Woningzoekende in Wassenaar kansloos! 'Flitstrein kleinigheid in vergelijking met uitbreiding Schiphol' Plan De Kempenaerstraat terug naar de tekentafel De hamburgers kunnen uit de Regio Bouw wijkje Stompwijk begint over enkele weken Tankstation dicht na simpel rekensommetje WOENSDAG 30 MAART 1994 OEN Vereniging Betrokken Warmonders mobiliseert verzet tegen plannen luchthaven „De meeste mensen beseffen niet wat het betekent als hel vliegverkeer sterk toeneemt. 'l e gen een hoge-snelheidslijn lo pen ze te hoop, omdat die di rect in het landschap terecht komt. Maar die spoorlijn is nog maar een kleinigheid in vergelij king met hetgeen er straks in de lucht hangt als de uitbreiding van Schiphol doorgaat", zegt J. van de Velde van de Vereniging Betrokken Warmonders (VBW), De VBW maakt zich ernstig zorgen over de gevolgen van het. uitdijende Schiphol. Een tweede Kaagbaan, de verviervoudiging van het aantal vliegbewegingen, vooral ook 's nachts, het is een schrikbeeld dat iemand nu al slapeloze nachten zou kunnen bezorgen. „Men begint nu ein delijk wakker te worden. Wij zijn al wakker. We slapen al bij na niet meer", aldus verwoordt voorzitter F. Bonjer van de Ver eniging Betrokken Warmonders zijn gevoelens. Niet alleen War mond zal straks worden getrof fen, ook de Leidse Merenwijk en plaatsen als Oegstgeest en Sas- senheim zullen straks weten wat het betekent om vlakbij de aarivliegroutes van Schiphol te liggen. De tijd die nog resteert om te protesteren legen de ont wikkelingen is beperkt, tot 10 mei kunnen nog bezwaarschrif ten worden ingediend. „Je hoort de mensen het vaak zeggen, zo iets is toch niet meer tegen te houden, er is sprake van fatalis me. Maar dal is een verkeerd uitgangspunt, natuurlijk kan je iets bereiken. Daarom willen wij de zaak stevig gaan opporren", zegt Bonjer. Het Warmondse gemeente bestuur heeft zich tot op heden niet erg druk gemaakt over Schiphol. De VBW wil daarom in de tweede helft van april een bijeenkomst houden om de be volking op de gevolgen van de uitbreiding van de nationale luchthaven te wijzen. Het War mondse college van burge meester en wethouders zal daarvoor wel worden uitgeno digd. Doel van de bijeenkomst is ook om het verzet te bunde len en de mensen te stimuleren verder nog persoonlijk een be zwaarschrift in te dienen. De uitbreiding van Schiphol heeft twee aspecten: een toena me van de luchtverontreiniging en een toename van de geluids overlast. „Een Boeing die ver trekt veroorzaakt net zoveel ver vuiling als 5000 auto's die een tijdje stationair staan te draai en", vergelijkt C. Hüsken, een andere betrokken Warmonder- „,De uitstoot van koolmonoxi de, kooldioxide en zwaveldioxi de is enorm. Je merkt het nu al aan bijvoorbeeld wasgoed en boten die heel snel vies worden. Dat wordt straks allemaal nog veel erger." De geluidsoverlast zal sterk toenemen. „Op de Kaagbaan mogen straks zwaardere vlieg tuigen vliegen. Die zullen lager vliegen en voor meer overlast zorgen. Op de tweede Kaag baan, die meer naar het zuiden zal komen te liggen zullen veel nachtvluchten worden uitge voerd. Nachtvluchten zijn in Londen, Parijs en Frankfurt al verboden. En die gaan ze dus wel in dit uiterst dichtbevolkte gebied toelaten, en dat allemaal om Schiphol als 'Mainport' aan trekkelijk te maken. Ten koste van de nachtrust van de bewo ners. En dat worden er nog heel wat meer als al die plannen voor grootschalige woningbouw worden doorgezet", stelt Bon jer. Volgens de VBW en Progres sief Warmond