptie bij de opening van de drie dagen durende vakbeurs Management Support '94 die gisteren in het Congresgebouw in Den Haag werd geopend. Vanuit het hele land kwamen secretaresses naar de beurs om te luisteren naar de verschillende lezingen en deel te ne men aan andere activiteiten. Vorig jaar heette deze beurs nog Secretaresse '93. foto anp kan bieden. Vrijwilligers staan niet te springen om de taken van de gezinszorg of wijkverple ging over te nemen. Dit kunnen zij meestal ook niet. Het SCP sluit dan ook niet uit dat men sen eerder richting verzorgings huis zullen trekken dan nu het geval is. Er zijn, zo vindt het bureau, maatregelen nodig om de vrij willige zorg die thuis gegeven wordt te verlichten. Dus meer dagopvang, professionele on dersteuning van de vrijwilligers, woningaanpassingen, betere verlofregelingen en de invoering van een klantgebonden budget. Hierbij kunnen patiënten zelf hun zorg inkopen en dus ook de vrijwilligers betalen. Het SCP ziet weinig heil in so ciale dienstplicht of uitbreiding van het zorgverlof om de pro blemen bij de buren- en fami liehulp op te lossen. Het bureau heeft berekend dat dit tenmin ste 2,5 miljard gulden gaat kos ten. Drukke wegen verwacht in paasweekeinde den haag anp De ANWB en de politie ver wachten het komend paas weekeinde een behoorlijke drukte op de wegen. Omdat net weekeinde voor veel mensen al morgen begint, zal de avond- spits dan drukker worden dan normaal en ook langer duren. Verwacht wordt dat honderd duizenden buitenlanders, voor al Duitsers, de paasdagen in Nederland doorbrengen. Vooral op de noord-zuid- en de oost- west-routes kunnen daardoor files ontstaan, zoals de Al (Hen gelo-Amersfoort), A2 (Amster dam-Eindhoven-Maastricht), A12 (Utrecht-Arnhem-Duitse grens) en de A67 (Eindhoven- Venlo). Bij mooi weer worden ook volle wegen verwacht richting kust en de Veluwe. Geliefde pu bliekstrekkers met Pasen zijn onder meer de Keukenhof in Lisse, de Efteling in Kaatsheuvel en het circuit in Zandvoort. Maandagmiddag- en avond (Tweede Paasdag) wordt het verkeersbeeld vooral gedomi neerd door terugkerende vakan tiegangers. Naar schatting 500.000 Ne derlanders brengen de paasda gen door in vakantiecentra. On geveer 200.000 van hen gaan naar buitenlandse bestemm- mingen, vooral in Duitsland. België en Luxemburg. Industrie loopt zich warm op conferentie over nieuwe groeimarkt den haag henk van lierop Het inkrimpen van de land bouw veroorzaakt volgens Slan gen een fors verlies 'aan arbeids plaatsen. „Voor elke boer die verdwijnt, verdwijnt een ar beidsplaats in de agrarische ver werkende industrie. Het ont trekken van grond aan de pro- duktie-kost op termijn 7.000 tot 13.000 arbeidsplaatsen." Het kabinet gaat ervan uit voor de aankoop van land bouwgrond circa 40.000 gulden per hectare nodig is. De komen de 25 jaar moet jaarlijks 6.000 hectare worden verworven. Daar komen de kosten voor in richting en beheer nog bij. Vol gens Slangen is die inschatting veel te laag. „Boeren laten zich niet zomaar uitkopen. Als je als overheid moet gaan onteige nen, komen de kosten tenmin ste twee keer zo hoog te liggen." Sportschoenen voor ouderen. Twintig jaar geleden zou het idee worden weggehoond. Inmiddels is het een commercieel succes in Amerika. De krasse knarren zijn in opmars en de industrie loopt zich alvast warm voor een nieuwe groeimarkt. Er wordt nagedacht over nieuwe stofzuigers, die de voordelen van de 'kruimeldief en de ouderwetse stoere zware zuiger in zich verenigen. En de oudere van nu neemt geen genoegen met een keukenmes met een ex tra dik handvat om groente of vlees aan mootjes te hak ken, maar wil een heuse keukenmachine. Nederland telde in 1990 nog 3,4 miljoen 55 plussers, of wel 22 procent van de totale bevolking. Over 20 jaar zijn dat er 4.7 miljoen, 28 procent van de bevolking. Het totale vrij beffteedbaar inkomen van deze ouderen neemt toe van 80 miljard gulden in 1990 tot 120 miljard in 