Raad eist snel besluit over sportnota 'U begrijpt er helemaal niets van Wens Stedelijk Gymnasium in vervulling eidenaar hoort twee jaar isen voor invoer hasj "VWG/De Groenen wil deeltijd wethouders Geld voor Werfpop en Gouden Pet Middeleeuws spektakel op Stadhuisplein De tiu revdutie van De Vreeze 'ENSDAG 30 MAART 1994 Bijdrage st q Kabeljauwvissers, I 1/ die willen stoppen met hun bedrijf, kunnen rekenen op een flinke rijks bijdrage. Schiphol /-» De Vereniging Be- Z \J trokken Warmon- ders wil het verzet tegen de uitbreiding van Schip hol mobiliseren Siereveld yt Adriaan Siereveld Z I verlaat de Alphense brandweer 'We lagen als in het leger in de dekking' y van egmond, 071 -356414, plv chef hans koenekoop, 071-356429 aïrees jongetje aangereden ien Met een zwaar gewonde linkervoet is een vierjarig Zaï- s jongetje gistermiddag opgenomen in het Academisch Zie- ïhuis leiden. Hij werd aangereden dooreen vrachtwagen, be- urd door een 44-jarige Hagenaar. Het ventje, tijdelijk bewo- van het asielzoekerscentrum aan de Flevoweg, zat aan de terkant te spelen. Plotseling besloot hij terug te gaan naar het ïtrum en rende de weg over. De vrachtwagenchauffeur kon ■t meer tijdig remmen. Hij reed met zijn voorwiel over de lin- voet van het jongetje. ihrekers kwamen "even kijken' >en» Ze kwamen alleen maar even kijken, zeiden de twee 16- ige jongens die gisteravond op heterdaad werden betrapt bij i inbraak in een bouwkeet op het Waardeiland. Want ze had- jn van vrienden gehoord, dat er in zulke keten van die interes- Ine dingen lagen. Kwaad hadden ze niet in de zin, zeiden ze. I iwee inbrekers werden om hall tien 's avonds verrast door de llitie. Die zette een schijnwerper op de keet, waarop de jon- tis in paniek allebei een andere kant op renen. De politie wist jiden aan te houden. De twee jaar geleden uitgebrachte sportnota 'Het spel en de knikkers' moet nu eindelijk eens worden vastgesteld. Dat eiste de gemeenteraad van Leiden gisteravond bij de behandeling van het voorstel voor overkapping van zwembad De Zijl. ..Waarom moet dat in hemelsnaam zo lang duren", vroeg PvdA'er R. Hillebrand. „Straks zijn we aan een nieuwe sportnota toe voordat deze ooit door de gemeenteraad is aangenomen." In de sportnota staat een aantal noodzakelijke maatregelen die veel geld kosten. Het opknap pen van de gemeentelijke zwembaden is er een van. Maar ook voor het onderhoud van andere sportaccommodaties moet meer geld worden uitge trokken en volgens de gemeente is de bouw van een sporthal in de wijk Stevenshof noodzake lijk. De gemeenteraad wil over al die zaken in samenhang be sluiten. Maar volgens Van Bochove moet een besluit over De Zijl nu worden genomen. De wet zwembadhygiëne vereist een opknapbeurt van het bad aan de Sumatrastraat. Een motie van S. Blok van D66, dat de sportnota nog voor de zomer in de gemeenteraad moet worden behandeld, werd met algemene stemmen aan vaard. En Van Bochove had er geen moeite mee. „liet finan ciële gedeelte van de sportnota kan hier voor de zomer aan de orde komen", zegde hij toe. Waarop Hillebrand oordeelde dat die hele sportnota nou ein delijk eens moet worden aange nomen. Tegen overkapping van De Zijl had geen enkele partij over wegende bezwaren Wel tegen de financiering van tie opknap beurt, die ongeveer vijf miljoen gulden moet kosten. Hen deel van dat geld moet komen uit het afstoten van voetbalvelden aan de Boshuizerkade. die dan vervolgens worden bestemd voor woningbouw. Omdat de clubs aan de Bos huizerkade. zoals de gemeente raad heeft uitgesproken, niet tot fusie gedwongen kunnen wor den zijn de inkomsten onzeker. Dat moest verantwoordelijk wethouder A. van Bochove (CDA/sport) toegeven. Met het afstoten