Premies voor auto's gaan met tien procent omhoog 'Mama, help! Daar zijn die enge mannen weer' Binnenland Meerderheid van Senaat stemt in met Betuwelijn D66 eist aftreden Hirsch Ballin oorwaardeïijke celstraf ti boete voor 'diefstal' Genoeg huizen voor Nederlanders Aantal immigranten Zuid-Afrika is laatste vijf jaar verdubbeld )ENSDAG 30 MAART 1994 jnderen in Limburg hoesten meer dningen» Kinderen in Limburg hoesten meer dan Groningse ideren. De buitenlucht in het zuiden bevat iets hogere con- ntraties verontreinigde stoffen dan in het noorden. Dit blijkt een onderzoek bij kinderen tussen zes en twaalf jaar in Lim- irg en Groningen. $6 dagen cel voor niet betalen boetes ystad F.en 33-jarige man uit Almere is gisteren in het ge- ;htsgebouw van Lelystad in de kraag gegrepen omdat hij en- Ie tienduizenden guldens aan1 boetes had openstaan. De man oet 486 dagen zitten, een absoluut record voor Justitie in Lely- id. Samen met zijn vrouw moest hij gisteren voor de politie- rhter verschijnen, omdat ze de sociale dienst voor meer dan .000 gulden hadden getild. Daarvoor kregen ze honderd uur >nstverlening. De attente parketpolitie had in het dossier gele- n dat de man nog een scala aan boetes moest betalen. is acht jaar voor moord op vriendin t bosch Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren acht jaar vangenisstraf en TBS geëist tegen een 37-jarige man uit het abantse Langenboom. Hij wordt verdacht van de moord op n 24-jarige vriendin. De twee werkten samen op de universi- t van Nijmegen en hadden een innige, maar platonische endschap, volgens de man. Later vertrok zij naar Amsterdam, ien zij de man op een dag vertelde dat zij de relatie wilde be rken, kneep hij haar de keel dicht en bedwelmde haar met loroform. Volgens een onderzoek van het Pieter Baan Cen- im in Utrecht is de man verminderd toerekeningsvatbaar. Uil- raak op 12 april. Rolkei' lost 'Leeuwarden' af ANWB introduceert nieuw systeem met chips tegen diefstal Verzekeringsbedrijven binnen de ING Groep (onder an dere Nationale-Nederlanden) gaan hun premies voor motorrijtuigenverzekeringen binnenkort met tien a vijf tien procent verhogen. De maatregel is een reactie op het toenemende aantal autodiefstallen en de forse stijging van het uitgekeerde schadebedrag als gevolg van wettelij ke aansprakelijkheid. is een uitvloeisel van het toege nomen aantal schade- en letsel- gevallen. Vooral door wettelijke aansprakelijkheid moesten de verzekeringsmaatschappijen steeds meer aan derden uitke ren. Een letsel waarvoor steeds vaker een claim binnenkomt, is de zogenoemde nekslag. Volgens drs. A. Jacobs, be stuursvoorzitter van de ING Groep, zullen collega-schade- verzekeraars binnenkort volgen. „Als het bij ons druppelt, moet het bij anderen regenen." Het is niet de eerste keer dat de pre mies flink omhooggaan. In de afgelopen drie jaar zijn ze tel kens met zo'n acht a tien pro cent gestegen, aldus ING. De nieuwe premieverhoging De toename van het aantal autodiefstallen noemt Jacobs 'schrikbarend'. Vooral duurdere automerken moeten het ontgel den. „Daarvan zien we er bij zonder weinig terug." ING denkt aan nieuwe maat regelen tegen diefstal, zoals het graveren van kentekens in auto ruiten. Maar het concern wil ook met autofabrikahten praten over andere mogelijkheden. Ja cobs zei de terugkeer van doua niers bij de grenzen toe te jui chen. „Als die dan toch weer auto's gaan controleren kunnen ze misschien ook kijken of er gestolen wagens bij zitten." De ANWB maakte gisteren bekend dat het voor zijn leden een systeem aanbiedt waarbij gestolen auto's vaker èn sneller worden