Steun voor beleid Turkse premier Buitenland Fransen nemen afscheid van Berlijn Italianen stemmen nog een dag EU 'orakelt' zich uit de crisis Franse socialisten tevreden over resultaat verkiezingen s Protest van Koerden in Duitsland Jemenieten gebruiken ontvoeringen Groen licht 'Brussel' voor stappen tegen Griekenland -BANDAG 28 MAART 1994 Geasodearde Pen Dienstel 'rinses Anne favoriet als president }nden Mocht Groot-Brittannië een republiek worden dan zou fet de meeste Britten betreft een lid van de koninklijke familie pt land gaan regeren. Prinses Anne is bij hen favoriet als kandi- pat voor het presidentschap. plgens een enquête van Gallup in opdracht van de BBC-televi- e kiest 32 procent van de bevolking voor haar. Ze liet ex-pre- lier Margaret Thatcher (16 procent) en miljonair Richard fanson (14 procent) ver achter zich. )oden bij schietpartij Egypte jsiuï Vier mensen zijn gisteravond bij een schietpartij in het jiden van Egypte om het leven gekomen en vier politiemannen terden gewond. Volgens veiligheidsfunctionarissen opende een (meer van de zes inzittenden van een grote gezamenlijke taxi pt vuur op twee politievoertuigen in de stad al-Ghanaim in de fovincie Assiut. Een sergeant, een kapitein en twee luitenants ppen schotwonden op. ifieuwe speurtocht in griezelhuiszaak toucESTERDe Britse politie die tot nu toe de stoffelijke resten in negen jonge vrouwen heeft opgegraven of uitgehakt uit mu- |n en vloeren van het House of Horror in het Britse Gloucester, £eft de speurtocht vandaag uitgebreid naar een andere lokatie. plgens Britse kranten zal er naar andere slachtoffers worden jzocht in een veld. Moordenaar toerekeningsvatbaar jxicoDe moordenaar van de Mexicaanse presidentskandi- jiat Luis Donaldo Colosio, wordt volgens zijn advocaat toereke- jngsvatbaar geacht en zal onder meer worden berecht voor joord met voorbedachte rade en illegaal wapenbezit. De 23-ja- ge dader, Mario Aburto Martinez, kan tot 50 jaar gevangenis- raf krijgen. Aburto zou op eigen initiatief gehandeld hebben (n aandacht te trekken voor zijn 'fanatiek pacifistische' ideeën, ij heeft verklaard Colosio niet te hebben willen vermoorden laar enkel verwonden. 'Iodderstroom kost levens in Kirgizstan psKOuEen stroom van modder heeft in Kirgizstan aan 28 lensen het leven gekost. Smeltende sneeuw veroorzaakte een letershoge modderstroom die zaterdagavond in het dorp pmsomol vier huizen verwoestte. Het was de tweede keer deze laand dat ernstige aard- of modderverschuivingen in de Osh- Igio in het Centraalaziatische land plaatsvonden. "Cookeilanders blijven Cookeilanders Pokeilanden De Cookeilanders hebben in een referendum er- )or gekozen het koloniale verleden van hun vijftien eilanden tnvattende paradijselijke democratie in de Stille Oceaan in ere houden. Er komt geen nieuwe Maori-naam voor de Cookei- tiden, in de vlag blijft de Britse Union Jackyerwerkt en ook het _jlkslied blijft Te Atua Mou'e (God is Waarheid). De eilanden jn genoemd naar James Cook, de Britse ontdekkingsreiziger. [jirinovski zonder geld psKOu De extreem-rechtse Liberaal Democratische Partij psland van Vladimir Zjirinovski verkeert in financiële moeilijk- pden. Zjirinovski heeft premier Viktor Tsjernomyrdin inmid- lls om staatshulp gevraagd. ,,De partij verkeert in een uiterst ioeilijke materiële situatie", citeerde zaterdag het persbureau [terfax een verklaring van de LDPR. Die meent recht te hebben bstaatssteun omdat dat 'de wil van de meerderheid van de Ttssische bevolking' zou zijn. tPEC weer niet eens ver produktieverlaging (giller stevent af op verkiezingszege De conservatieve Juiste Pad Partij (DYP) van premier (gil ler lijkt de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezin gen in Turkije. De partij