zijn er alternatie ven voor de uitbreiding van Schiphol voor handen. „Je zou het sportvliegveld van Lelystad kunnen uitbreiden en dat kun nen gebruiken voor het. vlieg verkeer ten behoeve van het toerisme. Die mensen kunnen dankzij een goede treinverbin ding van daaruit snel in de Randstad komen. En verder kun je besluiten vliegtuigen selectief te gebruiken, alleen voor lange re vluchten. In West-Europa kun je de mensen best door middel van hoge-snelheidstrei- nen vervoeren, die' uiteindelijk veel minder belastend zijn voor het milieu." Wassenaarde^"' AZERS verdacht van steunfraude L.,' **1e Wil ale recherche in W heeft deze week .11 b het villadj bij de politie aangegeven, ervan worden verdacht an sociale dienst te hebben Ja8 e' gelicht. Het gaat om ej echtpaar van 42 en 47 |''inc oud, een stel van 22 en 23 een 28-jarige man. In tol zouden ze in de periode 1984 tot en met vorig jaar j onrechte uitkeringen heblr*J ontvangen met een waai van ongeveer drie ton. ie^ Stompwijkse stinksloot inzet burenruzie STOMPWIJK LIESBETH BUITINK Jaren klagen ze al over de pene trante lucht die opstijgt uit de sloot achter hun huis, maar sinds een paar dagen is de maat voor het Stompwijkse echtpaar Van der Helm echt vol. In de sloot dreven de kadavers van twee schapen, die langzaam groen uitsloegen maar door nie mand werden verwijderd. Gistermiddag verdwenen de kadavers plotseling. Volgens groothandel Van Santen, die aan de andere kant van de sloot is gevestigd, zijn de dode dieren verwijderd. Mevrouw M. van der Helm beweert echter dat het bedrijf aan de Stompwijk- seweg de beesten in het donker heeft gedregd en begraven. Tussen de familie Van der Helm en het bedrijf is een inge wikkelde burenruzie ontstaan, die vooral te maken heeft met de sloot. Die stond vroeger in verbinding met de Stompwijkse Vaart. Verschillende woningen lozen hun riolering op de sloot. Sinds de verbinding met de vaart is gedempd door Van San ten, veroorzaakt het watertje een onnoemelijke stank, klaagt Van der Helm. „We kunnen niet buiten koffie drinken, want er zitten vreselijk veel dikke zwarte vliegen." De lozing van het rioolwater op de sloot moet bin nenkort ophouden, wanneer de gemeente Leidschendam ook in het buitengebied riolering gaat aanleggen. Van der Helm vreest echter dat de stank dan niet op houdt. „Dan is er nog steeds geen doorstroming, dus het blijft er allemaal inzitten." Een van de gebroeders Van Santen vindt de klachten wat overdreven. „Er is wel degelijk doorstroming: van het regenwa ter en van kleine verbindingen Met de schapen heeft zijn be drijf niets te maken, stelt hij. „Die zijn van een boer en die komt elke dag kijken. Maar in het weekeinde was er misschien In de Stompwijkse sloot dreven de kadavers van twee schapen, die langzaam groen uitsloegen maar door nie mand werden verwijderd. Gistermiddag waren de kadavers plotseling verdwenen. foto hielco kuipers iets gebeurd, waardoor hij pas gisteren kon komen. En als die familie die schapen ziet, is het toch hun burenplicht om even te waarschuwen?" De gemeente distantieert zich van de burenruzie. „We kennen de klachten, maar wij kunnen daar niets aan doen. Hef bedrijf voldoet aan de voorwaarden voor een vergunning", aldus een woordvoerder. De bouw van 75 woningen bij de sporthal in .Stompwijk begint naar verwachting in mei. Het wijkje zal uil drie straten bestaan, die Pinksterbloem. Waterviolier en Zwanebloem gaan heten. Enige weken geleden is begonnen met het bouwrijp maken van het