okker Space Leiden rijgt grote order Boer moet natuur herstellen Rotterdam begint 1 april met Vervoer op Maat ^Eigenbelang viert hoogtij in verpleeghuis' Den Haag krijgt college van VVD, PvdA, D66 en CDA Randstad Gehandicaptencentrum krijgt plek in Den Haag Kooplui geloven niet in succes Y-markt Vierhonderd man ME ontruimen drie kraakpanden in Amsterdam jJlNSDAG 29 MAART 1994975 CHEF CERT VISSER. 071-356439 politie ontmantelt hennepplantage 1%alsmIIB-ï De politie van het wijkteam Aalsmeer heeft gistermor gen een grote, professionele hennepplantage aan de Aalsmeer- 'llerweg ontmanteld. Circa 40.000 planten nam de politie in be klag, onder te verdelen in 24.000 kleine en 16.000 grote exempla ren. Dit heeft de woordvoerder van de Amsterdamse politie '%iaandag bekendgemaakt. De 49-jarige eigenaar van de 800 -tyierkante meter grote kas is aangehouden. Het onderzoek is nog Hn volle gang. Man doodgeschoten in Amsterdam Amsterdam In Amsterdam is gisteravond een 32-jarige man Hoor vuurwapengeweld om het leven gekomen. Dit heeft een cJvoordvoerster van de Amsterdamse politie bekendgemaakt. De >iP°litie kreeg kort voor acht uur een melding binnen over een Inan die gewond op straat lag in Amsterdam-West. De man -tverd naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij later overleed. Vol gens de woordvoerster was de man in zijn been geschoten. Maandagavond was de dader nog niet gevonden. De politie neeft aanwijzingen dat de gewelddadige dood met verdovende middelen te maken heeft. Speciaal ontwikkeld voor gehandicapten Het Rotterdamse openbaar vervoerbe drijf RET begint 1 april met een speciaal voor gehandicapten ontwikkeld ver voerssysteem. Vervoer op Maat biedt ge handicapten in Rotterdam verschillende mogelijkheden zich te verplaatsen. Af hankelijk van de zwaarte van de handi cap kan worden gekozen tussen vervoer van deur tot deur of van kamer tot ka mer. Daarnaast begint de RET een nieu we buslijn, de IntraStadsIijn. De bussen op deze lijn zijn voorzien van een lage instap en speciaal ingericht voor rolstoelen en bieden voldoende be wegingsruimte aan mensen die slecht ter been zijn. De bus rijdt een route langs verschillende deelgemeenten. In elke deelgemeente stopt de bus bij een halte van het Aanvullend Vervoer. Daar kan de gehandicapte reiziger overstappen op een deur-tot-deur bus, die door de be treffende deelgemeente rijdt en de pas sagier naar zijn eindbestemming brengt. De overstappunten zijn voorzien van een speciaal perron en een verwarmde wachtruimte met aangepast toilet en te lefoon. Op de overstappunten is een me dewerker (banenpooler) aanwezig, die de gehandicapte reiziger helpt bij het in- en uitstappen. De wachtruimten zijn al leen voor gehandicapten toegankelijk. De RET heeft het Vervoer op Maat sys teem ontwikkeld in opdracht van de ge meente Rotterdam. Het vervoer vindt plaats in het kader van de Wet voorzie ningen gehandicapten, waar de gemeen ten vanaf 1 april de verantwoordelijkheid voor hebben. Mensen die van de voor ziening gebruik willen maken, moeten bij de dienst sociale zaken en werkgele genheid een pasje aanvragen. Alleen met het pasje hebben zij toegang tot het Ver voer op Maat. De tarieven en de zone-in deling zijn gelijk aan die van het normale openbaar vervoer. Het pasje biedt de ge handicapte de mogelijkheid te reizen tussen negen uur 's morgens en elf uur 's avonds. Het WVG-pasje is in principe al leen bedoeld voor het sociaal verkeer. Vervoer voor een bezoek aan een zieken huis of arts valt per 1 april onder de AWBZ. Voor het aanvullend vervoer moet twee uur van tevoren een bestel ling worden geplaatst bij de centrale meldkamer van de RET, die het systeem coördineert. Alleen de IntraStadsIijn wordt