rafeltennisteam handhaaft op EK in hoogste klasse Stoer Stevig Zwarte Pion pakt laatste strohalm Sport Reserves Leython naar promotieklasse c '5ENSDAC 30 MAART 1994 31 lamlendige indruk die de Nederlandse tafeltennissers ïandagavond tegen Polen maakten, was eenmalig. Na t met 4-0 verloren duel, tijdens de landenwedstrijd-van t EK in Birmingham, waren ze aan tafel tegenover el- ar gaan zitten. .Woorden waren niet nodig. j keken elkaar alleen maar in ogen," verwoordde Trinko en de samenkomst. De spe- s van coach li Li Shu wisten loeg, de strijdlust was terug, derland overtuigde gisteren Oostenrijk en voorkwam een 4-2 overwinning de- naar de Europese mid- nmoot. I oblemen >or één slechte wedstrijd /am Nederland in Birming- m in de problemen. In het 1 iel tegen de Polen mislukte al- wat in de voorgaande vier mie-wedstrijden zo goed was gaan. ,,Het was om gek van te )rden". baalde Paul Haldan, Nederlandse kopman. In Bir- ingham ook Oranjes zwakste an. ..Ik ga vanavond verschrikke lijk tekeer", kondigde Henk van Spanje aan. De reserve had zich geërgerd aan het ontluisterende optreden van zijn ploeggenoten tegen de Polen. ..Als speler is het moeilijk je rol als bankzitter te accepteren, het doet pijn. Als de prestaties goed zijn, kun je er nog vrede mee hebben. Maar als je ploeggenoten als dropjes achter de tafel staan..." De scheldkanonnade bleef achterwege. Het was muisstil in de spelersgroep. De ogentaal sprak boekdelen en miste zijn uitwerking niet. De Nederland se spelers veranderden van zoutzakken in klasbakken. Oos tenrijk kreeg er van langs. ..Het ging zelfs iets te gemak kelijk". sprak Trinko Keen. 34e op de Europese ranglijst en in de openingspartij overwinnaar van de voormalige Chinees Ding (Europees nummer 9). Toen Haldan in drie sets van de andere import-Oostenrijker Qian won en Heister Schlager afslachtte, verdween het fana tisme heel even. Oostenrijk kwam terug tot 3- 2, waarna Heister het klassebe- houd tegen Qian veilig stelde en Nederland 's avonds tegen Tsje chië om de negende plaats mocht strijden. In die wedstrijd maakte Van Spanje zijn op wachting. Hij verving de licht geblesseerde Heister, maar voorkwam de nederlaag niet (4- 1). „Maar dat we tegen Oosten rijk niet verloren, was het be langrijkste. Als we net als de da mes gedegradeerd waren, was het drama compleet", wist Van Spanje. Slapeloos De vrouwen hadden, na de 4-3 nederlaag tegen België, een sla peloze nacht. Desondanks maakten ze tegen Slowakije, in de strijd om de elfde plaats, een wakkere indruk. De ploeg van interim-coach Theo Rieken won met 4-2. De 15-jarige Evelien Hengst man verving Emily Noor. die in het duel tegen België de pijn aan haar schouder nog verbeten had. De Hengelose debutante verloor in de openingswedstrijd van Popova, de nummer 19 op de Europese ranglijst. In het vervolg werd alleen nog het vrouwendubbel ingeleverd. Rieken pleitte er na afloop voor met de jeugd verder te gaan. „De bond heeft nu voor dit beleid gekozen. Zonder Vriesekoop en Hooman. De stap is gezet, nu moet je de con sequenties dragen en niet meer je beleid aanpassen. Dat zal ik in elk geval adviseren." De bondscoach was teleurge steld, „nee, zelfs erger." En zat vol zelfkritiek: „Ik heb vanaf de bank niets recht kunnen zet ten." Maar aan de andere kant had het hoofd opleidingen van de tafeltennisbond, die een maand geleden van het bureau werd weggeplukt, genoten. „Ik heb hier met volwassen top- sportsters te maken gehad. Sportsters die ervoor gezorgd hebben dat er eens geen gedon der was op een toernooi, zoals dat altijd met Vriesekoop en Hooman het geval was. Dat kin derachtige gedoe moet nu maar eens blijvend over zijn." Verbaasd De woorden van de beminnelij Trinko Keen: „Woorden waren niet nodig." ke coach waren hard. De vrou wen naast hem hoorden het verbaasd aan. Zij wensten niet op de aangekondigde gesprek ken van de bond met de banne lingen vooruit te lopen. „Wij hebben het hier niet slecht ge daan. Als je bij alle toplanden