heeft met 40 procent van de stemmen geteld een kwart van de kiezers achter zich gekregen. CORRESPONDENT De verkiezingen waren een gro te teleurstelling voor de sociaal democratische coalitiepartner SHP, wiens steun beneden de 12 procent zakte. Dat is de helft van wat de partij behaalde in de parlementsverkiezingen van twee jaar geleden. In de Koerdi sche provincies in het zuidoos ten loopt de fundamentalisti sche Welvaartspartij (RP) op kop. De opkomst was ongewoon hoog in het hele land. Dat was vooral een verrassing in de Koerdische provincies in het zuidoosten, waar de geweldda dige Koerdische Arbeiderspartij PKK opgeroepen had tot een boycot en de kandidaten met de dood bedreigde. In Diyarbakir werd een stembureau gebom bardeerd. waarbij twee politie mannen gewond raakten. In Is tanbul verwondde een bom drie toeristen, onder wie een Neder lander. De uitslag kan verregaande gevolgen hebben voor de rege ring. Met name het economi sche beleid van premier (giller werd fel bekritiseerd. De ruime meerderheid die rechts in het algemeen behaald heeft, bewijst evenwel dat de bevolking voor stander is van een harder be leid, zowel op economisch ge bied als wat het Koerdische pro bleem betreft. (giller heeft ontegenzeggelijk goed gescoord met haar cam pagne tegen de Democratiepar tij (DEP). Omdat deze partij zelfbestuur wil voor de Koer den, wordt ze gezien als het po litieke verlengstuk van de PKK. Onder het motto 'de PKK uit het parlement', wist de premier een meerderheid in het parlement achter zich te krijgen om de on schendbaarheid van 7 DEP-par- lementariërs op te heffen. Zij worden berecht voor het maken van separatistische propaganda. De verdraagzaamheid die de sociaal-democraten juist pre dikten. heeft hen de kop gekost. Dit leidt er waarschijnlijk toe dat de premier besluit niet ver der te regeren met de SHP, maar een nieuwe coalitie vormt met de conservatieve Moeder landpartij (ANAP), die de twee de grote partij werd met 21 pro cent van de stemmen. berlun» Meer dan 10.000 Berlijners heb ben gisteren de afscheidsparade van de Franse eenheden in Berlijn bijgewoond. Voor het einde van het jaar moeten alle vier ten, muziekkorpsen, tanks en pantserwa- bezettingsmachten de stad verlaten heb- gens trok langs de Berliner Strasse in de ben. Een grote militaire parade met solda- wijk Tegel, die sinds 1945 het centrum van Links scoort opnieuw goed IVE Rtr 1 twaalf landen van de OPEC, Organisatie van Olie Expor- Snde Landen, zijn er niet in aagd overeenstemming te jeiken over een verkleining 1 thunolieproduktie. ifgelopen vrijdag begonnen dertien ministers van olie in bève aan hun overleg om Ir het tweede kwartaal van jaar een produktiehoeveel- 6 d vast te stellen. Zaterdag al esten ze besluiten om in de .van het jaar evenveel te ÏlNC voert cties op i Natal ^iNNESBURG AFP-Rtr Afrikaans Nationaal Con- fc (ANC) heeft gisteren verze- tl dat het zijn demonstraties findere acties in Natal zal op ren, het door geweld getpis- )e woongebied van de Zulus tuid-Afrika. Het ANC eist dat voorwaarden worden ge- anppen voor vrije verkiezingen an atol lvvJyril Ramaphosa, de tweede h van het ANC, kondigde het bglgramma van toenemende jjnJsa-acties' aan. Met ruim bgfderd doden was vorige week 1 van de gewelddadigste we- 1taj uit de recente geschiedenis n ,1 Natal en de nabijgelegen ,e laves van het thuisland 0p|Zulu onder leiding van In- rufa"voorman Mongosuthu n '<H™- ^resident De Klerk bevestigde fjofrdag dat hij plannen heeft ,r extra troepen te sturen naar tegio. Hij deed die uitspraak defen ontmoeting van vier uur n t Buthelezi. De Inkatha-lei- ,a(tzei na afloop dat de komst Ijji Zuidafrikaanse troepen j. Ir de Zulus kan worden be bouwd als 'een invasie'. But- roq2' weigert