door de RET zelf geëxploiteerd. Het overige vervoer wordt uitgevoerd door particuliere taxi- of vervoerbedrij ven, waarmee de RET een samenwer kingsverband is aangegaan. Naar verwachting zullen ongeveer 14.000 gehandicapte Rotterdammers van het speciaal vervoer gebruik maken. Met Vervoer op Maat is jaarlijks 19 miljoen gulden gemoeid. Twee dagen in de week ZHTV Zuid-Holland Televisie (ZHTV) gaat vanaf 5 april twee dagen per week uitzenden. ZHTV, dat sinds 2 maart uitzendt, was tot nu toe alleen op woensdag in de lucht. Daar komt de dinsdag avond bij. Op deze twee avon den verzorgt de zender regiona le programma's van 18.00 uur tot 19.00 uur. met herhalingen om 23.00 uur. ZHTV is een ex periment van Radio West en Radio Rijnmond, dat in totaal drie maanden duurt. Uiteindelijk moet de zender vijf dagen per week een uur gaan uitzenden. ueet-apparatuur voor ruimtevaartorganisatie ^pkker Space Systems in Leiden heeft een opdracht ter raarde van 75 miljoen gulden gekregen voor de bouw -an meetapparatuur. Het gaat om het optische deel van et Sciamachy-project van de Europese ruimtevaartorga- isatie ESA. Sciamachy is opgezet om in de ruimte me- tfigen te doen van kooldioxyde en ozongas. Doel is meer izicht te krijgen in de processen die leiden tot aantas- nng van de ozonlaag en daarmee in het broeikas-effect faardoor de aarde opwarmt. iden* rudolf kleun let Sciamachy als geheel is een vestering gemoeid van 180 liljoen gulden. Fokker Space >ldt in Nederland als hoofd- jinnemer voor het project. Een feel van het orderbedrag van 75 miljoen wordt doorgesluisd naar andere bedrijven, zoals TNO en de Stichting Ruimte vaart Onderzoek nederland (SRON). Daarnaast heeft Fokker voor dit project een samenwer king gesloten met het Ameri kaanse Ball Aerospace. Met dat Den Haag is gekozen als ves tigingsplaats van het Interna tional Disability Centre, een gebouw waarin vertegen woordigers van alle grote ge handicapten-organisaties plaats zullen nemen. Vrijdag werd de oprichtingsakte gete kend door Perez de Cuellar. r^oud-Secretaris Generaal van y^de Verenigde Naties en voor- gwzitter van de International Disability Foundation. De gemeente Den Haag leeft twee lokaties ter be schikking gesteld om het ge- louw te vestigen. Het bestuur van de Building Foundation, de stichting die de bouw moet realiseren, moet nog ien voorkeur uitspreken voor ién van de twee mogelijkhe den. Waar de bouwlokaties Ich bevinden is niet bekend gemaakt. De initiatiefnemers hopen dat iet de bouw van het Centre de gehandicaptenor ganisaties meer gaan samen werken en zo meer politieke invloed krijgen. Het Disability Centre moet ook een voor beeldgebouw worden met daarin allerlei voorzieningen die het gebouw gemakkelijk toegankelijk maken voor ge handicapte mensen. „Het gebouw moet plaats bieden aan minstens zestig mensen en makkelijk uit te breiden zijn," zegt Rio Praan- ing, een van de organisatoren. Praaning schat de kosten van het gebouw op minimaal tien miljoen. De Building Founda tion heeft al meer dan een miljoen aan schenkingen ont vangen. Een half miljoen gul den is afkomstig van Sultan Caboos bin Said al Said van Oman. Verschillende organi saties van oorlogsveteranen hebben ook steun toegezegd. De Building Foundation wil met een wereldwijde inzame lingsactie de resterende mil joenen bijeen brengen. bedrijf heeft Fokker eerder ook samengewerkt bij de bouw van de Nederlandse IRAS-satelliet. Voor de uitvoering van Sciamachy heeft Fokker Space vandaag in Delft contracten on dertekend met de Nederlandse en Duitse overheden die de fei telijke opdrachtgevers zijn. Het verwerven van de opdracht is volgens een woordvoerster van het bedrijf op het bioscience- park een langdurig proces ge