van sportvelden denkt de gemeente een miljoen gul den te verdienen. Maar hel is onduidelijk of en wanneer dat geld binnenkomt. Alleen de SP keerde zich hele maal tegen het afstoten van sportvelden. „Uit de sportnota blijkt juist dat er in Leiden een tekort is aan velden", zei frac tievoorzitter C. Vergeer. „Ik ben er nog lang niet van overtuigd dat wij die velden aan de Bos huizerkade wel kunnen mis sen." Maar uiteindelijk stemden ook de raadsleden van de SP, net als alle anderen, voor over kapping van De Zijl. een 54-jarige Leidenaar voor de Alkmaarse twee jaar celstraf ge- Hij werd tijdens de invoer 2.800 kilo hasj samen met anderen aangehouden. De trachtten een partij hasj van vrachtschip Pargo op de ^rdhollandse kust hij Cam- jvduin aan land te brengen. Bij aanhouding waren 35 Ne- landse en Britse douane- en itiemensen betrokken. Te- de twee hoofdverdachten, ie Amsterdammers van 35 en eiste officier van justitie G. =^man drie jaar cel. De andere hoorden eveneens een eis van twee jaar. De aanhoudingen in de nacht van I-' op 13 oktober 1993 wa ren het resultaat van maanden lange observaties door de Spaanse, Britse en Nederlandse Justitie. Daarbij zijn vliegtuigen, patrouilleschepen en zelfs een onderzeeër ingezet. Op de Par go en vier bij de aanlanding ge bruikte rubberboten vonden politie en douane vier tot vijf ton hasj met een straatwaarde van bijna vijftien miljoen gul den. Daarvan wordt de ver dachten circa 2800 kilo ten laste gelegd. De Alkmaarse rechtbank doet op 12 april uitspraak. «aap rietveld moet een afspiegelingscolle- komen waarin behalve PvdA, B, CDA en Groen Links ook WD aanschuift. Met dat Herstel verraste Leiden Weer Ïellig/De Groenen gisteren Leidse gemeenteraad. Frac- oorzilter M. Vlasveld gaat in ar voorstel uit van een college jt twee fulltime en vier partti- wethouders. ■let voorstel is kansloos, maar Sjgens Vlasveld wel uiterst se- „Wij hebben met deze de boel een beetje wil- openbreken", zegt zij. En in Sr open brief aan de nieuwe jneenteraad, die op 12 april jrdt geïnstalleerd, schrijft Isveld: „De politieke verhou- zijn bijzonder klef in en we moeten dan ook rekening houden met feit dat bepaalde mensen jt bepaalde stoelen zijn vasl- foest. Hoogste tijd dus voor Grote Schoonmaak." Het besluit van de PvdA om de huidige wethouders II. Koek en Ivan Rij naar voren te schuiven voor het nieuwe colle ge kan wat LWG/De Groenen betreft zo de prullemand in. In het plaatje van de partij krijgt de PvdA slechts één wethouders portefeuille, die van financiën en automatiseringen. En daar voor is volgens Vlasveld de zo juist aan de kant geschoven wethouder S. de Vreeze de aan gewezen persoon. Ook aan Groen Links heeft Vlasveld een fulltime wethouder toebedacht, D66 zou twee parttime wethou ders krijgen. CDA en WD alle bei één. LWG/De Groenen heeft de andere partijen in de gemeente raad uitgenodigd ook hun favo riete wcthoudersverdeling op papier te zetten. „De zittende partijen zijn teruggefloten. Maar de nieuwe raad is hele maal niet betrokken in dit pro ces. Dat vind ik onjuist." MTSL scoort voor Roemenië leipen» De Middelbare Technische Sec- torschool Leiden houdt van daag en morgen een sponsor voetbaltoernooi. Het motto van dit toernooi is 'Scoren voor Boe menie'. De school is betrokken bij de bouw van een ziekenhuis in het Roemeense plaatsje Co- vasna. Leerlingen maakten vo rig jaar een begin met de aanleg van tie elektrische installatie. Hoe meer geld voor dit project wordt opgehaald, des te meer kan de MTSL betekenen voor het ziekenhuis. Het toernooi wordt gehouden bij de W Lei den, naast de 3-oktoberhal. Morgen om 16.00 uur zijn de fi- leiden monica wesseling De stichting Werfpop en de slichting