teruggevonden. Het systeem wordt het eerst aange boden aan de ANWB-leden in de regio Amsterdam, waaronder ook Haarlem valt. De op het systeem aangeslo ten auto is herkenbaar aan twee chips met een onuitwisbare co de. die politie en douane in bin nen- en buitenland met specia le apparatuur kunnen lezen. De gegevens van de auto worden geregistreerd in een internatio nale databank. Is een auto ge stolen. dan wordt dat centraal gemeld. De inbouw van de chips in de auto's gebeurt ill een van de ANWB-Technosta- tions. Nu wordt ongeveer de helft van het (groeiend) aantal gesto len auto's teruggevonden. De ANWB meent dat het nieuwe systeem de pakkans aanzienlijk vergroot en dat er een preven tieve werking van uitgaat. De Eerste Kamer stemt zo goed als zeker in met de aanleg van de Betuwelijn. Deze ruim zeven miljard gulden kostende goede renspoorlijn zal rond de eeuw wisseling Rotterdam een directe transportverbinding bieden met Duitsland. Tijdens hel debat van gister avond bleek dat de steun van de regeringspartijen CDA en PvdA aan het voorstel van ministers Maij (verkeer) en Alders (VROM) voldoende is om de re alisatie van de fel omstreden Betuwelijn mogelijk te maken. Over twee weken zal het voor stel tot aanleg van de spoorlijn in stemming worden gebracht. Groen Links. WD. D66. RPF en een klein aantal PvdA-sena- toren zullen zich naar verluidt tegen het plan keren. Zij vinden dat uitstel van de besluitvor ming verstandiger is, omdat nog te onduidelijk is of de mil jarden-investering (per Neder lands huishouden ruim 2200 gulden) wel het gewenste eco nomische rendement zal ople veren. Ook vrezen zij dat het milieu in te grove mate zal wor den aangetast door de wijze waarop het kabinet de Betuwe lijn wil aanleggen. Terwijl eind november in de Tweede Kamer de discussie over de Betuwelijn de publieke tribune nog deed volstromen, was de animo van actievoerders gisteren in de Eerste Kamer na genoeg nihil. Voornaamste re den daarvan was dat de kaarten al lang en breed waren geschud. Na een uitvoerige opsom ming van de door Alders en Ma- ij genoemde voordelen, kon fractievoorzitter De Boer van Groen Links het niet laten om het gejuich van de toekomstige ex-ministers ietwat te relative ren. Volgens hem is er onvol doende maatschappelijk draag vlak. Maij wijt dat voor een groot deel aan de pers, die aan de negatieve aspecten van de Betuwelijn uitvoerig aandacht zou hebben gegeven. haag Driehonderd luchtmachtrnilitairen van de vliegbasis ilkel vertrekken binnenkort naar Villafranca. Zij nemen er de een over van hun collega's van de vliegbasis Leeuwarden die ids oktober in NAVO-verband toezien op de naleving van het egverbod boven Bosnië (Deny Flight). Op 1 april vindt de offi- Sle commando-overdracht plaats, zo maakte Defensie gisteren kend. Nederland neemt momenteel met achttien F-16's deel n Deny Flight. Hoogleraar kraakt IRT-rapport 'ers beschuldigen elkaar over en weer weken voorwaardelijke cel- fen vijflionderd gulden boe- ireeg een 40-jarige man uit merend gisteren van de Alk- irse politierechter omdat hij had gedaan of hij de auto het CD-raadslid R. van der i had gestolen. Het raadslid !zo 27.000 gulden schade bij rerzekering kunnen claimen, i der Plas heeft de mislukte jing tot fraude altijd ont- tl. Hij moet later voor de Oter verschijnen. ie 40-jarige Purmerender, pger ook lid van de Cen- kulemocraten, zei dat hij (der Plas de 'vriendendienst' e ^ezen had omdat deze in a>s!lnood zou hebben gezeten. ,ac^erdachte was Van der Plas' I jrouweling. Hij reed hem rer|c als 'als Van der Plas dron- was' en beschikte over de Reutels. ie