de sterkste twee speelsters weg zou halen, zou iedereen er kei Hooman in Birmingham echter wel nodig gehad. Tijdens het EK in 1996 niet. Dan wordt toch een niveau lager gespeeld. hard uitknikkeren. Terwijl wij heel dichtbij handhaving zijn geweest", sprak Gerdie Keen. Er was geen woord van gelogen. Nederland had Vriesekoop en De voorlaatste ronde van de landelijke schaakcompetitie was voor de ploegen uit de Leidse regio feestelijker dan alle ronden daarvoor. De Zwarte Pion pakte met een sensationele winst op koploper Paul Keres de laatste strohalm in de tweede klasse B. terwijl LSG 3 zich hier met een 41/2-31/2 zege op het Zoetermeerse Promotie een plaats in de middenmoot verwierf. In de derde klasse C bracht een 6-2 overwinning op Voorschoten de schakers van LSG 3 defi nitief in veiligheid. In het treffen tussen Paul Keres en De Zwarte Pion leek het wel of de rollen waren omgedraaid: De Lissenaren die als pseudo- koploper aantraden en de Utrechtenaren in hoedanigheid van hekkesluiter. Zo groot was althans het gemak waarmee de ploeg van Marcel van Velzen in Utrecht tot een 21/2-51/2 winst kwam. Zelfs een snel ver lies van invaller Richard van der Horst mocht de pret niet drukken. Een fraaie of ferpartij met winnende vrijpion van Dennis de Vreugt trók de score alweer gelijk, waar na Sjaak Kamps een incorrect stukoffer van zijn tegenstander soepeitjes afstrafte: 1-2. Kopman Jan Bakker bouwde al even ont spannen een voordeeltje tot de volle winst uit, waarna een dodelijke pionnenwals van Joost van Hal zelfs 1-4 betekende. I leel wat kwader hadden John van Dijk en Richard Godijn het te stellen, maar taai verdedigen leverde beiden een halfje en daarmee hun team de winst op. Een evenwichtige maar lang bevochten remise van Rob van de Aardweg bepaalde de eindstand tenslotte op 21/2-51/2. LSG 2 werkte zich tegen Promotie op richting de rangen waar de ploeg in feite thuis hoort. Een kansloze nul van Machiel de Heer werd gecompenseerd door een even vlotte zege van Arco van Duivenbode. Al spoedig na deze openingsschermutsclin- gen konden de Leidenaren, met tussentijds een solide remise van Jan Tolenaar, via een overtuigende één van Mark Irwin de leiding nemen. De domper van het feit dat Mike Bennet door een eeuwig schaak combinatie met remise werd verrast, bleef daarmee be perkt. Topscorer Erik van den Doel zorgde daarop volgens verwachting voor zijn zesde competitiezege, waarna het pleit in feite ten gunste van de thuisploeg was beslecht. Weliswaar ging Albert Termeulen na lang zwoegen de boot in, maar de positie van Annemarie Benschop was al geruime tijd minstens goed voor remise. Zij hield het in het teambelang daarbij: 41 2-3112. Met drie invallers gaf het reeds praktisch veilige Voorschoten bij voorbaat te kennen het enigszins tobbende LSG 3 niet al te las tig te willen maken. Voorschoten 2 zit im mers in de Leidse competitie niet op nog een LSG-team te wachten. Deze kans voor open doel greep LSG 3 met beide handen aan. al moest de ploeg daartoe wel op tijd noodmissers van de Voorschotenaren wachten. De eerste bij wie het spaak liep was Sander Hilarius, die in een gecompli ceerde positie Michel Hockx zomaar een stuk cadeau deed. Na een overtuigende winst van Chjïs Roosendaal op Wiebe Wie bes, was het de beurt aan LSG-kopman Ruud Mieremct om Erik Bongcrs in tijd nood te verschalken: 3-0. Pas nadat Wim van de Pol vanuit bedenkelijke positie Voorschoten captain lan Beij het nakijken liet, ko,u VQorscholeu was terugdoen. Bert Houweling toonde zich het meest slagvaai dig in een duel met Albert Hebeis, terwijl Peter van Die zich volledig misrekende in een remise-eindspel met Victor Berg: 4-2. Via een subtiele eindspel winst van Geralt Serdijn op Simon Algera en een gedegen winst van Raoel van Ketel op Markus Driessen, stelde LSG 3 alsnog de 6-2 over winning veilig. LEIDEN CHRIS HARTMAN MEDEWERKER Het tweede vrouwenteam van de volleybalvereniging Leython is kampioen geworden van de eerste klasse B van