terrein. Het gras van de voormalige voetbalvelden is weg, struiken en bomen zijn gekapt. De sloot wordt uitgediept en verbreed en de contouren van de weg zijn al te zien. Begin april begint de inschrijving voor de veertig huurwoningen. Er komen 18 vijf-kamer-eengezinswoningen, zes drie-kamer- parterrewoningen en zestien drie-kamerwoningen op de eerste en tweede woonlaag. Wanneer de 35 koopwoningen worden toegewezen, is nog onduidelijk. De belangstellenden die een gesubsidieerde woning achterlaten, krijgen voorrang bij zowel de koop- als de huurwoningen. KLEDINGBEURS De Unie van Vrijwilligers in Voorschoten houdt op 7 en 8 april een kle- dingbeurs in hel Bondsgebouw. Het brengen van kleding kan op 6 april van 19 tot 20 uur en don derdag 7 april van 9.30 tot 11.30 uur. Alleen eigentijdse zomer en sportkleding wordt geaccep teerd. De verkoop is op 7 april van 18 tot 21 uur, en op 8 april van 10 tot 13 uur. VERWARRING Het bericht over de sanering van de veront reinigde grond van kwekerij Hendriks in Voorschoten, dat gisteren in deze krant stond, heeft mogelijk voor verwarring gezorgd. Sanering van het ter rein pakt niet 375.000 duurder uit, zoals wordt gesuggereerd, maar kost de gemeente Voor schoten in totaal 375.000 gul den. Grote weerstand tegen herinrichtingsvoorstellen OEGSTGEEST LIESBETH BUITINK De Oegstgeester winkelstraat de De Kempenaerstraat krijgt als het aan winkeliers en buurtbe woners ligt geen eenrichtings verkeer. Vier mogelijkheden had de gemeente uitgedacht voor de winkelstraat, die dit jaar wordt opengebroken voor werk zaamheden aan het riool. Een vernieuwd uiterlijk met een richtingsverkeer en een soort winkelerf zien de winkeliers en omwonenden echter niet zitten. Zij laten de straat liever zoals die is. Alleen de bewoners van de De Kempenaerstraat zien wel brood in een grondige revisie van hun straat. Een winkel- en woonerf waar het verkeer één kant op rijdt en niet harder gaat dan 30 kilometer per uur, de be wonersvereniging ziet het wel zitten. Parkeerplaatsen voor in validen, losplaatsen voor vrachtverkeer, de stoep en het trottoir gelijkvloers, woordvoer der A. van Mierlo had het hele maal uitgedacht. De bewoners kregen echter fors tegengas van de mensen die achter de De Kempenaer straat wonen en van de winke liersvereniging Oegstgeest Ac tief. „Wij zijn boos", verklaarde woordvoerder H. de Groot van de Regentesselaan. „Wij willen het verkeer niet door onze straat." Ook J. Weijenborg van de Spaargarenstraat voelde wei nig voor sluipverkeer door zijn buurtje. „De mensen in de De Kempenaerstraat hebben be wust de keuze gemaakt aan een straat te wonen met veel ver keer, wij niet." Adviseur R. Hofstra van Oegstget-1 Actief vindt dat de gemeente bij de plannen te wei nig had nagedacht over de con sequenties van eenrichtingsver keer voor de winkeliers. Dat zou volgens hem zeker 25 procent omzetverlies lot gevolg hebben. „Dan ga je als winkelier gewoon naar de knoppen." Een speciale werkgroep van winkeliers, bewoners en ambte naren werkt nu een definitief plan uit voor de herinrichting van de straal nadat de riolering is verbeterd. Helemaal betzelfde blijft de straat niet. „Er hoeft bijvoorbeeld geen verhoogd trottoir te komen als u dat niet wilt en misschien kan er toch een 30-kilometerzone worden ingesteld", suggereerde wet houder H. Rijks. „We zijn voor alles dat de straat kan verfraaien of verbeteren", verklaarde Oegstgeest Actief-voorzrtter J. Schohaus. McDrive Leiderdorp vanavond open Gemeente