man en zijn vriendin Ni- f Vos, raadslid voor de CD in er|G Bank: Stalen duurder Iaaj te laag saldo rï terdam gpd ^Aiders van een bankgiroreke- J; bij ING Bank met een lager jjjiiddeld saldo dan 2000 -gul- moeten in de toekomst ex- kosten betalen. De bank er aan deze klanten geld te brengen voor [^opname aan de balie en r het gebruik van acceptgi- Dit komt bovenop de be- jnde kosten van het beta- f^jsverkeer. ING Bank, met on- t eer 400.000 particuliere re- hengelo gpd I j^nghouders. zou de eerste Ik zijn die een dergelijke cj1inpel invoert. Almere, haalden de spullen van Van der Plas uit zijn auto en stalden de wagen in een loods in Purmerend. Enkele door de Purmerender ingeschakelde zi geuners zouden de auto uit de loods halen en de sloop van het voertuig regelen. Zij vonden echter CD-pamfletten in de kof ferbak en weigerden woedend verdere medewerking. Uit wraak parkeerden zij de auto bij het politiebureau van Hoorn en tipten de politie. Tussen de verdachte en Van der Plas ontstond vervolgens ruzie over Nicole Vos, die bij Van der Plas introk. Partijleider Janmaat suste hel relatiepro bleem, maar de verdachte stap te volgens Van der Plas uit ja loezie toch naar de politie en bekende daar zijn medewerking aan de poging tot verzekerings fraude. Op zijn beurt zou Van der Plas enkele huisdieren van de verdachte hebben gedood en een hakenkruis in kattebloed in zijn woning hebben achtergela ten. De verdachte betoogde gis teren voor de politierechter 'voor negentig procent zeker te weten' dat Van der Plas zijn die ren heeft vermoord. Zowel officier van justitie G. Oldekamp als politierechter B. Posch beperkte de CD-vete tot de verzekeringsfraude. De offi cier eiste duizend gulden boete en een voorwaardelijke celstraf van vier weken. L. Sipkes van Groen Links tijdens het debat over vreemdelingenbeleid. foto a, Staatssecretaris Heennafel over non-discussie Volgens D66-leider Hans van Mierlo moet minister Hirsch Ballin (justitie) aftreden. Alleen als de bewindsman in het ka merdebat over de IRT-zaak - dat tot volgende week is uitge steld wegens ziekte van Elirsch Ballin - met een heel goed weer woord komt, zal D66 van ge dachten kunnen veranderen. Van Mierlo zei dat gister avond in Heerenveen tijdens een spreekbeurt. „De minister is tenslotte politiek verantwoor delijk voor de werkwijze van het IRT. Nu gebleken is dat er bin nen het IRT ernstige fouten zijn gemaakt, zou de minister het gebaar moeten maken terug te treden." Het Interregionaal Recherche Team Noord-Holland-Utrecht is ruim een jaar geleden door het Openbaar Ministerie in de hoofdstad ontbonden omdat de opsporingsmethode niet zou kloppen. De opheffing leidde destijds tot grote woede bij an derepolitiekorpsen. Volgens Van Mierlo is door de IRT-affaire grote schade toege bracht aan de geloofwaardig heid van justitie en politie. „En dat kunnen we niet hebben in deze tijd waarin de burgers het gevoel hebben dat de onveilig heid in ons land toeneemt." Van Mierlo is geschokt door de reactie van CDA en PvdA op de kritiek van de commissie-Wie- renga, die de IRT-zaak onder zocht. „Het kabinet heeft geen ruim te genomen voor een bezonken oordeel, maar meteen een vlucht naar voren gemaakt en gezegd dat geen koppen zullen rollen. Weliswaar wordt erkend dat er fouten zijn gemaakt, maar tegelijk wordt gezegd 'dat de mensen niet fout zijn'. Daar mee heeft het kabinet een ver keerde sfeer geschapen. Alsof de bewindslieden die in het verle den zijn afgetreden, zoals Braks. Brokx en Van der Linden, wel foute mensen waren." Van Mierlo zei ervan over tuigd te zijn dat CDA en PvdA de