weest dat al meer dan een jaar geleden begon. De opdracht hoort tot de grotere van Fokker Space Systems dat een jaar omzet heeft van ongeveer 400 miljoen gulden. De werkzaam heden voor Sciamachy beslaan echter een groot aantal jaren. Sciamachy zal naar verwachting pas in 1999 operationeel zijn. De verwerving van deze op dracht moet volgens de woord voerster los worden gezien van de inspanningen van Fokker Space Systems om een part ner te vinden en zodoende een zelfstandige toekomst, min of meer los van moederbedrijf Da- sa, te realiseren. Eerder ketste een principe-overeenkomst met het Frans-Britse Matra Marconi af. Wel leidde die overeenkomst tot meer samenwerking met dat bedrijf en tot de opdracht zon nepanelen voor Matra te bou- martunkamans „We zijn genaaid!'' roept vis handelaar R. Veerman met het schuim op de lippen tegen zijn klanten. „Die hele Y-markt heeft mij en jullie als belastingbetaler miljoenen guldens gekost. En waarom? Een uithangbord had de gemeente nodig om te laten zien hoe goed ze wel niet zijn voor de allochtonen. Laat me niet lachen. We worden er al leen maar Slechter van.'' Het leek zo'n leuk idee. Naar aanleiding van de populariteit van de Oosterse Markt in Bever wijk namen veel politieke partij- er. in Amsterdam in 1990 in hun programma op dat er in de hoofstad, vanwege de diversiteit in culturen, ook zoiets moest komen. De Y-markt werd 31 ok tober '93 een feit, een markt in beginsel alleen voor allochtone kooplieden. De start ging gepaard met een media-offensief, maar het Am sterdamse initiatief liep meteen al niet zo goed. Er is een struc turele leegstand van 10 procent en veel startende ondernemers kunnen de hoge huur niet op brengen. Veel handelaren kam pen met een huurachterstand. „Cijfers wil ik niet noemen", stelt bedrijfsleidster K. van der Valk resoluut. „Die liggen te ge voelig en bovendien is het niet ongebruikelijk dat marktlieden achter liggen met betalen." In middels hebben enkele begin nende ondernemers al afge haakt. Anderen is het water tot de lippen gestegen. Sommigen hebben er een baan bij geno men om het hoofd boven water te houden. Daarbij komen ze in problemen omdat de gemeente een opkomstplicht heeft inge steld van drie dagen in de week. De kooplieden trekken zich, ondanks een te verwachten boete, niet veel aan van deze plicht. Sommigen openen de winkel bepaalde dagen hele maal niet, terwijl anderen dat soms pas om twaalf uur doen. De dichte rolluiken zijn niet be paald bevorderlijk voor het in stand houden van een markt- sfeer en daar hebben de over treders niet alleen zichzelf mee, maar ook hun collega's. Twisk (rechts) en Van Harmeien bij een nu nog uiterst kale, slootkant. „De animo voor natuurbeheer zal toenemen." Strenge regels voor natuurbehoud niet meer nodig leiden monica wesseling De koekoeksbloem wordt goud waard voor boeren. De rijkssub sidie die natuurvriendelijke boeren van het rijk krijgen, kan namelijk meegroeien met het aantal koekoeksbloemen, wa teraardbeien en moeras-ver- geet-me-nietjes dat een boer op zijn land weet te 'lokken'. Onderzoekers van de Leidse universiteit hebben deze me thode ontwikkeld, die de stren ge regels van nu overbodig ma ken. Nu kunnen boeren die een bedrijf hebben in een fraai ge bied, met de overheid een zoge heten beheersovereenkomst af sluiten. Daarin spreken zij af te gen een bepaalde beloning, al lerlei dingen na te laten. Zo mo gen ze niet maaien, mesten en vee de wei in sturen voor be paalde data. Onderzoeker W. Twisk: „Die regels zijn te strak. Daar kunnen boeren niet mee overweg. Als je een methode ontwikkelt om het resultaat meer natuur te meten, kun je boeren weer zelf vrijlaten hoe ze dat resultaat bereiken." De melkveehouder heeft