Onderhandelingen met D66 gestrand 'Gemeente pest Mepaco weg' 'Scheepswrakken belangrijker dan kathedraal' 'Je ging met duizenden guldens over straat' Regio Stopzetting van aanleg kerosineleiding geëist MAANDAG 28 MAART 1994 CDA en WD Rijnwoude willen verder met PvdA lenRijnwoude krijgt in ieder geval geen college van CDA, npVVD en D66. CDA en WD hebben afgelopen vrijdag de onderhandelingen met de democraten afgebroken en vervolgens toenadering gezocht tot de PvdA. De onder- handelingen zouden zijn gestrand op de verdeling van de portefeuilles. D66 eiste de post ruimtelijke ordening voor op. Dit was voor de twee andere partijen onbe in« verunwoude ruud sep Daarmee liepen de gesprekken vast nog voordat het concept it (collegeprogramma ter sprake 30 kwam. In dat programma, op- ar gesteld door vertegenwoordi- b&gers van de drie parijen, was 'uiteindelijk toch een compro- wfmis gevonden voor het overdek te zwembad De Dolfijn in Ha- zerswoude-Rijndijk. De ge- meente zou, conform de eis van D66, de exploitatie van het bad (stoppen. Maar het bad zou in elk geval de eerste twee jaar niet iwordengesloten. In die twee __ïjaar zou de gemeente er hard ~]aan moeten werken het bad lover te doen aan een particulie- jre ondernemer. I Twee weken geleden eiste 103ID66 nog de portefeuille welzijn Tlvoor zich op. Maria Loomans werd naar voren geschoven als de democratische wethouders kandidaat. Toen zij onverhoopt afhaakte voor een wethouders- post, kwam Hen Gerritse in beeld. Deze beleidsadviseur bij de Rijksplanologische dienst wilde de portefeuille ruimtelijke ordening hebben. ,,Ik zou dan gewoon in mijn eigen vakge bied blijven werken, terwijl de twee wethouders uit het vorige college gewoon op hun plek kunnen blijven. Het leek ons de meest logische insteek", aldus Gerritse. In eerste instantie kon de WD zich wel vinden in deze lo gica. Het CDA, dat in de per soon van Piet van der Werf twaalf jaar lang de ruimtelijke ordening onder zijn hoede had, had wel wat bedenkingen. Na- Keuken in lichterlaaie wassenaar De keuken van een villa aan de Waldeck Pyrmont- laan in Wassenaar is zaterdagmiddag voor een groot deel afge brand. De bewoners waren aan het frituren toen de vlam in de pan sloeg. De brandweer had het vuur in korte tijd onder con trole. Beenletsel na aanrijding voorschoten Een 28-jarige Leidse motorrijdster is zaterdag middag licht gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Molenlaan en de Professor van het Hofhaan in Voorscho ten. De vrouw gaf geen voorrang aan een auto, bestuurd door een 36-jarige Voorschotense, die van rechts kwam. De automo biliste bleef ongedeerd, de motorrijdster moest voor letsel in het AZL worden behandeld. dat CDA en WD afgelopen donderdagavond in conclaaf bijeen waren, hebben de twee partijen definitief de brug opge- strokken. Of daarbij naast de portefeuil leverdeling ook programmati sche zaken een rol hebben ge speeld, is niet duidelijk. De lijst trekkers van CDA en WD lieten zich het afgelopen weekeinde niet bewegen tot meer duide lijkheid. Vanavond komen de onderhandelaars bij elkaar in een openbare zitting. Mogelijk dat de partijen bij die gelegen heid meer openheid betrachten. De volgende partij waarmee CDA en WD tot een vergelijk willen komen is de PvdA. Moch ten ook die onderhandelingen stuk lopen, dan kunnen de twee huidige collegepartijen altijd nog een college vormen met ge- doogsteun van de SGP/RPF. Met twee zetels is deze combi natie groot genoeg om het col lege aan de meerderheid te hel pen die het CDA/WD-college bij de laatste verkiezingen ver loor. Zowel de PvdA als de SC P/RPF zijn in principe bereid om aan te schuiven bij CDA en WD. Mannen uit de bus gezet Vier Oegstgeestenaren zijn in de nacht van zaterdag op zondag