tot nu toe mee te etlcen aan de eerste verkiezin- ët ANC organiseerde vrijdag (en eerste massale demon- lie in de havenstad Durban Natal, waaraan circa hon- Bduizend mensen deelna- produceren als in de eerste drie maanden. Saudi-Arabië heeft een ver kleining van de produktie te gengehouden. Het land, dat on geveer een derde van de totale OPEC-olieproduktie voor zijn rekening neemt, gelooft niet dat elk lid zich aan nieuwe afspra ken zal houden. Dat gebeurde in het eerste kwartaal ook niet en vorig jaar al evenmin. Het produktiemaximum blijft staan op 24,52 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. De meerderheid van de OPEC wil de daar wat van afhalen om de streefprijs van 21 dollar voor een vat olie te kunnen halen. Die prijs ligt al tijden buiten be reik. Zo kost een vat OPEC-olie op het ogenblik nog geen 14 dollar. Dat komt onder meer doordat een aantal leden van de olie-organisatie meer produ ceert dan is afgesproken. rome De Italianen kunnen nog tot vanavond tien uur zodat or thodoxe joden na het paasfeest ook kunnen stemmen naar de stembus voor de parlementsver kiezingen. De opkomst op de eer ste dag (32 procent), gisteren, was lager dan de vorige keer. De Italia nen beseften klaarblijkelijk dat zij nog een hele dag hadden om met BERLUN-MANNHEIM AP-DPA-ANP Ondanks een demonstratiever bod en een landelijke politie-ac- tie om de toegang tot Mannheim te versperren, heb ben zo'n zevenduizend Koerden gisteren de dood van twee Koer dische vrouwen herdacht die zichzelf vorige week in brand staken uit protest tegen de Duitse wapenhandel met Tur kije. In een poging de demonstra tie in Mannheim tegen te hou den, heeft de Duitse politie zo'n 25 mensen gearresteerd. Bussen op weg naar Mannheim werden onderzocht en bij controles op de snelwegen in heel Duitsland werden automobilisten met een donkere huidskleur aangehou den. Volgens een politiewoord voerder zijn er meer dan twee honderd wapens in beslag ge nomen, werden zeven mensen gearresteerd omdat de politie benzinetanks in hun wagen vond en heeft de politie de de monstranten in Mannheim met waterkanonnen uit elkaar ge dreven. Ongeveer tweehonderd Belgi sche Koerden hebben ruim twee uur de Nederlands-Duitse grensovergang bij het Limburg se Bocholtz geblokkeerd. Ze wa ren in drie bussen via Neder land onderweg naar Mannheim. Bij Bocholtz kregen de Koerden te horen dat ze het land niet in mochten. Daarop stapten de Koerden uit de bussen en blok keerden de grensovergang. een nieuw kiesstelsel een hele ge neratie door corruptie in diskrediet geraakte politici naar huis te stu ren. Drie nieuwe allianties van links, het centrum en rechts vechten om de gunst van de bijna vijftig mil joen kiezers. Mogelijk zal 80 pro cent van de zittende parlements leden niet terugkeren in de volks vertegenwoordiging. Vooral de corrupte christendemocraten, die het openbare leven in Italië 50 jaar hebben gedomineerd, en de even bezoedelde socialisten zullen de wrange vruchten plukken van de woede van de kiezers. Premier Ciampi (foto) bracht gis teren al zijn stem uit. foto epa Geïnspireerd door de dub belzinnige antwoorden die een nabij gelegen orakel ooit gaf, heeft de Europese Unie gisteren in het Griekse loan- nina een cryptisch compro mis geformuleerd voor zijn interne machtsstrijd. Kern van het compromis voorstel is dat de lidstaten van de Europese Unie el- kaars politieke gevoelighe den zullen ontzien, zelfs wanneer zich een grote meerderheid voor een be sluit aftekent. Daarmee komt de EU vergaand tege moet aan Groot-Brittannië en Spanje, die vreesden in de toekomst vaker te zullen worden overstemd. Maar het is twijfelachtig of de regering van premier Major deze con cessies voldoende vindt. De twaalf regeringen