de Gouden Pet krijgen allebei subsidie van de provin cie Zuid-Holland. Werfpop, het regionaal openlucht popfestival op 10 juli, krijgi 5000 gulden. I >it festijn wordt gehouden in het kader van de Leidse Laken- feesten. Er zullen ongeveer zes bands optreden, waaronder ten minste één Leidse. De Gouden Pet, het concours voor straat muzikanten op het laatste zon dag van de Lakenfeesten, krijgt 3500 gulden. De provincie Zuid-Holland trekt dit jaar voor subsidiering van culturele evenementen in totaal 840.000 gulden uit. Voor de eerste termijn (januari tot en met april) is inmiddels 240.000 gulden 'uitgedeeld' verdeeld over 17 projecten. De grootste bedragen gaan naar de jeugd - theaterschool in Gouda (43.000), het straatheaterfestival in Delft en de stichting Belcanto in Dordrecht (30.000). >en» ruud sep Hem de Verbeider komt naar De jonge graaf toont :h morgen van 10.00 tot 11.00 op het Stadhuisplein aan t volk. Dat volk zal - zoals het eh nederig volk betaamt de elman een petitie aanbieden, een onverlaat het its op het leven van zijne dgheid heeft voorzien, ko- ?n nog net op tijd de kolfdra- tussenbeide. Gelukkig voor onverlaat is Willem een no- I mens. Anders had zijn on doordachte daad gewis geresul teerd in een spectaculaire vie rendeling. verhanging of ont hoofding. 'Circus' Archeon toert door het land. Om heel Nederland te wijzen op het bestaan van het archeologisch themapark in Al phen aan den Rijn trekken sinds gisteren drie historische op tochten rond. Een prehistori sche optocht doet steden aan waar prehistorische opgravin gen zijn gedaan, een Romeinse optocht gaat langs plaatsen waar rond het begin van de jaartelling casteliums stonden en een middeleeuws optocht komt naar een aantal middel eeuwse steden, waaronder Lei den. In Leiden zal directeur G. Ver- wers van het rijksmuseum van oudheden na afloop van de op voering een cadeau aanbieden aan cultuurwethouder H. Koek. Naast museumdirecteur is Ver- wers bestuurslid van de stich ting Archeon, de eigenaar van het Alphense park. Na het optreden in Leiden vertrekt de stoet naar de Dam in Amsterdam. Daar komen mor genmiddag alle drie de optoch ten samen voor een slotmani festatie. I lierna gaat het hele ge zelschap naar Alphen aan den Rijn, waar om precies zestien minuten over acht het sein wordt gegeven voor de officiële opening: een 'oerknal' die als het goed is in heel Nederland te horen is. Op zestig plaatsen in Nederland wordt dan tegelijker tijd een enorme vuurpijl de lucht in gejaagd om iedereen er op te wijzen dat Archeon open erhit debat Simons en Van der Zwan in AZL werkt op lachspieren pen caroline van overbeeke e twee heren stonden lijnrecht fcenover elkaar gistermiddag de collegezaal van het Acade- jsch Ziekenhuis Leiden (AZL). bedrijfseconoom Arie van Ir Zwan vocht een stevig rob- trtje met oud-staatssecretaris ins Simons over de toekomst n de gezondheidszorg. Dit tot bot genoegen van het aanwe lf publiek: artsen, bestuur- airs en oud-medewerkers van it academisch ziekenhuis. Zij fnuikten om het hij tijd en dle roodaangelopen hoofd van h verhitte Simons. De genodigden vierden gis- tmiddag het afscheid van !l.