kritiek van Wierenga en de zijnen zeer ernstig hadden ge nomen als er niet toevallig over vijf weken verkiezingen waren geweest. „Voor een zuivere af handeling van de IRT-zaak is het nu een ongelukkige perio de", zei hij. In een artikel in het Neder lands Juristenblad dat vrijdag verschijnt, sabelt de Maastricht se hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht Th. de Roos het rapport van de commissic-Wie- renga neer. Het rapport is een zijdig, onvolledig en niet eerlijk in de kritiek op de top van de politie en het openbaar ministe rie in Amsterdam, zo vindt De Roos. Volgens hem legt de commis- sie-Wierenga geen verantwoor ding af over de selectie van ge tuigen die zijn verhoord. De meesten hoefden maar één keer te verschijnen. De commissie was 'vooringenomen' omdat Wierenga er vanaf het begin van uit ging dat 'Amsterdam' de dis cussie over de opsporingsme thodiek gebruikte om van het IRT af te komen. Daarom was het beter geweest als de com missie meer analytisch en min der concluderend had gerap porteerd, aldus de hoogleraar. numegen/den haag/eindhoven gpd-anp „Het is absolute lariekoek dat er binnenkort geen huizen meer beschikbaar zijn voor Nederlan ders", zei staatssecretaris Heerma van volkshuis vesting gisteravond in reactie op de uitspraak die bestuurder De Vries van de Bouw- en Houtbond FNV een dag eerder deed. Volgens Heerma is Ne derland niet vol. Er komen jaarlijks 270.000 huizen in de sociale sector vrij, tien procent van het totaal van de wo ningen in de sociale woningbouw. Bovendien zijn er vorig jaar vierduizend woonvergunningen meer afgegeven dan wettelijk geregeld was. Hij is wel voorstander van een debat over de vraag of Nederland de stroom asielzoekers wel aankan. Het ministerie van justitie neemt alsvast een voorproefje en komt met een folder waarin alle exacte feiten en aantallen staan over asielzoekers. De folder komt in postkantoren en bibliotheken te liggen. De PvdA is nog steeds verdeeld over het asielbeleid, zo bleek gisteren tijdens een forum discussie met de vier woordvoerders van de par tij, WD, D66, Groen Links. PvdA'er Van Traa nam daar openlijk afstand van het asielbeleid van zijn partijgenoot Kosto, staatssecretaris van justitie. Hij vindt dat Kosto onvoldoende duidelijk maakt dat er zóveel oorlogsellende in de wereld is dat Nederland niet anders kan dan een aandeel ne men in de opvang van vluchtelingen. „Wij hebben de afgelopen jaren steeds meer vluchtelingen opgenomen, en terecht. Maar ik zou willen dat de regering daar ook meer voor wil staan", aldus Van Traa. Hij verwijt Kosto 'een spierballenbeleid' te voeren. Op een vraag uit de zaal waarom het asielbeleid steeds strenger wordt, verwees Groen Links-Kamerlid Sipkes fijn tjes naar de enige aanwezige woordvoerder van de regeringspartij PvdA. voorburg anp De immigratie van Nederlan ders uit Zuid-Afrika is de afgelo pen vijf jaar meer dar> verdub beld. Vorig jaar kwamen bijna elfhonderd Nederlanders uit Zuid-Afrika, terwijl er nog geen vierhonderd naar dat land ver trokken. Dat blijkt uit cijfers van hel BS Sinds 1950 zijn 61.000 Neder landers naar Zuid-Afrika ver trokken. Daar staat de komst of terugkomst van 42.000 Neder landse immigranten tegenover. Door de geboorte van Neder landse kinderen is het aantal personen dat (ook) de Neder landse nationaliteit bezit en in Zuid-Afrika woont naar schat ting van het ministerie van bui tenlandse zaken opgelopen tot ongeveer 80.000. Van deze 80.000 zijn er in elk geval 35.000 niet-stcmgerech- tigd bij de eerste verkiezingen (eind april) in Zuid-Afrika waar aan blank en zwart meedoen. Die 