ter hoogte van de Haaswijklaan in Oegstgeest uit de bus gezet. Het viertal werd door de politie meegenomen naar het bureau. De mannen hadden het interi eur van de NZH-bus vernield. Na verhoor zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Nieuwe auto in elkaar gereden ter aar/leiderdorp» Een 23-jarige Leiderdorper heeft vrijdag tij dens een proefrit een spinternieuwe Toyota Celica van een gara- 'gebedrijf in Leiderdorp in elkaar gereden. Het einde van de auto kwam op de Langeraarseweg in Langeraar waar de chauffeur de macht over het stuur verloor en op de kop in de sloot terecht kwam. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de Leiderdorper veel te hard gereden. Hij kreeg daarvoor een procesverbaal. Haagse inbrekers aangehouden den haag/alphen De Haagse politie heeft vrijdagavond drie plaatsgenoten ingerekend die eerder die avond hadden ingebro ken in een woning aan de Paddestoelweg in Alphen. Daar had den zij geluidsapparatuur en viedobanden gestolen. De drie werden aangehouden tijdens een routinecontrole in de residen tie. De politie kwam achter de inbraak in Alphen doordat op de videobanden het adres stond. De Hagenaars zijn overgebracht naar het politiebureau in Alphen. De drie genieten nog gastvrij heid omdat zij mogelijk meer inbraken op hun kerfstok hebben. Alphense vrouw beroofd alphen aan den rijn Twee mannen hebben vrijdagavond rond tien uur de handtas geroofd van een 54-jarige vrouw uit Alphen. De vrouw liep met haar moeilijk ter been zijnde echtgenoot over de Wilhelminalaan toen zij van achteren werd aangevallen door het tweetal. De tas werd van haar schouder gerukt. In de tas zat 140 gulden en persoonlijke papieren. De gemeente Alkemade moet de aanleg van de kerosinelei ding door de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder on middellijk stop zetten. Dat eist de Streekcommissie in een brief aan de gemeente Alkemade. De opdrachtgever, het ministerie van defensie, beschikt namelijk niet over de aanlegvergunning. Vandaag overlegt de gemeente met de projectleider, het tech nisch adviesbureau Tebodin uit Den Haag. Morgen nemen B en W een besluit, zodat de werk zaamheden op z'n vroegst woensdag worden stilgezet. Voorzitter Kurt van der He den van de streekcommissie Ade is erg verbolgen over de werkzaamheden die nu precies in het broedseizoen plaatsheb ben. „Tussen de maatschappij en de weidevogelwacht is twee jaar geleden al afgesproken dat het werk niet in het broedsei zoen zou plaatshebben. Vorig' jaar is die afspraak nog eens herhaald. Toen kwamen ze ech ter niet aan het werk toe. Nu opeens, zonder dat de Weidevo- gelwachtvereniging daarvan op de hoogte was gesteld, gingen ze aan het werk." Volgens A. de Kok van de ge meente Alkemade beschikt Te bodin wel over de vergunning op grond van de APV. „Waar schijnlijk dachten ze dat dat voldoende was", veronderstelt hij. Of de gemeente het werk stil legt, zal volgens hem afhangen van 'de belangen die ermee ge moeid zijn.' „Als er miljoenen mee zijn gemoeid moeten we het werk misschien gedogen." Volgens A. Pronk van de Hol landse Betongroep (moeder maatschappij van Tebodin) be schikt de maatschappij over alle benodigde vergunningen. jNieuwe bezoektijden ziekenhuizen De bezoektijden van de zieken huizen St. Elisabeth in Leider dorp en Rijnoord in Alphen aan [den Rijn worden gewijzigd. [Vanaf dinsdag 29 maart kunnen bezoekers van 14.30 tot 19.30 uur in de ziekenhuizen terecht. Uitzonderingen vormen de hartbewaking en de intensive care. Daar blijven de bezoektij- De belangrijkste reden voor de wijziging is dat bezoekers die met het openbaar vervoer ko men, nu meer gelegenheid krij gen patiënten te bezoeken. Daarnaast wordt het parkeer probleem teruggebracht. De wijziging geldt