het district. Het promoveert daardoor naar de promotieklasse. Van een feestje was echter geen sprake. Daarvoor was de ploeg te zeer onder de indruk van het overlij den van Robert Maassen, vorig seizoen nog de trainer van Ley thon 2. Leython speelde de kam pioenswedstrijd tegen VS Haag. de nummer zes van de ranglijst. Na twee sets (15-7 en 15-11) was de titel al binnen. Leython immers had nog slechts een punt nodig. Omdat de thuisclub stoom afblies, mocht VS Haag vervolgens ook een setje mee pikken (12-15). In het laatste bedrijf maakte de kampioen duidelijk wie echt de sterkste van de twee was: 15-7. In het nieuwe seizoen wordt Leython 2 getraind door Amrika An- roedh. Anroedh is thans nog aan LUSV verbonden. WW, nog niet veilig, behaal de een moeizame zege (3-2) op hekkesluiter Spanning 220. Het al gedegradeerde team uit Bleis- wijk bleek wel degelijk te kun nen volleyballen. Bij de formatie uit Wasssenaar hadden de goed op dreef zijnde aanvalsters Sas- kia Westgeest en Marianne van der Velden de pech dat vele smashes net buiten de lijnen van het speelveld belandden. Met de in opdracht van coach Hans Broere verstuurde plaats- ballen had WW nadien veel meer succes. De vrouwen van NOVO no teerden een 3-2 zege op GSC. Setstanden: 15-7,2-15, 15-9, 12- 15 en 16-14. In de tweede reeks viel de Noordwijkse pass com pleet weg. Voor het overige speelde NOVO niet onverdien stelijk. In de andere eerste klas se pakte het vrouwenteam van Orion uit met een duidelijke 3-0 winst op het als derde geklas seerde Mov'over. De Hazers- woudse equipe, met Joke Koeckhoven als uitblinkster, speelde de beste wedstrijd van het seizoen. Setstanden: 15-12, 15-11 en 15-7. Marjan Dorsman fungeerde in alle sets als enige spelverdeelster. RW had slechts vijftig minu ten nodig om LUSV, na de win- terpauze toch uitstekend op dreef, een 3-0 nederlaag te be zorgen. De nummer twee van de ladder domineerde op alle fronten. Bij de studentes verliep de passing niet altijd naar wens. Bovendien werd het Leidse blok vele malen zoekgespeeld door de snelle aanval van RW. Het Rijnsburgse team weet zich in tussen zeker van de tweede plek. Via de nacompetitie kan RW alsnog promotie naar de promotieklasse afdwingen. Bij de mannen leed SKC z'n gebruikelijke nederlaag (1-3 te gen Mov'over). Graficon/Donar won zonder Jeroen van Seeters en Ruud Verheul met 3-1 van VELO. Omdat de Leidenaars nog niet veilig zijn, zijn voor de laatste drie wedstrijden Oebo Brouwer, Ron Groen, Wout van 't Veer en George Hageman aan de ploeg toegevoegd. De eerste drie waren in het duel met VELO reeds present. Nadat de eerste set in winst was omgezet (15-8), hegon het nerveuze Do- nar te knoeien. Dat resulteerde in 8-15 en een 8-13 achterstand in het derde speldeel. Bij die stand werden Groen en Brouwer ingezet, hetgeen de rust in de gelederen ten goede kwam. Met 16-14 pakte Donar alsnog de set. De 15-7 in de vierde periode was was vervol gens een formaliteit. VELO. een team dat veilig in de midden moot staat, speelde weinig ge ïnspireerd. Het tweede man nenteam van RW deed van zich spreken door koploper Ren- tokil/ZVH 4 een punt te ontfut selen. In de andere eerste klasse eindigde het duel tussen Gemi- ni/Kangeroes 2 en NOVO 2 in een 3-1 overwinning voor de Noordwijkers. Yvonne van der Stoep toonde zich afgelopen weekeinde zeer succes vol tijdens de EG-kampioenschap- pen gewichtheffen die in het Frans St. Pol sur Mer werden ge houden. De Voorschotense bleef de verzamelde Europese concur rentie de baas en legde beslag op de titel. Een prestatie waarvoor de Voorschotense moest worden ge huldigd, zo meenden haar colle ga's van de brandweer uit die ge meente. En dus werd Van der Stoep gisteravond in de Voor schotense brandweerkazerne na drukkelijk in de bloemetjes gezet. De gewichthefster toonde zich ui termate tevreden met de beker. FO TO HOL VAS T/MARK L AMFRS Van der Stoep gehuldigd - Parka Katoenen jeans Polo

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31