2010, of wel tot ongeveer eenderde van het totale vrije besteedbare inkomen. Een groeimarkt, maar wel een lastige. De inkomens verschillen tussen bejaarden onderling zullen toene men. Hoe de gezondheid en de levensstijl zich ontwik kelen, laat zich moeilijk voorspellen. Bedrijven die nieuwe produkten ontwikkelen, lopen een grote kans daarbij kostbare fouten te maken. Daardoor is behoefte ontstaan aan een klankbord. Het afstemmen van vraag en aanbod staat morgen centraal in een conferentie onder leiding van mr.dr. GA Wagner, gepensioneerd Shell-topman en erkend goeroe over de toekomst van de industrie. Aan de con ferentie doen ouderen en bedrijven mee, maar ook in stituten als TNO, woningcoöperaties en zorginstellin gen. Mogelijk wordt dit de aanzet tot een permanent overlegorgaan, waarvoor de overheid geld wil uittrek ken. Het beeld van de oudere die tevreden uitziet naar zijn opname in bejaardenhuis Avondzon klopt al lang niet meer. Van de huidige 3.4 miljoen 55-plussers woont 92 procent zelfstandig en de Wens om zelfstandig te blij ven wonen neemt alleen maar toe. Als ouderen al wil len verhuizen, wil slechts één op de twintig naar een bejaardenhuis. Er is dus behoefte aan goede woningen, die toegankelijk en gelijkvloers zijn met alarmeringssys temen, aangepaste keukens en sanitair, maar ook anti- slipvloeren. Ook zal er behoefte zijn aan aangepast meubilair, meer en betere verlichting en niet te verge ten handig inklapbaar logeer-meubilair voor de (klein kinderen. De ministeries van VROM (volkshuisvesting) en WVC (ouderen) zijn betrokken bij de conferentie, maar de organisatie berust bij Economische Zaken (bedrijfsle ven). Regelingen die voor de zorg van ouderen van be lang zijn worden steeds meer gedecentraliseerd. Dat houdt ook in dat niet langer centraal in Den Haag aller lei kwaliteitseisen worden opgesteld waaraan diensten en produkten moeten voldoen. In de toekomst wordt dat in gemeenten bepaald en het is te verwachten dat er dan commissies of gebruikersgroepen zullen ont staan die de produkten kritisch beoordelen. Zo is er al een keurmerk, een 'seniorenlabel', ontwikkeld voor wo ningen. Bedrijven spelen graag op de ontwikkelingen met produkten als de aangepaste blikopeners, stofzuigers of trapkruk. Maar ook met stabiele strijkplanken, beter af leesbare wekkers, kleine koffiezetapparaten en straal kachels. Complete produktlijnen worden doorgelicht op gebruikersgemak. En dat leidt tot opmerkelijke suc cessen. Het bureau Willems en Van den Wildenburg noemt er enkele in het rapport Marktverkenning Ouderen technologie dat tijdens de conferentie wordt gepresen teerd. Philips bijvoorbeeld, heeft strijkijzers voorzien van een automatische afslag bij stilstand. Dat was im mers ideaal voor vergeetachtige ouderert, maar het bleek ook een oplossing voor druk bezette mensen die steeds worden lastig gevallen door huisbel of telefoon. Inmiddels kent Philips de Easyline, een reeks van pro dukten van wekkerradio's tot cassetterecorders die uit blinkt in bedieningsgemak en die door het ontwerp ook goed aanslaat bij twintigers en dertigers. Daarmee is tevens een probleem geschetst waarmee het bedrijfsleven te maken zal krijgen. Het DAF-je werd door het 'pientere pookje' gezien als een auto voor ou de sukkelaars. Hier ligt dus een grote uitdaging voor de uitvinders van het Zwitser-I>even gevoel, de reclame makers: oud verkoopt slecht. De scheidslijn tussen pro dukten voor ouderen en massaprodukten zal vager worden. Geen Tafeltje-riekje maar home-catering. Een verhoogd toilet wordt een toilet, waarop men normaal kan zitten. In de reclame worden produkten niet door grijsaards aangeprezen, maar door vlotte veertigers. Een mens is zo oud als hij zich voelt. Uit onderzoek blijkt dat een oudere zich al gauw een jaar of vijftien jonger voelt en dus vooral ontvankelijk is voor een boodschap van een oudere jongere.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5