voor een proef periode van zes maanden. Bouw- ên houtbond FNV bestaat 75 jaar Leiderdorps metaalbedrijf neemt advocaat in de arm Het beslag op de bankrekenin gen van het Leiderdorpse Mepaco is een gemeentelijke poging om het bedrijf weg te pesten. De firma moet wijken voor een door het college ge wenst nieuw bedrijvenpark aan de Zijldijk. De beslaglegging op de bankrekening wegens bo demvervuiling is louter een stok om mee te slaan. Dat is de stellige overtuiging van de Leidse advocaat M. Roest van Mepaco. Hij meent dat de gemeente het metaalbe- werkings-bedrijf aan de Zijldijk weg wil hebben en dat ze alle middelen aanwendt om dit voor elkaar te krijgen. „Wie de al ja ren durende correspondentie volgt, kan tot geen andere slot som komen," aldus Roest. Hij verwijt de gemeente 'on- zorvuldig bestuur' door de be slaglegging op de bank-rekenin- gen van Mepaco. „Het bedrijf kan geen kant op, waardoor de werkgelegenheid van 17 men sen op het spel staat. Dit soort draconische maatregelen is bui ten iedere proportie." Volgens Roest is uit een on langs gepresenteerd bodem-on derzoek geenszins gebleken dat Mepaco verantwoordelijk is voor de vervuiling. „Het kan net zo goed afkomstig zijn van de verffabriek die hiervoor in het pand heeft gezeten. Het rapport geeft hierover geen enkel uit sluitsel. De gemeente heeft maar even uit de losse pols be paald dat Mepaco ervoor moet opdraaien." Begin april dient dan ook een kort geding bij de Haagse recht bank. Eis van Mepaco is onmid dellijke opschorting van het be slag. De gang naar de rechter is volgens Roest onvermijdelijk omdat het overleg met de ge meente moeizaam verloopt. „Het is een oude zaak, en Lei derdorp heeft een nieuwe bur gemeester die de voorgeschie denis niet kent. De wethouder met wie de afgelopen jaren za ken is gedaan (J. Veldstra, red.) is na allerlei affaires vertrokken. Dat komt een goede afwikkeling niet ten goede." Leiderdorp koestert al jaren plannen om aan de Zijldijk een nieuw bedrijventerrein te ont wikkelen. Met het oog daarop werd het gebouw in 1987 aan gekocht. De gemeente heeft in dertijd verzuimd eerst een bo demonderzoek uit te voeren. Vervolgens werden de gebou wen verhuurd aan Mepaco, dat nu volgens Roest moet opdraai en voor de troep van anderen. Na jarenlange discussie over dit onderwerp, kwam de zaak onlangs in een stroomversnel ling. In een van de ovens deed zich een ontploffing voor, waar bij een werknemer gewond raakte. Het gebouw liep hierbij flinke schade op. Vrijwel gelijktijdig werden de resultaten van het aanvullend bodejnonderzoek bekend. Deze combinatie bracht de gemeente ertoe onmiddellijk beslag te la ten leggen op de Mepaco-gel- den. Ook al om er zeker van te zijn dat de schade aan het ge bouw zou worden vergoed. Vol gens advocaat Roest mist dit ar gument elke grond. „De door de explosie ontstane schade is vol ledig gedekt door de verzeke ring. Dus niemand lijdt mate rieel verlies." Wethouder C. Kerner (CDA/milieu) verwijst de lezing van Roest grotendeels naar het rijk der fabelen. „De beslagle- ging heeft niets te maken met de komst van een nieuw bedrij venterrein. Mepaco heeft ge woon een wanprestatie geleverd door ons bezit te beschadigen. Over de bodem-vervuiling zijn we al jaren in discussie en na die ontploffing was voor ons echt de maat vol." Voor het col lege staat vast dat de troep in de grond afkomstig is van bedrijfs activiteiten van Mepaco. roelofarendsveen kees van kuilenburg Glimlachend wordt door een van de bestuursleden opge merkt dat oude boetesysteem maar weer in te voeren. De le den van de Rooms-Katholieke hout- en bouwbond St. Jozef in Roelofarendsveen, Oude en Nieuwe Wetering en Leimuiden kregen destijds een stuiver boe te als zij bij vergaderingen ver