35.000 hebben alleen een Moeder verkoopt haar zeer jonge kinderen voor seksueel misbruik estuursvoorzitter G.J.A. van Lugt van de holding ING ieejk (ING Bank en Postbank ,-fjlen) maakte dit voornemen 10 Eren bekend tijdens een toe- Plating op de jaarcijfers van de Groep. „Je kunt niet voor rekening waar vijf gulden alles gratis doen", aldus raj] der Lugt. Hij benadrukte jigens dat betalen bij de ibank gratis blijft. de bankier legde ING ik vorig jaar ruim 20 miljoen ien toe op het betalingsver- f, de Postbank 40 tot 50 mil-' 1. Dat was zo'n 30 miljoen Jder dan in 1992. „Een uw tarief is noodzakelijk we- h kosten van kantoor, fistverlening, advies enzo- rts. Een grens van gemid- kie3 2000 gulden lijkt me rede- on stelde Van der Lugt. Hij gaf e vfldat de hoogte van de drem- allerminst vaststaat, de branche is ING Bank i tarieven voor particuliere momenteel zeker eist! de duurste. De Postbank is ichfetwist het voordeligst, met >NS Bank en ING op een ge- igejde tweede plaats. ING Bank t bedt ecliter wel 0,5 procent hifc op betaalrekeningen, SNS i- ik en Postbank niets. refiJe twee andere grote banken k' AMRO en RABO. bij wie klingen gemiddeld al een t duurder zijn, lieten bij de Ichting op hun jaarcijfers en dat hun tarieven voorlo- niet worden verhoogd. Zodra werd aangebeld renden Samantha, Kimberly en Gladys naar het keukenraam. 'Mamma, mamma. niet opendoen', schreeuwden ze tegen hun moeder als ze door het raam 'enge mannen' op de stoep za gen staan. Maar mamma deed wel open. Want, ze had haar dochtertjes van twee, vijf en acht jaar voor duizenden gul dens verkocht aan vijf volwasse nen, die de kinderen in groeps verband misbruikten. De 30-jarige moeder uit Hen gelo was stokdoof voor hun hulpgeroep tijdens het misbruik in de ouderlijke woning. De Hengelose vrouw ranselde haar dochters af met een riem of een schoen, als ze dreigden alles te vertellen. Na schooltijd kreeg het on derwijzend personeel Samantha en Kimberly met geen stok de deur uit. Later werd duidelijk waarom, de kinderen probeer den zo de hel van verkrachtin gen, SM-spelletjes en incest, die hen thuis wachtte, te ontlopen. Tëgen de vrouw is zes jaar cel geëist en TBS met dwangverple ging. Justitie acht bewezen dat de gescheiden moeder haar dochters vanaf februari '92 tot april vorig jaar tot prostitutie heeft gedwongen, eerst in Dordrecht en later in Hengelo. De vrouw is verminderd toere keningsvatbaar. Ze is zelf door haar vader op jonge leeftijd seksueel misbruikt. Haar moe der is ook als kind misbruikt. Volgens de psychiaters van het Utrechtse Pieter Baancen- trum zijn 'de kinderen een on derdeel van haar problematiek. Wat ze zelf meemaakte, laat ze ook haar dochters meemaken'. „De rollen worden omgedraaid: de moeder is door haar moeder verstoten. Moeder wordt kind, kind wordt moeder. Ze is een erg beperkte vrouw die zichzelf ervaart als machteloos bij alles wat haar overkomt, impulsief en niet in staat om over haar keuzen na te denken", aldus het rapport. Daarin wordt tevens gemeld dat 'liegen als een rode draad door haar leven loopt'. De vrouw heeft tegenover de politie verteld wat met haar kin deren is gebeurd, maar heeft die verklaring inmiddels weer inge trokken. De officier van justitie en de rechtbankpresident hech ten daar geen waarde aan. „Het liegen staat u op het lijf ge schreven. Wat u en de kinderen allemaal hebben verteld, is niet te verzinnen. Uw verklaringen en die van uw dochters schui ven als een puzzel in elkaar. De vrouw verhuisde twee jaar geleden van Dordrecht naar Hengelo, waar ook haar moeder woont. Ze werd in een kroeg aangesproken