-bestuurder dr IV Siderius voorzitter van de raad van ezicht. Simons en Van der Iran mochten de toespraken j receptvv in het ziekenhuis opluisteren met een pittige dis cussie over de betaalbaarheid van de gezondheidszorg. In fei te deed het tweetal het politieke debat van de laatste vijf jaar nog eens dunnetjes over. „Collectief of privaat: daar gaat het hier om", zo vatte een toehoorder het debat samen. De ex-staatssecretaris die vooral bekend is van de bezui nigingen op de gezondheids zorg, de tariefsverlagingen en de basisverzekering, kreeg niet de steun waarop hij wellicht stiekem had gehoopt. Zijn amb telijke taalgebruik en de droge opmerkingen van oud premier B. Biesheuvel werkten vooral op de lachspieren. De ingewikkelde herziening van het verzekeringsstelsel, het oude stokpaardje van Simons, was vanzelfsprekend onderwerp van discussie Simons wil dat de overheid zich terugtrekt en zich minder bemoeit met het beleid van de verzekeraars en de zie kenhuizen. Maar hij wil tegelij kertijd dat de betrokken partijen duidelijke afspraken maken over een 'basispakket'. „Nieuwe regels van de overheid moeten voorkomen dat verzekerden straks de dupe worden van ho ge premies en winstbejag van de verzekeraars." Van der Zwan pleitte voor een heel andere aanpak: weinig re gels en onderlinge afspraken, een minimumpakket aan voor zieningen en een verplicht ei gen risico voor de verzekerden. De bedrijfseconoom ziel geen heil in het 'plan Simons', schreef daarover in januari een rapport en stak die mening ook gisteren niet onder stoelen of banken. „Je moet geen nieuw beleid stapelen op mislukt be leid. De overheid bezuinigt al jaren op de gezondheidszorg, maar verzuimt tegelijkertijd om het aanbod van de zorg te be perken. Daar schiet je niks mee op. Als mensen meer zorg wil len. moeten ze dat zelf weten, maar dat is wel hun eigen ver antwoordelijkheid. Dat betekent dat ze zich particulier moeten bijverzekeren." Emeritus-hoogleraar A. Quer- ido liet zich schamper uil over het gekissebis. „U begrijpt er helemaal niets van. De verant woording in de gezondheids zorg ligt bij de arts: het is een maatschappelijke zaak en daar gelden hele andere wetten dan in de bedrijfsecQnomie. Het be toog van Van der Zwan lijkt ge niaal, maar hij is een gewone econoom. En economen heb ben geen verstand van gezond heidszorg, absoluut niet." Op dit moment heeft hij alle schijn tegen zich want de fi nanciële problemen van de ge meente Leiden blijken dezer dagen nog vele malen groter dan gedacht. Toch betekent het afscheid van Steven de Vreeze (42) als wethouder financiën, automatisering en welzijnszorg een forse aderlating voor zowel de stad als de Leidse PvdA. Voor de stad gaat een uiterst gedreven bestuurder verloren met een hard maar voor ieder een begrijpelijk verhaal: Leiden staat er slecht voor, de tering moet naar de nering worden gezet. Haast is daarbij gebo den. De kaasschaaf waarmee zijn voorgangers jaar in jaar uit overal een beetje vanaf haal den. kieperde hij direct bij zijn aantreden als wethouder in 1991 het raam uit. In drie jaar tijd bracht hij de ambtenaren, van hoog tot laag, een financieel bewustzijn bij dat in deze voormalige artikel 12-stad gerust een stille revolu tie mag worden genoemd. Stil. omdat het resultaat pas later merkbaar wordt. 1 let is voor De Vreeze een hard gelag dat hij zijn karwei niet kan afmaken. Nu zal hij zelf de belastingbetalende Leidenaar nooit duidelijk kunnen maken waarom abstracte begrippen als 'intern financieel informa tiesysteem'.'budgetdiscipline' en 'financieel beheer'voor de belast ingbetalendestadgenoot wel degelijk van belang zijn. Steven de Vreeze kan zijn karwei als wethouder financiën niet afmaken. foto hiflco kuipers de mensen met wie hij moest werken. Ambtenaren schrokken des tijds van zijn allesbehalve ge ruisloze entree. De Vreeze ver ving zijn partijgenoot Paul Bor- dewijk nadat hij hem zelf een kopje kleiner had gemaakt. Fractievoorzitter De Vreeze had zijn buik vol van de intel lectuele maar wereldvreemde Bordewijk, die er maar niet in slaagde om orde te scheppen in de financiële administratie van de gemeente. Het is ook De Vreeze's verdien ste dat ambtenaren en raadsle den inzicht in de eigen situatie willen hebben. I