stek lieten gaan. „Als we dat nu zouden doen houden we geen lid meer over", zegt penning meester Piet van Emmerik. Een van de vele anecdotes die over tafel gaan als de geschiede nis van de 75-jarige hout- en bouwbond FNV, zoals de club nu heet, ter sprake komt. In de jaren zeventig was er de veelbe sproken fusie tussen de katho lieke bond en de algemene bond. Uiteraard gebeurde dat ook plaatselijk, zodat het signa tuur r.k. verdween. Evenals de naam St. Jozef. Van Emmerik, voorzitter Jan Tilma en bestuurslid Bert van der Zwet kijken terug in historie van de bond die afgelopen za terdag de 'verjaardag' vierde. Een geschiedenis die min of meer rimpelloos is verlopen. Of het moeten de problemen zijn om aan bestuursleden te ko men, zoals twaalf jaar geleden toen de bouwbond bijna ter zie le was gegaan. Dank zij een dis trictsbestuurder lukte het de club op de been te houden. Sinds die tijd zijn Van der Zwet en Tilma bestuurder. Schatbe waarder Van Emmerik heeft er al dik 25 jaar opzitten. Dit jaar beheert hij een kwart eeuw de penningen van de hout- en bouwbond. Tevens is hij plaat selijk vertegenwoordiger van het sociaal fonds. Echte arbeidsconflicten ko men niet voor in de notulen. „Het contact met de patroons verliep vanaf het eerste begin uitstekend. Zeker in die tijd kende iedereen elkaar en werd alles op gemoedelijke wijze ge regeld. Als er problemen waren tussen onze leden en een werk Alphenaar wil bodemschatten op werelderfgoedlijst Unesco De bestuursleden Jan Tilma, Bert van der Zwet en Piet van Emmerik van de jubilerende bouw- en houtbond op een bouwplaats in de Veen. FOTO BEN DE BRUYN gever was dat met een baas van buiten het dorp", weet Van der Zwet. „De patroons stelden in die tijd zelfs materiaal voor on ze knutselclub beschikbaar. Die club maakte speelgoed voor Sinterklaas voor de kinderen van de leden." Visclub De afdeling werd op 19 maart 1919 opgericht. Begonnen werd met 35 leden, waaronder met selaars en timmerlieden uit Lei muiden, waar in 1926 een afde ling werd opgericht. Rijpwete- ring en Oud Ade hadden vanaf het begin een eigen afdeling. „In 1919 onderhandelde de ar beiders nog zelf over het loon met hun bazen", aldus Van der Zwet over de oprichting. „Een jaar later werd dat al landelijk geregeld, zodat dat werk voor de plaatselijke afdelingen kwam te vervallen. Daarvoor kwamen andere activiteiten zoals toneel, vissen, volkstuinen, kaarten en dergelijke. „Activiteiten om de leden te binden. Nu ondenk baar. maar de bond had in die jaren een belangrijke functie. Nog steeds, maar op een geheel ander gebied, zoals het invullen van belastingformulieren en alle vormen van rechstbijstand waar nodig", legt voorzitter Tilma uit. „Dus nog steeds erg nuttig. Vooral als je bedenkt wat er nu weer op ons af komt. Veel wat door de bonden is bevochten wordt weer afgebroken Penningmeester Van Emme rik kan zich de tijd nog herinne ren dat hij wekelijks op pad moest om de contributie te in nen. „Zo had ik iemand in Nieuwe Wetering die dat voor mij regelde. Elke maand kon ik het geld keurig ophalen. Tot ik een van onze leden tegenkwam, die vertelde dat hij nog een half jaar contributie moest betalen. Al snel kwam de aap uit de mouw. Die Nieuwe Weleringer vond het te veel werk om dat geld te innen en' betaalde uit ei gen zak de contributie van zijn plaatsgenoten." Geld ook waarover in die tijd niet zo moeilijk werd gedaan. „Het was gebruikelijk dat je in die jaren veel geld in huis had. Mijn vrouw haalde soms 12.000 gulden bij de bank omdat ik dat 's avonds aan vakantiebonnen of ww-geld uitbetaalde. Bij gro te afdelingen ging het soms om anderhalve ton. Dat lag de hele dag in huis. Dat zou nu ondenk baar zijn. Je zou geen moment rust hebben." „Geen kwaad woord