veel land en kan, door mesten, maaien en bewieden, invloed uitoefenen op de staat van de natuur. Daarom hebben Twisk en collega-onderzoeker W. van Harmeien daar hun onderzoek op toegespitst. „Maar de me thode is in alle bedrijfstakken te gebruiken." Rijke sloot De natuur op een melkveebe drijf kan bestaan uit rijk be groeide slootkanten en een Fiks aantal weidevogels. Weet de melkveehouder dat te bereiken, dan komt hij in aanmerking voor een beloning. „Maar wat is een rijke slootkant? Welke plan ten moet je dan hebben en vooral, hoe meet je die?", zet Van Harmeien de vraagstelling van het onderzoek uiteen, dat werd verricht in opdracht van de provincies Zuid- en Noord- Holland en Utrecht. Vooraf besloten de beide on derzoekers besloten dat de boer zelf moet kunnen meten hoe het met de natuur op zijn grondgebied is gesteld: „We kunnen moeilijk een heel leger ambtenaren hiervoor het veld insturen." Een beetje slootkant telt 40 tot 50 soorten planten en bloe men. Een flink melkveebedrijf kent 10 kilometer sloot. „Ook een boer kan dus onmogelijk over de hele lengte alle planten tellen." Twisk en Van Harmeien hebben daarom uit de enorme rijkdom aan planten een aantal indicatorplanten gehaald. Bloe men die makkelijk te herkennen zijn en waarvan hun aanwezig heid iets zegt over de natuur waarde van de sloot. Zo komt pinksterbloem vaker voor dan de koekoeksbloem en die weer vaker dan de wateraardbei. Naarmate de boer meer bijzon dere planten in zijn sloot weet te krijgen, krijgt hij een hoge be loning. Hoewel agrariërs veel van de natuur blijken te weten, willen de onderzoekers enige voorlichting geven over hoe je bijzondere planten in de sloot kant krijgt. De methode van Van Harme len is Twisk is uitgetest op 11 melkveehouderijbedijrven in de drie betrokken provincies. Het werkt. De agrariërs hebben snel onder de knie hoe de planten moeten worden geteld en welk deel van de sloot als steekproef kan worden genomen. De me thode kan in de praktijk worden ingevoerd. Twisk: „De animo voor natuurbeheer groeit. Boe ren hebben het heft weer in ei gen handen. Het enige dat telt is de uiteindelijke natuurpro- duktie. Hoe ze dat doen, is hun zaak." 'estuur bejaardenoorden moet in handen van provincie iden monica wesseling p besturen van verpleeg- en rrzorgingshuizen komen te tel op voor hun eigenbelang. verliezen daarbij de belan- tn van de bejaarden falikant t het oog. De kwaliteit van de irg voor ouderen is alleen te barborgen door een onafhan- jlijk bestuur in te stellen. De jovincie moet, zo lang dit be- iiur er nog niet is, meteen het fcft in handen nemen, nat zegt PvdA-statenlid Th. bes. Hij beschouwt het mis- Rijkken van het Zijloever-project I Leiden als een triest voor meld van het spaaklopen van •ut zorg voor bejaarden. Maar vtk voor de komende jaren ver- bcht Roes misère. Onlangs Btbben de verpleeghuizen in ribden, de Leidse regio en de rritiin- en Bollenstreek afspraken Tiémaakt over de verdeling van i 1160 extra bedden die het mi- ngjsterie van wvc na 1998 be- lejhikbaar stelt, nl (moes: „De verpleeghuizen in i Bollenstreek en de Leidse re ikt hebben extra bedden bin- efengehaald. Leiden krijgt bijna uitis. Dat betekent dat de Lcid- j oudere niet alleen uit zijn ei- In huis, maar zelfs uit zijn stad Vaoet als hij zorgbehoeftig d®rdt. Het gaat de bejaarden orden er uitsluitend om hoe ze idi zelf het beste wegkomen." Inhalig Volgens Roes tekent de 'inhali ge' manier waarop de verpleeg huizen uit de Leidse regio en de Bollenstreek bedden naar zich toe hebben getrokken het 'egoïsme' van de zorgsector. Ook vindt de PvdA'er dat er een volslagen gebrek is aan samen werking tussen de verzorgings huizen en het kruiswerk. Enkele jaren geleden ontwik