Leiden Ingrijpende aanpak Lammenschansweg Scholieren op weg naar Mars Roer bij Brassband Leiden helemaal om Loesje in Leiden: er woont een jonge vent in mijn grootvader MAANDAG 28 MAART 1994 College Rijnwoude 9 CDA en WD Rijnwoude hebben de college-onderhandelingen met D66 afgebroken. De twee par tijen hebben nu toenadering ge zocht tot de PvdA. Reconstructie begint in april leiden De Lammenschansweg krijgt in de komende maanden een facelift. Tot de bouwvakvakantie worden de rijstro ken aan de kant van de Koninginnelaan aangepakt, en is alleen verkeer aan de kant van de Petruskerk (in beide richtingen) mogelijk. Na de bouwvakvakantie volgt de omgekeerde operatie. Als het karwei klaar is, is de Lam menschansweg veiliger voor voetgangers. Lammenschans worden geleid. De tijdwinst wordt voor de bus sen geschat op een halve mi nuut en het betekent ook dat de reconstructie, die tegen de drie miljoen gulden kost, voor de helft door de provincie en Rijks waterstaat wordt bekostigd. „De doorstroming van het openbaar vervoer en de verbe tering van de verkeersveiligheid zijn de belangrijkste redenen voor de reconstructie", vertelt H. van Zeijl van de afdeling ver keer van de gemeente. „Er is ooit wel gedacht aan een ver keerslichteninstallatie voor het kruispunt met de Koninginne- laan/Zeemanlaan, maar daar is van af gezien omdat dat een erg dure oplossing is. Bovendien zijn we ervan overtuigd dat het gereconstrueerde kruispunt veel veiliger zal zijn, en dat stoplich ten dan ook niet nodig zijn." Bij de nieuwe kruising, die een enigszins rotonde-achtig aan zien krijgt, komen de afslagstro- 'De reconstructie is naar ver wachting in november gereed. Dan liggen er busbanen en is er voor het doorgaande verkeer haar twee kanten een enkele rij strook beschikbaar. Inhalen is 'daarmee vrijwel onmogelijk ge worden en ook wordt te hard rijden tegengegaan. Het gevaar lijke en onoverzichtelijke kruis punt met de Koninginnelaan wordt ingrijpend veranderd en 'verbeterd. De voetgangers hoe ven straks geen chaotisch par cours van stukjes zebrapad met vluchtheuveltjes meer te over- -bruggen, en kunnen de over steek beter overzien. Met het aanleggen van de ''busstroken komt weer een be langrijk onderdeel van het tota le busbanenplan van de provin cie gereed. In het kader van dat plan moeten de bussen vanaf Zoeterwoude zoveel mogelijk op eigen banen richting station ken te vervallen en wordt het verkeer op een aanzienlijk logi scher manier verwerkt. De bushaltes nabij station Lammenschans komen aan zienlijk dichter bij het station te liggen. „Op dit moment moetje echt gaan zoeken als je uit de trein stapt en je niet met de si tuatie bekend bent, naar bus haltes die een stuk verderop tussen het groen verscholen lig gen. Straks kun je ze direct van af het station zien liggen", aldus Van Zeijl. De Lammenschansweg zal aanzienlijk groener worden, aangezien overbodige stukken vluchtheuvel die nu nog bete geld zijn straks in groenstroken worden omgezet. „Dat is mooi er om te zien en ook veel mak kelijker om te onderhouden", zegt H. te Sligte van de gemeen te, de opzichter van het werk. De ventwegen van de Lam menschansweg blijven intact, alleen zullen ze ter hoogte van de kruispunten overgaan in af gescheiden stukken fietspad, net name ter hoogte van de To- matenstraat. Daarmee wordt de verkeerssituatie voor de fietsers verbeterd en sluipverkeer op de ventwegen tegengegaan. De voorbereidende werk zaamheden voor de reconstruc tie gaan begin april van start. Leerlingen Metaal Technische Sectorschool Leiden aan de slag in Roemenië 'Lente: liefde, pukkels, rolstoe len, alles naar buiten'. Zomaar een van de hersenspinsels die gistermiddag