door een man die haar kinderen tegen betaling wilde lenen. Moeder sprak thuis een prijs af. Voor individuele seks met haar kinderen werd 50, 75 of 100 gulden in rekening ge bracht- Voor het maken van vi deofilms en foto's van het seksueel misbruik streek ze be dragen op tot drieduizend gul den. „Ik ben bang dat de politie die banden vindt, want daarop staat het ergste van het ergste", staat in haar verklaring. Samantha, Kimberly en Gladys zagen er altijd goed ge kleed uit wanneer de mannen op bezoek kwamen. Ze werden opgetut, want moeder vond dat ze er goed uit moesten zien. Om wat voor kerels het gaat, die misbruik van de kinderen maakten, werd niet geheel dui delijk. Een van hen zou ook in Dordrecht bij de ontucht zijn betrokken. Twee van de vijf hebben een maand vastgezeten, maar zijn inmiddels vrijgelaten. Het Openbaar Ministerie on derzoekt nog of ze kunnen wor den vervolgd. De buren hebben niets ge merkt van wat zich in de wo ning afspeelde. Het viel wel op dat de gordijnen vaak waren ge sloten. Toen een buurvrouw te gen de Hengelose zei dat haar kinderen wel erg vaak huilden. antwoordde de vrouw dat ze veel straf kregen. Omdat de dochters thuis niet meer waren te handhaven, wer den ze in het voorjaar van '93 bij verschillende pleegouders ondergebracht. Daar voelden ze zich blijkbaar veilig, want beetje bij beetje vertelden de kinderen wat allemaal was voorgevallen. De advocaat van de vrouw vraagt om vrijspraak. Hij vindt dat de verklaringen van de kin deren elkaar te veel tegenspre ken en daarop steunt het mees te bewijs in de strafzaak. Boven dien woonde de moeder van de verdachte al die tijd, op een maand na. bij haar in. Oma zou de ontucht nooit hebben goed gevonden. aldus de advocaat. De uitspraak is op 12 april. Nederlands paspoort. Daar naast zijn er 45.000 met een Ne derlands èn een Zuidafrikaans paspoort. Zij mogen wel stem men. mits ze langer dan vijf jaar in Zuid-Afrika wonen. Sinds eind 1989 is er een vrij wel voortdurende stijging van de immigratie (terugkeer) te zien van gemiddeld veertig per sonen per maand in het laatste kwartaal van 1989 tot bijna honderd in 1993. De emigratie schommelt tussen de twintig en veertig personen per maand. De historie wijst uit dat ge welddadigheden tot een toene mende terugkeer uit en een af nemend vertrek naar Zuid-Afri ka leiden. Na de rassenonlustcn in Sharpevllle in I960 (69 doi den) steeg de immigratie naar een (tot op dat moment) re cordhoogte van 1.900. Het aan tal emigranten zakte onder de duizend; in de twee voorgaande jaren vertrokken nog 2.500 en 2.100 Nederlanders naar Zuid- Afrika. Nog duidelijker was de 'piek' in 1976 en 1977, de jaren van de opstand in Soweto (duizend do den) en de onlusten na het overlijden van Steve Biko. In 1976 keerden 1.900 en een jaar later zelfs 2.500 Nederlanders terug. Daartegenover stond een emigratie van iets minder dan duizend respectievelijk zeshon derd. De derde immigratiepiek viel in 1985 en 1986, eveneens jaren van onlusten, met een emigra tiedieptepunt van vierhonderd in 1986. Zwaardere straf voor milieudelict DEN HAAG ANP De straffen voor ernstige milieuvervuiling worden vanaf 1 april aanzienlijk zwaarder. Mensen die opzettelijk grote schade toebrengen aan het milieu kunnen een gevangenis straf krijgen van maximaal vier jaar en een geldboete van maxi maal 100.000 gulden. Dat heeft het ministerie van justitie vandaag bekendge maakt. Milieudelicten leverden tot nu toe ten hoogste zes maanden hechtenis en een boe te van 10.000 gulden op als er geen sprake was van opzet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3