kelden besturen en directies on der leiding van Roes een plan om verzorgingshuizen een aan tal verpleegbedden toe te ken nen. Dat 'spaart' de ouder wor dende bejaarde weer een on rust-veroorzakende verhuizing van het verzorgingshuis naar het verpleeghuis. „De verpleeg huizen weigeren echter bedden af te staan. Opnieuw gaat het hen alleen erom zichzelf op te poetsen en heeft de bejaarde het nakijken." Het Statenlid wil dat Gedepu teerde Staten ingrijpen en liet dat onlangs via vragen weten: „Ouderen zijn, net als geestelijk gehandicapten en psychiatri sche patiënten, geen mondige partij. Dus moet het van boven af worden geregeld." „Nu hebben provincie, ge meenten en zorgverkeraars het allemaal een beetje voor het zeggen. De zeggenschap moet Den Haag krijgt de komende raadsperiode hetzelfde college als de afgelopen vier jaar. De onderhandelaars van WD, PvdA, D66 en CDA bereikten maandagavond een principe akkoord over de verdeling van de zeven wethouderposten. GroenLinks, dat wel aan de on derhandelingen deelnam, valt in het nieuwe college buiten de boot. De WD, die de na de verkie zingen van 2 maart de grootste partij is in Den Haag, krijgt drie wethouderzetels. De PvdA krijgt er twee, D66 en CDA ieder één. De WD'er R. van der Laan is de enige nieuwe wethouder. Het Groen Links-raadslid Mollier toonde zich teleurgesteld. De verkiezingsuitslag is niet ver taald in het nieuwe college, zei ze. Het aantal wethouders is in Den Haag teruggebracht van acht naar zeven. De vier partij en gaan de komende dagen nog onderhandelen over het Finan ciële beleid voor de komende raadsperiode. De partijen zijn overeengekomen dat er minder moet worden bezuinigd dan de 165 miljoen gulden in de afgelo pen periode. I let nieuwe college heeft geen gezamenlijke strategie afgespro ken over hoe er de komende vier jaar met de extreemrechtse partijen moet worden omge gaan. De CD heeft vier zetels, CP'86 één. „Het belangrijkste is dat we de komende vier jaar het nodige klaarstomen voor de burger. „Het beleid zal er voor een groot deel op gericht zijn om de leefbaarheid in de oude wijken te verbeteren", aldus PvdA-lijstlrekker Hei jnen. van de bewoners het vuur had aangestoken. De politie hield vanmorgen in de Saenredam straat vijf krakers op straat aan wegens openlijke geweldpleging; de ontruiming van het voormalig lulianaziekenhuis in de Ter (laarstraat is vanmid dag Eerder deze maand probeerden de krakers van het pand Van Ostadestraat 4 in De Pijp, via een kort geding ontruiming te voorkomen. De presi dent van de rechtbank oordeelde echter dat het drie verdiepingen tellende gebouw mocht worden ontruimd. Statenlid Th. Roes; „De noden van de bejaarden worden veronachtzaamd." gewoon weer in handen van ge- bestuursstructuur Roes vindt pleeghuizen niet goedkeuren en meenten of provincie komen, dat het nieuwe kabinet daaraan dwingend opleggen dat ver- Het is nu wel gebleken dat niets moet werken wil de PvdA'er pleeg- en verzorgingshuizen be- doen leidt tot misstanden." dat de provincie nu ingrijpt. Hij ter samenwerken met het kruis- Vooruitlopend op die nieuwe moet de afspraak tussen de ver- werk. Met de inzet van vierhonderd man ME en een waterkanon is de Amsterdamse politie vanmor gen begonnen met de ontruiming van drie kraak panden. Het gaat om gebouwen in de Van Ostadestraat, de Saenredamstraat en het voorma- fotodickhogewoning lig Julianaziekenhuis. Een menselijke blokkade die voor het pand aan de Van Ostadestraat werd gevormd, is vanmorgen door de politie uiteenge trokken. Dit huis kwam vorig jaar in het nieuws na twee brandstichtingen die een racistische ach tergrond leken te hebben. Later kwam uit dat een

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17