De zwarte bladzijde van de programma' s Bloedbad Johannesburg geen voorspel burgeroorlog Feiten Meningen Paul de Leeuw in de bocht WOENSDAG 30 MAART 1994 Afgelopen zaterdag waren we via NOS-TV getuigen van het nationale songfestival. Dit festival is de voorbereiding op het Eurovi siesongfestival, waarop het beste Europese lied wordt gekozen. De presentatie van het nationale festival was stevig in handen van die opmerkelijke 'IM-persoonlijkheid Paul de Leeuw. Willeke Alberti, dochter van de zeer begaafde Willy Alberti, mocht alle inge zonden liedjes zingen. Het winnende lied zal door haar worden gepresenteerd op het Eurovisiesongfestival. Paul de Leeuw is in al zijn scherpte de re presentant van onze volksaard. Zijn humor gaal altijd ten koste van anderen. Huiselij ker gezegd, hij is een meester in het afzei ken van mensen. Wij vinden dat ontzettend leuk en dikwijls lachen de slachtoffers even hard mee. De Leeuw wisselt zijn satanische afzeik- tactiek echter af met staaltjes van emotio nele betrokkenheid die ons de rillingen over de rug doen lopen. Hij zit daarbij vaak op de grens van het sentimentele zelfs het lar moyante, maar overschrijdt die grens zel den. Dat is knap, dat is vakmanschap, maar levens een zeer precieze karakterschets van de Nederlander. Gevoelig, op het sentimentele af, maar verpakt in grofheid. Wij zijn een weinig fijn besnaard volk, dat met zijn diepere gevoe lens moeite heeft, vooral om deze te uiten. Daardoor vervallen we nogal eens in grof heid om onze zachtaardigheid te verhullen en in sentimentaliteit omdat we het ge woon niet langer meer kunnen houden. Een mooie Hollandse avond dus. Ware het niet dat Paul de Leeuw en in zijn voetspoor de NOS op het o zo Hollandse idee was gekomen om het volk een les je tè leren. Naar hun mening zijn wij ra cisten die met hun intolerantie om de oren dienen te wor den gemept. Dat ge beurt op zijn Paul de Leeuws, dus op zijn Hollands: grof en zwaar overtrok ken. De keuze van het Nederlandse lied dat wordt afgevaar digd naar het Euro visiesongfestival is overgelaten aan jury's per provincie. Elke provincie bepaalt een volgorde van liedjes en de som van al die provinciale oordelen levert het winnende lied op. Zo ook afgelo pen zaterdagavond. Wie schetste mijn ver bazing toen ik naar een slechts Engels spre kende Canadees moest luisteren als afge vaardigde van de provincie Zeeland, naar een Turk die de provincie Gelderland verte genwoordigde, naar een Surinamer die Noord-Holland deed enzovoort. Op zichzelf een leuke manier om te laten zien dat Nederland hard op weg is om een multi-culturele en multi-raciale samenle ving te worden. Paul slaat echter door. Het is toch te gek dat geen van de vertegenwoordigers be stond uit een gezonde Hollandse boeren kinkel of boerenmeid. Prau Antje was op vallend afwezig en het 'ons ben zunig' was volstrekt buiten de orde geplaatst. Dat nu slaat nergens op en is een uiting van zelf haat, waarvoor de rekening zeker wordt ge presenteerd. Ie kunt van mensen en zeker van een volk niet vragen zichzelf maar even op te heffen. We hebben daar ook helemaal geen reden toe. Een lange geschiedenis aan de mon ding van de grote Europese rivieren heeft ons gemaakt tot wie we zijn. Dikwijls harde werkers, uitgekookte handelslieden, rijk en goed opgeleid, een beetje moralistisch als het om de buurman gaat, liberaal en tole rant en niet vies van de goede dingen des levens. Een cultuur en mentaliteit die ons veel hebben gebracht en nog zullen bren gen. Een reden voor gepaste trots. Het Nederlandse lied, slechts uitverkoren door medelanders, is daarvan geen uiting. Willen we intolerantie en rassenwaan, Jan maat en consorten, buiten de deur houden, dan moet het Nederlandse lied worden ge kozen door medelanders èn Nederlanders. Tot nu toe is de campagne voor de verkiezing van de Tweede Kamer tamelijk tam verlopen. Zou dat misschien komen, doordat bijna niemand de zwarte bladzijden uit de partijprogramma's goed heeft gelezen? Want de grote politieke partijen hebben een bitter potje op het vuur staan. Hun bezuinigingsplannen voor de komende kabinetsperiode lopen uiteen van 14 miljard (PvdA) tot zelfs 23 miljard gulden (CDA en WD). Worden die plannen straks werkelijkheid, dan zal het land te klein