spontaan ontston den bij een brainstormsessie van 'Loesje' in Leiden. Loesje, een 'Ideeëncentrale', bekend van de posters die met korte be schouwelijke zinnetjes tot na denken stemmen, bestaat niet uit een groep geniale woord kunstenaars die het ene na het andere aforisme uit de mouw schudt. Veel van de kreten op de posters worden geboren tij dens bijeenkomsten waar ieder een die dat wil een bijdrage kan leveren. Gistermiddag had Loesje zit ting genomen bij de openbare bibliotheek in Leiden waar vijf tien mensen voor de werkgroep kwamen opdagen. In Leiden heeft Loesje een plaatselijke af deling die behoorlijk actief is. Aan de hand van thema's werd gistermiddag gedurende twee uur het uiterste gevergd van de inspiratie. Dat leverde bijvoor beeld de hartekreet 'Vergas de Wadden niet' op en de voor ou deren opbeurende uitspraak 'Er woont een jonge vent in mijn grootvader'. „Jaarlijks produceren we 60 verschillende affiches", vertelt C. Jaspers van de redactie van Loesje. „We houden zo'n hon derd van dit soort bijeenkom sten door het hele land, vaak op uitnodiging van instanties en verenigingen." Loesje bestaat inmiddels tien jaar, en is ook doorgedrongen (onder dezelfde naam) in de rest van Europa. In Nederland telt Loesje ongeveer 900 leden. Een van de laatste posters van Loesje is bedoeld om de asiel zoekers een hart onder de riem te steken. 'Beter tien in je land dan één op de vlucht', luidt de tekst. „De mensen aan het den ken zetten1; ze verrassen, of een plezierig gevoel geven. Daar gaat het uiteindelijk om", aldus Jaspers. Een groep leerlingen van de Metaal Technische Sectorschool Leiden vertrok gisteren naar het Roemeense plaatsje Covasna. Vijfentwintig jongens gaan daar de elektriciteitsvoorziening in het plaatselijke ziekenhuis aan leggen. Het is de tweede keer dat leerlingen van de school naar Roemenië afreizen. Begin vorig jaar besloten en kele jongens iets te doen aan het 'tamme' imago van de school. In eerste instantie werd tan een 24-uurs-actie goed doel, maar na een paar telefoontjes bleek de stichting Nederland-Roemenië nog wel hulp te kunnen gebrui ken. Deze had net besloten een nieuw ziekenhuis te bouwen. De leerlingen zochten spon sors en vertrokken naar Covas na. Binnen vijf weken voorza gen zij de eerste vleugel van het Roemeense ziekenhuis van elektriciteit. „In principe hoe ven we er niet naar toe om de elektriciteit aan te leggen", ver telt begeleider M. Lussing. „We kunnen natuurlijk net zo goed geld sturen. Maar voor de jon gens is het een hele goede erva ring. Ze doen zo een hoop men senkennis op." Deze keer maken de leerlin gen de tweede vleugel af. Van de vorige groep gaan er twee opnieuw mee. „Het is heel zwaar, dus weinigen hadden zin om het nog een keer te doen. Ze zitten toch vijf weken in de rim boe. Ik denk dat een aantal van de groep die nu meegaat dat niet beseft. Ze komen daar en zitten op Mars. Er is helemaal niemand die ze verstaat. Maar daar leren ze ook van", aldus een verkorte technische vakop leiding. De reis is onderdeel van hun stage van totaal twintig we ken. Voor een groot deel van de groep is dit de eerste stage. „Een eis die ik had gesteld, was dat het niet voor iedereen de eerste keer was dat ze met de praktijk in aanraking kwamen. Dan wordt het een puinhoop. Anders had ik makkelijk veertig eerstejaars mee kunnen ne- De tweede eis die Lussing stelde gold voor de Roemeense architect. De communicatie bij het eerste project verliep name lijk niet vlekkeloos. Zo bleek dat wat de kelder had moeten wor den gereduceerd was tot kruip ruimte. Om problemen te voor komen had Lussing nu dan ook als voorwaarde gesteld dat het dak en de ramen op en in het