kan in zes jaar hooguit 175 huizen bouwen 17 •r V| Oliemaatschappij Texaco wilde niet opdraaien voor de ander half miljoen gulden kostende bodemsanering en daarom gaat het gelijknamige tankstation aan de Geversstraat in Oegst geest morgen dicht. De olie maatschappij zegde het huur contract op en meldde de loca tie aan bij de stichting het Su- bat-fonds. Deze stichting voert de sanering nu uit, maar het pompstation moet dan wel ver dwijnen. Het Subat-fonds is in 1991 door oliehandel- en industrie, de overheid en de Bovag in het leven geroepen. Met een vrijwil lige bijdrage van oliemaat schappijen, die zij in veel geval len doorberekenen in de benzi- Texaco Oegstgeest sluit morgen neprijs, worden de kosten voor bodemsanering gedekt. In ver band met de verscherpte milieuwetgeving moet voor het eind van deze eeuw alle grond onder benzinestations in Ne derland zijn schoongemaakt. Het fonds is bedoeld voor pomphouders die dit niet kun nen (of willen) betalen. Voor waarde is wel dat het tanksta tion ophoudt te bestaan, anders moeten de eigenaars zelf voor de hoge kosten van bodemsa nering opdraaien. Tot nu toe hebben ongeveer tweeduizend stations zich aangemeld bij het fonds. De zeven werknemers van het Oegstgeeste tankstation hebben allemaal een nieuwe functie ge vonden. Ex-werkgever Van der Moolen zegt dat ze 'mazzel' hebben gehad. „Nu er zoveel pompen worden opgeheven is het ontzettend moeilijk om een De vrieskisten die een paar me ter van de wand beslaan, zijn tot de nok toe gevuld met ham burgers, stukjes kip en andere 'fastfood'-produkten. Nog voor het weekeinde moeten ze leeg zijn. „Dat spul blijft maar een paar dagen in optimale staat", aldus bedrijfsleider M. Kop van de nieuwe McDrive in Leider dorp. Valse bescheidenheid kennen ze niet bij McDonald's. Kriskras door Nederland staan inmid dels honderd hamburger-res taurants, die kunnen rekenen op zo n negen miljoen klanten. Dus zal de vestiging tussen de Persant Snoepweg en de rijks weg A4 niet met overtollige voorraden blijven zitten, denkt directeur M. Kop. Waar McDo nald's verschijnt, komt ook volk. De Voorhoutse hamburger verkoper beheert al vestigingen in Leiden en Leidschendam. maar lijkt met de nieuwe Lei- derdorpse McDrive zijn grootste vis te hebben binnengesleept. Voor zo'n vijf miljoen gulden is een nieuw restaurant neergezet, waarvan Kop uit eigen zak zo'n kleine twee miljoen investeerde. Zo'n 117 mensen hebben em plooi gevonden bij de McDrive, van wie een kleine helft full time. Hierbij is nauw samenge werkt met het arbeidsbureau. Kop: „We hebben zo'n drie da gen continu sollicitatiegesprek ken gevoerd op het kantoor daar. Dat heeft ertoe geleid dat bijna alle nieuwe werknemers uit de kaartenbakken komen." Zo'n vier jaar geleden werd bekend dat McDonald's langs de A4 een restaurant wilde bou wen. Sindsdien heeft de restau rant-keten nogal wat tegen stand moeten overwinnen. Vooral bewoners van de achter de Persant Snoepweg gelegen De kans om als Wassenaarse woningzoekende aan een huis te komen, wordt erg klein. Hooguit 175 woningen wil het college van B en W de komende zes jaar in Wasse naar bouwen. „Steeds meer Wassenaarse woningzoeken den zullen in de naaste toekomst een beroep moeten doen op woningen in de regio", schrijven B en W in de nota 'Wassenaar, Een dorp met begrensde mogelijkhe den'. In de nota staat de vraag cen traal waar er in Wassenaar nog gebouwd kan worden. Het ant woord is volgens het college simpel: bijna nergens. Gesteld wordt dat