let is nog niet zo lang geleden dat zo'n beetje de enige taak van een Leidse wethouder financiën bestond Tot op de dag van vandaag droomt hij van een systeem, waarmee hij als provincie ambtenaar kennis maakte. Hierbij worden leidinggevende ambtenaren voortdurend op de hoogte worden gehouden van het financiële reilen en zeilen van hun afdelingen. Als het goed werkt is zo'n systeem geen irritant waarschuwend vingertje maar vooral een prik kel bij het uitstippelen van be leid. Voor de PvdA gaat vooral een kundig politicus met veel daad kracht verloren. Confrontaties is hij nooit uit de weggegaan. Als de dingen er duidelijker door werden, zocht hij ze juist graag op. Desnoods ten koste van de verstandhoudingen met uit het binnenslepen van geld voor de wederopbouw van de stad. Aandacht voor risico's, reser ves, tegenvallers, onderhoud en beheer hebben De Vreeze's voorgangers nauwelijks gehad. I len was het om met De Vree ze's eigen woorden te spreken vooral te doen om 'leuke linkse dingen'. De Vreeze was de eer ste wethouder financiën die in de gemeentebegrotingen durf- j de te laten zien dat 'vrolijke nummers' de stad op de lange duur naar de verdommenis zouden helpen. Als geen andere plaatselijke PvdA'er heeft hij ingezien dat mensen die het niet breed heb ben niet alleen hebben te lijden van de landelijke inkomenspo litiek. maar ook van de ge meentelijke lasten. Vandaar dat de lasten de afgelopen jaren 'beperkt' stegen en de kwijt scheldingsmogelijkheden in Leiden niet eerder zo groot wa ren. Dat de Leidse lasten tot de hoogste van het land behoren, is hem niet aan te rekenen. Zonder De Vreeze was Leiden wellicht absoluut recordhou der. Met het afscheid van De Vreeze neemt de PvdA ongetwijfeld af scheid van de portefeuille fi- nanciën. Voor de in acht jaar j gehalveerde partij is dat mis schien maar goed ook. Want de nieuwe wethouder financiën kan, of beter nog: moet voort borduren op De Vreeze's beleid en zijn of haar beleid is niet po pulair bij kiezers. De grote wens van het Stedelijk Gymnasium om alle lokalen on der één dak te brengen gaat in vervulling. De drie dependances van de school maken plaats voor een nieuwe vleugel die wordt bijgebouwd aan het hoofdgebouw aan de Fruinlaan. De kosten voor de nieuwbouw, naar verwachting drie miljoen gulden, worden betaald uit de opbrengsten van de verkoop van de grond en woningen aan de Du Rieustraat. In die straat worden de ko mende maanden 24 eengezins woningen en 12 appartementen voor ouderen gebouwd. Op de ze plek staat nu nog een van de drie dependances van het Ste delijk Gymnasium. De twee an dere dependances, aan de Van Brandelerkade en de Meij van Streefkerkstraat, zijn al ge- Deze week zijn op het gras veld van het gymnasium, aan de zijde van de B ruggraven laan. acht noodlokalen geplaatst. Daarheen verhuizen over drie weken de leerlingen die nu nog in de Du Rieustraat les krijgen Vanaf dat moment zijn alle 950 leerlingen van het stedelijk al bijeen, maar het wachten is dan nog op de nieuwe vleugel In cle raadscommissie onderwijs wordt vanavond het voorstel ge daan om het architectenbureau Van Reijzen, Verbeek en Boo- zendaal opdracht te geven een bouwplan te maken. Er wordt gedacht aan een gebouw van drie verdiepingen met daarin tien lokalen, een aula en moge lijk een schoolbibliotheek. De vleugel zal verrijzen achter het hoofgebouw. De eerste paal gaat vermoedelijk over een jaar de grond in. Noodlokalen worden geplaatst op het voorterrein van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan. Leerlingen van de dependance aan de Du Rieustraat verhuizen over drie weken naar dit tijdelijk onderkomen. foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17