gebouw moesten zitten. „Je kan de jongens toch moeilijk in tocht en regen laten werken", aldus Lussing. De kantinejuffrouw van de school gaat voor de volledige periode mee. Zij fungeert als 'rustpuntje' voor de leerlingen. „Ze praten toch anders met mij dan met een vrouw. Ze zitten toch vijf weken op eikaars lip. Als er dan spanningen onstaan kan zij deze opvangen. En ze weet waar ze aan begint, want •vorig jaar was ze er ook bij", zegt Lussing. De groep slaapt in een inter naat. Op dinsdag zullen zij hier, ren. De vrachtwagen met mate riaal die woensdag is vertrokken komt ook op deze dag aan. Wanneer de leerlingen de klus niet klaren in vijf weken over weegt Lussing om nog een keer te gaan. „Je begint eraan, dan maak je het ook af." Politie grijpt inbreker koffiehuis leiden Een 20-jarige man heeft zondagmorgen in een Turks koffiehuis aan de Cathrijnestraat ingebroken en het interieur vernield. De politie ontdekte de man even na 4.00 uur toen hij met een vuilniszak achterop wegfietste. In de buurt van het Plantsoen werd hij aangehouden. In de vuilniszak werden een videorecorder, een geldkistje en enkele CD's aangetroffen. De televisie, een vitrine en een fors aantal flessen zijn door de dader vernield. Jongen schiet op ambtenaar leiden Een 16-jarige Leidenaar is vrijdagmiddag aangehouden omdat hij met een luchtdrukpistool vanuit zijn huis aan de Prin senstraat onder meer schoot op een ambtenaar die een kogeltje tegen zijn rug kreeg. De jongen had het pistool net gekocht en wilde het uitproberen. Vanuit het dakraam werd een auto van de gemeentelijke milieudienst onder vuur genomen. Daarbij werd de ambtenaar geraakt. Gewond raakte deze niet. De politie heeft het pistool in beslag genomen. 'Buurvrouwen'1 stelen geld leiden Twee onbekend gebleven vrouwen die zich voordeden als 'de nieuwe buurvrouwen' hebben een bewoonster van de Hoflaan beroofd. Het tweetal belde vrijdagmiddag omstreeks twee uur aan bij de vrouw en stelde zich voor. De bewoonster vertrouwde de zaak niet en kon binnen korte tijd het duo de deur uitwerken. Maar daarna bleek uit haar beurs 450 gulden te zijn verdwenen. Paaskermis bij Groenoordhallen leiden De jaarlijkse Paaskermis wordt komend weekeinde weer op het terrein van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwij gerlaan gehouden. Het kennisterrein is vrij toegankelijk. De ker mis is op paaszaterdag van 11.00 tot 22.00 uur geopend, op eer ste paasdag van 13.00 tot 22.00 uur en op tweede paasdag van 11.00 tot 22.00 uur. Gelijktijdig wordt op paaszaterdag en tweede paasdag in de Groenoordhallen de Zuidhollandse Snuffelmarkt .gehouden. Bijeenkomst Ouders overleden kind leiden De vereniging Ouders van een overleden kind houdt za terdag 16 april een informatiebijeenkomst in de aula van De Leidse, Boerhaavelaan 53 in Leiden. Deze zelfhulporganisatie stelt zich ten doel ouders die een kind verloren hebben met el kaar in contact te brengen. Het begrip en medeleven dat lotge noten elkaar kunnen geven blijkt vaak te helpen bij het verwer ken van het grote verdriet. De vereniging heeft geen binding met een geloofsrichting of levensovertuiging. Alle ouders, broers of zussen die iemand verloren hebben zijn welkom. De vereniging geeft ook brochures en literatuurlijsten uit en organiseert ge spreksgroepen. Informatie: Simone Bovenkerk, tel. 071-767045. Nieuw bestuur wil gelegenheidsorkesten met topmusici Een nieuwe naam, andere uni formen en niet meer oefenen in het politiebureau. Die voorspel bare veranderingen bij het voormalige Leids Politie Mu ziekgezelschap (LPMG), dat in middels Brassband Leiden heet, veroorzaakten maar weinig dei ning bij de 25 leden. Ze waren onvermijdelijk