over de Sint Jan in Den Bosch, maar er zijn natuurlijk in de wereld nog wel meer schitterende gotische kathedralen. De scheepswrak ken in de Waddenzee daarente gen zijn volstrekt uniek, zeker omdat ze zo goed bewaard zijn gebleven. En juist daarom is het van het allergrootste belang dat deze bodemschatten worden toegevoegd aan de werelderf- goedlijst van de Unesco", vindt Th. Maarleveld, hoofd van de afdeling Archeologie onder Wa ter van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek. Als de Waddenzee vanwege haar culturele belang op de lijst komt, bevinden de ongeveer 160 scheepswrakken die nu be kend zijn en een groot aantal nog onbekende bodemschat ten, zich in het goede gezel schap van wereldwonderen als de piramiden en de tempel van Abu Simbel in Egypte en het boeddhistische heiligdom Buru- budur op Java. In de hal van de afdeling Ar cheologie onder Water aan de Alphense Eikenlaan verspreiden douches een fijne regen om de restanten van een schip te be hoeden voor desastreuze ver droging. Uitdroging zou het hout doen splijten en onder zoek van het materiaal frustre ren. Het zestiende-eeuwse schip dat Maarleveld met zijn team onderzoekt prozaïsch aangeduid als 'Scheurrak SO 1' is een van de schepen die even ten zuidoosten van Texel zijn vergaan. Het befaamde goudschip Lutine ligt ten noor den van de eilanden en wordt door particulieren opgegraven derne schepen zijn ook uitge rust met het nieuwste van het nieuwste op technologisch ge bied". Geconserveerd Th. Maarleveld bij een van de bodemschatten. en onderzocht, zij het onder verantwoordelijkheid van de af deling. „Die valt niet binnen onze criteria", verklaart Maarle veld. Hij is blij met de belang stelling van de amateurs, die hem ook bij zijn eigen onder zoek, veel werk uit handen ne men. De scheepswrakken zijn his torisch van groot belang. Ze vormen een momentopname van het leven en zijn veel nauw keuriger dan andere bronnen uit het verleden. „Steden veran deren, doordat mensen blijven bouwen en verbouwen. Beer putten bevatten altijd restanten uit een lange reeks van jaren, zonder dat je ze precies kunt dateren", legt de onderzoeker FOTO BEN DE BRUYN uit. „Maar als een schip vergaat kun je erop rekenen dat al wat er aan boord was toen werd ge bruikt. Dat biedt een goed en nauwkeurig overzicht van het menselijk kunnen op dat mo ment. Dat geldt nog steeds, mo- Maarleveld maakt een schetsje van de bodemgesteldheid in het gebied. „Tussen de duinen en de Hondsrug in Drenthe, die in de loop van eeuwen ontston den, verzamelde zich een zach te brij van slib en modder. De wrakken zakten daar in en wer den met een nieuwe laag blub ber bedekt. Die zorgde voor een luchtdichte afsluiting en perfec te conservering". De schepen vielen in enkele grote stukken uiteen en de hele lading bleef behouden. Niet zonder trots laat de we tenschapperopgeschoten rollen touw, biezen matten en houten scheepsonderdelen zien, die honderden jaren in de zeebo dem hebben doorstaan. „We hebben ze nu met was gecon serveerd, maar het is een won der dat natuurlijke materialen zo goed bewaard zijn geble ven". De oudste schepen die tot nu toe op het Wad zijn aangetrof fen, zijn zo'n vierhonderd jaar oud. Maar Maarleveld is ervan overtuigd dat er nog oudere vaartuigen in de bodem zitten. „Die zijn waarschijnlijk kleiner en lastiger te vinden, bovendien zitten ze dieper". Maarleveld werkt al jaren op de Waddenzee, maar de onder- water-archeologie staat in ons land nog in de kinderschoenen. Pas zo'n tien, vijftien jaar is het een serieus terrein van onder zoek. Door opmerkelijke vondsten van particulieren die zich bij musea meldden, zag de overheid zich gedwongen er werk van te maken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9