zijn. Alle partijen trekken slechts mondjesmaat geld uit voor nieuwe overheidstaken. De opbrengst van de bezuinigingsmaatregelen is vooral bestemd voor verlaging van de loonbelasting en de sociale premies. Lagere tarieven maken frauderen minder lucratief, maar dat is niet het hoofdmotief voor de lastenverlichting. Door heffingen op arbeid te verminderen, hopen politici de werkgele genheid te bevorderen. WD en D66 gebrui ken daarnaast drie miljard van de bezuini gingsopbrengst om het tekort van de over heid kleiner te maken. Ondanks de lastenverlichting zakt een groot deel van de Nederlanders de komende ja ren door de nullijn, soms heel diep. Er valt weinig te verdelen, want het nationaal inko men groeit maar met anderhalf tot twee^ procent per jaar. Elk jaar neemt het aantal mensen met een eigen inkomen (winst, loon of een uitkering) met honderdduizend toe. Oneerbiedig gezegd, al die nieuwe var kens rond de nationale trog maken de spoeling waterdun. Meer dan de helft van de magere economische groei is nodig om hun monden te voeden. Wat er dan nog over is van de groei gaat helemaal op aan de inkomensverbetering voor een tamelijk beperkte groep: zelfstandigen, die flink meer winst weten te boeken en werkne mers, die een mooie promotie maken. Terwijl de inkomens van de meeste mensert stagneren, zullen ze merken dat ze meer moeten gaan betalen voor allerlei diensten van de overheid. De waterzuivering en het ophalen van het huisvuil worden duurder. Vooral de rekening voor gas en elektriciteit vliegt omhoog. Tevens zet de overheid krachtig het mes in allerlei uitkeringen en subsidies. Dat is een direct gevolg van de bezuinigingsplannen, die alle partijen voor ons in petto hebben. MIST De politici lopen met die rampspoed begrij pelijkerwijs niet te koop. Ontstaat een rel, zoals over de aanpak van de AOW-uitke- ring, dan hullen zij zich in een wolk van mist. Er worden vage toezeggingen gedaan over extraatjes, om zo de koopkracht van sommige groepen armen te ondersteunen. Waar het benodigde geld vandaan moet ko men, en hoeveel de armsten er dan precies bij zouden krijgen, daarover bewaren politi ci een ongepast stilzwijgen. Gelukkig hebben we het Centraal Planbu reau. De medewerkers daar prikken routi neus de verkiezingsballonnen lek. Óp ver zoek van partijen hebben zij de banenwinst van de programma's nauwkeurig uitgere kend. Maar CPB'ers hebben de politici ook gedwongen concreet aan te geven op welke posten hoeveel moet worden bezuinigd om de financiering van elk programma deugde lijk te krijgen. Sommigen hebben zich laatdunkend geuit over dit keurmerk voor de partijprogram ma's. Die kritiek slaat nergens op. Het re kenwerk van het Planbureau beschermt de Nederlandse burger legen kiezersbedrog. Dankzij de inspanningen van het Planbu reau kan iedere geïnteresseerde kiezer pre cies nagaan wat hem of haar de komende vier jaar aan bezuinigingsellende staat te wachten. De ambtenaren moeten bij alle partijen ex tra inleveren. De doorsnee ambtenaar ver liest bij uitvoering van het CDA-programrna tot en met 1998 in totaal ruim 250 gulden (negen procent) koopkracht per maand. Zijn collega werknemer in de marktsector boert in de komende kabinetsperiode maandelijks 'slechts' zestig gulden (twee procent) achteruit. Bij de andere partijen komt het overheids personeel er iets genadiger af. De WD plukt bij de doorsnee ambtenaar zeven procent koopkracht weg (min tweehonderd gulden per maand), D66 stelt zich tevreden met zes procent (min 175 gulden) en het PvdA-pro- gram resulteert in een koopkrachtverlies dat oploopt tot vier procent (maandelijks min honderd gulden). Alle partijen zetten verder het mes in de subsidies voor mensen die een nieuw ge bouwde woning kopen. Wie huursubsidie krijgt, gaat er bij alle partijen, behalve bij de PvdA, flink op achteruit. De grote vier in de Nederlandse politiek snoeien door diverse ingrepen ongeveer een miljard gulden bij de kinderbijslag weg. CDA en WD maken het openbaai- vervoer extra duur. Alle partij en willen de opbrengst van tarieven voor overheidsdiensten met in totaal een half miljard verhogen. Studenten worden vooral door de WD gepakt. De basisbeurs gaat flink omlaag en alleen wie bij zijn ouders blijft wonen, houdt de OV-jaarkaart. CDA en WD