moeten morgenavond definitief mel den wat ze vinden van het plan, dat op tafel kwam tij dens een informeel heraad van de ministers van buiten landse zaken in het Noord- griekse bergstadje loannina, vlakbij de Heilige Eik waar in de Oudheid al antwoor den werden gezocht voor brandende vragen. Het ziet De partij van premier Tansu filler leidt bij de Turkse verkiezingen. foto reuter fatihsaribas Een dergelijke rechtse coali tieregering is ook de wens van de zakenwereld, (aller zit met de ANAP op een lijn wat betreft privatisering van staatsbedrij ven, iets waar de SHP tegen is omdat dat een golf van ontsla gen tot gevolg zal hebben. De premier heeft gisteravond de laatste punten bijgeschaafd van het economische programma dat vermoedelijk vandaag be- ■kend wordt gemaakt. er naar uit dat Duitsland het voorstel tandenknarsend zal accepteren, om daarmee te voorkomen dat het EU-lid- maatschap van Noorwegen, Zweden, Finland en Oosten rijk op de ruzie strandt. Uit stel van hun toetreding en een voortdurende machts strijd zouden het imago van Brussel alleen maar bescha digen. Dat willen de meeste regeringen aan de voor avond van verkiezingen voor het Europarlement voorko men. Minister Kooijmans zei gisteren dat hij grote twijfels heeft over de vele juridische voetangels en klemmen in het compromis. De besluit vaardigheid van Brussel zou door ingebouwde 'politieke tijdbommen' gevaar lopen. Volgens de minister is het compromis voor meerdere uitleg vatbaar: „Hoe moeilij ker het te duiden is, hoe meer er met Zwarte Pieten gestrooid zal worden". Spanje verwelkomde de plannen, maar de Britse mi nister Hurd beloofde slechts ze te zullen verdedigen te genover de Eurosceptici in zijn Conservatieve achter ban. „En dat zal buitenge woon moeilijk worden", zei den Britse bronnen somber. De al weken durende PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De linkse oppositie heeft giste ren tijdens de tweede ronde van de kantonale verkiezingen in Frankrijk opnieuw opvallend goed gescoord. Geheel tegen de verwachting in veroverden de Franse socialisten en commu nisten de meerderheid in de be sturen van drie departementen Dordogne, Gironde en het ei land Reunion terwijl in slechts één departement, Creu- se, de meerderheid van links naar rechts overging. De uitslag van de eerste ron de, vorige week zondag, gaf al aan dat de Franse socialisten na de enorme verkiezingsneder laag van maart vorig jaar op de weg terug zijn. De tweede ronde heeft dat nog eens bevestigd. Het opvallende resultaat van links is vooral te verklaren door de goede samenwerking tussen de socialisten en de communis ten. Daar waar socialistische IQANNINA PETER DE VRIES CORRESPONDENT EU De Europese Unie gaat juridi sche stappen zetten tegen Griekenland vanwege het een zijdig afgekondigde handels embargo tegen Macedonië. De strijd over de stem- en machtsverhoudingen is het directe gevolg van de nade rende uitbreiding van de EU naar 16 leden. Daarbij moe ten de stemprocedures wor den aangepast om vast te stellen wanneer een minder heid van landen een besluit kan blokkeren. Die 'blokke rende minderheid' staat op dertig procent van de stem men die de 12 landen in to taal uit brengen, waarbij de grote landen met elk tien stemmen meer gewicht in de schaal leggen dan de kleine met elk drie. Op papier verandert daar niets aan. Maar in het voor stel dat nu is uitgedokterd, volgt wel een 'bezinningspe- riode' wanneer een besluit met een nipte meerderheid wordt aangenomen. In die periode moet worden door- onderhandeld om meer steun te ronselen. Juist dat perspectief van eindeloos verder praten, stuit op weer stand. Via een reglementaire omweg kan de bezinnings- periode daarom weer wor den afgeblazen. De landen die dat