nu de hevig ge reorganiseerde politie uit bezui nigingsoverwegingen de ban den met het orkest heeft door gesneden. Maar het plan van het nieuwe bestuur om uit het midden van de muzikanten van de brassband ad hoc project bands samen te stellen voor speciale gelegenheden, is wèl ais een bom ingeslagen. „Zo on verwacht was het." Secretaris D. Smit en voorzit ter H. de Mooij benadrukken dat hier nog geen beslissingen over zijn gevallen maar ze wil len hun plannen toch verder uitwerken. „Projectbands, da's nog een grijs gebied. Maar zeker als het resultaat is dat er een optimaal gemotiveerd orkest ontstaat, zijn de plannen de moeite waard", zegt Smit. Hij verwacht dat als de uitverkoren topmuzikanten zich in hun spe cialismen kunnen uitleven bij bijzondere produkties dit een gunstige invloed zal hebben op het peil van de Brassband Leiden. „Let wel", zegt Mooij, „we gaan in het vervolg geen concerten in bejaardente huizen uit de weg en we willen ons ook niet onttrekken aan het Leidse sociale leven. Onze op tredens in de Leidse Hout en tij dens de Peurbakkentocht blij ven ook nodig voor onze naamsbekendheid en onze do nateurs. Maar voor een blijven de motivatie is meer nodig." De twee bestuurders hebben nog een reden om een zekere splitsing in het orkest aan te brengen, „Het LPMG was geen écht Leidse band en dat is de Blazer/voorzitter Herman de Mooij: „We nemen het de politieleiding niet kwalijk dat ze met ons heeft gebroken. Het vaarwel zat er al lang a komen. Er was nog maar één musicerende politieman bij het LPMG. De tijd dat een muzikant bij een repetitie werd weggeroepen om een proces verbaal op te maken, lag al ver achter ons." Brassband Leiden ook niet. In andere lokale orkesten is het dorpsleven terug te vinden om dat daar hele families meespe len." Dat verschil zit 'm in het feit dat de Brassband uit de po litie is voortgekomen en een specifiek ('Geen harmonie of fanfare') orkest is. „Bij ons", zegt De Mooij, „bindt het ni veau. En het bestuur ontkomt er dan niet aan telkens nieuwe we gen te zoeken om dat op te krik ken." De voorzitter zegt zich ervan bewust te zijn dat het 'tweespo renbeleid' dat hij voorstaat het gevaar van 'elitarisme' met zich meebrengt. „Het is de verant woordelijkheid van het nieuwe bestuur dat ook mindere goden aan hun trekken blijven ko men", belooft hij plechtig. In de nieuwe naam is weinig terug te vinden van de preten-. ties van het bestuur. Brassband Leiden won het van Leidsche Brassband Resurgam ("Resur- gam' is een muziekstuk voor brassbands van een bekende componist). „Omdat Brassband Leiden kort en krachtig is", ver klaren de twee. Met de nieuwe naam is elk spoor van het politionele verle den van net 74-jarige orkest met opzet radicaal uitgewist. „Sans rancune. We nemen het de po litieleiding niet kwalijk dat ze met ons heeft gebroken. Het vaarwel zat er al lang aan te ko men. Er was nog maar één mu sicerende politieman bij het LPMG. De tijd dat een muzikant bij een repetitie werd weggeroe pen om een proces-verbaal op te maken, lag al ver achter ons." De scheiding is voltooid als de Brassband Leiden niet meer repeteert in het politiebureau en de orkestleden van een an dere outfit zijn voorzien. Drie zusterverenigingen en enkele bejaardenoorden hebben al re- Oude gasfabriek passend decor voor museum leiden daphne lammers Leiden krijgt er een museum bij. Eind 1995 komt aan de Lan- gegracht het NUTS-historisch museum. Alles wat te maken heeft met gas, water en electra komt in de voormalige gasfa briek van het energiebedrijf EWR te staan. Projectmedewer ker S. Vlek werd benaderd om te geven. In de loop van de tijd bleven steeds meer oude produkten van het bedrijf