snijden verder driehonderd tot vier honderd miljoen gulden af van de subsidies voor kunstenaars en jongeren. Zowel gezinnen als winkeliers, kortom alle kleingebmikers, gaan veel meer aan het energiebedrijf betalen als gevolg van nieu we heffingen die ons moeten stimuleren zuinig te zijn met gas en elektriciteit. Bij de WD brengt deze heffing twee miljard gul den op, bij de PvdA ruim drie miljard en bij D66 bijna 4,5 miljard gulden. Nederland gidsland: de gordijnen dicht, de extra trui bij de hand en de thermostaat op nul. Mensen met een auto van de zaak en auto mobiele forensen worden door het CDA ge- tracteerd op in totaal twee miljard gulden aan belastingverzwaringen. D66 pakt de au tomobilisten voor bijna twee miljard. Ver geleken met CDA en D66 is de PvdA nog re latief autovriendelijk: één miljard. Genoem de partijen treffen de blijde rijders vooral via hogere benzineaccijnzen. Alleen de WD laat autorijdend Nederland ongemoeid. INLEVEREN De cijferaars van het Planbureau hebben de rekening voor de burger opgemaakt. Gere kend over vier jaar verliezen laagbetaalde werknemers, die nu netto tweeduizend gul den per maand verdienen, bij de WD in to taal 140 gulden per maand aan koopkracht. Hun koopkrachtverlies in de komende ka binetsperiode loopt dus op tot zeven pro cent. D66 en CDA halen - gerekend over de hele kabinetsperiode - honderd gulden per maand uit de portemonnee van weinig ver dienende werknemers. Bij de PvdA blijft hun koopkrachtverlies beperkt tot twee ILLUSTRATIE INGRID JOUSTRA tientjes per maand. Over die inktzwarte bladzijde uit de verkiezingsprogramma's?1 hoor je niemand. De zeer forse koopkracf1 verliezen worden besmuikt aangeduid m£' uitdrukkingen als 'er is de komende jarerf weinig extra's te verdelen' of 'we moeten) lemaal matigen in het belang van de werk gelegenheid'. De fameuze modale werknemer, dat be- f denksel van de statistici, met een netto maandinkomen van 2.800 gulden, moet li_ de PvdA drie tientjes per maand achteruil Het CDA verlangt zes tientjes in de maantr en bij D66 bedraagt het koopkrachtoffer gulden per maand. De WD spant de kroc De liberalen pakken de modale werknemP opnieuw gerekend over vier jaar, in totaal* 140 gulden per maand af. J Veel mensen uit de middengroepen ver wachten hun heil vooral van de WD en - D66. Zij krijgen maandelijks tussen de vijf duizend en zesduizend gulden op hun sak risrekening bijgeschreven. De middengrc# pen zullen bedrogen uitkomen. Geheel irf tegenstelling tot ieders verwachting gaan' er bij de WD zelfs het meest op achteruit. De middengroepen verliezen in de komef de kabinetsperiode een bedrag dat oploof tot 250 a 300 gulden netto per maand. De sociaal-democraten stellen zich met een f wat kleiner koopkrachtoffer van de middf groepen tevreden. De economische rugge1 graat van Nederland is nog het beste af br D66 en-CDA. Als het aan die partijen ligt, F blijft het koopkrachtverlies beperkt tot 15?, k 180 gulden in de maand. Voor een aantal Nederlanders gloort licht1 aan het einde van de donkere inkomens-f tunnel, omdat het Planbureau de inko- mensstijging door promoties en een mee' vallende winst buiten beschouwing heeftr gelaten. Anderen zullen daarentegen nog?; meer koopkracht verliezen, omdat het PU bureau evenmin rekening heeft gehoudeif met lagere subsidies voor het wonen en d hogere belastingdruk voor automobiliste! Voorwerkend Nederland is er één schrap troost. Mensen met een uitkering zullen e de komende vier jaar in verhouding nog veel méér op achteruit gaan. Daarover gaf het tweede artikel uit deze serie. Wie zijn de Zulu's en wat willen ze? De Zulu-stam telt zeven miljoen leden en is daarmee de groot ste stam van Zuid-Afrika. In het begin van de 19e eeuw hadden ze hun eigen koninkrijk, in het huidige Natal, dat werd geleid door de krijgsheer Shaka. In 1897 werd Zululand bij Natal ge trokken, dat toen onder Brits koloniaal bestuur stond. Toen in 1910 de Republiek Zuid-Afrika werd gesticht, werd Natal een van de vier provincies van het land. Momenteel wonen in KwaZulu, het quasi-onafhankelijke Zulu-thuisland dat een groot deel van Natal uitmaakt, 4,5 mil joen mensen. De hoogste leider van de Zulu's is koning Good will Zwelithini. Diens oom Buthelezi is eerste minister van KwaZulu en