forceren, roepen daarmee wel alle politieke gal van de weggestemde minderheid over zich af. kandidaten er beter voor ston den, trokken communisten zich terug en omgekeerd. Tussen de twee conservatieve partijen, de liberale UDF en de Gaullistische RPR, verliep die samenwerking minder goed. Kandidaten van rechts reden el kaar vaak in de wielen. De over grote meerderheid van de 95 Franse departementen blijft overigens wel in conservatieve handen. Sinds gisteren beschik ken socialisten en communis ten samen in 22 departementen overeen meerderheid. Tot de opvallendste uitslagen gisteravond behoorde de dave rende overwinning van Bernard Tapie. Hij werd in zijn kiesdis trict Marseille met maar liefst 68 procent van de stemmen geko zen tegenover een kandidaat van het Front National. Twee kandidaten van het ex treem-rechtse Front National wisten een zetel te veroveren, in Dreux en in de regio Toulon. ministers van buitenlandse za ken hebben daarvoor gisteren ten langen leste het licht op groen gezet tijdens een infor meel beraad in het Griekse provinciestadje loannina. Commissaris Hans van den Broek meldt premier I'apan- dreou vandaag in Athene dat de Europese Commissie Grieken land 'in gebreke zal stellen'. Dat is het officiële startsein voor de juridische procedure. Ook pre sident Clintons speciale afge zant Nimitz oefent vandaag in Athene druk uit op Griekenland om het beleid jegens Skopje te veranderen. De kans is overigens klein dat de ruzie tussen Athene en Brus sel ook daadwerkelijk in de rechtszalen van het hoogste Eu ropese Gerechtshof zal worden beslecht. De juridische proce-, dures voorzien in lange afkoe lingsperiodes om politieke op lossingen uit te werken. Niette min is het al een unicum dat Brussel dreigt zijn fungerend voorzitter voor het Hof te sle pen. Minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) noemde het conflict dan ook 'buitengewoon gênant'. Athene sloot in februari de grens met Macedonië, het buurland waarmee het sinds de ineenstorting van Joegoslavië in onmin leeft. Uit de Grondwet en vlag van 'Skopje' leidt Athe ne territoriale aanspraken op Grieks-Macedonië af. Het em bargo is volgens Athene een zaak van 'nationale veiligheid'. De Brusselse regels verbieden een EU-lidstaat echter eenzijdig de grens met buurlanden te sluiten. DEN HAAG ANP Jemenitische stammen bedie nen zich regelmatig van ontvoe ringen om de centrale regering onder druk te zetten. Hun be langen spelen tegen de achter grond van de politieke strijd tussen het noorden en zuiden van Jemen, herenigd sinds mei 1990. De stammen eisen onder meer geld, toezeggingen op po litiek gebied of de vrijlating van gearresteerde clanleden. Jemen kan de veiligheid van buitenlan ders niet garanderen. In januari ontvoerden leden van de Ah- noum-stam drie Franse toeris ten om de aanleg van een'nieu we weg door hun gebied tegen te houden. Buitenlandse werk nemers van oliemaatschappijen zijn eveneens een geliefd doel wit. De Jemenitische minister raad is gisteren bijeengekomen om commissies te benoemen die het verzoeningsakkoord van 20 februari tussen Noord- en Zuid-lemen moeten uitvoeren. Het akkoord is bedoeld om de hoog opgelopen spanning tus sen het voormalige socialisti sche zuiden en het traditionele noorden van het land af te doen nemen. De onenigheid tussen noord en zuid heeft de regering van het land al meer dan een half jaar vrijwel verlamd. Vorige week kwam de regering voor het eerst sinds drie maanden in vergadering bijeen, in Aden. de belangrijkste stad van het zui den. Volgende vergaderingen van de regering zijn voorzien in Taiz, in het midden van Jemen en in Sana. de hoofdstad, in het noorden. Vanwege boycot Macedonië

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5