Wassenaar aan de randen van de bebouwde kom - na de afronding van de nieuw bouwwijk Weteringpark - haar uiterste bouwgrenzen heeft be reikt. Het college wil in die con treien niet bouwen om te voor komen dat gemeentes aan el kaar groeien. Ook landgoede ren, polders en duinen mogen vanwege hun belangrijke na tuurwaarden niet worden be bouwd. Binrien de bebouwde kom ziet het college nog wel een aantal mogelijkheden. In de wijk Kerkehout zijn nog zeker vier bouwplekken. Verder ko men onder meer een terrein aan de Zijllaan (dat nu nog jachtwerf is), en het terrein van de Bonifaciusschool en het zus terhuis in aanmerking voor wo ningbouw. Ook wordt gedacht aan woningen boven Albert Heijn en de VSB-bank aan het Stadhoudersplein. Naar het ter rein van het voormalige dieren park heeft het college ook geke ken. De Wassenaarse J^vdA- fractie liet al eerder weten daar graag een woonwijk uit de grond te willen stampen, maar daar voelen B en W niets voor. Ze zien op deze plek liever «en bos of een natuurgebied, ook al omdat er vele waardevolle bo men staan. Als het college zijn zin krijgt, betekent, het dat Wassenaarse baan op dit gebied tc vi Zelf gaat hij 'iets in de tor' doen. Van der Molen vindt het de dat een goedlopend zo makkelijk kan worden heven. „Maar Texaco simpel rekensommetje maakt, en dan houdt Daar kan je helemaal niets doen." In Oegstgeest nog twee tankstations over. In verband met de vele meldingen bij het kan het nog zo'n twee jaar duren voordat nering begint. Tot die tijd het stuk grond ongebruikt, na de schoonmaak grond gaat gebeuren is bekend. •stop rpo woningzoekenden steeds ven in de knel komen. Voora^ofd mensen met een laag inkolOIK] moeten nu al jaren wachtel een woning. Wassenaar h momenteel maar 3200 huurf//- ningen met een huurprijs onder de 900 gulden maand. Per jaar komen hier 1 ongeveer 90 woningen Wassenaar telde op 1 jan van dit jaar 1901 geregistret wo n i ngzo eken d e n Iedere inwoner van WaCQB; mei schriftelijk reageren ops voorstellen in de nota. De *»rpv ties zullen de komende dens worden besproken, teraad velt in de van dit jaar een definitief deel over de voorstellen. M. Kop, exploitant van de McDrive in Leiderdorp, in het nieuwe restaurant. „We hebben zo'n drie dagen continu het arbeidsbureau. Dat heeft ertoe geleid dat bijna alle nieuwe werknemers uit de kaartenbakken komen." wijk Holtlant stonden allesbe halve te juichen. Ze vrezen een verdere toename van het toch al drukke verkeer. Kop denkt dat dit wel mee valt. Onderzoek heeft volgens hem uitgewezen dat maximaal vijftig auto's per dag extra over de Persant Snoepweg rijden van klanten die speciaal voor een hamburger komen. „De rest komt hier toevallig langs." Hij wijst er op dat ook Leiden een vestiging heeft, dus dat mensen uit deze stad hun fastfood tqch vooral op de Beestenmarkt ha len. Ook in de Leiderdorpse ge meenteraad werd hier en daar flink tegengespurterd. De be sluiten over een vergunning voor McDonald's werden tel kens met slechts één stem meerderheid genomen. Vanavond is al dat leed echter vergeten. Dan wordt tijdens een speciale receptie voor genodig den de opening gevierd van het restaurant dat qua interieur in het teken staat van films uit de '20 en '30. Hierbij komen alle waarschijnlijkheid ook tegenstemmende een hapje eten. Het restaurant is elke open van 9.00 tot 24.00 McDrive. waar vanuit de kan worden besteld blijft vrijdag en zaterdag een langer bemand.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20