leider van de Inkatha Vrijheidspartij. Buthelezi en Zwelithini zijn tegen de van 26-28 april te hou den eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afrika, met als argument dat de verkiezingen zullen leiden tot een ANC-dictatuur en de vernietiging van de Zulu-cultuur. Ze eisen de terugkeer van een onafhankelijke Zulu-staat, met als grenzen die van het rijk van Shaka. De meeste Inkatha-aanhangers zijn Zulu's. Het ANC heeft de grootste aanhang onder Xhosa's. Het ANC tell echter ook veel Zulu's onderzijn leden en aanhangers. De vier belangrijkste politieke leiders in Zuid- Afrika hebben gisteren besloten hun aanvanke lijk voor vandaag aangekondigde bijeenkomst te verschuiven naar volgende week. Dit op ver zoek van Zulu-koning Goodwill Zwelithini. Die had om uitstel tot na het paasweekeinde ver zocht om zijn aanhangers de gelegenheid te ge ven de doden te begraven die maandag zijn ge vallen bij onlusten in Johannesburg. De politie zei dat er in totaal zeker 51 mensen zijn omge komen. Het geweld van maandag versterkte in Zuid-Afri ka de vrees dat de door menig onheilsprofeet voorspelde burgeroorlog inderdaad was uitgebro ken. Het bloedbad was echter op zich niet uniek. In de townships rond Johannesburg en in de glooiende heuvels van de provincie KwaZulu/Na- tal komen bloedbaden zo regelmatig voor, dat ze hooguit als een klein berichtje de krant halen. De slachting in Johannesburg haalde de voorpagina's omdat blanke kantoorbedienden voor het eerst van achter hun ramen konden zien wat zwarte townshipbewoners regelmatig aan den lijve on dervinden. Gisteren was de rust in de stad grotendeels terug gekeerd. 's Middags werden er nog schoten vanuit een minibus op het ANC-hoofdkwartier gemeld, maar dat was het enige incident van be tekenis. Daarin verschilde Johannesburg niet van de meeste townships waar een slachting heeft plaatsgevonden. Het leven gaat daar de volgende dag ook weer verder. „Het is daarom absoluut onzinnig om van een rel in de binnenstad, hoe bloedig ook, het begin van een burgeroorlog te maken", zegt professor Tom Lodge, hoogleraar politieke wetenschappen aan de liberale universiteit van Witwatersrand in Jo hannesburg. „Dit soort dingen kunnen met een zekere regelmaat gebeuren zonder dat het dage lijks leven ernstig ontregeld raakt. We moeten op passen voor overspannen reacties". Lodge zegt dat zowel het ANC, de Zulu-partij In katha als de politie blaam treft voor de tragedie. „Elke partij die in de huidige gespannen situatie zijn tot de tanden gewapende aanhangers door de straten van een stadscentrum laat marcheren, weet dat hij zijn rivaal provoceert. Dat geldt voor Inkatha, maar ook voor het ANC dat vorige week tienduizenden supporters naar Durban som meerde. Dat liep goed af, maar voor het zelfde geld had het daar ook uit de hand kunnen lopen. De politie moet zulke demonstraties verbieden. Dat deden ze tot voor kort ook, maar nu durven ze dat kennelijk niet meer". Wie de schoten losten die van een tot dat ogen blik redelijk vreedzame demonstratie een hel maakten, is niet bekend. Er wordt druk gespecu leerd over de identiteit van de sluipschutters, die van daken, balkons en vanuit vensters het vüur op de betogers hebben geopend. Het ANC wei gerde de politie vooralsnog toegang tot het hoofdkantoor voor nader onderzoek. Door het incident is de vraag of er onder de hui dige omstandigheden in KwaZulu/Natal, het brandpunt van de machtsstrijd tussen Inkatka en ANC, nog wel 'wezenlijk vrije en eerlijke' verkie| zingen kunnen worden gehouden, opnieuw on| der de aandacht gebracht. Inkatha boycot de ve kiezingen en zou in Natal/Kwazulu, haar mach) basis, de gang naar de stembus voor ANC-aan-' hangers onmogelijk kunnen maken. „Eerlijke verkiezingen zijn ook in KwaZulu/Natl nog steeds mogelijk", aldus Lodge. „Het vereist! echter wel de inzet van een grote troepenmach en in feite het overnemen van het bestuur van I KwaZulu". Het ANC heeft hier op aangedrongef maar de regering van president De Klerk lijkt eerst de uitkomst van het topberaad over de hul dige crisis met ANC-leider Mandela, Inkatha- l chief Buthelezi en Zulu-koning Goodwill Zwelri thini te willen afwachten. JOHANNESBURG PETER VAN NUUSENBURGj CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2