bewaard waar een bestemming voor gevonden moest worden. Omdat twee ou de fabrieken leeg stonden, on stond al snel het idee voor een museum. „We hebben nu zo veel artikelen, dat is echt onge looflijk. Veel overblijfselen van vroeger uit het bedrijf, maar ook particuliere collecties", vertelt Vlek. Zo mag het museum hoogstwaarschijnlijk een hele verzameling lantaarnpalen en lichtmasten van een medewer ker overnemen. „Hij heeft er zo'n negentig in zijn tuin staan En ze doen het ook allemaal. dus toen hij hoorde van het museum vond hij dat een mooie bestemming. Maar het valt hem wel moeilijk, hoor. Ik bedoel, hij is al dertig jaar bezig met zijn verzameling." Om in de toekomst publiek te trekken, is Vlek bezig met het artikelen. „Met oude gebruiks artikelen, zoals bijvoorbeeld keukenapparatuur, raak je bij snaar. Ze herkennen die dingen van vroeger. Als je dat in het museum neerzet om mee te be ginnen, kunnen we daarna het publiek naar de technische kant toe leiden." Het is de bedoeling dat het museum ook een educatieve functie krijgt. Volgens Vlek is dat noodzakelijk omdat de techniek bij de jeugd in het ver domhoekje zit. Tot nu toe heeft Vlek nog geen tweeduizend gulden voor de collectie hoeven neertellen. „Maar het gaat natuurlijk ook niet om schilderijen van Rem brandt." De renovatie van de briek gaat het meeste geld kos ten. De EWR heeft hier onge veer drie miljoen gulden voor uitgetrokken. De projectmedewerker weet niet of Leiden nog een extra museum kan gebruiken. Wel heeft hij gemerkt dat iedereen die de collectie heeft gezien heel enthousiast is. „Ik ben er- van overtuigd dat het gaat lo- pen." En mocht Vlek toch nog wat extra aandacht op het mu- itiger heeft hij een groot opzichte van andere musea. „Bij mijn potentiële publiek valt elke maand een rekening in de r ik natuurlijk best wat eclar kar etten op FOTO HENK BOUWMAN petitieruimte aangeboden. De Brassband loeiden heeft nog geen keuze gemaakt. „Wat de kleding betreft: we hoeven geen out-fit voor op straat, we vor men een zittend orkest. Witte overhemden en donkere broe- ken. da's genoeg. Voordeel daarvan is dat we nu ook jeugdleden kunnen toe laten. Veertienjarigen in een wat militair kostuum, dat kon natuurlijk niet. Mede dankzij de simpele out-fit kunnen leeftijds grenzen vervallen." Kritisch forum over studenten huisvesting Als de stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) een con current had op de woningmarkt zou ze failliet gaan. Dat is de stelling waarmee de vereniging Studentenbelangen leiden (VSL) woensdag het debat aan gaat met directeur A. Hübben van de SLS. De studenten spa ren ook zichzelf niet. De tweede stelling luidt: de student is te besodemieterd om zijn eigen belangen te behartigen. Kritiek op de SLS is niet nieuw. Veel Leidse studenten zijn al lang van mening, dat hun huisbaas niet aanspreekbaar is, dat klantvriendelijkheid bij de SLS nog moet worden uitgevon den en dat de servicekosten die de stichting in rekening brengt vaak veel te hoog zijn. „Wij heb ben een aantal gesprekken met de stichting gehad naar aanlei ding van de afrekening service kosten over de jaren 1991 en 1992", vertelt T. de Bie van de VSL. „En wij vinden dat er alle aanleiding is voor een openbaar debat. En meneer Hübben vond dat ook een interessant idee. I lij ziet dat forum met kritische stu denten als een uitdaging." Naast Hübben zitten in het forum, dat woensdagavond wordt gehouden aan de Peli kaanhof 52, J. Boekei van de Leidse Studentenhuurders Ver eniging, studentenbeheerder H. Gaastra en enkele studenten. Voorzitter is E. Veenhoven van de VSL. De bijeenkomst begint

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7